ارز دیجیتال پالیگان که به عنوان “اینترنت بلاک چین های اتریوم” معرفی می شود، گزینه ای کاربردی برای چند پروژه استثنایی جدید در حال ظهور است؛ این محبوبیت به دلیل توان زیاد و هزینه های پایین گس که توسط مشتریان و توسعه دهندگان در پلتفرمش تجربه شده، به وجود آمده است. Polygon که در ابتدا با عنوان MATIC شروع به فعالیت کرد، یک راه حل مقیاس پذیری عمیقاً موثر برای شبکه اتریوم که دارای نسخه ای اقتباسی از زنجیره های alt مبتنی بر پلاسما و PoS بود.

سایدچین یک بلاک چین جداگانه است که در ارتباط با یک اصل اصلی مرتبط کار می کند و سازوکار اجماع خاص خود را دارد و از طریق یک گیره دو طرفه به شبکه اصلی متصل می شود (به این معنی که سکه ها را می توان به زنجیره اصلی و از زنجیره اصلی به سایدچین منتقل کرد). شبکه Matic تغییر نام خود را در Polygon Network در فوریه 2021 اعلام کرد و خود را در مسابقه قرار داد تا اولین راه حل تعامل کامل زنده باشد.

ارز دیجیتال پالیگان با مبحث های داغ و به روز در حوزه رمز ارزها مانند defi/’>دیفای، DApps، DAO و NFT سرکار داشته و با افزایش میزان ارزش توکن پالیگان در میان 15 ارز دیجیتال مطرح جهان قرار گرفته و توجه سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب کرده است.

در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال قصد داریم تا به معرفی ارز دیجیتال پالیگان، ویژگی ها و مزایا و معایب آن بپردازیم؛ بنابراین اگر شما نیز به این مبحث علاقه مند هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی ارز دیجیتال پالیگان (Polygon)

ارز دیجیتال پالیگان، اولین پلتفرم خوش ساخت با رابط کاربری آسان است که به منظور توسعه وبرطرف کردن مشکلات مقیاس پذیری اتریوم ساخته شده است. همچنین مولفه اصلی آن با نام SDK به دلیل داشتن چهارچوبی منعطف و ماژولار از ساخت انواع مختلف برنامه ها پشتیبانی می کند.

ارز دیجیتال پالیگان با استفاده از قابلیت جدید سایدچین، راه حلی را برای ساخت یک شبکه بلاک چین اختصاصی ارائه کرده است. سایدچین علاوه بر تمامی ویژگی های بلاک چین مستقل نظیر انعطاف پذیری، حاکمیت، مقیاس پذیری و…، ویژگیه ای کارآمد دیگر اتریوم مانند امنیت و همکاری بین زنجیره ای را نیز در برمی گیرد. این شبکه بلاک چینی مستقل (Sidechain)، نیمه مستقل و موازی با زنجیره اصلی است که به منظور بهبود سرعت یا سایر قابلیت های بلاک چین به وجود می آید.

معماری شبکه پالیگان

ساختار معماری ارز دیجیتال پالیگان، سیستمی چهار لایه است که دولایه ان اجباری و دولایه آن اختیاری می باشد؛ این چهار لایه عبارتند از:

 • لایه اجرا
 • لایه های شبکه پالیگان
 • لایه امنیتی
 • لایه اتریوم

حال در ادامه به بررسی هریک از این لایه ها می پردازیم:

 1. لایه اجرا: لایه اجرا یا Execution Layer، وظیفه اجرا و تفسیر تراکنش های شبکه لاک چینی پالیگان را برعهده دارد.
 2. لایه شبکه های پالیگان: شبکه های قرار گرفته بر روی Polygon network Layer، بلاک چین ساخته شده روی پالیگان است و وظیفه آن رسیدگی به تولید بلاک و اجماع داخلی و تلفیق تراکنش هاست.
 3. لایه امنیتی: وظیفه Security Layer، خدمات مربوط به اعتبارسنجی و بررسی تراکنش ها است.
 4. لایه اتریوم: در EthereumLayer، قراردادهای هوشمند اجرا شده قرار دارد و وظیفه کنترل مواردی نظیر قطعیت تراکنش ها و استیکینگ و ارتباط بین اتریوم و زنجیره های مختلف پالیگان را به عهده دارد.

ویژگی های شبکه پالیگان

به منظور کاهش هزینه و مشکلات در تراکنش ها ارز دیجیتال پالیگان، فناوری های گوناگونی را به کار می گیرد و با تبدیل اتریوم به یک سیستم کامل و چند زنجیره ای، علاوه بر فراهم کردن قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند مستقل و مقیاس پذیر، امنیت و صداقت اتریوم را نیز بالا برده و آن را حفظ کرده است. در ادامه به معرفی برخی از این موارد می پردازیم:

 • الگوریتم گواه بر سهام

از آنجا که زنجیره اصلی ارز دیجیتال پالیگان با نام Matic PoS، زنجیره جانبی اتریوم است؛ بنابراین سازوکار اجماع بکار رفته در آن نیز همانند سازوکار انریوم است و لایه امنیتی گواه بر سهام را به بلاک چین پالیگان اضافه می کند.

 • زنجیره پلاسما

به پیشنهاد ویتالیک بوترین، بنیان گذار اتریوم ، این زنجیره از فناوری به نام پلاسما استفاده می کند. فناوری پلاسما امکان ایجاد قراردادهای هوشمندانه و مستقل را فراهم کرده و به منظور تایید و تعامل تراکنش ها در بلاک چین ها بکار می رود.

 • ZK-rollups

این قابلیت، راه حلی برای توسعه مقیاس پذیری لایه2 است. همچنین به منظور جمع بندی تعداد زیادی تراکنش ها به خارج از زنجیره نیز استفاده می شود و با کاهش مقدار داده های موجود در هر تراکنش و منابع محاسباتی و ذخیره سازی به منظور تایید اعتبار بلاک ها، تراکنش ها خصوصی تر شده و مقیاس پذیری شبکه اتریوم بهبود افزایش می یابد.

 • Optimistic rollups

این قابلیت که یکی از فناوری های لایه دو شبکه اتریو ماست به منظور انعطاف پذیری بیشتر بکار می رود. با استفاده از این فناوری تمامی تراکنش ها معتبر فرض می شود و تنها زمانی به دخالت کاربر نیاز می شود که یک تراکنشه جعلی تشخیص داده شود.

در بلاک چین جانبی پالیگان (سایدچین)، در هر ثانیه 65 هزار تراکنش انجام می شود و تایید بلاک در کمتر از دوثانیه صورت می گیرد. بعلاوه چارچوب پالیگان این امکان را فراهم کرده است تا تعداد نامحدودی برنامه های مالی غیرمترکز جهانی در بلاک چینی در زیرساخت خود، بدون هیچ کدام از مشکلات رایج در بلاک چین های مبتنی بر سازوکار گواه، ایجاد شود.

پالیگان تاکنون توانسته است که بیش از 50 برنامه غیرمتمرکز را به سایدچین خود جلب کند که یکی از آن ها مربوط به دادوستند تراکنش های انجام شده در دنیای واقعیت دیسنترالند است.

توکن مخصوص ارز دیجیتال پالیگان (MATIC) از نوع استاندارد ERC-20 است و روی شبکه اتریوم اجرا می شود. این توکن به منظور انجام کلیه خدمات پرداختی و تسویه حساب بین کاربران در شبکه و اکوسیستم پالیگان در شبکه بکار می رود؛ همچنین هزینه تراکنش ها در سایدچین پالیگان نیز با استفاده از رمزارز MATIC پرداخت می شود.

بنیان گذاران پالیگان

در اکتبر سال 2017 (1396)، سه فرد در بمبئی با نام های جینتی کنانی (Jaynti Kanani)  و سندیپ نایوال (Sandeep Nailwal) و آنوراگ آرجون (Anurag Arjun) اقدام به ساخت ارز دیجیتال پالیگان کردند که دو نفر از آن ها توسعه دهنده بلاک چین و نفر سوم مشاور تجاری این پروژه هستند.

با وجود اینکه این رمزارز در میان 15 ارز دیجیتال برتر جهان قرار دارد، بنیان گذاران آن اهداف بزرگتری دارند و قصد دارند پالیگان را به رده 3 ارز دیجیتال برتر برسانند، تا بعد از بیت کوین و اتریوم در رده سوم قرار گیرد.

همچنین این تیم قبل از انتقال پروژه به شبکه خود در سال 2019، کمک های بسیار زیادی به اکوسیستم اتریوم مانند پیاده سازی پلاسمای اولیه و پروتکل ولتی به نام WalletConnect و موتور اعلان داگر اتریوم کرده بود. در ادامه به معرفی بینیان گذاران این ارز دجیتال می پردازیم:

 • جینتی کنانی:

یکی از توسعه دهندگان حرفه ای و مهندس بلاک چین که در حال حاضر به عنوان مدیر عامل شبکه پالیگان مشغول فعالیت است. از دیگر فعالیت های او می توان نقش اساسی در پیاده سازی پلاسما و وب3 و پروتکل WalletConnect اتریوم اشاره کرد. او همچنین قبل از مشارکت در حوزه بلاک چین ها، داده های سایت com را تحلیل و بررسی می کرد.

 • سندیپ نایوال:

او که در حال حاضر دارای سمت مدیر ارشد در شبکه پالیگان است، وظیفه برنامه نویسی و کارآفرینی را به عهده دارد. همچنین قبل از شروع فعالیت در شبکه پالیگان در دو مقالم مدیرعامل Scopeweaver و مدیر ارشد اجرایی گروه Welspun مشغول فعالیت بود.

 • آنوراگ آرجون:

آنوراگ آرجون تنها بنیانگذار شبکه پالیگان است که دانش برنامه نویسی ندارد و به عنوان مشاور تجاری پروژه مشغول فعالیت است. وی همچنین تجربه همکاری با شرکت هایی مانند IRIS Business و SNL Financial و Dexter Consultancyرا به عنوان مدیر محصول نیز داشته است.

پالیگان رمز ارزی منحصر به فرد

با توجه به توضیحات گفته شده در بالا می توان نتیجه گرفت که مقیاس پذیری، توان عملیاتی چشمگیر، امنیت بالا و… از ویژگی های منحصر به فرد ارز دیجیتال پالیگان در مقایسه با سایر رمز ارزهاست. پالیگان که خود را با عنوان راه حل مقیاس پذیری لایه دو معرفی می کند، بر کاهش پیچیدگی مقیاس پذیری و تراکنشه ای فوری بلاک چین تمرکز کرده است؛ با این وجود می توان نتیجه گرفت که این شبکه در آینده نزدیک قصد ارتقای لایه اصلی بلاک چین فعلی خود را ندارد.

این شبکه از نسخه سفارشی چهارچوب پلاسما که بر روی نقاط بررسی الگوریتم گواه بر سهام زنجیره اصلی اتریوم ساخته شده، استفاده می کند. با استفاده از این تکنولوژی منحصر به فرد پالیگان امکان انجام 65.536 تراکنش را در هر بلاک برای هر سایدچین فراهم می کند. (سایدچین پالیگان از لحاظ ساختاری به منظور پشتیبانی از پروتکل های دیفای موجود در سیستم اتریوم طراحی شده است.)

یکی از موارد مهم و چشم گیر دیگر در امنیت و اداره کردن سیستم پالیگان توکن MATIC است و در حال حاضر با وجود اینکه شبکه پالیگان فقط از بلاک چین پایه ای اتریوم پشتیبانی می کند، اما براساس سازوکارهای اجماع جامعه و پیشنهادها، قصد دارد تا پشتیبانی از سایر بلاک چین های پایه ای دیگر را در برنامه کاری خود قرار دهد. با استفاده از این قابلیت پالیگان می تواند به پلتفرمی تعامل پذیر برای بلاک چین غیرمتمرکز لایه دو تبدیل شود.

توکن های در گردش پالیگان (MATIC)

تعداد کل توکن های MATIC، ده میلیارد بوده و تا اردیبهشت 1400، تعداد 4.877.830.744 آن عرضه شده است. در جریان عرضه اولیه ارز دیجیتال پالیگان در سال 2017، 8.3 درصد توکن های آن روانه بازار شد و در سال 2019، 19 درصد دیگر از آن با 0.00263 دلار به ازای هر توکن فروخته شد و درآمدی 5 میلیون دلاری ایجاد کرد.

سایر توکن های باقی مانده شبکه پالیگان به صورت زیر توزیع شده اند:

 • 16% متعلق به تیم اصلی
 • 4% برای مشاوره گرفتن
 • 12% به منظور هزینه انجام عملیات شبکه
 • 86% متعلق به بنیانگذاران
 • 33% متعلق به اکوسیستم

با توجه به تقویم زمان بندی این شبکه، تمامی توکن ها تا دسامبر 2022 (آذر 1401) منتشر خواهند شد.

امنیت شبکه پالیگان

با وجود اینکه پالیگان به عنوان راه حل لایه دو، به منظور حفظ امنیت دارایی خود از شبکه اعتبارسنجی های گواه بر سهام استفاده می کند، استیکینگ بخشی جدایی ناپذیر از اکوسیستم آن است. در این شبکه اعتبارسنج هایی که قصد پیوستن به شبکه سازوکار اجماع گواه بر سهام پالیگان را دارند، باید از دارایی توکن MATIC خود به عنوان وثیقه استفاده و در ازای آن توکن دریافت کنند. همچنین کاربران دیگری که علاقه ای به اعتبارسنجی ندارند می توانند توکن های MATIC خود را به سایر اعتبارسنج ها بسپارند و در سود آن ها سهیم شوند.

همچنین علاوه بر نقاط بررسی الگوریتم گواه بر سهام، شبکه پالیگان با استفاده از تولید کنندگان بلاک در لایه تولید کننده بلاک خود به درجه بالاتری از تمرکززدایی دست می یابد. در این بخش تولیدکنندگان بلاک با استفاده از نقاط بررسی و مکانیسم های ضدتقلب به زنجیره های اصلی قطعیت می بخشند.

کیف پول های ارز دیجیتال پالیگان

همانطور که می دانید پس از خرید هر نوع ارز دیجیتال نیاز است تا برای نگهداری و ذخیره کردن آن از یک کیف پول دیجیتالی استفاده کنید؛ در خصوص ارز دیجیتال پالیگان نیز به همین گونه است. کیف پول های این رمزارز به صورت نرم افزاری، سخت افزاری و اپلیکیشن های موبایل یا آنلاین وجود دارد و نوع انتخاب هریک از آن ها بسته به ترجیح هر فرد متفاوت است. در جدول زیر به هر یک از این ولت ها و ویژگی های آن ها اشاره شده است:

ولت های نرم افزاری پالیگان

ولت های نرم افزاری در واقع نرم افزارهایی هستند که با نصب آن ها بر روی کامپیوتر می توان کلیدهای خصوصی مربوط به هر رمز ارز را در آن ها ذخیره کرد. در زیر به برخی از کیف پول های نرم افزاری رمز ارز پالیگان اشاره شده است:

 • تراست ولت: یکی از بهترین کیف پول های ارز دیجیتال که از لحاظ امنیت از جایگاه ویژه ای برخوردار است Trust Wallet می باشد. این کیف پول علاوه بر اپلیکیشن برای کامپیوتر، در دو نسخه اندروید و IOS نیز موجود است و به راحتی می توان آن را از سایت رسمی تراست ولت دانلود کرد.
 • اتمیک ولت: یک کیف پول محبوب برای نگه داری ارز دیجیتال پالیگان Atomic Wallet است که به گفته تیم توسعه دهنده پالیگان دارای سه اصل مهم و اساسی امنیت، ناشناس بودن و تمرکززدایی است؛ برای دریافت این کیف پول می توانید از سایت https://atomicwallet.io اقدام به دانلود آن کنید.

ولت های سخت افزاری پالیگان

 • لجر نانو اس: این کیف پول سخت افزاری امکان بازیابی اطلاعات را از طریق عبارت بازیابی 24 کارکتری برای کاربران خود فراهم ساخته است. نمایشگری کوچک برای خواندن آدرس مقصد، دسترسی به رمزارزها از طریق کابل OTG به موبایل، پشتیبانی از سایر رمزارزها علاوه بر توکن MATIC، همگی از ویژگی های کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S است.
 • لجر نانو ایکس: تمامی ویژگی های کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X مشابه با نوع S آن است و برتری و تفاوت نوع ایکس نسبت به اس در قابلیت اتصال از طریق بلوتوث به موبایل، صفحه نمایش بزرگتر و امکان مدیریت هم زمان صد ارز دیجیتال است.
 • ترزور تی: این کیف پول سخت افزاری به دلیل داشتن صفحه نمایش بزرگ و رنگی که دارد به یکی از محبوب ترین کیف پول های سخت افزاری تبدیل شده است و امنیت بسیار بالای آن وجه تمایز اصلیش نسبت به سایر ولت های سخت افزای است. برای اصالت کیف پول Trezor T به برچسب هولوگرامی که بر روی درگاه USB-C آن قرار دارد توجه کنید و هنگام خرید حتماً از سالم بودن این هولوگرام اطمینان حاصل کنید.

ولت های موبایل پالیگان

با توجه به اینکه فصای صفحه نمایش موبایل ها محدود است و نحوه عملکرد آن ها با کامپیوترها متفاوت است، داشتن رابط کاربری ساده و روان برای کیف پول های موبایلی اهمیت زیادی دارد. این کیف پول ها که در قالب اپلیکیشن بر روی موبایل کاربر نصب می شود، برای کار کردن نیاز به احراز هویت دارد. از برترین اپلیکیشن های کیف پول های موبایلی سازگار با رمز ارز پولی گان می توان به اتمیک ولت، اکسودوس، متامسک و تراست ولت اشاره کرد.

خرید ارز دیجیتال پالیگان

به دلیل افزایش روز افزون محبوبیت ارز دیجیتال پالیگان بسیاری از صرافی های بزرگ دنیا امکان خرید توکن ماتیک را از طریق خرید رمز ارز تتر فراهم کرده اند. همچنین با توجه به تاثیرگذاری و کمک های توکن ماتیک در توسعه اکوسیستم اتریوم، این رمز ارز در صرافی های متمرکز بر دیفای از محبوبیت بالایی برخوردار است.

از جمله این صرافی ها می توان به موارد گفته شده در زیر اشاره کرد:

 • بایننس (Binance)
 • بای وای (BiONE)
 • زب پی (ZebPay)
 • کوین بیس پرو (Coinbase Pro)
 • هیوبی گلوبال (Huobi Global)
 • یونی سواپ (UniSwap)
 • وایت بیت (WhiteBIT)
 • هات بیت (Hotbit)

آینده ارز دیجیتال پالیگان

این ارز دیجیتال در اواسط خرداد ماه سال 1400 رشد 125 درصدی را در یک ماه تجربه کرد و با قیمتی برابر با 143 روپیه (2.1 دلار) معامله شد.

بخشی از رشد شگفت انگیز رمز ارز پالیگان را می توان به دلیل افزایش محبوبیت شبکه اتریوم و پذیرش بلاک چین آن دانست. همچنین تراکنش های سریع تر و ارزان تر که ساختار سایدچین پالیگان امکان پذیر ساخت، سبب رشد قابل انتظار قیمت پالیگان و درک عمومی آن شد. از دیگر دلایل محبوبیت و شناخته تر شدن این رمز ارز می توان به تغییر نام آن در 21 بهمن 1399 (9 فوریه 2020) اشاره کرد، که در آن مقیاس جهانی ماتیک نام تجاری اش را به پالیگان تغییر داد؛ در همان زمان پالیگان با وارد کردن زنجیره پلاسمای یکپارچه ماتیک و متاروس، که از قبل وعده داده بود، اقدام به ارتقا سیستمش کرد.

با افزایش ازدحام و هزینه ها در شبکه اتریوم، هزینه های بسیار اندک پالیگان در کانون توجه قرار گرفت. در آینده نیز به دلیل افزایش تقاضا برای شبکه های مقیاس پذیر، پالیگان می تواند پروژه های بیش تری را همراهی کند و همین پذیرش روزافزون این رمز ارز باعث ترغیب سرمایه گذاران زیادی در بازار ارزهای دیجیتال می شود.

دلیل رشد ارز دیجیتال پالیگان

یکی دیگر از دلابل رشد این رمز ارز را می توان حمایت مارک کیوبن، کارآفرین و سرمایه دار آمریکایی و صاحب برند ماوریکس دانست.؛ وی در خرداد 1400 در وب سایت رسمی خود از ارز دیجیتال پالیگان حمایت کرد. حتی در زمانی که ایلان ماسک استفاده از رمز ارز بیت کوین را برای خرید تسلا متوقف کرد، کیوبن همچنان برای خرید لباس برند ماوریک، رمز ارز پالیگان را ارز دلخواهش اعلام کرد. وی همچنین در گذشته از دو رمز ارز بیت کوین و اتریوم نیز حمایت کرده بود و حال می توان با حمایتش از ارز دیجیتال پالیگان، آینده ای روشن برای آن انتظار داشت.

در نهایت می توان به ترتیب کمترین و بیشترین قیمت توکن ماتیک را 5.2 دلار و 0.003 دلار اعلام کرد و تا 20 تیر 1400 بازگشت سرمایه ای 7.896 درصدی را تجربه کرده است.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی پروژه ارز دیجیتال پالیگان پرداختیم. این پروژه را می توان یکی از تلاش های اخیر در زمینه افزایش قابلیت مقیاس پذیری و همکاری در بلاک چین به منظور رفع برخی از محدودیت های پروژه های مختلف دانست. رمز ارز پالیگان به دلیل سازگار بودن با ماشین مجازی اتریوم برای افرادی که عادت به ساخت برنامه در اتریوم و برنامه نویسی در Solidity  دارند، جذاب می باشد. این رمز ارز به دلیل اهداف بلند مدتی که دارد می تواند آینده خوبی پیش رو داشته باشد و از رده 15 ام به رده 3 رمز ارز برتر برسد.

سوالات متداول

با وجود اینکه پالیگان به عنوان راه حل لایه دو، به منظور حفظ امنیت دارایی خود از شبکه اعتبارسنجی های گواه بر سهام استفاده می کند، استیکینگ بخشی جدایی ناپذیر از اکوسیستم آن است. همچنین علاوه بر نقاط بررسی الگوریتم گواه بر سهام، شبکه پالیگان با استفاده از تولید کنندگان بلاک در لایه تولید کننده بلاک خود به درجه بالاتری از تمرکززدایی دست می یابد.

از برترین اپلیکیشن های کیف پول های موبایلی سازگار با رمز ارز پولی گان می توان به اتمیک ولت، اکسودوس، متامسک و تراست ولت اشاره کرد.