از سلسه مقالات معرفی شبکه های پرداخت بین المللی، با معرفی مستر کارت به عنوان یکی از اَبرشبکه های پرداخت همراه شما هستیم.

فهرست []

  اگر با افرادی که به هر دلیل (کار یا سفر) مراودات خارجی فراوانی دارند هم کلام شده و در مورد نحوه نقل و انتقال وجه سؤال کنیم، معمولاً اغلب آن ها به ویزا یا مستر کارت اشاره می کنند! بنابراین مسترکارت یکی از بزرگترین فعالان حوزه شبکه های پرداخت جهانی محسوب شده و با توجه به تعداد بالای پذیرندگان و ATM های این شبکه در اقصی نقاط جهان، تراکنشات مالی چشم گیری در بستر این شبکه صورت می پذیرد.

  تاریخچه ایجاد مستر کارت

  مستر کارت یک شرکت خدمات مالی چندملیتی آمریکایی می باشد، که دفتر مرکزی آن در نیویورک واقع شده و به عنوان یک شبکه پرداخت بین المللی بعد از ویزا به عنوان دومین شبکه بزرگ در صنعت پرداخت جهان شناخته می شود. تاریخچه پیدایش مستر کارت به اوایل دهه 1960 میلادی باز می گردد؛ زمانی که چند بانک آمریکایی اقدام به صدور کارت های اعتباری نمودند. پس از تشکیل یک انجمن میان بانک های مذکور و اضافه شدن یک بانک دیگر به این اتحادیه، شبکه شکل گرفته «مستر شارژ» نام گرفت.

  مسترشارژ در سال 1979 به «MasterCard» تغییر نام داده و تا سال 2016 با این برند فعالیت می کرد، اما در سال 2016 با ایجاد یک تغییر نگارشی کوچک برند خود را به «mastercard» تغییر داد. شایان ذکر است که با عرضه عمومی سهام کمپانی «Mastercard Worldwide» در سال 2006 این مجموعه به یک شرکت سهامی عام تبدیل شد، در حالی که پیش از آن متعلق به بیش از 25000 مؤسسه مالی صادرکننده کارت های آن بود.

  مستر کارت چگونه کار می کند؟

  این شبکه پرداخت با تعداد وسیعی از مؤسسات مالی در سرتاسر جهان برای توزیع کارت های اعتباری خود همکاری می کند. مستر کارت از شبکه اختصاصی پرداخت جهانی خود به عنوان هسته مرکزی شبکه در راستای تسهیل نقل و انتقال وجوه استفاده نموده و معمولاً در این فرآیند دارنده مسترکارت (پرداخت کننده)، طرف تجاری ثانویه (دریافت کننده) و مؤسسات مالی مربوط به آن ها را درگیر می کند.

  به طور کلی پرداخت می تواند از طریق کارت های اعتباری، نقدی و پیش پرداخت انجام شود. مسترکارت خودش یک تجارت مبتنی بر ارائه خدمات مالی است که از در درجه اول از کارمزد تراکنش های انجام شده درون این شبکه کسب درآمد می کند. مستر کارت ها توسط بانک های عضو با لوگوی این شبکه صادر شده و به کاربران تحویل داده می شوند. کارت های «Open-loop» که در همه جا پذیرفته می شوند، غالباً دارای نشان مسترکارت هستند تا برای تشخیص صلاحین این کارت ها استفاده شوند. به طور کلی کارت های تمام شبکه های پرداخت شماره مالک مربوطه به کارت را دارند و برای تشخیص نوع شبکه پرداخت، از شماره شناسایی شبکه پرداخت (IIN) استفاده می شود.

  حجم مبادلات مالی در مسترکارت چقدر است؟

  بر اساس آمار اعلام شده توسط خود شرکت مستر کارت، در سال 2019 بالغ بر 6.5 تریلیون دلار نقل و انتقال پول در این شبکه پرداخت صورت گرفته است. همانطور که اشاره نمودیم، این شرکت با مؤسسات مالی مختلفی همکاری می کند و مهم ترین بخش همکاری آن ها مربوط به صدور کارت های اعتباری «Open-loop» توسط این نهادهای ارائه خدمات مالی و شرکای تجاری آن ها است. در واقع این مؤسسات در نقش صادر کننده کارت ها فعالیت نموده و شرایط این کارت ها برای متقاضیان آن ها را تعیین می کنند.

  مؤسسات مالی همکار شبکه مستر کارت به منظور جذب کاربران بیشتر همواره سعی می کنند تا خدمات بهتر و بیشتری را ارائه دهند؛ که از جمله آن ها می توان به کارمزد سالانه صفر درصد، پاداش در قالب امتیاز برای دریافت کارت از یک صادر کننده خاص و بازپرداخت نقدی اشاره نمود.

  انواع سطوح اعتباری در شبکه مستر کارت

  حساب های کاربری شبکه مستر از لحاظ اعتبار و مزایا به سه دسته تقسیم می شوند، که این دسته بندی شامل «STANDARD»، «WORLD» و «WORLD ELITE» است. البته نباید این موضوع را با انواع کارت های پرداخت صادر شده در این شبکه (نقدی، اعتباری و پیش پرداخت) اشتباه بگیرید!

  • STANDARD: تعویض اضطراری کارت، محافظت شده در برابر سرقت و مصونیت مالک در برابر کلاهبرداری های احتمالی از مهم ترین مزایای این کارت ها محسوب می شوند. پیش از جولای سال 2019 حتی مزایایی نظیر گارانتی و قیمت محافظت شده نیز جزء مزایای این کارت ها به شمار می رفت، اما از این تاریخ به بعد این دو مزیت برداشته شد.
  • WORLD: مزایای سطح STANDARD، بیمه تلفن همراه، دسترسی به قابلیت برنامه ریزی سفر و بهره مندی از خدمات Mastercard Travel & Lifestyle Services و امکان استفاده از تخفیف های خرده فروشان منتخب جزء مزایای این سطح اعتباری می باشند.
  • WORLD ELITE: به طور کلی در این سطح اعتباری دارندگان کارت از خدمات و تخفیفات مختلف در سطح جهانی برخوردار خواهند شد.

  در مورد مسترکارت توجه داشته باشید که در حال حاضر این کارت ها به صورت فیزیکی و مجازی صادر می شوند. فرآیند صدور مسترکارت فیزیکی (قابل شارژ و با نام) نسبتاً زمانبر است، اما صدور مسترکارت مجازی (غیرقابل شارژ) معمولاً در طول یک روز کاری انجام می پذیرد.

  کارمزد استفاده از خدمات مستر کارت

  کارت های فعال در شبکه مستر بر اساس نوع کارت و توافق نامه های موجود، کاربردهای مختلفی دارند؛ اما صرف نظر از این مسائل شبکه مسترکارت برای استفاده از هر کارت کارمزد دریافت می کند که بسته به نوع کاربرد ممکن است میزان کارمزد متفاوت باشد. به طور کلی کارمزد تراکنش های مالی انجام شده در شبکه مستر به طور میانگین در بازه 1.5 تا 2.6 درصد حجم تراکنش است.

  حال شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که در چه مواقع و برای چه اموری می توانم از مستر کارت استفاده کنم؟

  در پاسخ باید گفت که معمولاً افرادی که به واسطه کار، تحصیل، خرید و یا سفر با خارج از کشور ارتباط داشته باشند، به استفاده از این شبکه های پرداخت روی می آورند. به طور مثال شما می توانید برای پرداخت هزینه شرکت در آزمون های بین المللی، خریدهای اینترنتی، رزرو بلیط تور و هواپیما یا هتل، اجاره اتومبیل، واریز یا دریافت پول جهت انجام پروژه های کاری از مسترکارت استفاده کنید.

  چگونه در ایران مسترکارت بگیریم؟

  ایرانیان هم می توانند از طریق شرکت ها یا پلتفرم های همکار با مؤسسات مالی طرف قرارداد شبکه مستر کارت مستقر در کشورهای اطراف از خدمات این شبکه پرداخت استفاده نموده و بسته به شرایط و نوع کاربرد مسترکارت مورد نیاز خود را دریافت کنند؛ اما به طور کلی با توجه به تحریم های بین المللی سیستم بانکی افراد ساکن ایران نمی توانند به صورت مستقیم از خدمات این شبکه پرداخت بهره مند شوند.