بعضی مواقع اصلاح و روند نزولی بازار را باهم اشتباه می گیریم، در این ویدیو مشخصات یک بازار نزولی را بررسی خواهیم کرد.
ما برای این که در مورد چگونه بفهمیم روند بازار نزولی شده است؟ از کتابی که استفاده کردیم نامش Bear Market Investing Strategies می باشد که اصلا Bear Market به بازاری که نزولی باشد به آن بازار خرسی می گویند. این کتاب در مورد این صحبت می کند که وقتی بازار روندش نزولی است چه کار باید انجام بدهیم.
در فصل هشت این کتاب در مورد این صحبت می کند که چطور بفهمیم بازار نزولی است و یک وقتایی هست یک اصلاح کوچک سهام صورت می گیرد و یکم قرار است پایین بیاید و یک وقتا هم هست که دیگر سهم وارد فاز نزولی شده است. در فصل هشتم Bear Market investing Strategies به 18 روش اشاره می کند که ما 18 روش را خواندیم و فهمیدیم که همه روش ها بیس و اشاره ای به بحث های تکنیکالی دارد و خلاصه که اگر جمع بندی کنیم مستقیم ممکن است روش ها را به شما نگفته باشد اما در کل به 4 روش:
 1. میانگین های متحرک
 2. خط روند
 3. ایچیموکو
 4. سرعت ریزش

میانگین های متحرک در تحلیل تکنیکال

معمولا وقتی یک میانگینی را که چند ماه است نشکسته برای مثال در 10 روز یا 15 روز حالا روی سهام مختلف در دوره نخبگان می گوییم که چطور میانگین ایده آل را پیدا کنیم و این نشان می دهد که وارد فاز نزول شده ایم و یک سهمی را نگاه می کنم و به ما نشان می دهد که 2 ماهی است صعود کرده و زیر میانگین 9 روزه اش نیامده است و حالا آن را شکسته و الان می توانیم بفهمیم که وارد فاز نزول شده است.

فهرست []

  خط روند

  خط روند یا Trend Line یکی از ابزاری است که بسیار مورد استفاده ما قرار می گیرد و اگر Trend Line یا خط روند شکست، می توانیم بگوییم که سهم وارد فاز نزولی شده و استراتژی هایمان باید به سمت بازار Bear Market یا بازار خرسی یا نزولی برود.

  ایچیموکو Ichimoku

  روش بسیار خوبی است که کیجونسن وقتی شکسته به سمت پایین می شود، معمولا یکی از اولین سیگنال هایی است که نشان می دهد سهم روندش عوض شده و ممکن تنتانسن توسط قیمت به سمت پایین شکسته شود ولی موقت باشد اما وقتی کیجونسن روندش عوض شود احتمال خیلی بالاتری در قبال این می توانیم بدهیم که سهم وارد فاز نزول شده است.

  سرعت ریزش

  سرعت ریزش پارامتر مهمی به حساب می آید برای مثال سهم را متوجه می شوید که به سمت بالا حرکت می کند و در یک آن به سمت پایین حرکت می کند، در واقع زمانی که ریزش های شدید داریم ولی می توانیم این امر را نشانه ریزش بدانیم.

  خب این مباحث در دوره نخبگان در بخش تکنیکال با مثال کار خواهد شد و دوستانی که در دوره نخبگان بودند عمیق تر درک خواهند کرد. به هر حال ما نمی توانیم بیش از این مباحث را برایتان باز کنیم زیرا که 20 30 ساعت برای این مباحث تدریس کنیم و این پست را به صورت کلی برایتان در نظر گرفتیم تا دوستانی که علاقه مند به بازار بورس هستند بدانند که با آموزش دیدن در دوره نخبگان می توانند متوجه شوند که چه زمانی بازار خرسی و نزولی است.