ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

کدام بازار سرمایه گذاری جذابیت بیشتری دارد؟

ویدیوی کدام بازار سرمایه گذاری جذابیت بیشتری دارد؟ play

حتما برای شما هم سوال هست حالا که سرمایه گذاری یک فیلد بسیار خوب و یک ایده تضمین شده برای موفقیت در بلند مدت است البته به شرطی که اصولی رفتار کنید، کدام یکی از بازارهای رسمی سرمایه گذاری جذابیت بیشتری دارد؟ اگر بخواهیم پاسخ این سوال را با توجه به قیاسی که در بین این بازارهای در طی سال های اخیر انجام بدهیم و بخواهیم بگوییم با توجه به بازدهی که این بازارها داشتند، کدام یکی از این ها می تواند احتمال زیاد در ادامه پر بازده ترین و  جذاب ترین در بازار باشد باید یک قیاس داشته باشیم بین بازده هایی که بازارهای اصلی ایران تا این لحظه توانستند کسب بکنند.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

خیلی از شما ممکن است طرفدار بازار ارز باشید و احساس بکنید که فعال های بازار دلار و سرمایه گذارهای ارز تا این لحظه در سال های اخیر توانسته اند بیشترین بازده را کسب کنند، بعضی از شما احتمالا طرفدار حوزه مسکن و یا املاک و مستقلات هستید و بر این باور می باشید که افرادی که در زمین یا خانه یا ملک یا هر دارایی دیگری که در این بازار مطرح باشد، سرمایه گذاری می کنند بیشترین بازدهی را کسب کردند. خیلی از شما احتمالا طرفدار بازار طلا و فلزات گرانبها و یا مشتقات آن هستید و بعضی از شما هم می دانید که بازار بورس سهام تهران بازاری است که این خصلت و ویژگی را داشته و یکه تازه تمام بازارهای موازی کشور تا این لحظه بوده. در این جا من می خواهم یک آماری را در قیاس این بازارها با هم دیگر به نسبت مبدا زمانی آبان ۷۶ در اختیار شما قرار بدهیم تا این که بدانید طی چند دهه اخیر کدام بازار بوده که بیشتر مورد توجه سرمایه گذارها و فعال های فعال در تمام این بازارها بوده است.

به نسبت آبان ۱۳۷۶ بد نیست که بدانید بازار دلار تا این لحظه که اواخر خرداد سال ۱۳۹۹ است، بالغ بر ۳۵ برابر یا ۳۵۰۰ درصد بازده را در اختیار فعالان خودش قرار داده است. این با این فرض می باشد که یک فعال دلار را در آبان ۷۶ می خریده و تا این لحظه دارایی اش را نگه می داشته و بریم به سراغ بازار مسکن، بازاری که شاخص قیمت مسکن ۳ ماهه را برایش داریم و این شاخص تا آبان ۹۶ به نسبت آبان ۷۶ چیزی حدود ۳۰ برابر شدن یعنی کمی بالغ بر ۳۰۰۰ درصد رشد را تجربه کرده و اگر بخواهیم این آمار منتشر شده را تا اواخر خرداد ۹۹ بروزرسانی کنیم، باید بگوییم که شاخص مسکن چیزی بالغ بر ۱۰۰ برابر به نسبت آبان ۷۶ رشد را تجربه کرده است و این داستان در رابطه با بازار طلا با توجه به شاخص قیمت سکه الان می خواهد که با شما به اشتراک گزاشته شود. ۲۱۵ برابر معادل ۲۱۵۰۰ درصد رشد قیمت سکه به نسبت به مبدا زمانی ۷۶ تا الان که خرداد ۹۹ و اواخر آن هستیم، ما رشد ارزش دارایی در واقع سکه طرح جدید را شاهد هستیم که در واقع شاخص سکه هم خیلی تغییرات خارج تناسب از رشد را تجربه نکرده و می توانیم با دقت مناسبی ترمیمش به کل بازار طلا و کل فلزات گران قیمت بدهیم. اما برسیم به بازار بورس اوراق بهادار تهران که به نسبت آبان ۱۳۷۶ تا این لحظه که اواخر خرداد ۹۹ است ۷۵۰ برابر با توجه به تغییرات شاخص کل توانسته بازده را نسیب فعالان خودش کند و خب در این بین شرکت هایی بودند که رشد کمتری را تجربه کردند و البته شرکت هایی بودند که رشد به مراتب بیشتری از ۷۵۰۰ درصد بازدهی را تجربه کردند.

پس اگر بخواهیم یک بازار را فقط با توجه به ویژگی جذابیتش انتخاب کنیم، بازار بورس سهام تهران با اختلاف به نسبت سایر بازارهای رقیب خودش در رتبه شماره یک قرار می گیرد و این به این معنی است که جذاب ترین سرمایه گذاری های کشور ما در بازار سهام تهران صورت می گیرد. حالا شاید وقتش رسیده است که از خودتان بپرسید من تا این لحظه چه فعالیت جدی برای این حجم از بازده و میزان بالای سود آور برای خودم انجام دادم شاید بد نباشد این لحظه را به عنوان یک نقطه زمانی بسیار مهم انتخاب کنیم، تا این که بیش از پیش بخواهیم توجه به شرایط این بازاری که مثل بازارهای سنتی معمولا مد نظر فعالان نمی گیرد، داشته باشیم.

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۱۱ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵