صرافی های بی شماری از نوع ایرانی و خارجی وجود دارند که خدمات خود را به کاربران ارائه می دهند. پیش از این کسانی که قصد فعالیت در یک صرافی خارجی را داشتند، صرافی بین المللی بایننس را انتخاب می کردند، اما پس از اعمال محدودیت ها توسط این صرافی بسیاری از کاربران ایرانی جذب دیگر صرافی ها شدند. حجم معاملات، میزان کارمزد، خدمات ارائه شده توسط صرافی و… از مواردی هستند که در انتخاب صرافی برای معاملات ارزهای دیجیتال اهمیت دارند.

اگر شما هم قصد فعالیت در بازار آتی (Futures) را داشته باشید، صرافی Okex یکی از بهترین انتخاب ها برای شما خواهد بود. البته باید به این نکته اشاره کرد که این صرافی به تازگی نام خود را از OKex به Okx تغییر داده است، آیکون این صرافی نیز توسط مدیران صرافی تغییر کرده است. در این مقاله قصد داریم آموزش اپلیکیشن صرافی Okx را به صورت گام به گام برای شما شرح دهیم.

آموزش ثبت نام در اپلیکیشن صرافی اککس (Okx)

بازار ارزهای دیجیتال نسبتاً جدید است و بسیاری از افراد آشنایی چندانی با آن ندارند. همین موضوع سبب شده است سودجویان از سراسر جهان از افراد ساده که اطلاعات کمی دارند، سودجویی کنند؛ به همین دلیل توصیه می شود اپلیکیشن صرافی اوکی اکسچنج را تنها از منابع معتبر دانلود کنید. همچنین باید به این نکته اشاره شود که استفاده از صرافی ها از آخرین مراحل کار یک معامله گر است و بهتر است در صورتی که شما هم قصد فعالیت در این بازار را دارید پیش از هر چیز در یک کلاس آموزش ارز دیجیتال شرکت کنید تا بتوانید از دانش استادان این حوزه استفاده کرده و در زمان و سرمایه خود صرفه جویی کرده باشید.

دانلود اپلیکیشن صرافی اککس

در ادامه مراحل ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در صرافی Okx را برای شما شرح خواهیم داد، اما پیش از هر چیز شما به نسخه های معتبر این اپلیکیشن نیاز دارید که در زیر لینک دانلود نسخه های اندروید و IOS اپلیکیشن صرافی اوکی اکسچنج را مشاهده خواهید کرد. پس پیش از هر چیز نسخه متناسب با گوشی موبایل خود را دانلود کنید تا مراحل ثبت نام را به صورت قدم به قدم پیش برویم.

اپلیکیشن اندروید صرافی اککس:

اپلیکیشن IOS صرافی اککس:

پس از دانلود برنامه و بازکردن آن با چنین تصویری مواجه خواهید شد. اگر بخواهید یک حساب کاربری ایجاد کنید، باید روی گزینه Get Started و در صورتی که پیش از این حساب کاربری و قصد ورود به آن را داشته باشید، باید روی گزینه Sign In کلیک کنید.

پس از آنکه روی گزینه Get Started کلیک کردید، در این مرحله باید Create an Account را انتخاب کنید تا مراحل ایجاد حساب برای شما آغاز شود. در صورتی که حساب کاربری داشته باشید، با انتخاب گزینه Sign in صفحه ای برای شما باز می شود که باید با یکی از روش های ایمیل، شماره موبایل یا به کمک حساب گوگل یا تلگرام خود وارد حساب کاربری خود در صرافی اوکی اکسچنج شوید.

اما برای ایجاد حساب کاربری به شماره موبایل یا آدرس ایمیل نیاز خواهید داشت، به دلیل وجود تحریم های موجود، در صورتی که ساکن ایران هستید از روش ایمیل استفاده کنید. در هنگام استفاده از این اپلیکیشن حتماً از یک ابزار تغییردهنده IP همچون VPN و یا VPS استفاده کنید. البته بهتر است همیشه برای فعالیت های مربوط به بازار ارزهای دیجیتال از فیلترشکن با IP ثابت استفاده کنید.

در این مرحله با واردکردن ایمیل خود در کادر اول و (در صورت داشتن) کد ریفرال، در کادر دوم و سپس کلیک روی گزینه Sign Up به مرحله بعد هدایت خواهید شد. کد ریفرال یا دعوت عبارتی متشکل از چند کاراکتر است که با واردکردن آن در کادر مربوط و طی مراحل ثبت نام، می توانید از تخفیف کارمزد صرافی برخوردار باشید.

شما می توانید با واردکردن کد 10084450 از تخفیف صرافی برخوردار باشید؛ البته گاهی ممکن است به جای کد ریفرال، لینکی را داشته باشید که در این صورت با کلیک روی لینک و رفتن به صفحه ثبت نام در صرافی، بخش کد ریفرال برای شما به صورت خودکار پر شده است.

در این مرحله با درگ کردن اهرم، قطعه پازل در جای درست خود قرار می گیرد و به این ترتیب شما به مرحله بعد ثبت نام در اپلیکیشن صرافی Okx منتقل خواهید شد. درواقع تنها هدف این مرحله این است که ثابت کند شما انسان هستید و نه یک ربات.

در این مرحله یک کد 6 رقمی به ایمیلی که وارد کرده بودید ارسال می شود که باید آن را در کادر مربوط وارد کنید و سپس روی Continue به معنای ادامه، کلیک کنید.

در آخرین قدم از ساخت یک حساب کاربری در اپلیکیشن صرافی Okx باید یک رمز عبور برای خود انتخاب کنید. رمز عبور شما باید به تعداد 6 تا 32 کاراکتر متشکل از حروف انگلیسی، عدد و علائم باشد. با واردکردن رمز عبور و کلیک روی گزینه Continue تقریباً کار ایجاد حساب کاربری به انتها رسیده است.

در این صفحه کافی است با وصل کردن نقاط به هم شکلی را برای خود ترسیم کنید و البته آن را به خاطر بسپارید. این مرحله که در آینده و در بخش Setting نیز قابل تنظیم خواهد بود، برای محافظت بیشتر از دارایی های شما در نظر گرفته شده است.

با تمام شدن مراحل ثبت نام با چنین صفحه ای روبه رو خواهید شد. همان طور که می بینید از صفحه اول می توانید به بخش های مختلف مانند Home، Trade، Assets و… دسترسی داشته باشید.

فعال سازی کد دو مرحله ای در اپلیکیشن صرافی Okx

یکی از کارهایی که پس از ایجاد حساب کاربری باید انجام دهید، فعال سازی کد دومرحله ای است. با این کار دارایی های شما امنیت بیشتری خواهند داشت؛ پس حتماً کد دو مرحله ای (Google Authenticator) را فعال کنید. برای فعال کردن این کد درحالی که در صفحه اصلی (Home) هستید، روی آیکون آدمک که پروفایل شما را نشان می دهد کلیک کنید.

از میان گزینه هایی که لیست شده اند، باید روی Security کلیک کنید تا بتوانید تنظیمات حساب کاربری را برای بالابردن امنیت حساب خود لحاظ کنید.

پس از کلیک روی گزینه Security در مرحله پیش، حالا گزینه های مختلفی برای این بخش وجود دارد که برای فعال سازی کد دومرحله ای در بخش Security Setting باید روی گزینه Google Authenticator که در تصویر هم مشخص شده است، کلیک کنید.

Google Authenticator یک اپلیکیشن جانبی است که کدهای متغیر را برای اپلیکیشن های متفاوت ایجاد می کند تا به این ترتیب امنیت را بالا ببرد. در این مرحله پس از کلیک روی گزینه Next به مرحله بعد هدایت خواهید شد.

با رسیدن به این مرحله، اگر پیش از این اپلیکیشن Google Authenticator را روی گوشی موبایل خود نداشته باشید، با کلیک بر گزینه Download می توانید این اپلیکیشن کاربردی را دانلود کنید. پس از دانلود و نصب برنامه، آدرسی را که در بخش دوم مشخص شده است، کپی کنید و با بازکردن برنامه Google Authenticator و طی مراحل اضافه کردن اپلیکیشن صرافی Okx به آن، آدرس را وارد کنید. در ادامه اضافه کردن اپلیکیشن صرافی اوککس (Okx) به برنامه Google Authenticator را توضیح خواهیم داد.

در بخش سوم نیز با کلیک روی گزینه Send Code یک ایمیل حاوی کد فعال سازی برای شما ارسال خواهد شد که باید در کادر اول وارد کنید. همچنین با رفتن به برنامه Google Authenticator باید کد مربوط به حساب صرافی Okx را در کادر دوم وارد کرده و درنهایت روی گزینه Confirm کلیک کنید.

اضافه کردن اپلیکیشن صرافی Okx به برنامه Google Authenticator

پس از دانلود و نصب برنامه Google Authenticator باید روی علامت + کلیک کنید تا امکان اضافه کردن برنامه جدید به اپلیکیشن را داشته باشید.

با کلیک روی گزینه + در مرحله پیش حالا باید گزینه Enter a setup key را انتخاب کنید تا بتوانید آدرسی را که در اپلیکیشن صرافی اوککس کپی کرده بودید وارد کنید.

در این مرحله کافی است یک نام را برای حساب صرافی خود در اپلیکیشن Google Authenticator در کادر اول انتخاب کنید و در کادر دوم هم آدرسی را که از صرافی کپی کرده بودید، وارد کرده و درنهایت روی گزینه ADD کلیک کنید. به همین سادگی حساب صرافی شما به اپلیکیشن Google Authenticator اضافه شد.

رفتن به بخش pro در اپلیکیشن صرافی Okx

زمانی که شما اپلیکیشن صرافی Okx را در گوشی موبایل خود نصب می کنید، پس از ایجاد حساب کاربری با تصویری مانند شکل زیر مواجه خواهید شد که تنها اجازه انجام فعالیت های اصلی همچون خرید و فروش و واریز و برداشت را به شما می دهد. برای دسترسی به امکانات بیشتر در صرافی اوککس همچون استیکینگ باید نسخه اپلیکیشن خود را از Lite به Pro تغییر دهید. برای این کار زمانی که در صفحه اصلی هستید، روی آیکون پروفایل خود در بالا و سمت چپ تصویر کلیک کنید.

حالا از میان گزینه های موجود باید روی Pro (trade with advanced panel) کلیک کنید. به این ترتیب پنل معاملاتی شما از نوع ساده به پیشرفته تغییر می کند و با این کار شما امکان انجام فعالیت های بیشتری را در صرافی خواهید داشت.

همان طور که می بینید پنل معاملاتی بعد از تغییر از حالت ساده به حالت پیشرفته به این شکل در خواهد آمد که امکانات زیادی را برای شما فراهم کرده است. البته اگر بخواهید حساب خود را باز هم به حالت ساده بازگردانید، باید همین مسیر را طی کنید، اما این بار حساب Pro خود را به Lite تغییر دهید.

آموزش واریز و برداشت ارز در اپلیکیشن صرافی Okx

هدف از ثبت نام در یک صرافی، انجام معاملات خرید، فروش و دیگر امور مالی همچون استیکینگ است. برای انجام چنین اموری شما نیاز دارید که با فرایند واریز (Deposit)، برداشت (Withdraw) و انتقال دارایی (Transfer) در صرافی آشنا باشید. برای رسیدن به این بخش با کلیک روی گزینه Assets در نوار پایینی با صفحه ای همچون تصویر زیر مواجه خواهید شد که اولین قدم برای انجام اموری است که به آن ها اشاره شد.

واریز یک ارز دیجیتال به اپلیکیشن صرافی Okx

پس از کلیک روی Assets از نوار پایین صفحه باید گزینه Deposit به معنای واریز را انتخاب کنید تا بتوانید سرمایه خود را از دیگر صرافی ها و یا کیف پول به حساب کاربری خود در اپلیکیشن صرافی Okx واریز کنید.

در این مرحله در صورتی که ارز دیجیتالی که قصد واریز آن را دارید در میان ارزهای دیجیتال پرطرفدار باشد که در تصویر وجود دارند، باید روی یکی از آن ها کلیک کنید، اما اگر ارز دیجیتالی که می خواهید به حساب صرافی واریز کنید در این میان دیده نمی شود، می توانید آن را در نوار جست وجو (Search) وارد کنید تا به آن دسترسی داشته باشید.

در این مرحله باید شبکه انتقال خود را انتخاب کنید. TRC-20 یک انتخاب معقول برای انتخاب شبکه در واریز و برداشت هایی است که انجام می دهید. پس از این مرحله آدرسی برای شما ایجاد می شود که باید آن را در کیف پول مبدأ وارد کنید تا انتقال دارایی انجام شود.

پس از انتخاب شبکه انتقال با کپی کردن آدرس یا اسکن بارکد می توانید سرمایه را از دیگر منابع دریافت کنید. تنها کافی است آدرس را کپی کرده و در جایگاه مربوط در پلتفرم ارسال کننده (کیف پول یا صرافی دیگر) قرار دهید.

برداشت ارز دیجیتال از اپلیکیشن صرافی Okx

پس از انجام معاملات در صرافی بهتر است دارایی خود را از صرافی به کیف پول شخصی تان انتقال دهید؛ چراکه نگه داری از دارایی در کیف پول صرافی امنیت لازم را ندارد و علاوه بر آن ممکن است هر اتفاقی برای صرافی بیفتد. با انتقال دارایی خود به کیف پولتان درواقع سرمایه خود را از احتمال آسیب حفظ کرده اید.

برای برداشت دارایی از اپلیکیشن صرافی Okx باید ابتدا روی گزینه Assets به معنای دارایی در نوار پایین صفحه کلیک کرده و سپس از میان گزینه های موجود Withdraw به معنای برداشت را انتخاب کنید.

در این مرحله باید ارز دیجیتالی که قصد انتقال آن را دارید و همچنین شبکه انتقال را انتخاب کنید. در بخش بعدی نیز باید آدرس کیف پول مقصد را وارد کنید تا به این ترتیب دارایی ای که برداشت می کنید به آن کیف پول ارسال شود. اگر پیش از این آدرسی را برای برداشت وارد کرده باشید، می توانید با کلیک روی Saved آدرس موردنظر خود را که در حساب شما ذخیره شده است، وارد کنید.

همچنین لازم است در کادر مربوط به Amount میزان ارز دیجیتالی را که قرار است به آدرس واردشده در کادر قبلی وارد کردید، لحاظ کنید. اگر روی کلمه All کلیک کنید، کل دارایی شما از ارز دیجیتال انتخابی به آدرسی که وارد کردید ارسال خواهد شد. پس از واردکردن مقادیر موردنظر با کلیک روی گزینه Confirm برداشت دارایی ارز دیجیتال شما در اپلیکیشن صرافی Okx به پایان می رسد.

انتقال سرمایه بین انواع حساب در اپلیکیشن صرافی Okx

دو نوع حساب Funding Account و Trading Account در صرافی اوککس وجود دارد. زمانی که شما سرمایه ای را به صرافی واریز می کنید، این سرمایه به بخش Funding Account یا حساب مالی شما واریز می شود، اما در صورتی که شما قصد انجام معاملات مختلف را داشته باشید، نمی توانید با سرمایه ای که در بخش Funding Account خود دارید معاملات را انجام دهید، بلکه لازم است تمام یا مقداری از سرمایه خود را از بخش Funding به بخش Trading Account که همان حساب معاملاتی شماست، منتقل کنید تا به این ترتیب بتوانید معاملاتی را انجام دهید.

برای دسترسی به این بخش نیز همانند Deposit و Withdraw باید ابتدا روی گزینه Assets که در نوار پایین صفحه است کلیک کرده و سپس از گزینه های موجود، Transfer را انتخاب کنید.

در این مرحله ابتدا ارز دیجیتالی که قصد انتقال آن در میان حساب های مالی و معاملاتی را دارید انتخاب کنید. در کادر بعد باید حساب مبدأ و مقصد را مشخص کنید، بخش From حساب مبدأ و بخش To حساب مقصد را مشخص می کند. درنهایت با مشخص کردن میزان ارز دیجیتالی که قصد انتقال آن را دارید در کادر Amount و درنهایت کلیک روی گزینه Confirm کار انتقال ارز دیجیتال شما به انتها می رسد.

تبدیل ارزهای دیجیتال در اپلیکیشن صرافی Okx

در این بخش می توانید ارزهای دیجیتال را به هم تبدیل کنید. برای این کار با کلیک روی گزینه Assets و سپس انتخاب Convert به مرحله بعد هدایت خواهیم شد.

با انتخاب تب Crypto می توانید ارزهای دیجیتال مختلف را به هم تبدیل کنید؛ برای مثال در تصویر زیر امکان تبدیل بیت کوین به اتریوم فراهم شده است. به این ترتیب شما نیازی به انجام معامله در صرافی نخواهید داشت. همچنین در صورتی که روی تب Stablecoin کلیک کنید، امکان تبدیل استیبل کوین ها به ارزهای دیگر همچون BTC را خواهید داشت. درنهایت با کلیک روی Convert to X کار تبدیل ارزهای دیجیتال در اپلیکیشن صرافی Okx به پایان می رسد.

خرید و فروش ارز (ترید) در اپلیکیشن صرافی Okx

مهم ترین فعالیتی که در صرافی ها انجام می شود خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. در ابتدا برای فعال کردن بخش معاملات در اپلیکیشن صرافی Okx باید از نوار پایین بر روی گزینه Trade کلیک کنید. با این کار یک بخش معاملاتی برای شما باز خواهد شد که البته فعال نیست. برای آنکه بتوانید از این بخش استفاده کنید باید روی گزینه Upgrade for trading کلیک کنید.

پس از کلیک روی گزینه Upgrade for trading در مرحله پیش باید حالت حساب خود برای انجام معامله را انتخاب کنید. برای انجام معاملات نقدی (Spot) می توانید از حالت ساده (Simple) استفاده کنید. با فعال کردن بخش Simple و کلیک روی گزینه Select به مرحله بعد هدایت خواهید شد، اما در صورتی که قصد انجام معاملات با امکانات بالاتر همچون معاملات آتی (Futures) را داشته باشید، باید دیگر حالت های موجود را انتخاب کنید.

در این بخش، انواع معاملاتی که در این حالت حساب کاربری تان می توانید انجام دهید برای شما آورده شده است؛ برای مثال اگر شما Single Currency را فعال کرده باشید، می توانید معاملاتی از نوع آتی را نیز انجام دهید که البته این معاملات ریسک بالایی دارند. با فعال کردن تیک پذیرش قوانین و مطالعه آنچه در این بخش عنوان شده است، حالا وقت آن رسیده است که روی گزینه Confirm کلیک کنید.

خرید و فروش ارز در بخش نقدی (Spot)

یکی از ساده ترین روش های خرید و فروش ارز دیجیتال که همه صرافی ها ارائه می دهند، معامله ارز دیجیتال به روش نقدی (Spot) است. در این روش شما سفارش خرید و یا فروش خود را ثبت می کنید و زمانی که سفارش ثبت و انجام شود، معامله انجام می شود و به اتمام می رسد.

توصیه می شود کسانی که به تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده اند، تنها از این روش استفاده کنند. برای انجام معاملات نقدی (Spot) ابتدا روی تب Trade از نوار پایین صفحه کلیک کنید و سپس روی نام جفت ارز موجود در بالای صفحه کلیک کنید تا بتوانید روش های مختلف انواع معاملات در اپلیکیشن صرافی Okx و همچنین جفت ارزهای موجود را مشاهده کنید.

همان طور که پیش از این گفته شد، با کلیک روی جفت ارز موجود در بالا و سمت چپ تصویر به مرحله ای می رسید که می توانید در آن نوع معامله و همچنین جفت ارزهای مختلف را مشاهده کنید. اگر جفت ارز موردنظر شما در لیست نباشد، می توانید آن را در نوار جست وجو وارد کنید.

گاهی ممکن است با رسیدن به این مرحله تنها جفت ارزها برای شما به نمایش درآید. در این صورت برای فعال کردن بخش انواع معاملات باید روی علامت دو پیکان که در بالا و سمت راست تصویر مشخص کردیم کلیک کنید تا به این ترتیب بتوانید انواع معاملات را نیز مشاهده کنید.

پس از کلیک روی جفت ارز موردنظر به صفحه معاملاتی آن منتقل می شوید. در ادامه انواع روش های ثبت سفارش را برای شما توضیح خواهیم داد. پیش از پرداختن به انواع روش های ثبت سفارش باید یادآوری کنیم که وقتی شما سرمایه ای را به حساب صرافی خود واریز می کنید، این سرمایه به بخش Funding Account در صرافی واریز می شود؛ درحالی که شما برای انجام معامله باید این سرمایه را از بخش Funding Account به بخش Trading Account منتقل کنید. برای این کار با کلیک روی علامت دو پیکان دوسویه آبی رنگ می توانید انتقال دارایی را انجام دهید

پس از کلیک روی علامت مشخص شده در مرحله پیش ابتدا ارز دیجیتال موردنظرتان برای انتقال ارز دیجیتال را انتخاب کنید و در بخش بعدی، حساب مبدأ و مقصد را مشخص کنید؛ یعنی تعیین کنید که قصد دارید ارز دیجیتالی که انتخاب کرده اید از کدام حساب (From) به کدام حساب (To) منتقل شود.

همان طور که گفته شد، برای انجام معاملات باید Funding Account را به عنوان حساب مبدأ و Trading Account را به عنوان حساب مقصد انتخاب کنید. سپس با واردکردن میزان ارز دیجیتالی که قصد انتقال آن را دارید، در بخش Amount و درنهایت کلیک روی گزینه Confirm کار انتقال دارایی برای انجام معاملات به انتها می رسد.

انواع سفارش های نقدی (Spot) در اپلیکیشن صرافی Okx

شما می توانید یکی از انواع روش های ثبت سفارش Limit Order ،Advanced Limit Order ،Market Order ،Stop Order ،Trailing Stop ،Trigger Order را در معاملات نقدی خود انتخاب کنید. در ادامه چگونگی ثبت این سفارش ها را در اپلیکیشن صرافی Okx شرح خواهیم داد.

 • Limit Order

در روش ثبت سفارش باید دو کادر را با مقادیر موردنظر خودمان پر کنیم. کادر اول که Price است، باید با قیمتی پر شود که ما قصد داریم ارز دیجیتال موردنظرمان در آن قیمت بخریم یا بفروشیم. کادر Amount نیز حجم معامله یا میزان ارز دیجیتالی است که قرار است معامله کنیم (بخریم و یا بفروشیم). درنهایت با پرکردن این دو کادر با کلیک روی Buy X و یا Sell X معامله ثبت خواهد شد. X می تواند با توجه به جفت ارز انتخابی شما متغیر باشد.

 • Advanced Limit Order

در روش ثبت سفارش Advanced Limit Oreder که درواقع نوع پیشرفته Limit Order است، با امکانات بیشتری مواجه خواهید بود. امکان ثبت سفارش Advanced Limit Order به سه روش مختلف امکان پذیر است که در ادامه هر سه روش را توضیح خواهیم داد. پس از آنکه یکی از سه روش مختلف موجود را انتخاب کردید (در این تصویر Post Only) باید مانند روش Limit Order قیمت موردنظرتان برای خرید ارز دیجیتال را در کادر Price و حجم معامله خود را در کادر Amount وارد کرده و درنهایت روی گزینه Buy X یا Sell X کلیک کنید.

همان طور که گفته شد شما می توانید به سه روش، سفارش های Advanced Limit Order را ثبت کنید.

 • Post Only

در این روش سفارشی که ثبت می کنید، حتماً باید در لیست سفارش های در صرافی رفته و پس از پیداشدن سفارش متناظر با آن معامله انجام خواهد شد (در حالت ثبت سفارش Limit Order در صورتی که خریدار یا فروشنده ای در زمان ثبت سفارش شما، سفارشی متناظر با قیمت موردنظر شما را وارد کرده باشد، بدون اینکه سفارش در لیست سفارش های صرافی قرار گیرد، معامله انجام خواهد شد).

 • Fill Or Kill

زمانی که حجم سفارش شما بالا باشد، ممکن است معامله گر یا معامله گران متناظر با همان قیمت نتوانند کل حجم وارد شده شما در سفارش را پوشش دهند. در چنین حالاتی صرافی معامله شما را در چند قیمت مختلف انجام می دهد. با انتخاب روش Fill or Kill شما به صرافی دستور می دهید در صورتی که کل معامله بتواند در همان قیمت واردشده از سمت شما انجام شود، معامله را انجام دهد و در غیر این صورت سفارش را لغو کند؛ برای مثال اگر شما سفارش خرید 100 واحد بیت کوین را در قیمت 35 هزار دلار ثبت کرده باشید و فروشنده یا فروشندگان کافی در آن لحظه با این قیمت وجود نداشته باشند، صرافی حق ندارد سفارش شما را با قیمت های دیگر انجام دهد و باید سفارش شما را لغو کند.

 • Immediate or Cancel

این روش نیز معمولاً به معاملات با حجم بالا مربوط است. در این روش اگر شما سفارش خود را با قیمت خاصی ثبت کرده باشید و صرافی بتواند تنها بخشی از آن سفارش را معامله کند، باید بخشی از معامله را با قیمت درخواستی شما انجام دهد و باقی معامله را لغو کند؛ برای نمونه اگر شما قصد خرید 20 واحد اتریوم در قیمت 3000 دلار را داشته باشید و در آن زمان تنها فروشندگان 10 واحد اتریوم با قیمت 3000 دلار وجود داشته باشند، صرافی 10 واحد اتریوم برای شما خریداری کرده و باقی سفارش شما را باطل می کند.

 • Market Order

در روش ثبت سفارش Market Order تنها کافی است به صرافی بگویید که با چه میزان از دارایی شما ارز دیجیتال خریداری کند. در این روش قیمت توسط معامله گر وارد نخواهد شد و صرافی با بهترین قیمت در لحظه ثبت سفارش، معامله را انجام خواهد داد. در این روش به دلیل اینکه نیاز به انتظار برای رسیدن به قیمت خاصی نیستیم، معامله سریع تر انجام خواهد شد؛ البته این سرعت انجام معامله هزینه دارد؛ چراکه کارمزد معاملات که به روش Market Order ثبت سفارش شده اند، کمی بالاتر از دیگر حالات است.

در این روش شما به عنوان معامله گر باید میزان سرمایه ای که قصد خرید ارز دیجیتال با آن را دارید، وارد کنید. البته استفاده از اهرم در پایین کادر Amount نیز ممکن است به این ترتیب شما با درگ کردن اهرم می توانید به صرافی بگویید که با چند درصد سرمایه شما در صرافی، ارز دیجیتال موردنظرتان را خریداری کند.

 • Stop Order

در روش ثبت سفارش Stop Order با دو قیمت سر و کار داریم، درواقع در این روش یک شرط برای صرافی قرار می دهیم؛ به این ترتیب زمانی که قیمت به X رسید، ارز دیجیتال را در قیمت Y خریداری می کنیم. کادر Trigger Price درواقع همان X و کادر Order Price به Y اشاره می کند؛ پس به زبان ساده زمانی که قیمت به Trigger Price رسید سفارش فعال و در قیمت وارد شده در Order Price ثبت خواهد شد.

اما مقدار دیگری نیز باید در سفارش ما ثبت شود و آن حجم معامله است که باید در کادر Amount وارد شود. باز هم می توانید به جای واردکردن رقم، از اهرم در پایین کادر استفاده کنید و به صرافی بگویید با چند درصد از سرمایه شما ارز دیجیتال موردنظرتان را خریداری کنند. درنهایت پس از واردکردن مقادیر موردنظر در کادرهای مربوط باید روی گزینه Buy X کلیک کنید. با توجه به جفت ارز انتخابی X متغیر خواهد بود.

نکته ای که در روش ثبت سفارش Stop Order وجود دارد، این است که امکان ثبت سفارش Stop Order به دو روش ممکن است. آنچه پیش از این توضیح داده شد، روش Conditional یا شرطی بود. روش بعدی OCO است که تفاوت چندانی با روش قبل ندارد. در روش OCO شما می توانید حد سود و حد ضرر را نیز در سفارش های خود وارد کنید. حد سود به این صورت عمل می کند که وقتی قیمت ارز دیجیتال موردنظر به قیمت واردشده در این کادر برسد، صرافی معامله شما را ببندد.

حد ضرر نیز به حالتی اشاره می کند که در آن شما به صرافی دستور می دهید، در صورتی که قیمت ارز دیجیتال به این قیمت رسید، معامله شما را ببندد؛ چراکه قیمت ارز دیجیتال برخلاف پیش بینی شما در حرکت است و شما نمی خواهید بیش از این ضرر کنید. قیمت تعیین شده برای حد سود را در کادر TP Trigger و حد ضرر را در کادر SL Trigger وارد کنید.

 • Trailing Stop

در این روش ثبت سفارش، شما با روند در حرکت خواهید بود. در کادر اول، روش ثبت سفارش یعنی trailing Stop را انتخاب کنید. در کادر دوم می توانید درصد یا عددی را وارد می کنید که حداکثر ریسک قابل پذیرش از سمت شما را تعیین می کند. در صورتی که در این بخش Var. را انتخاب کنید، باید رقم مبلغی را به صورت عددی در کادر Trail variance وارد کنید؛ درحالی که اگر Ratio را انتخاب کنید، باید این مقدار را با درصد بیان کنید. در کادر Total نیز حجم معامله و یا همان مبلغی را که قرار است در این معامله درگیر کنید، وارد می کنید.

گزینه Active price نیز در این بخش وجود دارد که شما می توانید درصورت تمایل آن را فعال کرده و قیمت موردنظرتان را در کادر مربوط به آن وارد کنید. توجه داشته باشید که اگر Active price را فعال نکنید، صرافی اوککس پس از ثبت سفارش به صورت خودکار این بخش را فعال می کند.

اما شیوه کار Trailing Stop به این صورت است که وقتی قیمت ارز دیجیتال به میزان درصد یا مقدار واردشده در بخش Var/Ratio یا بیشتر از آن نوسان داشت، معامله را ببندد؛ برای مثال اگر قیمت 42 هزار دلار را در بخش Active price و میزان 10 درصد (Ratio) یا هزار دلار (Var.) را در بخش Trial Variance وارد کنید، زمانی که قیمت بیت کوین 10 درصد کاهش یابد یا به میزان 1000 دلار کم شود، صرافی معامله ای با حجم واردشده در بخش Total را برای شما می بندد. همچنین اگر این شرایط تحقق نیابد، معامله شما با روند پیش خواهد رفت. بدیهی است این حالت برای سفارش خرید نیز کاربرد دارد.

 • Trigger Order

در روش ثبت سفارش Trigger Order نیز یک قیمت را به صورت یک شرط در نظر می گیرید و به صرافی می گویید اگر قیمت ارز دیجیتال به Trigger price رسید، بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر را در قیمت Order price با حجم واردشده در کادر Amount خریداری کند؛ برای مثال اگر قیمت بیت کوین به 39 هزار دلار رسید، یک واحد بیت کوین را در قیمت 39.200 خریداری کند. درنهایت با کلیک روی Buy BTC سفارش شما ثبت خواهد شد.

معاملات آتی (Futures) در اپلیکیشن صرافی Okx

معاملات عادی به دلیل امکان استفاده از اهرم تنها برای معامله گران حرفه ای که دانش و تجربه کافی کار در بازار ارزهای دیجیتال را دارند مناسب است. با این حال اگر شما یک معامله گر باتجربه هستید، استفاده از این بخش می تواند سود شما را چندین برابر کند و درواقع همین موضوع است که بسیاری از افراد را به سمت معاملات آتی جذب کرده است.

فراموش نکنید معاملات آتی به همان میزان که ممکن است سود شما را چند برابر کنند، احتمال آن نیز وجود دارد که چندین برابر متضرر شوید. در ادامه نحوه انجام معاملات آتی (Futures) را در اپلیکیشن صرافی Okx شرح خواهیم داد. برای رفتن به بخش آتی در اپلیکیشن صرافی Okx ابتدا تب Trade در نوار پایین صفحه را انتخاب کنید و سپس در بخش Trade روی جفت ارز مشخص شده در بالا و سمت چپ تصویر کلیک کنید.

در این مرحله می توانید انواع روش های معاملاتی در اپلیکیشن صرافی Okx را مشاهده کنید که باید در این بخش، Futures را انتخاب کنید. همچنین لیستی از قراردادهای موجود برای انجام معاملات آتی به چشم می خورد که می توانید قرارداد موردنظر خود را انتخاب کرده و روی آن کلیک کنید.

همان طور که گفته شد، استفاده از اهرم در معاملات طرفداران زیادی دارد. در ادامه نحوه اعمال اهرم در معاملات آتی (Futures) را برای شما بیان خواهیم کرد. با کلیک روی 3X که در تصویر مشخص شده است می توانید تنظیمات اهرم را انجام دهید.

همان طور که در مرحله پیش گفته شد، با کلیک روی 3X می توانید اهرم خود را تنظیم کنید. امکان استفاده از اهرم تا ضریب 125 در صرافی اوککس وجود دارد، اما گذر کوتاهی بر مفهوم اهرم یا لوریج در معاملات آتی داشته باشیم. درواقع شما با انتخاب اهرم با چند برابر سرمایه اولیه خود می توانید معامله کنید.

برای مثال اگر شما 200 دلار داشته باشید و از ضریب 5 استفاده کنید، می توانید معاملاتی به ارزش 1000 دلار (200*5) داشته باشید، اما این همه ماجرا نیست. زمانی که شما معامله خود را با 2 درصد سود در حالت عادی ببندید، با استفاده از اهرم 5 همان معامله سود 10 درصدی برای شما خواهد داشت، اما برعکس این قضیه هم صادق است؛ یعنی اگر شما در معامله عادی خود تنها 2 درصد ضرر کنید، اگر همان معامله را با اهرم 5 انجام دهید، ضرر شما به 10 درصد خواهد رسید.

حالا زمانی را در نظر بگیرید که معامله گری نه چندان حرفه ای معاملات آتی را با اهرم 125 انجام دهد، تنها قمار است و نه یک معامله با تحلیل. پس از انتخاب ضریب اهرم که با علائم + و – در اطراف رقم اهرم نیز امکان پذیر است باید روی گزینه Confirm کلیک کنید تا ضریب اهرمی که انتخاب کردید برای معامله شما اعمال شود.

گزینه دیگری که در بخش معاملات آتی (Futures) وجود دارد، انتخاب روش Cross و یا Isolated است که در ادامه شرح خواهیم داد. برای تنظیم این بخش نیز روی گزینه Isolated که در تصویر هم مشخص کردیم، کلیک کنید.

 • Cross

زمانی که شما معامله ای را باز می کنید، درواقع بخشی از سرمایه خود در بخش Trading Account خود را درگیر معامله کرده اید. با انتخاب Cross در این بخش درواقع به صرافی اجازه می دهید در صورتی که معامله برخلاف پیش بینی شما حرکت کرد و معامله شما نزدیک به لیکوئیدشدن باشد، از باقی سرمایه شما در Trading Account برداشت کند. این روش زمانی که روند نوسان کرده باشد و به سمتی که شما پیش بینی کرده بودید برگردد، کاربرد دارد، اما اگر روند به طورکلی تغییر کرده باشد، کل سرمایه شما از بین خواهد رفت.

 • Isolated

Isolated دیگر روش موجود در این بخش است که با انتخاب آن تنها سرمایه ای که به همان معامله اختصاص داده بودید در خط قرار می گیرد و درواقع ریسک این نوع معاملات بسیار کمتر است. بعد از اینکه تصمیم گرفتید سفارش خود را به کدام روش ثبت کنید، آن را انتخاب کرده و سپس روی گزینه Confirm کلیک کنید.

یکی دیگر از مواردی که پیش از ثبت سفارش باید تنظیم کنید، نوع سفارش است. این بخش دقیقاً مشابه بخش نقدی است که پیش از این به طور کامل توضیح داده شد. شما در این بخش می توانید یکی از انواع سفارش های Limit Order، Advanced Limit Order، Market Order، Stop Order، Trailing Stop، Trigger Order را انتخاب کنید. با توجه به ویژگی های هر سفارش، بهترین را برای معامله خود انتخاب کنید و سپس روی گزینه Buy (Long) یا Sell (Short) کلیک کنید تا سفارش شما ثبت و معامله انجام شود.

معاملات Perpetual در اپلیکیشن صرافی Okx

معاملات آتی (Futures) در دو حالت سنتی و Perpetual وجود دارند. تنها تفاوتی که بین این دو نوع معامله وجود دارد تاریخ انقضای معاملات فیوچرز است که در معاملات Perpetual وجود ندارند به عبارت دیگر معاملات Perpetual همان معاملاتی آتی (Futures) هستند که تاریخ انقضا ندارند. زمانی که در کنار نام جفت ارز انتخابی عبارت Perp دیده شود به این معنا است که معامله انجام شده بر روی این جفت ارز از نوع Perpetual خواهد بود.

برای پیداکردن این بخش مانند تمام بخش های دیگر ابتدا روی گزینه Trade در نوار پایین صفحه کلیک می کنیم و سپس با کلیک کردن روی جفت ارز موجود در بالا و سمت چپ تصویر به صفحه ای هدایت خواهیم شد که انواع معاملات و جفت ارزهای موجود در آن وجود دارند، اما زمانی که جفت ارز را در بخش Perpetual انتخاب کنید، با چنین صفحه ای مواجه خواهید شد که کاملاً شبیه صفحه معاملات آتی (Futures) است که پیش از این توضیح دادیم. در اینجا تنها اشاره ای مختصر به بخش های موجود در این صفحه خواهیم کرد.

 1. در این بخش می توانید جفت ارز موردنظر خودتان را انتخاب کنید.
 2. دو نوع روش Isolated و Cross در زمان ثبت سفارش وجود دارند که از این قسمت می توانید آن را تنظیم کنید.
 3. انتخاب ضریب اهرم یا لوریج در معاملات آتی یکی از جذابیت های این نوع معامله به حساب می آید که در معاملات Perpetual نیز وجود دارد و امکان تنظیم آن از این بخش وجود دارد.
 4. انواع روش های ثبت سفارش نیز از این بخش انتخاب می شوند.
 5. اگر در بخش Trading Spot سرمایه کافی برای انجام معامله نداشته باشید، می توانید از این بخش سرمایه خود را از بخش Funding Account به حساب معاملاتی خود یا همان Trading Spot منتقل کنید.
 6. درنهایت پس از تنظیم تمام موارد که به آن ها اشاره کردیم، می توانید روی یکی از گزینه های Buy (Long) برای معاملات خرید یا Sell (Long) برای معاملات فروش کلیک کنید.

معاملات مارجین در اپلیکیشن صرافی okx

معاملات مارجین به معنای قرض گرفتن پول از صرافی و استفاده از آن پول برای انجام معامله است. به بیان ساده شما برای انجام معامله از صرافی مبلغی را دریافت می کنید و به این ترتیب می توانید با سرمایه بیشتری معاملات خود را انجام دهید. معاملات مارجین ریسک بالایی دارد و معامله گر برای انجام آن نیاز به دانش و مهارت کافی دارد.

برای رسیدن به معاملات مارجین در اپلیکیشن صرافی okx باید تب Trade در پایین صفحه را انتخاب کنید و سپس در بخش Trade روی نام جفت ارزی که در بالای صفحه قرار دارد، کلیک کنید.

پس از ورود به صفحه جدید، روی گزینه Margin کلیک کنید. در صفحه مربوط به مارجین یک لیست از جفت ارزهای موجود برای شما نمایش داده شده است که می توانید جفت ارزها را براساس USDT Stablecoin و ارزهای رایج دیگر تنظیم کنید و روی جفت ارز موردنظر خود کلیک کرده تا به صفحه جدیدی راهنمایی شوید.

پس از کلیک روی جفت ارز موردنظر، وارد صفحه ای مانند تصویر زیر می شوید که تمام بخش های آن در مباحث گذشته به شکل کامل بیان شده است. در ادامه به شکل مختصر به معرفی گزینه های مختلف می پردازیم.

 1. از این طریق می توانید انواع مختلف معامله و همچنین جفت ارزهای مختلف برای انجام معامله مارجین را مشاهده کنید.
 2. شما می توانید معاملات خود را در دو نوع Isolated و یا Cross ثبت کنید که هر دو نوع را پیش از این شرح داده ایم.
 3. ضریب اهرمی که در معاملات استفاده می کنید از این بخش قابل تنظیم است.
 4. انواع روش های ثبت سفارش را نیز می توانید از این بخش انتخاب کرده و کادرهای مربوطه را پر کنید.
 5. در صورتی که نیاز به انتقال دارایی داشته باشید نیز می توانید انتقال را از این قسمت انجام دهید.
 6. درنهایت پس از تنظیم تمام موارد با کلیک روی گزینه Buy X و یا Sell X سفارش شما ثبت شده و معامله انجام می شود.

توجه داشته باشید که میزان مبلغ قرض شده و میزان سرمایه شما در پایین بخش سفارش مشخص شده است.

معاملات Option

نوع دیگری از معاملات که می توانید در صرافی Okx انجام دهید، معاملات اختیار (Option) هستند. در این گونه معاملات شما به عنوان کاربر صرافی حق خرید یا فروش ارز دیجیتال را در تاریخی تعیین شده خواهید داشت. تفاوت معاملات آپشن و فیوچرز در این است که در معاملات آپشن شما می توانید در تاریخ تعیین شده در قرارداد، ارز دیجیتال مربوط را بخرید یا اگر منصرف شده اید، خرید آن را لغو کنید؛ درحالی که در معاملات آتی چنین اختیاری ندارید و درصورت ثبت سفارش آتی (Futures) حتماً باید معامله را انجام دهید. همچنین اگر در معاملات اختیار (Option) قصد باطل کردن سفارش خرید یا فروش خود را داشته باشید، تنها کافی است مبلغی را برای لغو قرارداد پرداخت کنید.

برای انجام معاملات اختیار (Option) ابتدا با کلیک روی تب Trade در پایین صفحه، باید روی جفت ارز مشخص شده در بالا و سمت چپ تصویر کلیک کنید.

در این مرحله باید Option را از میان گزینه های موجود انتخاب کنید. در معاملات اختیار (Option) با دو عبارت Call و Put مواجه خواهید شد.

 • Call Option

اگر براساس تحلیل شما قیمت جفت ارزی صعودی باشد، می توانید با انتخاب قراردادهای Call سفارش خود را ثبت کنید؛ برای نمونه اگر در حال حاضر بیت کوین در قیمت 40 هزار دلار معامله شود و شما یک اختیار خرید بیت کوین (Call option) برای 2 هفته آینده را به قیمت 50 هزار دلار خریداری کنید، می توانید در تاریخ دو هفته آینده بیت کوین را در قیمت 50 هزار دلار بخرید. در این شرط اگر بیت کوین در آن زمان به قیمت 70 هزار دلار هم رسیده باشد، شما می توانید آن را به قیمت 50 هزار دلار خریداری کنید و 20 هزار دلار سود دریافت کنید. البته مبلغی نیز باید برای «اختیار خرید» در نظر بگیرید که صرافی با توجه به حجم معامله و بازه سررسید قرارداد مشخص می کند؛ درنتیجه سود خالص شما 20 هزار دلار نخواهد بود، بلکه قیمت خرید حق اختیار و کارمزد را باید برای انجام این معامله هزینه کنید. اگر روند طبق پیش بینی شما حرکت نکرد، می توانید تنها مبلغ ودیعه را پرداخت کرده و معامله ای انجام ندهید.

 • Put Option

قراردادهای Put Option معمولاً در بازارهای نزولی کاربرد دارند؛ یعنی اگر پیش بینی کردید که قیمت یک ارز دیجیتال کاهش خواهد داشت، می توانید با انتخاب یک قرارداد Put سفارش خود را ثبت کنید. شرایطی را در نظر بگیرید که قیمت بیت کوین 50 هزار دلار است و شما پیش بینی کرده اید که تا یک ماه آینده قیمت به 30 هزار دلار خواهد رسید. در این شرایط شما می توانید قراردادی را منعقد کنید که طی آن بیت کوین را در تاریخ یک ماه آینده در قیمت 40 هزار دلار به فروش برسانید.

در این شرایط اگر واقعاً قیمت بیت کوین 30 هزار دلار که شما پیش بینی کرده بودید هم برسد باز هم بیت کوین شما در قیمت 40 هزار دلار به فروش خواهد رسید و شما به این ترتیب 10 هزار دلار سود دریافت خواهید کرد. البته باز هم هزینه ای را برای خرید حق فروش (Put option) و کارمزد در نظر بگیرید.

در انجام معاملات اختیار (Option) باید حتماً به تاریخ قرارداد توجه کنید. تاریخ قراردادهای مختلف اختیار نیز در این نوع معاملات مهم است که با انتخاب Option از میان دیگر معاملات می توانید تاریخ سررسید موردنظر خود را نیز انتخاب کنید تا تنها قراردادهایی با همان تاریخ سررسید را در لیست ببینید؛ برای مثال 20220414 به قراردادهایی اشاره دارد که تاریخ سررسید آن ها در روز 14 برج 4 سال 2022 است.

با کلیک روی قرارداد موردنظر، در بالای صفحه با چنین عبارتی مواجه خواهید شد BTCUSD-20220413-36500-C که در آن عبارت به ترتیب نام جفت ارز، تاریخ سررسید قرارداد، نرخ تعیین شده اختیار (Option) و حرف انگلیسی C نوع معامله (Call/Put) را نشان می دهد. پس از انتخاب قرارداد برای ثبت آن با چنین صفحه ای روبه رو خواهید شد که همه چیز در آن مانند دیگر انواع معاملات است که پیش از این با آن ها آشنا شده بودید.

 1. در این بخش شما قادر هستید جفت ارزی را که برای معامله انتخاب کرده اید، مشاهده کنید. علاوه بر آن با کلیک روی جفت ارز به صفحه ای هدایت خواهید شد که می توانید در آن نوع معامله و همچنین جفت ارز را تغییر دهید.
 2. در معاملات Option شما می توانید معامله خود را به دو روش Cross و Isolated انجام دهید. اگر معامله را به روش Cross انجام دهید، تمام دارایی در حساب Option شما در معرض خطر است، اما در روش Isolated تنها مقداری از دارایی شما که برای معامله تعیین کرده اید در خطر است.
 3. در این بخش می توانید روش ثبت سفارش را تعیین کنید. Limit Order و Advanced Limit Order دو روش ثبت سفارش در بخش معاملات Option هستند.
 4. برای ثبت سفارش لازم است در کادر مربوط به Price قیمت مور نظر و در بخش Amount حجم معامله را وارد کنید. اگر دقت کرده باشید، در مقابل Price گزینه ای با نام BBO وجود دارد. با فعال کردن این گزینه به صرافی فرمان می دهید، بهترین قیمت را برای شما وارد کند.

Buy at best offer price / sell at best bid price که به اختصار BBO گفته می شود به این معناست که صرافی با بهترین قیمت پیشنهادی، خرید را انجام دهد و با بهترین قیمت پیشنهادی به فروش برساند.

 1. پس از آنکه اطلاعات و تنظیمات موردنیاز را ثبت کردید، کافی است روی گزینه Buy یا Sell کلیک کنید که سفارش شما ثبت شود.

بازار (Market) در اپلیکیشن صرافی Okx

در بخش بازار (Market) لیستی از جفت ارزهای مختلف در دسته بندی های متفاوت (به عنوان مثال Spot) را مشاهده می کنید. برای رسیدن به بخش مارکت کافی است روی تب Market در پایین صفحه کلیک کنید.

با کلیک روی هریک از ارزها می توانید اطلاعاتی مانند قیمت و نمودار آن ارز دیجیتال را مشاهده کنید. پیشنهاد می شود برای بررسی روند حرکت و قیمت ارز موردنظر از سایت های معتبر همچون Coin Market Cap و Trading View استفاده کنید. علاوه بر آن این امکان برای شما وجود دارد که ارز دیجیتال موردنظر خود را از بخش بازار نیز خریداری کنید.

استیکینگ در اپلیکیشن صرافی Okx

یکی از روش های کسب درآمد در بازار ارزهای دیجیتال استیک کردن دارایی هایمان است. این روش شباهت بسیار زیادی به سپرده گذاری در بانک دارد. درواقع با استیک کردن سود شما از همان ابتدا مشخص است و فارغ از اینکه قیمت ارز دیجیتالی که استیک کرده اید بالا برود یا نه، شما سود خود را دریافت خواهید کرد.

امکان استیک کردن ارزهای دیجیتال در برخی صرافی ها و کیف پول ها وجود دارد که صرافی Okx یکی از همین صرافی ها است. برای این کار زمانی که در صفحه اصلی اپلیکیشن (Home) هستید، روی گزینه Earn که در تصویر هم مشخص کرده ایم، کلیک کنید.

حال از گزینه های موجود Staking را انتخاب کنید. با این کار به مرحله بعد هدایت خواهید شد. به کمک روش استیکینگ شما می توانید یک سود مطمئن و بدون ریسک را داشته باشید.

کاری که در این مرحله انجام می دهید، این است که ابتدا ارز دیجیتالی که قصد استیک کردن آن را دارید انتخاب کرده و سپس با توجه به میزان سود در بازه های مختلف، بازه زمانی موردنظر خود را انتخاب می کنید. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، سود دریافتی در بازه های زمانی مختلف متفاوت است.

Flexible نیز در میان بازه ها وجود دارد و به این معناست که با استیک کردن ارزهای دیجیتال خود به این حالت (Flexible) شما می توانید هر زمان که تصمیم گرفتید، ارزهای دیجیتال خود را از حالت استیک خارج کنید. پس از انتخاب بازه زمانی موردنظر باید روی گزینه Subscribe در برابر بازه های زمانی کلیک کنید.

در این مرحله بازه زمانی که برای استیکینگ انتخاب کرده بودید و میزان سود آن برای شما به نمایش درمی آید. حال کافی است که در کادر موجود، مقدار ارز دیجیتالی که قصد استیک کردن آن رادارید وارد کنید و درنهایت روی گزینه Subscribe کلیک کنید. توجه داشته باشید که امکان برداشت دارایی از بخش استیکینگ وجود دارد، اما اگر این کار را پیش از اتمام بازه موردنظر انجام دهید، هیچ سودی به شما تعلق نخواهد گرفت.

حساب آزمایشی (Demo)

فعالیت در هر بازار مالی ریسک دارد و بازار ارزهای دیجیتال ریسک بالاتری از دیگر بازارهای مالی دارند. زمانی که قصد فعالیت در بخش معاملات پیشرفته همچون معاملات آتی و مارجین را داشته باشید، این ریسک بالاتر هم خواهد رفت؛ به همین دلیل توصیه می شود حتماً پیش از فعالیت در این بخش ها دانش و تجربه کافی کسب کنید.

یکی از امکاناتی که توسط صرافی Okx برای کاربران فراهم شده است، طراحی یک بخش برای انجام معاملات آزمایشی است. به این ترتیب شما می توانید مدتی در بخش آزمایشی اپلیکیشن صرافی Okx فعالیت کنید و زمانی که مهارت کافی برای انجام معاملات را کسب کردید به انجام معامله در بخش حقیقی اپلیکیشن صرافی Okx بپردازید.

برای رفتن به حالت آزمایشی باید زمانی که در صفحه اصلی صرافی هستید، روی گزینه More که در تصویر هم مشخص شده است کلیک کنید.

در این مرحله از با اسکرول کردن به بخش پایین تر صفحه، در میان گزینه های موجود Demo Trading را انتخاب کنید و با خیالی آسوده به معامله در آن بخش بپردازید.

البته راه دیگری برای رسیدن به بخش حساب آزمایشی در اپلیکیشن صرافی Okx وجود دارد. برای این کار باز هم زمانی که در صفحه اصلی هستید، باید روی آیکون پروفایل در بالا و سمت چپ تصویر و سپس روی اهرم گزینه Demo Trading کلیک کنید. به این ترتیب از حساب حقیقی خود در صرافی به بخش آزمایشی منتقل خواهید شد.

MetaX کیف پول

شما با نصب اپلیکیشن صرافی Okx می توانید کیف پول خود را به آن متصل کرده یا اینکه از کیف پول خود صرافی استفاده کنید. زمانی که در صفحه اصلی صرافی هستید، به طور پیش فرض بخش صرافی (Exchange) برای شما نمایش داده خواهد شد. در صورتی که بخواهید به بخش کیف پول بروید باید MetaX از بالای صفحه را انتخاب کنید. با این کار دو گزینه پیش روی شما قرار خواهد گرفت. اگر بخواهید از کیف پول شخصی خودتان استفاده کنید، باید گزینه Import Wallet و در صورتی که بخواهید از کیف پول صرافی استفاده کنید، باید Create a Wallet را انتخاب کنید.

در این مرحله باید یک رمز عبور برای کیف پولی که قصد ایجاد آن را دارید انتخاب کنید و در کادر دوم همان رمز عبور را تکرار کنید و درنهایت روی گزینه Continue کلیک کنید.

پس از انتخاب رمز عبور و کلیک روی گزینه Continue در مرحله پیش، وارد صفحه اصلی کیف پول خواهید شد که در همان جا از خواسته می شود از کیف پول خود نسخه پشتیبان (Back up) بگیرید. با این کار 12 عبارت برای شما به نمایش درمی آید که باید آن ها را یادداشت و نگه داری کنید. پس از آن باید روی گزینه I’ve backed up کلیک کنید.

پس از این کار صفحه جدیدی برای شما باز می شود که از شما می خواهد کلمه درست مربوط به عددی را که برای شما نشان داده است، انتخاب کنید (برای نمونه در میان 12 کلمه ای که صرافی به ما داده است کلمه سوم shove است) با این کار صرافی مطمئن خواهد شد که شما عبارات را یادداشت کرده اید. درنهایت با کلیک روی گزینه Continue به صفحه اصلی کیف پول منتقل خواهد شد.

صفحه اصلی کیف پول نیز بخش های مختلفی دارد. با کلیک روی Send و Recieve در بالای صفحه می توانید ارزهای دیجیتال را از آدرس ها مختلف مختلف دریافت کنید یا به آدرس های مختلف ارسال سرمایه انجام دهید. همچنین بخش های دیگری همچون بازار NFT و پروژه های غیرمتمرکز در این کیف پول تعبیه شده است.

یکی دیگر از امکاناتی که در این کیف پول وجود دارد، امکان Swap کردن است؛ به این ترتیب شما برای تبدیل دو ارز دیجیتال به یکدیگر لازم نیست به صرافی مراجعه کنید و می توانید این کار را در کیف پول انجام دهید.

سخن پایانی

زمانی که شما یک معامله گر حرفه ای باشید و نه تنها یک سرمایه گذار که معاملات بسیار کمی را انجام می دهد، به صرافی نیاز پیدا خواهید کرد که بتواند امکانات بیشتری را به کاربران خود در هنگام ثبت سفارش و انجام معاملات ارائه دهد. صرافی Okx نیز یکی از بهترین صرافی ها به خصوص برای انجام معاملات Futures به حساب می آید.

درنتیجه به دلیل آنکه صرافی بایننس فعالیت در پلتفرم خود را محدود به برخی از ملیت ها کرده است، صرافی Okx می تواند جایگزین مناسبی برای آن باشد. در این مقاله ما سعی کردیم اپلیکیشن صرافی Okx را به صورت کامل برای استفاده کاربران توضیح دهیم.

پرسش های متداول

بله، البته در صورتی که ساکن ایران هستید، در مراحل ثبت نام روش ایمیل را انتخاب کنید. همچنین توجه به این نکته ضروری است که نباید احراز هویت کنید.

بله، شما می توانید از بخش Earn در صفحه اصلی به بخش استیکینگ در اپلیکیشن صرافی Okx دسترسی داشته باشید.

بله، صرافی Okx نسخه موبایل اپلیکیشن خود را برای گوشی های اندروید و IOS ارائه کرده است.

کر ریفرال عبارتی متشکل از چند کاراکتر است که با واردکردن آن در بخش مربوط در زمان ثبت نام در صرافی می توانید از تخفیف کارمزد برخوردار شوید.

Limit Order، Advanced Limit Order، Market Order، Stop Order، Trailing Stop، Trigger Order انواع روش های موجود در صرافی Okx برای ثبت سفارش است.

تنها یک تفاوت در بین معاملات آتی و Perpetual وجود دارد و آن این است که معاملات آتی تاریخ سررسید دارند؛ درحالی که معاملات Perpetual بدون تاریخ انقضا هستند.