نمودار لحظه ای ارز دیجیتال بورا (BORA)

 

فهرست []

  معرفی ارز دیجیتال بورا (BORA)

  ارز دیجیتال بورا (BORA) یک پلتفرم غیرمتمرکز سرگرمی است و محصولاتی را برای هر دو گروه توسعه دهندگان محتوا و کاربران راه اندازی و ارائه کرده است. درواقع این پلتفرم محتوای دیجیتال را توزیع کرده و پاداش هایی را به شرکت کنندگان ارائه می دهد. پروژه BORA یک پلتفرم لایه 2 با سیستم توکن مبتنی بر KCT (Klaytn) بوده و تا مدتی قبل در ساختار خود از معماری بلاک چین دوگانه متشکل از شبکه اصلی اتریوم و چندین مجموعه از زنجیره های جانبی استفاده می کرد.

  اکنون توکن قدیمی این پلتفرم از استاندارد ERC20 خارج و به توکن جدید BORA با نام KCT که توکن سازگار با Klaytn وارد شده است. این فرایند با مهاجرت Mainnet از بلاک چین اتریوم به بلاک چین Klaytn، انجام شده است؛ درنتیجه اکنون توکن BORA در بلاک چین Klaytn ترید می شود. Klaytn یک بلاک چین عمومی بوده و بر پروژه های متاورسی و بازی های بلاک چینی متمرکز است.

  هر مجموعه از زنجیره های جانبی می تواند 2200 TPS (تراکنش در ثانیه) را پردازش و رسیدگی کند، این طراحی ماژولار بوده و به راحتی قابل گسترش است؛ برای مثال یک زنجیره جانبی پنج گانه در این پلتفرم می تواند درمجموع 11000 TPS (2200 TPS x 5) را پردازش کند. پلتفرم BORA بسیار مقیاس پذیر بوده و از آنجا که در آن هیچ محدودیت ساختاری برای گسترش زنجیره جانبی وجود ندارد، این امکان فراهم شده تا عملکرد پلتفرم با اضافه شدن مجموعه های جانبی اضافی جدید، به صورت نامحدود اندازه گیری و مقیاس شود.

  تاریخچه ارز دیجیتال بورا

  پروژه این ارز توسط شرکت مادر Way2Bit در 19 آگوست 2019 راه اندازی شد. شرکت Way2Bit در دسامبر سال 2017 توسط فردی به نام Gyehan Song تأسیس شده است. هیچ اطلاعاتی درباره میزان بودجه جمع آوری شده برای راه اندازی پروژه BORA توسط تیم توسعه دهنده عمومی نشده است.

  ویژگی های ارز دیجیتال بورا

  • BORA Island

  این ارز در تلاش است تا به عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز، بتواند اتصال اکوسیستم بلاک چین به ارائه دهندگان محتوا را تسهیل کند. این پلتفرم از ابزارهای مختلفی تشکیل شده و با نام BORA Island شناخته می شود. درنهایت می توان گفت، BORA منابع اضافی و کنترل بیشتری را در اختیار ارائه دهندگان محتوا قرار می دهد.

  • مقیاس پذیری

  پلتفرم BORA این امکان را فراهم کرده تا برای پاسخ گویی به نیازهای متنوع تولیدکنندگان محتوا، به راحتی و با استفاده از ساختار مدولار، زنجیره های جدیدی اضافه و ایجاد شوند.

  • عملکرد بالا

  در این پلتفرم از الگوریتم اجماع Proof-of-Authority (PoA) استفاده می شود. از طرفی با اضافه کردن نود (Node) در زنجیره جانبی، عملکرد خطی بهبود پیدا کرده و این امر سبب شده تا BORA بتواند 2200 تراکنش در ثانیه (TPS) را پردازش کند.

  • جداسازی

  به لطف به کارگیری ساختار ماژولار در BORA، احتمال بروز تداخل بین محتواهای موجود بسیار کاهش پیدا کرده است. به این ترتیب پلتفرم این ارز می تواند یک محیط کاملاً مستقلی را به کاربران ارائه دهد.

  • دسترسی بالا

  پلتفرم این ارز محیطی را فراهم کرده تا با نیازهای ارائه دهندگان محتوا مطابقت داشته و به حل مشکلات آن ها کمک کند. ممکن است این نیازها از اتصال ساده به پلتفرم تا اجرای Dapp های مبتنی بر قرارداد هوشمند، با یکدیگر متفاوت باشند.

  • تنوع بالا

  در پلتفرم BORA مشکلات مربوط به کارمزد و عملکرد شبکه، با اتخاذ زنجیره دو لایه و پیاده سازی ساختار توکنی و ترکیب آن ها با طیف وسیعی از محتواهای دیجیتالی مختلف مانند بازی ها، سرگرمی ها و اطلاعات سلامتی، حل شده است.

  مزایا و معایب ارز دیجیتال بورا

  این ارز یک پلتفرم خاص با ویژگی های منحصربه فرد است. در ادامه به معرفی مزایای این پلتفرم می پردازیم:

  مزایای ارز دیجیتال بورا

  • ارتقای تعاملات کاربران با استفاده از طرح شبکه دوگانه
  • تعداد بالای تراکنش های در هر ثانیه
  • ارائه راه حلی که توزیع ایمن و شفاف محتوا را امکان پذیرمی کند.

  نحوه عملکرد ارز دیجیتال بورا

  طی چند سال اخیر شرکت های تولید محتوای اینترنتی با سرعت زیادی رشد کرده و در حال گسترش هستند، اما به دلیل امنیت پایین، همچنان احتمال هک و آسیب پذیری در این شرکت ها بالاست؛ درنتیجه به دلیل کاستی های موجود در خصوص ایمنی و حفظ حریم خصوصی، تعداد کاربران و میزان مشارکت آن ها رو به کاهش است.

  مسئله دیگری که در صنعت تولید محتوا اهمیت دارد، اعتبار محتواست. منظور از اعتبار، صحت، شفافیت و امنیت اطلاعات است؛ چراکه در برخی مواقع نمی توان به راحتی به اطلاعات موجود در محتوا اعتماد کرد. درواقع تیم توسعه دهندگان اکوسیستم این ارز، با ارائه یک پلتفرم ارزشمند و قابل اعتماد، برای حل کاستی های موجود در این صنعت راه حل مناسبی ارائه داده است. ساختار اکوسیستم این ارز از 3 لایه اصلی تشکیل شده است:

  • لایه پایه
  • لایه سرویس
  • لایه کاربردی

  معرفی شبکه دوگانه (Dual-Network) در پلتفرم BORA

  اکوسیستم این پلتفرم روی بلاک چین اتریوم ساخته و به یک شبکه دوگانه مجهز شده است. هدف از به کارگیری این طرح، ارتقای سطح تعاملات کاربر با اکوسیستم است. طرح شبکه دوگانه به ارائه دهندگان خدمات، این امکان را می دهد تا عملکرد زنجیره BORA مربوط به خودشان را در اختیار داشته باشند.

  معرفی سیستم توکن دوگانه (dual-token system) در پلتفرم BORA

  در این سیستم، دو نوع توکن با نام های BORA و BORA Swell با ویژگی ها و کاربردهای مختلف طراحی شده اند.

  معرفی BORA Lagoon

  درواقع BORA Lagoon برای توسعه دهندگان به عنوان یک لایه ارتباطی عمل کرده و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا محتوای خود را آزمایش و تأیید کنند. همچنین می توانند از طریق BORA Lagoon برای بهبود پروژه BORA با تیم BORA همکاری کنند. ویژگی های BORA Lagoon عبارت اند از:

  • BORA Test Ground

  از این طریق توسعه دهندگان می توانند عملکرد موارد زیر را آزمایش کنند:

  1- تراکنش های توکن

  2- مدیریت کیف پول و مبادلات توکن های استفاده شده در اکوسیستم Bora Island

  • BORA Explorer

  این بخش امکان مشاهده اطلاعات تراکنشی که در مرحله توسعه و آزمایش، در زنجیره BORA ثبت شده، فراهم می کند.

  • 4-BORA Toolkit

  این بخش جایی است که توسعه دهندگان و ارائه دهندگان محتوا می توانند API های REST مرتبط با قابلیت همکاری را که برای اهداف آزمایش قابل استفاده هستند پیدا کنند.

  کاربردهای ارز دیجیتال بورا

  همان طور که پیش از این نیز اشاره شد، اکوسیستم BORA از دو توکن BORA و BORA Swell تشکیل شده است. توکن BORA توکن مبتنی بر استاندارد ERC20 بوده و می توان از آن برای معامله با سایر کاربران در داخل یا خارج از اکوسیستم استفاده کرد، اما توکن BORA Swell، تنها برای استفاده در داخل اکوسیستم BORA طراحی شده است.

  برای مثال، کاربرانی که مایل هستند از طریق dApp در پلتفرم BORA بازی کنند یا قصد خرید آیتم های درون بازی را دارند، می توانند از توکن های BORA Swell استفاده کنند. با استفاده از قراردادهای هوشمند موجود در اکوسیستم BORA این امکان فراهم شده تا توکن های BORA به توکن های BORA Swell و برعکس، قابل تبدیل باشند.

  کیف پول های ارز دیجیتال بورا

  اگر قصد دارید ارز دیجیتال BORA یا سایر ارزهای دیجیتال را برای مدت طولانی نگهداری کرده و سرمایه گذاری بلندمدتی داشته باشید، بهتر است ارز خریداری شده را از کیف پول صرافی خارج کرده و راه های ایمن و قابل اعتمادی را برای نگهداری دارایی خود انتخاب کنید؛ چراکه کیف پول صرافی ها هدف اصلی حمله هکرها هستند و محل امنی برای نگهداری ارز به شمار نمی آیند.

  کیف پول های سخت افزاری و در برخی موارد نیز کیف پول های نرم افزاری با در نظر گرفتن تدابیر امنیتی سطح بالا، محل امنی برای نگهداری، ذخیره و مدیریت ارزهای دیجیتال هستند. به دلیل مهاجرت Mainnet  که پیش از این به آن اشاره شد، آدرس کیف پول دارندگان این ارز تغییر کرده است؛ از این رو توکن های BORA (KCT) را به آدرس کیف پول قدیمی اتریوم (ERC20) ارسال نکنید؛ چراکه در این صورت احتمال از بین رفتن و گم شدن دارایی BORA که قصد ارسال آن را دارید، وجود خواهد داشت.

  در ادامه به معرفی کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال KTC می پردازیم:

  1- کیف پول Kaikas (یک کیف پول افزونه مرورگر برای Google Chrome، Mozilla Firefox، Firefox و Opera)

  2- کیف پول موبایلی Bitkeep

  3- کیف پول نرم افزاری D’CENT

  4-  کیف پول موبایلی NOVA Wallet

  5- کیف پول Huobi Wallet (کیف پول موبایلی/ متعلق به صرافی Huobi)

   صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال بورا

  ارز دیجیتال BORA برای اولین بار در تاریخ 18 مارس 2019 در صرافی های دیجیتالی لیست شده و در دسترس کاربران قرار گرفت. امکان خرید و فروش این ارز در تعدادی از صرافی های رمزنگاری بین المللی فراهم است، اما برخلاف سایر ارزهای دیجیتال اصلی نمی توان این ارز را مستقیم با پول فیات خریداری کرد.

  1- صرافی آپ بیت (Upbit)

  2- صرافی io

  3- صرافی MEXC Global

  4- صرافی Coinone

  5- صرافی Bithumb

  6- صرافی هات بیت (Hotbit)

  7- صرافی Indodax

  پس از مهاجرت این توکن به بلاک چین Klaytn، اکنون توکن های BORA مبتنی بر Klaytn (KCT) را می توان فقط در صرافی های زیر معامله کرد.

  1- صرافی Upbit

  2- صرافی Bithumb

  3- صرافی Coinone

  خرید (ترید) ارز دیجیتال بورا

  اگر تمایل به خرید ارز دیجیتال دارید، ابتدا لازم است از میان صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال BORA مناسب ترین و بهترین گزینه را انتخاب کنید. صرافی هایی مانند Upbit، به دلیل تحریم های بین المللی موجود، ساخت حساب کاربری و فعالیت کاربران ایرانی را مسدود کرده و از انجام مراحل احراز هویت ایرانی ها نیز پشتیبانی نمی کند.

  از آنجا که اتصال به فیلترشکن برای فعالیت در صرافی، ریسک بسته شدن حساب کاربری و از دست رفتن دارایی را بالا می برد، بهتر است از صرافی های معتبر دیگری برای خرید ارز دیجیتال BORA استفاده کنید. به طورکلی خرید ارز در تمام صرافی ها مراحل تقریباً یکسانی دارد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم:

  1- ورود به آدرس رسمی سایت صرافی و ساخت حساب کاربری در صرافی

  2 شارژ حساب کاربری از طریق واریز ارز جفت شده با ارز BORA از طریق بخش کیف پول (Wallet)

  3- ورود به بخش معاملات (Trade) صرافی و ثبت سفارش

  عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارز دیجیتال بورا

  براساس علم اقتصاد، مهم ترین عامل تأثیرگذار بر قیمت این ارز دیجیتال یا به طورکلی تمام خدمات و محصولات، میزان عرضه و تقاضای بازار است؛ به این معنا که هرچه میزان تقاضای خرید یک ارز افزایش پیدا کند، به همان اندازه قیمت آن نیز افزایش خواهد داشت، اما چیزی که سبب افزایش تقاضای خرید می شود، به عوامل متعددی بستگی دارد؛ برای مثال اگر یک پروژه با ادعای حل مشکلی وارد فضای بلاک چین می شود، باید بتواند مشکلات مطرح شده را حل کرده و نیاز کاربران را برطرف کند.

  تنها در این صورت است که اعتماد کاربران جلب شده و مخاطبان هدف به سمت استفاده از خدمات پروژه می روند. به این ترتیب ارزش توکن بومی پروژه نیز افزایش می یابد. همچنین در مواردی دیده شده که اگر افراد مهم و تأثیرگذار مانند ایلان ماسک طی یک مصاحبه یا حتی توئیت از یک ارز پشتیبانی کنند، تقاضا برای خرید آن بیشتر می شود. سایر عوامل عبارت اند از:

  • افزایش آگاهی عمومی درباره بازار ارزهای دیجیتال
  • وضع قوانین و مقررات جدید و سخت گیرانه توسط دولت ها مانند اعمال مالیت بر دارایی های دیجیتالی
  • توجه رسانه و مدیا به اکوسیستم BORA و ارز دیجیتال آن

  آینده ارز دیجیتال بورا

  به طورکلی هیچ راهی برای پیش بینی دقیق و بدون خطا آینده یک ارز دیجیتال وجود ندارد. با این حال برخی کارشناسان باتجربه، با استفاده از هوش مصنوعی و تحلیل های فنی و تکنیکال مربوط به یک پروژه، اقدام به پیش بینی وضعیت آینده رمز ارز مربوط به آن می کنند. در پیش بینی قیمت آینده این ارز نیز عوامل زیر در کنار عوامل مؤثر دیگر مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه در جدول زیر آورده شده است:

  • شاخص های فنی نشان دهنده روند قیمت سال های گذشته ارز دیجیتال BORA
  • وضعیت کلی و مقبولیت ارز دیجیتال BORA در فضای ارزهای دیجیتال
  • احساسات بازار درباره خرید ارز دیجیتال BORA
  • درنظر گرفتن الگوریتم ها، شاخص ها و تحلیل های مربوط به روند بازار
  سال میلادیحداقل قیمت BORA برحسب دلار آمریکامتوسط قیمت BORA برحسب دلار آمریکاحداکثر قیمت BORA برحسب دلار آمریکا
  20221.061.101.31
  20231.511.561.84
  20242.252.322.62
  20253.323.433.93
  20264.724.895.83
  20276.807.048.24
  20289.751.0311.72
  202914.3614.8616.97
  203021.0021.5924.50
  203131.4332.3036.46

  نتیجه گیری

  ارز دیجیتال BORA یک پلتفرم سرگرمی غیرمتمرکز است که محتوای دیجیتالی را توزیع کرده و پاداش هایی را به شرکت کنندگان ارائه می دهد. BORA در ابتدا روی بلاک چین اتریوم ساخته شد، اما در سال 2021 با عنوان توکن KCT به بلاک چین Klaytn مهاجرت کرده است.

  پرسش های متداول

  این ارز دیجیتال در صرافی های معتبری همچون Gate.io، Upbit، Hotbit و…لیست شده و قابل خرید و فروش است.

  از آنجا که این ارز دیجیتال از بلاک چین اتریوم به بلاک چین Klaytn مهاجرت کرده لازم است توکن های KCT را از کیف پول های ERC20 به کیف پول های پشتیبان Klaytn انتقال دهید.

  شما می توانید دارایی (KCT) BORA خود را در کیف پول های پشتیبان توکن های Klaytn مانند Kaikas، NOVA Wallet، D’CENT و… ذخیره و نگهداری کنید.

  ارز دیجیتال BORA در داخل و خارج اکوسیستم BORA قابل استفاده و معامله است. درحالی که ارز دیجیتال BORA Swell تنها در داخل پلتفرم و در مواردی مانند خرید اقلام درون بازی، استفاده می شود.