معرفی ارز دیجیتال سند باکس

بی شک صنعت بازی یکی از آینده دارترین صنایع خواهد بود؛ با این حال نمی توان انتظار داشت که بازی ها به شکل کنونی در آینده نیز طرفدار داشته باشند. با پیدایش بلاک چین و در کنار آن دیگر فناوری های وابسته به این فناوری، حتی بازی ها نیز به شکوفایی رسیدند. در این میان Sandbox با ترکیب بلاک چین، NFT و متاورس پلتفرمی پویا برای گیمرها و توسعه دهندگان بازی ها به وجود آورده است. در ادامه این پلتفرم جذاب را به همراه توکن بومی آن به شما معرفی می کنیم تا با ویژگی ها، مزایا و معایب آن آشنا شوید. درنهایت صرافی ها و کیف پول هایی را که از این توکن حمایت می کنند برای شما آورده ایم که اگر قصد خرید آن را داشته باشید با ابهامی روبه رو نشوید.

فهرست []

  آشنایی با بنیان گذاران ارز دیجیتال سند باکس

  بنیان گذاران این ارز آرتور مادرید (Arthur Madrid) و سباستین بورگه (Sebastien Borget) مؤسسان کمپانی پیکسول (Pixowl) هستند.

  • آرتور مادرید (Arthur Madrid)

  آرتور مادرید مدیر اجرایی و یکی از بنیان گذاران این ارز دیجیتال است که در سال 2000 از دانشگاه دوفین پاریس فارغ التحصیل شد و در حال حاضر در سانفرانسیسکو زندگی می کند.

  • سباستین بورگه (Sebastien Borget)

  سباستین بورگه مدیرعامل و دیگر بنیان گذار بازی و ارز سند باکس است. وی تجربه 13 سال فعالیت در حوزه استارتاپ را دارد که 9 سال از آن را در زمینه بازی های موبایلی و تقریباً 4 سال از آن را در زمینه بلاک چین فعالیت دارد.

  تاریخچه ارز دیجیتال سند باکس

  ارز دیجیتال سند باکس (The Sandbox) در 19 آگوست 2020 (29/05/1399) در صرافی ها عرضه شد؛ با این حال از زمان عرضه تا ماه ژانویه در سال 2021 افزایش یا ریزش چشمگیری نداشت و حرکت خود را در رنج قیمتی تقریباً ثابت پیش برد، اما این ارز دیجیتال پس از بیستم ماه ژانویه، روند رو به رشد خود را آغاز کرد. در این میان، کندل های مثبت و روند افزایشی قیمت تا 30 مارچ 2021 و رسیدن به قیمت 0.83 دلار ادامه داشت. بعد از آن اصلاح قیمتی از 0.83 دلار تا 0.2 دلار در نمودار قیمتی این توکن به وجود آمد و سپس در 24 ماه ژوئن با پایان اصلاح، این ارز دیجیتال توانست روند صعودی را تجربه کند. این روند صعودی و رشد قیمت تا تاریخ 27 ماه اکتبر (06/08/1400) با شیب ملایم ادامه داشت و در این تاریخ، هم زمان با داغ ترشدن بحث متاورس و NFT در بازار کریپتوکارنسی، روند صعودی بسیار خوبی را آغاز کرد که درنهایت منجر شد به اینکه SAND بتواند در تاریخ 2021/25/11 سقف تاریخی خود در قیمت 8.4 دلار را ثبت کند، اما همان طور که می دانید هیچ صعود یا نزولی دائمی نیست؛ به همین دلیل شاهد بودیم که این ارز پس از یک رشد قیمتی خوب همراه با روند نزولی بازار، دچار افت قیمت تا محدوده 4.7 دلار شد. در حال حاضر (12/24/2021) قیمت سند باکس 6.03 دلار مبادله می شود.

  ویژگی های ارز دیجیتال سند باکس

  1. این ارز دیجیتال با بازاری با ارزش تقریبی 03 میلیارد دلار رتبه 31 را از نظر بزرگی بازار سهم خود کرده و 0.24 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.
  2. توکن SAND مبتنی بر استاندارد ERC-20 است که روی شبکه بلاک چین اتریوم اجرا می شود.
  3. به طورکلی 3 میلیارد توکن SAND وجود دارد که در حال حاضر بیش از 892 میلیون واحد آن در گردش است.
  4. توکن SAND تنها توکن پلتفرم Sandbox نیست و علاوه بر این، توکن های ASSET، GEM، LAND، CATALYST دیگر توکن های این پلتفرم بازی به شمار می آیند.
   ASSET به معنای دارایی، به توکنی اشاره دارد که برای طراحی زمین ها (LAND) از آن ها استفاده می شود و امکان خرید آن ها از بازار NFT که در محیط بازار وجود دارد فراهم شده است. بلافاصله پس از آنکه ASSET ها در بازار آپلود شدند به توکن ها ERC-1155 تبدیل می شوند.
   LAND به معنای زمین به محیطی برای طراحی بازی به کمک دارایی ها و ابزارهای بازی ساز توسط توسعه دهندگان بازی اشاره دارد. LAND یک توکن ERC-721 است که تعداد کل این توکن ها به 464 واحد محدود می شود. چند LAND در کنار هم یک ESTATE را تشکیل می دهند.
   GEM به معنای الماس مشخصات دارایی کاربران در محیط بازی را نشان می دهند. با توجه به میزان الماس های یک دارایی، می توان ارزش آن را مشخص کرد. هر الماس 25 ویژگی را به دارایی های کاربر اختصاص می دهد. 5 نوع الماس در محیط این متاورس وجود دارد که عبارت اند از: Defense GEM، Power GEM، Magic GEM، Luck GEM، Speed GEM. این توکن را می توان از محیط بازی خرید یا اینکه آن را با استیک کردن توکن های SAND به عنوان پاداش به دست آورد.
   CATALYST توکنی است که می تواند توکن های الماس را به میزان 4 برابر باارزش تر کند. طراحان و هنرمندان با استفاده از الماس و کاتالیزور، ارزنده بودن آیتم های طراحی شده را نشان می دهند. CATALYST یک توکن ERC-20 است که در چهار نوع Common، Rare، Epic و Legendary در محیط متاورس Sandbox وجود دارد.
  5. این ارز یک پلتفرم Play to Earn است که به سه روش می توان در این متاورس به درآمد رسید:
   -ساخت بازی
   -طراحی آیتم برای بازی های ساخته شده
   -بازی کردن بازی های ساخته شده
  6. برای فعالیت در محیط این متاورس مانند ساخت بازی نیازی به داشتن سواد برنامه نویسی نیست و کاربران می توانند از ابزار تعبیه شده در این محیط برای خلق آثار خود استفاده کنند.
  7. Minecraft و Factorio دو بازی هستند که گفته می شود شباهت زیادی با بازی Sandbox دارند.
  8. Pixowl شرکت تولیدکننده بازی سند باکس است.
  9. این بازی به صورت ماهیانه بیش از 1 میلیون کاربر فعال دارد.
  10. VoxEdit ابزاری با هدف ایجاد NFT و آیتم های سه بعدی برای بازی هاست که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است. VoxEdit در سال 2020 معرفی شد.

  مزایای ارز دیجیتال سند

  1. امکان کسب سود از استیک کردن توکن SAND وجود دارد.
  2. این ارز یک توکن ERC-20 است؛ بنابراین دارندگان آن مشکلی برای پیداکردن کیف پول مناسب برای نگهداری دارایی دیجیتال خود نخواهند داشت.
  3. متاورس این ارز امکان کسب درآمد از بازی را به گیمرها می دهد.
  4. علاوه بر گیمرها سازندگان آیتم برای بازی ها و خود بازی ها نیز می توانند در محیط این متاورس کسب درآمد کنند.
  5. از آنجا که Sand، توکن حامیتی نیز است، می توان گفت کاربرانی که این توکن را داشته باشند، می توانند بر آینده این بازی مؤثر باشند.
  6. برای ساخت بازی در محیط این پلتفرم به دانش برنامه نویسی نیاز نیست.
  7. این ارز به طور مداوم در حال به روزرسانی است.
  8. تیم پروژه مدعی است که تا سال 2023 این متاورس کاملاً غیرمتمرکز خواهد شد.

  معایب ارز دیجیتال سند

  1. استیک کردن توکن SAND تنها در محیط بازی آن معنا دارد؛ درنتیجه می توان گفت کسب سود از آن به دوستداران بازی های رایانه ای محدود می شود.
  2. برخی افراد نداشتن شبکه بلاک چین اختصاصی برای توکن بومی این بازی را یک محدودیت می دانند. توکن Sand روی شبکه اتریوم اجرا شده است.

  کاربردهای ارز دیجیتال سند باکس

  1. امکان استیک کردن توکن SAND در محیط این متاورس و کسب سود از این طریق وجود دارد.
  2. امکان تهیه توکن GEM با استفاده از SAND در محیط بازی وجود دارد.
  3. خرید و فروش توکن SAND در صرافی های مختلف ارز دیجیتال و کسب سود از اختلاف قیمتی آن یکی دیگر از کاربردهای این توکن به حساب می آید.
  4. گیمرها برای تهیه ابزار موردنیاز خود مثلاً برای شخصی سازی کاراکتر و آواتار خود، به توکن SAND نیاز خواهند داشت.
  5. سازندگان آیتم ها برای تهیه توکن الماس (برای باارزش نشان دادن آیتم ساخته شده) و همچنین آپلود آیتم ها به توکن SAND نیاز خواهند داشت.
  6. SAND یک توکن حاکمیتی به شمار می رود؛ به این ترتیب دارندگان این توکن می توانند با شرکت در رأی گیری ها روی آینده این متاورس مؤثر باشند.

  کیف پول هایی که ارز دیجیتال سند را ساپورت می کنند

  همان طور که از نام ارزهای دیجیتال مشخص است، این دارایی ها به صورت دیجیتال و متفاوت از پول های فیات هستند و ما قادر به دیدن آن ها نیستیم؛ بنابراین نگهداری این ارزهای دیجیتال نیز راهکاری جدید می طلبد. برای نگهداری ارزهای دیجیتال، به یک بستر دیجیتالی نیاز داریم که بتوانیم روی آن، آدرس و اطلاعات ارزهای خود را ذخیره کنیم. ما این بستر را که یکی از مهم ترین ابزارهای دنیای ارزهای دیجیتال است، با نام کیف پول می شناسیم. در ادامه به معرفی چند کیف پول که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند، می پردازیم.

  • لجر (Ledger)

  یکی از معتبرترین و امن ترین کیف پول ها در کریپتوکارنسی که ارز Sandbox را در میان ارزهای خود دارد، کیف پول سخت افزاری لجر است. این کیف پول در دو مدل، لجر نانو ایکس (Ledger Nano X) و لجر نانو اس (Ledger Nano S) در بازار عرضه شده است.

  • ترزور (Trezor)

  کیف پول سخت افزاری دیگری که از ارز دیجیتال Sandbox پشتیبانی می کند، کیف پول ترزور، یکی از قدیمی ترین و امن ترین کیف پول های این حوزه است. این ولت متعلق به شرکت ساتوشی لبز است و در دو مدل ترزور وان (Trezor one) و ترزور تی (Trezor T) تولید می شود. تفاوتی میان این کیف پول ها از نظر تعداد ارزهایی که پشتیبانی می کنند نیست و تنها تفاوت ظاهری در میان آن ها وجود دارد.

  • تراست ولت (Trust Wallet)

  ممکن نیست شخصی در حوزه ارز فعالیت داشته باشد و اسم کیف پول تراست ولت را نشنیده باشد. بی شک یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین کیف پول های نرم افزاری حال حاضر کریپتوکارنسی، تراست ولت است که می توان آن را به صورت رایگان روی گوشی های اندروید و IOS نصب کرد. این ولت محبوب بیش از هزاران توکن و ارز را پشتیبانی می کند. دارندگان ارز دیجیتال سند باکس می توانند برای نگهداری این ارز از تراست ولت نیز استفاده کنند.

  • اکسودوس (Exodus)

  برای نگهداری ارز دیجیتال Sandbox می توان از کیف پول نرم افزاری اکسودوس استفاده کرد. این کیف پول به دلیل امنیت بالا و آپدیت هایی که در سال های اخیر داشته، توانسته است محبوبیت خود را در میان کاربران حوزه ارز دیجیتال افزایش دهد. اکسودوس در سه نسخه اندروید، IOS و دسکتاپ ارائه شده است. علاوه بر سایت رسمی اکسودوس می توان این ولت را از گوگل پلی و یا اپ استور نیز دانلود کرد. گفتنی است برای استفاده از خدمات سایت رسمی اکسودوس و دانلود ولت از آن، حتماً باید با VPN و با آی پی ثابت وارد سایت شد. علاوه بر کیف پول هایی که پیش از این معرفی شد، می توانید از کیف پول های Venly، Bitski، Sandboxwallet، Atomic Wallet myEtherWallet و Jaxx برای ذخیره ارزهای خود، استفاده کنید. فراموش نکنید که توکن SAND یک توکن ERC-20 است؛ درنتیجه کیف پول های اتریومی برای نگهداری این توکن مناسب هستند.

  خرید ارز دیجیتال سند باکس

  سقوط ارزش پول ملی از یک سو و جهش ارزهای دیجیتال از سوی دیگر سبب شده است افراد زیادی برای حفظ سرمایه خود به دنبال راهی برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال باشند. برای فعالیت در این مارکت پرریسک، بسیار مهم است که آموزش لازم را دیده باشید و براساس شناخت و تحلیل خود اقدام به خرید یک ارز دیجیتال خاص کنید. منابع مختلفی برای آموزش وجود دارند که شما نیز با توجه به شرایط و امکانات خود می توانید یک دوره آموزش ارز دیجیتال را تهیه و با آگاهی کامل، فعالیت خود را در این بازار آغاز کنید و برای دارایی خود ارزش قائل باشید.

  • خرید ارز سند باکس از صرافی ایرانی

  امکان خرید بیشتر ارزهای شناخته شده در صرافی های ایرانی وجود دارد. معامله در صرافی های داخلی مستلزم آن است که ابتدا در آن ها ثبت نام کنید و سپس احراز هویت انجام دهید. پس از آنکه هویت شما تأیید شد، می توانید به معامله در آن صرافی ها بپردازید. برای خرید توکن SAND در گام اول شما باید حساب ریالی خود را در صرافی شارژ کنید. برای این کار وارد تب کیف پول شوید و گزینه واریز مربوط به تومان را کلیک کنید. سپس صفحه جدیدی برای شما نمایان می شود. در این صفحه، کارت بانکی ثبت شده در صرافی و مبلغ موردنظر را وارد کنید. پس از آن شما به درگاه بانکی منتقل می شوید که با واردکردن اطلاعات کارت بانکی و به راحتی یک خرید اینترنتی حساب ریالی شما در صرافی شارژ می شود. اکنون ارز Sandbox را در صرافی از قسمت سرچ جست وجو و گزینه معامله در مقابل آن ارز را انتخاب کنید (در بعضی صرافی ها باید وارد تب بازار شوید). سپس وارد قسمت خرید و فروش شوید و در انتها برای خرید، مقدار و قیمت پایه ارز را در باکس خرید وارد کرده و روی گزینه سبزرنگ خرید کلیک کنید.

  • خرید ارز سند باکس از صرافی خارجی

  خدماتی که صرافی های خارجی به کاربران ارائه می دهند، سبب شده که معامله گران و تریدرهای ایرانی با وجود تحریم ایران در بیشتر صرافی های خارجی، از آن صرافی ها برای معامله و تبادل ارزهای خود استفاده کنند. پیش از بیان روش خرید از صرافی خارجی، لازم است یادآور شویم شما به عنوان یک شخص ایرانی، قادر به معامله در صرافی خارجی با ریال نخواهید بود و نیاز دارید، ریال خود را در یک صرافی ایرانی به یک ارز دیجیتال تبدیل کنید (برای فعالیت در صرافی خارجی، معمولاً ریال را به تتر تبدیل می کنند).

  روش خرید ارزهای دیجیتال در صرافی های داخلی و خارجی تفاوت خاصی ندارد. با یک ایمیل در صرافی ثبت نام کنید. اگر کد ریفرال برای ثبت نام در یک صرافی را داشته باشید، می توانید از تخفیف در کارمزدها بهره مند شوید. در ابتدا نیاز دارید حساب خود در صرافی را شارژ کنید. برای این کار وارد حساب کاربری خود در صرافی شوید و از قسمت Wallet گزینه Fiat and Spot را کلیک کنید. ارزی که قرار است از ولت انتقال دهید (معمولاً تتر) را جست وجو کنید. پس از پیداکردن ارز وارد قسمت Deposit شوید. آدرس مربوط به ارز موردنظر را کپی کنید و در قسمت send آن ارز (معمولاً تتر) در کیف پول خود پیست (past) و مبلغ موردنظر را وارد کنید. درنهایت گزینه continue را کلیک کنید. حال حساب شما شارژ شده است و می توانید سفارش خرید خود را در صرافی ثبت کنید. (ممکن است در صرافی های مختلف کمی تفاوت در فرایندها وجود داشته باشد. مهم این است که بدانید برای واریز دارایی به صرافی خارجی باید به دنبال گزینه Deposit باشید).

  برای خرید ارز SAND یا هر ارز دیجیتال دیگری، وارد محیط بازار صرافی شوید و ارز دیجیتال را جست وجو کنید. اکنون باید جفت ارز موردنظر، یعنی ارزی که از کیف پول خود به صرافی انتقال دادید (معمولاً تتر) و ارز Sandbox (هر ارزی که تصمیم دارید خرید کنید) را انتخاب کنید. با هدایت به صفحه معاملاتی جفت ارز انتخاب شده، کافی است در باکس buy، مقادیر موردنظر با توجه به نوع معامله انتخابی، همچون قیمت، حجم و… را وارد کرده و درنهایت روی گزینه BUY کلیک کنید.

  صرافی های پشتیبانی کننده از سند

  • بایننس (Binance)

  معتبرترین و شناخته شده ترین صرافی ارز دیجیتال در دنیا که از هزاران ارز از جمله سند باکس پشتیبانی می کند، صرافی بایننس است. به کاربران ایرانی توصیه می شود به دلیل تحریم ایران، درصورت امکان از دیگر صرافی های معتبر جهانی برای معامله استفاده کنند. برای معامله در این صرافی می توان این ارز را بر پایه ETH، TRY، BTC، BUSD و USDT مبادله کرد.

  • کوکوین (KuCoin)

  صرافی کوکوین در سپتامبر 2017 برای معاملات ارزهای دیجیتال افتتاح شد. این صرافی از نظر حجم معاملات در ردیف چهارم قرار دارد و بیش از 400 ارز را پشتیبانی می کند. صرافی کوکوین نیز مانند بایننس به دلیل تحریم ایران امکان فعالیت برای ایرانی ها را محدود کرده است، البته خوشبختانه برای فعالیت در این صرافی نیاز نیست مرحله احراز هویت را انجام دهید؛ درنتیجه می توان با یک ابزار تغییردهنده IP از خدمات این صرافی نیز استفاده کرد. سند باکس را می توان بر پایه USDT در صرافی کوکوین مبادله کرد.

  • یونی سواپ (Uniswap)

  یونی سواپ شناخته شده ترین صرافی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال به شمار می آید که بر بستر بلاک چین شبکه اتریوم است. این صرافی نیاز به ثبت نام و احراز هویت ندارد، تهدید امنیتی متوجه آن نیست و معامله گران در آن اختیار کامل بر دارایی خود دارند. ارز دیجیتال سند باکس را می توان بر پایه WETH در این صرافی تهیه کرد.

  صرافی های ایرانی برای خرید ارز سند باکس

  1. بیت پین (Bitpin)
  2. رابین کش (rabincash)
  3. تبدیل (Tabdeal)
  4. اوکی اکسچنج (OkEx)
  5. آبان تتر (abantether)
  6. رمزینکس (ramzinex)

  پروژه های ارز دیجیتال سند باکس

  Sandbox پروژه ای است که از بلاک چین، NFT و متاورس در زیرساخت خود کمک گرفته است؛ بنابراین تعجبی ندارد که ببینم شرکت های بازی و فعال در این زمینه با سند باکس همکاری هایی داشته باشند و به طریقی از آن استفاده کنند. در ادامه برخی از این شرکت ها یا بازی ها را معرفی کرده ایم:

  Cryptokititties، Atari، Square، Guild of Gaurdians، The Walkind Dead، Care Bears، Metamask، Sumrfs، Avenged Sevenfold، Binance، Wax، Opera.

  آینده ارز دیجیتال سند باکس

  این ارز خدماتی متنوع در زمینه بازی های رایانه ای، هم برای گیمرها و هم برای سازندگان بازی ها ارائه می دهد. با توجه به اینکه نسل جوان بسیار به بازی علاقه دارد و می تواند برخلاف بسیاری از بازی های سنتی، در کنار بازی به کسب درآمد نیز بپردازد، می توان گفت احتمالاً جامعه کاربری این پلتفرم رشد خوبی خواهد داشت؛ هرچند که در حال حاضر نیز بیش از 1 میلیون کاربر فعال به صورت ماهانه از این متاورس استفاده می کنند.

  گفتنی است اجتناب از فناوری های روز در آینده غیرممکن خواهد بود. سند باکس با ترکیب چند فناوری نو (بلاک چین، متاورس و NFT) از این لحاظ کاملاً مناسب با فضا و نیاز آیندگان است؛ درحالی که حتی برخی از کسب وکارهای موفق امروزه حاضر به سنت شکنی نیستند. همچنین تیم پروژه دائماً در حال به روزرسانی این متاورس است که با توجه به امکان دخالت بر تصمیم گیری ها در پلتفرم این بازی توسط کاربران، می توان رضایت دائمی کاربران را انتظار داشت. با توجه به موارد ذکرشده می توان گفت اگر بازار ارزهای دیجیتال وضعیت مناسبی را داشته باشد و عموم مردم به استفاده از این فناوری و ارزهای دیجیتال متمایل باشند، می توان آینده درخشانی را برای توکن SAND نیز در نظر گرفت.

  سوالات متداول

  بله، این ارز یک توکن ERC-20 است که روی شبکه بلاک چین اتریوم ساخته شده است و شبکه اختصاصی خود را ندارد.

  خیر، LAND، GEM، CATALYST و ASSET دیگر توکن های این متاورس هستند؛ با این حال SAND توکن اصلی بومی متاورس Sandbox است.

  Atomic Wallet, myEtherWallet, Sandboxwallet, Bitski, Venly, Jaxx. درواقع Sand یک توکن ERC-20 است؛ درنتیجه تمام کیف پول های اتریومی را می توان برای ذخیره این دارایی استفاده کرد.

  صرافی هایBinance, Uniswap, KuCoin, Gate.io, Karaken, Huobi Global, Liquid, Bitstamp, Coinone, Bybit, Poloniex, Bittrex, OKEx, Crypto.com Exchange, Lbank, Indodax, MEXC, WazirX, ProBit Global, 50x, Upbit, BitWell, AAX, ApolloX DEX, ExMarkets, Deepcoin, WhiteBIT, BitKub, XT.com, BtcTurk| Pro, Bitvavo, Paribu, Bitexen, WOO Network, CoinDCX, Bitrue, KickEX, Rekeningku.com, Bitbns, MAX Exchange, Upbit, NovaDax,CoinDCX, KyberDMM, Digifinex, Dcoin, BitMart, BKKEX, AEX, VCC Exchange, Pionex, Bitget, ABCC, LATOKEN, ZBG, Bibox, Hotbit, Hoo, BitForex, AEX, Nominex, CoinTiger.

  ایجاد محیطی متفاوت در ساختار پلتفرم های بازی؛ در این صورت کاربران در محیط Sandbox می توانند از ساخت بازی و آیتم های آن و حتی انجام بازی کسب درآمد کنند.

  سند باکس محیطی جذاب به ویژه برای گیمرهاست که براساس قاعده Play-to-Earn طراحی و راه اندازی شده است. به این ترتیب گیمرها می توانند علاوه بر بازی، از محیط متاورس کسب درآمد کنند. این متاورس همچنین برای توسعه دهندگان بازی، روش هایی برای کسب درآمد در نظر گرفته است؛ بنابراین می بینیم بلاک چین و متاورس چگونه در حال تغییر روند بازی های رایانه ای هستند که طرفداران بسیاری نیز دارند. در این مقاله سعی کردیم پلتفرم متاورس Sandbox و توکن بومی آن یعنی SAND را به طور کامل بررسی کنیم.