به نام خدا، سلام علی صابریان هستم، امروز می خواهم در مورد ادامه ویدئو قبلی یعنی تهدیدی در شرایط اقتصادی ایران صحبت کنم و همچنین در مورد چگونگی عبور از این تهدید و پیروز بر شرایط اقتصادی فعلی ایران صحبت خواهم کرد. خیلی مستقیم می رویم سر اصل مطلب که در واقع دوران سرمایه گذاری آسان تمام شده است و دیگر ما چیزی به نام سرمایه گذاری راحت و آسان نداریم و دلایلش را در ویدئو قبلی توضیح دادم. می دانید که ما دو شکل سرمایه گذاری داریم یکی این که من پولم را در جایی می برم و سرمایه گذاری می کنم و یکی این که پول و زمان خودم را در جایی می گذارم، مثلا اگر کسب و کاری را راه میاندازم علاوه بر این که سرمایه ام را می گذارم زمان و انرژی خودم را برایش خواهم گذاشت. پس من اگر در مورد سرمایه گذاری در این ویدئو صحبت می کنم منظورم هم کسب و کار و هم سرمایه گذاری است. ما آمارهایی داریم از افرادی که وارد فضای کسب و کار می شوند و یا سرمایه گذاری می کنند. بیش از ۹۰ درصد این افراد در کشورهای پیشرفته شکست می خورند و از آن کار یا سرمایه گذاری خارج می شوند چه در بازارهای مالی به عنوان سرمایه گذاری مثل بورس، مسکن و چه در کسب و کارهایی مثل راه اندازی شرکت و در خبری خوانده ام که ایران رکورد دار ثبت شرکت در آسیا است و این نشانه درصد بالای شکست خوردگان در سرمایه گذاری و کسب و کار در ایران می باشد. متاسفانه کشور ما تبدیل به کشوری پر از تحصیل کرده هایی که فقیر هستند، دوران مدارک بالاتر و تحصیلات بالاتر تمام شده و ما وارد دوران جدیدی شده ایم که میزان درآمد شما و میزان سود شما هیچ ربطی به مدارک تحصیلی شما ندارد.

طبق آمار ۳۴ درصد از فارق التحصیلان ما بیکار هستند و ما بقی که کار می کنند درصد بسیار بالایی از آن ها رضایت از شغلشان ندارند. راه اندازی کسب و کار در فضای جدید اقتصادی ایران بسیار سخت و پیچیده شده و ایران در بین ۱۹۰ کشور رتبه ۱۲۰ را در شاخص سهولت فضای کسب و کار دارد و همین موضوع نشان می دهد که فضای کسب و کار در ایران سخت است و کسی که می خواهد در این فضای اقتصادی موفق باشد باید کارها و فعالیت هایی انجام بدهد که دیگران نمی کنند. در گذشته تفاوت فقیر و ثروتمند در میزان دارایی های آن ها بود اما این شرایط تغییر کرده و الان تفاوت فقیر و ثروتمند در میزان دانش آن ها نسبت به دارایی هایشان است که اگر من زمین یا پولی دارم مهم نیست چه قدر است مهم می باشد که آیا در جای درستی قرار گرفته و یا آیا به درستی سرمایه گذاری کردم یا نه؟. مطلب جالبی خواندم درباره افرادی که در قرعه کشی مبالغ بالایی برنده شده بودند بررسی کردند، دیدند بیش از ۹۰ درصد این افراد بعد از مدتی زندگیشان به حالت قبلی برگشته است و انگار آن منبع بزرگی از پول که وارد زندگیشان شده بود وجود نداشت و این نشان می دهد افرادی که آگاهی و دانش مالی و سرمایه گذاری ندارند اگر حتی منابع زیاد و یا پول زیادی در اختیارشان قرار بگیرد باز نمی توانند آن جوری که باید استفاده کنند، استفاده کنند!. من اگر پولی دارم و دانش استفاده از این پول را نداشته باشم، قطعا جامعه و محیطی که در آن زندگی می کنم در طی زمان این را به سمت کم ارزشی می برد و اگر دارایی دارم و نمی توانم آن را مدیریت کنم و یا اگر پولی دارم و نمی توانم در جایی آن را سرمایه گذاری کنم و اگر درآمدی دارم و نمی توانم برای این درآمدم برنامه ای داشته باشم و آن را در جایی سرمایه گذاری کنم، محیط، شرایط، اقتصادی، تورم، سیاست های مختلف، فضای اقتصادی جدید همه این ها شما را به سمتی می برد که دارایی و پولتان کم ارزش می شود.

تصور کنید شما در فرودگاهی هستید و به شما قدرت انتخابی می دهند که هر پروازی می خواهید انتخاب کنید و به آن جا سفر کنید. اگر شما مقصدها را نشناسید قطعا انتخاب درستی نخواهید داشت مگر این که شانسی اتفاق بیافتد. ما هم در ایران در شرایط فعلی اقتصادی ایران کلی فرصت داریم کلی فرصتی که می توانیم همانند این فرودگاه به سمتش پرواز کنیم و من باید علم این را داشته باشم که بتوانم از بین این فرصت ها، فرصت مناسب را انتخاب کنم و استفاده کنم. اگر ویدئو قبلی را دیده باشید گفتم که در گذشته در ۱۰ الی ۲۰ پیش سال به علت تقاضای زیادی که در جامعه بود سال فرصت ها کم بودند و اگر فرصتی پیدا می کردند قطعا نتیجه می گرفتند و همچنین تعداد افرادی هم که به طرف آن فرصت ها می رفتند کم بودند. اما الان تقاضا تبدیل به عرضه شده و همه از فرصت ها باید استفاده کنند و فرصت های جدیدی باید به وجود بیاد و فرصت های جدیدی وجود خواهد آمد که ما باید از آن ها استفاده کنیم. این مهم نیست که شما باید قدرت انتخاب داشته باشید که بتوانید با چه هواپیما و چه سفری بروید که آن سفر موفقیت را داشته باشید. مهم این است که شما چطور مقصدتان را انتخاب می کنید و آیا دانش انتخاب مقصدتان را دارید یا نه؟ این که من بتوانم در فضای اقتصادی ایران در بین فرصت های مختلفی که هست در بین کسب و کارهای مختلفی که هست در بین تعدد فرصت های سرمایه گذاری در بورس، طلا، مسکن و ارزش که در خود بورس فرصت های سرمایه گذاری یک دنیاست که بتوانم فرصت درست را انتخاب کنم نیاز به علم دارم. دوستان فرصت بزرگی که در این ویدئو فصد دارم به شما بگویم این هست که در شرایط فعلی اقتصاد با توجه به این که ما یک عطف داشتیم و از اقتصاد قدیم وارد اقتصاد جدیدی می شویم و در عصر قدیم اقتصاد ایران خیلی از افراد آموزش نمی دیدند و موفق می شدند اما در عصر جدید به این سبک نیست و یک فرصت ایجاد شده و این فرصت بزرگ چه هست؟ این که خیلی ها در هر حوزه ای که فعالیت می کنند چه سرمایه گذاری چه کسب و کار در آن آموزش نمی بینند و خودشان را بروزرسانی نمی کنند، شما می توانید اولین نفرهایی باشید که از این فرصت استفاده کنید و کسانی باشید که آموزش می بینید و خودتان را ارتقا می دید که این موضوع باعث خواهد شد که از بقیه جلوتر باشید.

من اگر بخواهم در بورس سرمایه گذاری کنم باید دانش و تجربه آن را داشته باشم و یا بدست بیاورم، من اگر بخواهم در مسکن سرمایه گذاری کنم باید دانش و تجربه آن را داشته باشم و یا بدست بیاورم. دوستان شرایط جدید اقتصادی ایران به شدت طلبه و نیازمند این است که شما آموزش دیده باشید و شما خودتان را بروز کنید و از روش های سنتی استفاده نکنید. این یک فرصت برای افرادی است که سریع متوجه شوند که الان خیلی از افراد آموزش نمی بینند و من اگر آموزش ببینم و دانش خودم را در هر حوزه ای که فعالیت می کنم افزایش بدهم، می توانم موفق تر باشم و یادتان باشد با ارزشمندترین دارایی شما دانشی هست که در فکرتان است بر روی آن کار کنید!.