در گیرودار چالش های مختلف دنیای رمزارزها، این پرسش مهم به وجود می آید که کجا سرمایه تان را به کار بگیرید؟ برندگان از چه مسیری حرکت می کنند؟ اگر قصد سرمایه گذاری دارید، باید بدانید که تنها زمانی به سودآوری می رسید که ارزش سرمایه های خریداری شده تان بیش تر از مبلغی باشد که با آن شروع به خرید دارایی و سرمایه گذاری کرده اید. احتمال دارد که چنین چیزی در بازارهای گاوی مقدور باشد اما به کارگیری این استراتژی در بازار خرسی آنقدرها هم ساده نیست. شاید مدیریت سودآوری دارایی ها در بازارهای خرسی سخت تر باشد اما غیرممکن نیست. سال ۲۰۱۸ یکی از پرچالش ترین و نامطلوب ترین وضعیت های بازار را در دنیای رمزارزها داشت. دارایی های متعدد به رشد مطلوبی رسیدند؛ یعنی در وضعیتی ناخوشایند امکان رشد و سودآوری فراهم شد. دارایی های منعطف توانستند در بازاری آشفته به افزایش ارزش برسند. برای رسیدن به چنین موفقیت هایی استراتژی هایی وجود دارد. اما چه استراتژی هایی؟

فهرست []

  دارایی های پایه قوی و قدرتمند را زیر نظر بگیرید

  سرمایه گذاری روی داده هایی که از اساس قدرتمند به حساب می آیند، فکر خوبی است. این موضوع در موفقیت مم کوین ها (meme coins) به وضوح دیده می شود. در بازارهای خرسی، یکی از مهم ترین ویژگی های دارایی ها و بخش های مناسب بازار برای سرمایه گذاری، درنظرگرفتن کاربرد توکن (token’s utility) است. باید دلیل محکم و جذابی برای خریدوفروش یا سپرده گذاری یک توکن وجود داشته باشد. همیشه از خود بپرسید که تقاضای کاربران برای چنین توکنی در چه وضعیتی قرار خواهد داشت.

  یکی از عوامل مهم دربارۀ انتخاب دارایی های رمزارزی برای سرمایه گذاری، نگاه کردن به بانیان پروژه است. آیا از اعتبار خوبی برخوردار هستند؟ سرمایۀ قابل قبول و کلانی صرف رونمایی و عرضۀ پروژۀ خود کرده اند؟ درصورتی که پاسخ مثبت باشد، دارایی مذکور می تواند یکی از موارد قوی برای سرمایه گذاری باشد.

  از عوامل و ویژگی های مهم دیگر برای انتخاب آگاهانه و سودآور در سرمایه گذاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  سرمایۀ انسانی

  اگر افرادی خبره و با سابقۀ خوب در تیم پروژه های رمزارزی وجود دارد، به احتمال زیاد نتیجۀ کارشان موفقیت آمیز خواهد بود و می توانید با خیال تقریباً راحت برای سرمایه گذاری در پروژه شان فکر کنید.

  سرمایۀ مالی

  پروژه هایی که سرمایۀ مالی آنچنان زیادی برایشان خرج نشده، در بازارهای خرسی به سختی باقی می مانند. بیش تر آن ها برای ادامۀ حیات و کار خود نیاز به فروش توکن های بومی پروژه دارند اما درمقابل، پروژه هایی با سرمایۀ مالی زیاد و قوی می توانند در بازارهای خرسی به موفقیت های بزرگی برسند. پس، لازم است که در سرمایه گذاری و انتخاب رمزارزها به این نکته هم دقت کنید.

  اقدامات برای توسعه

  هم شمار و هم کیفیت کار توسعه دهندگان هر پروژه می تواند نشانی از وضعیت آتی آن را در بازار نشان دهد. اگر پروژه از گیت هاب استفاده می کند، حتماً نگاهی به آن داشته باشید و ببینید که روند پیش برد پروژه چطور بوده و چه اقداماتی در پشت صحنه برای توسعۀ کار انجام گرفته است.

  قدرت جامعۀ پشتیبان پروژه را بررسی کنید

  وجود جامعه ای که به خوبی از پروژه پشتیبانی می کند هم نشان از ارزشمندی آن برای سرمایه گذاری دارد. این اتفاق نشان می دهد که در زمان بروز چالشی، اجتماعی از کاربران از پروژه حمایت خواهند کرد و درضمن وجودشان هم به توسعۀ مداوم آن کمک خواهد کرد. یکی از روش های کشف این موضوع و آگاهی از تعداد پشتیبانان هر پروژه، این است که به شمار دارندگان توکن های رمزارز و پروژه دقت کنید. بررسی شبکه های اجتماعی وابسته به آن هم راهی برای ارزیابی جامعۀ پشتیبان و حامی آن است.

  توکنومیک پروژه را بررسی کنید

  طیف وسیعی از رمزارزها حالت تورمی دارند. دست کم در مدت زمان کوتاهی، چنین چیزی برایشان به وقوع می پیوندد. این یعنی شمار توکن های در گردش به مرور افزایش پیدا می کند. چنین توکن هایی در زمان های پرچالش بازارهای خرسی دچار مشکلات متعدد می شوند. تعادل خریداران و فروشندگان بازار دربارۀ این توکن ها هم از بین می رود و کاربران بیش تر به فروشندگان بدل می شوند تا خریدار؛ درنتیجه، وضعیت پروژه و توکن مذکور با تورم درگیر می شود و حالت نامطلوبی پیدا می کند.

  توکنی که در یک سال دچار تورم ۱۰۰درصدی است، برای حفظ نرخ و ارزش خود نیاز به دوبرابرشدن تقاضای خرید دارد. دوبرابرشدن تقاضا برای رمزارز در بازار خرسی چندان ساده به نظر نمی رسد. پس، همیشه در انتخاب توکن ها باید به چشم انداز تورمی آن ها دقت کنید. برای بررسی این موضوع به سیاست های توزیع توکن ها نگاهی داشته باشید. اگر عرضۀ توکن عمومی نباشد، چراغ خطر روشن می شود. این اتفاق تاحدزیادی نشان گر این است که توکن دچار تورم خواهد شد.

  بیش تر پروژه های رمزارزی در جایی مانند بلاگ، وبسایت یا شبکه های اجتماعی شان از وضعیت اقتصادی توکن یا همان توکنومیک صحبت می کنند و چشم اندازهایی ارائه می دهند. اگر پروژه ابعاد اطلاع رسانی واضحی داشته باشد، بیش تر می توانید روی آن حساب کنید. در این صورت، امکان ارزیابی میزان سهم بازار توکن هم وجود خواهد داشت. بیش تر برنامه های عرضۀ توکن ها نشان گر این هستند که چه زمانی توکن ها آنلاک و عرضه می شوند. درواقع، دربارۀ زمان ورودشان به چرخۀ گردش حرفی به میان نمی آید.

  لازم است به خاطر داشته باشید که چیزهایی مانند پاداش های پرداختی در اکوسیستم رمزارزی، بودجه های بازاریابی و توکن های ترژری یا خزان های «treasury»، در مواقع لزوم به میان می آیند. به توکنومیک هر پروژه دقت کنید. ببینید که چه پاداش هایی در نظر می گیرد یا برای سرمایه گذاری چه استراتژی هایی دارد. به عرضه و تقاضا و روند کنترل تورم هر پروژه هم دقت کنید.

  عملکرد و سوابق پروژه را بررسی کنید

  عملکرد خوب گذشته همیشه تضمین گر موفقیت آینده نخواهد بود. با این حال، رمزارزهایی که در دوران ضعف بازار به خوبی عمل می کنند، دلایل قانع کننده ای برای این کامیابی دارند. باید نگاهی به عملکرد پروژه در دوران های خرسی بازار داشته باشید. برای مثال، در بازار خرسی سال ۲۰۱۸، وضعیت توکن چطور بوده است؟ چطور با چالش ها دست وپنجه نرم کرده است؟ به عملکرد رمزارز نسبت به دلار یا ارزهای شاخصی مانند بیت کوین هم دقت کنید. اگر با بررسی سوابق رمزارز متوجه شدید که وضعیت خوبی در بحران های گذشته داشته، نگاهی به فاکتورهای دیگر مانند توکنومیک آن و شرایط تورمی اش داشته باشید و بعد دست به انتخاب برای سرمایه گذاری بزنید. بایننس کوین (BNB) مثال بسیار خوبی در این زمینه است. در سال ۲۰۱۸، این کوین فقط ۲۷درصد از ارزشش را از دست داد. این در حالی بود که بیش تر رمزارزها حدود ۸۰درصد از ارزش خود را از دست دادند. در سال بعد، یعنی ۲۰۱۹، هم ارزش این کوین افزایش ۱۲۴درصدی را تجربه کرد و گوی رقابت را از دست بسیاری از کوین های دیگر ربود.

  دلایل این موفقیت ساده بود. بایننس کسری از سود قابل توجه اش را به خرید توکن ها و سوزاندنشان اختصاص می داد. درنتیجه، ضمن توسعۀ کاربرد و شهرت توکن با عرضۀ آن در پلتفرم رونمایی و صرافی اختصاصی اش، کنترل هایی برای حفظ ارزش آن هم صورت می گرفت. سلسیوس (Celsius) در مقابل بایننس کوین قرار دارد و مثالی است که نشان می دهد باید پیش از سرمایه گذاری روی ارزش توکن حسابی دقت کنید. به رغم وجود بازار خرسی، سلسیوس در مقطعی از زمان توانست به رشدی 4000درصدی برسد. شاید در نگاه نخست چنین چیزی بسیار اثرگذار به نظر برسد اما این پروژه دچار ورشکستگی هایی شد و به موفقیت نرسید. درواقع، چراغ سبز موفقیت اولیۀ آن نتیجه و خروجی سودآوری به همراه نداشت.

  در آخر

  برای موفقیت در بازار رمزارزها باید به نکات مختلفی دقت کنید. ارزیابی وضعیت هر پروژه در بازارهای خرسی می تواند راهی مناسب برای ارزیابی وضعیت سودآوری آن باشد. به نکات مطرح شده در این مقاله دقت کنید و حواستان باشد که برای سرمایه گذاری بی گداربه آب نزنید.

  سوالات متداول

  باید به وضعیت هر توکن و پروژه در بازار خرسی دقت داشته باشید. پروژه ای که از خلال بازارهای خرسی و رکود جان سالم به در ببرد، ارزش سرمایه گذاری دارد.

  برای انتخاب توکن ها باید به وضعیت و سابقه شان در گذشته و بازارهای خرسی دقت کنید. ارزیابی توکنومیک و ویژگی هایی مانند بهره مندی از جامعۀ پشتیبانی قوی، برنامه نویسان خبره و اهرم هایی برای مقابله با مشکلاتی نظیر تورم هم از ویژگی های مطلوب یک توکن یا پروژه به شمار می روند.