در مورد پس انداز کردن، نکته ای که اول باید توجه داشته باشیم این است که عموم مردم یعنی بیش از ۹۰ درصد مردم راه ثروتمند شدنشان این است که یک بخشی از درآمدشان را پس انداز کنند که اگر کتاب ثروتمندترین مرد بابل را خوانده باشید که آن می گوید من ۱۰ درصد درآمدم رو پس انداز می کردم. اما یک سوال ممکن است پیش بیاید، در شرایطی که ما کشوری داریم که حداقل تورم در سال های گذشته ۱۰ درصد بوده یا یک سال هایی تا ۴۵ درصد یا ۵۰ درصد هم ما تورم داشته بودیم، حالا میانگینش حدود ۲۰ درصد در سال های گذشته که در واقع نگه داشتن پول یعنی از دست دادنش و بدین منظور است که هر سال در حال کاهش قدرت خرید به خاطر تورم می باشیم. پاسخ این است که پول نگه ندارین و پس انداز را می شود به شکل های مختلف نگه داشت که آسان ترین راهش غیر از این که حالا پول نقد داشته باشید این است که به سراغ باز کردن سپرده بانکی برویم که سپرده بانکی هم الان سودهایشان در یک شرایط از تورم پایین تر است و باز هم ما را از تورم عقب می اندازد.

فهرست []

    اما نگه داشتن دارایی هایی مثل طلا اگر پس اندازمان یک مقدار زیاد شود املاک، البته ممکن است در مورد طلا حالا نظرات منفی دوستان ارائه بعضیا بگن که مثلا طلا داشتند. بعضیا می گن که مثلا داشتن طلا بدرد اقتصاد نمی خورد.

    با توجه به شرایط اقتصادی یک بخشی از پس انداز را به سهام شرکت ها و یک بخشی را به سرمایه گذاری در املاک و بخش کوچکی به سرمایه گذاری در طلا اختصاص بدهیم که البته یک راه واسطه است. آن طلایی یا به شکل سکه یا طلای آب شده که خریداری می شود و زمانی که می خواهیم به دارایی دیگه ای تبدیل کند بفروشیمش و فقط آن را به صورت موقت نگه داریم که ارزشد داراییمان حفظ شود. پس، پس انداز باید کرد اما به شکل ریال نباید نگهش داشت چون قطعا تورم آن را می خورد.