خرید و فروش ارز دیجیتال در کوینکس یا ترید در صرافی کوینکس برای کاربران ایرانی به سادگی امکانپذیر است. در این مقاله قصد داریم روش تریدینگ در کوینکس و نحوه استفاده از ترید آزمایشی در کوینکس را به شما عزیزان آموزش دهیم. به این نکته هم توجه داشته باشید که در مطالب قبلی، بهترین صرافی ارز دیجیتال برای کاربران ایرانی را معرفی کرده‌ایم و می‌توانید با مطالعه و مقایسه این دو مطلب، با آگاهی مناسبی، خرید و فروش ارزهای دیجیتال را انجام دهید.

فهرست []

  مزیت خرید و فروش ارز دیجیتال در کوینکس برای ایرانیان

  بزرگ ترین مزیت صرافی کوینکس این می یاشد که برای ایران و همچنین کشورهای تحت تحریم مانند ایران، عراق، سومالی، یمن، کره شمالی، سودان و… هیچ ممانعتی ندارد. شهروندان ایرانی می توانند برای ثبت نام در کوینکس مدارک هویتی ارسال کنند و در این صرافی حتی با شماره تلفن ایران احراز هویت شوند و از روش های تریدینگ در کوینکس استفاده کنند.

  چون صرافی کوینکس رابط کاربری آسانی دارد و همین باعث شده خیلی از تریدر یا معامله گرهای ایران به این صرافی مهاجرت نمایند و دلیل اصلی مهاجرت به کوینکس آزاد بودن در ترید و به دوراز تحریم ها بودن این صرافی است.

  صرافی کوینکس بخشی به نام perpetual دارد که از طریق آن می توان وارد قراردادهای آتی (future) این صرافی شد و از رشد و ریزش قراردادها سود کسب کرد البته این سود به نحوه استفاده از روش های تریدینگ در کوینکس بستگی دارد.

  نکته حائز اهمیت این است که تا زمانی که در معاملات نقد (spot) صرافی ها مهارت کافی را کسب نکرداید به ترید فیوچر نپردازید چون ریسک از دست دادن سرمایه بسیار بالا می باشد.

  انواع روش های تریدینگ در کوینکس

  معاملات فیوچرز کوینکس

  در قسمت «فیوچرز کوینکس» یا «perpetual» صرافی کوینکس، شما می توانید پولی را از فردی قرض کرده و با افزودن دارایی خود به پولی که قرض گرفته اید، معاملات موردنظرتان را انجام دهید.

  معاملات فیوچرز کوینکس تاریخ انقضا ندارند و تا هر زمانی که مایل باشید، این معاملات قابلیت اجرایی شدن دارند. همچنین معاملات فیوچرز کوینکس، دو ضریب اهرم «ایزوله» و «کراس» دارند که در مقاله «آموزش معاملات فیوچرز در کوینکس» به طور کامل آن ها را بررسی کردیم.

  در خصوص انجام معاملات فیوچرز در کوینکس دو نکته مهم و کلیدی وجود دارند:

  • در معاملات فیوچرز سود حاصل از انجام معاملات به شما تعلق می گیرد، اما کارمزد معاملات از شما کسر می شود.
   اگر در این میان دچار ضررشوید، میزان ضرر از دارایی اصلی شما کم خواهد شد.

  مارجین در صرافی کوینکس

  معاملات «مارجین» در کوینکس نیز مانند بخش فیوچرز است و به این صورت انجام می شود که در بخش مارجین نیز شما پولی را به صورت وام قرض کرده و آن را به دارایی های خود اضافه می کنید و سپس می توانید معاملات خود را انجام دهید.

  با وجود این شباهت ها دو تفاوت مهم نیز دیده می شوند که عبارت اند از:

  • تفاوت در ضریب اهرم (Leverage)
  • تفاوت در محاسبه کارمزدها
  • معامله اسپات در کوینکس

  معاملات اسپات کوینکس

  ساده ترین نوع معاملات در این صرافی به شمار می روند که برخلاف معاملات مارجین و فیوچرز با ریسک کمی روبه رو هستند. این کاهش ریسک به اندازه ای است که حتی افراد مبتدی نیز می توانند با مطالعه مقاله «آموزش معامله اسپات در کوینکس» دست به معامله بزنند.

  معاملات اسپات در کوینکس از سه بخش «Limt» ،«Market» و «Stop-Limit» تشکیل شده است که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند؛ اما به طور کلی به دلیل سبک آسان، ریسک کم و کارمزد اندک نوع «Limit» آن برای انجام معاملات، گزینه ای ایدئال تر به شمار می رود.

  برای روش های تریدینگ در کوینکس 3 گزینه برای قسمت اسپات قرار داده است:

  Limit: محیط بسیار آسان و کاربردی برای کاربرانی که تازه کار هستند می باشد. در اینجا برای خرید یا فروش قیمت ارزی که مدنظر دارید را وارد کنید همچنین این امکان وجود دارد تا از درصدهای پیش فرضی که قرار داده شده تعیین کنید چه مقدار از دارایی کیف پول را اختصاص می دهید لازم به ذکر است قابلیت دستی واردکردن قیمت نیز وجود دارد.

  Market: اگر نیاز دارید که سفارش خرید یا فروش فوری و لحظه ای قرار دهید از این بخش استفاده کنید. لازم به تأکید است که کارمزد در این سفارش بیشتر از حالت قبل می باشد. ولی برای سرعت بالا در خرید یا فروش می تواند گزینه مناسبی باشد در اینجا کافی است که مقدار ارزی که می خواهید را وارد و از طریق درصدهای پیش فرض یا به صورت دستی مقدار دارایی که می خواهید اختصاص دهید را تعیین کنید.

  Stop order: در این بخش کاربران می توانند به صورت شرطی عمل کنند. مثلاً یک قیمت را برای خرید یا فروش وارد می کنید زمانی که قیمت به آن چیزی که تعیین شده است برسد سفارش به طور کامل انجام می شود درغیر این صورت این سفارش حذف می گردد. به طور دقیق تر در نمودار عرضه و تقاضا عمق بازار نشان داده می شود مادامی که عدد تعیین شده به عدد بازار نرسد اصلاً در این نمودار قرار نمی گیرد. اکثر افرادی که به دنبال یک معامله شرطی طبق تارگت هایی که پیش بینی کرده اند هستند، از این گزینه استفاده می کنند.

  آموزش ترید در صرافی کوینکس؛ خرید و فروش ارز دیجیتال در کوینکس

  1. به وب سایت «coinex.com» بروید و وارد حسابتان شوید. سپس در گوشه بالا سمت چپ، گزینه «Exchange» را کلیک کنید.

  1. به عنوان مثال «CET/USDT» را در نظر بگیرید. شما باید در کادر سمت چپ صفحه، ابتدا روی «USDT» کلیک کرده و سپس «CET» را انتخاب کنید.

  سفارش فروش Limit: در قسمت خرید، «Limit» را انتخاب کرده و «Price» و «Amount» خود را وارد کنید. (قیمت و تعداد) پس از تایید اطلاعات برای ثبت سفارش، گزینه «Buy CET» را بزنید.

  سفارش Market: در قسمت خرید، «Market» را انتخاب کنید، «Amount» (تعداد) را وارد کرده و سپس گزینه «Buy CET» را بزنید تا معامله به پایان برسد.

  معامله Stop-Limit: در قسمت خرید، «Stop-Limit» را انتخاب کنید، قیمت «Stop» ،«Limit» و «Amount» را تعیین کرده و سپس روی «Buy CET» کلیک کنید تا سفارش دهید.

  سفارش فروش Limit: در قسمت فروش، «Limit» را انتخاب کرده و «Price» و «Amount» را وارد کنید. برای ثبت سفارش، اطلاعات را تایید کرده و روی «فروش CET» کلیک کنید.

  سفارش Market: در قسمت فروش، «Amount» را وارد کرده و برای تکمیل معاملات روی گزینه «Sell CET» کلیک کنید.

  معامله Stop-Limit: در قسمت فروش، «Stop-Limit» را انتخاب کنید، [Stop] price» ،[Limit] price» و «Amount» را وارد کنید. سپس روی «Sell CET» کلیک کنید تا سفارش دهید.

  اصطلاحات خرید و فروش کوینکس

  برای آموزش روش های تریدینگ در کوینکس لازم است با برخی از اصطلاحات آشنایی پیدا نمود.

  پوزیشن لانگ (Long position)کسب سود از رشد قیمت ها درست مثل چیزی که در اسپات صرافی ها وجود دارد.
  پوزیشن شورت (short position)  کسب سود از ریزش قیمت ها یعنی در مواقع نزولی بود قیمت ها بتوان استفاده نمود.
  اهرم (leverage)  با کمک این اهرم می توان سود یا زیان را افزایش داد. اهرم 10 یعنی سود و زیان با ضریب 10 محاسبه می گردد مثلاً 10درصد سود با این اهرم یعنی 100درصد سود به دست آمده است.
  لیکویید شدن (liquidations)  در پلتفرم فیوچر این اصطلاح بسیار کاربرد دارد از این نظر که اگر پوزیشن به آن عدد برسد کل سرمایه که اختصاص داده شده از دست می رود. این امر در قسمت اسپات صرافی هیچ وقت رخ نمی دهد. توجه به لیکویید شدن در قسمت معاملات آتی بسیار مهم است زیرا ممکن است کل سرمایه در عرض یک ساعت یا یک ماه یا یک سال از دست رود.

  مزایای خرید و فروش ارز دیجیتال در کوینکس

  • با نصب کیف پول صرافی کوینکس، می توان دارایی را به راحتی بین صرافی کوینکس و کیف پول امن آن که به اسمViawallet است انتقال داد. همچنین می توان از کیف پول های Atomic و Coinomi نیز بهره برد.
  • در داخل صرافی کوینکس می توان به استخر ماینینگ ViaBTC وصل شد. با توجه به اینکه استخر استخراج ViaBTC یکی از بزرگ ترین و معروف ترین استخرهای ارزهای رمزنگاری شده در جهان محسوب می شود.
  • می توان از بخشcloud mining یا همان استخراج ابری یعنی ماینینگ بدون پرداخت پول برق و بدون داشتن دستگاه ماینینگ استفاده نمود و به استخراج ابری دسترسی پیدا کرد و با خرید تعرفه های مختلف ارزهای دیجیتال را ماین و استخراج نمود.
  • از دیگر امکانات و مزیت های صرافی کوینکس استفاده از مارجین می باشد که تریدرهای حرفه ای با لحاظ کردن ریسک می توانند بااهرم یاLeverage به ترید کردن بپردازند.
  • این صرافیCoinEx Dex یا همان صرافی غیرمتمرکز در رمزارزها محسوب می شود.

  معایب تریدینگ در کوینکس

  در این قسمت به طور مختصر معایب یا دقیق تر کمبودهایی که در روش های تریدینگ در کوینکس وجود دارد در مقایسه با صرافی های دیگر مطرح می گردد.

  • در بخش فیوچر، از ارزهای کمی پشتیبانی می گردد در حالی که در صرافی بایننس از ارزهای زیادی پشتیبانی می شود.
  • در صرافی کوینکس برای معامله روی هر یک از ارزها لازم است وارد آن قرارداد شده و از قسمت اسپات صرافی نوع ارزی که مشاهده می کنید و انتخاب نموده اید را به بخش فیوچر صرافی انتقال دهید. ولی در بایننس این امکان فراهم شده که هر دو این حالت را داشته باشیم یعنی هم با خود ارز مثل بیت کوین اتریم و… ترید خودتان را در بخش فیوچر انجام دهید و هم می توان با استیبل مثل تتر همان جا ترید را انجام دهید.
  • در صرافی هایی مثل بیت مکس یا بایننس فیوچر یک نسخه test net وجود دارد که می توان قبل از ورود به پلتفرم اصلی و پرریسکی مانند فیوچر مهارت خود را در این نسخه سنجید و بعد از اینکه مدت زمانی به آزمون و خطا سپری شد و تجربه و مهارت موردنیاز کسب شد به ترید در محیط اصلی اقدام نمود که متأسفانه در صرافی کوینکس این قابلیت مشاهده نشده است.
  • تنها روش های تریدینگ در کوینکس که باعث محبوبیت این صرافی شده این است که در قسمت فیوچر این صرافی قراردادهایی که بدون تاریخ انقضا هستند، پشتیبانی می شوند. یعنی قراردادهای آتی که می بندیم، مادامی که خودمان آن را نبندیم دارای اعتبار است. همین امر باعث استفاده  کاربران زیادی این صرافی شده است.

  آیا امکان ترید در کوینکس بدون احراز هویت وجود دارد؟

  سؤالی که مطرح می شود این است آیا بدون احراز هویت می توان در این اکسچنج ثبت نام شد و ترید نمود پاسخ مثبت است. صرافی کوینکس برای تأیید هویت کاربران از سه سطح استفاده می کند:

  • سطح اول کاربران تایید نشده است. اگرفقط شماره تلفن و آدرس ایمیل توسط کاربر تأیید گردد مجاز به شروع  معاملات خواهد بود. در سطح اول می توان هر روز تا 10،000 دلار برداشت نمود.
  • سطح دوم یا Basic امکان برداشت پول تا 1 میلیون دلار را به کاربر در هر روز می دهد. برای این سطح باید پاسپورت اسکن شده یا مدرک دیگری برای اثبات هویت به صورت آنلاین در سایت بارگذاری گردد.
  • سطح سوم پیشرفته یا advanced می باشد. در این سطح هیچ محدودیتی برای برداشت وجود ندارد. تأیید هویت در سطح 3 از طریق برنامه گوشی همراه و با استفاده از تأیید وب کم انجام می پذیرد.

  باید به محدودیت برداشت پول در کوینکس توجه نمود در صرافی کوینکس تا مبلغ ده هزار دلار در روز می توان انتقال وجه و برداشت وجود دارد. در صورتی که مدارک ارسال شود و احراز هویت انجام پذیرد، روزانه تا سقف یک میلیون دلار هم می توان برداشت نمود.

  کارمزد خرید و فروش ارز دیجیتال صرافی کوینکس

  کارمزد و یا همان فی (Fee) معاملات در صرافی کوینکس معادل ۰٫۱۲% از حجم معاملات می باشد. یعنی به ازای هر ۱۰$ حدود 1 سنت یا ۰٫۰۱۲$ دریافت می کند. رمزارز صرافی کوینکس به نام CET در خود اکسچنج خریدوفروش می شود.

  در صورت خریدار این رمزارز و نگهداری در کیف پول فی صرافی کوینکس از ۵۰% کمتر می شود و کارمزد صرافی کوینکس از همین ارز CET برداشت می شود. یعنی به جای اینکه از ۱ سنت بابت هر ۱۰ دلار کم شود، این ۱ سنت از ارز CET کم خواهد شد. می توان گفت کوینکس جزء صرافی هایی است که کارمزد خیلی کمتری از تریدرها و معامله گران دریافت می کند.

  اگر ارزی به صرافی کوینکس وارد شود (Deposit) هیچ کارمزدی دریافت نمی گردد. اما برای خارج نمودن هر ارزی از حساب برداشت زده شود (Withdraw) با توجه به نوع رمزارز مبلغ ناچیزی را دریافت خواهد شد.

  در واقع این فی شبکه برای انتقال رمز ارز است که در همهٔ اکسچنج ها از جمله خود بایننس هم این مبلغ گرفته می شود. روش های تریدینگ در کوینکس با مبلغ کارمزد ناچیزی محسوب می شود.

  هزینه معاملات روش های تریدینگ در کوینکس

  پلت فرم معاملاتی صرافی کوینکس هزینه های متفاوت را بین دریافت کنندگان و پرداخت کنندگان تحمیل نمیکند. در مقابل، مدل هزینه ای به نام “مدل هزینه سرراست” استفاده می کند. مبلغ پیشنهاد شده برای هزینه سر راست ۰.۱۰ درصد است. این هزینه کمی پایین تر از میانگین معمول در بازار معاملات ارز دیجیتال می باشد. تقریباً متوسط هزینه در صرافی ها ی دیگر ۰.۲۵ درصد است.

  هزینه برداشت صرافی کوینکس، ۰.۰۰۰۶ بیت کوین در هر برداشت بیت کوین منظور می گردد. این هزینه تقریباً برطبق میانگین معمول در این صنعت است. آخرین مطالعه تجربی نشان می دهد که میانگین هزینه جهانی برداشت بیت کوین، حدود 0.0008 است.

  سطح هزینه های این صرافی مطابق با میانگین صنعت ارز دیجیتال است. البته صرافی های زیادی وجود دارند که در هر برداشت ۰.۰۰۰۵ شارژ می کنند، بنابراین می توان گفت که ۰.۰۰۰۵ بیت کوین در حال پذیرش به عنوان نرخ متوسط جدید در دنیای معاملات ارز دیجیتال می باشد.

  جمع بندی

  در حال حاضر امکان خرید و فروش ارز دیجیتال یا تریدینگ در کوینکس، خدمات کوینکس در بیش از 100 کشور جهان در دسترس است، حتی مناطقی را که ارزهای دیجیتال را ممنوع شده است را شامل نمی شود. به جرئت می توان گفت در مقایسه با سایر صرافی ها کوینکس از بهترین های جهان محسوب می شود. در صورتی که کاربران توکن CET که همان توکن صرافی کوینکس است را خریداری نمایند و در کیف پول دارایی ها در این صرافی ذخیره کنند، تا 40 درصد تخفیف در کمیسیون های مبادلات به آن ها داده می شود. هر بار که یک تبدیل یا انتقال انجام می شود از توکن کوینکس کسر می گردد و همچنین ۴۰ درصد تخفیف داده مبذول می شود. بدون نیاز به احراز هویت تا روزانه ۱۰ هزار دلار انتقال یا برداشت انجام داد، و با احراز هویت روزانه تا یک میلیون دلار می توان فعالیت داشت. ولی بدون احراز هویت استفاده از امکانات سپرده گذاری کوینکس و دریافت سود بهره امکان پذیر نمی باشد.