شاید اگر در سال های ابتدایی پیدایش بیت کوین قرار بود روش های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال را شرح دهیم، همه چیز به خرید و فروش این ارز دیجیتال خلاصه می شد، اما امروزه با توسعه بلاک چین و ارزهای دیجیتال و همچنین زیرساخت ارزها و البته ترکیب شدن بلاک چین با دیگر حوزه ها شاهد آن هستیم که روش های کسب درآمد در این بازار روز به روز بیشتر و گاهی پرسودتر شده است.

فهرست []

  امروزه کاربران ارزهای دیجیتال می توانند با مهارت های مختلف در این بازار به کسب درآمد بپردازند؛ پس اگر فکر می کنید در شناسایی موقعیت مناسب خرید و فروش ارزها تبحر چندانی ندارید، بهتر است به جای هدردادن سرمایه و وقت باارزشتان به دیگر روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال روی بیاورید.

  روش کسب درآمد از ارز دیجیتال

  قصد ما این است که در این مقاله بهترین روش ها برای کسب درآمد از ارز دیجیتال را به شما معرفی کنیم. شما می توانید پس از مطالعه با بررسی توانایی ها و امکانات خود، بهترین و مناسب ترین روش را برای خود انتخاب کنید.

  1- هودل کردن (Hodl)

  یکی از بهترین و پرسودترین شاخه کسب درآمد از ارز دیجیتال هودل کردن است که به خرید و نگه داری ارز دیجیتال برای مدت طولانی اشاره دارد؛ به عبارت دیگر می توان سرمایه گذارانی که ارزهای خود را خریداری کرده و در بازه بلندمدت نگه داری می کنند، هودلر نامید. یک هودلر برای آنکه مطمئن باشد سود خوبی در آینده خواهد داشت، باید به دانش تحلیل بنیادی مسلط باشد و پروژه ای که قصد سرمایه گذاری روی آن را دارد، به طور دقیق و از تمام زوایا بررسی کند.

  البته اینکه گفته می شود یک هودلر به دانش تحلیل بنیادی نیاز دارد، به این معنا نیست که او از دانش تحلیل تکنیکال یا دیگر تحلیل ها و اطلاعات بی نیاز است. یک سرمایه گذار با بررسی وایت پیپر و نقشه راه یک پروژه و بررسی آن به صورت دقیق پیش بینی می کند پروژه موردنظر در آینده چه چشم اندازی خواهد داشت، اما حتی اگر آن فرد بهترین پروژه را انتخاب کند، اما در زمان نامناسب اقدام به خرید ارز دیجیتال کند، متضرر خواهد شد یا احتمالاً باید مدت زمان زیادی را منتظر بماند که از ضرر خارج شود.

  پس می بینید تحلیل تکنیکال در نشان دادن بهترین زمان برای ورود یعنی همان خرید ارز دیجیتال و خروج یا به عبارتی فروش ارز دیجیتال پس از کسب سود چقدر به سرمایه گذار کمک می کند؛ در صورتی که سرمایه گذار نتواند زمان مناسب برای فروش یک ارز دیجیتال را تشخیص دهد، ممکن است درصد بالایی از سود خود را از دست بدهد.

  از آنجا که بلاک چین و به طورکلی بازار ارزهای دیجیتال نسبتاً جدید هستند و زیرساخت آن ها با زیرساخت دیگر بازارهای مالی متفاوت است، یک سرمایه گذار برای بررسی وضعیت ارز دیجیتال با هدف ورود و خروج به موقع بهتر است اطلاعاتی را که از طریق بلاک چین منتقل می شوند نیز بررسی کند. اینجاست که تحلیل آنچین (On-Chain) به کمک سرمایه گذار می آید. همان طور که دیدید برای یک سرمایه گذاری مطمئن و ورود و خروج به موقع به معاملات سرمایه گذاران باید با انواع تحلیل آشنا باشند و از اطلاعات مختلف در کنار هم استفاده کنند.

  برای رسیدن به چنین دانشی شرکت در یک دوره آموزش ارز دیجیتال می تواند شما را در مسیر رسیدن به هدفتان کمک کند؛ به این ترتیب شما می توانید با صرف هزینه ای معقول و در کمترین زمان فرصت ها و تهدیدهای موجود در بازار را شناسایی کنید. مطمئن ترین راه برای خرید ارزها از صرافی های معتبر است که در ادامه برخی از آن ها را خواهیم آورد:

  1- صرافی تبدیل

  2- صرافی بیت پین

  3- صرافی ایران بایننس

  4- صرافی والکس

  5- صرافی آبان تتر

  برخی از صرافی های خارجی برای خرید و فروش ارز دیجیتال

  1- صرافی بای بیت (Bybit)

  2- صرافی اوککس (Okx)

  3- صرافی کوکوین (Kucoin)

  4- صرافی کوینکس (Coinex)

  2- معامله کردن (ترید کردن)

  در صورتی که قصد دارید با خرید و فروش ارزهای دیجیتال به صورت مستمر و در بازه های کوتاه مدت سود کسب کنید، شما یک تریدر خواهید بود که قصد کسب درآمد از ارز دیجیتال را به کمک معاملات کوتاه مدت دارید. یک سرمایه گذار معمولاً شغل دیگری دارد و با خرید یک باره ارز دیجیتال و نگه داری آن برای طولانی مدت قصد دارد از اختلاف قیمت سود کسب کند.

  به عبارت دیگر سرمایه گذار یک ارز دیجیتال را در قیمت پایین خریداری کرده و در قیمت بالاتر به فروش می رساند، اما تریدری خود یک شغل است و معمولاً معامله گران (تریدرها) این حرفه را به عنوان شغل خود انتخاب کرده و ساعات طولانی را جلو مانیتور نشسته و وضعیت روند قیمتی ارزهای مختلف را بررسی کرده و سعی می کنند سودهای کوچک یا حتی بزرگ را در معاملات کوتاه مدت خود داشته باشند.

  همچنین تریدرها می توانند هم از افزایش قیمت (معاملات خرید) و هم کاهش قیمت (معاملات فروش) به سود برسند. معمولاً تریدرها از صرافی های بزرگ که حجم معاملات بالایی دارند، استفاده می کنند؛ چراکه فعالیت در صرافی های کوچک که معاملاتی با حجم پایین دارند، فرصت کسب سود تریدرها را به صورت قابل توجهی کاهش می دهد. همچنین صرافی های کوچک (معمولاً صرافی های ایرانی) امکاناتی برای معامله کاربران فراهم نمی کنند و افراد بیشتر با هدف خرید یا فروش به صورت نقدی (Spot) از این صرافی ها استفاده می کنند. در مقابل در صرافی های بزرگ شرایط بسیار متفاوت است؛ برای مثال در صرافی بین المللی کوکوین افراد می توانند از اهرم استفاده کرده و با سرمایه ای چند برابر سرمایه اولیه خود معاملاتی را انجام دهند. البته معاملات مارجین، آتی و آپشن با وجود جذاب بودنشان پرریسک هستند و همان طور که در این نوع معاملات سود شما ممکن است بیشتر شود به همان میزان ممکن است شما ضررهای بزرگی را تجربه کنید؛ به طوری که کل سرمایه خود را در مدت زمان کوتاهی از دست بدهید؛ پس اگر تجربه و دانش کافی ندارید، بهتر است فعلاً معاملات از نوع نقدی (Spot) را انجام دهید.

  تریدرهایی هم هستند که معاملات بسیار کوتاه مدت در حد چند دقیقه را نیز انجام می دهند. در اصطلاح به چنین تریدرهایی اسکلپر و به این روش اسکلپینگ گفته می شود. اسکلپرها معمولاً چند معامله با سود کم در طول روز انجام می دهند و به این ترتیب با توجه به تعدد معاملات سود خوبی را به دست خواهند آورد. در صورتی که تجربه، دانش و سرعت عمل بالایی ندارید، این روش به هیچ عنوان برای کسب درآمد از ارز دیجیتال توصیه نمی شود.

  مان طور که می دانید احساسات در معاملات کاربران نقش مهمی دارد، اما ربات ها که از احساس تهی هستند، چنین مشکلی ندارند و تنها براساس تنظیمات و برنامه ای که برای آن ها نوشته می شود، فعالیت می کنند. ربات های معامله گر در انواع مختلف وجود دارند. در برخی انواع ربات ها شما براساس استراتژی خود به ربات دستور می دهید درصورت تحقق یک سری شرایط، معامله ای را برای شما انجام دهد؛ درحالی که دسته دیگر به این صورت فعالیت می کنند که تنها شرایط مناسب برای ورود به معامله را به شما هشدار می دهند و معامله یا سفارشی را برای شما ثبت نمی کنند.

  روش دیگری به نام کپی تریدینگ وجود دارد که در آن شما با آشنایی با یک تریدر حرفه ای و پرداخت مبلغی به او، معاملات آن شخص را کپی می کنید. در این روش و با کمک این ربات ها درواقع تمام معاملات شما عیناً مانند معاملات همان تریدر انجام خواهند شد. با توجه به تبحر و مهارت شخص و البته درصورت مورد اطمینان بودن وی می توان این روش را نیز به عنوان یکی از روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال درنظر گرفت.

  درواقع ربات به حساب معاملاتی شما متصل شده و معاملاتی مانند معاملات شخص تریدر برای شما نیز لحاظ خواهند شد. در این روش تنها معاملات تریدر برای شما اعمال می شوند و آن شخص دسترسی به دارایی شما ندارد، پس از این نظر خطری دارایی شما را تهدید نمی کند. بهتر است در صورتی که قصد فعالیت به عنوان یک تریدر را دارید، از یک صرافی معتبر خارجی استفاده کنید. در ادامه نام برخی از محبوب ترین صرافی های خارجی که ایرانیان می توانند از آن ها استفاده کنند، خواهیم آورد:

  1- صرافی بای بیت (Bybit)

  2- صرافی اوککس (Okx)

  3- صرافی کوکوین (Kucoin)

  4- صرافی کوینکس (Coinex)

  3- استیکینگ ارزهای دیجیتال

  اگر شما یک هودلر ارزهای دیجیتال باشید می توانید علاوه بر افزایش قیمت آن ارزهای دیجیتال سود سپرده گذاری را نیز دریافت کنید؛ البته این امکان برای همه ارزهای دیجیتال وجود ندارد و همچنین هر پلتفرمی (صرافی، کیف پول یا وب سایت) چنین اجازه ای را به کاربران خود نمی دهد؛ بنابراین اگر قصد استیک یا سپرده گذاری یک ارز دیجیتال را داشته باشید، باید ابتدا پلتفرمی را پیدا کنید که امکان استیک کردن ارز موردنظرتان را برای شما فراهم کرده است. درواقع با استیک کردن ارزهای دیجیتال سرمایه شما برای مدت زمانی که از قبل مشخص شده است، قفل می شود و شما حق فروش دارایی خود را نخواهید داشت.

  البته در برخی انواع استیکینگ که منعطف (Flexible) هستند، شما می توانید در هر زمانی ارزهای دیجیتال خود را به فروش برسانید، اما در نوع Locked شما تنها پس از به پایان رسیدن حداقل زمان برای استیکینگ که از آن مطلع بودید، قادر به فروش ارزهای خود خواهید بود؛ پس اگر قصد دارید یک ارز دیجیتال را خریداری کرده و برای مدت طولانی نگه داری کنید، استیکینگ می تواند یک سود تقریباً کم ریسک  را در کنار سود افزایش قیمت که به هر حال حتمی نیست نیز برای شما به ارمغان آورد.

  البته فراموش نکنید زمانی که شما سرمایه خود را برای دریافت سود قفل می کنید یا به عبارتی استیک می کنید، تا حدودی این ریسک را باید درنظر بگیرید که اگر در طی مدتی که ارزهای دیجیتال شما قرار است در پلتفرم مربوط قفل باشند، بازار افت شدیدی بکند و شما قصد فروش دارایی خود را داشته باشید به دلیل قفل کردن آن برای سپرده گذاری (staking)، این امکان برای شما وجود نخواهد داشت و به همین دلیل شما شاهد کم شدن ارزش دارایی خود خواهید بود. در ادامه نام برخی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال برای استیکینگ را خواهیم آورد:

  1- کاردانو (ADA)

  2- استلار (XLM)

  3- نئو (GAS)

  4- ترون (TRX)

  5- بایننس کوین (BNB)

  همچنین نام برخی از پلتفرم هایی که می توانید ارزهای خود را در آن ها استیک کنید، در ادامه آورده ایم:

  1- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

  2- کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)

  3- صرافی کوکوین (Kucoin)

  4- صرافی اوککس (Okx)

  5- صرافی اف تی تی (FTT)

  6- اپلیکیشن غیرمتمرکز ونوس پروتکل (Venus Protocol)

  7- اپلیکشن غیرمتمرکز آتوفارم (AutoFarm)

  8- وب سایت مای کانتینر (My Container)

  9- وب سایت سی ای ایکس (CEX)

  4- بازی های بلاک چینی

  حتی اگر فعال بازار ارزهای دیجیتال نباشید نیز می توانید با انجام بازی های بلاک چینی به کسب درآمد از ارز دیجیتال بپردازید. پیش از این بازی های کامپیوتری تنها با هدف لذت بردن در میان نوجوانان و جوانان طرفدار داشتند. با روی کار آمدن بلاک چین وضعیت تغییر کرد و بازی های جذابی به وجود آمدند که اتفاقاً علاوه بر لذت بردن از بازی، گیمر می تواند درآمدی با توجه به مهارت و زمانی که به بازی اختصاص می دهد، داشته باشد.

  برخی از این بازی ها طوری طراحی شده اند که شما بتوانید از ابتدایی ترین قدم خود در بازی، فعالیت های رایگان داشته باشید و از طریق انجام آن ها به درآمد برسید، اما همه بازی ها این طور نیستند و در برخی این بازی ها شما باید ابتدا با خرید برخی آیتم های بازی و استفاده از آن ها در طی بازی به درآمد برسید. به هر حال برخی از این بازی ها درآمد بسیار خوبی را برای کاربران خود داشته اند؛ بنابراین خرید آیتم و موارد موردنیاز برای شروع چنین بازی هایی را می توان به منزله سرمایه گذاری به حساب آورد.

  حتی اگر سیستم کامپیوتر خانگی نداشته باشید هم می توانید از بعضی بازی هایی که در نسخه موبایل هم طراحی شده اند، استفاده کرده و درآمد خوبی را کسب کنید؛ البته فراموش نکنید برای دریافت درآمد خود و احتمالاً توکن هایی که در حین بازی به دست می آورید، به کیف پول ارز دیجیتال نیاز دارید و آشنایی با کیف پول مورد استفاده و نحوه استفاده از آن چیزی است که برای کسب درآمد از ارز دیجیتال از طریق بازی باید با آن آشنا باشید. در ادامه نام برخی از محبوب ترین بازی های بلاک چینی را خواهیم آورد:

  1- بازی گادز آنچیند (Gods Unchained)

  2- بازی ناکاموتو (Nakamato Game)

  3- بازی الین ورلدز (Alien Worlds)

  4- بازی اسپلینترلندز (Splinterlands)

  5- بازی استپن (StepN)

  5- متاورس (Metaverse)

  در یک سال اخیر متاورس ها که به عنوان جهان های مجازی شناخته شده اند، بسیار محبوب شده اند. کسب درآمد از ارز دیجیتال به واسطه متاورس ها یک تجربه بسیار شیرین از زندگی در دنیایی است که می توانید بنا به سلیقه و خواست خود در آن فعالیت و درواقع زندگی کنید؛ البته متاورس های مختلفی وجود دارند و هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند که شما با توجه به ویژگی متاورس ها می توانید مناسب ترین را با توجه به علایق و شرایط خود انتخاب کنید.

  شما به روش های مختلف می توانید از متاورس ها به درآمد برسید، به عنوان مثال خرید و فروش توکن هایی که معرف زمین (Land) در این جهان های مجازی هستند، یکی از روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال به کمک متاورس هاست. همچنین برخی از این متاورس ها به توسعه دهندگان امکان این را می دهند که با طراحی بازی، آیتم های مختلف برای بازی، آواتار، لباس و دیگر آیتم ها به درآمد برسند.

  همچنین برخی از دارندگان زمین در این جهان های مجازی می توانند با فروش زمین های خود که ارزش آن ها افزایش پیدا کرده است یا حتی با اجاره دادن زمین های خود درآمد خوبی را از این طریق کسب کنند. در ادامه لیستی از برترین متاورس ها را خواهید دید:

  1- دیسنترالند (Decentraland)

  2- بلاک توپیا (Bloktopia)

  3- سندباکس (Sandbox)

  4- تتا نتورک (Theta Network)

  5- اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

  6- ساخت و خرید و فروش NFT

  NFT ها در سال 2017 به وجود آمدند، اما در سال 2021 به اوج رسیدند و تقریباً همه فعالان بازار ارزهای دیجیتال با آن ها آشنا شدند. NFT ها توکن هایی عمدتاً منحصربه فرد و یا با تعدادی مشخص هستند که فرد هنرمند و صاحب اثر از طریق فروش آن ها می تواند به درآمد برسد.

  برای درک مفهوم NFT یک مثال را برای شما بیان خواهیم کرد: فرض کنید که یک کارگردان یا خواننده یکی از آثار خود را (مثلاً اصغر فرهادی برای فیلم جدایی نادر از سیمین) به NFT تبدیل می کند و آن را در پلتفرم های ساخت و معامله NFT مثل اوپن سی و راریبل به فروش می گذارد.

  هر شخصی این NFT را خریداری کند، به عنوان صاحب اثر شناخته شده و از این پس درآمدهای مادی و معنوی این اثر برای آن شخص در نظر گرفته می شود؛ طوری که انگار خریدار NFT آن فیلم را ساخته است. همین فرد می تواند با فروش NFT که خریداری کرده با قیمت بالاتر، سود خوبی را کسب کند. پلتفرم های مختلفی برای ساخت و خرید و فروش NFT در سطح اینترنت وجود دارند که شما می توانید با ثبت نام در آن ها و ساخت NFT و سپس فروش آن ها به درآمد برسید.

  معامله NFT ها نیز دیگر روش کسب درآمد از ارز دیجیتال است؛ مثلاً شما می توانید NFT هایی را خریداری کنید و با تبلیغ برای آن ها یا با گذشت زمان و بالارفتن ارزش آن ها، NFT های خود را به فروش برسانید. نام برخی از بهترین پلتفرم ها برای ساخت و خرید و فروش NFT را در ادامه آورده ایم:

  1- راریبل (Rarible)

  2- اوپن سی (OpenSea)

  3- فاندیشن (Foundation)

  4- سوپر ریر (SuperRare)

  7- فعالیت در برخی از پروژه های ارز دیجیتال و دریافت پاداش

  ارزهای دیجیتال معمولاً با هدف خاصی به وجود می آیند، شاید بیشترین کاربردی که از ارزهای دیجیتال بشناسیم معامله گری آن ها باشد، اما حقیقت این است که شما با انجام فعالیت در پلتفرم این ارزها می توانید مقداری ارز دیجیتال را به عنوان پاداش دریافت کنید. در ادامه به برخی از این پروژه ها اشاره خواهیم کرد:

  • پلتفرم اولترا با فراهم کردن محیطی برای توسعه دهندگان بازی امکان کسب درآمد از ارز دیجیتال را برای توسعه دهندگان و طراحان بازی به وجود آورده است. با وجود پلتفرم اوترا توسعه دهندگانی که استعداد کافی برای توسعه و نوآوری در بازی ها را دارند، به دلیل هزینه های گزاف توسعه، از امکان پیشرفت بازنمی مانند.
  • کاربران پلتفرم ارز دیجیتال بیت تورنت نیز می توانند با به اشتراک گذاری پهنای باند و فایل های خود با شبکه بیت تورنت پاداشی را به صورت توکن بیت تورنت دریافت کنند. شبکه بیت تورنت با این کار سرعت ارسال و دریافت فایل ها را به صورت قابل توجهی افزایش داده است.
  • پلتفرم هولوچین به توسعه دهندگان کمک می کند با پرداخت هزینه ای بسیار کم برنامه های خود را ایجاد کرده و به اشتراک بگذارند. به این ترتیب با استفاده کاربران بیشتر از این برنامه ها توسعه دهندگان به درآمد خواهند رسید. توسعه دهندگان در محیط هولوچین خدمات بسیار خوبی را برای توسعه دریافت می کنند.
  • شبکه تتا به کاربران خود اجازه می دهد ویدئوهای مختلف را ساخته و در محیط شبکه به اشتراک بگذارند. در این صورت کاربران شبکه با توکن تتا فیول که توکن اصلی شبکه است پاداش داده خواهند شد. از طرف دیگر پاداشی برای نودهایی (گره) که پهنای باند خود را با شبکه تتا به اشتراک می گذارند نیز در نظر گرفته شده است.
  • شبکه بلاک چین زین فین نتورک (XinFin Network) نیز محیطی را برای توسعه دهندگانی در نظر گرفته است که توانایی طراحی و اجرای برنامه های غیرمتمرکز را دارند.

  لتفرم ارز دیجیتال بنکور دیگر پلتفرم موجود برای توسعه پروژه ها و برنامه های طراحان است. شبکه های بلاک چین فلو (Flow) و ویوز (Waves) نیز همین امکان را برای کاربران خود فراهم می کنند.

  8- استخراج ارزهای دیجیتال

  ارزهای دیجیتالی که براساس الگوریتم اثبات کار (PoW) کار می کنند، برای اینکه شانس اتصال بلاک جدید به شبکه را داشته باشند، باید هش بلاک جدید را به وسیله Cpu کامپیوتر، کارت گرافیک یا دستگاه های ماینر حدس بزنند. این کار همان ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال است.

  استخراج ارزهای دیجیتال یکی از کم ریسک ترین روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال است؛ البته برای استخراج ارزها شما حداقل به سیستم کامپیوتر نیاز دارید؛ البته فراموش نکنید استخراج ارزهای دیجیتال بزرگ همچون بیت کوین با استفاده از CPU کامپیوتر غیرممکن است و شما حتماً باید یک دستگاه مخصوص استخراج ارز (Asic) که الگوریتم بیت کوین را پشتیبانی کند، خریداری کنید. ناگفته نماند که در حال حاضر حتی استفاده از بهترین دستگاه ماینر به تنهایی کارساز نیست و برای استخراج ارزی همچون بیت کوین شما باید حتماً از یک استخر استخراج استفاده کنید.

  به کمک استخر استخراج درواقع شما قدرت پردازش دستگاه ماینر خود را با دیگر افرادی که قدرت پردازش دستگاه ماینر خود را به استخر استخراج داده اند، به اشتراک می گذارید. به این ترتیب یک فضای مجازی با قدرت مضاعف پردازش به وجود خواهد آمد که حالا شانس موفقیت آن در پیداکردن جواب مسئله و به عبارتی هش بلاک افزایش خواهد یافت.

  به کمک استخر استخراج شما سود کمتر، اما مطمئن تری را دریافت خواهید کرد؛ درحالی که اگر قرار بود به تنهایی و با استفاده از دستگاه یا دستگاه های ماینر خود به استخراج بپردازید، کل سود حاصل شده (6.25 واحد بیت کوین) به شما تعلق می گرفت، اما شانس موفقیت شما بسیار ضعیف می شد.

  البته برخی ارزهای دیجیتال دیگر را می توان به صورت شخصی و بدون پرداخت هزینه به استخرهای ماینینگ، استخراج کرد. به هر حال نکته ای که باید به آن توجه کنید، هزینه خرید دستگاه ماینر است که باید با دقت کافی انجام شود؛ چراکه کلاه برداری در این حوزه به دلیل آشنانبودن بسیاری از کاربران رایج است. همچنین هزینه بالای برق و آلودگی صوتی که ایجاد می کند نیز باید هنگام انتخاب این روش کسب درآمد از ارز دیجیتال موردتوجه قرار بگیرد.

  9- شرکت در ایردراپ ها

  ایردراپ ها درواقع روشی برای تبلیغ یک ارز دیجیتال، صرافی، کیف پول و… هستند. درواقع شرکت ها و افراد برای معرفی و به نوعی بازاریابی برای محصول خود اقدام به توزیع مقداری ارز دیجیتال به صورت رایگان می کنند. برای دریافت ایردراپ ها به کیف پول، ایمیل و حساب کاربری در برخی شبکه های اجتماعی همچون تلگرام و توئیتر نیاز دارید.

  نکته ای که باید به آن توجه کنید، این است که کسب درآمد از ارز دیجیتال به کمک ایردراپ ها نباید تنها روش دریافت سود شما از این بازار باشد؛ چراکه برخی از این پروژه ها ممکن است کلاه برداری باشد و ارزش زمان گذاشتن را نداشته باشند. بهتر است پس از آنکه پروژه ایردراپی به شما معرفی شد، ابتدا از اعتبار آن مطمئن شوید.

  بررسی تیم پروژه می تواند تا حدودی در این مسیر به شما کمک کند. همچنین اگر در ازای دریافت ارز از شما خواسته شد مبلغی را بپردازید، بهتر است از شرکت در آن ایردراپ صرف نظر کنید. معمولاً در فرایند عضویت و شرکت در یک ایردراپ از شما خواسته می شود کیف پولی را نصب کنید، یک توئیت را ریتوئیت کنید و در شبکه اجتماعی تلگرام آن پروژه عضویت پیدا کنید.

  پس از ثبت نام و انجام مراحل گفته شده در هر ایردراپ باید در انتظار دریافت ارزهای خود باشید. پس از دریافت ارز می توانید آن ها را در صرافی های مختلف به فروش برسانید یا درصورت تمایل در کیف پول خود نگه دارید.

  10- شرکت در ICO ،IDO و IEO ها

  • ICO

  ICO ها درواقع روشی برای سرمایه گذاری به حساب می آیند. در این روش، شما یک ارز دیجیتال را با قیمت پایین خریداری می کنید. اساساً ارزهای دیجیتال که به صورت ICO معرفی می شوند، ارز پروژه هایی هستند که ایجاد شده اند، اما برای رشد و توسعه خود به سرمایه نیاز دارند. تیم پروژه برای دسترسی به این سرمایه اقدام به پیش فروش بخشی از ارزهای خود با قیمت پایین می کند.

  اگر بتوانید پروژه های مختلف را از لحاظ بنیادی به درستی بررسی کنید، این روش می تواند بسیار سودساز باشد، اما از آنجا که کلاه برداری در تمام بخش های بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد، عجیب نیست بگوییم در ICO ها نیز تعداد زیادی از پروژه های کلاه برداری وجود دارند؛ پس در صورتی که قصد شرکت در ICO ها را دارید، حتماً از تیم پروژه، اهداف تیم و اعتبار پروژه به طورکلی مطمئن شوید.

  Icodrops.com و topicolist دو مورد از بهترین وب سایت ها برای بررسی ICO ها به شمار می آیند. همچنین شما می توانید از وب سایت Crounchbase.com برای دانستن اینکه چه افراد یا شرکت هایی روی پروژه ICO سرمایه گذاری کرده اند، استفاده کنید. در صورتی که شرکت ها و افراد خوش نام روی این پروژه ها سرمایه گذاری کرده باشند، می توان احتمال داد آن پروژه ارزش و اعتبار لازم برای سرمایه گذاری را دارد.

  • IEO

  به دلیل زیادبودن کلاه برداری در بازار ارزهای دیجیتال، اعتماد افراد به برخی بخش های بازار رو به افول بود؛ به همین دلیل برخی فعالان این حوزه تصمیم گرفتند مفهوم جدیدی به نام IEO را که مخفف عبارت Initial Exchange Offering است، به وجود آورند. درواقع IEO به پروژه های ICO گفته می شود که در صرافی ها لیست شده و از آن طریق قابل خریداری هستند. از این طریق کاربران می توانند کمی مطمئن تر این عرضه های اولیه را خریداری کنند.

  • IDO

  ا وجود محدودیت هایی که در صرافی های متمرکز وجود دارد، برخی عرضه های اولیه در صرافی های غیرمتمرکز لیست می شوند که به آن ها (IDO Initial Dex Offering) گفته می شود.

  11- به اشتراک گذاری کد ریفرال

  شما هنگام ثبت نام در یک صرافی یا بیشتر پلتفرم های موجود در حوزه بلاک چین می توانید از یک کد ریفرال که از افراد و وب سایت های معتبر دریافت می شود، استفاده کنید و به این ترتیب کارمزد فعالیت خود را با تخفیف پرداخت کنید. البته ممکن است گاهی به جای کد ریفرال لینکی دریافت کنید که شما را مستقیم به صفحه ثبت نام در صرافی منتقل کرده و حتی کد ریفرال را برای شما جایگذاری کرده باشد.

  به هر حال این روشی است که با استفاده از آن درآمد حاصل از معاملات و فعالیت شما در این حوزه افزایش خواهد یافت. علاوه بر استفاده از کد معرف یا کد ریفرال هنگام ثبت نام، شما می توانید پس از ثبت نام در پلتفرم صرافی یا دیگر پلتفرم ها (برای مثال استخرهای استخراج) یک کد تخفیف یا کد ریفرال مخصوص به خود را دریافت کنید و آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید. از این پس با توجه به سیاست پلتفرم مربوط و با شروع فعالیت افراد دعوت شده به پلتفرم از طریق لینک یا کد دعوت شما، درآمدی برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

  برخی از کدهای ریفرال برای صرافی ها را در ادامه خواهید دید:

  1- 10084450 برای صرافی اوککس (Okx)

  2- rJ7UMYS برای صرافی کوکوین (Kucoin)

  3- Y8XGMW برای صرافی بای بیت (Bybit)

  4- HoAgg39r برای صرافی کوینکس (Coinex)

  12- انجام معاملات آربیتراژ در ارزهای دیجیتال

  معمولاً قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی های مختلف در سطح اینترنت متفاوت است و همین تفاوت قیمت فرصت خوبی را برای کاربران این بازار فراهم کرده است. یکی از روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال آربیتراژ است. درواقع برای آربیتراژ یک ارز دیجیتال باید قیمت یک ارز دیجیتال مثل ترون را در صرافی های مختلف بررسی کنید.

  برای این کار می توانید به سایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) مراجعه کرده و با جست وجوی نام ارز دیجیتال موردنظر و پس از آن رفتن به صفحه همان ارز دیجیتال، با اسکرول به پایین صفحه صرافی هایی که این ارز دیجیتال را لیست کرده اند، مشاهده کرده و قیمت ارز را در هرکدام از صرافی ها مشاهده و مقایسه کنید.

  با این کار متوجه خواهید شد قیمت ارز دیجیتال موردنظر در صرافی های مختلف متفاوت است. در این حالت شما می توانید با خرید ارز دیجیتال از صرافی که ارز دیجیتال را با قیمت پایین تر به فروش می رساند و سپس فروش آن در صرافی که بالاترین قیمت را برای همان ارز لحاظ کرده است، به سود برسید و به این ترتیب یکی از شیوه های کسب درآمد از ارز دیجیتال را نیز تجربه کرده باشید.

  با این کار شما می توانید از اختلاف قیمت ارز دیجیتال در دو صرافی سود کنید؛ البته کارمزد معاملات و انتقال دارایی را نیز باید درنظر بگیرید. این روش بیشتر برای افرادی که سرمایه های سنگین دارند، سودساز است. افراد با سرمایه های کوچک می توانند با دقت و البته مدیریت سرمایه، معاملاتی با تعداد بالا و سودهای کمتر انجام دهند و به این ترتیب سودی برای خود کسب کنند.

  13- فعالیت فریلنسری و دریافت دستمزد به صورت ارز دیجیتال

  اگر شما هم یک فریلنسر هستید و علاقه دارید دستمزد خود را به صورت ارزهای دیجیتال دریافت کنید، باید به شما این خبر خوب را بدهیم که در حال حاضر می توانید در ازای پروژه هایی که انجام می دهید ارز دیجیتال دریافت کنید. یکی از ایرادات دریافت دستمزد از دیگر روش ها (برای مثال Paypal) این است که درصد قابل توجهی از درآمد فریلنسر به عنوان کارمزد انتقال از وی کسر خواهد شد.

  در مقابل در صورتی که ارز دیجیتال و شبکه انتقال مناسبی را انتخاب کنید، می توانید دستمزد خود را با کمترین میزان کارمزد و به صورت ارز دیجیتال دریافت کنید. برخی از وب سایت های فریلنسری که امکان روش دریافت دستمزد به صورت ارز دیجیتال را نیز برای شما فراهم کرده اند، در ادامه آورده ایم:

  1- Blocklaner

  2- BitGigs

  3- CryptoGrind

  14- فاست ها (Faucet)

  فاست ها درواقع وب سایت هایی هستند که با وعده پرداخت ارز دیجیتال به بازدیدکنندگان، کاربران خود را در وب سایت نگه می دارند. روش کسب درآمد از ارز دیجیتال به وسیله فاست ها خیلی توصیه نمی شود و اگر این مورد را نیز در میان لیست یکی از بهترین روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال ذکر کرده ایم، فقط به این دلیل است که به شما بگوییم با وجود اینکه امکان کسب سود از این روش غیرممکن نیست.

  با توجه به زمان و انرژی ای که برای این کار می گذارید و همچنین حداقل میزان برداشت که معمولاً خیلی کم هم نیست، توصیه می شود یکی دیگر از روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال را که مناسب با شرایط و روحیات شماست انتخاب کنید؛ چراکه این روش شاید تنها کمکی به صاحب وب سایت باشد که بازدید از سایت خود را بالا ببرد و عایدی آن چنانی برای شما نخواهد داشت، اما به هر حال در صورتی که علاقه مند به کسب درآمد از ارز دیجیتال از این روش هستید، می توانید به یکی از این وب سایت ها مراجعه کرده، در آن ثبت نام کنید و مدتی را در آن وب سایت بگذرانید.

  برای اثبات اینکه شما در سایت حضور دارید، باید روی گزینه ای که ادعای حضور شما را اعلام کند (مثلاً Claim، Claim Now یا چیزی شبیه به این ها) را پیدا کرده و روی آن گزینه کلیک کنید. به این ترتیب زمان حضور شما در وب سایت محاسبه شده و پاداشی به صورت ارز دیجیتال برای شما در نظر گرفته خواهد شد؛ البته همان طور که گفته شد، به محض اینکه پاداشی را کسب کردید، نمی توانید آن را برداشت کنید و جمع پاداش های شما باید به یک میزان حداقل برسد. برخی از مشهورترین وب سایت های فاست که پاداش خود را به صورت بیت کوین پرداخت می کنند، در ادامه آمده اند:

  1- Bitcoin777

  2- Freebitcoin

  3- Bitcoinker

  4- Moon Bitcoin

  15- قرض دادن ارزهای دیجیتال

  با خرید ارز دیجیتال آنچین (On-Chain) و وام دادن آن در پلتفرم وام دهی آوه (Aave) می توانید سودی را به صورت منظم دریافت کنید. البته گاهی پیش می آید که افراد بدون توجه به ریسک این کار، دارایی خود را از هر نوع ارز دیجیتالی که باشد، به افراد دیگر قرض می دهند. از آنجا که معاملات ارزهای دیجیتال برگشت ناپذیر هستند و نهاد نظارتی ندارند، در استفاده از چنین روش هایی باید بسیار دقت کنید و چه بهتر که از این روش استفاده نکنید؛ چراکه حتی با وجود یک شرکت واسط امکان هک آن وجود دارد.

  سخن پایانی

  بازار ارزهای دیجیتال در این روزها بسیار متفاوت از آن چیزی است که در سال 2009 بود. ارزهای دیجیتال متنوع، توسعه زیرساخت های موجود، ورود نقدینگی به بازار و مهم تر از همه استعدادهایی هستند که به این بازار جذب شده اند. حالا دیگر افراد تنها به خرید و فروش بیت کوین فکر نمی کنند، تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال به وجود آمده اند که هرکدام هدف خاصی دارند که یا به آن رسیده اند یا در تلاش برای رسیدن به آن هستند.

  در مسیر همین توسعه ها و در گوشه و کنار دنیا شاهدیم که توسعه دهندگانی از کشورهای مختلف با تکیه بر بلاک چین و ادغام آن با دیگر صنعت ها، بلاک چین را به مرحله جدیدی از بلوغ خود رسانده اند. از طرف دیگر بسیاری از افراد همچون توسعه دهندگان بازی به این نتیجه رسیده اند که اگر بخواهند در آینده نیز حضور پررنگ داشته باشند، باید بازی های خود را بر بستر بلاک چین منتقل کنند.

  البته جذب صنایع مختلف به بلاک چین تنها محدود به بازی ها نمی شود و شاهد آن هستیم که روز به روز بر تعداد مشاغل و تجارت هایی که به نوعی از بلاک چین استفاده می کنند، افزوده می شود. در این مقاله سعی کردیم بهترین روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال را برای شما شرح دهیم. با مطالعه این مقاله و انتخاب بهترین و مناسب ترین روش البته با توجه به شرایط و علایق خودتان، حتماً می توانید درآمد خوبی را از ارزهای دیجیتال کسب کنید.

  پرسش های متداول

  روش های بسیار زیادی برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال وجود دارد، ولی ما سعی کردیم بهترین روش های موجود را برای شما شرح دهیم. توجه داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال یک بازار جوان است و معمولاً کلاه برداران با دانستن اینکه افراد زیادی رؤیای یک شبه پولدارشدن را در سر دارند، وعده های پوچی را به کاربران می دهند. سعی کنید بسیار محتاط و سنجیده در این بازار مالی جذاب فعالیت کنید.

  هودل کردن به طورکلی یکی از بهترین روش ها برای کسب سود خوب از بازار ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین است با این حال اگر هودلر یک ارز دیجیتال هستید، می توانید با استیک کردن آن سودی را در بازه های زمانی مشخص نیز دریافت کنید.

  خیر، وب سایت های فاست بیش از آنکه سودی را به شما دهند، یک روش برای بالابردن بازدید از وب سایت هستند و درواقع سود اصلی برای صاحب وب سایت است، نه شما.

  تریدر یا معامله گر به افرادی گفته می شود که معاملاتی در بازه های زمانی کوتاه را انجام می دهند. این افراد با کسب سود از معاملات متعدد به درآمد می رسند و بسیاری از آن ها معامله گری را به عنوان شغل خود انتخاب کرده و ساعات زیادی را در مقابل رایانه می گذرانند.

  افرادی که بتوانند هزینه اولیه برای خرید دستگاه ماینر و تجهیزات آن را پرداخت کنند و البته به دلیل سر و صدای آن جای مناسب برای این دستگاه ها را داشته باشند، می توانند با استفاده از روش ماینینگ به کسب درآمد از ارز دیجیتال بپردازند؛ البته استخراج برخی ارزهای دیجیتال به وسیله CPU و کارت گرافیک هم انجام می شود که صدای زیادی ندارند.

  شما می توانید با خرید و فروش و ساخت NFT در پلتفرم های مخصوص به درآمد برسید.