اگر علاقه ی شما به سرمایه گذاری و خرید ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین مبتنی بر ترس و عقب ماندن و ازدست دادن است، برای لحظه ای هم که شده، صبر کنید و تحقیق کنید.

فهرست []

  برای خرید ارزهای دیجیتال، چندین جایگاه وجود دارد. بزرگ ترین جایگاه مخصوص سرمایه گذاران و شرکت های سرمایه گذاری است که پس از صرف حداقل میزان دقت، ارزهای دیجیتال «ایمن تر» را به پورتفولیو خود اضافه می کنند. برای آن ها انتخاب کردن، خرید و نگهداری براساس «FOMO»، ترس ازدست دادن و تشخیص ریسک یا پاداش پشت سرمایه گذاری، مشابه خرید بلیط های لاتاری است. منطق آن ها می گوید: بالاخره یک نفر برنده خواهد شد؛ ممکن است آن نفر من باشم.

  گروه های دیگری که تعیین بزرگی و گستردگی آن ها دشوار است، تحقیقات گسترده ای انجام داده اند و ارزهای رمزنگاری شده را به این ترتیب تقسیم یندی کرده اند:

  • یکسری برنامه و شریط خاص با بازدهی پایین که افراد ناآگاه در حوزه ی ارزهای دیجیتال به سمت آن جذب می شوند.
  • برنامه های هیجانی که جهت جذب افراد طراحی می شوند و به شوک های لحظه ای بازار واکنش نشان می دهند و یا تحت تأثیر تبلیغات غیرواقعی قرار می گیرند.
  • درنهایت، گزینه ای وجود دارد که قرار است ارزهای دیجیتال در آینده جایگزین ارزهای فیات و مرسوم مانند دلار آمریکا شوند و قرار است توسط یک سیستم بانکی متمرکز جدید پشتیبانی شوند. این دسته از افراد بر این باورند که ارزهای دیجیتال یک مدل جدید از نقل و انتقالات مالی غیرمتمرکز هستند که از سرمایه گذاران در برابر افراد پشت پرده ی ثروتمند و همینطور دولت ها محافظت می کنند. همچنین، آن ها بر این باورند که فناوری بلاک چین، حریم خصوصی و امنیت را در کاربردهای متعدد، از سوابق پزشکی گرفته تا سوابق رأی، متحول خواهد کرد.

  تنها یک مسئله وجود دارد؛ اینکه در دنیای ارزهای دیجیتال، واژگانی وجود دارد که فهم مفاهیم و اصطلاحات این حوزه را مبهم و گنگ می کند و به خودی خود برای کاربران مبتدی پیچیدگی بیش تری ایجاد می کند. تأمین کنندگان سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال متهم شده اند که سؤالات اساسی درباره ی این حوزه را بدون پاسخ گذاشته اند و این موضوع افراد فرودست و ناآگاه را همراه کرده است. این مقاله، برخی از وعده ها و مسائل مربوط ارزهای دیجیتال را بررسی می کند تا بتوانید درباره ی مهم ترین سؤال تصمیم بگیرید: آیا سرمایه گذاری و خرید ارزهای دیجیتال ارزش زمان و پول شما را دارد یا خیر؟

  درک اصول اولیه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

  سه راه برای به دست آوردن ارز دیجیتال وجود دارد:

  1- پس از بازکردن یک حساب آنلاین، برای خرید می توانید بین تعداد خیره کننده ای از ارزهای دیجیتال توسط یک صرافی اقدام کنید. خریدوفروش «توکن ها» شبیه اوراق بهادارهای دیگر است؛ با این تفاوت که این بازار هرگز بسته نخواهد شد، نوسانات قیمت آن بسیار متغیر و بازارش کاملاً غیرقابل اعتماد است.

  2- به سادگی می توانید یک کیف پول جدید و مجزا از دیگر کیف پول های خود درست کنید و هرگونه خرید ارزهای دیجیتال همتا به همتا (یا همان شخص به شخص) که شبیه انتقال وجه کارت به کارت است با این کیف پول انجام دهید. استفاده از این روش، جدا از مزیت هایی که دارد، ریسک های جدیدی مانند دستکاری در قیمت ها، وجود کلاهبرداران متعدد و عدم حریم خصوصی در انتقال را برای شما ایجاد می کند. اما همانطورکه بلاک چین ادعا کرده است، وجود همچین قابلیتی، یک محیط سرمایه داری آزاد و غیرمتمرکز ایجاد کرده است.

  3- درنهایت، می توانید با استخراج رمزارز، توکن های جدیدی برای خود ایجاد کنید.

  فرآیند استخراج ارز دیجیتال چگونه شکل می گیرد؟

  هر واحد از یک ارز دیجیتال (توکن)، محصول یک «بلوک» است (و هرتوکن از یک میلیون واحد دیجیتال کوچک تر تشکیل شده است). این بلوک زمانی ایجاد می شود که فردی (یک ماینر)، سرمایه گذاری قابل توجهی را در مجموعه ای از رایانه ها و سرورهای بسیار پیچیده و به هم پیوسته (هزینه ی سخت افزار به تنهایی بیش از 12000 دلار)، با قدرت محاسباتی بالایی (منابع 86000 کیلووات ساعت را گزارش می کنند.

  برق مصرف شده به ازای هر توکن، هزینه ای بالغ بر 5000 دلار در برخی ایالت ها) اعمال کند. برای حل پازلی که به طور خودکار پس از حل موفقیت آمیز پازل به او ارائه می شود. هرتعداد ماینری به طور همزمان به یک پازل می پردازند و ماینری که آن را حل کند، ابتدا یک «بلوک» به «بلاک چین» اضافه می کند و توکن هایی که برنده برای حل دریافت کرده، نشان می دهد. معماهای بلاک چین تقریباً هر ده دقیقه یک بار حل می شوند و سطح دشواری و توکن های به دست آمده برای هر پازل جدید، بستگی به تعداد ماینرهایی دارد که برای پازل قبلی تلاش کرده اند.

  بلاک چین چیست؟

  بلاک چین یک دفتر مرکزی دیجیتال است که نمی توان آن را تغییر داد و هر بلوک جدیدی به ترتیب ایجاد آن، به این دفتر مرکزی اضافه می شود. این دفتر مرکزی هم در دسترس کسانی است که مایل به دانلود آن باشند و هم برای سروری که حافظه ی کافی برای نگهداری کل زنجیره داشته باشد.

  بلاک چین با وجود پروتکل های مختلف مانند بررسی های متعدد و چندجانبه، اقدام به تشخیص صحت معاملات می کند و برای اثبات درست بودن یک داده، به تمامی دفاتر ثبت شده (که تعداد زیادی دارند) رجوع کرده و در صورت یکسان بودن تمام آن ها، محتوای موردنظر را قابل اعتماد شناخته و آن را تایید می کند. در این آزمایش، امکان بروز هیچ خطایی وجود ندارد؛ زیرا هیچکس نمی تواند درلحظه ای به تمامی دفاتر ثبت نفوذ کرده و آن ها را دستکاری کند. اگر کسی بخواهد برای به دست آوردن ارز دیجیتال بلاک چین را به طور تقلبی تغییر دهد، دفتر مرکزی این تلاش تقلبی را کشف کرده و تغییر اعمال شده را کنار می گذارد. این سیستم غیرمتمرکز برای ردیابی مالکیت ارز دیجیتالی است که قرار است با ایجاد اعتماد، به ارزش آن اضافه کند.

  هیچ کس نمی تواند بگوید که چه تعداد دفتر مرکزی بلاک چین برای هر ارز دیجیتال ذخیره می شود، هر چند وقت یکبار برای معرفی یک دفتر مرکزی تقلبی تلاش می شود یا درصورت ایجاد چندین نسخه ی مختلف در یک زمان، چگونه چنین دفترهایی خود به خود مرتب می شوند. با توجه به هزینه و شکنندگی سخت افزار، وقوع غیرقابل اجتناب خطای انسانی و سهل انگاری و کلاهبرداری و سرقت مربوط به کریپتو که از قبل به خوبی مستند شده، هرگونه اعتماد به این حاکمیت غیرمتمرکز در مورد دقت و ارزش گذاری آن ممکن است ریسک بالایی داشته باشد.

  محدودیت های سرمایه گذاری و خرید ارزهای دیجیتال

  علی رغم داستان هایی در مورد چند کشور و خرده فروشی که ارزهای دیجیتال را می پذیرند، هم اکنون ارزهای دیجیتال ممکن است فقط با ارزهای فیات یا سایر دارایی های دیجیتال در قالب «توکن های غیرقابل تعویض» یا همان NFT مبادله شوند. ما برای خرید کالاها و خدمات، فاصله ی زیادی با ایجاد اعتماد بازار به ارزش و ثبات ارز دیجیتال لازم داریم تا بتوانیم از ارزهای فیات عبور کنیم. درواقع، هیچ دلیلی وجود ندارد تا باور کنیم ارزهای دیجیتال مبادله شده، بخاطر پذیرش فروشندگان، به ثبات قیمت دست خواهند یافت. امروزه، هیچ بازاری برای مبادله ی مستقیم ارز دیجیتال وجود ندارد و خریدها به انحلال ارز دیجیتال رأی می دهند و بیش تر به ارزهای فیات متکی هستند.

  خدمات درآمد داخلی (IRS)، کریپتو را به عنوان یک دارایی یا دارایی مالی درنظر می گیرد و با سود و زیان های مستند شده، در انحلال کریپتو مانند سایر دارایی ها برخورد می کند. فرم 1040 در سال 2022 شامل این سؤال بوده است: آیا تا به حال ارز دیجیتال خریداری کرده اید حتی اگر هیچ کدام از این ارزها را نفروخته باشید؟ فرم 1040 یک اظهارنامه ی مالیاتی است که افراد در مورد دارایی های مجازی خود به دولت آمریکا ارائه می دهند.

  این موضوع ما را به بحث حریم خصوصی باز می گرداند. تراکنش های رمزنگاری شده برای افراد دقیقی که بلاک چین را بررسی می کنند، کاملاً شفاف است. مطمئناً این مسیر دیجیتال برای ردیابی مبادلات توسط دولت ها استفاده خواهد شد. در حال حاضر، کریپتو در پولشویی، حملات باج افزاری و سایر فعالیت های مجرمانه استفاده می شود تا از نظارت بانکی فدرال جلوگیری شود. حتی اگر بلاک چین ها ایمن باشند، باز هم دیگر استخرهای رمزنگاری مانند صرافی ها و کیف پول ها هک شده اند و میلیون ها دلار ضرر در این باره گزارش شده است.

  هرگونه برنامه ­ریزی که از ارزهای دیجیتال امروزی و انتظاری که به عنوان یک واحد پولی از آن ها دارید، مجزا از نوسانات مالی موجود در این عرصه است و نمی توان به راحتی به ثبات آن ها اعتماد داشت و روند این ارزهای دیجیتال را پیش بینی کرد. تجربه ی نوسانات صاحبان ارزهای دیجیتال هم محصول شایعات و حدس و گمان است. به همین دلیل است که برخی احساس می کنند ارز دیجیتال یک طرح مسخره است و توسط داستان های فروشندگانی ایجاد می شود که سود بسیاری از نوسانات قیمتی می برند و یا هنگام مشارکت سرمایه گذاران مشهور و میلیاردرها در تبلیغات یا در هر زمان دیگری که رکورد جدیدی برای خرید یک اثر هنری دیجیتال توسط ارزهای دیجیتال ثبت می شود. درواقع، زمان کسب درآمد از کریپتو وقتی است که دیگران به شدت خرید می کنند. در این حال، شما باید بفروشید؛ زیرا توکن ها ارزش ذاتی ندارند و به هیچ تولید وخدماتی وابسته نیستند.

  مزیت های سرمایه گذاری و خرید ارزهای دیجیتال

  در کنار تمام معایب بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، مزیت های قابل توجه آن ها باعث شهرت و بهبود این بازارهای مالی جدید شده است. ازجمله مهم ترین مزیت ها می توان به انجام معاملات آسان اشاره کرد. کافیست کیف پول و اکانت های مربوط به صرافی های موردعلاقه ی خود را داشته باشید تا بتوانید به راحتی هر نقل و انتقال مالی را انجام دهید. برعکس سیستم های مالی سنتی که باید حساب ها را حضوری باز کرد و برای انجام کارهای مهم به بانک مراجعه نمود، در دنیای کریپتو، از اولین قدم تا لحظه ی پایانی هر خریدی را می توانید در خانه ی خود انجام دهید.

  وجود شبکه های بلاک چین و ثبت تمامی اطلاعات مالی کاربران به صورت رمزنگاری شده در ابعاد کل شبکه، تضمینی برای امنیت ارزهای دیجیتال است و درصورت رعایت موارد ایمنی، می توانید با خیال راحت هر معامله ای که دوست دارید انجام دهید.

  برعکس ارزهای فیات، رشد تصاعدی این ارزها باعث رشد درآمد افرادی است که به این حوزه آشنا هستند و سرمایه ی خود را در قالب ارزهای دیجیتال ثبت کرده اند. ازآن جایی که افراد بسیار زیادی در سراسر کره ی زمین هنوز به این بازار وارد نشده اند، می توان پیش بینی کرد که رشد موفق ارزهای دیجیتال همچنان تا سال ها ادامه خواهد داشت.

  از طرفی، به دلیل ناشناس بودن افراد و غیرمتمرکزبودن بازار ارزهای دیجیتال، می توان بدون نگرانی از نقص حریم خصوصی، معاملات خود را خارج از چهارچوب های دولتی و مرزبندی های موجود انجام داد. هرکسی می تواند با داشتن آدرس کیف پول ها و شماره ی تراکنش ها، معاملات انجام گرفته را رصد کند اما هویت هر فرد محفوظ بوده و از این جهت، دنیای کریپتو بر هر ارز دیگری برتری دارد.

  ظهور NFTها

  امروزه، نمونه های زیادی از فناوری بلاک چین را می بینیم که برای ایجاد توکن های غیرقابل تعویض یا NFT استفاده می شود. NFT یک توکن است، یک نماد برای هر نوع خلاقیت دیجیتالی که ممکن است در این فضا نگهداری شود. این موضوع می تواند عکسی در قالب فایل JPEG، یک فایل ویدئویی، یک فایل متنی (مانند قرارداد، سند مالکیت، یک رأی واحد برای یک نامزد سیاسی یا یک شعر) یا هر مدل دیگری از موارد دیجیتال غیرقابل تغییر باشد. ارزش NFT در رابطه با منحصربه فردبودن ظاهری آن ها نیست؛ زیرا می توان آن ها را به راحتی کپی کرد.  ارزشNFTها در منحصربه فردبودن واقعی آن ها است؛ زیرا برای همیشه به جایگاه خود در بلاک چین گره خورده اند.

  با این حال، یک NFT فقط دارای ارزشی است که می توان با آن مبادله انجام داد؛ چه با توکن های ارزهای دیجیتال و چه سایر NFTها. به عنوان مثال، اگر امروز یک اثر هنری دیجیتال NFT را به ارزش یک بیت کوین بخریم (بیت کوین در زمان نوشتن این مقاله با قیمت 38.686 دلار به ازای هر توکن معامله می شود)، فروشنده می تواند آن توکن را فوراً به دلار تبدیل کند و یا  آن را به این امید اینکه ارزش بیش تری پیدا کند، نگه دارد. بیت کوین در 7 نوامبر 2021 حدود 67.000 دلار به ازای هر توکن معامله می شد اما در 19 ژوئیه ی 2021 حدود 29.000 دلار به ازای هر توکن معامله شد. برای ماه آینده به چه قیمتی معامله خواهد شد؟

   

  سخن پایانی

  موارد گفته شده به این معنی نیست که ارز دیجیتال به عنوان یک سرمایه گذاری و روش مبادله حذف خواهد شد و یا باید حذف شود. فناوری بلاک چین یک پیشرفت باورنکردنی در امنیت و سودمندی تبادل اطلاعات است. در حال حاضر، کاربردهای مناسب خاصی در حال ظهور هستند و سرمایه گذاری در دارایی های جایگزین سودگرانه تر مطمئناً بخش مناسبی از پرتفولیوی متنوع امروزه ی سرمایه گذاران است. امروزه در غرب، افراد به شدت دنبال ارزهای دیجیتال هستند اما باید مانند خانه داران سرزمین های غربی در تاریخ آمریکا که بدون ترس و واهمه مسیر کاوش گران طلا را دنبال می کردند، خطرات ذاتی که پذیرندگان اولیه با آن مواجه بودند، در نظر گرفت.

   

  سؤالات متداول

  ازآن جاکه می توان به سادگی هرچه تمام تر معاملات موردنظر خود را انجام داد و حتی با برخی از این ارزها، مانند بیت کوین، خریدهای خود را انجام داد، ورود به این بازارهای مالی بسیار هیجان انگیز و مثمر ثمر خواهد بود.

  اگر بخواهید مانند افراد موفق دیگر در این حوزه وارد شوید، بهتر است مسیر سرمایه گذاری بلندمدت را انتخاب کنید و از تصمیمات هیجانی صرف نظر کنید. مانند هر صنعت دیگری، ورود به این عرصه نیاز به تحقیق کردن و جمع آوری اطلاعات دارد. بعد از گذشت یک روز ارز خرید ارزهای دیجیتال، نباید انتظار تغییرات آنچنانی و سود چشمگیر داشت.

  صرافی های مجازی دارای سطوح امنیتی مختلفی هستند و هرکدام از شیوه های مختلفی برای ایمن سازی صرافی خود استفاده می کنند. از این رو، پاسخ واحدی برای این سؤال وجود ندارد اما با توجه به جمع شدن رقم های بالا در صرافی ها، احتمال بیش تری برای حمله و هک شدن دارند. امن ترین روش برای ذخیره ی توکن ها، استفاده از کیف پول های فیزیکی است.

  برعکس ارزهای فیات که در سراسر دنیا استفاده می شوند (مانند دلار آمریکا و پوند)، ارزهای دیجیتال از فناوری بلاک چین بهره مند هستند و غیرمتمرکزبودن آن ها این امکان را به کاربران می دهد که بر تمام جنبه های مالی خود کنترل کاملی داشته باشند.