ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) چیست؟ به همراه قیمت لحظه ای آن 

ارز دیجیتال آیوتا

قیمت لحظه ای ارز دیجیتال آیوتا

نمودار آیوتا


از همان ابتدا تا به امروز تمام اختراعات و اکتشافاتی که انجام شده در راستای پیشبرد هدف راحتی زندگی است و تمام اختراعاتی که اتفاق افتاده است به این منظور است که زندگی بشر را راحت‌تر کند و بشر بتواند راحت‌تر به کارهای روزمره بپردازد.از همان ابتدا که انقلاب‌های صنعتی با پیدایش اینترنت اتفاق افتاد و در حال حاضر که شاهد پیدایش پول دیجیتالی هستیم. با وجود پول‌های دیجیتال یا همان ارزهای دیجیتال که بزرگ‌ترین و سردسته تمامی آنها بیت‌کوین است این اتفاق در حال افتادن است. در این مقاله می‌خواهیم به معرفی ارز دیجیتال آیوتا و نقد و بررسی آن بپردازیم.

اما در کنار این مسائل شبکه آیوتا چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟ آیوتا همان اینترنت اشیا است که به وسیله یک شبکه اختصاصی و هدف هایی که دارد، قرار است زندگی ماشینی که در دور و بر ما است را راحت‌تر کند که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم. نگاهی به تاریخچه ارزدیجیتال آیوتا می‌اندازیم:

تاریخچه ارز دیجیتال آیوتا

در سال ۲۰۱۵ با عرضه اولیه‌ای که داشت نتوانست بیشتر از ۱۵۰۰ بیت‌کوین سرمایه جذب کند. اما دلیل آن چیست؟ در سال ۲۰۱۵ ارزهای دیجیتال مانند امروز آن‌قدر فراگیر نشده بودند که یک پروژه که روی شبکه اختصاصی خودش است بتواند موفق عمل کند.

اگر در همان سال‌ها نیز عرضه اولیه‌های خوبی اتفاق می‌افتاد اغلب بر روی شبکه اتریوم بود اینکه یک توکن یا کوینی بیاید روی شبکه خود سرمایه زیادی جذب کند دور از انتظار بود ولی در ادامه آن در سال ۲۰۱۷ با عقد قراردادهایی که شرکت آیوتا با شرکت‌هایی مثل سامسونگ، فولکس‌واگن و شرکت‌های مثل فوجیستو و از این نوع شرکت‌ها توانست به موفقیت‌های بیشتری برسد و سرمایه‌گذاران بیشتری رو به خودش جذب کند.

ارز دیجیتال آیوتا IOTA چگونه کار می‌کند؟ و نحوه عملکرد آن به چه شکل است؟

ارز دیجیتال آیوتا

شبکه ارز دیجیتال آیوتا با هدف مدیریت هوشمند و هدف‌دار اینترنت اشیا اطراف ما به وجود آمده است. یعنی چه؟

به‌عنوان‌مثال ما در زندگی روزمره‌مان لوازمی مانند یخچال، پنکه، خودرو، تلویزیون، کولر و از این قبیل وسایل داریم که از آن‌ها استفاده می‌کنیم … در اینجا به عنوان مثال ما در داخل تلویزیونی که استفاده می‌کنیم در سایت اشتراک فیلمی هستیم و حق عضویت به آن سایت پرداخت می‌کنیم و حق اشتراک ما بعد از مدت‌زمان مشخصی اکسپایر می‌شود و تلویزیون ما به‌صورت خودکار حق عضویت را از آن سایت خریداری می‌کند، اما با این تفاوت که ما متوجه نمی‌شویم و هزینه این پرداخت توسط کوین یا توکن آیوتا انجام می‌شود و خود تلویزیون به‌صورت خودکار این پرداخت را انجام می‌دهد.

به همان تناسب یخچالی که استفاده می‌کنیم اگر مواد غذایی داخل آن کم شود و تمام شود خودش به‌صورت هوشمند داخل شبکه آیوتا از میوه‌فروشی و یا سوپرمارکت‌ها ماده غذایی را تأمین می‌کند.

در ادامه خودرویی که داریم، اگر خودرو برقی داشته باشیم به‌صورت شارژ هوشمند آیوتا خودرو برقی ما را شارژ می‌کند. اما به چه صورت؟ به عنوان مثال همسایه شما یک پنل خورشیدی دارد، ماشین شما به‌صورت هوشمند به این پنل خورشیدی متصل می‌شود و با این وصل شدن هم ماشین شما شارژ می‌شود و هم هزینه این شارژ توسط کوین آیوتا به پنل خورشیدی همسایه شما پرداخت می‌شود و بدون اینکه شما یک درصد متوجه شوید که این اتفاقات دارد اتفاق می‌افتد.

شما صبح از خواب بیدار می‌شوید و سوار ماشینتان می‌شوید که با سوخت تکمیل روزتان را شروع می‌کنید و هدف آیوتا و اینترنت اشیا، راحت کردن زندگی بشر است، به طوری که دیگر نیاز نباشد که وقت زیادی را درگیر کارهای کوچک و پیش‌پاافتاده کند.

تنگل چیست؟

اما در کنار آن هر شبکه، کوین و یا توکنی روی یک شبکه‌ای پیاده‌سازی شده است و هر کوین بر روی یک شبکه زنده است. به عنوان مثال بیت‌کوین روی بلاک‌چین است، اتریوم بر روی شبکه خودش، ریپل بر روی شبکه خودش (البته که ریپل متمرکز است و شبکه اختصاصی خودش را ندارد) و اما ارز دیجیتال آیوتا بر روی شبکه‌ای به نام تنگل است. اما تنگل با بلاک‌ چین یکسری تفاوت دارد که در زیر به آن می‌پردازیم:

اگر بخواهیم تراکنشی در بلاک‌چین انجام دهیم باید منتظر بمانیم که ماینرها و اعضای شبکه آن را تأیید کنند و این مسئله چندین دقیقه از ما زمان می‌گیرد. اما در شبکه تنگل به این صورت نیست. چگونه است؟ به عنوان مثال شما به کیف پولتان وارد می‌شوید و می‌خواهید که آیوتا را برای شخص دیگری ارسال کنید.

برای انجام این تراکنش باید دو تراکنش قبلی خودتان را تایید کنید… یعنی دو شخصی که قبل از شما قصد انجام تراکنشی را داشته اند تایید کنید… و آن دونفر نیز برای انجام تراکنش باید تراکنش دو نفر قبلی خودشان را تایید کنند… و این مساله آنقدر شاخه به شاخه اتفاق می افتد تا همه کاربران تراکنش های یکدیگر را تایید کنند.

اما تفاوت تنگل و بلاک‌ چین در چیست؟

ارز دیجیتال آیوتا

  1. شبکه تنگل تراکنش‌هایش فی صفر دارد … یعنی چه؟ یعنی شما حق تراکنش را پرداخت نمی‌کنید که موردی جالب و خوب و ایده ال است و سبب شده است که این شبکه یک شبکه متمایزی از سایر شبکه های ارزهای دیجیتال باشد.
  2. داخل شبکه بلاک‌چین هرچقدر کاربرها و تراکنش‌ها زیاد اتفاق افتد سرعت شبکه به نسبت آن کاهش میابد و مقیاس‌پذیری بالایی ندارد. اما در شبکه تنگل به این صورت نیست و هرچقدر کاربران شبکه زیاد شود و تعداد استفاده‌کنندگان از این شبکه زیاد شود، سرعت این شبکه بالاتر می‌رود. زیرا که تعداد کسانی که تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند به نسبت آن زیاد می‌شود.

تعداد واحدهای ارز دیجیتال آیوتا

اما تعداد واحدهای یک کوین IOTA چقدر است؟ همان‌طور که بیت‌کوین ۲۱ میلیون عدد از آن وجود دارد، اتریوم ۱۲۰ میلیون از آن وجود دارد و… در خصوص کوین آیوتا نیز این مسئله حائز اهمیت است و در مورد آن نیز صدق می‌کند.

تعداد واحدهای کوین آیوتا تقریبا ۲ ترلیارد است که این تعداد بسیار بالاست. حال اگر این مقدار در داخل صرافی‌ها لیست شود از کادر Order عدد آن بالاتر می‌شود. به عنوان مثال کارکترهایی order که داخل صرافی هایی مانند بایننس تعیین می کنیم نهایتا ۱۰ کاراکتر است.

یعنی مثلا یک کوینی که ۱۱ کاراکتر داشته باشد (مثلاً چند میلیون از آن وجود داشته باشد) و ما بخواهیم به عنوان مثال ۱۰۰ دلار از آن را خریداری کنیم نزدیک به ۱۱ میلیون آیوتا می شود و داخل کادر سفارش ما جا نمی شود.

به همین منظور قراردادی بستند که هر یک میلیون آیوتا را یک مگا آیوتا بنامند. یعنی اگر از هر صرافی آیوتا خریداری کنیم (به عنوان مثال صرافی بایننس) یک عدد آیوتا برابر است با یک میلیون آیوتا. زیرا تعداد آن ها بالا است از واحد مگا استفاده می کنند و شما در اصل یک مگا آیوتا خریداری کرده اید.

کیف پول رسمی ارز دیجیتال آیوتا

ارز دیجیتال آیوتا

اما چه کیف پول‌هایی از کوین آیوتا پشتیبانی می‌کنند؟ کیف پول‌های زیادی وجود دارد اما کیف پول‌های مجاز و قابل‌اعتماد که خود آیوتا به صورت رسمی آن ها را معرفی کرده است، کیف پول رسمی است که در ویندوز و لینوکس و آی مک ها باشد را می توانید استفاده کنید و هنوز کیف پولی که برای اندروید یا IOS ساخته شده باشد و قابل استفاده بر روی تلفن همراه باشد وجود ندارد.

شما فقط می توانید بر روی کیف پول هایی که بر روی ویندوز شما نصب می شود و روی سیستم های کامپیوتری شما است، استفاده کنید که از روی سایت رسمی آیوتا قابل دانلود است.

صرافی‌ های قابل پشتیبانی ارز دیجیتال آیوتا

بایننس، هیت بی تی سی (Hit BTC)، صرافی هیوبی (Huobi)، صرافی گیت دات آی او (Gate.io) و صرافی بیتفینکس (Bitfinex) لیست صرافی هایی است که از کوین آیوتا حمایت می‌کنند و داخل صرافی خودشان آن را لیست کرده‌اند.

رتبه کوین آیوتا

طبق سایت www.coinmarketcap.com که رتبه کوین‌ها را به ما نشان می‌دهد، رتبه کوین آیوتا در رده ۲۲ کوین مارکت با مارکت کپ ۷۰۶ میلیون دلار و قیمت ۲۸ سنت و توکن‌های در گردش آن ۲ تریلیارد عدد از این کوین است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته در هنگام نگارش این مقاله ۱۶ میلیون دلار بوده است که نزدیک به ۱.۷۹۳ هزار بیت‌کوین است.

اطلاعات تکمیلی در خصوص ارز دیجیتال آیوتا را می‌توانید از سایت رسمی آیوتا با آدرس www.iota.org مشاهده کنید.

خرید ارز دیجیتال IOTA

ارز دیجیتال آیوتا

برای خرید ارز دیجیتال آیوتا دوراه پیش روی ما قرار دارد:

۱. خرید به روش مستقیم با ارزهای سنتی (ریال یا دلار)

  • خرید آیوتا با ریال

خرید به روش مستقیم با ارز سنتی ریال از طریق صرافی‌های داخلی یا همان ایرانی انجام می‌شود. اما از آنجا که در بیشتر صرافی‌های داخلی فقط بیت کویت یا اتریوم به فروش می‌رسد کمتر سایت داخلی برای خرید ایوتا وجود دارد و اکثریت آن‌ها به‌صورت نمادین و با موجودی صفر این ارز را در سایت خود قرار داده‌اند.

  • خرید ارز آیوتا با دلار

خرید مستقیم با ارز سنتی دلار یک روش بسیار متداول در سراسر جهان جز ایران است. زیرا این روش نیاز به داشتن حساب‌های بین‌المللی نظیر ویزاکارت یا مستر کارت دارد که به دلیل تحریم‌های موجود برای افراد ساکن ایران این روش امکان پذیر نیست و نیاز به واسطه‌های زیادی دارد که در مقابل افزایش هزینه انجام شده و مشکلات پیش رو روش مناسبی برای افراد ساکن ایران به شمار نمی‌آید. اما

۲. تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به ارز دیجیتال آیوتا (مانند تبدیل بیت‌کوین و اتریوم به آیوتا)

متداول‌ترین روش برای خرید ارزدیجیتال آیوتا یا سایر ارزهای دیجیتال علی‌الخصوص برای کاربران ایرانی تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به ارز دیجیتال IOTA است. در این روش شما باید با استفاده از سایت‌های ایرانی معتبر یا سایت LocalBitcoins.com، اقدام به خرید ارز دیجیتال بیت‌کوین با اتریوم به ریال کنید و این ارزها را به صرافی‌های معتبر خارجی مانند بایننس و Hitbtc منتقل کنید و سپس از کیف پول خود آن‌ها را به ارز دیجیتال آیوتا تبدیل کنید.

سخن آخر

آیوتا که نسل سوم ارزهای دیجیتال است، با قابلیت‌های نوین خود نظیر تراکنش‌های فوق سریع بدون کارمزد، محبوبیت زیادی را در بین کاربران پیدا کرده است؛ به گونه‌ای که می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده‌ای نه چندان دور بخش عظیمی از بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص دهد.

 

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
نوبیتکس دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

امتیاز شما با موفقیت ثبت شد
۴/۵ (۸ امتیاز)
ترتیبی که برای خواندن مقالات" انواع کوین ها "به شما پیشنهاد می‌کنیم:
این مطلب را حتما بخوانید:  ارز دیجیتال سلو چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ترتیبی که برای خواندن مقالات مربوطه به شما پیشنهاد می‌کنیم: