اگر شما هم به بازار ارزها علاقه دارید و می خواهید از این طریق سرمایه گذاری پرسودی را برای خود رقم بزنید، ما به شما پیشنهاد می کنیم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم به معرفی پروژه ارز IMX یا توکن تغییر ناپذیر X بپردازیم.

فهرست []

  پروتکل Immutable X (IMX) چیست؟

  پروتکل Immutable X یک راهکار لایه 2 برای حل مشکل مقیاس پذیری توکن های تعویض ناپذیر (NFT ها) روی شبکه اتریوم است که با صدور آنی تأییدیه معاملات، امکان مقیاس پذیری استثنایی (تا سقف ۹۰۰۰ معامله در ثانیه) را با کارمزد صفر و بدون خدشه واردکردن به مالکیت کاربران میسر کرده است.

  این پروتکل بر پایه تکنولوژی StarkWare بنا شده است که به کاربران امکان دسترسی به اکوسیستم و اثرات شبکه (Network effects) اتریوم را می دهد.

  توکن IMX چیست؟

  ای ام ایکس یک توکن سودمند (Utility token) ERC-20 مختص پروتکل Immutable X است. این توکن با این هدف طراحی شده است که با به کارگیری ارزهای NFT به سازندگان، گیمرها و توسعه دهندگان امکان کسب درآمد از طریق اکوسیستم دیجیتال را بدهد. از توکن ای ام ایکس می توان در موارد زیر استفاده کرد:

  1. استیک کردن ارز به منظور کسب پاداش
  2. پرداخت کارمزد تراکنش ها
  3. رأی دهی به پیشنهادهای پلتفرم

  مزایای پروتکل IMX چیست؟

  به طورکلی مزایای این پروتکل را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  1. پرداخت نکردن کارمزد گس و معاملات آنی
  2. مالکیت فردی برای NFT ها
  3. راهکار لایه 2 حقیقی در شبکه اتریوم
  4. NFT های کربن خنثی

  در ادامه به توضیح بیشتر مزایای پروتکل ارز تغییرناپذیر X می پردازیم:

  پروتکل مبادله نامحدود

  آینده معاملات دارایی ها در حال حرکت به سمت معاملات دیجیتال است. پروتکل Immutable X بر آن است تا بستری باز و غیرمتمرکز را برای معاملات NFT در شبکه اتریوم فراهم آورد. در این اکوسیستم:

  1. کارمزد گس برای معاملات همتا به همتا (peer to peer) صفر خواهد بود.
  2. کاربران می توانند کارمزد معاملاتی دلخواه خود را دریافت کنند.
  3. هیچ گونه خطری از بابت حق مالکیت وجود ندارد و کاربران با نگهداری کلیدهای خصوصی خود این حق را از آن خود می کنند.
  4. امکان مقیاس پذیری خارق العاده تا سقف ۹۰۰۰ معامله در ثانیه و بیشتر وجود خواهد داشت.
  5. زنجیره های جانبی یا ساید چین های متمرکز وجود ندارد.
  6. پروتکل Immutable X بر پایه اتریوم بنا شده و یک راهکار لایه 2 حقیقی است که امکانات امنیتی راهکارهای لایه ۱ را نیز دارد.
  7. تمامی NFT های معامله شده در داخل پروتکل IMX صد درصد کربن خنثی و دوستدار محیط زیست هستند.

  مینت کردن حرفه ای NFT

  شما می توانید با استفاده از امکانات مینتینگ پروتکل Immutable X موفقیت محصول خود را تسریع بخشید. ضرب توکن در ای ام ایکس راهی ایمن برای ایجاد و توزیع دارایی در مقیاس وسیع به شمار می رود. با استفاده از این ویژگی IMX:

  1. امکان ایجاد توکن های ERC-721 و ERC-20 وجود دارد.
  2. ضرب توکن ها را می توان به طور تکی یا در حجم وسیع (بالک مینتینگ) انجام داد.
  3. هیچ گونه هزینه ای از بابت کارمزد گس متوجه کاربران نخواهد بود.
  4. دارایی ها در لحظه امکان معامله می شوند.
  5. امنیتی هم سنگ امنیت شبکه اصلی اتریوم قابل دستیابی است.

  تضمین موفقیت شما

  این پروتکل با ارائه خدمات مشاوره فنی برای تیم های سازنده NFT، بهترین راهکارهای موفقیت را در اختیار شما قرار می دهد. از جمله:

  امکان مقیاس پذیری فوق العاده

  با استفاده از پروتکل ای ام ایکس امکان انجام تراکنش ها تا سقف ۹۰۰۰ تراکنش در ثانیه وجود دارد که در مقایسه با دیگر پروتکل های بومی اتریوم تا ۶۰۰ برابر افزایش را نشان می دهد.

  کارمزد صفر

  حذف کارمزد گس از تراکنش های این پلتفرم موجب محدودیت زدایی اقتصادی از پروتکل IMX می شود و به این ترتیب نه شما و نه کاربران برای ضرب یا مبادله دارایی ها احتیاجی به پرداخت کارمزد گس نخواهید داشت.

  مدیریت مالکیت ها توسط کاربر

  ای ام ایکس با اعمال الگوریتم اثبات دانش صفر (Zero knowledge proof) در شبکه اتریوم این مزیت را برای کاربران فراهم آورده است که در هر زمان امکان احراز هویت و برداشت دارایی های خود را داشته باشند.

  انعطاف پذیری در روش های کسب دارایی

  قیمت گذاری در سیستم Immutable X به گونه ای معقول صورت گرفته و شفافیت آن برای تمامی سیستم های متا امکانات نامحدودی را از بابت ساخت و مبادله دارایی ها برایتان فراهم می آورد.

  تراکنش های آنی

  ضرب، خرید، فروش و انتقال دارایی ها در پروتکل IMX از مدت زمانی که صرف خواندن این جمله کردید، سریع تر خواهد بود.

  نه به زنجیره های جانبی

  ساید چین ها یا زنجیره های جانبی عموماً تحت کنترل اپراتورهای مرکزی هستند و این امر امکان حمله به این سرورها (تا ۵۱ درصد) و باج گیری افراد کلاه بردار را میسر می کند. پروتکل ای ام ایکس از این امر مستثناست و علاوه بر آن نیازی به توکن جدید نیز ندارد.

  سفارش های فراداده ای

  سفارش های خرید در یک سیستم بدون نیاز به اعتماد (trustless) صورت گرفته و برای این منظور می توان از هریک از NFT ها با خصوصیات معین استفاده کرد.

  NFT های دوستدار محیط زیست

  تمامی NFT های معامله شده در پروتکل Immutable X کاملاً کربن خنثی (Carbon Neutral) بوده و IMX با برخی شرکای دوستدار محیط زیست مانند Trace و Cool Effect همکاری دارد.

  اقتصاد توکنی یا توکنومیک IMX

  ادامه این بخش را به توضیح درباره اقتصاد توکنی ای ام ایکس و موتور رشد پروتکل Immutable X اختصاص داده ایم.

  با توکن IMX چه کار می توانید بکنید؟

  1. استفاده به عنوان توکن حاکمیتی: شما می توانید از توکن های ای ام ایکس خود برای رأی دهی به پیشنهادها و طرح های آینده پروتکل Immutable X استفاده کنید. این پیشنهادها روی اسنپ شات منتشر شده و دربردارنده پیشرفت های آینده و مسیرهای گسترش پروتکل خواهند بود.
  2. پرداخت کارمزد تراکنش ها: ۲۰ درصد کارمزد پروتکل در هریک از تراکنش های صورت گرفته در Immutable X باید با توکن های IMX پرداخت شود. اگر در حال حاضر این توکن ها را در اختیار ندارید، شبکه به شما امکان تبدیل این کارمزد از طریق خرید ای ام ایکس در بازار آزاد را می دهد. این امر خود متضمن یک تجربه کاربری بی نظیر برای شما خواهد بود.
  3. استیک کردن: تمامی کارمزدهای پرداخت شده با توکن های IMX به «استخر پاداش استیکینگ» منتقل می شوند. سپس کاربران می توانند از طریق استیک کردن این توکن های خود بخشی از سهم این پاداش را به خود اختصاص دهند.

  چگونه توکن های IMX را به دست آوریم؟

  برای به دست آوردن این توکن ها می توانید از روش های زیر عمل کنید.

  1. معامله NFT: کاربران می توانند از طریق انجام عملیات سودرسان به پروتکل از قبیل انجام معاملات NFT از توکن های ای ام ایکس بهره مند شوند.
  2. کسب امتیاز: هریک از عملیاتی که در پروتکل IMX با پاداش همراه هستند، امتیاز مشخصی را نصیب کاربران می کنند و این روش دیگری است که از طریق آن می توانید توکن های ای ام ایکس را به دست آورید.
  3. دریافت پاداش های IMX: استخر پاداش ها با توجه به امتیاز هر کاربر نسبت مشخصی از توکن های ای ام ایکس را به این افراد اختصاص می دهد که می توان آن را به عنوان پاداش روزانه IMX استخراج کرد.

  عرضه توکن IMX

  تعداد کل توکن های ای ام ایکس درمجموع معادل 2 میلیارد توکن است و این توکن ها از طریق NFT های Digital Worlds که یکی از شرکای Immutable X است، ایجاد و توزیع می شوند.

  نحوه توزیع توکن های IMX به صورت زیر است:

  1. ۷۴/۵۱ درصد متعلق به توسعه اکوسیستم (از قبیل پاداش کاربران و گرنت های توسعه دهنده)
  2. ۲۵ درصد متعلق به امر توسعه پروژه
  3. ۲۶/۱۹ درصد مخصوص فروش توکن ها (عمومی و خصوصی)
  4. ۴ درصد به عنوان ذخیره بنیادی توکن

  بازی برای به دست آوردن توکن

  برای اطمینان از اینکه توکن های ای ام ایکس در دست افراد متعهد به پروتکل قرار دارد، پیش تر یک کمپین چندمرحله ای بازی برای به دست آوردن توکن ابداع شد.

  به دلیل این کمپین ۱۰۰۰۰۰ توکن به طور یکنواخت به تمامی کاربرانی که اکانت خود در بازی Gods Unchained را پیش از پایان دوره Alpha rewards به سیستم Immutable X متصل کرده بودند، تعلق گرفت. این افراد تا قبل از ساعت ۱۲ شب ۲۲ جولای ۲۰۲۱ حداقل یک توکن NFT بازی را در اختیار داشتند.

  علاوه بر آن گیمرها برای دریافت سهم خود از ۴۰۰۰۰۰ توکن IMX جایزه Alpha rewards نیاز داشتند که سه تسک بازی را تکمیل کنند. به این ترتیب بسته به امتیاز و موجودی هر کاربر در بازی به آن ها توکن ای ام ایکس تعلق می گرفت.

  چگونه و از کجا توکن های IMX را خریداری کنیم؟

  نام توکن ای ام ایکس در فهرست تعدادی از صرافی های ارز آورده شده است. برخلاف دیگر رمز ارزهای اصلی، در بسیاری از موارد نمی توان توکن های IMX را مستقیم با پول فیات خریداری کرد. با وجود این می توانید به آسانی با خرید توکن های بیت کوین، اتریوم، تتر یا بایننس از هریک از صرافی های بزرگ و سپس انتقال این توکن ها به صرافی های واجد توکن ای ام ایکس این کوین ها را خریداری کنید.

  برای مثال این کار در صرافی بایننس که یکی از بزرگ ترین صرافی های ارز با امکان قبول سپرده های فیات است، امکان پذیر خواهد بود. این صرافی مشهور نخست کار خود را در کشور چین آغاز کرده و سپس شعب خود را به جزیره مالتا در اتحادیه اروپا منتقل کرد. مالتا به دلیل بازار داغ کریپتوکارنسی خود شهرت دارد.

  یکی از علل محبوبیت صرافی بایننس را می توان امکان تبدیل ارزها به یکدیگر در این صرافی دانست. بیشترین شهرت بایننس در سال ۲۰۱۷ مشاهده شد و از آن زمان به بعد این صرافی به یکی از برترین صرافی های ارز در جهان مبدل شد. پس از تکمیل فرایند احراز هویت در این صرافی، از شما خواسته می شود یک روش پرداخت را انتخاب کنید. در اینجا می توانید هریک از ارزهای اصلی مانند بیت کوین، اتریوم، تتر، بایننس و یا پول فیات را به عنوان روش پرداخت خود برگزینید.

  در مرحله بعد باید ارزهای خود را به یک صرافی آلت کوین انتقال دهید. توکن ای ام ایکس جزء آلت کوین ها به حساب آمده و بنابراین برای مبادله آن باید یک صرافی مناسب برای ترید آلت کوین را مدنظر قرار دهید.

  صرافی های IMX کدام اند؟

  شما می توانید با مراجعه به هریک از صرافی بایننس، هیوبی گلوبال، صرافی کوین بیس، صرافی کوکوین، Gate.io، FTX، کراکن و بسیاری صرافی های دیگر توکن های ای ام ایکس را خریداری کرده و این توکن ها را در جفت های معاملاتی دلخواه خود مبادله کنید.

  گفتنی است در برخی از این صرافی ها مانند کراکن، کوین بیس و FTX امکان خرید مستقیم توکن های IMX با استفاده از ارزهای فیات مانند دلار و یورو نیز وجود دارد. در سایر موارد باید مطابق با مراحل ذکرشده در بالا برای خرید غیرمستقیم ای ام ایکس با استفاده از توکن های اصلی اقدام کنید.

  پس از انتخاب صرافی و خرید توکن های IMX باید یک کیف پول مناسب را برای نگهداری ارزهای خود برگزینید. در ادامه ما به شما کمک می کنیم تا بهترین کیف پول را برای نگهداری توکن های ای ام ایکس خود بیابید.

  کیف پول های سازگار با توکن IMX

  مانند بیشتر توکن های نوظهور، ای ام ایکس نیز تنها با تعداد محدودی کیف پول ارز سازگاری دارد. اگر می خواهید توکن های خود را در جایی مطمئن ذخیره کنید، ما به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً به سراغ کیف پول های ارز بروید. نگهداری توکن در صرافی با خطر هک شدن سرورها و از دست رفتن دارایی هایتان همراه خواهد بود. از جمله کیف پول های مناسب برای نگهداری توکن IMX می توان کیف پول های زیر را نام برد:

  1. کیف پول متامسک (MetaMask)
  2. کیف پول تراست والت (Trust Wallet)

  تاریخچه قیمت IMX

  ارز دیجیتال ای ام ایکس با قیمتی حدود ۵ دلار وارد بازار شد و روند امیدوارکننده ای را از زمان ورود خود به بازار به نمایش گذاشت. همان طور که در تصویر زیر که از سایت Coinmarketcap آورده شده، مشاهده می کنید، این ارز بیشترین موفقیت خود را در در اواخر سال ۲۰۲۱ ثبت کرد که در آن توانست به پیک قیمتی بیش از ۹ دلار به ازای هر توکن دست یابد.

  با این حال بار دیگر در ماه دسامبر ۲۰۲۱ و پس از آن در بخش قابل توجهی از سال جاری قیمت این توکن با افت قیمت مواجه شد و روندی نزولی را آغاز کرد. روندی که تا به امروز نیز ادامه دارد و در حال حاضر هر توکن IMX با قیمتی حدود ۵/۱ دلار به فروش می رسد.

  سخن پایانی

  در این مقاله اطلاعاتی را درباره پروتکل ارز Immutable X و توکن سودمند ای ام ایکس به شما ارائه دادیم. اگر قصد سرمایه گذاری در بازار پر فراز و نشیب ارزها را دارید، حوزه NFT یکی از حوزه های نوظهور و موفق در جهان کریپتوکارنسی است و روز به روز بر شمار طرفداران آن افزوده می شود. شما نیز می توانید با خرید توکن های IMX از هریک از صرافی ها بین المللی کریپتو سهمی از دنیای شگفت انگیز NFT را به خود اختصاص دهید.

  به یاد داشته باشید که ذکر این مطالب تنها برای آشنایی بیشتر شما با ارزهاست؛ بنابراین نباید به آن به چشم یک نقطه اتکا برای تصمیم گیری های مالی خود نگاه کنید. سرمایه گذاری در بازار ارزها ضررها و خطرات خاص خود را دارد و برای اینکه بتوانید بیشترین سود را از این سرمایه گذاری به دست آورید، باید اخبار جهان کریپتو را با دقت دنبال کنید و از هیچ فرصتی برای بالاتربردن سطح اطلاعات خود درباره ارزها دریغ نکنید.

  همچنین می توانید از مشورت با متخصصان و تحلیلگران بازار مالی نیز در این زمینه بهره ببرید. قصد ما از ارائه این مطالب بالابردن معلومات شما درباره بازار ارزهای دیجیتال و نحوه ورود به این جهان پر رمز و راز است.