علی صابریان هستم با قسمت دیگری از بورس شغل دوم درآمد اول در خدمت شما می باشم، امروز می خواهم در مورد موضوعی با نام عصر طلایی صحبت کنم و رابطش را با بورس به شما بگویم، قصد دارم به شما بگویم به عصر طلایی خوش آمدید به عصری که شما می توانید تنوعی در روش های کسب ثروت داشته باشید، اصلا چرا عصر طلایی؟ من اول برای شما در این مورد صحبت می کنم که روند رشد کسب و کارها به چه شکل بوده در دوران بسیار قدیم زمانی که فرمانروایی و رایت بوده شما تنوعی در کسب و کارتان نداشتید و شما باید برای آن فرمانروا کار می کردید که سپس در عصرهای جدیدتر کسب و کارهای محلی شروع شدند و ویژگی آن ها این بود که تنوع کمی داشتند و در سطحی بودند که نیازهای اولیه مردم را برطرف می کردند. اما در عصر کنونی که به این مسئله عصر طلایی می گوییم که کسب و کارها جهانی شده اند و به قولی به عصر کارفرمایی تبدیل شده و نیازهای جدیدی در افراد ایجاد شده و افراد به این نیازها پاسخ می دهند و کسب و کارهایی برای پاسخ دادن به این نیازها ایجاد شده اند. اگر شما بخواهید در یک کاری شراکت کنید برای مثال اگر شما با شرکتی که در حال فعالیت هست سهمش را خریداری کنید و شریک شوید در این سه تا دورانی که گفتم شراکت به چه روش بوده؟ در دوران فرمانروایی و رایت چیزی به نام شراکت نبوده و بعد از این دوران شراکت ها به صورت کارهای کوچک بوده یعنی ۲ یا ۳ نفر کارهایی را با هم دیگر تقسیم می کردند و خیلی محدود به جغرافیا شهر و منطقه بودند و امکان گسترشش وجود نداشته بعد از آن در عصر طلایی که در آن هستیم اتفاقی که افتاده کسب و کارها گسترده شده اند و تنوع افزایش یافته است و مثلا بورس ساز و کار قانونی را برایتان فراهم کرده تا بتوانید در انواع مختلف شرکت ها که نیازهای مختلف جامع های امروزی را برطرف می کنند، سرمایه گذاری نمایید.

راهنمای مطالعه []

    حالا می خواهیم این را بررسی کنیم که چه کسی در این سه دوران ثروتمند می شده است. دوران اول که عصر فرمانروایی و رایت بود اگر شما رایت خوبی بودی ثروتمندتر نسبت به سایر افراد بودی و در دوران بعد یعنی کسب و کارهای کوچک، کسی ثروتمند بود که بیشتر کار می کرد اما به محض این که عصر طلایی اتفاق افتاد آن بیشتر کار کردن با توجه به نیازهای جدیدی که پیش آمد تبدیل به باهوش بیشتری کار کردن رفت و یعنی به سمتی رفت که فرصت های طلایی را بشناسید و روی آن ها کار کنید و یا به سمتی رفت که دیگر ملاک ثروتمند شدن بیشتر کار کردن نبود هوشمندانه کار کردن بود. هوشمندانه یعنی چی؟ یعنی فرصت های مختلفی وجود دارد برای این که شما در آن فعالیت کنید و نیازهای مختلفی در جامعه هست که برای آن باید فعالیت کنید برای مثال ما نیاز داریم کارخانه تاسیس بشود، نیاز داریم ساختمان تاسیس شود، نیاز داریم پتروشیمی تاسیس بشود، نیاز داریم پالایشگاه تاسیس بشود و نیاز داریم پالایشگاه تاسیس بشود که برایمان بنزین تولید کند این ها نیازهایی هستند که شرکت هایی جهت برطرف سازی نیازها تاسیس شده اند و خیلی از این شرکت ها در بازار بورس ما همین الان وجود دارند شما هم باید بروید در یک جایی از این داستان قرار بگیرید و هوشمندانه یکی از این نیازهایی که تقاضای زیادی برایش است و خیلی ها به سمت آن می روند، سرمایه گذاری نمایید.

    یک سوال ذهن شما راه ثروتمند شدن را چه می داند؟ مشکل اغلب ما این است که فکر می کنیم راه ثروتمند شدن یعنی بیشتر کار کردن! که در واقع هنوز ذهن ما در دوران قدیم است و هنوز به جلو نیامده که بفهمیم در حال حاضر باید با هوش بیشتری در بازار کار کرد تا ثروت بدست آورد که باید گزینه های بهتری انتخاب کرد. شخصی که صبح تا شب دو شیف سه شیفت کار می کند فردی نیست که موفق باشد شاید از دور وقتی به زندگیش نگاه کنید زندگی ناراضی داشته باشد و مادام در حال کردن باشد و حتی نتواند اجاره خانه اش را بدهد. پس ما در تفکر نوع اول یعنی خیلی از ما فکر می کنیم که باید بیشتر کار کنیم که در تفکر جدیدی که وجود دارد اشاره به هوشمندانه کار کردن دارد و یعنی باید حداقل کار را انجام بدهید و حداکثر بهره وری را داشته باشید، تفکر قدیم بازهمچنان می گوید کار بیشتری انجام بدهید تا ثروتمند شوید ولی تفکر جدید می گوید شما بروید نیازهای جدید را ببینید و آن هایی که می توانید برطرف کنید بر روی آن ها سرمایه گذاری نمایید که حالا در بورس شرکت های مختلفی هستند که نیازهای مختلف جامعه را برطرف می کنند و باید برویم ببینیم که کدام شرکت ها روی نیاز بهتری دست گذاشته اند و کدام شرکت ها روی نیاز بهتری دست گذاشته و رشد بهتری دارند و به جای این که خودمان آن شرکت را تاسیس کنیم بر روی آن ها سرمایه گذاری کنیم. یک عکسی را من به صورت کاریکاتوری می دیدم که چند فرد را نشان می داد که قرار به انتقال سنگ مکعبی از یک قسمتی به قسمت دیگر ببرند در این عکس نکته ای که جالب است که سه نفر از این افراد از چهار نفر در حال حول دادن مکعب می باشند اما یک نفر از چهار نفر سنگ مکعبی را تبدیل به یک گوی کرده که با یک حول دادن ساده توانسته از بقیه به راحتی عبور کند که این امر هوشمندانه کار کردن است. خب خلاصه این جلسه بدین صورت می باشد که ما باید به سمتی برویم که هوشمندانه کار کنیم به چه شکل؟ در بورس شرکت های مختلفی هستند که هر کدام از شرکت ها با کلی پرسنل در حال برطرف سازی یکی از نیازهایمان می باشند. بعضی از این شرکت ها دست بر روی نیازهایی گذاشته اند که نیازهای طولانی مدتی هستند که سبب افزایش روز به روش رشدشان می شود فرض کنید یک شرکت خودروسازی روز به روز تقاضا برای خودرو بیشتر می شود و سود آوری شرکت خودروسازی هم افزایش خواهد یافت یا یک شرکت داروسازی با توجه به این که رشد جمعیت داریم داروهای جدیدتری تولید می کند و ما را از داروهای خارجی بی نیاز می کند و شما هم می توانید صاحب قسمتی از این شرکت در بورس شوید و به جای این که شرکتی تاسیس کنید که تولید دارو کند شما می توانید خودتان بر روی شرکتی سرمایه گذاری کنید که در حال تولید دارو می باشد و تمام تلاش ها را آن ها انجام می دهند و شما صرفا سهام دار آن می باشید و از سودی که آن ها می کنند شما هم سود می کنید.