معرفی ارز دیجیتال ای کش (ecash)

با ظهور اینترنت و رونق گرفتن کسب وکارهای اینترنتی، همچنین دیگر مواردی که نیاز به پرداخت های فرامرزی را برای افراد سراسر دنیا مطرح کرده اند، ارزی دیجیتال به وجود آمد که قابلیت پرداختی آن آسان و به اندازه ارسال یک ایمیل بود و افراد به کمک آن توانستند نقل و انتقالات دارایی خود را با امنیت بالا و با حفظ حریم خصوصی انجام دهند. این ارز دیجیتال ای کش (eCash) نام دارد که با نماد XEC شناخته می شود. این ارز دیجیتال با کاربردی به عنوان پول الکتریکی به وجود آمد؛ البته این تنها قابلیت این ارز نیست، بلکه می توان در ازای کالا و خدماتی که دریافت می شود، از این ارز برای پرداخت نیز استفاده کرد. eCash نام جدیدی است که در ماه ژوئیه سال جاری (2021) به بیت کوین کش ای بی سی اطلاق شد. درواقع eCash قرار است همان اهداف تعیین شده ABC Bitcoin Cash را در پیش بگیرد.

فهرست []

  آشنایی با بنیان گذار ارز دیجیتال ای کش

  ابتدا باید اشاره کرد که بیت کوین کش ای بی سی (Bitcoin Cash ABC) هاردفورکی از شبکه بیت کوین کش است، اما درواقع بیت کوین کش نیز هاردفورکی از بیت کوین محسوب می شود. پیش از این نیز بیان کردیم که eCash درواقع همان بیت کوین کش ای بی سی است که تنها نام آن تغییر کرده است و شبکه و اهداف پروژه در آن تغییری نکرده اند.

  آموری سشه (Amaury Sechet) کسی بود که کدهای بیت کوین کش ای بی سی را ارائه داد. این برنامه جدید قرار بود یکی از خطاهای شبکه بیت کوین کش را رفع کند و درواقع به اجرای نودهای کامل بیت کوین کش بینجامد. آموری سشه نقش مهمی در توسعه بیت کوین کش و همچنین فورک بیت کوین کش داشت. درنهایت برنامه فورک بیت کوین کش ای بی سی در سال 2020 اجرا شد و در ماه ژوئیه 2021 نام آن از بیت کوین ای بی سی به eCash تغییر کرد.

  تاریخچه ارز دیجیتال ای کش

  مدت زمان زیادی از مبادله این ارز دیجیتال در صرافی ها نمی گذرد. در ابتدا این ارز دیجیتال در ماه ژوئیه سال 2021 با قیمت 2.800.000 دلار در صرافی ها مبادله می شد. در طول ماه ژوئیه قیمت این ارز دیجیتال با شیبی ملایم به تدریج کاهش یافت، اما از ابتدای ماه بعد، یعنی آگوست این ارز دیجیتال توانست روندی صعودی را طی کند؛ به طوری که دو ماه بعد از شروع مبادلات، یعنی در ماه سپتامبر توانست بالاترین قیمت خود یعنی 36.150.000 را ثبت کند؛ با این حال eCash پس از رشدی که داشت، روندی نزولی در پیش گرفت و با افت قیمت در محدوده 20.000- 260.000 با نوساناتی مواجه شد.

  با رسیدن به ماه اکتبر نیز باز این کاهش قیمت ادامه یافت و این ارز دیجیتال با قیمت تقریبی 180.000 در صرافی ها مبادله شد. در حال حاضر، یعنی نوامبر سال 2021 این ارز دیجیتال با قیمت تقریبی 160.000 در صرافی های مختلف خرید و فروش می شود.

  ویژگی های ارز دیجیتال ای کش

  • نماد اختصاری این ارز دیجیتال XEC است.
  • این ارز دیجیتال با بازاری به ارزش تقریبی 22/3 میلیارد دلار، رتبه 53 را از نظر وسعت بازار به دست آورده و 11/0 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
  • eCash برای نقل و انتقالات مالی از روش امضای کور استفاده می کند؛ بنابراین کاربران تنها پس از امضای معامله می توانند برداشت را انجام دهند؛ زیرا تا پیش از آن محتوای پیام برای کاربر قابل مشاهده نبود.
  • پلتفرم eCash برای ساده سازی روند انتقالات مالی به صورت کاملاً امن به وجود آمد.
  • پلتفرم و رمز ارز eCash با وعده رفع مشکل مقیاس پذیری بیت کوین به وجود آمدند. تیم این پلتفرم قصد دارد انجام 5 میلیون تراکنش در ثانیه را جایگزین 100 تراکنش در ثانیه کند.
  • این پلتفرم با امکان جابه جایی مالی به صورت ناشناس، سعی در ایجاد فضایی با آزادی مالی برای افراد دارد.
  • از اصلی ترین اهداف این صرافی که همیشه بر آن تمرکز دارد، کاهش زمان موردنیاز برای انجام یک تراکنش است.
  • eCash سعی دارد در زمان هایی که شبکه به ارتقا نیاز دارد، این کار را بدون نیاز به فورک در شبکه انجام دهد.
  • شبکه eCash در 15 می و 15 نوامبر هر ماه به روزرسانی می شود و تمام گره های فعال در شبکه نیز باید این به روزرسانی را هم پای شبکه انجام دهند. این به روزرسانی سالانه انجام می شود.
  • حجم بلاک ها در eCash در مقایسه با بیت کوین کش ای بی سی افزایش داشته است؛ به بیان ساده تر تعداد بیشتری از تراکنش ها در هر بلاک eCash جای گرفته و به این ترتیب مشکل مقیاس پذیری برطرف شده و معاملات با سرعت بیشتری انجام می شوند.
  • آوالانچ یک پروتکل اجماع است که در شبکه eCash استفاده می شود. این پروتکل زمان تأیید تراکنش ها را به صورت قابل قبولی کم می کند، امنیت شبکه را ارتقا می دهد و ویژگی غیرمتمرکز بودن شبکه بلاک چین این پلتفرم را نیز تقویت می کند.
  • شبکه eCash از پروتکل کش فیوژن (Cash Fusion) که مربوط به حفظ حریم خصوصی است، با هدف ایجاد ویژگی آزادی مالی و انتقال دارایی با امنیت بالا و به صورت ناشناس استفاده می کند.
  • اگر کاربری در کیف پول خود BCHA (بیت کوین کش ای بی سی) داشته باشد، آن رمز ارزها به طور اتوماتیک به XEC تبدیل می شوند و برای کارمزد تراکنش از آن ها استفاده می شود. هر واحد ارز دیجیتال BCHA معادل 1 میلیون واحد XEC است.
  • به گفته تیم eCash قرار است 21 تریلیون واحد از XEC منتشر و عرضه شود که تا امروز بیش از 18 تریلیون آن عرضه شده است.

  مزایا و معایب ارز دیجیتال ای کش

  مزایا

  • قابلیت استیکینگ موجود روی ارز دیجیتال XEC می تواند به کسب سود برای دارندگان این رمز ارز بینجامد.
  • مقیاس پذیری در شبکه eCashبه میزان قابل توجهی افزایش یافته که این موضوع سرعت تأیید تراکنش ها را افزایش داده است.
  • پروتکل آوالانچ علاوه بر مقیاس پذیری، امنیت و غیرمتمرکز بودن شبکه را نیز تا حد زیادی افزایش داده است.
  • سود حاصل برای شبکه با هدف ارتقای شبکه و توسعه پروژه های تکنولوژی در شبکه eCash هزینه می شود که این موضوع ارتقای دائمی شبکه را به دنبال دارد.
  • eCash قصد دارد به عنوان یک پول الکترونیکی در سراسر دنیا مورد استفاده قرار بگیرد. انتقال پول به کمک این پلتفرم بسیار ساده و مانند ارسال یک ایمیل است.
  • امکان ارسال دارایی به صورت ناشناس موضوعی است که بسیاری از افراد در سراسر جهان به دنبال آن هستند؛ eCash نیز این مورد یعنی حفظ حریم خصوصی را سرلوحه کار خود قرار داده است.
  • علاوه بر حفظ حریم خصوصی در انتقال دارایی ها به کمک شبکه و توکن eCash این شبکه و توکن می توانند از سوی افرادی که در کشورهای تحریم شده زندگی می کنند، استفاده شوند.

  معایب

  • یکی از معایب این ارز دیجیتال این است که صرافی های زیادی از آن پشتیبانی نمی کنند و ممکن است از این نظر مشکلاتی برای کاربران به وجود بیاید.
  • صرافی هایی که eCash را فهرست کرده اند، در حال حاضر تنها امکان معاملات اسپات را روی این رمز ارز فراهم کرده اند که این موضوع چندان برای معامله گران حرفه ای که قصد بازکردن معاملات شرطی روی ارز دیجیتال eCash را دارند خوشایند نیست.

  کاربردهای ارز دیجیتال ای کش

  یکی از اساسی ترین کاربردهای ارز دیجیتال XEC پرداخت کارمزد تراکنش ها در شبکه بلاک چین ای کش است. دارندگان این ارز دیجیتال می توانند با استیک کردن این رمز ارز سودی را از شبکه دریافت کنند. امکان استفاده از XEC برای پرداخت هنگام خرید یا موارد دیگر را نیز می توان یکی دیگر از کاربردهای این ارز دانست. یکی از بدیهی ترین کاربردها برای این ارز دیجیتال و هر ارز دیجیتال دیگری امکان معامله در صرافی است؛ به این صورت که کاربری با انجام تحلیل و در زمان مناسب این رمز ارز را خریداری می کند و پس از افزایش قیمت ای کش، آن را می فروشد و از این تغییر قیمت سودی کسب می کند.

  کیف پول های پشتیبان کننده ای کش

  • کش تب (Cashtab)

  کش تب یک کیف پول نرم افزاری تحت وب بوده که مخصوص نگهداری ارز دیجیتال XEC طراحی شده است. به طورکلی کیف پول های تحت وب به دلیل اینکه کلیدهای خصوصی کاربر را به صورت آنلاین ذخیره می کنند، می توانند طعمه هکرها شوند و اگر کاربری قصد استفاده از آن ها را داشته باشد، باید به درستی آن کیف پول را بررسی کند.

  • داو ولت (Dove Wallet)

  کیف پول نرم افزاری و از نوع تحت وب داو ولت مربوط به یک صرافی با همین نام است. کاربرانی که دارایی خود را در این کیف پول قرار دهند، روزانه پاداشی را دریافت می کنند.

  • الکتروم ای بی سی (Electrum ABC)

  کیف پول الکتروم ای بی سی پس از فورک بیت کوین کش طراحی و ارائه شد و درواقع زیرشاخه ای از کیف پول Electron Cash است. این کیف پول در نسخه دسکتاپ ارائه شده و امنیت خوبی دارد.

  • وایا ولت (Via Wallet)

  کیف پول نرم افزاری وایا ولت را شرکت ViaBTC در نسخه موبایلی برای گوشی های هوشمند اندروید و IOS طراحی کرده است. این کیف پول از دیگر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، دوج کوین و اتریوم نیز پشتیبانی می کند و امنیت قابل قبولی دارد.

  خرید ارز دیجیتال ای کش

  مطمئن ترین راه برای خرید هر ارز دیجیتال، مراجعه به پلتفرم یک صرافی است که ارز دیجیتال موردنظر را فهرست کرده باشد. به طورکلی کاربران ایرانی ساکن کشور برای خرید ارزهای دیجیتال می توانند به صرافی های ایرانی یا خارجی مراجعه کنند.

  خرید ارز دیجیتال ای کش از صرافی ایرانی

  خرید این رمز ارز از صرافی ایرانی بسیار ساده است. برای این کار ابتدا به راحتی در پلتفرم مربوط به صرافی ثبت نام می کنید. با توجه به وجود پشتیبان های صرافی حتی اگر در حین انجام فرایند ثبت نام با مشکلی مواجه شوید، می توانید به راحتی آن را رفع کنید. سپس با احراز هویت می توانید به راحتی و بدون داشتن محدودیت خاصی در صرافی به واریز، برداشت و خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید. شما می توانید با شارژ حساب کاربری خود به کمک کارت بانکی به راحتی و با استفاده از تومان، این رمز ارز را خریداری کنید، اما اگر قصد دارید رمز ارز eCash را به کمک ارز دیجیتال تتر یا رمز ارز دیگری خریداری کنید، باز هم باید با استفاده از حساب بانکی خود ارز دیجیتال تتر (ارز دیگر) را بخرید و سپس با استفاده از تتر در حساب کاربری خودتان، برای خرید این رمز ارز اقدام کنید. ایران بایننس و Pay98 دو نمونه از صرافی هایی هستند که می توانید این رمز ارز را به راحتی در پلتفرم آن ها خریداری کنید.

  خرید ارز دیجیتال ای کش از صرافی خارجی

  گاهی کاربران ایرانی به دلیل لیست نشدن ارز دیجیتال موردنظر خود، حجم کم معاملات یا میزان کارمزد دریافتی از سوی صرافی ها، به صرافی های خارجی روی می آورند. اگر قصد دارید این رمز ارز را از یک صرافی خارجی بخرید، باز هم در مرحله اول به یک صرافی ایرانی نیاز دارید؛ برای مثال کاربران صرافی کوینکس می توانند با استفاده از رمز ارزهای بیت کوین و تتر، این رمز ارز را خریداری کنند. امکان خرید رمز ارزها در صرافی خارجی با استفاده از کارت بانکی و ریال وجود ندارد؛ درنتیجه شما ناچارید ابتدا در یک صرافی ایرانی مقداری بیت کوین یا تتر بخرید و به صرافی خارجی کوینکس انتقال دهید تا بتوانید در آن صرافی این ارز دیجیتال را خریداری کنید. بدیهی است پیش از فعالیت در صرافی باید در پلتفرم صرافی ثبت نام کنید. برخی صرافی ها بدون انجام احراز هویت امکان فعالیت را برای کاربران ممکن کرده اند. در ادامه فهرستی از صرافی هایی که ارز دیجیتال eCash را لیست کرده اند، آمده است.

  صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال ای کش

  • صرافی کوینکس (CoinEx)

  این صرافی از جمله صرافی های بین المللی با حجم معاملات بالاست؛ از این رو بسیاری از کاربران ایرانی صرافی بایننس پس از اعمال محدودیت های شدید آن به سمت صرافی کوینکس جذب شدند. کاربران این صرافی می توانند با استفاده از تتر و بیت کوین، این رمز ارز را خریداری کنند.

  • صرافی بایننس (Binance)

  صرافی شناخته شده بایننس نیز امکان خرید این ارز دیجیتال را با استفاده از رمز ارزهای تتر و BUSD برای کاربران خود ایجاد کرده است. پس از تغییر نام ارز دیجیتال بیت کوین کش ای بی سی به eCash، دارندگان Bitcoin Cash ABC بدون انجام هیچ کاری، توکن هایی با نام ای کش را در حساب کاربری خود دارند.

  • صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

  کاربران صرافی کره ای هوبی گلوبال نیز می توانند با استفاده از تتر این رمز ارز را خریداری کنند؛ به عبارت دیگر اگر شما هم قصد خرید این رمز ارز را از طریق این صرافی داشته باشید، باید ابتدا مقداری تتر را در یک صرافی ایرانی خریداری کنید و با انتقال تتر به صرافی هوبی گلوبال، سرمایه لازم برای خرید رمز ارز eCash را به دست آورید.

  خرید این ارز دیجیتال تنها در بازار اسپات امکان پذیر است. علاوه بر صرافی هایی که اشاره کردیم، می توانید رمز ارز ای کش را در صرافی های زیر نیز خریداری کنید: Bithumb، Gate.io، Coinone، Poloniex، OKex، MEXC، Indodax، AscendEx، WazirX، LBank، Upbit، CoinDCX، VCC Exchange، AEX، HitBTC، DigiFinex، BKEX، Hoo، Bibox، Pionex، Hotbit، HitBTC، Korbit، Tokocrypto، Mandala Exchange، Hotcoin Global، BigONE، Dove Wallet، HOTBIT KOREA، AOFEX، ZT، CoinBene، STEX.

  آینده ارز دیجیتال ای کش

  زمانی که درباره آینده یک ارز دیجیتال صحبت می شود، بحث پیش بینی آینده آن رمز ارز مطرح است، نه پیش گویی آینده آن. درواقع تحلیلگران به کمک داده ها و اطلاعات موجود سعی می کنند آینده ای را برای ارز دیجیتال ترسیم کنند. پس بهتر است اگر شما هم تصمیم دارید روی این رمز ارز سرمایه گذاری کنید، اصل مدیریت سرمایه را فراموش نکنید. افزون بر این اصل، اصول دیگری نیز در کنار تحلیل های تکنیکال و بنیادی وجود دارند که با دانستن و پایبندی به آن ها می توانید موفقیت خود در بازار را تضمین کنید. توصیه ما این است که اگر اطلاعات و دانش کافی برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال ندارید، حتماً در یک دوره آموزش ارز دیجیتال شرکت کنید تا از تجربه استادان این حوزه بهره مند شوید و زودتر به سود مستمر دست یابید.

  با توجه به مقیاس پذیری قابل قبول eCash می توان گفت این شبکه توانسته است یکی از اساسی ترین مشکلات بیت کوین را رفع کند؛ البته این ارز همچنان در حال توسعه است و نمی توان درباره آن نظر قطعی داد؛ با این حال اگر ای کش بتواند شبکه و زنجیره های فرعی خود را ارتقا دهد و همچنین در صورتی که طبق وعده داده شده بتواند قابلیت استیکینگ موجود را توسعه دهد، می توان به آینده آن امیدوار بود. علاوه بر این ها بحث هایی درباره همکاری این ارز با اتریوم و پشتیبانی شبکه ای کش از ماشین مجازی اتریوم (EVM) مطرح شده است که می تواند به ایجاد بستری برای ساخت برنامه های غیرمتمرکز منجر شود. از آنجا که این صرافی شباهت هایی به بیت کوین دارد، می توان ارزنده بودن آن را تضمین کرد.

  با این حال بسیاری از فعالان بازار ارزهای دیجیتال بیت کوین را طلای دیجیتال می دانند و از آن به عنوان یک دارایی با هدف سرمایه گذاری استفاده می کنند. این موضوع سبب می شود هدف اصلی بیت کوین، یعنی پرداخت های مالی آن فراموش شود. در این میان این پلتفرم می تواند جایگزین مناسبی برای بیت کوین باشد که اتفاقاً نواقص آن را نیز برطرف کرده است. با کنار هم قرار دادن تمام این موارد می توان آینده نسبتاً درخشانی را برای شبکه و ارز دیجیتال ای کش تصور کرد.

  سؤالات متداول

  خیر، این ارز که نماد آن XEC است، شبکه بلاک چین مخصوص خود را دارد؛ از این رو می توان آن را یک کوین دانست، نه توکن.

  کش تب (Cashtab)، داو ولت (Dove Wallet)، الکتروم ای بی سی (Electrum ABC) و وایا ولت (Via Wallet).

  CoinEx، Binance، Huobi Global، Bithumb، Gate.io، Coinone، Poloniex، OKex، MEXC، Indodax، AscendEx، WazirX، LBank، Upbit، CoinDCX، VCC Exchange، AEX، HitBTC، DigiFinex، BKEX، Hoo، Bibox، Pionex، Hotbit، HitBTC، Korbit، Tokocrypto، Mandala Exchange، Hotcoin Global، BigONE، Dove Wallet، HOTBIT KOREA، AOFEX، ZT، CoinBene، STEX.

  انتقال وجوه به سادگی و داشتن امنیت و سرعت بالا کاربرد اصلی این شبکه و ارز دیجیتال است.