سلام علی صابریان هستم و امروز می خواهم درباره تهدید صحبت کنم. چیزی که اخیرا در یک سال اخیر تو مصاحبه هایی که برای پذیرش دوره نخبگان بورس داشتیم متوجه شدم، اتفاقی که افتاده است که خیلی از افرادی که پیش بنده مراجعه می کنند، این ها افرادی هستند که در بازارهای سرمایه گذاری در کسب و کار خودشان شکست خورده اند و به دنبال بازار سرمایه گذاری و کسب و کار جدید می گردند که این بحث این روزها خیلی زیاد شده و احساس می کنم که این بحث تهدیدی برای جامعه ایرانی شده است. امروز می خواهم در مورد علت این تهدید که خیلی ها در حال ورشستگی در کسب و کارهایشان صحبت کنم.
بعد از انقلاب جمعیت کشورمان دو برابر شد و از حدود ۴۰ میلیون نفر به حدود ۸۰ میلیون نفر رسیده که این انفجار جمعیتی باعث ایجاد موجی از تقاضا شده برای مثال تقاضا برای مسکن و محصولات، در چند سال گذشته به خاطر این موج عظیم از این تقاضا شما در هر زمینه ای که فعالیت می کردید سود دریافت می کردید، برای مثال اگر زمین یا مسکن یا محصولی می خریدید، آن ها رشد می کردند و سود دریافت می کردید. در واقع بسیاری از شرکت هایی که در حوزه های صنایع غذایی و حوزه های مختلف راه افتادند اکثرا موفق بودند و ما تقریبا همه آن ها را می شناختیم و یا در گذشته عقیده داشتند که هر کسی زمین و یا مسکن بخرد رشد می کند و سود دریافت خواهد کرد. همه این باورها از آن جا می آید که ما یک رشد زیاد در جمعیت کشورمان داشتیم. اما آن دوران تقریبا سپری شده و دیگر الان مثل آن دوران تقاضا زیاد نیست و تقضا به سوی عرضه زیاد رفته است و بدین منظور می باشد که بعد از این موج جمعیتی و انفجار جمعیتی که داشته ایم یک تعداد بسیار زیادی به دنبال تولید محصول و خدمات دادن رفتند و تقضاهای مختلف رفتند به سمت این که پاسخ داده شوند و به سمتی که عرضه بیشتر از تقاضا شود و همین امر باعث شده که هرکسی نتواند موفق شود. ما وارد دوران جدیدی از اقتصاد می شویم که این دوران جدید اقتصاد می تواند برای خیلی ها تهدید باشد و برای خیلی ها پیروزی و اگر من نتوانم در این شرایط فعلی اقتصاد نتوانم خودم را تطبیق بدهم، نمی توانم در این بازار موفق بشوم.
خیلی از افرادی که در دوره های ما شرکت می کنند اکثرا کسبه های بازار بودند و در حال حاضر ورشکست شدند و یا سرمایه گذار در حوزه مسکن بودند و به علت این که سود دیگر دریافت نکردند به دنبال زمینه دیگه ای از کسب و کار رفته اند پس ما وارد دوران جدیدی از اقتصاد ایران شده ایم و باید مراقب این دوران جدید باشید، این دوران می تواند یک تهدید برای افراد باشد تا تغییر نکنند و یا یک فرصتی برای افراد باشد تا تغییر کنند.
همانطور که گفتم ما شاهد از بین رفتن کسب و کارهای سنتی هستیم و با نگاهی به اطرافتان به یک خیابان و به مغازه هایی که باز و بسته می شوند به تغییر تمام مغازه های یک خیابان در مدت یک سال و یا دو سال متوجه این موضوع خواهید شد که بسیاری از کسب و کارهای سنتی در حال از بین رفتن هستند. این امر در مورد سرمایه گذاری هم صدق می کند که بسیاری از شیوه های سرمایه گذاری سنتی مثل خرید زمین، خرید مسکن به شیوه گذشته در حال از بین رفتن و منسوخ شدن می باشند. فضای اقتصادی جدید ایران بسیار پیچیده شده و این پیچیدگی نیاز به راهکارهایی دارد که در ویدئوی بعدی در مورد راهکارهای جدید و فضای اقتصادی ایران صحبت خواهم کرد.