Hive (هایو) شبکه اشتراک گذاری اطلاعات غیرمتمرکز همراه با یک دفتر کل مالی مبتنی بر بلاک چین است. این شبکه براساس پروتکل Delegated Proof of Stake (DPoS) ساخته شده و از انواع برنامه های اشتراک گذاری اطلاعات پشتیبانی می کند. توکن Hive ارز رمزنگاری شده ای است که به بلاک چین سوشال مدیا منبع باز قدرت داده و تراکنش های آن برخلاف سایر ارزها ارزان و سریع است.

دسترسی عمومی و ساده به داده ها، تراکنش ها و سوابق توسط Myriad dapps ،APIs و front-ends امکان پذیر شده است؛ به طوری که وجود این تنوع و ابزارها نشان دهنده آن است که اکوسیستم از سازندگان محتوا، مصرف کنندگان، سرمایه گذاران و سازندگان استقبال می کند. درواقع عملکرد این بلاک چین به گونه ای طراحی شده که با پذیرش گسترده ارز و پلتفرم ها، بسیار مقیاس پذیر باشد.

توسعه شبکه هایو با هدف ذخیره حجم وسیعی از محتوا و در دسترس قراردادن آن برای کسب درآمد مبتنی بر زمان انجام شده است؛ برای مثال از این شبکه به منظور ارائه پاداش های پولی برای تولیدکنندگان محتوا در رسانه های اجتماعی، بازی های تعاملی، مدیریت هویت، سیستم های نظرسنجی و وام های خرد استفاده می شود. براساس ادعای توسعه دهندگان این شبکه، این شبکه کاملاً غیرمتمرکز، سریع و مقیاس پذیر است و موانع کمی برای ورود به آن وجود دارد.

تاریخچه ارز دیجیتال Hive

شبکه هایو در مارس 2020 با ایده تمرکززدایی به عنوان هارد فورک (Hard Fork) بلاک چین Steem (STEEM) توسط Olivier Roussy Newton و Harry Pokrandt راه اندازی شد. یکی از اهداف ادعایی توسعه دهندگان بلاک چین HIVE حذف عناصر تمرکز موجود در بلاک چین استیم است. یکی از اجزای اصلی اکوسیستم HIVE، Smart Media Tokens است.

Olivier Roussy Newton یکی از بنیان گذاران و رئیس شرکت HIVE Blockchain Technologies LTD و همچنین، بنیان گذار DeFi Holdings و Exponential Genomics Inc. (Xenomics). است. علاوه بر این ها، Roussy، رئیس شرکت Quantum Holdings و یکی از بنیان گذاران و مدیر شرکت Valour نیز به شمار می آید.

Harry Pokrandt نیز یکی از بنیان گذاران و مدیرعامل شرکت HIVE Blockchain Technologies LTD و همچنین مدیر شرکت KORE Mining Ltd و مدیر فناوری شرکت Blockhead Technologies است.

ویژگی های ارز دیجیتال Hive

 • ویژگی منحصربه فرد شبکه هایو

اصلی ترین چیزی که HIVE را از سایر پلتفرم ها متمایز می کند، این است که هایو یک اکوسیستم فعال متشکل از برنامه ها، جوامع و افراد حقیقی دارد. بلاک چین و اکوسیستم هایو غیرمتمرکز بوده و با هدف افزایش مقیاس پذیری همراه با پذیرش گسترده طراحی شده است.

 • تعداد کل ارز دیجیتال HIVE

HIVE (HIVE) دارای 411,255,996 کوین در گردش است.

 • امنیت شبکه HIVE

شرکت پشتیبان هایو تمام ارزهای دیجیتال موجود را در منابع ذخیره سازی سرد نگهداری می کند. همچنین کیف پول های امینی را برای استفاده در دسکتاپ (Windows، MacOS، Linux و Web) و موبایل (Android و iOS) به کاربران ارائه داده است. این کیف پول ها عبارت اند از: Vessel, Keychain, HIVEWallet, Ecency, HIVESigner, Actifit, Peakd, HIVE.Blog.

 • غیرمتمرکز و مقیاس پذیر

هایو اولین بلاک چین اثبات سهام با مقیاس پذیری گسترده در جهان است و به صورت کاملاً غیرمتمرکز و توسط کاربر کنترل می شود.

 • اقبال عمومی بالا

از زمان راه اندازی تاکنون، HIVE درصدها برنامه، گروه و پروژه در سراسر جهان استفاده شده است.

 • تکنولوژی بکار رفته در HIVE

هایو از حجم بالای تراکنش ها، زمان بلوک های سریع 3 ثانیه ای و تراکنش های بدون هزینه پشتیبانی کرده و این امر آن را به پلتفرمی ایده آل برای ساخت برنامه های بسیار تعاملی تبدیل کرده است.

 • 2nd layer architecture

شبکه هایو برای توزیع و بارگذاری اپلیکیشن در زنجیره های جانبی مجزا و مقیاس گذاری فراتر از محدودیت های شبکه های قرارداد هوشمند سنتی، تمرکز بسیار بالایی بر ساختار لایه دوم دارد. همچنین برای کاهش محدودیت های مقیاس بندی، طرفداران یک اپلیکیشن، بدون نگرانی از کاهش تراکم سایر برنامه های شبکه می توانند درصورت نیاز، منابع اضافی CPU را به لایه دوم اختصاص داده و برنامه های موردنظر خود را تقویت کنند. با این حال، برای اطمینان از یکپارچگی داده های توزیع شده، همچنین امکان بهره مندشدن از ساختار بلاک چین لایه اول وجود دارد.

 • توسعه نرم افزار و حاکمیت HIVE

هایو توسط گروه متنوع شامل اعضای جامعه، توسعه دهندگان و سرمایه گذارانی که به یک هدف مشترک یعنی تمرکزنداشتن اعتقاد داشتند، تأسیس شده است. درواقع Hive به هیچ نهاد و دولتی ارتباط ندارد و نودها، سهام داران و مشارکت کنندگان آن از کشورهای مختلفی در سراسر جهان هستند.

شبکه هایو برای توسعه نرم افزار و تصمیم گیری درباره ارتقاء پروتکل، با استفاده از پروتکل اجماع DPOS بر حاکمیت غیرمتمرکز متکی است. تمام تغییرات پروتکل، از طریق یک محیط کار تیمی شفاف و مشارکتی پیشنهاد، توسعه، تهیه و اجرا می شوند. این پروتکل ها از زمان شروع کار تا انتشار نهایی کاملاً منبع باز هستند.

 • انواع توکن های موجود در شبکه Hive

درست مانند بلاک چین Steem، در بلاک چین هایو نیز سه نوع توکن مختلف استفاده شده و هریک از آن ها عملکرد متفاوتی در قبال اکوسیستم دارد. توکن های موجود در این شبکه عبارت اند از:

HIVE: توکن لیکوئید پلتفرم است. کاربران می توانند HIVE را به Hive Power تبدیل، با Dollar Hive معامله یا به حساب های دیگر منتقل کنند. درواقع ارز دیجیتال هایو یک توکن رمزنگاری شده مانند بیت کوین است.

Hive Power: یا به اختصار HP، معیاری است که میزان اعتبار و تأثیرگذاری یک کاربر در شبکه هایو را نشان می دهد. هرچه کاربر Hive Power بیشتری در اختیار داشته باشد، می تواند بر ارزش پست ها و کامنت ها تأثیر بیشتری بگذارد. HP نسبت به توکن HIVE کمتر لیکوئید است.

Hive Dollar: توکن هایی با ارزش ثابت لیکوئید بوده و ارزش آن ها به یک 1 دلار متصل شده است. Hive Dollar ها را می توان با توکن های هایو معامله کرده و با هدف مبادله و معامله به حساب های دیگر انتقال داد. فرایند تبدیل توکن های Hive Dollar به توکن های HIVE ممکن است 3.5 روز طول بکشد.

مزایا و معایب ارز دیجیتال Hive

مزایا

 1. پلتفرم هایو این امکان را به کاربران می دهد تا مقالات دسته اول خود را منتشر کرده و آن بدون امکان ایجاد تغییر و ویرایش در بلاک چین Hive حفظ کنند.
 2. هر نام کاربری در شبکه، از حروف الفبایی که توسط کاربر انتخاب شده فرموله می شود و کیف پول پیشرفته هر کاربر به ویژگی های امنیتی منحصربه فردی مجهز است.
 3. اعضای جامعه شبکه کنترل کاملی بر امور مالی خود در هایو دارند.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال Hive

در بلاک چین این ارز از مکانیسم اجماع به نام Delegated Proof of Stake (DPoS) استفاده شده که سبب افزایش امنیت بلاک چین می شود. مکانیسم DPoS نوعی سیستم اجرای دموکراسی بر پایه فناوری بلاک جین است که با استفاده از فرایندهای رأی گیری و انتخابات، بلاک چین را از تمرکز و سوءاستفاده محافظت می کند.

در بلاک چین هایو روند رأی گیری براساس وزنی است که نشان می دهد شما چقدر Hive Powr (HP) در حساب خود استیک کرده اید. سهام داران شاهدانی (Witnesses) را برای راه اندازی سرور هایو انتخاب می کنند. درنهایت این امر سبب ایمن سازی شبکه کلی در حال اجرا و بلوک های جدید تولید شده می شود.

کاربردهای ارز دیجیتال Hive

پلتفرم این ارز این امکان را به کاربران می دهد تا مقالات نوشته شده دسته اول خود را در هایو پست کنند. این مقالات به طور تغییرناپذیر در بلاک چین هایو ذخیره شده و اگر سایر کاربران پلتفرم به محتوای آن ها رأی مثبت دهند، به نویسندگان مقالات از طریق دلار بومی شبکه یعنی ارز دیجیتال Hive (HIVE) پاداش داده می شود. این پاداش ها براساس مکانیسم تورمی که در کد بلاک چین گنجانده شده است و ارزش توکن هایو توزیع می شوند.

همچنین کاربران می توانند طی فرایندی که به عنوان Staking شناخته می شود، Hive dollars خود را به Hive powers تبدیل کنند. Hive Power توکن های تأثیرگذاری هستند که به امکانات زیر را در اختیار کاربران قرار می دهند:

 1. امکان کنترل بیشتر روی پرداخت های پست (post payouts)
 2. امکان کسب درآمد از پاداش های سرپرستی (curation)
 3. امکان رأی دادن به شاهدانی (Witnesses) که بر بلاک چین حکومت می کنند.

کیف پول های ارز دیجیتال Hive

تعدادی از برترین کیف پول های رمزنگاری از این ارز دیجیتال پشتیبانی کرده و سرمایه گذاران می توانند با توجه به نیازها و میزان دارایی خود، از میان انواع کیف پول های سرد و گرم مناسب ترین گزینه را انتخاب کنند؛ برای مثال کیف پول های سخت افزاری به دلیل استفاده از تکنولوژی های پیشرفته و فراهم کردن امکان بک آپ گیری آفلاین، امن ترین گزینه برای ذخیره ارزهای دیجیتال هستند.

از طرفی کیف پول های نرم افزاری نیز با ارائه امکاناتی مانند رابط کاربری آسان، دانلود و نصب رایگان و رمزگذاری کلیدهای خصوصی در دستگاه کاربر، گزینه مناسبی برای نگهداری دارایی های دیجیتالی مانند ارز دیجیتال هایو هستند. در ادامه به تعدادی از کیف پول های پشتیبان ارز HIVE اشاره می کنیم:

 1. Ledger Nano S (سخت افزاری)
 2. Ledger Nano X (سخت افزاری)
 3. Trezor Model T (سخت افزاری)
 4. KeepKey (سخت افزاری)
 5. Coinomi (نرم افزاری)

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Hive

این ارز دیجیتال در بسیاری از صرافی های معتبر رمزنگاری لیست شده است. شما می توانید با توجه به نیازها و شرایط خود هریک از این صرافی ها را با یکدیگر مقایسه و مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. در لیست زیر تعدادی از صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال هایو و ارزهای جفت شده با آن آورده شده است.

 1. Binance: USDT، BTC، BUSD و BNB
 2. CoinEx: USDT و BTC
 3. UPbit: KRW و BTC
 4. Huobi Global: USDT، BTC
 5. io: USDT
 6. Bittrex: BTC، USDT، USD
 7. Hotbit: BTC، USDT
 8. HitBTC، USD، BTC

خرید (ترید) ارز دیجیتال Hive

پس از آنکه در لیست بخش قبل مناسب ترین صرافی پشتیبان این ارز دیجیتال را انتخاب کردید، به صفحه اصلی صرافی مدنظر رفته و از طریق گزینه Sign Up یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید. توجه داشته باشید که خرید ارز در برخی از صرافی ها حتی در مقادیر اندک نیازمند انجام مراحل احراز هویت است.

از آنجا که احراز هویت برای کاربران ایرانی امکان پذیر نیست، باید هنگام انتخاب صرافی مناسب به این نکته توجه کنید. از طرف دیگر اگر هنگام ورود به سایت صرافی نیاز به تغییر IP دارید، بهتر است ابتدا از سرعت اینترنت و کیفیت فیلترشکن خود مطمئن شوید؛ چراکه اگر در خلال ثبت سفارش فیلترشکن قطع شود، تراکنش ناموفق بوده و دارایی شما از بین می رود. پس از در نظر گرفتن تمام موارد بالا به حساب کاربری خود وارد شده و مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

راهنمای شارژ حساب کاربری در یک صرافی

 1. با توجه جفت ارز ارائه شده با ارز دیجیتال هایو حساب کاربری خود شارژ کنید.
 2. برای این کار به صفحه «کیف پول / Wallet» رفته و ارز مدنظر را پیدا کنید.
 3. روی گزینه «واریز / Deposit» کلیک کنید.
 4. آدرس کیف پول اختصاصی ارز مدنظر را کپی یا اسکن کرده و حساب خود را شارژ کنید.

راهنمای خرید ارز دیجیتال HIVE

 1. به صفحه «خرید و فروش / Trade» بروید.
 2. جفت ارز HIVE/… را انتخاب کنید.
 3. به باکس خرید (Buy) رفته و نوع ثبت سفارش را انتخاب کنید.
 4. اگر مایل به خرید سریع و به قیمت لحظه ای هایو هستید، از ثبت سفارش Market استفاده کنید.
 5. اما اگر قصد خرید به قیمت دلخواه خود را دارید، از طریق لیست سفارش های خرید (Order Book) مناسب ترین مورد را انتخاب کنید.
 6. در غیر این صورت با توجه به فیلترهای شخصی، سفارش محدود جدیدی ثبت کرده و منتظر تکمیل آن بمانید.

عوامل مؤثر بر قیمت ارز دیجیتال Hive

مانند سایر ارزهای دیجیتال، این ارز نیز با عرضه ثابت راه اندازی شده است؛ یعنی حکومت شبکه هایو نمی تواند با اقداماتی سبب تورم و کاهش ارزش این ارز شود. در برخی مواقع نرخ مبادله HIVE برای پاسخ به تغییرات به وجود آمده در طیف وسیع تری از اقتصاد تغییر می کند.

برای مثال با وجود اینکه اقتصاد سراسر جهان به دلیل همه گیری ویروس کووید -19 در سال 2020 آسیب دید، شاهد افزایش چشمگیر ارزش بسیاری از ارزها در این سال بودیم که می توان گفت دلیل آن روی آوردن مردم به ارزهای دیجیتال در این بازه زمانی بوده است؛ درنتیجه میزان عرضه و تقاضا و اقبال عمومی مهم ترین عامل مؤثر بر قیمت ارزهای دیجیتال مانند ارز هایو است. سایر عوامل مؤثر بر افزایش یا کاهش قیمت ارزها عبارت اند از:

 1. قوانین و مقررات دولتی درباره بازار ارزهای دیجیتال؛ سیاست های مالیاتی، مقررات مربوط به سرمایه گذاری ها، قوانین مرتبط با محدودیت های استخراج و سایر برنامه های دولتی در خصوص ارزهای دیجیتال
 2. مدیا و خبرگزاری ها؛ زمانی که یک کارآفرین میلیاردر در توئینی از یک توکن حمایت می کند، قیمت این ارز اغلب بالا می رود. در برخی مواقع نیز اطلاع رسانی درباره نحوه عملکرد یک بلاک چین نیز سبب بالارفتن ارزش توکن آن می شود.

آینده ارز دیجیتال Hive

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار نوسانی و جدید بوده و این امر سبب شده است تا پیش بینی آینده ارزهای دیجیتال موجود در این بازار کار دشواری باشد. امروزه کارشناسان با استفاده از ابزار پیشرفته، هوش مصنوعی، تحلیل های پیچیده، تحلیل های بنیادی و تکنیکی تا حدی می توانند آینده یک ارز را پیش بینی کنند.

طبق پیش بینی های انجام شده ارزش ارز دیجیتال هایو در نیمه اول سال 2022 رشد متوسطی داشته و با قیمت 3240/1 دلار خرید و فروش شده است. روند افزایشی ارزش این ارز تا پایان سال ادامه داشته و به 7465/1 دلار خواهد رسید. اگر شاخص ADX ارز دیجیتال HIVE در سال 2022 بالای 55 باشد، نشان دهنده آن است که روند صعودی قیمت این ارز ادامه دار بوده و احتمالاً قیمت آن تا پایان سال 2023 به 4 دلار نیز خواهد رسید.

نتیجه گیری

ارز دیجیتال هایو در کنار دو توکن HIVE Power و HIVE Dollar یکی از سه توکن اصلی بلاک چین HIVE است. این ارز در بسیاری از صرافی های معتبر مانند Binance و CoinEx در دسترس بوده و قابل خرید و فروش است. همچنین کیف پول های مطرح سخت افزاری و نرم افزاری مانند Ledger و Trezor نیز از ارز هایو پشتیبانی می کنند.

پرسش های متداول

دسترسی عمومی و ساده به داده ها، تراکنش ها و سوابق توسط Myriad dapps، APIs و front-ends

این شبکه در مارس 2020 با ایده تمرکززدایی به عنوان هارد فورک (Hard Fork) بلاک چین Steem (STEEM) توسط Olivier Roussy Newton و Harry Pokrandt راه اندازی شد.

این ارز در بسیاری از صرافی های معتبر مانند Binance، CoinEx، UPbit، Huobi Global و… در دسترس بوده و با ارزهایی مانند BTC و USDT جفت شده است.

سرمایه گذاران و معامله گران بازار می توانند این ارز دیجیتال را در کیف پول های سخت افزاری مانند Ledger، Trezor، Keepkey و همچنین کیف پول های نرم افزاری و اختصاصی این شبکه یعنی Vessel, Keychain, HIVEWallet, Ecency، HIVESigner, Actifit, Peakd, HIVE.Blog نگهداری و مدیریت کنند.