استیک کردن (Staking) یا استیک ماینینگ یک روش مدرن برای استخراج ارزهای دیجیتال است. به طور کلی ماین کردن یا فرآیند ماینینگ به دو روش انجام می شود؛ روش اول، روش سنتی است که در آن شما به وسیله یک دستگاه، برای خودتان یک ارز را ماین می کنید و به اصطلاح آن رمز ارز را به دست می آورید؛ اما در روش جدید و مدرن استیک ماینینگ جای روش سنتی را گرفته است. در مقاله آموزش استیک در کوینکس قصد داریم روش جدید را به همراه جزئیاتی مانند سود استیک کردن در کوینکس و نحوه محاسبه سود در کوینکس باهم بررسی کنیم.

فهرست []

  در روش مدرن شما از دارایی هایی که در حال حاضر دارید و هولد کرده اید، می توانید ارزهای دیجیتال دیگر را ماین کرده و به دست آورید و روز به روز دارایی های هولد شده خود را افزایش دهید. استخراج به روش استیک کردن فرآیندی است که شما را از خرید یک دستگاه ماینر یا استخراج کننده بی نیاز می کند و شما دیگر نیاز نیست یک دستگاه پر سروصدا با هزینه برق بسیار بالا را برای ماین کردن خریداری کنید تا برای شما ارز دیجیتال ماین کند.

  در این روش، شما از سرمایه خود در بازار ارز دیجیتال استفاده می کنید، آن را در یک صرافی استیک می کنید و روز به روز سرمایه شما بیش تر می شود و ارزهای دیجیتال بیش تری به دست می آورید. صرافی های معتبر برای استیک کردن بایننس و کوینکس هستند که به علت مشکلات به وجود آمده برای صراقی بایننس، ما در این مقاله قصد داریم آموزش استیک در صرافی کوینکس را به طور کامل برای شما شرح دهیم؛ پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

  استیک ارز دیجیتال در چه شبکه هایی امکانپذیر است؟

  در شبکه هایی که بر اساس الگوریتم “اثبات کار” طراحی شده باشند؛ می توان به عنوان ماینر شروع به کار کرده و با تایید تراکنش ها پاداش دریافت کرد. در واقع Proof of Work یکی از الگوریتم های اصلی امنیتی شبکه بلاک چین محسوب شده و درآمدزایی از این طریق مستلزم خرید ماینرهای پرقدرت و مصرف برق بسیار بالا است.

  اما با پیشرفت تکنولوژی در ساخت برخی از شبکه های بلاک چین از الگوریتم “اثبات سهام” استفاده می شود. در واقع در این الگوریتم مدرن؛ سرمایه گذار به عنوان یکی از هزاران هزار نودهای شبکه برای تایید تراکنش و حفظ امنیت آن فعالیت کرده و بر اساس میزان رمز ارزی که استیک کرده باشند؛ پاداش دریافت می کند. بنابراین دیگر نیازی به تجهیزات کامپیوتری پرقدرت و مصرف برق نیست.

  از مارس 2021 الگوریتم شبکه بلاک چین کوینکس نیز از Proof of Work به Proof of Stake تغییر کرد. بنابراین این امکان برای کاربران فراهم شده تا با استیک رمز ارز در این شبکه؛ پاداش دریافت کنند. اما چطور می توان در کوینکس استیک کرد؟

  کوینکس از تاریخ 20 مارس 2021 شبکه بلاکچین خودش را از اثبات کار (POW) به اثبات سهام (POS) تغییر داد. در روش اثبات سهام شما با استیک در کوینکس و نگهداری داراییتان در بخش استیک ماینینگ کوینکس به طور اتوماتیک پاداش استخراج به دست می آورید. شما بعد از ثبت نام در صرافی کوینکس میتوانید از طریق استیک کردن کسب درآمد داشته باشید.

  مراحل استیک کردن در صرافی کوینکس

  تنها کافی ست بخشی از دارایی رمزنگاری شده خود را در بخش استیک ماینینگ CoinEx نگهداری کنید. با این کار به طور اتوماتیک پاداش استیک به حساب شما واریز می شود. با استیک کردن می توانید از طریق دارایی هایی رمزنگاری هولد شده خود سایر ارزهای دیجیتال را به دست آورده و بر میزان دارایی خود اضافه کنید.

  خوشبختانه تعدادی از صرافی ها مانند CoinEx و Binance امکان استیک کردن را برای کاربران خود فراهم کرده اند. برای شروع استیک در CoinEx مانند مراحل زیر عمل کنید:

  • در قدم اول از طریق لینک https://www.coinex.com به آدرس رسمی صرافی کوینکس رفته و از طریق داشبورد بالای صفحه و گزینه Log In وارد پنل کاربری خود شوید.

  • در این مرحله و پس از ورود به پنل اصلی، از طریق داشبورد بالای صفحه بر روی گزینه “Mining” کلیک کنید.

  • پس از ورود به صفحه “Mining” بر روی گزینه “Stake mining” کلیک کنید.
  • با انتخاب این گزینه، تمام پروژه های استیک به شما نمایش داده می شود؛ این پروژه ها شامل موارد زیر می شوند:
  Allاین گزینه نشان دهنده تمام پروژه های مربوط به استیک است.
  In Progressاین گزینه نشان دهنده پروژه های استیک در حال اجرا است.
  Coming Soonاین گزینه نشان دهنده پروژه های استیکی است که در آینده نزدیک اجرا می شوند.
  Finishedاین گزینه نشان دهنده پروژه های استیکی است که مهلت آنها به پایان رسیده است.

   

  • تنها کافی ست وارد گزینه In Progress شده و پروژه های در حال اجرا را بررسی کرده و مناسب ترین مورد را انتخاب کنید.
  • توجه داشته باشید که ممکن است در زمان مراجعه شما به دلیل عدم وجود پروژه در حال اجرا، صفحه مربوط به این گزینه، خالی باشد.

  برای درک بهتر مطلب آموزش استیک به مثال زیر از یک پروژه استیک در کوینکس توجه کنید:

  رویدادMM Mining  که مخفف “Market Making Mining” است و به معنای بازسازی خودکار می باشد، یکی از پروژه های استیک صرافی کوینکس است که در آن (طبق تصویر) شما باید در بخش MM Acount، ابتدا دارییتان را به CET/USDT تبدیل کنید و سپس شروع به مشارکت کرده و سپس ماینینگ به صورت اتوماتیک اتفاق می افتد و می توانید استخراج داشته باشید.

  در این بخش شرایط مربوط به این پروژه نوشته شده که در هر پروژه متفاوت است.

  در این بخش نیز مدت زمانیکه تا پایان این پروژه مانده و میزان سود و سایر موارد مربوط به پروژه انتخابی را به شما نشان می دهد.

  توجه! نکته قابل توجه در خصوص تمامی پروژه های مربوط به استیک ماینینگ این است که حتماً باید احراز هویت شما تایید شده باشد، تا بتوانید در هر پروژه شرکت کنید.

  کسب درآمد از استیک در کوینکس

  همانطور که گفتیم یکی از روش های کسب درآمد در دنیای رمزارزها داشتن ماینر و استخراج رمزارزهاست. به این شکل که شما با استفاده از ماینر امنیت سیستم را با ایجاد زنجیره ای از بلوک ها و تایید تراکنش ایجاد و در ازای آن پاداش دریافت می کنید.

  این سبک استخراج را که مختص به بلاکچین های سنتی است، روش Proof Of Work که به معنی اثبات کار است، شناخته می شود و با اختصار POW شناخته می شود.

  اما با پیشرفت علوم رمزنگاری و ظهور بلاکچین های جدید، روش Proof Of Stake که به معنی اثبات سهام است و با نماد POS نمایش داده می شود، جایگزین روش های قبلی شد.

  در این روش شما به عنوان یک نود، یکی از هزاران هزار کاربری هستید که زنجیره تایید تراکنش را به وجود می آورند و این نودها هستند که امنیت و تایید تراکنش را ایجاد می کنند و در ازای آن، براساس میزان رمزارزی که استیک کرده اید پاداش به دست می آورید.

  نحوه استیک کاردانو در کوینکس

  برای استیک کردن ارز دیجیتال کاردانو (یا هر ارز دیجیتال دیگر)، همان طورکه در مطالب پیش اشاره شد، لازم است وارد حساب Financial خود شوید. پس از ورود به این بخش، روی گزینۀ Asset Tranfer که در مقابل ارزدیجیتال کاردانو (ADA) قرار دارد، کلیک کنید.

  پس از کلیک روی گزینۀ Asset Tranfer به صفحۀ جدیدی هدایت خواهید شد که باید مقدار کاردانو موردنظر خود را از حساب SPOT به حساب Financial انتقال دهید. برای این کار، حساب مبدأ (From) به حساب Spot و حساب مقصد (To) به حساب Financial اشاره دارد. پس از واردکردن مقدار کاردانوی موردنظر در کادر Amount و کلیک روی گزینۀ Confirm، رمزارز کاردانو به حساب Financial انتقال می یابد و پس از آن (البته یک روز پس از انتقال دارایی به حساب (Financial مجاز به دریافت سود سالیانه می شوید. به بیان ساده، برای استیک ارزهای دیجیتال در صرافی کوینکس کافی است ارز دیجیتال موردنظر خود را از حساب SPOT به حساب Financial در صرافی کوینکس انتقال دهید.

  سود استیک کردن در کوینکس چقدر است؟

  برای آگاهی از مقدار سود دریافتی برای هر ارز دیجیتال در صرافی کوینکس، پس از ورود به بخش Financial، صفحه ای برای شما نمایش داده خوهد شد که در آن اطلاعات مختلفی برای کاربران ارائه شده است. در ادامه، شرح مختصری از این اطلاعات را ارائه خواهیم داد.

  Total amount   مقدار کل ارزهای دیجیتال سپرده گذاری شده در حساب Financial را مشخص می کند.   نشان دهندۀ درآمد دریافتی از استیک یک ارزدیجیتال در 24 ساعت گذشته است.   1_Day APY7_Day APY  بیانگر نرخ سود سالانه در هفت روز است و محاسبۀ آن نیز مانند نرخ سود سالانه در یک روز ((1_Day APY است. برای حساب کردن دقیق سود خود لازم است عددی که در ستون مربوط به 7_Day APY نوشته شده است را تقسیم بر 365 (تعداد روزهای سال) کنید.

   

  Operation

  بخش Operation به انتقال دارایی ها از حساب Spot اشاره دارد. در اصل عملیات استیکینگ با کلیک روی این گزینه امکان پذیر خواهد بود.

  توجه داشته باشید که درصدهای اعلام شده در بخش 7_Day APY و 1_Day APY ثابت نیستند و ممکن است در طول روز دچار نوسان شوند. به عنوان مثال، با کلیک روی آیکن نموداری که مقابل درصد ها قرار دارد، مشاهده خواهید کرد که نرخ سود در طی یک ماه نوسان شدید داشته است. کاربران قادر هستند نوسانات را در بازه های زمانی 30، 90، 180 و 365روزه مشاهده کنند.

  نحوۀ محاسبه سود استیک در کوینکس

  برای محاسبۀ سود دریافتی از استیکینگ ارز دیجیتال خود در صرافی کوینکس، پس از ورود به بخش Financial لازم است که روی گزینۀ  Activate Analysis کلیک کنید تا بتوانید دارایی خود را تجزیه و تحلیل نمایید. برای فعال کردن بخش Activate Analysis، پس از کلیک روی آن، کادری برای شما نمایش داده می شود که باید روی گزینۀ Confirm کلیک کنید.

  پس از فعال کردن Activate Analysis، گزینۀ جدیدی به نام PNL Analysis  برای شما نمایش داده خواهد شد که برای محاسبۀ سود خود لازم است روی این گزینه کلیک کنید (تحلیل ها بر مبنای یکی از رمزارزهای BTC، BCH، ETH و USDT است که معادل دلاری آن نیز درج شده است. با این حال، پیشنهاد می شود تحلیل ها را بر مبنای  USDT (دلار) تنظیم کنید. در تصویر زیر نیز بر مبنای USDT تنظیم شده است).

  با کلیک روی گزینۀ PNL Analysis، وارد صفحۀ جدیدی خواهید شد که در آن اطلاعاتی همچون مقدار موجودی و تعداد ارزهای دیجیتالی که در حساب Financial انتقال داده اید، نمایش داده می شود. در ادامه، به معرفی بخش های مختلف آن می پردازیم:

  • تعداد و درصد هریک از ارزهای دیجیتال که در حساب Financial شما قرار دارند؛
  • موجودی (معادل دلاری) شما در حساب Financial؛
  • سود روزانۀ همان روز (هر روزی که PNL Analysis را بررسی می کنید)؛
  • میانگین سود روزانه در یک هفته؛
  • چارت و نمودار ارزهایی که در حساب Financial وجود دارند؛
  • کل سود دریافتی؛
  • مشاهدۀ درآمد روزانه (درصورتی که چندین ارز دیجیتال را در حساب Financial داشته باشید، این بخش، سود همۀ آن رمزارزها را حساب می کند و به صورت نمودار برای شما نمایش می دهد).

  جمع بندی

  در دنیای ارزهای دیجیتال روش های متعدد برای درآمدزایی وجود دارد که استیک کردن فقط یک گوشه کوچک از این روش ها است؛ این دریا آنقدر بزرگ هست که هر فردی که اراده کند، می تواند ماهی خودش را پیدا کند و روز به روز سرمایه خود را افزایش دهد.

  در حال حاضر و با محدودیت های اعمال شده از طرف صرافی بایننس بهترین روش برای استیک کردن، استیک در کوینکس است.

  شما می توانید طبق مطالب گفته شده در این مقاله با ورود به سایت اصلی کوینکس و طی کردن سایر مراحل آموزش کوینکس پروژه مورد نظر خود را انتخاب کنید و از طریق آن به سوددهی برسید.

  سؤالات متداول

  بله. کاربران صرافی کوینکس قادر هستند دارایی خود را در این صرافی به راحتی استیک کنند و از این طریق سود دریافت کنند.

  برای استیک کردن یک ارز دیجیتال در صرافی کوینکس کافی است از بخش Assets گزینۀ Financial را انتخاب کنید و روی گزینۀ Asset Tranfer که در مقابل ارز دیجیتال موردنظر شما قرار دارد کلیک کنید تا بتوانید رمزارز خود را از حساب SPOT به حساب Financial انتقال دهید و به این ترتیب رمزارز خود را استیک کنید.

  میزان سود دریافتی ارزهای دیجیتال مختلف متفاوت است و در مقابل هر ارز دیجیتال (در بخش 7_Day APY) درج شده است. سودهای اعلام شده نرخ سود سالانه هستند و شما باید درصدهای درج شده را بر 365 روز تقسیم کنید. توجه داشته باشید که سود دریافتی ارزهای دیجیتال ثابت نیستند و ممکن است در روزهای مختلف نوسان داشته باشند.

  Yield Totalدرآمد کل به دست آمده از یک ارز دیجیتال، مدت زمانی که آن رمزارز را سپرده گذاری (استیک) کرده ایم نمایش می دهد.
  Last 24 Yieldاین بخش نرخ سود سالانه (APY) را در یک روز نمایش می دهد که گاهی افراد آن را به اشتباه سود روزانه (و یا هفتگی در بخش (7_Day APY در نظر می گیرند. این بخش (و بخش بعدی) را می توان به عنوان مهم ترین اطلاعات اعلام شده در بخش Financial در نظر گرفت؛ زیرا کاربر نیاز دارد مطلع شود که با سپرده گذاری ارز دیجیتال خود در صرافی کوینکس چه میزان سود دریافت خواهد کرد. به زبان ساده، روش محاسبه به این صورت است که درصد اعلام شده در این بخش را باید بر عدد 365 (تعداد روزهای یک سال) تقسیم کرد. به عنوان مثال، درصورتی که درصد نوشته شده در ستون 1_Day APY، 5درصد باشد، شما باید عدد 5 را تقسیم بر 365 کنید که در این صورت سود روزانۀ شما 0.013درصد خواهد بود.