در سال 1983، دو تریدر بزرگ در بازار کامودیتی به نام های ریچارد دنیس و ویلیام اکسلی، آزمایش لاک پشت را برگزار کردند تا ثابت کنند هر فردی می تواند ترید را بیاموزد. با استفاده از سرمایه شخصی خود و تریدرهای تازه کار، نتایج این آزمایش چگونه بود؟

فهرست []

  آزمایش استراتژی ترید لاک پشتی

  در اوایل دهه 1980، دنیس به طور گسترده ای در جهان ترید به عنوان یک موفقیت برتر شناخته می شد. او توانسته بود سرمایه اولیه ای کمتر از 5,000 دلار را به بیش از 100 میلیون دلار تبدیل کند. او و شریکش، اکسلی، درباره موفقیت خود بارها بحث و گفت وگو کردند. دنیس باور داشت هرکسی می تواند معامله در بازارهای فیوچرز را آموزش ببیند و عملی کند؛ درحالی که اکسلی ادعا می کرد دنیس استعدادی ویژه دارد که می تواند از معامله تا این حد سود ببرد.

  بالاخره دنیس آزمایش را برگزار کرد تا این اختلافات را حل کند. او گروهی از افراد را پیدا کرد تا قوانین خود را به آن ها آموزش دهد و سپس آن ها با پول واقعی معامله کنند. دنیس به اندازه ای به ایده های خود اعتقاد داشت و مطمئن بود که واقعاً به تریدرها پول خود را برای معامله داد.

  دوره آموزشی دو هفته طول می کشید و قابل تکرار بود. او دانش آموزان خود را «لاک پشت» می نامید. این اسم الهام گرفته از مزارع لاک پشتی بود که در سنگاپور دیده بود و قصد داشت شاگردانش را به همان سرعت و کارآمدی لاک پشت های مزارع پرورش و توسعه دهد.

  پیدا کردن لاک پشت ها

  برای پایان دادن به اختلاف، دنیس آگهی ای در روزنامه «وال استریت ژورنال» قرار داد و هزاران نفر درخواست دادند از کسانی که به طور گسترده در دنیای معامله کامودیتی به عنوان استادان شناخته می شدند، هنر معامله را یاد بگیرند. تنها ۱۴ نفر توانستند از آزمون اولیه «لاک پشت» عبور کنند. هیچ کس به طور دقیق معیارهایی را که دنیس استفاده کرد نمی دانست، اما فرایند شامل یک سری موارد صحیح یا غلط بود که تعدادی از آن ها را در زیر می توانید مشاهده کنید:

  1. سود بزرگ در معامله زمانی به دست می آید که شخص می تواند پس از یک روند نزولی قوی در سطح های پایین ورودی داشته باشد.
  2. دنبال کردن همه نقل و قول ها در بازارهایی که در آن ها معامله می کنید، مفید نیست.
  3. مناسب است که نظرات دیگران درباره بازار دنبال شوند.
  4. اگر شما ۱۰, ۰۰۰ دلار برای ریسک کردن دارید، باید در هر معامله ۲, ۵۰۰ دلار را به خطر بیندازید.
  5. هنگام آغاز معامله، باید با دقت مشخص کنید که درصورت وقوع ضرر، کجا باید معامله را خاتمه دهید.

  طبق روش لاک پشتی، عبارت 1 و 3 نادرست، اما عبارت های 2، 4 و 5 صحیح هستند.

  قوانین استراتژی ترید لاک پشتی

  لاک پشت ها به شیوه ای بسیار مشخص آموزش داده شدند که چگونه استراتژی پیروی از روند را اجرا کنند. ایده این است که «روند همراه شماست»؛ بنابراین باید در زمانی که قراردادهای فیوچرز به سمت بالا از محدوده معاملاتی خارج می شوند، آن ها را خریداری کنید و در زمانی که به سمت پایین از محدوده خارج می شوند، آن ها را بفروشید. در عمل این به این معناست که برای مثال، وقتی قراردادهای جدیدی با بالاترین مقدار چهار هفته خریداری می شوند، به عنوان سیگنال ورود استفاده می شوند.

  این معامله با ورودی در بالاترین سطح 40 روزه آغاز شد. سیگنال خروج درصورت بسته شدن قیمت زیر پایین ترین سطح 20 روزه بود. پارامترهای دقیق استفاده شده توسط دنیس برای سال ها به طور محرمانه نگه داشته شدند و در حال حاضر توسط حقوق نشر محافظت می شوند. در کتاب «تریدر لاک پشتی کامل: افسانه، درس ها، نتایج» (2007)، مایکل کوول نویسنده کتاب، برخی بینش ها را درباره قوانین خاص ارائه می دهد.

  برای تصمیم گیری های معاملاتی خود، به جای اعتماد به اطلاعات تلویزیون یا روزنامه ها تمرکزتان را بر قیمت ها قرار دهید. در تنظیم پارامترهای سیگنال خرید و فروش انعطاف پذیر باشید. پارامترهای مختلف را برای بازارهای مختلف تست کنید تا ببینید کدام پارامترها از نظر شخصی شما بهتر عمل می کنند.

  برای خروج هم مانند ورود برنامه ریزی داشته باشید. بدانید کی سود را برداشت کنید و کی برای محدود کردن ضرر خود اقدام کنید. از میانگین دامنه واقعی استفاده کنید تا نوسان را محاسبه کرده و از آن برای تغییر اندازه موقعیت خود استفاده کنید. در بازارهای نسبتاً باثبات موقعیت بیشتری بگیرید و در بازارهای بسیار نوسانی، خطر خود را کاهش دهید.

  هرگز بیش از 2 درصد از حساب خود را در یک معامله وارد خطر نکنید. اگر می خواهید بازدهی بالا داشته باشید، باید با کاهش های بزرگ هم آشنا شوید و با آن ها راحت باشید.

  آیا موفق شد؟

  به گفته راسل سندز، لاک پشت هایی که دنیس شخصاً آموزش داد، به طورکلی بیش از ۱۷۵ میلیون دلار در مدت زمان پنج سال کسب کردند. دنیس به طور قطع نشان داد که مبتدیان هم می توانند با موفقیت معامله کنند. سندز معتقد است سیستم هنوز هم به خوبی کار می کند و اگر در ابتدای سال ۲۰۰۷ با ۱۰، ۰۰۰ دلار شروع کرده و قوانین اصلی لاک پشت ها را دنبال می کردید، سال را با ۲۵، ۰۰۰ دلار به پایان می رساندید.

  حتی بدون کمک دنیس هر فرد می تواند قوانین اصلی ترید لاک پشتی را در معاملات خود به کار ببندد. ایده کلی این است که هنگام شکست قیمت ها، خریداری کنید و معامله را هنگامی که قیمت ها شروع به تجمع یا برعکس شدن می کنند ببندید. معاملات کوتاه نیز باید به همین اصول طبقه بندی شوند؛ زیرا یک بازار هم تمایل به صعود و هم تمایل به نزول دارد.

  درحالی که هر فریم زمانی را می توان برای سیگنال ورود استفاده کرد، سیگنال خروج باید به طور قابل توجهی کوتاه تر باشد تا معاملات سودآور را به حداکثر برساند. با وجود موفقیت های بزرگ سیستم ترید لاک پشتی، همچنان نقاط ضعف آن از مزایا کمتر نیست.

  در هر سیستم معاملاتی، کاهش سرمایه ممکن است رخ دهد، اما در استراتژی های پیروی از روند، این امر به طور ویژه عمق بیشتری دارد؛ زیرا بیشتر شکست ها به عنوان حرکت های نادرست رخ می دهند که منجر به تعداد زیادی از معاملات باخته می شود. درنهایت افراد متخصص ۴۰ تا ۵۰ درصد مواقع موفق خواهند بود و باید برای کاهش جدی سرمایه آمادگی داشته باشند.

  سخن پایانی

  این داستان درباره یادگیری گروهی از افراد غیرمتخصص است که توانستند با معامله در بازار سهام سودهای بزرگی را به دست آورند؛ یکی از افسانه های بزرگ بازار سهام. همچنین یک درس بزرگ است که نشان می دهد پایبندی به یک سری معیارهای مشخص و اثبات شده می تواند به تریدرها کمک کند بازدهی بیشتری داشته باشند. با این حال نکته مهم این است که نتایج مانند شانس پرتاب سکه هستند؛ بنابراین بر عهده خودتان است که تصمیم بگیرید آیا این استراتژی برای شما مناسب است یا خیر.