همراه کارت یک اپلیکیشن پرداخت است که از سال 1393 فعالیت خود را شروع کرده و خدمات متنوعی از جمله کارت به کارت، خرید شارژ، خرید بسته اینترنت، پرداخت قبض و جریمه، اعلام موجودی و ۱۰ تراکنش آخر، استعلام قبض موبایل و تلفن، گزارش اعتبار بانکی و… را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

فهرست []

  هدف اصلی این اپلیکیشن ایجاد سهولت در انجام فرایند پرداخت و فعالیت های بانکی است و سعی دارد با ایجاد رابط کاربری ساده، ارائه خدمات خود را روز به روز بهبود بخشد.

  آموزش ثبت نام و ثبت کارت در همراه کارت

  برای شروع کار با این اپلیکیشن لازم است مراحل زیر را طی کنید:

  مرحله اول: تعریف رمز عبور

  هنگامی که وارد اپلیکیشن می شوید، از شما خواسته می شود یک رمز 4 رقمی برای خود تعریف کنید. این رمز عبور به منظور ارتقای امنیت کاربران خواسته می شود.

  از این پس برای هر بار ورود به همراه کارت لازم است این رمز 4 رقمی را وارد کرده یا از سایر قابلیت های اپلیکیشن مانند حسگر اثر انگشت یا تشخیص چهره استفاده کنید.

  مرحله دوم: افزودن کارت بانکی

  پس از اولین بار ورودتان به این اپلیکیشن صفحه زیر را مشاهده می کنید.

  لازم است برای انجام هر نوع تراکنش بانکی اعم از کارت به کارت، خرید شارژ، پرداخت قبض و… حتماً یکی از کارت های بانکی عضو شتاب خود را به اپلیکیشن همراه کارت اضافه کنید. کارت واردشده می تواند متعلق به هریک از مؤسسات مالی و بانک های مجاز باشد. برای اضافه کردن کارت کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

  1. در صفحه اصلی (تصویر بالا)، کادر سبز رنگ روی علامت + بزنید.
  2. با لمس علامت + صفحه ای برای شما باز می شود که از 2 روش می توانید کارت خود را اضافه کنید.

  روش اول: اسکن کارت بانکی با دوربین گوشی

  • این روش بسیار ساده است؛ کافی است در این صفحه گزینه «اسکن کارت» را که با رنگ زرد مشخص شده است لمس کنید.
  • سپس در صفحه جدید کارت خود را مقابل دوربین قرار دهید.
  • این اپلیکیشن شماره کارت و تاریخ انتقضای کارت را می خواند و به شما نمایش می دهد. به دلیل مسائل امنیتی، CVV2 اسکن نمی شود و باید در هر تراکنش توسط کاربر وارد شود.
  • صفحه نمایش داده شده در تصویر بالا تاریخ انقضا را نمایش می دهد. تاریخ نمایش داده شده را با تاریخ درج شده روی کارت مطابقت دهید.
  • در صورتی که تاریخ نمایش داده شده با تاریخ درج شده روی کارت مغایرت داشت، گزینه «خیر، ویرایش می کنم» و درصورت مغایرت نداشتن گزینه «بلی» را انتخاب کنید.
  • با انتخاب گزینه «بلی» در صفحه بعد، کارت جدید شما به همراه کارت اضافه می شود.

  روش دوم: ثبت دستی اطلاعات کارت بانکی

  • کادر خاکستری رنگ را لمس کنید.
  • شماره 16 رقمی درج شده روی کارت را در قسمت نمایش داده شده «تصویر بالا» وارد کنید.
  • با واردکردن شماره کارت، صفحه مربوط به تاریخ انقضا باز می شود. در این صفحه ماه و سال انقضای کارت خود را انتخاب و روی دکمه «تأیید» بزنید.
  • در آخر نیز گزینه «ثبت کارت» را لمس کنید تا کارت شما به اپلیکیشن اضافه شود.

  مرحله سوم: ادامه کار با همراه کارت و انجام تراکنش

  پس از اضافه کردن کارت بانکی خود می توانید از این پس تمامی کارهای بانکی و پرداخت های روزمره خود اعم از کارت به کارت، استعلام موجودی حساب، خرید شارژ و بسته اینترنت، پرداخت قبوض مختلف مانند قبض موبایل، تلفن ثابت، آب، برق، گاز، پرداخت خلافی خودرو و… را از طریق این اپلیکیشن انجام دهید.

  تمامی خدمات ارائه شده در این اپلیکیشن از مبدأ 32 بانک طرف قرارداد با همراه بانک امکان پذیر است و در حال حاضر تنها قابلیت مسدودسازی کارت بانکی تنها برای بانک آینده قابلیت اجرا دارد.

  آموزش کارت به کارت در اپلیکیشن همراه کارت

  برای کارت به کارت کردن از طریق این اپلیکیشن کافی است ابتدا گزینه «کارت به کارت» را از منوی اصلی اپلیکیشن انتخاب کرده و سپس رمز دوم و CVV2 (شناسه 3 یا 4 رقمی حک شده روی کارت) را وارد کنید. در انتها نیز با لمس دکمه «درخواست رمز» رمز پویا برای شما ارسال خواهد شد.

  تشخیص و جایگذاری خودکار رمز پویا

  یکی از دغدغه های کاربران هنگام استفاده از اپلیکیشن های بانکی، به خاطر سپردن رمز پویایی است که از طریق پیامک ارسال می شود. در نسخه جدید اپلیکیشن همراه کارت برای گوشی های اندرویدی، این چالش برطرف شده و قابلیت تشخیص و جایگذاری خودکار رمز پویا اضافه شده است تا کاربران بتوانند تراکنش های راحت تری داشته باشند.

  این نکته را فراموش نکنید که برای استفاده از این قابلیت علاوه بر اینکه لازم است گوشی استفاده شده اندرویدی باشد، باید آخرین نسخه این اپلیکیشن را از استورهایی مانند کافه بازار، مایکت، گوگل پلی و… دانلود کرده و اجازه دسترسی اپلیکیشن به پیامک هایتان را بدهید.

  نحوه استفاده از این قابلیت به صورت زیر است:

  1. با زدن دکمه «درخواست رمز» نیم پنجره زیر برای شما باز می شود.
  2. اگر تمایل دارید، همراه کارت رمز پویای پیامک شده را به صورت خودکار شناسایی کند، کافی است روی گزینه «بله» کلیک کنید.

  3. با کلیک روی بله صفحه جدیدی برای شما باز شده و از شما پرسیده می شود آیا به همراه کارت اجازه دسترسی به پیامک های گوشی خود را می دهید؟ اگر می خواهید پیامک ها به صورت خودکار تشخیص داده شده و توسط خود اپلیکیشن جایگذاری شود، روی گزینه «allow» کلیک کنید.

  4. با اجازه دسترسی به پیامک ها از این پس با زدن دکمه «جایگذاری رمز دوم» رمز پویا به صورت خودکار در اپلیکیشن جایگذاری شده و در آخر تنها با واردکردن CVV2، کارت به کارت شما انجام می شود.

  توجه: قابلیت تشخیص و جایگذاری خودکار رمز پویا علاوه بر فرایند کارت به کارت در سایر تراکنش ها مانند خرید شارژ و بسته، پرداخت قبض، پرداخت خلاقی خودرو و… نیز قابل استفاده است.

  در پایان نیز پس از طی تمامی مراحل، رسید تراکنش شامل اطلاعات وضعیت نهایی تراکنش برای شما نمایش داده می شود.

  توجه کنید که کارمزد تراکنش کارت به کارت توسط شبکه شتاب کسر می شود.

   وضعیت نهایی فرایند کارت به کارت 

  وضعیت نهایی به یکی از سه حالت زیر نمایش داده می شود:

  1. تراکنش موفق: درصورت موفق بودن تراکنش رسیدی با زمبنه سبز رنگ نمایش داده می شود که نشان دهنده موفقیت آمیز بودن تراکنش است.
  2. تراکنش ناموفق: درصورت موفق نبودن تراکنش شما رسیدی با زمینه قرمز رنگ نمایش داده می شود. این عدم موفقیت می تواند به دلایل مختلفی اعم از کافی نبودن موجودی کارت، ورود رمز اشتباه و… باشد.
  3. تراکنش نامشخص: در این وضعیت رسیدی با زمینه خاکستری به شما نمایش داده می شود که نشان دهنده نامعلوم بودن وضعیت تراکنش است. درصورت مشاهده این وضعیت، پیش از انجام تراکنش مجدد حتماً بررسی کنید که مبلغی از حساب شما کسر نشده باشد.

  ویژگی های همراه کارت

  از جمله ویژگی های این اپلیکیشن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. امکان کارت به کارت از مبدأ 32 بانک (از جمله صادرات، ملی، سپه، تجارت و…)
  2. امکان انجام کارت به کارت با گوشی های آیفون حتی با وجود تحریم های اخیر
  3. تأییدیه امنیت توسط شبکه شاپرک
  4. بهترین اپلیکیشن پرداخت در رتبه بندی گوگل پلی استور
  5. ارائه روش های نوین سریع و ساده برای انتقال وجه

  موارد موردنیاز برای انجام کارت به کارت

  1. دریافت رمز دوم کارت بانکی
  2. ثبت کارت بانکی خود در همراه بانک
  3. انتخاب گزینه کارت به کارت و واردکردن رمز دوم، CVV2، تاریخ انقضای کارت و شماره کارت شخصی که می خواهید برای آن پول انتقال دهید.

  توجه: به منظور افزایش امنیت بهتر است برای انجام کارهای بانکی خود هنگام استفاده از اپلیکیشن از رمز دوم یک بار مصرف استفاده کنید و اطلاعات کارت بانکی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.

  نکاتی مهم درباره کارت به کارت

  در انتقال پول از کارت، این نکات را در نظر داشته باشید:

  1. کسر کارمزد کارت به کارت توسط شبکه شتاب
  2. استفاده از روش هایی مانند پایا و سانتا برای ارسال وجه در مبالغ بالاتر از 3 میلیون تومان
  3. امکان ارسال درخواست پول برای مخاطبان

  عملیات سریع کارت به کارت در اپلیکیشن همراه کارت

  هدف اصلی این اپلیکیشن فراهم کردن بستری مناسب برای کاربران خود است که بتوانند انتقال وجه و سایر کارهای روزانه بانکی خود را با راحتی هرچه تمام تر و سرعت بالا انجام دهند؛ به همین منظور قابلیت های زیر را در اپلیکیشن پرداخت خود فراهم کرده است:

  1. امکان کارت به کارت بدون نیاز به داشتن شماره کارت مقصد
  2. امکان انتقال وجه با اسکن کارت بانکی از طریق دوربین گوشی
  3. امکان واریز به کارت با استفاده از متن کامل پیامک

  کارت به کارت بدون داشتن شماره کارت مقصد با استفاده از مخاطبان گوشی

  در این روش شما می توانید برای انتقال وجه به جای واردکردن شماره کارت، مقصد خود را از فهرست مخاطبان گوشی خود انتخاب کنید.

  اسکن کارت مقصد دوربین گوشی

  در روش اسکن کارت مقصد شما می توانید با استفاده از دوربین گوشی خود، شماره کارتی را که می خواهید به آن پول واریز کنید، تشخیص داده و وارد کنید. برای انجام این کار کافی است منوی اسکن را انتخاب کرده و کارت موردنظر خود را زیر دوربین گوشی قرار دهید.

  کارت به کارت با استفاده از متن کامل پیامک

  فرض کنید که یک متن پیامکی با محتوای زیر دریافت کرده اید:

  سلام سارا جان، اون پولی که بهت گفته بودمو سریع برام بفرست خیلی پول لازمم.

  شماره کارتم 7280911******6104

  شما می توانید در این حالت به راحتی متن پیامک را کپی کرده و در بخش شماره کارت مقصد Paste کنید. اپلیکیشن همراه کارت به گونه ای طراحی شده است که تنها قسمت شماره کارت را تشخیص می دهد و سایر بخش های پیامک حذف می شود.

  پرداخت کرایه تاکسی با اسکن بارکد

  اگر شما نیز جزء افرادی باشید که در زندگی روزمره خود بسیار زیاد از تاکسی استفاده می کنید، بی شک با چالش نداشتن یا کمبود پول نقد مواجه شده اید. همراه کارت این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده است تا بتوانند به صورت آنلاین از طریق اپلیکیشن اقدام به پرداخت کرایه تاکسی کنند که در ادامه به این نحوه پرداخت اشاره می کنیم:

  1. ابتدا از قسمت حمل و نقل شهری گزینه «تاکسی» را انتخاب کنید.

  2. دوربین گوشی خود را در مقابل بارکد راننده تاکسی بگیرید و آن را اسکن کنید.

  3. پس از اسکن QR کد راننده، نیم صفحه ای به شما نمایش داده می شود که در آن می توانید نام و نام خانوادگی راننده تاکسی را مشاهده کنید.

  4. پس از اطمینان از طی مراحل بالا، مبلغ کرایه تاکسی را وارد کرده و گزینه «ادامه» را لمس کنید تا وارد صفحه پرداخت شوید.
  5. پرداخت کرایه تاکسی را می توانید با استفاده از کارت بانکی یا کیف پول همراه بانک خود انجام دهید. برای استفاده از کیف پول لازم است ابتدا کیف پول خود را شارژ کنید تا از آن پس به راحتی و بدون نیاز به واردکردن رمز دوم و CVV2 کارت بانکی، پرداخت خود را انجام دهید (استفاده از کیف پول اپلیکیشن همراه بانک، برای پرداخت مبالغ خرد مانند پرداخت کرایه تاکسی،شارژ کارت بلیت مترو و اتوبوس، خرید شارژ، بسته اینترنت و خرید بلیت تک سفره، کار شما را راحت تر می کند).
  6. پس از طی تمامی مراحل بالا در انتها رسید پرداخت به شما نمایش داده می شود.

  راهنمای شارژ کارت بلیت مترو و اتوبوس

  1. ابتدا در صفحه اصلی همراه کارت خود گزینه «حمل و نقل شهری» را لمس کنید.

  2. حال در نیم صفحه نمایش داده شده روی گزینه «اتوبوس و مترو» کلیک کنید.

  3. گزینه شارژ بلیت را انتخاب کنید.

  4. در بخش بعدی شماره سریال کارت بلیت و مبلغ موردنظر برای شارژ کارت بلیت خود را وارد کنید.

  توجه:

  • شماره سریال کارت بلیت مترو و اتوبوس مانند تصویر زیر روی کارت قرار دارد.
  • برخی ارگان ها به پرسنل خود کارت هایی را ارائه می دهند که به عنوان کارت مترو نیز استفاده می شود. ممکن است روی این کارت ها شماره سریال وجود نداشته باشد. برای آگاهی از شماره سریال این کارت ها باید با استفاده از دستگاه های ایزی شارژ موجود در ایستگاه های مترو، شماره سریال را مشاهده کنید و از آن عکس بگیرید یا رسید تهیه کنید.

  شما می توانید با کلیک روی آیکون زرد رنگ (تصویر بالا) تمامی کارت بلیت های ذخیره شده خود را مشاهده کنید. با انتخاب هرکدام از گزینه ها شماره سریال آن ها به طور خودکار وارد اپلیکیشن می شود.

  اما چنانچه تاکنون هیچ کارتی ثبت نکرده باشید، با کلیک روی آیکون زرد رنگ، نیم صفحه زیر برای شما باز می شود.

  با لمس گزینه «افزودن کارت بلیت» (تصویر بالا)، نیم پنجره زیر به شما نمایش داده می شود که در آن با انتخاب یک نام دلخواه و شماره سریال کارت می توانید به راحتی کارت خود را در اپلیکیشن همراه کارت ثبت و ذخیره کنید.

  با استفاده از گزینه «ویرایش» موجود روی کارت بلیت ذخیره شده می توانید کارت موردنظر را حذف یا عنوان آن را ویرایش کنید.

  اگر از صحت اطلاعات واردشده اطمینان دارید، روی دکمه «تأیید» کلیک کنید تا وارد درگاه پرداختی شوید.

  ** شما می توانید با کلیک روی گزینه «افزودن به لیست کارت بلیت ها» کارت خود را در اپلیکیشن همراه کارت ذخیره کنید و دفعات بعدی که قصد شارژ کارت بلیت خود را داشتید، بدون نیاز به واردکردن شماره سریال بلیت آن را شارژ کنید.

  پس از نمایش رسید پرداخت موفق، شارژ کارت بلیت شما با موفقیت انجام می شود. دقت کنید که این شارژ در سه حالت زیر روی کارت شما اعمال می شود:

  1. عبور از گیت ورودی مترو
  2. گرفتن موجودی از دستگاه های دیواری مترو
  3. عبور از یکی از گیت های خط BRT

  راهنمای خرید بلیت تک سفره مترو و BRT

  1. ابتدا گزینه «بلیت تک سفره» را از بخش بلیت اتوبوس و مترو انتخاب کنید.
  2. در نیم صفحه نمایش داده شده مسیر سفر و تعداد بلیت موردنیاز خود را وارد کنید.

  توجه:

  1. هنگام خرید دقت کنید تعرفه بلیت های تک سفره مترو بسته به خطوط مختلف مترو و مقصد سفر شما متفاوت است.
  2. هر بلیت تک سفره دارای تاریخ انقضاست؛ بنابراین هنگام تهیه بلیت به این نکته نیز دقت کنید.

  شما می توانید با کلیک روی گزینه «بلیت های خریداری شده» (تصویر بالا) بلیت های خریداری شده ای را که هنوز استفاده نکرده اید مشاهده یا حذف کنید.

  در صورت خریدنکردن بلیت یا تمام شدن تاریخ انقضای بلیت ها، صفحه زیر به شما نمایش داده می شود. با کلیک روی دکمه سبز رنگ «خرید بلیت» می توانید به راحتی اقدام به خرید بلیت تک سفره کنید.

  در پایان اگر از صحت اطلاعات واردشده اطمینان دارید، می توانید روی گزینه «پرداخت» کلیک کنید تا وارد درگاه پرداختی شوید. در این قسمت نیز می توانید پرداخت خود را با استفاده از کیف پول یا کارت بانکی انجام دهید.

  پس از پرداخت موفق، رسید خرید بلیت تک نفره به شما نشان داده می شود.

  با کلیک روی دکمه «مشاهده بلیت» (تصویر بالا)، بارکد بلیتی که برای مترو و بی آر تی است، برای شما نمایش داده می شود. شما می توانید با نزدیک کردن تصویر QR کد در مقابل اسکنر گیت مترو، وارد مترو شوید و سفر خود را شروع کنید. اگر تنها یک بلیت خریداری کرده باشد، صفحه ای مانند صفحه زیر را مشاهده می کنید. در اگر بخواهید این بلیت را برای دیگران ارسال کنید، کافی است روی گزینه «ارسال بلیت» کلیک کنید.

  در اگر تعداد بلیت های خریداری شده توسط شما بیش از یک بلیت باشد، تصویری مانند زیر به شما نمایش داده می شود. شما می توانید با انتخاب هریک از گزینه های «بلیت 1»، «بلیت 2» و… بلیت های مشاهده شده را استفاده یا آن ها را برای دیگران ارسال کنید.

  سایر خدمات

  علاوه بر قابلیت های ذکرشده در بالا، امکان استعلام موجودی حساب، خرید شارژ و بسته اینترنت، پرداخت قبض، خرید بیمه شخص ثالث، استعلام و پرداخت عوارض آزادراهی، جریمه طرح ترافیک و… در اپلیکیشن همراه کارت قرار داده شده است.

  سخن پایانی

  در این مقاله به بررسی و معرفی اپلیکیشن همراه کارت پرداختیم. این اپلیکیشن از 32 کارت بانکی را پشتیبانی می کند و خدمات متنوعی را به کاربران خود ارائه می د هد، اما در حاضر امکان مسدودکردن کارت تنها برای مشتریان بانک آینده وجود دارد. به طورکلی می توان گفت رابط کاربری ساده این اپلیکیشن و ارائه خدمات متنوع، آن را به گزینه ای ایده آل برای انجام خدمات بانکی متنوع تبدیل کرده است.

  پرسش های متداول

  این فرایند به سه روش در اپلیکیشن همراه کارت انجام می شود:

  این امکان در حال حاضر تنها برای مشتریان بانک آینده وجود دارد.

  برای گوشی های اندروید می توان آخرین نسخه اپلیکیشن همراه کارت را از استورهایی مانند کافه بازار، مایکت، گوگل پلی و… دانلود کرد. همچنین برای هر دو سیستم عامل اندروید و iOS می توان این اپ را به طور مستقیم از سایت همراه کارت دانلود کرد.