نمودار لحظه ای ارز دیجیتال داسک (Dusk)

همان طور که احتمالاً می دانید، ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز، یعنی بیت کوین را پایه گذاری کرد. هدف اصلی او از ایجاد این ارز رمزنگاری شده، ایجاد یک سیستم مالی دیجیتالی بود تا بتواند مستقل از هر شخص، دولت یا سازمانی کار کند و می توان گفت تا امروز بیت کوین به هدف خود رسیده است و انتظار می رود هیاهوی موجود در پیرامون ارز دیجیتال داسک همچنان در آینده ادامه دار باشد، اما با وجود همه این ها بیت کوین فاصله زیادی با کامل بودن دارد. یکی از ثمرات ارز دیجیتال بیت کوین، ظهور یک سیستم مالی غیرمتمرکز به نام defi/’>دیفای (DeFi) است. این سیستم مالی سبب ایجاد تعداد زیادی پلتفرم غیرمتمرکز دیگر مانند شبکه ارز دیجیتال داسک (Dusk Network) شده است. در ادامه این مقاله به معرفی این شبکه و ارز دیجیتال آن خواهیم پرداخت.

فهرست []

  ارز دیجیتال داسک (Dusk) چیست؟

  Dusk ارز دیجیتال اختصاصی شبکه داسک است و از آن به عنوان Utility Token برای تأمین مالی و توسعه پروژه Dusk  و همچنین معامله توکن ها هم به شکل یک طرفه و هم از طریق سواپ اتمی (Atomic Swaps) استفاده می شود.

  داسک یک توکن BEP-2 و ERC-20 است و از آن برای توسعه قراردادهای هوشمند استفاده می شود. پروتکل Dusk ترکیبی از الگوریتم اجماع سفارشی خود (Segregated Byzantine Agreement) و رمزنگاری دانش صفر است. در این شبکه از برنامه هایی استفاده شده که به کمک آن ها امکان مستقرشدن اپلیکیشن های غیرمتمرکز یا DApp ها فراهم شده است. این برنامه های غیرمتمرکز نقش بسیار مهمی در شبکه Dusk ایفا می کنند. مشاغل مختلف و کسب و کارها با استفاده از این شبکه می توانند ابزارهای مالی مانند اوراق بهادار را با استفاده از حریم خصوصی با حفظ قراردادهای هوشمند استفاده کنند.

  مبادلات اتمی یا اتمیک سواپ (Atomic Swaps) چیست؟

  اتمیک سواپ یا مبادله اتمی، روشی برای مبادله مستقیم ارزهای دیجیتال به صورت شخص به شخص است؛ به گونه ای که دیگر نیازی به نهادهای واسطه مانند صرافی ها وجود نداشته باشد. این مبادلات درواقع تکنیکی برای تبادل سریع ارزهای دیجیتال در بلاک چین های مختلف است. این روش در بیشتر موارد به عنوان مبادلات زنجیره ای اتمی (Atomic cross-chain Trading) شناخته می شود؛ جایی که تبادل از طریق یک قرارداد هوشمند بین دو کیف پول رمزنگاری شخصی انجام می شود. این مبادلات به صورت تراکنش های همتا به همتا (P2P) و از طریق بلاک چین های مختلف انجام می شود.

  انجام معاملات و نقل و انتقالات مالی اولین ویژگی ارز دیجیتال داسک است. از طرفی از شبکه Dusk می توان برای پرداخت کارمزد تراکنش ها و مستقرکردن برنامه های غیرمتمرکز استفاده کرد. درحقیقت از این ارز هم برای تراکنش های عملیاتی و هم به عنوان گس استفاده می شود.

  شبکه داسک (Dusk Network) چگونه کار می کند؟

  شبکه ارز دیجیتال Dusk ادعا می کند که بلاک چینی قابل برنامه ریزی و محرمانه است و مبتنی بر پروتکل دانش صفر یا ZKP کار می کند. نکته اساسی در طراحی این شبکه، زیرساخت عمومی مقیاس پذیر و حفظ حریم خصوصی اطلاعات است که سبب می شود حریم خصوصی این شبکه به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند. به طورکلی بلاک چین Dusk نتورک در حوزه حریم شخصی و محافظت از اطلاعات فعالیت دارد. شما با استفاده از شبکه Dusk می توانید ارزهای خود را به صورت کاملاً ناشناس و خودکار انتقال دهید. درحقیقت برخلاف بیت کوین و ارزهای دیگر که تراکنش ها قابل رهگیری هستند، در این شبکه امکان اطلاع از جزئیات تراکنش های انجام شده وجود ندارد.

  می توان گفت عملکرد منحصربه فرد این شبکه از طریق مکانیسم اجماع آن یعنی SBA انجام می شود. با استفاده از این مکانیسم به جای استفاده از قدرت محاسباتی، اعتبارسنج ها توکن های Dusk خود را در شبکه قفل می کنند. شبکه نیز به آن ها این امکان را می دهد تا برای اضافه شدن بلوک جدید به بلاک چین تصمیم گیری کنند. مکانیسم اجماع SBA درواقع نسخه ای ارتقایافته از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoS) است و استفاده از آن در شبکه داسک سبب کاهش اتلاف انرژی و افزایش سرعت تراکنش ها شده است.

  پروتکل دانش صفر یا Zero-Knowledge در شبکه داسک چگونه کار می کند؟

  همان طور که اشاره شد، شبکه ارز دیجیتال Dusk در ساختار خود از پروتکلی به نام دانش صفر استفاده می کند. این شبکه از پروتکل دانش صفر، برای اعتباربخشیدن به عملکردهای شبکه استفاده می کند که شامل حق دسترسی به خدمات، تراکنش ها و… است. درواقع با استفاده از این پروتکل، کاربران دیگر لازم نیست برای استفاده از شبکه هویت خود را آشکار کنند و می توانند بدون اینکه جزئیات تراکنش ها و معاملات را بدانند، تا زمانی که محاسبات را به صورت درست انجام می دهند، در آن شرکت کنند.

  تیم پروژه ارز دیجیتال Dusk

  شبکه این ارز دیجیتال در سال 2018 و با هدف ارائه قراردادهای هوشمند بومی محرمانه و حفظ حریم خصوصی برای خدمات مالی، توسط امانوئل فرانسیونی (Emanuele Francioni)، فولیو ونچورلی (Fulvio Ventureli) و جلو پول (Jello Pol)، سه نفر اصلی تیم پروژه Dusk راه اندازی شد.

  این پروژه علاوه بر این سه نفر به عنوان بنیان گذاران اصلی، 17 عضو دیگر دارد. بیشتر این افراد هم مهندسان حوزه بلاک چین یا متخصصان فناوری و تکنولوژی هستند. وجود گروهی 9 نفره از مشاوران حوزه بازرگانی نیز بر پیشرفت پروژه Dusk تأثیر بسزایی داشته است.

  ویژگی های کلیدی شبکه ارز دیجیتال Dusk

  • تمرکز نداشتن

  از بین رفتن تمرکز منابع در استخرهای استیکینگ، دارندگان کوچک تر را تشویق می کند تا در اجماع شرکت کنند.

  • استفاده از یک مکانیسم اجماع محرمانه (Private PoS)

  استفاده از مکانیسم اجماع توافق بیزانس جداشده یا SBA، به تولیدکنندگان بلوک امکان می دهد تا بتوانند توکن ها را به صورت ناشناس استیک کنند.

  • قابلیت تعویض

  از آنجا که قدرت رأی دهی همواره به صورت تصادفی در میان تمام اعتباردهنده ها در شبکه Dusk تغییر می کند، همه افراد در شبکه این شانس را دارند که به عنوان یک شرکت کننده در اجماع مشارکت داشته باشند.

  • تراکنش های سریع

  به دلیل ماهیت پروتکل اجماع شبکه ارز دیجیتال داسک، تراکنش ها در این شبکه به سرعت تکمیل می شوند.

  مزایا و معایب شبکه ارز دیجیتال Dusk

  مزایا شبکه داسک

  1. سرعت تراکنش ها: تراکنش ها در این شبکه تنها به چند ثانیه برای تکمیل و نهایی شدن نیاز دارند.
  2. تمرکز نداشتن: برای استفاده از بلاک چین این شبکه، تأیید یک مقام مطمئن لازم نیست.
  3. حفظ حریم خصوصی کاربران: شبکه داسک حریم خصوصی کامل را برای کاربران فراهم می کند.
  4. نیاز به حداقل قدرت پردازش: با توجه به استفاده از مکانیسم SBA، در طول انجام تراکنش ها به حداقل میزان توان محاسباتی نیاز است.
  5. امکان مشارکت برابر در اجماع: هرکسی که مالک ارز دیجیتال Dusk باشد، واجد شرایط شرکت در اجماع است.

  معایب شبکه داسک

  1. وجود پلتفرم های مشابه با شبکه Dusk که مقیاس پذیری بیشتری از آن دارند.
  2. در حال حاضر پروژه ارز دیجیتال داسک، در مراحل اولیه تکامل خود بوده و تحقیق و توسعه در آن همچنان ادامه دارد. درنتیجه این شبکه هنوز به طور کامل توسعه نیافته و وضعیت کاملاً پایداری ندارد.

  آینده ارز دیجیتال Dusk

  در حال حاضر یکی از مهم ترین دغدغه هایی که افراد با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فناوری اینترنت درگیر آن هستند، حفظ حریم خصوصی و حفاظت از اطلاعات است؛ به همین دلیل یکی از دلایل افزایش محبوبیت پروژه هایی مانند پروژه ارز دیجیتال مذکور امنیت بالای این شبکه هاست.

  علاوه بر امنیت، این پروژه به تازگی با کمپانی های بزرگی مانند Reserve، BlockVenture Coalition و CipherBlade شروع به همکاری کرده است و پیش بینی می شود در آینده به تعداد این کمپانی ها اضافه شود. از طرفی قیمت ارز دیجیتال داسک در هفته های پایانی سال 2021 به قیمت امیدوارکننده 1 دلار به ازای هر توکن افزایش یافته است و با توجه به پیش بینی پلتفرم WalletInvestor این توکن می تواند در سال آینده رشدی 77 درصدی را تجربه کند. پیش بینی بلندمدت این پلتفرم می گوید که توکن Dusk می تواند در 5 سال به 2.30 دلار برسد.

  کیف پول های ارز دیجیتال Dusk

  اگر مایل به نگهداری از ارز دیجیتال داسک هستید، باید توجه داشته باشید که توکن داسک بر بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده است؛ به همین دلیل تمام کیف پول هایی که از ارزهای دیجیتال با استاندارد ERC-20 پشتیبانی می کنند، برای ذخیره سازی این ارز دیجیتال نیز مناسب اند. در ادامه شما را با لیستی از کیف پول های مناسب برای ذخیره Dusk آشنا خواهیم کرد:

  1- کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

  2- کیف پول سخت افزاری کیپ کی (Keep Key)

  3- کیف پول نرم افزاری مای اتر والت (MyEtherWallet)

  4- اتمیک ولت (Atomic Wallet)

  5- کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)

  6- کیف پول تراست والت (Trust Wallet)

  7- کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus)

  صرافی های ارائه دهنده ارز دیجیتال Dusk

  ارز دیجیتال داسک در بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال بین المللی لیست شده و قابل خرید و فروش است. در ادامه لیستی از معتبرترین صرافی هایی که می توانید از آن ها ارز دیجیتال مذکور را تهیه کنید، آورده شده است.

  1- صرافی بایننس (Binance)

  2- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

  3- صرافی کوکوین (Kucoin)

  4- صرافی کوین بیس پرو (Coinbase pro)

  5- صرافی یونی سواپ (Uniswap)

  6- صرافی بیت رکس (Bittrex)

  7- صرافی Gate.Io

  8- صرافی بای بیت (Bybit)

  خرید (ترید) ارز دیجیتال داسک

  اگر مایل به خرید این ارز دیجیتال هستید، ابتدا در یکی از صرافی های پشتیبان این ارز ثبت نام کرده و مراحل احراز هویت را طی کنید. پس از آنکه حساب شما تأیید و آماده ثبت سفارش خرید شد، لازم است براساس نوع ارز جفت شده با ارز دیجیتال مذکور حساب کاربری خود را شارژ کنید. برای این کار به مراحل زیر توجه کنید:

  شارژ حساب کاربری صرافی

  1. برای شارژ حساب از طریق داشبورد صرافی به بخش «کیف پول /Wallet» بروید.
  2. از میان لیست کیف پول های موجود، ارزی که قصد واریز آن را دارید، انتخاب کنید.
  3. پس از آن روی گزینه «واریزDeposit » کلیک کنید.
  4. با انتخاب این گزینه، آدرس کیف پول ارز انتخاب شده، به شما نمایش داده می شود.
  5. این آدرس را کپی کرده یا بارکد را اسکن کنید.
  6. با در نظر گرفتن کسر کارمزد، مبلغ مدنظر را برای خرید ارز دیجیتال داسک واریز کنید.

  ثبت سفارش خرید ارز دیجیتال Dusk

  1. پس از شارژ حساب کاربری خود، از طریق داشبورد صرافی به گزینه «بازار، خرید آسان، خرید و فروشTrade/» بروید.
  2. در این صفحه ابتدا جفت ارز مدنظر را انتخاب کنید.
  3. سپس به باکس خرید بروید و نوع ثبت سفارش را از میان گزینه های موجود انتخاب کنید.
  4. شما می توانید یک سفارش محدود/ Limit یا بازار/ Market ثبت کنید.
  5. با ثبت سفارش بازار سفارش ما به سرعت نهایی شده و خرید به قیمت لحظه ای انجام می شود.
  6. اما با ثبت سفارش محدود می توانید قیمت مدنظر را مشخص کرده و سفارش خود را در لیست سفارش های ثبت کنید و منتظر نهایی شدن آن بمانید.
  7. درنهایت با خرید ارز دیجیتال داسک این ارز به کیف پول صرافی شما اضافه می شود.

  سخن پایانی

  پروتکل Dusk یک بلاک چین متمرکز بر حفظ حریم خصوصی کاربران است که مبتنی بر پروتکل دانش صفر یا همان Zero Knowledge Protocol است. توکن اختصاصی شبکه داسک با علامت تجاری Dusk نشان داده می شود. ارز دیجیتال Dusk یک توکن ساخته شده بر بستر شبکه اتریوم و براساس استاندارد ERC20 است. همین امر سبب شده که کاربران، گزینه های بسیار متنوعی برای انتخاب کیف پول مدنظر خود برای ذخیره سازی ارز دیجیتال Dusk داشته باشند.

  در این مقاله سعی کردیم به معرفی کامل این ارز دیجیتال بپردازیم. شما با خواندن این مقاله می توانید اطلاعاتی درباره آن به دست آورید و با این شبکه آشنا شوید.

  پرسش های متداول

  Dusk ارز دیجیتال اختصاصی شبکه داسک است و از آن به عنوان Utility Token برای تأمین مالی و توسعه پروژه این ارز و همچنین معامله توکن ها هم به شکل یک طرفه و هم از طریق سواپ اتمی (Atomic Swaps) استفاده می شود.

  خیر. ارز دیجیتال داسک را نمی توان به روش سنتی با استفاده از ماینرها استخراج کرد. این ارزها توسط تیم سازنده ساخته و استخراج و سپس عرضه می شوند.

  برای خرید ارز دیجیتال داسک می توانید به صرافی متمرکز یا غیرمتمرکز بین المللی مراجعه کنید. از جمله این صرافی ها می توان به صرافی های معتبر ارز دیجیتال بایننس، هوبی گلوبال، کوکوین، کوین بیس پرو و یونی سواپ اشاره کرد.

  از کیف پول های زیر می توانید برای نگهداری ارز دیجیتال داسک استفاده کنید.