امروز می خواهم در مطلبی در مورد این صحبت کنم که چطور درصد موفقیت معاملات را بالا ببریم؟ فرض کنید شما در مورد یک فردی تحقیق می کنید، مثلا می خواهید از فردی چکی بگیرید در کارتون و توی صنفی که کار می کنید و آن شخص را نمی شناسید که آیا آن شخص می تواند چک معتبری داشته باشد یا نه و شروع می کنید به تحقیق کردن. قطعا از اولین نفر اگر بپرسید و بگویید آیا شما فلان شخص را می شناسید و آیا فرد معتبری است؟ اگر به شما بگوید شخص معتبری است، شما مقداری دلگرم می شوید نسبت به این که شخص می تواند فرد معتبری باشد و با توجه به این که فردی که از او سوال کردید خودش چقدر معتبر است و چقدر آدمی است که می توان به او اعتماد کرد، می شود به جوابش هم اعتماد کرد. اما حالا من می خواهم تصمیم بگیرم که خیلی با احتمال بالاتری این فرد را به او اطمینان کنم برای گرفتن چک. پس چه کنم؟ بنابراین به یک نفر بسند نمی کنم و میروم از چند نفر دیگر می پرسم که آیا فرد مورد نظر که میخواهم چک بگیرم را شما می شناسید، سابقه خوبی دارد یا خیر؟ قطعا هرچند من از تعداد افرادی بپرسم و نتیجه مشابهی از تعداد افراد بیشتری بشنوم می توانم با احتمال بالاتری به این نتیجه برسم که فرد قابل اعتمادی است یا خیر.

فهرست []

  این موضوع دقیقا در علم تحلیل و تحلیل تکنیکال (که تخصص من هم هست) وجود دارد. به این صورت که من اگر سهمی را در شرایط فعلی برسی می کنم و طبق یک استراتژی می فهمم این سهم الان خوب است یا نیست. طبق استراتژی اول من، مثلا استراتژی دارم من با استفاده از تحلیل تکنیکال کلاسی و می گوید شما این سهم را می توانید در شرایط فعلی مثلا در روی ۲۷۰ تومان شرکت ایران خودرو را خرید کنید (طبق استراتژی تحلیل تکنیکال کلاسی). پس من می توانم شروع به معامله کنم یا می توانم ابزارهای دیگری داشته باشم، یعنی از ابزارها و استراتژی های دیگر بپرسم آیا این سهم از این قیمت مستعد این است که رشد کند یا نه؟ مثلا می توانم بروم مبحث امواج الیوت سهم را (وقتی تسلط دارم) برسی کنم و ببینم آیا طبق قاعده امواج الیوت سهم من از این کفی که برایش مشخص کرده ام که تحلیل تکنیکال کلاسی می گوید بخر، آیا قیمت بالاتری خواهد دید یا خیر؟ می توانم بروم با استراتژی های دیگری مثل الگو هارمونیک سهم را برسی کنم. ببینم آیا اینجا یک کف معتبر برای سهم است یا خیر؟

  می توانم بروم با استفاده از اندیکاتورها معاملاتم را مدیریت کنم و نسبتا بررسی کنم آیا از این کف مستعد برگشت و صعودی شدن است یا نیست؟ می توانم از الگوهای شمعی کمک بگیرم و از آن ها استفاده کنم و ببینم از این قیمت کف سهم من اگر بر می گردد می تواند رشد خوبی داشته باشد؟ الگوی ژاپنی کندلی که اینجا دارد آیا نشان از ریورس ها و برگشت سهم من است یا نیست؟ می توانم بروم از تحلیل زمانی استفاده کنم و ببینم در شرایط فعلی که سهم من قرار دارد آیا از لحاظ زمانی هم مستعد شروع روند صعودی است یا نیست؟ توی تحلیل تکنیکال ما یک ابزار نداریم، ابزارهای متعددی داریم. می توانیم از چنگالند روز استفاده کنم ببینم آیا این سهم من طبق قواعد چنگال اندروز مستعد صعود از این قیمت است یا نیست؟ و تا کجا ممکن است حرکت کند؟ پس ببینید کسانی که از تحلیل تکنیکال نتیجه بهتری می گیرند، کسانی اند که یک موقعیت معاملاتی را از چند زاویه مختلف برسی می کنند. مثلا ما در دوره نخلگان بورس خودمان مباحث مختلف را آموزش می دهیم و آخرش به این جمع بندی می رسیم که خب حالا که مباحث مختلف را آموزش دیدید، تحلیل کلاسیک را یاد گرفتید، الگوی هارمونیک را آموزش دیدید، اندیکاتور را آموزش دیدید، الگوی شمعی را آموزش دیدید، امواج الیوت را آموزش دیدید، روانشنانسی معاملات را آموزش دیدید، حالا بیایید همه این ها را کنار هم بگذارید و در یک لحظه نمودار را از زوایای مختلف ببینید.

  معمولا من با یک استراتژی خرید و فروش می کنم، مثلا با استراتژی بریک اوت خرید و فروش می کنم، مثلا با استراتژی الگوی هارمونیک خرید و فروش می کنم، ولی با استراتژی های دیگر این موقعیت را برسی می کنم. وقتی دو یا سه تا از این استراتژی ها این شرایط را تایید کردند در نتیجه احتمال موفقیت این تحلیل من (خرید و فروش من) بالا می رود و خب بالا رفتن این احتمال باعث می شود در بلند مدت من سودم چندین برابر فردی باشد که از یک ابزار برای تحلیل خودش استفاده می کند. توصیه من به شما این است که اگر تحلیل گر تکنیکال هستید، خیلی ها به من می گویند کهتحلیل تکنیکال اینجا که کف بود پس چرا برنگشت اگر کف بود؟ می گوییم اولا که خیلی ها تحلیل تکنیکال بورس را فقط در حد کشیدن یک خط روند آموزش دیده اند و شما هم به این ها می گویید تحلیل گر تکنیکال و از تحلیل های آن ها استفاده می کنید و خودتان هم چیزی از تحلیل تکنیکال نمی دانید. همیشه سر کلاس ها به داشنجوها می گویم که ۹۰ درصد تحلیل گرهای متکنیکال ما تحلیل گرهایی هستند که خیلی سطحی سهم را نگاه می کنند و فقط از یک زاویه به سهم نگاه می کنند، مثل همان شخصی که میخواهد ببینید که چک فردی معتبر است و میرود از یک نفر می پرسد (شاید آن فرد دوست شخص بود) و اطلاعات اشتباه می گیرد. وقتی من از یک زاویه سهم را نگاه می کنم یا حالت پیشرفته تر چی می شود؟ این که من تحلیلگر از چند زاویه تحلیل تکنیکال نگاه کنم و از چند زاویه تحلیل بنیادی هم به سهم را نگاه کنم.

  خیلی وقت ها با دانشجویان نخبگان در مورد استاپ لاس صحبت می کنیم می گوییم گاهی وقت ها روی سهمی که به فاندامانتالش مطمئن هستید استاپ لاس نگذارید و این موضوع موضوع بسیار خوبی است، می توانید صبر کنید و گاهی ضررهای کوتاه مدت های سهم را تحمل کنید. برای اینکه در بازار بورس موفق شوید راه قطعی وجود ندارد که من بگویم از این روش استفاده می کنم و صد درصد موفق هستم، تنها راهی که وجود دارد این است که من به مرور با این که علمم را افزایش بدهم و با این که دانسته هایم را افزایش بدم، با اینکه درک بیشتری از سهم، از شرکت، از نمودار شرکت، نمودار تغییرات قیمت شرکت داشته باشم، می توانم احتمال موفقیت معاملاتم را بالا ببرم. اگر قبلا ۱۰ تا معامله می کردم و ۳ تا از معاملات سود ده بوده است، این را برسانم به ۱۰ تا معامله که ۷ تا سود ده است و این می شود کاری که من می توانم انجام بدهم و  تنها راه این اتفاق کسب تجربه در استراتژی معاملاتی مختلف و استفاده از ابزارهای مختلف در یک لحظه معاملاتی است. وقتی یک سهم را میخواهم برسی کنم از زوایای مختلف و ابزارهای مختلف آن سهم را برسی کنم. توصیه من به شما این است که همین امروز تصمیم بگیرید و شروع کنید به آن یک علمی که دارید تکیه نکنید و شروع کنید ابزارهای مختلف تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامانتال.

  حتی مبحث اقتصاد کلان، آن هم در شما به مدیریت پورتو و برنامه ریزی کلان برای پرتفو شما و اینکه استراتژی شما چی باشد دید می دهد. شخصی که قطعا در زوایای مختلف در یک لحظه روی یک موقعیت سرمایه گذاری نگاه می کند بسیار موفق تر از شخصی که فقط با یک ابزار یا دو ابزار (آن هم خیلی وقتا که من می بینم همان را هم به خوبی برسی نمی کند) یک سهم را برسی می کند. پس جمع بندی این که اگر من می خواهم در بازار بورس موفق شوم باید بتوانم از چند ابزار همزمان استفاده کنم و یک موقعیت معاملاتی را برسی کنم تا احتمال موفقیت معاملاتم بالا رود. امیدوارم این فایل صوتی به شما کمک کرده باشد و شما هم تصمیم تان را بگیرید که دانسته ها و آموخته هایتان را در موضوع  تحلیل سهام در بازار بورس افزایش بدهید که بتوانید در یک موقعیت معاملاتی با احتمال موفقیت بالاتری پیش بینی داشته باشید در مورد رفتار سهم، و اینکه آن سهم را کجا بخرید، کجا بفروشید، و این که چه مقدار از آن سود بگیرید. یادتان باشد که افرادی که در بازار بورس موفق هستند (خیلی ها دیدشان این است که این افراد یک استراتژی خیلی خاص دارند که با آن استراتژی خاص معامله می کنند و سود می کنند) نه اینطور نیست! افرادی که در بازار بورس موفق هستند، افرادی هستند که از چند زاویه به سهام نگاه می کنند و بعد بر اساس تحلیلی که بصورت ذهنی انجام می دهند تصمیم گیری می کنند و وارد موقعیت معاملاتی می شوند. امیدوارم که شما هم به همین روش شروع کنید و احتمال موفقیت مهاملاتتون بالا رود.

  دوستدار شما؛ علی صابریان.