علی صابریان هستم، یک بار دیگر با قسمت دیگری از بورس شغل دوم درآمد اول در خدمت شما هستم. امروز می خواهم در مورد دو راه اصلی ثروتمند شدن صحبت کنم، در بحث موفقیت مالی و روانشناسی ثروت دو راه اصلی برای ثروتمند شدن وجود دارد دو راهی که تمام کارهایی که وجود دارند زیر شاخه این دو راه می باشند راه اول این است که شما یک کسب و کار شخصی داشته باشید یعنی یک شرکت، یک کارخانه، تولیدی داشته باشید و راه دوم سرمایه گذاری است که در واقع امروز می خواهیم در مورد این دو راه صحبت کنیم و یک مقایسه ای کنیم که این دو راه کدام نتیجه بهتری دارد. راه اول داشتن کسب و کار شخصی است که قطعا هر فردی یک کسب و کار شخصی دارد ولی ممکن است یک فرد در یک کسب و کار شخصی فعالیت داشته باشد و در آن کارمند باشد در یک کسب و کار چه کار انجام می دهند؟ در واقع می آیند یک نیاز را پیدا می کنند و سپس یک راه حلی برایش پیدا کرده و به مخاطب آن راه حل را می فروشند و شرکت در نتیجه سود خواهد کرد.

فهرست []

    داستان در گفتن ساده می باشد ابتدا باید یک نیاز را بشناسید دوم در مورد آن راه حل بدهید و سوم ببینید آیا می توانید آن را بفروشید یا نه و در آخر آیا آن قدر بازار دارید که فروشتان را افزایش بدهید؟ قبل از این که وارد جزییات بشوم من از شما چند سوال می کنم. آیا شما کارمند جایی هستید و تا حالا به این فکر کرده اید که خب من برای خودم یک کسب و کاری را راه اندازی کنم و به نتیجه ای نرسیدید یا تا به امروز کسب و کاری را شروع کرده اید و به نتیجه دلخواهتان دستیابی پیدا نکرده اید یا تا به حال در اطرافتان شده شخصی را دیده اید که کارخانه یا تولیدی داشته و بر اثر تغییرات اقتصادی یا حالا مشکلات شرکت ورشکست شده و زندگیش از بین رفته یا در اقوامتان فردی را دیدید که بعد از سال ها تلاش و سختی های بسیاری نسبتا با رفاه بیشتری نسبت به افرادی که این کار را نکردند زندگی می کند ولی کل دوران جوانی و دورانی که می توانسته از آن بهتر استفاده کند صرف صرفا کار کرده است که این قضیه قابل تحسین است اما همیشه کار آفرینان گاهی یک مقدار افسوس این مسئله را می خورند که چرا در دوران جوانیشان زیاد کار کرده اند هر چند که این کار شیرین می باشد و جزئی از زندگیشان محسوب می شود و مشکل این داستان کجاست و در چه زمانی اتفاق می افتد؟

    نگاه کنید در کسب و کار شما باید یک کسب و کار جدید راه اندازی کنید و بر روی چیزی سرمایه گذاری کنید یعنی سرمایه گذاری صرفا پول نیست و بر روی چیزی سرمایه گذاری کنید که اصلا مشخص نیست در واقع شما می گویید من یک نیازی را پیدا می کنم مثلا من فکر می کنم مردم به این دارو نیاز دارند و با تاسیس یک کارخانه آن دارو را تولید می کنم و راه حل را به مردم می دهم که بعد از این مسئله به مرحله فروش می رسیم آیا مردم از شما می خرند؟ می بینید نه! مثلا یک مشابه خارجی دارد که کیفیت و قیمتش بهتر است و یا می فروشید اما آن قدری که باید بفروشید، نمی فروشید که در نهایت باعث دلسردی شما می شود. ما یک آماری داریم که در این آمار می گویند که تقریبا ۹۰ درصد از شرکت هایی که ثبت می شوند و شروع به کار می کنند بعد از یک سال ورشکست می شوند و یا به کارشان ادامه نمی دهند که تنها ۱۰ درصد آن ها باقی می ماند که باز هم دوباره در سال های آینده تنها ۵ درصدشان ادامه خواهند داد. این نشان می دهد که یک کسب و کار شخصی کسب و کار آسانی نیست و نیاز به یک تلاش بسیار سنگین دارد تا در نهایت به کسب و کار دلخواهتان برسید الان به شرکت هایی که موجود هستند نگاه کنید متوجه می شوید بارها در زندگیشان شکست خوردند و بازهم ادامه دادند.

    در یک جمعی از کار آفرینان بودیم که یک ضمانت بانکی می خواستند گفتند که شما برید برای این فرد ضمانت کنید خیلی جالب بود که هر ۱۵ نفر از کار آفرینان نمی توانستند ضمانت کنند چون که هر کدام از آن ها یک چک برگشتی داشتند چرا؟ زیرا که این نشان می دهد خیلی از این افراد در بحران مالی گیر افتاده اند و شکست خورده اند. اما حالا بیایم بر روی سرمایه گذاری صحبت کنیم که ما گفتیم دو راه برای ثروتمند شدن وجود دارد که یکی این که کسب و کاری داشته باشیم که پول زیادی به ما بدهد همانند کارخانه ای که فعال است و فروش زیاد دارد حالا که با کسب و کار آشنا شدیم لازم است درباره سرمایه گذاری صحبت کنیم. خوبیه سرمایه گذاری این است که اولا شما بر روی چیزی سرمایه گذاری در بورس می کنید که مشخص است اگر شما یک شرکت دارویی بخواهید بزنید نمی دانید که آیا نیاز آن دارو است که باید تحقیقات کنید و هیچ اطلاعاتی درباره فروش ندارید اما روی سرمایه گذاری چیست؟ در بورس شرکت هایی وجود دارند که دارو تولید می کنند و طرح های توسعه مختلفی دارند و تیم توسعه و تحقیق، تیم بازاریابی دارند و شرکت در حال رشد می باشد و در واقع بر روی چیزی سرمایه گذاری می کنید که دارید رشدش را می بینید.

    خیلی جالب است بدانید که این شرکت ها جزء شرکت هایی هستند که جزء آن ۹۰ درصد شرکت ها نبودند و سختی های زیادی را تحمل کرده اند و آماده جلویتان هستند و شرکت هایی می باشند که به راحتی می توانید بر رویشان سرمایه گذاری کنید که سختی هایش برای کار آفرینان یا مدیر آن شرکت بوده است که حالا تبدیل به یک شرکت شده که می توایند بر رویشان سرمایه گذاری نمایید. شرکت ابعاد، فروش، افزایش فروش، فروش های آینده و قبل، رشد اقتصادی، نیازهای مردم در آن مشخص هستند و کار بورس همین است شرکت هایی که خوب و فعال هستند را به شما معرفی می کند که به شما این امکان را می دهد تا با خرید سهام آن ها بخشی از شرکت می شوید که اگر سهام آن شرکت دو برابر شود سرمایه و سهام شما هم ارزشش دو برابر خواهد شد. در بازار بورس شرکت هایی را داریم که در یک سال دو برابر، سه برابر، چهار برابر رشد می کنند و همچنین شرکت هایی داریم که در یک ماه ۵۰ درصد سود می کنند که با یک کسب و کار و سود بانکی مقایسه کنید متوجه می شوید چه قدر با یک دیگر فرق دارند.