بورس یکی از چالش هایی است که با توجه به جذابیت های مالی که دارد، تبدیل به یکی از راهکارهای کسب درآمد در قرن ۲۱ برای بشر شده است. ایرانی ها هم از این قافله عقب نمانده اند. بورس اوراق بهادار تهران با سرعت سرسام آوری در ماه های گذشته در حال رشد و تبدیل شدن به یک منبع کسب درآمد بزرگ برای مردم ایران است.

فهرست []

  البته کسانی که از گذشته در این بازار فعال بوده و چند پیراهن بیشتر از افراد تازه کار پاره کرده اند، آموزش صحیح و بهینه را لازمه ی موفقیت در این بازار می دانند. بدون آموزش ورود به چنین بازاری می تواند ریسک های زیادی برای کاربر به همراه داشته باشد. ازاین رو در این مقاله سعی کرده ایم تا ۸ کتاب بورسی برتری که اکثریت اساتید بازار سرمایه روی اهمیت آن ها اتفاق نظر دارند را معرفی نموده و خلاصه ای از آن ها را مرور کنیم.

  بهترین کتاب های سرمایه گذاری در بورس

  ۸ کتاب بورسی که آموزش های آن ها برای ورود به بازار سرمایه ایران لازم و ضروری خواهند بود.

  ۱- مرجع کامل تحلیل تکنیکال کاربردی

  برای کسانی که به دنبال تهیه ی یک کتاب مرجع فارسی برای تحلیل تکنیکال هستند، کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال کاربردی نوشته ی مهندس امیر زنگنه می تواند بهترین گزینه باشد. البته کتاب هنر دنبال کردن روند قیمت نیز از این نویسنده خوش ذوق به چاپ رسیده است. برخلاف کتاب های انگلیسی زبان و یا برگردان از انگلیسی که زیاد هستند، کتاب های آموزش تحلیل تکنیکال به قلم نویسنده های ایرانی خیلی زیاد نیستند.

  کتاب یک مرجع کامل قدرتمند در زمینه ی تحلیل تکنیکال کاربردی است. این کتاب با تعریف مفاهیم اولیه ی تحلیل تکنیکال بازار بورس ازجمله تعریف روند، تعریف خطوط حمایت و مقاومت و سایر ملزومات این روش تحلیل در فصل های ابتدایی شروع شده است. نکته ی مثبتی که در تحلیل تکنیکال کاربردی امیر زنگنه شاهد آن هستیم، این است که روش های معرفی شده در آن علاوه بر بازارهای بورس جهانی برای بازار بورس ایران نیز کاملاً کاربردی و ملموس تعریف شده اند.

  در فصل های بعدتر کتاب نیز نویسنده به معرفی تکنیک های پیشرفته تر مورداستفاده در تحلیل تکنیکال پرداخته است. معرفی اندیکاتورهای شاخص و پرکاربرد در این تحلیل، تحلیل هندسی چارت، آموزش استفاده از ابزار فیبوناچی، الگوهای هارمونیک پرکاربرد، تحلیل به روش امواج الیوت و در نهایت کندل شناسی تشکیل دهنده ی فصول این کتاب می باشند. مطالعه ی این کتاب حتی برای افراد مبتدی می تواند دید خوبی نسبت به تحلیل تکنیکال ایجاد نماید.

  نویسنده همچنین سعی کرده با استفاده از زبانی کاملاً ساده به راحتی با افراد ناآشنا با این مفاهیم ارتباط برقرار نماید. با توجه به سابقه فعالیت بالای آقای زنگنه در بورس ایران، کاربردی بودن مفاهیم آموزش داده شده نیز کاملاً قابل تصور بوده و کاربران می توانند آموزش های مندرج در کتاب را به وضوح در بازار بورس و نمودارهای نمادهای مختلف آن مشاهده کرده و به تجربیات خود بیفزایند.

  ۲- شیوه لاک پشت ها

  آقای کورتیس فیث یکی دیگر از نویسندگان کتاب های بورسی است که بعد از رسیدن به موفقیت های بزرگ در این بازار، روش های خود را به رشته ی تحریر درآورده است. از این نویسنده بزرگ کتاب های دیگری مانند “درون ذهن لاک پشت ها”، “استراتژی معامله گران لاک پشتی”، “روانشناسی معامله گران لاک پشتی”، “قدم هایی برای تبدیل شدن به یک معامله گر کاملاً ذهنی” و چندین کتاب دیگر نیز به چاپ رسیده است که همگی با موضع بازار بورس و معامله در این بازار هستند.

  کتاب شیوه لاک پشت ها معروف ترین و البته پرفروش ترین کتاب این نویسنده است که تاکنون به بیش از ۹ زبان زنده ی دنیا ترجمه شده است و معامله گران بسیار زیادی در جهان از این کتاب بهره برده اند. لاک پشت ها نام گروهی از معامله گران بودد که در اوایل قرن جدید در بورس شیکاگو کارهای بزرگی انجام دادند.

  رسیدن به درآمد ۳۰ میلیون دلاری در آن سال ها توسط این گروه شهرت بسیار زیادی را برایشان به ارمغان آورد. کتاب شیوه لاک پشت ها نیز به بررسی شیوه ی معامله های این گروه در آن سال ها می پردازد. آقای فیث در این کتاب که بیشتر به مسائل روانشناسی ورود به بازار بورس می پردازد، به صورت کلی دید جالبی را برای کاربران ایجاد می کند. با مطالعه ی بخش به بخش آن ازنظر ذهنی قدرت بیشتری برای ورود به بازار بورس و خرید سهم ها خواهید یافت.

  شناخت یک استراتژی معاملاتی و از آن مهم تر پایبندی به آن در شرایط مختلف درس بزرگی است که از کتاب شیوه لاک پشت ها به آن خواهید رسید. این کتاب به شما خواهد آموخت که هیجان های لحظه ای بازار همیشه گذرا بوده و استرس های ناشی از آن نباید مرجع تصمیم گیری شما برای ورود و خروج از بازار باشد.

  ۳- ده شاه کلید بزرگان بورس

  علی صابریان دانشجوی دکتری مدیریت دانشگاه لیسبون پرتغال و مؤسس آموزشگاه خانه سرمایه با سال ها تجربه اندوزی در زمینه ی انواع روش های تحلیل و ابداع چندین استراتژی کارساز معاملاتی در بورس، نویسنده ی کتاب “ده شاه کلید بزرگان بورس” می باشد. وی تألیفات دیگری همچون “فکر برنده فکر بازنده” را نیز در کارنامه ی خود دارد.

  کتاب “ده شاه کلید بزرگان بورس” نگاهی نوین به ذهنیت های برتر و موفق در بازار سرمایه دارد. در این کتاب نویسنده سعی کرده هزارتوی واقعی یک ذهن ثروتمند و موفق در بازار سرمایه و بورس را برای خواننده به نمایش بگذارد. از همان ابتدای کتاب نویسنده سعی دارد با اثبات تأثیر بسزای آموزش مفاهیم بازار بورس برای ورود به آن، ریسک معاملاتی افراد را به حداقل ممکن برساند.

  در ادامه ی کتاب هم مسیری را که برای قرار گرفتن در جامعه ی بزرگان بورس پیش روی هرکسی قرار گرفته به تصویر می کشد. یکی از جذابیت های بسیار زیادی که ده شاه کلید بزگان بورس برای خواننده به دنبال خواهد داشت، ترسیم چاله ها و موانعی است که می تواند چندین سال موفقیت شما را در بازار بورس به عقب بیندازد.

  نویسنده در ادامه کتاب سعی کرده با معرفی ملزومات اولیه برای ورود به سرمایه گذاری در بورس و تجاربی که هزاران سرمایه گذار در این راه داشته اند، مسیر کوتاه تری را برای کاربران امروزی تر ترسیم نماید. افراد بسیاری زیادی در هنگام ورود به عرصه ی سرمایه گذاری در بازار بورس با انرژی زیاد و اهداف متعالی به صورت هیجانی عمل کرده و تجارب بزرگان بورس را نادیده می گیرند.

  در این کتاب خواهید دید که این روش غلط و عدم توجه به آموزش های لازم همان مسیر اشتباهی است که گویا قرار است اکثر افراد در بازار سرمایه با آن روبرو شوند. وقتی به نقطه ی اول بازگردید، خودبه خود متوجه اهمیت موضوعات مطرح شده در کتاب ده شاه کلید بزرگان بورس خواهید شد.

  ۴- روش های سرمایه گذاری وارن بافت

  روبرت جی هگستروم رئیس یک موسسه ی بزرگ مشاور مالی است که متولد سال ۱۹۵۶ میلادی است. وی با استفاده از روش های وارن بافتی سرمایه های زیادی به دست آورده و این متدها را در قالب کتاب هایی برای استفاده ی فعالین در بازار سرمایه عرضه داشته است. علاوه بر روش های سرمایه گذاری وارن بافت، “سرمایه گذاری”، “وارن بافت و ضروریات روش بافت” ازجمله سایر تألیفات این نویسنده می باشند.

  مسلماً هرکسی که چند روز سابقه ی فعالیت و مطالعه درباره ی بازار سرمایه و بورس را در کارنامه ی خود داشته باشد، با وارن بافت مشهورترین معامله گر این بازار در جهان آشناست. وی در حال حاضر یکی از ثروتمندترین افراد در سرتاسر جهان است. ازاین رو شناخت روش های معاملاتی و دیدگاه های چنین شخصی می تواند برای هر معامله گری یک الگوی بزرگ باشد.

  نویسنده در کتاب روش های سرمایه گذاری وارن بافت سعی کرده تا از جزئیاتی پرده برداری نماید که از چشم بسیاری از معامله گران پنهان می ماند؛ تکنیک هایی که بافت از آن ها برای پیش برد معاملات خود استفاده کرده و به موفقیت دست یافته است. در طول فصل های کتاب، نویسنده با القای روش های وارن بافت به خواننده سعی دارد تا وی را از فردی با روحیات ذهنی معامله گری کوتاه مدت به معامله گری بلندمدت تبدیل نماید.

  شناخت استرس ها و موانعی که بر سر راه یک معامله گر خرده پا وجود دارد و تبدیل آن ها به فرصت های بزرگ درس های دیگری است که در کتاب روش های سرمایه گذاری وارن بافت در اختیار مخاطب قرار خواهد داد. در این کتاب همچنین جزئیاتی از روش های انتخاب سهم و معامله وارن بافت را خواهید دید که در کمتر کتابی به آنها پرداخته شده است.

  ۵- معامله با ابزار فیبوناچی

  خانم کارولین بوردون یکی از افراد پیش رو در زمینه ی معاملات بازار بروس با استفاده از ابزار فیبوناچی می باشد. این نویسنده ی مشهور در سال های اخیر تکنیک های بسیار پیشرفته ای از این ابزار را نیز توسعه داده است. کتاب معامله با ابزار فیبوناچی از بهترین کتاب های موجود در این زمینه می باشد که هر معامله گر می بایست آن را مطالعه نماید.

  معامله با ابزار فیبوناچی به عقیده ی بسیاری از بزرگان بورس آینده ی معامله در این بازار محسوب می شود. خانم بوردون در سال ۲۰۰۸ با انتشار این کتاب از ترفندهای بسیار جالبی رونمایی کرد. البته این ترفندها در سال ها بعد از جانب ایشان به روزتر شد. در این کتاب نویسنده کار را با معرفی اعداد فیبوناچی و نظم های حاکم بر طبیعت ناشی از این اعداد شروع کرده است.

  در ادامه این نظم در بازار بورس توضیح داده شده است و نویسنده سعی کرده نقطه های حساس معامله گران بزرگ را برای این ابزار تعریف نماید. مناطقی که به عنوان حمایت ها و مقاومت های قدرتمند در بازار محسوب شده و در مناطقی که خبری از  حمایت ها و مقاومت های معمول چارت وجود ندارد، استفاده از این ابزار می تواند فوق العاده مؤثر باشد.

  نویسنده در انتهای کتاب اقدام به معرفی ابزارهای مختلف فیبوناچی در تحلیل تکنیکال نموده و در نهایت نیز روش های معامله با آن را شرح داده است. برای کسانی که دوست دارند با روش های مدرن معامله گری در بازار بورس آشنا شوند، فیبوناچی ابزاری قدرتمند و در عین حال بسیار ساده است.

  مفاهیم آن کاملاً قابل درک بوده و هرکسی برای حضور قدرتمند در بازار سرمایه می تواند روی این ابزار تکیه کند. فیبوناچی هم به عنوان استراتژی ورود و هم استراتژی خروج قابل استفاده خواهد بود.

  ۶- استراتژی های معاملاتی با بیشترین احتمال موفقیت

  رابرت ماینر یکی از مشهورترین نویسندگان و معلمین بازارهای سرمایه و بورس، اکنون بیش از ۲۰ سال است که در این بازار در حال فعالیت و کسب تجربه است. سبک معامله ی خاص وی نیز در میان معامله گران شهرت جهانی دارد. علاوه بر استراتژی های معاملاتی با بیشترین احتمال موفقیت، “داینامیک تریدینگ” نیز از دیگر تألیفات این نویسنده ی مشهور می باشد.

  کتاب “استراتژی های معاملاتی” با بیشترین احتمال موفقیت یکی از کتاب های پیشرفته در زمینه ی تحلیل تکنیکال و ایجاد استراتژی های پرسود و با درصد موفقیت بالا در این بازار است. آقای ماینر مبدع چندین استراتژی بزرگ در بازار بورس، در این کتاب از همان ابتدا شروع به صحبت درباره ی استراتژی ها و روند ساخت استراتژی های ثمربخش کرده است.

  با یادگیری ملزومات ساخت یک استراتژی، در ادامه ی کتاب با مباحثی روبرو خواهید شد که با یادگیری شان می توانید استراتژی های خود را به بهترین نحو برنامه ریزی کنید. در ادامه همچنین نویسنده به روش های پیش بینی قیمت و هدف یک روند نیز پرداخته تا کاربر بتواند به راحتی یک استراتژی کامل برای خود داشته باشد.

  در نهایت آقای ماینر تحلیل های زمانی روی چارت را نیز پیاده سازی نموده و آخرین فصول کتاب را نیز به بررسی چند استراتژی پرداخته است. خواننده در این فصل ها با تمرین موارد گفته شده در فصل های قبل می تواند تجربیات واقعی بازار را نیز برای استراتژی های با احتمال موفقیت بالا داشته باشد. البته آقای ماینر ریزه کاری های معاملات را نیز فراموش نکرده تا خواننده کاملاً دست پر از این مطالعه خارج گردد.

  ۷- معامله گر منظم

  مارک داگلاس یکی از نویسندگان اواخر قرن گذشته ی میلادی است که اعتقاد زیادی به روانشناسی در بازار بورس و سرمایه داشت. کتاب معامله گر منظم ازجمله پرفروش ترین کتاب ها در این زمینه است که توسط این نویسنده به نگارش در آمده است. از سایر تألیفات داگلاس می توان به “نگرش مثبت یک معامله گر موفق”، “معامله گر کامل” و “منطقه معامله گری” اشاره نمود.

  همسر آقای داگلاس یک روانشناس برجسته بود. از این رو  وی با تکیه بر تکنیک های روانشناسی موفقیت های زیادی در بازار بورس کسب نمود. همان طور که در آموزش های ابتدایی بازار سرمایه با آن مواجه می شوید، درصد بالایی از دلیل موفقیت یک معامله گر قدرت ذهن و آرامش روانی وی در زمان معامله است.

  آقای داگلاس نیز در این کتاب سعی کرده تا ذهنیت یک معامله گر منظم و موفق را برای خواننده خلق کند. در ابتدای کتاب شما با روانشناسی های حاکم بر بازار بورس آشنا خواهید شد. در ادامه آقای داگلاس اثبات خواهد کرد که نظم در معامله لازمه ی تبدیل شدن یک فرد به معامله گری موفق است و بدون نظم هیچ چیزی در بازار قابل دستیابی نخواهد بود.

  در مباحث انتهایی کتاب نیز نویسنده روش هایی برای داشتن ذهنی قوی در برخورد با شرایط مختلف در یک معامله را به کاربر می آموزد. کتاب معامله گر منظم کتابی ضروری برای یک معامله گر است که تصمیم دارد فردی موفق باشد. بدون ذهنیت درست، قوی ترین استراتژی ها و تحلیل ها هم نمی توانند از شما فردی پیروز بسازند.

  ۸- فکر برنده فکر بازنده

  فکر برنده فکر بازنده یکی دیگر از نوشته های علی صابریان است که این کتاب نیز برای ورود به بازار سرمایه می تواند دید بسیار وسیعی برای معامله گر ایجاد کند. بسیاری از تصورات غلط در بازار بورس باعث عقب افتادن حتی خیلی از افراد آگاه در این بازار می شوند.

  در این کتاب خواهید آموخت که دلیل بسیاری از شکست ها تصمیمات غلطی است که افراد تحت تأثیر محیط درونی و محیط بیرونی خود گرفته و احساسات را درگیر معامله های خود می نمایند. در کنار اصول روانشناسی حاکم بر معامله گران در زمان های مختلف اعم از سود و ضرر، تکنیک های بسیار جالبی نیز در این کتاب خواهید آموخت که با به کارگیری آن ها حتی وقتی بازار طبق پیش بینی شما عمل نکند، می توانید با سود از معامله ی خود خارج شوید.

  تجربه بالای نویسنده در بازار بورس باعث شده تا مطالبی دقیق و صد در صد کاربردی با آن را در این کتاب شاهد باشیم.