افزایش سرمایه چیست؟ انواع روش های افزایش سرمایه

اگر به تازگی فعالیت خود را در بورس شروع کرده باشید حتما دوست دارید که بدانید افزایش سرمایه چیست؟ و همچنین درباره انواع روش های آن اطلاعات بیشتری بدست بیاورید. همه شرکت ها در طی چرخه حیات خود در مقاطعی از زمان به دلایل مختلف نیاز به منابع مالی بیشتری نسبت به آنچه که در اختیار دارند، پیدا می کنند. یکی از روش هایی که می توانند به این منابع مالی جدید دست پیدا بکنند افزایش سرمایه است.

در بورس حتی خبر افزایش سرمایه یک شرکت نیز می تواند قیمت سهام آن را دستخوش تغییرات قابل توجهی بکند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مقاله توضیحاتی درباره این موضوع و انواع روش های آن برای علاقه مندان به این موضوع ارائه کنیم.

افزایش سرمایه شرکت چیست؟

همانطور که گفته شد افزایش سرمایه یکی از روش های تامین مالی شرکتهاست. شرکتها برای اینکه بتوانند فعالیت های خود را توسعه دهند و قدرت رقابت خود را حفظ و یا افزایش دهند اقدام به افزایش سرمایه می کنند. در برخی از مواقع نیز این کار به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت صورت می گیرد. این تامین منابع مالی جدید می تواند به شکل های مختلفی صورت پذیرد.

هنگامی که یک شرکت در بورس اوراق بهادار بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد باید تعدادی سهام جدید منتشر کند و به سهامداران بفروشد تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را تأمین کند. تفاوت اصلی بین انواع روش های افزایش سرمایه، در محل تامین این منابع جدید است. در ادامه درباره انواع روش های آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

راه های افزایش سرمایه

معمولا روند افزایش سرمایه در شرکتها به این شکل است که در مرحله اول هیئت مدیره شرکت پیشنهاد خود را به همراه دلایل کافی در خصوص افزایش سرمایه به سهامداران شرکت ارائه می کند. این پیشنهاد در مجمع عمومی فوق العاده شرکت مورد رای گیری سهامداران شرکت قرار می گیرد. (در مقاله همه چیز درباره مجمع و مجامع شرکت های بورسی می توانید اطلاعات بیشتری درباره مجمع شرکت ها بدست بیاورید). سپس در صورت تصویب این پیشنهاد در مجمع و پس از ارائه مجوز از سوی بورس، افزایش سرمایه شرکت صورت می گیرد.

قیمت سهام شرکت پس از افزایش سرمایه، دستخوش تغییر می شود. این که افزایش سرمایه شرکت از چه روشی انجام شود، اثرات متفاوتی در این تغییرات قیمت دارد. درادامه درباره انواع روش های افزایش سرمایه بیشتر توضیح می دهیم.

انواع افزایش سرمایه

اگر بخواهیم یک دسته بندی از انواع روش های افزایش سرمایه داشته باشیم،می توان ۴ دسته کلی در نظر گرفت:

 1. از محل سود انباشته (سهام جایزه)
 2. از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران
 3. از محل تجدید ارزیابی دارایی ها
 4. به روش صرف سهام

فرمول محاسبه افزایش سرمایه

برای اینکه بدانید قیمت و تعداد سهام شما پس از افزایش سرمایه چه تغییری می کند باید با فرمول های محاسبه قیمت سهام پس از افزایش سرمایه آشنایی داشته باشید. هر کدام از روش ها فرمول محاسباتی جداگانه ای دارد. در ادامه پس از توضیح هرکدام از این روش ها فرمول محاسبه قیمت و تعداد سهام را برای شما توضیح می دهیم.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

طبق قانون تجارت شرکت ها موظف هستند سالیانه درصدی از سود خود را نزد خود نگهداری شوند. این سود در حسابی تحت عنوان سود انباشته در صورت های مالی شرکت ثبت می شود. در مواقعی که شرکت سود انباشته مناسبی دارد، تصمیم می گیرد که افزایش سرمایه خود را از این روش انجام بدهد و با این کار منابع جدید مورد نیاز خود را تامین کند. پس در روش سود انباشته عملا جریان نقدینگی جدید به شرکت وارد نمی شود.

پس به دلیل اینکه سهامداران پولی برای سهام جدید خود پرداخت نمی کنند به سهامی که به این روش به سهامدار تعلق می گیرد، سهام جایزه هم گفته می شود. در روش سود انباشته درصد مالکیت شما در شرکت تغییری پیدا نمی کند. یعنی به همان نسبت که سرمایه شرکت زیاد می شود تعداد سهام شما نیز افزایش پیدا می کند. از نظر تئوریک میزان دارایی شما نیز تغییری نمی کند، یعنی به همان نسبت که تعداد سهام شما زیاد می شود قیمت سهام کاهش پیدا می کند. فرمول محاسبه در این روش به شرح زیر است:

این مطلب را حتما بخوانید:  افزایش سرمایه به چه کسانی تعلق می گیرد؟

افزایش سرمایهافزایش سرمایه

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

در مواقعی که شرکت سود انباشته مناسبی ندارد و یا می خواهد که منابع مالی جدید به شرکت وارد کند از محل آورده نقدی سهامداران اقدام به افزایش سرمایه می کند. به دلیل اینکه افزایش سرمایه از این روش، نیازمند تأمین منابع جدید از سوی سهامداران فعلی شرکت است، شرکت حق استفاده و حضور در آن را ابتدا به سهامداران شرکت می‌دهد. به این صورت که اوراقی تحت عنوان حق تقدم سهام در اختیار سهامداران فعلی قرار می گیرد. سهامدار در مدت زمان مجاز برای معاملات این اوراق که معمولا ۲ ماه است و به آن مهلت پذیره نویسی گفته می شود، می تواند یکی از دو کار را انجام دهد:

 1. پرداخت مبلغ اسمی سهام: در این روش شما به ازای هر سهم باید مبلغی را دراین بازه زمانی ۲ماهه به شرکت پرداخت نمایید. این مبلغ در ایران معمولا ۱۰۰۰ ریال (قیمت اسمی سهم) است. با این کار پس از طی شدن مراحل افزایش سرمایه، حق تقدم شما تبدیل به سهم عادی می شود.
 2. فروش حق تقدم: اگرشما به هر علتی تمایل نداشته باشید که از حق تقدم های خود استفاده کنید می توانید در این بازه زمانی ۲ ماهه حق تقدم های خود را به سرمایه گذاران دیگر بفروشید. این حق تقدم ها مثل سهام عادی در بورس قابل معامله هستند. مثلا حق تقدم ایران خودرو با نماد خودرو، با نماد خودروح معامله می شود. قیمت حق تقدم به اندازه آورده شما (معمولا ۱۰۰۰ ریال) از قیمت روز سهم اصلی در بازار کمتر است.
 • نکته: اگر شما به هر علتی مبلغ اسمی سهام را پرداخت نکنید و همچنین حق تقدم خود را نیز به فروش نرسانید، پس از اتمام مهلت پذیره نویسی حق تقدم سهام شما به فروش می رود. یعنی شرکت حق تقدم های استفاده نشده را از طریق بورس به فروش می رساند و مبلغ حاصل از فروش را بعد از کسر کارمزدها به حساب شما واریز می کند. قیمت فروش در این مواقع معمولا نزدیک به قیمت روزهای آخر پذیره نویسی حق تقدم هاست.

فرمول محاسبه در این روش به شرح زیر است:

افزایش سرمایه

مثال برای روش سودانباشته و روش آورده نقدی

روش سود انباشته:

فرض کنید قیمت سهام شرکتی ۲۰۰۰ ریال است و این شرکت از محل سود انباشته ۴۰ درصد افزایش سرمایه میدهد. طبق فرمول، قیمت هر سهم جدید به صورت زیرمحاسبه خواهد شد:

X=40/100=0.4

ریال۱۴۲۸٫۵=۰٫۴+۱/۲۰۰۰=قیمت سهم پس از افزایش سرمایه

همانطور که مشاهده می کنید اگر مثلا شما قبل از افزایش سرمایه ۱۰۰۰ سهم ۲۰۰۰ ریالی داشتید پس از آن ۱۴۰۰ سهم ۱۴۲۸ ریالی دارید که مجموع دارایی شما در این ۲ حالت یکی می شود.

روش آورده نقدی:

فرض کنید قیمت هر سهم شرکتی ۶۰۰۰ ریال است و این شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی ۳۰۰ درصد افزایش سرمایه داده و به ازای هر سهم جدید ۱۰۰۰ ریال(یعنی همان ارزش اسمی) از سهامداران مطالبه می‌کند. قیمت هر سهم جدید و همچنین قیمت حق تقدم سهم این شرکت به صورت زیر خواهد بود:

X=300/100=3

ریال۲۲۵۰=۱+۳/(۳ *۱۰۰۰ )+۶۰۰۰=قیمت سهم پس از افزایش سرمایه

ریال۱۲۵۰=۱۰۰۰-۲۲۵۰=قیمت حق تقدم

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

در این روش از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، شرکت دارایی های ثابت مشهود خود را نظیر زمین، ساختمان، ماشین آلات و تجهیزات، سرمایه گذاری ها و … را مورد تجدید ارزیابی قرار می دهند. با این کار ارزش دارایی های شرکت در ترازنامه به روز می شود. در نتیجه از آنجایی که معادله حسابداری در ترازنامه باید برقرار باقی بماند و بدهی های شرکت نیز تغییری نکرده، سرمایه شرکت باید افزایش پیدا بکند تا این معادله برقرار بماند.

در این روش نیز پولی به شرکت وارد نمی شود و فقط یک عملیات حسابداری در صورتهای مالی شرکت رخ می دهد. در این روش نیز به همان مقدار که تعداد سهام شما افزایش پیدا می کند قیمت آن کاهش پیدا می کند، در نتیجه تغییری در دارایی شما رخ نمی دهد.

این مطلب را حتما بخوانید:  کدام شرکت ها اقدام به افزایش سرمایه می کنند؟

روش صرف سهام

در این روش، شرکت سهام خود را به مبلغی بیش از قیمت اسمی و از طریق پذیره نویسی به فروش رسانده و تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی سهام را، به حساب اندوخته منتقل و یا در ازای آن سهام جدید، به سهامداران قبلی میدهد.  بجای انتشار سهام عادی با ارزش اسمی، پذیره نویسی سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه به قیمت بازار انجام میگیرد. منظور از صرف سهام، اضافه ارزش سهام یعنی ما به التفاوت ارزش بازاری و اسمی سهام میباشد. شرکت در خصوص صرف سهام سه کار می توانند انجام دهند:

 • انتقال اضافه ارزش به اندوخته شرکت
 • تقسیم نقدی اضافه ارزش به سهامداری قبلی
 • دادن سهام جدید به سهامداران قبلی
 • در مورد فروش هم دو کار می توانند انجام دهند
 • فروش با حفظ حق تقدم
 • فروش با سلب حق تقدم

کدام نوع افزایش سرمایه برای شرکتها بهتر است؟

از آنجایی که ساختار شرکتها با یکدیگر تفاوت دارد، در نتیجه هر شرکت پیچیدگی های خاص خودش را دارد. پس نمی توان یک نسخه کلی برای همه شرکتها در نظر گرفت. اما به صورت کلی آن نوع از افزایش سرمایه که باعث شود منابع جدید به شرکت وارد شود می تواند وضعیت بهتری را برای شرکت ایجاد کند. پس افزایش سرمایه از آورده نقدی و از طریق صرف سهام می تواند به صورت کلی بهتر قلمداد شود.

همچنین روش تجدید ارزیابی دارایی ها از آنجایی که عملا پولی وارد شرکت نمی شود، صرفا یک عملیات حسابداری برای بهبود صورتهای مالی شرکت محسوب می شود. روش سود انباشته نیز مزیت اصلی که دارد این است که باعث می شود حداقل سود انباشته شرکت از آن خارج نشود و در شرکت باقی بماند و مورد استفاده قرار گیرد.

چند نکته در مورد افزایش سرمایه

 • هر اتفاقی که در رابطه با افزایش سرمایه یک شرکت در مجمع آن شرکت تصویب شود، شامل حال افرادی می شود که در زمان برگزاری مجمع شرکت، سهامدار آن شرکت بوده اند.
 • بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در مجمع فوق‌العاده به تصویب رسید، موضوع در روزنامه کثیرالانتشاری که به عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب شده، منتشر می‌شود. این موضوع در سامانه کدال نیز به سهامداران اطلاع رسانی می شود. همچنین فرمی برای سهامداران آن شرکت ارسال شده و از آنها درخواست می‌شود تا درصورت تمایل به استفاده از حق تقدم خود برای خرید سهام جدید، فرم مذکور را تکمیل و برای شرکت ارسال نمایند. به این فرم، اصطلاحا گواهی حق تقدم خرید سهام گفته می‌شود.
 • در برخی از موارد شرکتها اقدام به افزایش سرمایه ترکیبی می کنند. مثلا بخشی از آن از محل سود انباشته و بخش دیگر از طریق آورده نقدی سهامداران انجام می شود. برای محاسبه قیمت سهم در این روش، باید فرمول دو روش مزکور را با یکدیگر تلفیق کنید.
 • قیمت هایی که از طریق فرمول ها محاسبه می شوند قیمت تئوریک سهم می باشند. در بسیاری از مواقع در واقعیت این قیمت ها ممکن است تغییر پیدا کند. یعنی به دلیل عرضه و یا تقاضای زیاد در سهم ممکن است قیمت سهم بعد از بازگشایی بیشتر یا کمتر از قیمت تئوریک آن شود.

نویسنده:
پیمان باغچه سرا

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیازات: 3.6 / 5. تعداد امتیاز: 105

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

138 دیدگاه
 1. مریم می گوید

  سلام
  من سهام فملی ۳۴۰۰ در مرداد ماه خرید
  ده آذر مجمع داره
  بعد از مجمع قیمت سهام نصف میشه
  این ب ضرر من نیست چون من ۳۴۰۰ خریدم ولی سهم مثلا بشه ۲۴۰۰
  من حدود هزار تومن از هر سهم زیان می بینم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   به میزانی که قیمت سهم کم می شود به شما یا سهام جایزه تعلق می گیرید و یا حق تقدم به شما داده می شود

 2. جواد می گوید

  سلام.
  افزایش قیمت سهام یک شرکت چه سودی برای یک شرکت دارد؟
  مثلا وقتی یک شرکت ۱۰۰ میلیون سهم ۱۰۰۰ تومانی در زمان عرضه اولیه به فروش می رساند و بعد از مدتی بنا به شرایط عرضه و تقاضا قیمت می شود۱۵۰۰ تومان،شرکت از این افزایش قیمت چه سودی می برد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   تأمین مالی از طریق عرضه سهام عامل عرضه اولیه می شود.در این روش کافی است شرکتی در بورس پذیرفته شود و برای سرمایه‌گذاران نیز عملکرد و آینده قابل‌قبولی داشته باشد. در این صورت با عرضه سهام جدید شرکت مذکور در بورس، این سهام به‌سرعت به فروش رسیده و تأمین مالی مورد نیاز انجام می‌شود. تامین مالی صورت گرفته از اهمیت بیشتری برخوردار است

 3. مصطفی می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  سوالم اینه شپنا که افزایش سرمایه از محل سود انباشته داشته ما سهام داران حتما باید فرم تبدیل حق تقدم به سهم رو پر کنیم؟ اگر فرم رو پر نکنیم سهام جایزه بهمون تعلق نمیگیره؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در این نوع افزایش، فرمی برای تکمیل ارسال نشده و وجهی برای واریز به حساب شرکت پرداخت نمی‌شود و همه سهامداران چه بخواهند و چه نخواهند نسبت به تعداد سهامی که دارند، سهام جایزه خواهند گرفت.

 4. عباس نجفی راد می گوید

  از مطالب آموزشی شما متشکرم.اجرکم علی الله

 5. موسی می گوید

  باتوجه به افزایش سرمایه شپنا وتعلق گرفتن تعدادی سهم جایزه حق تقدم آیا باید برای دریافت فرم تبدیل حق تقدم به سهم کار خاصی انجام دهیم یا خود شرکت این فرم ها را از طریق کارگزاری در اختیار میذارن؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   گواهی حق تقدم یا از طریق پست به آدرس سهامداران ارسال می شود و یا از طریق سایت شرکت بخش امور سهام قایل دستیابی است در غیر اینصورت از امور سهام شرکت پیگیری کنید

 6. مهران می گوید

  سلام . اینطور ک من متوجه شدم ، افزایش سرمایه ، مزیت خاصی واسه سهامدارای خُرد نداره . درسته ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   افزایش سرمایه برای نوسان گیری مزیت محسوب نمی شود برای سهامداری بلند مدت ارزشمند است

 7. حسینی می گوید

  سلام
  افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی (۱۶۲درصد سودانباشته و ۳۸ درصد اندوخته) چطوری حساب کنیم بعد از اون چندتا سهم به ما تعلق میگیره؟ چه مدت بعد از تشکیل مجمع فوق العاده و چنین تصمیمی میتواند سهم بسته باشد؟سهامدار کار خاصی باید انجام بدهد؟ باتشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   مقدار افزایش تعدا سهام ۲۰۰درصد خواهد بود مبلغ سهم نیز بعد از بازگشایی از فرمولهای موجود قابل محاسبه است.سهام دو روز بعد از مجمع بازگشایی می شوند.بسته به تصمیم مجمع سهامدار یا باید برای حق تقدم مبلغ اسمی واریز کند یا حق تقدم با بفروشد و یا منتظر تخصیص سهام جایزه باشد

 8. امین می گوید

  سلام.. من سهم خپویش داشتم… افزایش سرمایه داشته بعد باز شدن من منفی ۷۳ شدن.. چرا؟ افزایش سرمابه از تجدید ارزیابی بوده… چی شده حالا؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   چون در بازگشایی محدودیت نوسان اعمال نمی شود (در بعضی موارد) این موارد رخ می دهد و متاثر از وضعیت کنونی بازار می باشد

 9. Javad می گوید

  سلام.شرمنده من تازه وارد بورس شدم .سهمی مثلاً وگردش که افزایش سرامایه خورده وگردشه اضافه شده اون وگردشه جایزس یا ازهمون سهم اصلی جداشده خرد خرد شده

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   سهامی که با عنوان وگردشح به سبدسهام شما افزوده می شود حق تقدمی است که باید مبلغ اسمی آن به شرکت پرداخت شود تا یه سهام عادی تبدیل شود.

 10. ساعد می گوید

  با سلام اگر شرکتی ۶۸٪افزایش سرمایه از محل سایر اندوخته ها داشته باشد
  کسی که۱۰۰۰تا سهم داره چطور میشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   سهامش بعد از افزایش سرمایه ۱۶۸۰ و ارزش ریالی آن کمتر از قیمت پایانی روز قبل از مجمع می باشد

 11. HossinZ می گوید

  با این توضیحات که بیان شده افزایش سرمایه هیچ تاثیری روی دارایی سهامدار نداره و به ازای افزایش تعداد سهام سهامدار به نسبت قیمت هر سهم کم میشه پس ما نباید بخاطر اینکه احتمالا یه شرکت میخواد افزایش سرمایه بدهد اون سهم رو بخریم میتونیم بعد از افزایش سرمایه هم با همون مبلغ تعداد بیشتری سهم بخریم درسته؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بله امکان پذیر است.

 12. نازگل می گوید

  سلام چرا هر سوالی می کنم ارسال نمیشه و میگه قبلا این نظر ارسال شده ؟؟؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   کلیه سوالهای پس از بررسی و پاسخ برای نمایش آماده میشوند

 13. شیما می گوید

  سلام میشه لطفا راهنمایی کنید وتجارت ۸۳ درصد افزایش سرمایه از محل اورده نقدی با سلب حق تقدم داره مثلا ۴۰۰۰۰ هزار سهم داشته باشیم این افزایش سرمایه چه تعداد سهام را افزایش می دهد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   به میران ۸۳درصد به تعداد سهام اضافه می شود

 14. امیر می گوید

  باسلام و سپاس از سایت بسیار خوبتان
  میخواستم بدونم از زمان پیشنهاد هییت مدیره برای افزایش سرمایه از محل سود انباشته چقدر فرصت داریم که در صورت خرید سهم افزایش سرمایه به سهم ما نیز تعلق بگیرد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   تا قبل از تشکیل مجمع باید سهامدار شرکت شده باشید که نتایج مجمع شامل حال افرادی است که در زمان تشکیل مجمع سهامدار شرکت باشند

 15. مهران می گوید

  باسلام و عرض خسته نباشید خدمت شما اگر کسی مثلا ۱۰۰۰۰سهم یک شرکت را داشته باشد وشرکت ۳۵۰۰ درصد افزایش سرمایه بدهد . چه سودی برای سهام دار دارد

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بستگی به نوع افزایش سرمایه دارد

 16. عیسی می گوید

  سلام خسته نباشید
  آیا روشی هست که حتی قبل از اینکه پیشنهاد هیئت مدیره بابت افزایش سرمایه حالا از هر روشی روی کدال بشینه ، بشه پیش بینی کرد که شرکت افزایش سرمایه توی برنامه هاش داره یا خیر ؟
  ممنونم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   این دست از اخبار معمولا به سهولت در دسترس نیست و افرادی که مطلع می شوند از رانتی استفاده کرده اند.وگرنه باید اطلاعات آن افشا شود.

 17. Dela می گوید

  با سلام و وقت بخیر.ببخشید می خواستم بدونم تو قسمت مثال برای افزایش سرمایه از محل سود انباشته از کجا می تونیم بفهمیم که مثلا تعداد سهممون که ۲۰۰۰تا بود میشه ۱۴۰۰تا؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در مثال فوق قیمت سهام شرکت ۲۰۰۰ است و تعدا سهام ۱۰۰۰ که بعد از ۴۰درصد سودانباشته ۱۴۰۰ سهم خواهیم داست

 18. مهدی 10 می گوید

  سلام نماد زبینا چند هفته پیش خبر افزایش سرمایه اش رو کدال امد وهمه خوشحال بودند حتی روز بعد کسی حتی یک برگه سهم نمیفروخت اما بعد از چند روزی سهم منفی شد و الان صف فروش ! دلیلش چی میتونه باشه ؟ و آیا اینکه ما پولمون زو سهمی بخریم که افزایش سرمایه داشته باشه بخریم ایا کار درستیه ؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   منفی شدن و صف فروش سهم دلایل مختلفی دارد. به طور مثال یکی از دلایل ایجاد صف فروش می‌تواند، مربوط به جو منفی بازار یا فشار فروش ناشی از سهام داران فاقد تمایل به شرکت در مجمع باشد.
   به طور کلی افزایش سرمایه اتفاق مثبتی برای یک شرکت ارزیابی می‌شود، اما تأثیری در میزان سرمایه شما نداشته و باید دیدگاه بلند مدتی نسبت به این فرآیند داشته باشید. ضمناً نوع و هدف افزایش سرمایه نیز در این زمینه تعیین کننده است.

 19. شورش می گوید

  باسلام وعرض ادب .افزایش سرمایه تاثیری دردرصدمالکیت سهامدار نداره .سوال .؟ جذابیت افزایش سرمایه دربین سهامدارها بخاطر چیه ؟اگربخواهم سهامم روقبل یابعد ازافزایش سرمایه بفروشم تفاوتی داره یانه ؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   خیر به طور کلی تأثیری در میزان دارایی سهامدار ندارد. اثرات مثبت این فرآیند در بلندمدت و با افزایش پتانسیل سودآوری شرکت نمایان می‌شود.

 20. حامی می گوید

  با سلام و ممنون از توضیحات مبسوط شما . حال یک سوال دارم که دقیقا متوجه نشدم . شما میگید از زمان تعیین سهام جایزه تا ارسال آن به پرتفوی دو تا سه ماه طول میکشد . آیا در زمان تعیین سهام جایزه در مجمع ارزش سهام اصلی کاهش می یابد و یا دو سه ماه بعد در زمان اضافه شدن آن به پرتفوی و جمع شدن با سهام قبلیش ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بستگی به شرایط روز قیمتی سهم دارد

 21. رضا می گوید

  با سلام . اگه یه شرکت افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها داشته باشه از نظر ریالی ؛به نفع سهام داران است یا خیر؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   پاسخ هم بله است و هم خیر که در ادامه به تشریح آن پرداخته می‌شود. افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها تحت حداقل یکی از این شرایط می‌تواند موجب افزایش ارزش سهام و قیمت آن شود: مشکل زیان انباشته شرکت را حل و شرکت را از ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج کند یا اینکه ساختار سرمایه شرکت را به‌منظور دریافت تسهیلات بیشتر از بانک به‌منظور تامین مالی سرمایه در گردش و مخارج سرمایه‌ای آن اصلاح کند (به‌عبارتی، آپشن نهفته دریافت تسهیلات بیشتر را برای شرکت ایجاد یا همان ظرفیت استقراض شرکت را آزاد ‌کند، به‌شرطی‌که شرکت در آینده توانایی و تمایل استفاده از آن را داشته باشد). در هر دوی این مصادیق، آنچه هدف نهایی افزایش سرمایه از این محل است نهایتا بهبود قابلیت و توان عملیاتی شرکت در اثر تجدید ارزیابی است، در غیر این‌صورت، تجدید ارزیابی صرفا یک تغییر شکل صوری صورت‌های مالی شرکت است، چراکه این دارایی‌ها در گذشته هم در شرکت وجود داشته و دارایی جدیدی به شرکت اضافه نشده است.

 22. سعید می گوید

  سلام.میخواستم بدونم در افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی هم حق تقدو داریم یا خیر؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   خیر

 23. مهدی اقدسی می گوید

  با سلام و عرض ادب، اگر فردی حق تقدم سهام نمادی را خریداری کند، با فرض اینکه قبلا سهام دار این نماد نبوده است، آیا این مقدار خریداری شده آیا تبدیل به سهام عادی میشود یا نه؟ البته طبق توضیحات جواب آری هست، اما چه میزان طول میکشد این سهام عادی وارد پورتفو خریدار حق تقدم بشود؟
  ممنون و سپاسگذارم

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   پاسخ بله است و این موضوع ارتباطی به سهامدار بودن یا نبودن شما ندارد. کسانی که از قبل سهامدار باشند، حق تقدم به صورت رایگان و خودکار به پرتفوی آن‌ها اضافه می‌شود. اما سایر افراد باید در زمان باز شدن نماد حق تقدم و بر اساس ارزش بازاری آن، اقدام به خرید نمایند. پس از بسته شدن حق تقدم باید با هماهنگی امور سهام شرکت مذکور مبلغ اسمی سهام به حساب شرکت واریز شده و معمولاً پس از چند ماه حق تقدم به سهام اصلی تبدیل می‌شود.

 24. بهنام می گوید

  سلام…من میخواستم فرمون محاسبه میزان درصد سهام رو بدونم….با چه حسابی میگن فلان سهم ۱۰۰۰%افزایش سرمایه داره این درصد رو از کجا میارن؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   برای اینکه افزایش سرمایه یک شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شود، نیاز به طی کردن مراحل زیر است:
   ابتدا هیئت مدیره شرکت افزایش سرمایه را پیشنهاد می‌دهد و تصویب می‌کند.
   بعد حسابرس با توجه به مفروضات ذکر شده افزایش سرمایه را بررسی می‌کند و در صورت عدم وجود ایراد آن را تایید می‌کند. در این مرحله حسابرس می‌تواند تمام یا قسمتی از افزایش سرمایه را تایید کند.
   مرحله بعد شرکت مدارک و مستندات افزایش سرمایه خود را برای اداره ثبت شرکت‌ها و سازمان بورس ارسال می‌کند.
   فرمول محاسبه افزایش سرمایه بستگی به نوع افزایش سرمایه دارد

 25. پورحسن می گوید

  سلام
  در خصوص افزایش سرمایه از محل سود انباشته، سهام جایزه بعد از چه مدت به سبد سهامدار اضافه میشه.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   سهام جایزه به صورت میانگین ۳ الی ۴ ماه زمان نیاز دارد برای ثبت شدن و شما بعد از این مدت، قادر به فروش آن خواهید بود.

 26. یاس می گوید

  سلام در خصوص افزایش سرمایه , انتشار سهام به این معنی ست که اون درصدی از شرکت رو که عرضه کردن افزایش میدهند ؟چطور میتونن تعداد سهام هاشون رو زیاد بکنن؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   خیر.شرکت ها به منظور تأمین منابع مورد نیاز برای طرح های توسعه ای و پاسخگویی به نیاز خود به نقدینگی، اقدام به افزایش سرمایه می کنند. افزایش سرمایه از طریق انتشار سهام جدید یا بالا بردن مبلغ اسمی سهام موجود امکان پذیر است. با توجه به این که در ماده ۶ اساسنامه نمونه شرکت های پذیرفته شده در بورس قید شده است که سرمایه شرکت ها باید به سهم عادی یکهزار ریالی با نام تقسیم شود، افزایش سرمایه در این شرکت ها به صورت انتشار سهام جدید صورت می گیرد. از اهداف این امر ( یکسان سازی قیمت اسمی سهام شرکت ها در اساسنامه شرکت ) می توان به شفاف سازی اطلاعات شرکت ها و قابلیت مقایسه وضعیت آ نها با یکدیگر اشاره کرد

 27. پرهام می گوید

  سلام و وقت بخیر
  مرسی از توضیحات ارزنده تون
  دوتا سوال هست که جوابشو پیدا نکردم
  اول اینکه ارزش اسمی همه سهامهای بازار ۱۰۰۰ریالیه؟ که بعید میدونم این رو
  دوم اینکه وقتی نماد خریداری شده ما به مجمع رفت و حق تقدم و سهام جایزه بهش تعلق گرفت بعد از واریز مبلغ ارزش اسمی حق تقدم، سهام منتشره اون به چه مبلغی توی پرتفوی میاد؟ سهامی ۱۰۰۰ ریال؟ قیمت روز سهام اصلی شرکت؟ قیمت آخرین روز معامله حق تقدم؟ قیمت خریداری شده سهام اصلی شرکت؟
  و اینکه سهام منتشره سهام بانام یا بی نام؟ ینی شرکت از کجا میخواد بفهمه تو سهامدارش بودی یا نه؟ سهام اصلی خریداری شده رو بعد از مجمع میشه فروخت یا باید نگهداشت تا سهام حق تقدم هم وارد پرتفوی بشه،منظورم اینه شرکت از کجا میخواد تشخیص بده فرم پذیره نویسی پر شده الکی یا صحت داره؟امکانش هست شرکت تعداد کمتری نسبت به پذیره نویسی شده به پرتفوی تخصیص بده؟ مبلغ واریزی برای حق تقدم بر اساس تعداد حق تقدم یا تعداد سهامی که از قبل داشتی؟
  درمورد سهام جایزه که فرمودین واریزی نمیخواد،اونم آیا فرم خاصی میخواد پرکرد برای واردشدن سهام به پرتفوی یا خود شرکت با توجه به کدبورسی های زمان مجمع تخصیص میده؟
  یعنی جایی توی سایت شرکت هست که اطلافعات سهامداریمون رو ثبت کنیم ؟

  ببخشید تعداد سوالات زیاد شد خودم جواب بعضی هاشونو میدونم فقط برای اطمینان خاطر و اینکه شاید برای دیگر دوستان هم سوال پیش بیاد مجبور به پرسیدن شدم
  اگه همه سوالات رو با دقت و حوصله جواب بدین ممنون میشم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ارزش اسمی سهام در ایران ۱۰۰۰ریال است. به مبلغ روز سهم عادی.سهام عادی قابل فروش است.حق تقدم بعد از تبدیل به سهام عادی قابل فروش است.سهام جایزه فرم نمی خواهد.بعضی از شرکتها بخشی را برای ورود اطلاعات سهامداران تخصیص می دهند

 28. هادی می گوید

  درود
  وقتی حق تقدمی را خرید کنیم مثلا ۱۰۰۰ سهم آیا میزان افزایش سرمایه نصیب ما هم میشه که اعلام شده ۲۰۰ درصد یا نه همون حق تقدم خریداری شده خود افزایش سرمایه هست و ما چیزی نصیب مان نخواهد شد، ؟
  توضیح اینکه قیمت سهم هنوز نصف و کم نشده

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   تصمیمات مجمع شامل افرادی می شود که در زمان تشکیل مجمع سهامدار شرکت باشندو

 29. ابی می گوید

  سلام خسته نباشید
  یک سوال داشتم که خودم نتونستم به جوابش برسم و میخواستم از شما کمک بگیرم.
  من سال ۸۷ یا۸۸ حدودا تعداد ۹۰۰ سهم از شپنا گرفتم و دیگه پیگیرش نشدم میخاستم بدوونم الان تعداد سهم من افزایش پیدا کرده ؟ اصلا افزایش سرمایه شامل من میشه که هیچ پولی به شرکت ندادم ؟ با توجه به اینکه سودی هم نگرفتم.
  ممنون از سایت خوبتون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر طی این سالها سهام جایزه تقسیم شده باشد تعداد سهام شما افزایش یافته در غیر اینصورت سودهای تقسیم شده و حق تقدم های استفاده نشده شما نزد شرکت قابل پیگیری است می توانید از امورسهام شرکت پیگیری کنید

 30. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید
  ایا در هر روش از افزایش سرمایه این قاعده کلی که دارایی سهام دار نسبت به قبل از افزایش سرمایه نباید فرقی کنه برقرار است؟ یعنی در هر صورت قیمت سهام بعداز افزایش سرمایه کاهش می یابد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در روش سود انباشته درصد مالکیت سهامداران در شرکت تغییری پیدا نمی‌کند. یعنی به همان نسبت که سرمایه شرکت زیاد می‌شود، تعداد سهام سهامداران نیز افزایش پیدا می‌کند. از نظر تئوریک میزان دارایی سهامداران نیز تغییری نمی‌کند، یعنی به همان نسبت که تعداد سهام آن‌ها زیاد می‌شود، قیمت سهام کاهش پیدا می‌کند.

 31. محمد می گوید

  سلام فرم حق تقدم رو از کجا باید بگیریم پر کنیم

 32. مهدی می گوید

  با سلام یه سوال داشتم کلا بهتره قبل از مجمع و افزایش سرمایه سهاممون رو بفروشیم یا نگه داریم بنفعمونه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   سود نقدی سهام در مجمع عمومی عادی تصویب می‌شود و این سود، تنها به کسانی تعلق می گیرد که در تاریخ برگزاری مجمع، رسماً و قانوناً مالک سهام محسوب می شوند. لذا قاعدتاً پس از برگزاری مجمع، سهام به علّت اینکه بخشی از منافع خود را از دست داده است، معمولاً با قیمت کمتری در بورس معامله می‌شود. حال سرمایه گذاری که در یکی از موقعیت های تصمیم گیری زیر قرار داشته باشد، می‌تواند با محاسبه قیمت سربسر برای هر یک از موقعیت ها و پیش بینی قیمت سهام پس از برگزاری مجمع و مقایسه بین پیش بینی قیمت سهام با قیمت سربسر تصمیم مطلوبی را در هر یک از موقعیت ها اتخاذ نماید.

 33. ط.الف می گوید

  سلام
  خسته نباشید
  آیا فرمول خاصی برای محاسبه درصد افزایش سرمایه هست؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اول با هم فرمول محاسبه قیمت تعادلی بعد از افزایش سرمایه را بررسی می کنیم و بعد مثال فولاد را به طور کامل شرح می دیم.
   اگر فرض کنیم :
   X= قیمت تعادلی بعد از افزایش سرمایه
   Y= قیمت پایانی پیش از مجمع افزایش سرمایه
   Z= قیمت پذیره نویسی سهم که در حال حاضر ۱۰۰۰ ریال ثابت می باشد.
   a1= نسبت افزایش سرمایه از انباشته
   a2= نسبت افزایش سرمایه از آورده
   در واقع ما با داشتن Y,Z,a1,a2 می خواهیم X را به دست بیاریم که فرمولش به شرح زیره :
   X=(Y+a2*Z)/(1+a1+a2)
   توجه کنید که گاهی اوقات کل افزایش سرمایه از انباشته است. در اینصورت a2 را صفر در نظر می گیریم. یا اینکه بعضی اوقات کل افزایش سرمایه از آورده نقدی است در این صورت a1 را صفر در نظر می گیریم. بنابراین ما در اینجا فرمول کلی را بررسی می کنیم. برای حالتهای دیگه فرمول ساده تر میشه.
   خوب حالا می ریم سراغ فولاد تا ببینیم چرا سازمان بورس روز بازگشایی قیمت پایانی روز قبل را ۳۲۳۴ ریال در نظر گرفت که در واقع همون قیمت تعادلی بود.
   فولاد قبل از مجمع با قیمت پایانی ۴۹۹۹ ریال بسته شد ولی موضوع اینجاست که پیش از برگزاری مجمع افزایش سرمایه، در مجمع سالیانه ۶۵۰ ریال سود تقسیم کرد بنابراین قیمت تعادلی پیش از افزایش سرمایه (همون Y) میشه ۴۳۴۹ ریال
   از طرفی خروجی مجمع فولاد این بود :
   سرمایه پیشین : ۲۵۸۰۰۰۰۰ میلیون ریال
   افزایش سرمایه به میزان ۱۰۲۰۰۰۰۰ میلیون ریال معادل ۳۹٫۵۳ درصد. که از این ۱۰۲۰۰۰۰۰ میلیون ریال، ۶۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال معادل ۵۸٫۸۲۴ درصد از انباشته و مقدار ۴۲۰۰۰۰۰ میلیون ریال معادل ۴۱٫۱۷۶ درصد از آورده بوده است.
   خوب ! حالا باید a1 و a2 را حساب کنیم.
   a1=0.3953*0.58824=0.23253
   a2=0.3953*0.41176=0.16277
   X=(4349+ 0.16277*1000)/1.3953=3233.54
   که اگه گردش کنیم میشه همون ۳۲۳۴ ریالی که روز بازگشایی بعد مجمع به عنوان صفر تابلو در نظر گرفته شده بود به این معنی که اگه قیمت ۳۲۳۴ ریال باز می شد هیچ سود یا زیانی برای کسی که با قیمت ۴۹۹۹ ریال سهم را خزیده بود، نداشت ولی خوب قیمت ۱۱ درصد مثبت باز شد و بعد هم باز رشد کرد.
   خوب ! این از محاسبه قیمت تعادلی. توجه کنید که اگه سهمی تقسیم سود نقدی نداشت و افزایش سرمایه داد، Y در واقع همون قیمت بسته شدن سهم هست.
   حالا برگردیم سراغ فولاد و یک سری دیگه از محاسبات.
   ۱- در درجه اول شما به ازاء هر سهم ۶۵۰ ریال از فولاد مبارکه طلب کار هستید که از آذر ماه پرداخت خواهد کرد. توجه کنید که فولاد مبارکه اعلام کرده که ۱۶۳ ریال از این ۶۵۰ ریال پرداخت نخواهد شد و به عنوان آورده نقدی جهت افزایش سرمایه در نظر گرفته خواهد شد که این مطلب را در بندهای بعدی توضیح می دم.
   ۲- شما به اندازه ضریب a1 ضرب در تعداد سهمی که در مجمع داشتید صاحب سهام جایزه شدید (افزایش سرمایه از انباشته) که این تعداد سهم بعد از طی مراحل اداری افزایش سرمایه که عموماً سه چهار ماه طول می کشه، تبدیل به سهم میشه و پس از ثبت افزایش سرمایه، قابل معامله خواهد شد. توجه کنید که شما بابت این تعداد سهم هیچ پولی نباید پرداخت کنید. فرضاً من که با ۱۰۰۰۰۰ سهم به مجمع فولاد رفتم صاحب ۲۳۲۳۵ سهم جایزه شدم که بعد از ثبت افزایش سرمای می تونم بفروشم یا نگه دارم.
   ۳- شما به اندازه ضریب a2 ضرب در تعداد سهامتون در مجمع، صاحب حق تقدم فولاد شدید که از امروز قابل معامله شد. فرضاً من که با ۱۰۰ هزار سهم به مجمع فولاد رفتم، صاحب ۱۶۲۷۷ حق تقدم فولاد شدم.در شرایط نرمال حق تقدم حدود ۱۰۰ تومن زیر قیمت سهم معامله میشه. منتها در مورد حق فولاد یک نکته مهم وجود داره. شما می تونید حق تقدم را بفروشی یا اینکه نگه دارید. اگر شما حق تقدم خودتون را نگه دارید و تا پایان مدت پذیره نویسی نفرشید، اون وقت فولاد اون ۱۶۳ ریال به ازاء هر سهم که در مجمع به شما پرداخت نکرده را به جای پولی که شما باید بابت تبدیل حق به سهم بپردازید، خواهد گذاشت بنابراین باز هم شما نباید پولی به فولاد بدید، بلکه فولاد ۱۶۳ ریال از ۶۵۰ ریال سود هر سهم مجمع را بابت تبدیل حق به سهم بر می داره و مابقی را هم به عنوان سود نقدی به شما پرداخت می کنه. بعداً پس از ثبت افزایش سرمایه شما می تونید سهم های جدید را بفروشید. اما اگه شما حق را بفروشید، فولاد بعداً همه ۶۵۰ ریال سود نقدی هر سهم را به شما پرداخت خواهد کرد.

 34. مسعود می گوید

  باسلام
  من سهام دار دوتا شرکت بودم که بعد از افزایش سرمایه سهام جایزه به من تعلق گرفت حالا بعد ۶ ماه هنوز سهم جایزه ازاد نشده فقط توی داراییها میتونم ببینمشون واسه ازاد سازی باید چکار کنم ایا زنان خاصی واسه ازاد سازی داره

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   برای تبدیل سهم حق تقدم به سهم عادی پس از قرار گرفتن در سبد پورتفوی شما ۶۰ روز زمان دارید تا نسبت به تبدیل اون اقدام کنید.هنگامی‌که سهامدار در بازه زمانی ۶۰ روزه، برای پذیره نویسی اقدام نکند و یا در آن بازه تعیین‌شده اقدام به فروش حق تقدم سهام خود نکند، در این صورت این حق تقدم‌ها را حق تقدم استفاده‌نشده نام‌گذاری می‌کنند. در چنین حالتی شرکت، حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به فروش می‌رساند و وجه حاصل از فروش را پس از کسر هزینه‌های مربوطه در بازه زمانی معمولاً یک‌ماهه به‌حساب سهامداران واریز می‌کند. جهت پیگیری در مور حق تقدم سهام مورد نظر خود به امور سهام داری شرکت مورد نظر مراجعه و یا تماس حاصل فرمائید.

 35. پیمان می گوید

  سلام ببخشید من یسری چیزارو متوجه نشدم. ممنون میشم جواب بدید.
  ۱-توی روش سود انباشته برای چی اصلا شرکت سهام جدید منتشر میکنه؟ خب از حسابش برداره خرج کنه دیگه.
  ۲- بعد افزایش سرمایه مگه ارزش و دارایی شرکت بالا نمیره و تعداد سهام هم زیاد میشه دیگه. خب حاصل تقسیم این دوتا که میشه قیمت هر سهم باید ثابت بمونه . چرا کم میشه قیمت؟
  ۳- در مورد تجدید ارزیابی هم همینطور. که چرا اصلا سهام جدید منتشر میشه و با وجود بالا رفتن دارایی، قیمت میفته؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   یکی از روش های افزایش سرمایه افزایش سرمایه از محل سود انباشته می باشد که بر اساس قانون تجارت، شرکت ها وظیفه دارند سالیانه درصدی از سود خود را نزد خود نگهداری نمایند در نهایت این سود در حسابی تحت عنوان سود انباشته در صورت های مالی شرکت ثبت خواهد شد سپس در دورانی که شرکت سود انباشته خوب و مناسبی دارد، تصمیم می گیرد که افزایش سرمایه خود را از روش افزایش سرمایه از محل سود انباشته انجام و منابع جدید مورد نیاز خود را تامین نماید.
   در واقع در روش سود انباشته، جریان نقدینگی جدیدی به شرکت وارد نخواهد شد و سهامداران پولی برای خرید اوراق جدید تزریق نمی کنند، به همین دلیل اصطالحاً به سهام تعلق گرفته به سهامداران سهام جایزه می گویند.
   این سهام جایزه به همه سهامداران تعلق دارد و سهامداران بدون نیاز به پرداخت هیچ گونه وجهی، مالک سهام جایزه شده به نحوی که میزان مالکیت سهامداران پس از این نوع افزایش سرمایه تغییری نخواهد کرد.
   در این روش از روش های افزایش سرمایه درصد مالکیت شما در شرکت تغییری پیدا نمی کند. یعنی به همان نسبت که سرمایه شرکت زیاد می شود تعداد سهام شما نیز افزایش پیدا می کند. از نظر تئوریک میزان دارایی شما نیز تغییری نمی کند، یعنی به همان نسبت که تعداد سهام شما زیاد می شود قیمت سهام کاهش پیدا می کند.

 36. مهرداد می گوید

  با عرض سلام و تشکر بابت مطالب تاثیرگذارتون.سوالی داشتم:به فرض نماد خودرو رو در کدال اعلام کرده باشند که قراره افزایش سرمایه از طریق مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی باشد.حالا من اصلا نمیدونم که مثلا من ۲۰ میلیون سهام بگیرم از خودرو برای اینکه در افزایش سرمایه اش از طریق آورده نقدی بتونم سهام بگیرم و بیشتر سود کنم از طریق نماد خودروح این کار انجام خواهد شد؟و اگر پاسختون مثبته چه زمانی باز میشه اون نماد.چونکه متوقف هست الان خودروح.و آیا اون زمان میزان قیمت سهام مشخصی رو نسبت به سهامی که دارم میتونم از نماد خودروح بخرم چونکه من ۲۰ میلیون سهام خریده بودم؟لطفا توضیحی بدهید که برای من تازه وارد بورس بدونم چطور انجامش بدهم.

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده چگونه انجام می شود؟
   در این روش از افزایش سرمایه از سهامداران خواسته می شود که مبلغ جدیدی را به حساب شرکت واریز کنند و چون به سهامداران فعلی حق استفاده از این نوع افزایش سرمایه داده می شود، اصطلاحا حق تقدم می گویند.
   افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده
   سهامدار در مدت زمان مجاز برای معامله این اوراق می تواند به یکی از دو روش زیر عمل کنند:
   ۱- پرداخت ارزش اسمی سهم
   در این روش سهامداران باید به ازای هر سهم، مبلغی را به حساب شرکت واریز کنند که این مبلغ در ایران بیش از ۱۰۰۰ ریال به ازای هر سهم نیست.
   ۲-فروش حق تقدم
   سهامدار شرکت می تواند به جز پرداخت مبلغ اسمی هر سهم، نسبت به فروش اوراق خود در مدت زمان تعیین شده، اقدام کند. مدت زمان تعیین شده از طرف شرکت از طریق سایت کدال قابل دسترس می باشد. اگر سهامداران به هر دلیلی تمایل به استفاده از حق تقدم ها نداشتند، می توانند این اوراق را در مدت زمان تعیین شده به فروش برسانند. در اینصورت فرد دیگری که این اوراق را می خرد باید علاوه بر مبلغی که برای حق تقدم به فروشنده پرداخت کرده، مبلغ مطالبه شده توسط شرکت را به حساب شرکت واریز کند.
   چناچه سهامداران در مهلت مقرر اقدام به پذیره نویسی نکنند و یا از فروش گواهی حق تقدم خود صرف نظر کنند، شرکت بعد از دوره پذیره نویسی، گواهی های باقی مانده را به عنوان حق تقدم های استفاده نشده از طریق بورس در معرض فروش قرار می دهد و پس از فروش، مبلغ حاصله را به حساب سهامداران قبلی واریز می کند.
   افراد جدیدی که این حق تقدم های استفاده نشده را در بازار خریداری می کنند، جایگزین سهامداران قبلی می شوند.
   نکته: در افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات معمولا مهلت استفاده از گواهی های حق تقدم و خرید سهام در یک بازه زمانی ۶۰ روزه می باشد.
   نکته: دامنه نوسان حق تقدم سهم ۱۰ درصد لحاظ می شود.

 37. صبا می گوید

  سلام
  در خصوص افزایش سرمایه از محل سود انباشته از زمانیکه آگهی ثبت افزایش سرمایه در مرجع ثبت شرکت ها ثبت میشه میخواستم بدونم سهام برای مدتی متوفق میشه یا نه در بورس؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   حداکثر ۲ روز کاری پس از برگزاری مجمع عمومی یا جلسه هیات‌مدیره در خصوص تغییر سرمایه یا انتشار هرگونه اوراق بهادار دیگر به منظور تامین مالی، بازگشایی نماد طی مهلت مقرر در این بند منوط به افشای پیش‌بینی پس از اعمال اثرات تغییر سرمایه یا انتشار اوراق بهادار، بدون محدودیت دامنه نوسان؛

   نکته: مواعد زمانی جهت بازگشایی نمادهای موضوع این ماده، در شرایط خاص و با دستور مدیرعامل بورس می‌تواند حداکثر با ۲ روز تاخیر اعمال گردد.

 38. طاها می گوید

  سلام
  مرسی از اطلاعات مفیدتون
  به طور متوسط از لحظه دادن مجوز تا ثبت افزایش سرمایه در بورس چه قدر زمان می برد ؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد

 39. MJ می گوید

  سلام
  در افزایش سرمایه از محل اورده نقدی و مطالبات حال, سهم در کل چه مدت بسته خواهد بود؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   حداکثر ۲ روز کاری پس از برگزاری مجمع عمومی یا جلسه هیات‌مدیره در خصوص تغییر سرمایه یا انتشار هرگونه اوراق بهادار دیگر به منظور تامین مالی، بازگشایی نماد طی مهلت مقرر در این بند منوط به افشای پیش‌بینی پس از اعمال اثرات تغییر سرمایه یا انتشار اوراق بهادار، بدون محدودیت دامنه نوسان؛

 40. امیر می گوید

  سلام
  خبرهایی منتشر شده که حکشتی به دنبال تجدید ارزیابی هستش ، و حدود ۷۰۰۰ درصد رو براش عنوان کردن
  نظر شما در این مورد چیه ؟

  1. پشتیبان می گوید

   سلام خبری که به کدال میاد فقط واقعی هست دلیلی نداریم که بدون مدرک باور کنیم

 41. حلما می گوید

  سلام و خسته نباشید .
  آیا ورود به سهم بنیادی که افزایش سرمایه براش تصویب شده ، کار درستی هست یا نه ؟

  1. پشتیبان می گوید

   با تحلیل وارد شدن در شرکت های بنیادی که قصد افزایش سرمایه دارد خوب هست

 42. hmd می گوید

  ریال۲۲۵۰=۱+۳/(۳ *۱۰۰۰ )+۶۰۰۰=قیمت سهم پس از افزایش سرمایه

  سلام
  میشه طبق اصول ریاضی بگین چطور حاصل عدد ۶۰۰۰ به اضافه یک عبارت مثبت بعد از اون (هر چند کوچک یا اعشاری) شده ۲۲۵۰ !!!

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   لطفا حاصل ۹۰۰۰/۴ (۹۰۰۰ تقسیم بر ۴)را محاسبه کنید،

 43. مهدی می گوید

  باسلام و سپاس بابت اطلاعات مفیدتون
  دو سوالی که برای بنده مطرح هست عرض میکنم خدمتتون:
  معمولا بیشترین بازدهی و استقبال بازار مربوط به کدام یک از محلهای افزایش سرمایه میشه؟؟؟
  (سودانباشته) یا(تجدید ارزیابی)یا(آوردن نقدی)؟؟؟

  سوال دوم
  میدانیم افزایش سرمایه در ۶مرحله ی(پیشنهاد،حسابرسی،صدورمجوز،دعوت به مجمع،تصمیمات مجمع،ومرحله ی ثبت)به نتیجه میرسه و بعد از آن هم ارزش جدید سهام و حق تقدمش در بازار شکل میگیره(عملا مرحله هفتم)
  شما ورود به سهام رو توی کدام مرحله پیشنهاد میکنید که هم سود و هم امنیت نتیجه به بهترین شکل تضمین بشه؟؟؟
  با تشکر فراوان از راهنماییتون

  1. پشتیبان می گوید

   سلام بستگی به وضعیت شرکت و درصد افزایش سرمایه داره

 44. وهاب می گوید

  سلام
  ممنون بابت مطالب خوبتون
  من روش مستقیم رو انتخاب کردم
  اولین قدم برای نگهداری از سهامم چه کارایی باید انجام بدم
  شما چه سایتی یا پیجی از اینستاگرام برای آموزش بورس مبتدی پیشنهاد میکنید
  علاقه زیادی به این دارم که مغزم رو ازش کار بکشم
  فکر میکنم بورس همونجایی باشه که دنبالشم
  بخاطر همین روش مستقیم رو انتخاب کردم و مطمئنم از پسش برمیام
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  باز هم ممنون

  1. پشتیبان می گوید

   سلام برای اطلاعات از آموزش در ساعات اداری با شماره زیر تماس بگیرید تا راهنماییهای لازم صورت گیرد
   ۰۲۱۹۱۰۰۷۵۹۰

 45. امین می گوید

  پس در هر سه روش تفاوتی برای سهامدار نمیکنه فقط با توجه به خبرش هست که ممکنه صف خرید بشه و قیمت سهم بالا بره درسته؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   نکته اصلی که سهامداران بایستی به آن توجه داشته باشند این است که وجود افزایش سرمایه در برنامه آینده شرکت به تنهایی نمی تواند خبر مثبتی تلقی شود و آینده سودآوری برای سهامداران به همراه داشته باشد؛ بلکه سهامداران باید با بررسی تمامی جوانب و دلایل افزایش سرمایه در این خصوص نتیجه گیری کنند. این در حالی است که اغلب سهامداران بدون توجه به دلیل افزایش سرمایه این موضوع را به عنوان یک فاکتور مثبت در تحلیل خود ارزیابی می کنند.

 46. ٱزی می گوید

  سلام.. من حق تقدیم امیدح تو پرتفوم اومده.. چطور بای. هزینش رو واریز کنم؟؟ چون میخوام داشته باشمش و لغو نشه.. ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   برای تبدیل سهم حق تقدم به سهم عادی پس از قرار گرفتن در سبد پورتفوی شما ۶۰ روز زمان دارید تا نسبت به تبدیل اون اقدام کنید. بورس اعلام میکنه شماره حساب و اطلاعات رو. و حالا نحوه تبدیل به این صورت می باشد که ابتدا در سایت مای بورس دات کام وارد شوید سپس در قسمت چاپ گواهینامه صفحه ای باز میشه که اطلاعات مورد نظر رو وارد میکنید و در انتها پرینت بگیرید. این برگه را با پیوست فیش واریزی بانک به ادرس اعلام شده از سوی کدال و سامانه بورس پست میکنید به شرکتی که سهمشو دارید. سایت حکشتی ادرسش هست بورس و کدال هم اعلام خواهند کرد. به همین راحتی.

 47. هادی می گوید

  سلام
  آیا هزینه افزایش سرمایه برای شرکت های سهامی خاص با روش های ۴ گانه فرقی هم می کند و
  ایا هزینه دیگری هم علاوه بر یک دوهزارم دارد؟
  سوال دیگر اینکه اگر از محل دارایی های موجود شرکت افزایش سرمایه صورت پذیرد و همه سهامداران هم مطلع وموافق باشند ،آیا باز هم همه تشریفات باید انجام شود؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   طبق ماده ۱۵۸ قانون تجارت ۴ روش برای افزایش سرمایه سهامی خاص از طریق راه های مذکور وجود دارد که این ۴ روش را می توان به صورت زیر بیان نمود:

   تبدیل مطالبات نقدی حال شده اشخاص از شرکت به سهام جدید یا همان افزایش سرمایه از محل مطالبات ( بهترین نوع افزایش سرمایه شرکت ) : در این حالت بایستی تمام مدارک و اسناد مربوط به امضاء بازرس شرکت نیز رسیده باشد.
   پرداخت مبلغ اسمی سهم به صورت نقدی: سهامداران می توانند با مبلغ نقدینگی خود، مقدار سرمایه شرکت را افزایش دهند.
   تبدیل اوراق قرضه به سهام: اوراق قرضه با توجه به این موضوع که به رسمیت شناخته نشده است به همین جهت اضافه کردن آن در فرآیند افزایش سرمایه نیز موضوعیتی ندارد.
   انتقال سود تقسیم نشده حاصله از ارزش سهام جدید به سرمایه شرکت: توجه داشته باشید که انتقال دادن هر گونه اندوخته قانونی به مبلغ سرمایه شرکت طبق قانون ۱۴۰ قانون تجارت به سرمایه شرکت ممنوع می باشد.
   شرایط افزایش سرمایه شرکت
   در تمام اساسنامه های شرکت های مختلف، بر میزان و مبلغ سرمایه به شکل دقیق اشاره می شود که طبق قانون ۸۳ لایحه ی قانونی اصلاح، هرگونه تغییر در مواد اساسنامه قبل از موعد منحصرا در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده است.

   فرآیند ثبت شرکتیکی از مهمترین ملزومات دیگر در افزایش سرمایه، حق تقدم با سهامداران قدیمی است بدین منظور که اگر شرکتی به دنبال افزایش سرمایه باشد، اولویت اصلی برای خرید سهام، با سهامداران قدیمی می باشد.البته این حق قابلیت نقل و انتقال دارد و سهامداران جدید می توانند با خرید این حق از سهامداران قدیمی آن را به دست بیاورند.

   از دیگر ملزومات مهم در افزایش سرمایه شرکت می توان به این نکته اشاره کرد که سرمایه قبلی شرکت ها بایستی تمام تادیه شود چرا که در غیر اینصورت افزایش سرمایه از هیچ طریقی امکان پذیر نخواهد بود. روند افزایش سرمایه شرکت بدین صورت است که تمام اعضای هئیت مدیره پیشنهاد افزایش سرمایه را اعلام می کنند و مجمع نیز با انجام بررسی های مختلف؛ نظر خود را در مورد افزایش سرمایه شرکت اعلام کنند.

 48. محمد پوریوسف می گوید

  سلام، در مورد افزایش سرمایه #خاذین توضیح میدین کی اجرایی میشه؟ ضمنا” افزایش سرمایه اش به ثبت رسیده است. ممنون

  بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۸/۰۴/۰۴ و صورتجلسه هیئت مدیره مورخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۵ افزایش سرمایۀ شرکت از مبلغ ۱,۳۲۲,۸۴۶ میلیون ریال به‌مبلغ ۲,۶۴۵,۶۹۲ میلیون ریال ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ ۱۳۲۲۸۴۶ میلیون ریال ، ) در تاریخ ۱۳۹۹/۰۲/۱۷ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید، پروسه تبدیل گواهی حق تقدم به سهم، حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که به‌ صورت خودکار صورت می‌گیرد و به پرتفوی سهامداران اضافه می‌گردد

 49. کبری اکبری می گوید

  سلام اگه بعداز مجمع و به تصویب رسیدن هر نوع افزایش سرمایه ای که تو مجمع ثبت شد سهم خودمونو بفروشیم اون افزایش سرمایه به ما تعلق میگیره چونکه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی بانک ملت هست و اونطور که من متوجه شدم وقتی تو مجمع ثبت شد بعد از ۴تا۶ماه انجام میشه واون موقع قیمت سهم میاد پایین اونم خیلی چونکه ۴۰۰درصدیه حالا بنظرتون بعد از اینکه تو مجمع به ثبت رسید بفروشم سهممو ممنونم اگه راهنمایی کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   در صورتی که در زمان مجمع سهامدار باشید تعلق می گیرد

 50. مهراد می گوید

  سلام یک سهم چندبار میتونه افزایش سرمایه داشته باشه؟؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بستگی به نوع افزایش سرمایه دارد

 51. khadije می گوید

  خسته نباشد مطالب خیلی خلاصه و مفید بیان شده است.

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   نظر لطف شماست.

 52. ابراهیم لطفی می گوید

  سلام
  ممنون از مطالبتون
  فقط ی سوال:
  همانطور ک گفتید تو مجمع فوق‌العاده که شرکت‌ها افرایش سرمایه میدن به اندازه‌ی افزایش سرمایه(مثلا۳۰۰درصد)۱. بعضیا سود میدن که سهامدار بعد چند ماه میره و از بانک میگیره
  ۲.ب بعضیا سهام میدن
  ۳.ی مدل هم افزایش سرمایه داریم ک توی مجمع فوق العاده هم تصویب میشه ولی ن سود تو بانک میده و ن سهام..بلکه به صورت کم کم(هر سری۴۰درصد مثلا) در طول ۶ماه و یا یکسال و یا حتی بیشتر ،داده میشه….
  از کجا بدونیم شرکت‌هایی که میرن مجمع شامل کدوم یک از این ۳مورد هستش علل‌الخصوص سومی؟
  خیلی خیلی ممنون میشم اگه جواب رو ب جیمیلم بفرستید

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام، شرکت در کدال در آگهی تصمیمات مجمع فوق العاده، محل و درصد افزایش سرمایه خود را اعلام می کند.

 53. سام می گوید

  سهام جایزه چطور آزاد میشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید، پروسه تبدیل گواهی حق تقدم به سهم، حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که به‌ صورت خودکار صورت می‌گیرد و به پرتفوی سهامداران اضافه می‌گردد

 54. عبدالله می گوید

  سلام مطالب مفید بود. به نظر شما کدام روش سود دهه بهتری دارد ممنون بهم بگویید .

 55. قدرینزو می گوید

  اگه سهامداران و شرکت نتونن تمام حق‌تقدم‌هاشون رو در اون دو مرحله‌ی پذیره‌نویسی بفروشن، تکلیف آورده‌ی نقدی نهایی و قیمت سهم چی میشه؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   به طور کلی صاحبان سهام می‌توانند، به سه روش کلی از اوراق حق‌تقدم استفاده کنند:
   ۱) پرداخت قیمت اسمی(۱۰۰ تومان) به شرکت ناشر و تبدیل حق‌تقدم‌ها به سهام اصلی
   ۲) فروش اوراق حق‌تقدم در بازار بورس
   ۳) عدم فروش اوراق و پرداخت قیمت اسمی(حق‌تقدم استفاده نشده)
   در این شرایط شرکت پس از پایان پذیره‌نویسی اقدام به فروش اوراق حق‌تقدم استفاده نشده نموده و پس از اتمام حق‌تقدم‌ها، مبلغ خالص حاصل از فروش را به حساب صاحبان سهام دارای حق‌تقدم استفاده نشده واریز می‌کند.

   قیمت سهام نیز پس از افزایش سرمایه بر اساس فرمول‌های مذکور در مقاله، متناسب با میزان افزایش سرمایه کاهش می‌یابد.

 56. عباس می گوید

  سلام. سوالی که من دارم> آیا همیشه خرید سهامی که قراره افزایش سرمایه بده به صلاحه؟ یعنی قبل از مجمع فوق العاده شرکت که در مورد افزایش سرمایه تصمیم میگیرن. من چند بار این کار رو کردم، خوب بوده

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   افزایش سرمایه به خودی خود نه خبر خوب است و نه خبر بد.
   بیشتر افرادی که از بورس اطلاع کافی ندارند فکر می‌کنند «سهام جایزه» یک هدیه مجانی و بادآورده است و هر چه باشد خوب است. برای همین گاهی می‌بینیم برای یک شرکت زیان‌ده که قصد دارد سرمایه‌اش را افزایش دهد، بدون هیچ دلیل خاصی صف خرید تشکیل می‌شود.
   نکته بسیار مهم این است که روز قبل و بعد از مجمع فوق‌العاده، چه سهام جایزه بگیرید چه حق تقدم، سرمایه شما تغییر نمی‌کند.
   اما این خبر همیشه هم خبر منفی نیست. سوال مهم این است که چرا شرکت قصد جذب سرمایه جدید دارد؟ اگر ورود سرمایه جدید به معنی عملی شدن طرح‌هایی نوین باشد، تصویب افزایش سرمایه خبر خیلی خوبی است. اما اگر شرکت می‌خواهد با افزایش سرمایه زیان انباشته خود را بپوشاند و عملا راه را برای تولید زیان بیشتر هموار کند، بعید است اتفاق خوبی افتاده باشد.

 57. ا.ش می گوید

  سلام.بسیار مفی و عالی بود.
  همونطور ک گفته شده تمام مجامع خوب هستن ولی از محل تجدی ارزیابی یه چیز دیگس.

 58. رضا می گوید

  سلام یه سوالی که برای من پیش آمده اینه که منطقیه سهام حق تقدم را برای خودمان نگه داریم یا فروشنده باشیم …؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   این سوال بسته به نماد مورد نظر تفاوت می کند اما به صورت کلی:
   ۱- اگر نماد اصلی را و اختلاف قیمت بین حق تقدم و سهام را ارزنده میبینید ۱۰۰ تومان را واریز و منتظر تبدیل حق تقدم به سهام باشید
   ۲- در صورتی که تمایلی ندارید حق تقدم به سهام تبدیل شود، اقدام به فروش نماد حق تقدم در بازه زمانی باز بودن حق تقدم کنید.

 59. ارتش سرخ می گوید

  باسلام . من اینظوری برداشت کردم روش افزایش سرمایه از مجل تجدید هیچ سودی برای سهامدار نداره فقط تعداد سهم افزایش پیدا می کنه و بجاش قیمت سهم کاهش. پرا همه سهامدارها دنبال شرکت هایی می گردن که این نوع افزایش سرمایه دارن؟
  درحالی که افزایش سرمایه از محل آورده نقدی حداقل یک تعدادی سهم حق تقدمی بهت میرسه که میتونی به پول تبدیلش کمی.
  لطفا راهنمایی کنین

  1. بنده خدا می گوید

   با صبر و افزایش دوباره قیمت سهم متوجه سود اون خواهی شد

  2. bourse_vip_admin@ می گوید

   قیمت سهمت کم میشه و تعداد سهمت میره بالا ، وقتی قیمت سهمت کم بشه حجوم خریدار بسمت اون سهم زیاد میشه و مجدد خیلی زود به حوالی قیمت قبلیش میرسه…

 60. احمد حسنی می گوید

  دمت گرم. بسیار توصیف عالی و روانی بود

 61. محمد می گوید

  اگر پس از بسته شدن سهم به هر دلیل مجمع لغو شود و سهم پس از یک روز بازگشایی شود, زیان و ضرر این روز برای سهامداران جبران میشود یا خیر؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   سلم ووقت بخیر
   ادامه معاملات در نماد مذکور در دامنه مجاز نسبت به قیمت مرجع<<قیمت کشف شده در حراج>> امکان پذیر است.
   این به این معنی می باشد که بعد از بازگشایی با توجه به عرضه و تقاضای سهم قیمت سهام بعد از بازگشایی در دامنه نوسان محدود مشخص می شود. و سازمان بورس هیچگونه دخالتی در سود یا زیان سهم بعد از بازگشایی ندارد

 62. محمد می گوید

  سلام وقتتون بخیر باشه.
  ی سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدید
  از کجا متوجه بشیم که سهم های حق تقدمی چه زمانی به سهم اصلی تبدیل میشن؟
  من سهم سصوفیح تو زمان پذیره نویسی خریدم و الان بیشتر از دو ماه گذشته ولی هنوز به سهم اصلی تبدیل نشده
  وقتی تبدیل بشه از کجا باید متوجه بشم که به سهم اصلی تبدیل شده؟

  1. علی می گوید

   میاد تو پرتفوی دیگه

 63. مصطفی می گوید

  سلام
  این درسته ک میگن اکثر مواقع بعد از مجمع افزایش سرمایه از محل آورده رشد سهم ب خاطر حقش کند میشه و گیر داره؟؟

 64. رضا می گوید

  سلام اگر در زمان مجمع تخصیص سود سالانه شخصی دارای سهام باشد و طبعا مقداری از سود ان ذخیره میشود ولی در زمان مجمع افزایش سرمایه مقداری از سهام خود را فروخته باشد ایا دیگر ان سود انباشته در قالب سهام جایزه بهش تعلق نمیگیرد

 65. امیر عطایی می گوید

  با سلام
  آیا این درست است که اگر افزایش سرمایه از آورده نقدی باشد به آن مالیات تعلق میگیرد ولی اگر از مطالباط حال سرمایه گزاران باشد مالیات نمیگیرد.؟

 66. میثم می گوید

  خیلی عالی توضیح دادید به ۷۰% جواب سوال خودم رسیدم

 67. هادی می گوید

  سلام. ممنون از مطالب مفیدتون.یه سوال داشتم. در آگهی ثبت افزایش سرمایه مینویسه که “از محل اندوخته مبلغ فلان”. این اندوخته جزو کدوم یک از انواع افزایش سرمایه هست؟

 68. نیلوفر می گوید

  ممنون از بابت مطالب مفید و دقیق شما

 69. علی می گوید

  با تشکر از اینکه وقت گذاشته اید مفید بود

 70. ناصر می گوید

  باسلام زمانی که افزایش سرمایه ازمحل سهام جایزه انجام شد چند روز بعد این افزایش سهام در پرتفوی به سهام اضافه میگردد

  1. پشتیبان می گوید

   بعد از تایید آگهی در سامانه کدال و تائید ناظر در پرتفوی شما لحاظ میگردد

 71. دکتر ع نظری می گوید

  به طور کلی بهتر و علمی تر آن است که افزایش سرمایه از محل صرف سهام به عنوان زیرمجموعه ای از بخش آورده نقدی قرارداد شود.

 72. ز ت می گوید

  به نظرم مثال حق تقدم با آورده نقدی اشتباه محاسباتی داره 
  با این حال ممنون از اینکه مطلب رو ساده و مفید بیان کردین

 73. ذاکری می گوید

  قیمت سهم میشه 6923
  قیمت حق تقدم 5923
  لطفا اصلاح کنید

  1. تحلیلگر بورس می گوید

   سلام. محاسبات شما اشتباه است. دقت بفرمایید.

  2. دکتر ع نظری می گوید

   یعنی به نظر شما امکان داره بعد از افزایش سرمایه از لحاظ تئوریک قیمت سهم افزایش پیدا کته؟ یعنی از ۶۰۰۰ به ۶۹۲۳ تبدیل بشه. دقت بفرمایید

 74. حسین فینی می گوید

  مفید و مختصر

 75. وحید می گوید

  سلام .
  خیلی خوب بود
  اگر ممکنه در ارتباط با سود هر سهم که با افزایش سرمایه تغییر میکند روابط و مفاهیمی را ارائه کنید

 76. مهینه سفراوا می گوید

  Mamnon az zahamateton, kheili mofid bod

 77. مهبنه سفراوا می گوید

  Mamnon az zahamateton, kheili mofid bod

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۵ ویدیو هدیه از نکات کلیدی سرمایه گذاری!

0 +
نفر تاکنون در این دوره شرکت کرده‌اند