حال و هوای سرمایه گذاریتان چطور است؟ بد یا خوب یا معمولی می باشد؟ ما به شما کمک می کنیم که بهترین انتخاب ها را داشته باشید. راستی میگم اگر بورس را یک دریاچه در نظر بگیرید شما سهام خودتان را از کدام دریاچه صید می کنید یا اگر بخواهم به شما دقیق بگویم چه صیدی یا چه روزی این کار را انجام می دهید؟ خب همه شما آقای علی صابریان را می شناسید ایشان به همراه آقای علی مرادی یک مقاله در مورد تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال نوشته اند که امروز قصد داریم درباره این مقاله برای شما توضیح بدهیم.

تحلیل بنیادی یا تحلیل تکنیکال را انتخاب کنید؟ فرض کنید شما یک ماهی گیر آماتور هستید و برای امرار معاش به صید ماهی نیاز دارید، تمام ابزار را هم در اختیار دارید ولی نمی دانید باید چه کار کنید؟ کدام دریاچه؟ کدام ساعت؟ کدام فصل؟ یک صیاد بنیادی کار به شما می گوید کدام دریاچه را انتخاب کنید، گوشت کدام ماهی ها خوش مزه تر می باشند و قیمت کدام ماهی ها گران تر هستند، همینطور تجربه نشان داده که کدام ماهی مشتری کمتری دارد و امثال این نکته ها اما یک صیاد تکنیکال کار برای صید آن ماهی از آن دریاچه چه فصلی بهتر است و در چه ساعتی از روز باید به صید ماهی بروید و چه قدر باید صبر کنید. شما با استفاده از اطلاعات این دو نفر می توانید یک ماهی گیر موفق بشوید، بهترین ماهی را بگیرید و کمترین زمان را تلف کنید، به این نکته دقت کنید شما نمی توانید بدون داشتن اطلاعات از تراکم ماهی های یک دریاچه و فقط با دانستن این که چه فصلی برای صید ماهی خوب است به یک ماهی گیر موفق تبدیل شوید یا بر عکس، نمی توانید با وجود این که ماهی غزل آلا که گوشت خوش مزه ای دارد به کنار برکه کوچک و بدون ماهی بنشینید و انتظار صید ماهی داشته باشید.

تایید ۱۰۰% یک روش تحلیل و تخریب کامل روش های دیگر ابتدا به تریدهای خود فرد آسیب می رساند و در آینده این طرز فکر به سایر اطرافیان آن هم سرایت می کند، تریدر یا معامله گر پیروز کسی است که با در نظر گرفتن و بررسی و بنیاد هر سهم با استفاده از تحلیل تکنیکال سطوح مناسب آن را تشخیص می دهد و بی گدار هم به آب نمی زند با این روش هیچ وقت هم ضرر نخواهیم کرد. تفکر نا درستی که هنوز بعد از سال ها بسیاری از فعالان بازار دارند و به تبع آن تازه واردین بازار بورس که حرف آن ها را می شنوند و درگیر آن می شوند این است که تحلیل تکنیکال در بازار بورس جواب نمی دهد یا تحلیل بنیادی مناسب نیست و البته دلیل های متفاوتی می آورند که یکی از این تحلیل ها را رد کنند و امیدواریم روزی فرا برسد که تحلیل های تکنیکال و بنیادی و لزوم استفاده از هر دوی آن ها در سرمایه گذاری موفق در بازار بورس بر همه فعالان بازار روشن شود. هر چند مدتی است که این موضوع رخ داده و تحلیلگران بسیاری را به استفاده از هر دوی این تحلیل ها جذب کرده است.

خانه سرمایه هم سعی کرده در کلاس بورس نخبگان خود و پکیج آموزش بورس این دو علم تحت پوشش قرار بدهد تا شرکت کننده های این دوره حضوری و نوین جزء ۱۰% افراد موفق در بازار بورس قرار گیرند، امیدواریم این مطلب پاسخی مناسب به تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال باشد. نویسندگان این بخش از برنامه آقای علی صابریان، آقای علی مرادی مدرسان دوره نخبگان بورس خانه سرمایه بودند و بهنود بهیگان، مهدی پر، احمد کاظمیان در تولید این برنامه شما را همراه کردیم.