همواره اطلاعات و داده های مالی به روز در تصمیم های سرمایه گذاری نقش بسزایی دارند و از همین رو، در درسترس بودن اطلاعات مناسب، کافی و به موقع، به یک دغدغه برای سهامداران و سرمایه گذاران تبدیل شده است.

فهرست []

  جمع آوری داده ها و پردازش بر روی آن ها زمان زیادی از تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه را به خود معطوف می کرد. به همین جهت، شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در راستای کمک به توسعه و گسترش بازار سرمایه، واحد فیپیران (پردازش اطلاعات مالی ایران) را راه اندازی کرد.

  معرفی سایت فیپیران (fipiran)

  سایت فیپیران به منظور گردآوری و پردازش داده های اثرگذار بر تصمیم های سرمایه گذاران، انبار داده گسترده و متنوعی را ایجاد کرد که قابلیت پردازش به صورت های گوناگون را دارد.

  در واقع، هدف اصلی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران از راه اندازی واحد «پردازش اطلاعات مالی ایران»، ارائه داده ها و اطلاعات پردازش شده بازارهای مالی جهت استفاده گروه های مختلف سرمایه گذاران است.

  طیف های مختلفی، از سرمایه گذاران تازه وارد تا خبرگان بازارهای مالی، از خدمات این واحد می توانند استفاده کنند. محصولات و خدمات واحد «پردازش اطلاعات مالی ایران» در قالب تارنما «فیپیران» به آدرس www.fipiran.com عرضه می شود.

  سایت فیپیران بخش های مختلفی دارد که به طور کلی به ۶ دسته تقسیم بندی می شود:

  1. بازار
  2. اخبار
  3. اطلاعات کدال
  4. صندوق ها
  5. ابزارهای تحلیل
  6. خدمات اطلاعاتی
  7. بازار

  ۱- بازار

  در بخش بازار، اطلاعاتی در حوزه های بورس، فرابورس، شاخص ها و صنایع ارائه می شود.

  به عنوان مثال در این بخش می توان به آخرین اطلاعات در خصوص معاملات سهام حاضر در بازار سرمایه از جمله بیشترین حجم و ارزش معامله، بیشترین و کمترین P/E و همچنین برخی نسبت های مالی همچون نسبت جاری و بدهی تمام شرکت ها، دست یافت.

  در این بخش، آخرین اطلاعات اوراق مشارکت که از سوی شرکت های بورسی منتشر شده است نیز در دسترس است.

  ۲- اخبار

  در بخش اخبار، آخرین خبرها در حوزه بازار سرمایه، بورس کالا و انرژی، و اقتصاد که در خبرگزاری مختلف به نگارش درآمده است، به صورت فهرست وار به نمایش در می آید. آخرین خبرها از مجامع شرکت ها را نیز در این بخش می توانید مشاهده کنید.

  علاوه بر این، خبرگزاری های مطرح که در حوزه بازار سرمایه فعالیت دارند نیز معرفی شده است.

  ۳- اطلاعات کدال

  در سرفصل اطلاعات کدال علاوه بر این که می توانید به آخرین آگهی برگزاری مجامع از سوی شرکت ها دسترسی پیدا کنید، بر اساس صورت های مالی که در سامانه کدال منتشر می شود، اطلاعات جامع و کافی ارئه می شود.

  نسبت های مالی همچون ROA و ROE بر مبنای آخرین صورت های مالی منتشر شده از سوی شرکت ها، در این بخش قابل دسترس است. علاوه بر این، آخرین تغییرات سودآوری شرکت ها را می توانید دنبال کنید.

  به عنوان مثال، همان طور که در تصویر ذیل مشخص است، «خمحرکه» در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه سال ۹۹ صورت های مالی دوره ۱۲ ماهه سال ۹۸ را منتشر کرد و خبر از تحقق ۴۹۰۹ ریال سود به ازای هر سهم داد. این میزان سود نسبت به سال مالی قبل رشد ۸۱۷۱۷ درصدی را نشان می دهد.

  ۴- صندوق های سرمایه گذاری

  در این بخش از سایت فیپیران اطلاعات کامل انواع صندوق سرمایه گذاری آورده شده و در بازه های زمانی مختلف، بازدهی این صندوق ها مشخص است که بر اساس آن، سرمایه گذاران می توانند در انتخاب بهترین و پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری، تصمیم گیری کنند. البته گزارشی از خالص ارزش دارایی های صندوق ها (NAV) نیز ارائه شده است.

  ۵- ابزارهای تحلیل

  سایت فیپیران ابزارهای تحلیل را نیز در اختیار سرمایه گذاران قرار داده تا بتوانند با مقایسه بین شرکت ها، بهترین انتخاب را داشته باشند. در این بخش، امکان مقایسه ترازنامه و صورت سود و زیان شرکت های بورسی قرار داده شده است.

  به علاوه، نمودار تعاملی شاخص- سهام و شاخص-صندوق نیز درج شده است. سهامداران تا ۵ شرکت را می توانند با یکدیگر برای دوره های مالی مختلف مقایسه کنند. در تصویر ذیل، مقایسه صورت مالی دوره ۱۲ ماهه سال ۹۸ «دتماد» و «دکیمی» را مشاهده می کنید.

  ۶- خدمات اطلاعاتی

  سرفصل خدماتی اطلاعاتی به ۴ بخش صندوق ها، شاخص ها، شرکت ها و اطلاعات مالی طبقه بندی می شود. تاریخچه اطلاعات شاخص و نمادها برای دوره های زمانی مختلف قابل نمایش است و از اطلاعات مالی شرکت ها همچون ترازنامه، صورت سود و زیان و نسبت های مالی می توان خروجی اکسل گرفت.

  کلام آخر

  به طور کلی می توان گفت که سایت های نظیر «فیپیران» که اطلاعات و داده های مالی شرکت ها را برای دوره های مختلف در اختیار کاربران قرار می دهند، جهت تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در بورس لازم و ضروری است.

  استفاده از امکانات این سایت به سهامداران به خصوص سهامداران تازه وارد توصیه می شود. از طریق این گونه سامانه ها می توان به اطلاعات لازم جهت تحلیل صنایع و شرکت ها و انتخاب بهینه، دسترسی پیدا کرد.