همانطور که در مقاله مربوط به آموزش صرافی کوینکس اشاره کردیم، کوینکس بستری آنلاین برای انجام معاملات رمز ارزها است که در سال 2017 توسط یانگ هایپو در هنگ کنگ راه اندازی شد. این صرافی که از یک تیم موفق تشکیل شده است توانست در مدت زمانی کوتاه با فراهم کردن فضایی با امنیت بسیار بالا برای کاربران خود، فعالیت های مربوط به حوزه ارز دیجیتال را گسترش دهد. این صرافی دارای دو نوع معامله استاپ و مارجین است؛ بخش مربوط به استاپ تریدینگ از سه بخش معاملات لیمیت، مارکت، استاپ لیمیت و استاپ مارکت تشکیل شده شده است؛ در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال قصد داریم تا به آموزش اردرهای شرطی استاپ لیمیت در کوینکس بپردازیم. اگر شما نیز به این بخش از آموزش های مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده علاقه مند هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست []

  اردرهای شرطی استاپ لیمیت در کوینکس

  بخش استاپ لیمیت صرافی کوینکس که به آن استاپ لاست و استاپ اردر نیز گفته می شود، بخشی است که به صورت شرطی عمل می کند. به عنوان مثال شما در یک معامله یک قیمت را برای خرید یا فروش وارد می کنید، حال هنگامی اگر قیمت به آن چیزی که شما تعیین کرده اید برسد، سفارش شما به طور کامل انجام می شود و در غیر این صورت سفارش شما حذف می گردد. به بیان دقیق تر باید بگوییم که مادامی که عدد تعیین شده توسط شما به عدد بازار نرسد، سفارش شما در نمودار عرضه و تقاضا عمق بازار نیز نمایش داده نمی شود. اکثر افرادی که به دنبال انجام معاملات شرطی طبق تارگت هایی که پیش بینی کرده اند هستند، از این گزینه استفاده می کنند.

  آموزش انجام معامله اسپات در کوینکس بخش Stop-Order (Stop-Limit)

  نحوه کار شما برای معاملات شرطی استاپ لیمیت در کوینکس به این صورت است که چه قصد خرید و چه قصد فروش داشته باشید، یک قیمت را در بخش استاپ (stop) به عنوان شرط و یک قیمت را در بخش لیمیت (limit) به عنوان محدود کننده قیمت خرید یا فروش وارد می کنید؛ سپس در بخش Amount نیز تعدادی که قصد خرید یا فروش را دارید وارد می کنید. استاپ اردر یا همان استاپ لیمیت به این صورت عمل می کند که، تا وقتی که قیمت ارز مورد نظر شما که قصد خرید یا فروش آن را دارید، به قیمت شرطی (Stop) که گذاشتید نرسیده باشد، معامله ای صورت نمی گیرد و در نمودار عمق بازار شما به عنوان خریدار یا فروشنده نمایش داده نمی شوید. (تصویر زیر) و زمانی که قیمت بازار به قیمت استاپ شما رسید سفارش شما ارسال می شود و با سفارشی که از قیمت لیمیت شما بهتر و یا حداقل معادل قیمت لیمیت باشد معامله انجام می شود و چنانچه در طرف مقابل شما سفارش قیمتی بهتر از قیمت لیمیت مشخص شده توسط شما وجود نداشته باشه معامله ای صورت نمی گیرد.

  نمودار عمق بازار_ در این نمودار بخش سبز رنگ نشان دهنده خرید و بخش قرمز رنگ شان دهنده فروش است

  اردرهای شرطی استاپ لیمیت کوینکس در معاملات خرید

  استاپ لاست یا حد ضرر در معاملات خرید زمانی به کار شما می آیند که شما معامله ای را باز کرده اید و رمز ارزی را خریداری کرده و تحلیلتان این بوده که آن رمز ارز رشد می کند؛ اما برخلاف تحلیل شما، به هر دلیلی بازار آن رمز ارز ریزش کرده و شما متضرر می شوید. حال برای اینکه این اتفاق نیوفتد، صرافی کوینکس قابلیت اردرهای شرطی استاپ لیمیت را ایجاد کرده است؛ نحوه کار با اردرهای شرطی استاپ لیمیت در کوینکس به این صورت است که شما قیمت مورد نظر برای معامله یا کمی از آن قیمت پایین تر را به عنوان حد ضرر تعیین می کنید و قابلیت استاپ لاست یا همان استاپ لیمیت، اجازه نمی دهد که شما متضرر شوید. در این نوع معامله شرطی زمانیکه بازار قیمتی که شما برای لیمیت مشخص کرده اید را رد کند، سفارش را حذف می کند؛ و اگر قیمت بازار به قیمت تعیین شده شما در بخش استاپ برسد و خریداری با قیمت شما در بخش لیمیت وجود داشته باشد، معامله صورت می گیرد.

  نحوه استفاده از اردرهای شرطی استاپ لیمیت در معاملات فروش

  حالت دیگر اردرهای شرطی استاپ لیمیت در کوینکس، در معاملات فروش اتفاق می افتد و به این صورت است که شما رمز ارزی را می فروشید و تحلیلتان این است که قیمت آن قرار است ریزش کند و پایین بیاید و در آن قیمت پایین قصد خریداری آن ارز دیجیتال را دارید؛ اما بر خلاف تحلیل شما، به هر دلیلی بازار رشد می کند و شما متضرر می شوید؛ حال در اینجا نیز مجدداً برای اینکه شما ضرر نکنید، قیمتی که آن رمز ارز را فروخته اید یا کمی بالاتر از آن قیمت را حد ضرر قرار می دهید؛ حال زمانیکه آن رمز ارز بخواهد رشد کند، در صورتیکه قیمت بازار به قیمت تعیین شده شما برسد، معامله بسته می شود و اجازه نمی دهد که شما ضرر کنید.

  برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر در خصوص نحوه انجام معاملات خریدوفروش توجه کنید:

  فرض کنید، شما ارز ریپل را به قیمت 52 سنت خریداری کرده اید و احساس می کنید که اگر به قیمت 50 سنت برسد، ریزش ادامه پیدا می کند. حال برای آنکه متضرر نشوید، شما Order مخالف خریدتان که Order فروش است را در بخش Stop که مربوط به حد ضرر می‎باشد (مثلاً 50 سنت) می نویسید؛ و در بخش Limit که به معنای عمل در معامله است (حداقل قیمتی که برایتان معامله را انجام می دهد و جلوی ضرر شما را می گیرد) به عنوان مثال 47 سنت را وارد می کنید. در بخش Amount نیز مقدار رمز ارز مورد نظر (در این مثال مقدار ریپل) را با کلیک بر روی Available وارد می کنید و بر روی گزینه سبز رنگ Sell XRP کلیک می کنید.

  حال (طبق تصویر) مشاهده می کنید که در قسمت Stop Order، یک اردر برای شما لحاظ شده است و هر وقت که قیمت اردر ریپل به 50 سنت برسد (قیمت بازار به قیمت وارد شده شما در بخش استاپ برسد)، و خریداری با قیمت پیشنهادی ما (حداقل معادل قیمت لیمیت) برای فروش وجود داشته باشد، عمل می کند و ریپل را به فروش می رساند.

  حال (طبق تصویر) مشاهده می کنید که در قسمت Stop Order، یک اردر برای شما لحاظ شده است و هر وقت که قیمت اردر ریپل به 50 سنت برسد (قیمت بازار به قیمت وارد شده شما در بخش استاپ برسد)، و خریداری با قیمت پیشنهادی ما (حداقل معادل قیمت لیمیت) برای فروش وجود داشته باشد، عمل می کند و ریپل را به فروش می رساند.

  حال اگر شما ریپل را فروخته باشید، در این صورت انتخاب لیمیت شما مخالف آن (اردر خرید) می شود. به عنوان مثال تصور کنید که ریپل را فروخته ایم و تحلیلمان این است که مثلاً قرار است که ریپل ریزش کند و آن را به قیمت پایین تر بخریم؛ اما اگر به هر دلیلی ریپل رشد کند، بنابراین حال ما یک حد ضرر برای آن مشخص می کنیم. مثلاٌ اگر ریپل را روی 58 سنت فروخته ایم، در بخش استاپ لاس به این صورت وارد می کنیم که اگر به 60 سنت رسید استپ کند و روی 63 سنت (لیمیت) خرید را برایمان انجام دهد. (این به مفهوم این است که اگر قیمت بازار به قیمت وارد شده ما در بخش استاپ برسد و فروشنده ای با قیمتی که ما برای خرید (در بخش لیمیت) وارد کرده ایم وجود داشته باشد، خرید انجام می شود و در غیر این صورت معامله حذف می شود.) در قیمت Amount نیز با کلیک بر روی بخش Available، مقدار دلاری که موجودی ما است را نمایش خواهد داد.

   

  در آخر پس از تکمیل همه موارد بر روی گزینه Buy XRP کلیک می کنیم.

  زیر مشاهده می کنید که یک اردر در بخش استاپ اردر برای ما باز شده است که در آن تعریف کرده ایم که بر روی 60 سنت برایمان استپ کند و روی 63 سنت خرید را انجام دهد.

  تا اینجا به طور کامل اردرهای شرطی استاپ لیمیت در کوینکس را برای حد ضرر توضیح دادیم؛ اما حال چگونه می توانیم حد سود را با آن تعیین کنیم؟ یا به عبارت دیگر تارگت ها و هدف هایمان را چگونه تعیین کنیم تا به سود برسیم؟

  فرض کنیم که بازار مطابق تحلیل ما پیش رود و ریپل ریزش داشته باشد. مثلاً طبق مثال قبل پیش بینی ما برای اینکه ریپل با رسیدن به 50 سنت خواهد ریخت درست باشد و با رسیدن قیمت ریپل به 50 سنت، صرافی برای ما ریپل بخرد؛ در اینجا حد سود تارگت ماست؛ حال در اینجا باید فیلد استاپ را با 53 سنت پر کنیم و لیمیت را بر روی 50 سنت قرار دهیم و در Amount نیز مانند مثال های بالا کل داراییمان را وارد کنیم و بر روی Buy XRP کلیک کنیم تا زمانیکه مبلغ وارد شده ما به عدد بازار رسید، شرط ما انجام شود و معامله صورت گیرد.

  حال (مطابق تصویر زیر) در استاپ اردر ما دو اردر قرار دارد که اردر اول استاپ لاس ما برای حد ضرر است و اردر دوم حد سود ماست (زمانیکه اردر ما را با سود برای ما می بندد).

  استاپ مارکت در اردرهای شرطی کوینکس

  در استاپ مارکت، در واقع شما فقط فیلد مربوط به Stop را وارد می کنید و مابقی را خود صرافی انجام می دهد. به عنوان مثال شما در قیمت 52 سنت خرید را انجام داده اید و احساس می کنید که اگر به 50 سنت برسد، متضرر می شوید؛ در اردر مقابل اردر خرید (اردر فروش)، در بخش استاپ، 50 سنت را وارد می کنید و بر روی Sell کلیک می کنید. اتفاقی که در اینجا رخ می دهد این است که خود صرافی، هر زمان که قیمت بازار به 50 سنت برسد، برایتان معامله فروش را بر روی هر قیمتی که عدد بازار بود انجام دهد.

  مشاهده ویدیوی آموزش کوینکس:

  ویدیو آموزش صرافی کوینکس در آپارات

  ویدیو آموزش صرافی کوینکس دریوتیوب

  جمع بندی

  ما در این مقاله به آموزش اردرهای شرطی استاپ لیمیت در کوینکس پرداختیم و شما را با حد ضرر و حد سود در معاملات استاپ لاس (استاپ لیمیت) آشنا کردیم. به طور کلی در استاپ لیمیت ما یک محدوده را برای انجام معامله خود مشخص می کنیم و اردر معامله با رسیدن قیمت استاپ به عدد بازار شروع می شود و تا زمانیکه قیمت بازار با قیمت استاپ ما برابر باشد، اگر خریدار یا فروشنده ای با قیمت تعیین شده ما در بخش لیمیت وجود داشته باشد، معامله انجام می شود و در غیر این صورت سفارش حذف می شود؛ اما در استاپ مارکت بازه ای را مشخص نمی کنیم و فقط می گوییم زمانیکه قیمت استاپ ما به عدد بازار رسید، هر مبلغی که در بازار بود معامله انجام شود. بنابراین از این پس شما می توانید به راحتی و پس از یادگیری انجام معاملات به روش ساده اردر لیمیت، از روش اردرهای شرطی نیز استفاده کنید و با قرار دادن شرط های معاملاتی از متضرر شدن خود جلوگیری کنید و به سوددهی برسید. همچنین فراموش نکنید که قرار دادن حد ضرر و حد سود نیازمند این است که شما با تحلیل های بازار آشنا باشید و به خوبی بتوانید با استفاده از پیش بینی های بازار و تحلیل های بنیادی و تکنیکال، گزینه های “Stop” و “Limit” را تعیین کنید و اگر فردی مبتدی هستید بهترین روش انجام معاملات برای شما تا زمانیکه به سطح حرفه ای در بازار و تحلیل های مربوط به آن برسید، انجام معاملات لیمیت در بخش استاپ صرافی کوینکس می باشد.