ارز دیجیتال نیر پروتکل (NEAR Protocol) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن

معرفی ارز دیجیتال نیر پروتکل

فهرست این مقاله

قیمت لحظه ای ارز دیجیتال نیر پروتکل

نمودار ارز دیجیتال نیر پروتکل


معرفی ارز دیجیتال نیر پروتکل (NEAR Protocol)

نیر پروتکل پلتفرمی غیرمتمرکز است که از مکانیسم اجماع سهام (PoS) استفاده می‌کند و درنهایت برای مقیاس‌بندی توان عملیاتی، از یک ساختار شاردینگ بهره می‌برد. در این بلاک چین، از مکانیسم و طرح‌های پیشرفته‌ای مانند Doomslug و Nightshade استفاده می‌شود که در ادامه به بررسی هریک از آن‌ها می‌پردازیم. در اواسط اکتبر ۲۰۲۰ شبکه اصلی NEAR انتشار یافت و بخشی از مالکیت بلاک چین NEAR به دارندگان این ارز دیجیتال واگذار شد. این بلاک چین را گروهی متشکل از بیش از ۵۰ توسعه‌دهنده بااستعداد با عنوان NEAR Collective طراحی کرده‌اند.

تاریخچه نیر پروتکل

این ارز دیجیتال محصول ذهن درخشان Alexander Skidanov و Illia Polosukhin است. این دو در سال ۲۰۱۸ و به لطف برنامه استارتاپ معروف Y Comninator با یکدیگر آشنا شدند. Alexander Skidanov پیش از راه‌اندازی NEAR مهندس نرم‌افزار شرکت Microsoft و مدیر مهندسی MemSQL بود. Illia Polosukhin نیز پیش از راه‌اندازی NEAR، به‌عنوان مدیر مهندسی بخش تحقیقات Google، بر روی فناوری‌های زبانی که اکنون در Google Translate استفاده می‌شود، کار می‌کرده است.

Skidanov و Polosukhin تنها یک روز پس از معرفی NEAR Protocol در جولای سال ۲۰۱۸، تیم دونفره خود را به ۱۰ نفر ارتقا دادند و توانستند پیش از شروع پروسه توسعه این پروژه، حدود ۱۵ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کنند. اکنون تیم NEAR Protocol در شهر سانفرانسیسکو ایالت کالیفرنیا مستقر بوده و تعداد آن‌ها به بیش از ۵۰ نفر رسیده است. تیم نیر پروتکل موفق شده است چندین مدال فینالیست مسابقات بین‌المللی برنامه‌نویسی دانشگاهی را کسب کند. در حال حاضر، سازمان غیرانتفاعی NEAR Foundation بر مدیریت و توسعه بلاک چین NEAR نظارت دارد. این سازمان از افراد برجسته فضای ارزهای دیجیتال از جمله Illia Polosukhin تشکیل شده است. درنهایت با گذشت زمان، کنترل کامل بلاک چین NEAR به دارندگان این ارز دیجیتال داده شده و NEAR به یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) تبدیل شده است.

ویژگی‌ های ارز دیجیتال نیر پروتکل

 • این ارز قابلیت همکاری با Ethereum را دارد.
 • کارمزد تراکنش‌های این ارز دیجیتال به‌قدری کم است که تعیین کمیت آن با واحد yocto انجام می‌شود.
 • این ارز دیجیتال قابل استخراج است و با پروتکل Proof of Stake کار می‌کند.
 • نیر پروتکل یک پروژه منبع باز و کاملاً غیرمتمرکز است.
 • کاربران به‌کمک این ارز می‌توانند به‌صورت یکپارچه DApp ها را بسازند و مدیریت کنند.
 • برای ثبت‌نام یا دسترسی به اپلیکیشن‌ها نیازی نیست از کلیدها و افزونه مرورگر استفاده کنید.
 • قراردادهای هوشمند این ارز دیجیتال با WebAssembly Virtual Machine سازگار هستند.
 • کارمزد معاملات این ارز دیجیتال از ۰۸/۰ درصد تا ۲/۰ درصد متغیر است.
 • کارمزد برداشت این ارز دیجیتال ۱/۰ NEAR است.
 • این ارز به‌صورت «توسعه‌دهنده» و «کاربرپسند» طراحی شده است.

مزایا و معایب ارز دیجیتال نیر پروتکل

همان‌طور که بیان شد، این ارز با وجود تاریخچه جالب‌توجه و تیم توسعه‌دهنده حرفه‌ای یک پروژه جذاب است. در ادامه به بررسی مزایا و معایب این ارز دیجیتال می‌پردازیم:

مزایا

 • NEAR حتی برای کاربرانی که دانش فنی خاصی از تکنولوژی بلاک چین ندارند مناسب است.
 • NEAR با در اختیار قراردادن مؤلفه‌های Modular به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا پروژه‌های خود را با سرعت بالا پیگیری و اجرا کنند.
 • این ارز با استفاده از فناوری شاردینگ پیشرفته، میزان مقیاس‌پذیری را بی‌نهایت افزایش می‌دهد.
 • این بلاک چین امنیت فراوانی دارد.
 • کارمزد Gas در این بلاک چین از اتریوم کمتر است.

معایب

 • این ارز دیجیتال رقابت مستقیمی با غول‌های بزرگی مانند اتریوم دارد.
 • در فضای کریپتوکارنسی رقابت‌های بسیاری با فناوری‌های جدید و روبه‌رشد وجود دارد.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال نیر پروتکل

ارز دیجیتال نیر پروتکل

NEAR نیز مانند اتریوم، کاردانو و ترون به‌عنوان یک بلاک چین «Base-layer» عمل می‌کند. به این معنا که سایر اپلیکیشن‌ها براساس بلاک چین این ارز ساخته و مستقر می‌شوند. این ارز برای دستیابی به قابلیت‌های توان عملیاتی عظیم خود از فناوری خاصی معروف به Nightshade استفاده می‌کند. نیر پروتکل یک بلاک چین مبتنی بر Proof of Stake است که برای بهینه‌سازی عملکرد خود از شاردینگ استفاده می‌کند؛ با این حال برخلاف شاردینگ انجام شده در سایر ارزهای دیجیتال مانند Polkadot، تمام شاردهای (Shards) موجود در NEAR، به‌عنوان بخشی از یک بلاک چین در نظر گرفته می‌شوند.

معرفی مکانیسم Nightshade در بلاک چین نیر پروتکل

نیر پروتکل به‌کمک Rainbow Bridge با اتریوم همکاری می‌کند و این همکاری به لطف مکانیسمی به نام Nightshade اتفاق می‌افتد. از طریق این مکانیسم، تنها یک تصویر سریع (Snapshot) از وضعیت فعلی هر شارد به یکی از بلاک‌های موجود در بلاک چین NEAR اضافه می‌شود. هریک از شاردها به‌کمک مجموعه‌ای از گره‌های اعتبارسنجی نگهداری می‌شوند. این گره‌های اعتبارسنج در زمان تولید بلاک‌های جدید، وضعیت فعلی شارد خود را منتشر می‌کنند. برای درک بهتر این موضوع یک تقاطع چندین جاده‌ای را در نظر بگیرید؛ بلاک چین نیر پروتکل تقاطع است و هریک از جاده‌ها یک شارد هستند. علاوه بر حالت تقاطعی ممکن است شاردهای بلاک چین NEAR به‌صورت موازی با یکدیگر کار کنند؛ زیرا تراکنش‌های اجراشده روی آن‌ها با یکدیگر هم‌پوشانی ندارد. این موضوع کارایی بلاک چین را بسیار افزایش می‌دهد.

این مطلب را حتما بخوانید:  ارز دیجیتال ریپل (Ripple) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن

معرفی مکانیسم Doomslug در بلاک چین نیر پروتکل

یکی دیگر از اجزای مهم بلاک چین این ارز مکانیسم Doomslug است. Doomslug به گره‌های اعتبارسنجی شبکه این امکان را می‌دهد تا به نوبت بلاک‌ها را تولید کنند. این پروسه در هر دوره اتفاق می‌افتد و هر دوره نیز ۱۲ ساعت طول می‌کشد. تقریباً در هر ثانیه یک بلوک جدید در بلاک چین NEAR تولید می‌شود. در حال حاضر، پاداش‌های هر بلاک در NEAR Protocol حدود ۵ درصد در سال است. ۹۰ درصد از پاداش‌های هر بلاک به اعتبارسنج‌های استیک (Staking Validators) و نماینده استخرهای استیک (Staking Pools) واگذار می‌شود. ۱۰ درصد باقی‌مانده آن نیز به خزانه NEAR اختصاص دارد که در حال حاضر توسط NEAR Foundation مدیریت می‌شود.

نحوه استیک ‌کردن در بلاک چین نیر پروتکل

برای تبدیل‌شدن به گره اعتبارسنجی در بلاک چین این ارز دیجیتال لازم است توکن‌های NEAR خود را در شبکه استیک کنید. میزان دقیق موردنیاز برای استیک‌کردن به مقدار توکن‌های استیک‌شده توسط سایر اعتبارسنج‌های موجود در شارد بستگی دارد. هر شارد موجود در بلاک چین NEAR شامل ۱۰۰ جایگاه (Seat) است. برای تبدیل‌شدن به اعتبارسنج حداقل باید یک جایگاه داشته باشید. هزینه هر جایگاه با توجه ‌به مقدار کل NEAR استیک‌شده تعیین می‌شود؛ برای مثال برای تعیین هزینه یک جایگاه باید کل میزان توکن استیک‌شده در یک شارد را بر ۱۰۰ تقسیم کنید. درصورت بروز هرگونه خطا از یک اعتبارسنج، بخشی از سهام وی به‌عنوان جریمه از دست می‌رود. اعتبارسنج و نمایندگان استخرهای استیک می‌توانند در زمان دلخواه توکن استیک‌شده خود را از شبکه خارج کنند. اگر سرمایه کافی برای خرید جایگاه ندارید، می‌توانید نمایندگان استخرهای استیک را متقاعد کنید تا توکن‌هایشان را به شما واگذار کنند.

اعتبارسنج (Validator) میزان استیک (Stake) جایگاه‌ها (Seats)
V1 ۱.۰۰۰.۰۰۰ ۴۸
V2 ۵۰۰.۰۰۰ ۲۴
V3 ۳۰۰.۰۰۰ ۱۴
V4 ۳۰۰.۰۰۰ ۱۴
—– ۲۰.۵۰۰ —-
V5 ۲۰.۰۰۰ ۰

کاربردهای ارز دیجیتال نیر پروتکل

نیر پروتکل (NEAR Protocol)، یک بلاک چین ارز دیجیتال با عملکرد قرارداد هوشمند است. این بلاک چین به‌گونه‌ای طراحی شده تا بتواند ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را تسهیل دهد و در این راستا به توسعه‌دهندگان کمک کند. این ارز از مکانیسم Sharding، با نام Nightshade و همچنین از مکانیسم دیگری با نام Doomslug برای تولید بلاک جدید و پردازش بیش از ۱۰۰ هزار تراکنش در ثانیه استفاده می‌کند. پلتفرم NEAR بر برخی از محدودیت‌های موجود در سیستم‌های رقیب مانند توان عملیاتی کم، سرعت پایین و سازگاری کم غلبه کرده و محیط ایده‌آلی را برای dApp ها فراهم می‌کند.

کیف پول‌ های ارز دیجیتال نیر پروتکل

از آنجا که این ارز دیجیتال یک رمز ارز جدید است، کیف پول‌های بسیاری از این رمز ارز پشتیبانی نمی‌کنند، اما خوشبختانه NEAR کیف پول اختصاصی تحت وب خود را ارائه داده و علاوه بر آن دو کیف پول موبایلی Trust Wallet و Math Wallet و کیف پول سخت‌افزاری Ledger نیز برای نگهداری NEAR Protocol در دسترس هستند.

صرافی‌ های پشتیبان ارز دیجیتال نیر پروتکل

در حال حاضر، صرافی‌های معتبری مانند Binance، Huobi Global، OKEx و… از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند. با وجود اینکه حجم کل معاملات ۲۴ ساعته چندان چشمگیر نیست، نقدینگی NEAR در هر دو صرافی Huobi و Binance بسیار بالاست. باید توجه داشت که در حال حاضر نرخ تورم NEAR به‌صورت سالانه مشمول نرخ تورم ۵ درصدی می‌شود؛ بنابراین بهتر است این ارز دیجیتال را به‌جای معامله یا هولد، به‌منظور استیک‌کردن خریداری کنید. (این یک توصیه مالی نیست).

خرید ارز دیجیتال نیر پروتکل

نیر پروتکل

اگر مایل به خرید این ارز دیجیتال هستید، مانند سایر ارزهای دیجیتال باید به‌کمک پلتفرم‌های معاملاتی پشتیبان ارز مدنظر اقدام کنید. در مثال زیر می‌خواهیم ارز NEAR Protocol را از طریق جفت ارز تتر (USDT) در صرافی بایننس خریداری کنیم:

گام اول

۱.ابتدا به سایت رسمی صرافی بایننس بروید و از طریق گزینه «Sign Up» ثبت‌نام کنید.

۲. سپس حساب بایننس خود را با USDT یا دارایی پشتیبانی‌شده دیگر، شارژ کنید.

۳. در حال حاضر در صرافی بایننس رمز ارزهایی مانند USDT، BTC، BUSD و BNB با NEAR جفت شده‌اند.

گام دوم

۴. به پلتفرم Trade صرافی بروید و جفت ارز مدنظر خود را انتخاب کنید. (برای مثال NEAR/USDT یا NEAR/BTC)

گام سوم

۵. در پایین صفحه، از طریق پنل سفارشات به قسمت خرید بروید.

۶. سپس گزینه سفارش «Market» را انتخاب کنید.

گام چهارم

۷. از طریق این پنل میزان USDT را که برای خرید NEAR در نظر دارید، وارد کنید.

۸. این امر سبب می‌شود سفارش شما به‌صورت خودکار با بهترین قیمت موجود در بازار اجرا شود.

۹. پس از تکمیل سفارش، دارایی NEAR خریداری‌شده به موجودی حساب بایننس شما واریز می‌شود.

پروژه‌ های ارز دیجیتال نیر پروتکل

با وجود اینکه زمان کمی از راه‌اندازی شبکه اصلی NEAR می‌گذرد، در حال حاضر پروژه‌های بسیاری روی این پلتفرم ساخته شده است. این پروژه‌ها عبارت‌اند از:

 • Flux: یک پروتکل غیرمتمرکز و بازار آزاد است که در اوت ۲۰۲۰ در NEAR راه‌اندازی شد.
 • Mintbase: پلتفرمی است که فرایند انتشار و فروش NFT ها را ساده و ارزان می‌کند.
 • Paras: یک بازار NFT به شمار می‌آید که تمرکز آن بر آثار باکیفیتی است که توسط چند هنرمند منتخب خلق شده‌اند.

عوامل مؤثر بر قیمت ارز دیجیتال نیر پروتکل

قیمت این ارز دیجیتال با توجه ‌به سطح پذیرش و مشارکت سایر شبکه‌های مهم بلاک چین تغییر می‌کند. در این صورت، ممکن است حداکثر قیمت معاملات در سال ۲۰۲۲ به ۱۲/۱۷ دلار برسد. همان‌طور که می‌دانید، بازار ارزهای دیجیتال نوسانات بسیاری دارد؛ از این‌رو پیش‌بینی قیمت رمز ارزها کار دشواری است؛ زیرا افکار عمومی به‌شدت تحت تأثیر قانون‌گذاری برخی از دولت‌ها بوده و ممکن است با اجرای یک قانون جدید مانند کسر مالیات از دارایی‌های دیجیتالی، میزان تقاضای خرید نیز کاهش بیابد. براساس قانون عرضه و تقاضا، کاهش میزان تقاضا سبب کاهش قیمت می‌شود.

آینده ارز دیجیتال نیر پروتکل

ارز دیجیتال نیر پروتکل

همان‌طور که پیش از این اشاره شد، NEAR در ابتدای آپریل ۲۰۲۱، پل ارتباطی خود با اتریوم را با عنوان Rainbow Bridge منتشر کرد. این پل به کاربران این امکان را می‌دهد تا توکن‌های Ethereum ERC20 خود را برای استفاده در اکوسیستم NEAR dapp به NEAR متصل کنند. این امر گام بزرگی به سمت اهداف NEAR است و پلتفرم را تا حد امکان در دسترس قرار می‌دهد. در حال حاضر NEAR در حال کار روی پروسه اجرای Ethereum Virtual Machine (EVM) است. EMV پشته نرم‌افزاری (Software Stack) است که اتریوم از آن برای اجرای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کند.

این مطلب را حتما بخوانید:  ارز دیجیتال دیجی بایت (DigiByte) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن

پس از تکمیل این پروژه، توسعه‌دهندگان می‌توانند بدون نیاز به اعمال تغییر، برنامه‌های اتریوم خود را روی NEAR مستقر کنند. درنهایت نیز مانع اصلی راه‌اندازی زنجیره متقابل (Cross-Chain) از بین می‌رود.

نتیجه ‌گیری

ارز دیجیتال نیر پروتکل توکن بومی بلاک چین غیرمتمرکز و منبع بازی با همین نام است که در ۲۲ آپریل ۲۰۲۰ در آمریکا منتشر شده است. این بلاک چین ویژگی‌هایی دارد که آن را به یک پروژه جذاب و منحصربه‌فرد تبدیل کرده است. شما می‌توانید با استیک میزان مشخص NEAR در این شبکه به یک اعتبارسنج تبدیل شوید و پاداش دریافت کنید.

سوالات متداول

 1. ارز دیجیتال نیر پروتکل را چه کسانی منتشر کرده اند؟

این ارز دیجیتال را Alexander Skidanov و Illia Polosukhin در سال ۲۰۲۰ منتشر کردند.

 1. چه سازمانی بر پروژه NEAR Protocol نظارت دارد؟

در حال حاضر، سازمان غیرانتفاعی NEAR Foundation بر مدیریت و توسعه بلاک چین NEAR نظارت دارد.

 1. Alexander Skidanov چه کسی است؟

وی یکی از بنیان‌گذاران اصلی نیر پروتکل است. Skidanov پیش از این مهندس نرم‌افزار شرکت Microsoft و مدیر مهندسی MemSQL بوده است.

 1. Illia Polosukhin کیست؟

او یکی از بنیان‌گذاران اصلی ارز دیجیتال نیر پروتکل است. Polosukhin پیش از راه‌اندازی NEAR، به‌عنوان مدیر مهندسی بخش تحقیقات Google، روی فناوری‌های زبانی که اکنون در Google Translate استفاده می‌شود، کار می‌کرده است.

 1. کارمزد ارز دیجیتال نیر پروتکل چقدر است؟

کارمزد معاملات این ارز از ۰۸/۰ درصد تا ۲/۰ درصد و هزینه برداشت آن برابر با ۱/۰  NEAR است.

 1. مهم ترین مزیت بلاک چین نیر پروتکل چیست؟

NEAR حتی برای کاربرانی که دانش فنی خاصی از تکنولوژی بلاک چین ندارند نیز مناسب است و با در اختیار قراردادن مؤلفه‌های Modular به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا پروژه‌های خود را با سرعت بالا پیگری و اجرا کنند.

 1. مهم ترین مانع ارز نیر پروتکل چیست؟

این ارز رقابت مستقیمی با غول‌های بزرگی همچون اتریوم دارد و به‌عنوان یک پروژه جدید رقبای بسیاری در سر راه خود دارد.

 1. چطور می توان به گره اعتبارسنج نیر پروتکل تبدیل شد؟

برای تبدیل‌شدن به گره اعتبارسنجی در بلاک چین این ارز لازم است توکن‌های NEAR خود را در شبکه استیک کنید.

 1. کدام کیف پول های دیجیتالی از ارز دیجیتال نیر پروتکل پشتیبانی می کنند؟

نیر پروتکل کیف پول اختصاصی تحت وب خود را ارائه داده است. علاوه بر آن دو کیف پول موبایلی Trust Wallet و Math Wallet و کیف پول سخت‌افزاری Ledger نیز برای نگهداری NEAR Protocol در دسترس هستند.

 1. کدام صرافی های دیجیتالی از ارز دیجیتال نیر پروتکل پشتیبانی می کنند؟

در صورت تمایل می‌توانید این ارز دیجیتال را از طریق صرافی‌های معتبری مانند Binance، Huobi Global یا OKEx خریداری کنید.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کیوسک دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت ۲۴
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم
ترتیبی که برای خواندن مقالات" انواع کوین ها "به شما پیشنهاد می‌کنیم:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ترتیبی که برای خواندن مقالات مربوطه به شما پیشنهاد می‌کنیم: