بروکرهای مارکت میکر و بروکرهای NDD, STP, ECN چیست؟

درحالی که در گذشته کم تر کسی در بازارهای مالی فعال بود، امروزه فعالیت در این نوع بازارها در میان افراد جامعه بسیار شناخته شده است. البته، فعالیت در هر بازار مالی ای به اطلاعات عام (مشترک میان همۀ بازارهای مالی) و خاص در رابطه با همان بازار نیاز دارد. مطالبی که قرار است در این مقاله بررسی کنیم، مخصوص بازار فارکس است که هرکاربری باید بداند. معاملات در بازارهای مالی بر بسترهای مختلف انجام خواهد شد؛ به عنوان مثال، فعالان بازار ارزهای دیجیتال از صرافی ها، فعالان بازار بورس تهران از گارگزاری ها و فعالان بازار فارکس از بروکرها برای ثبت سفارش و انجام معاملات خود استفاده می کنند. ما در این مقاله، قصد داریم انواع بروکرها را بررسی کنیم. شناخت بهترین بروکرها و ویژگی های آن ها به شما کمک می کند تا هنگام انتخاب یک بروکر به آن ها توجه کنید.

فهرست []

  بروکر چیست؟

  درواقع، بروکر را می توان همچون یک واسط (چیزی شبیه به بنگاه های املاکی) در نظر گرفت که شرایط انجام معامله را برای کاربران فراهم می کند و درمقابل، سودی از مبلغ معامله را برای خود برداشت می کند.

  اما تعداد و انواع بروکرها بسیار زیاد هستند و علی رغم محدودتربودن ما ایرانی ها (به دلیل تحریم) در انتخاب بروکر، باید اطلاعات کافی را در رابطه با آن ها داشته باشیم تا بتوانیم بهترین بروکر را با توجه به سرمایهۀ اولیه و نوع فعالیت خود انتخاب کنیم. عوامل مختلفی برای شناخته شدن یک بروکر به عنوان بروکر خوب مؤثر هستند که در ادامه توضیح خواهیم داد. اینجا قصد داریم توضیحاتی در رابطه با عوامل مؤثر بر کیفیت یک بروکر را شرح دهیم؛ زیرا در بررسی انواع بروکرها، دانستن دلیل مهم بودن این عوامل نیز می تواند در انتخاب و یا عدم انتخاب آن بروکر مؤثر باشد.

  • میزان کارمزد

  درصد کارمزد دریافتی بروکرها می تواند تأثیر بسزایی در میزان برآیند سود شما داشته باشد. این موضوع به خصوص برای معامله گرانی که تعداد معاملات بالایی انجام می دهند، حائز اهمیت است.

  • رگول بودن

  یکی از مهم ترین ویژگی های بروکر مناسب، رگوله بودن آن است. درواقع، بروکر رگوله شده بروکری است که تأییداتی را از سازمان های رگولاتوری دریافت کرده باشد. البته، این سازمان ها در سطوح و اعتبار متفاوتی وجود دارند که با اعطای نشان کیفیت به بروکرها، کاربران را در انتخاب بروکر معتبر و مطمئن کمک می کنند.

  • سرعت ثبت معامله

  برخی از بروکرها معاملات را با سرعت بالایی ثبت می کنند درحالی که برخی ها نیز (گاهی با توجه به نوع بروکر) سفارش معامله گر را با تأخیر ثبت می کنند. شاید این مسئله برای معامله گرانی که معاملاتی در بازۀ میان مدت و بلندمدت انجام می دهند، چندان اهمیت نداشته باشد اما کاربرانی نیز هستند که نیاز به ثبت سفارش خود در یک زمان مشخص را دارند؛ چنین معامله گرانی باید به این ویژگی بروکر توجه ویژه داشته باشند.

  • امکان معاملۀ دارایی های مختلف

  جفت ارزها، فلزهای گران بها، کامودیتی ها و حتی ارزهای دیجیتال، برخی از دارایی هایی هستند که در بروکرها مورد معامله قرار می گیرند. بدیهی است که آن بروکری می تواند امکان انجام معاملات را روی دارایی های مختلف برای کاربران فراهم کند که تنوع دارایی بالایی داشته باشد؛ این موضوع برای برخی از کاربران بسیار مهم است.

  • انواع روش واریز و برداشت

  معمولاً بروکرها امکان واریز و برداشت سرمایه را به چند طریق برای کاربران فراهم می کنند. ازآنجایی که کشور ما تحریم است و نقل و انتقالات مالی در سطح جهانی همیشه کار آسانی نیست، باید به طرق مجاز واریز و برداشت سرمایه در انواع بروکر توجه داشته باشید. همچنین، برخی از بروکرها حداقل مبلغی را برای برداشت در نظر می گیرند در صورتی که کسب چنین سودی با توجه به سرمایۀ اولیۀ شما برای برداشت مبلغ مشخص شده کم باشد، احتمالاً برای برداشت سود معاملات خود با مشکل مواجه خواهید شد.

  • امکان استفاده از پلتفرم های مختلف

  با آنکه امکان انجام معاملات در پلتفرم برخی از بروکرها وجود دارد، برای راحتی و مدیریت معاملات، پلتفرم هایی خاص طراحی شده است تا کاربران پس از نصب بتوانند از آن ها استفاده کنند. از شناخته شده ترینِ این پلتفرم ها، متاتریدر است که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

  • پشتیبانی

  هر کاربری ممکن است در انجام عملیات مختلف، از واریز و برداشت گرفته تا مسائل مربوط به انجام معامله، با سؤال و یا مشکلی مواجه شود. امکان ارتباط با پشتیبانی و حل مسئله از این طریق اطمینان کاربران را افزایش داده و باعث تسریع حل مسائل پیش آمده خواهد شد.

  انواع بروکرها

  انتخاب یک بروکر مناسب برای فعالیت های شما در بازار فارکس بسیار مهم است. بعد از آشنایی با عواملی که می تواند در انتخاب یک بروکر مؤثر باشد، حال برای آنکه بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید، لازم است با انواع بروکر آشنا شوید. توجه داشته باشید که شما برای انجام معاملات خود در بازار فارکس حتماً به یک واسط نیاز دارید و نمی توانید معاملات خود را به صورت مستقل ثبت کنید. در ادامه، می توانید انواع بروکرهای فعال در بازار فارکس را به صورت کلی و گرافیکی مشاهده کنید.

  بروکر های DD

  عبارت DD مخفف میز معاملات (Dealing Desk) و عبارت NDD مخفف No Dealing Desk است. درواقع، بروکرهای بازارساز که با عنوان مارکت میکر (Market Maker) نیز شناخته شده اند، همان بروکرهای DD هستند. این بروکرها نقدینگی لازم برای انجام معامله را فراهم کرده و معامله را انجام می دهند. به عنوان مثال، در صورتی که شما قصد بازکردن یک پوزیشن خرید (Long) را روی جفت ارز EUR/USD داشته باشید، بروکر به عنوان فروشنده عمل کرده و به این ترتیب معاملۀ شما انجام خواهد شد.

  بروکر مارکت میکر (Market Maker)

  بسیاری بر این باورند که بروکرهای مارکت میکر در صورتی سود می کنند که معامله گران متضرر شوند و هیچ وقت نباید به سراغ مارکت میکرها و یا بازارسازان رفت اما  درحقیقت، تفاوت اصلی ای که این بروکرها با دیگر انواع بروکرها دارند، در روش تأمین نقدینگی لازم برای انجام معاملات کاربران است. بنابراین، در صورتی که یک بروکر حتی از نوع مارکت میکر هم باشد، نباید نگران کلاه برداری حتمی در آن بروکر باشید. البته، بسیاری از افراد پیشنهاد می کنند که تا حد امکان از فعالیت در بروکرهای مارکت میکر خودداری کنید. همچنین، بروکرهای ترکیبی نیز وجود دارند که در آینده انواع بروکرها را بررسی خواهیم کرد.

  نیاز به یادآوری است که انواع بروکرهای رایج (به جز بروکرهای مارکت میکر) بستری برای انجام معاملات فارکس فراهم می کنند و خریدار و فروشنده را به هم متصل کرده، معامله را در میان آن ها انجام داده و سود خود را دریافت می کنند. درمقابل، بروکر مارکت میکر به دسته ای از بروکرها اشاره می کند که خود به عنوان خریدار و یا فروشنده در مقابل معامله گر و در طرف دیگر معامله، قرار می گیرد.

  در صورتی که بازارسازها وجود نداشتند، ممکن بود بسیاری از معاملات با حجم بالا انجام نشوند؛ زیرا ممکن است پیداکردن حجم موردنیاز متقابل در لحظه، کار ساده ای نباشد.

  ویژگی انواع بروکرهای مارکت میکر

  • معمولاً میزان اسپرد در بروکرهای DD ثابت است. اسپرد به اختلاف قیمت خرید و فروش در بازار اشاره دارد. به عنوان مثال، ممکن است خریدار سفارش خود را با قیمت 1.025 ثبت کرده باشد درحالی که فروشنده قصد ثبت معامله با قیمت 1.035 را دارد.
  • از دیگر ویژگی های بروکرهای DD این است که امکان ثبت سفارش با حجم های بسیار پایین نیز برای کاربران این بروکرها وجود دارد. این موضوع برای افرادی که به تازگی فعالیت در بازار فارکس را شروع کرده و نمی خواهند ریسک بالایی را تحمل کنند، بسیار کاربردی است.
  • اما دیگر ویژگی بروکرهای DD این است که نمودار قیمتی در آن ممکن است در چند کندل با نمودار قیمتی حقیقی اختلاف داشته باشد. درواقع، امکان دارد در این نوع بروکرها کندل ها با کمی تفاوت ظاهر شده باشند که ساختۀ بروکر باشند و این دلیلی است که بسیاری از افراد از این بروکرها اجتناب می کنند.
  • بروکرهای مارکت میکر علاوه بر معاملات با ضرر بسته شدۀ معامله گران، از اسپرد و کمسیون معاملات نیز کسب درآمد می کنند.
  • بازار فارکس یک بازار مالی ای است که گاهی به دلیل اخبار منتشر شده و یا اتفاقات خاص ممکن است شاهد نوسانات شدید قیمتی در آن باشیم. در چنین شرایطی، احتمال دارد که یک بروکر ECN نتواند حد سود و حد ضرر شما را بدون اختلاف در همان قیمتی که شما ثبت کرده بودید اعمال کند اما درمقابل، بروکرهای مارکت میکر شما را مطمئن خواهند کرد که حد سود و حد ضرر انتخابی شما دقیقاً در همان مبلغ انتخابی اعمال شود.
  • یکی دیگر از ویژگی های بروکرهای مارکت میکر این است که میزان Stop Level در آن ها صفر نیست. برای بررسی این مورد می توانید با مراجعه به متاتریدر و کلیک راست روی یکی از جفت ارزهای اصلی، از این موضوع مطمئن شوید. در صورتی که میزان Stop Level برای جفت ارزهای اصلی برابر با صفر باشد، این بروکر مارکت میکر نیست.

  بروکر های NDD

  بروکرهای NDD که به عنوان بروکرهای بدون میز معاملات (No Dealing Desk) شناخته می شوند، بستری را برای شما با اتصال به تأمین کنندۀ نقدینگی فراهم خواهد کرد. به عبارت دیگر، در این نوع بروکرها، تأمین کنندگان نقدینگی از سراسر جهان ممکن است طرف مقابل شما در معامله باشند. به عنوان مثال، در صورتی که شما موقعیت فروش (Short) جفت ارز EUR/USD را باز کرده باشید، صرافی به عنوان واسط عمل کرده و شرایط را برای انجام معامله بین شما و طرف دیگر معامله فراهم خواهد کرد.

  ویژگی های بروکر NDD

  • کندل های غیرواقعی در چارت دیده نمی شود؛
  • سفارشات معامله گران در این بروکرها با سرعت بالایی انجام می شوند؛
  • در برخی از انواع بروکرهای NDD اسپرد ثابت نیست؛
  • معمولاً بروکرهایی که توانسته اند تأییدات موردنیاز را از شرکت های رگولاتوری دریافت کنند، از نوع NDD هستند و این موضوع به معنای منطقی تربودن اعتماد به انواع بروکرهای NDD است.

  بروکر ECN

  ECN یکی از انواع بروکرهای NDD است. در حساب های ECN (Electronic Communication Network) یا شبکۀ ارتباطات الکترونیکی، سفارش شما به بازار جهانی راه پیدا می کند. میزان کمیسیون در این نوع حساب ثابت و اسپرد آن بسیار کم است. معامله گران روزانه و یا معامله گرانی که معاملات خود را در تایم فریم های پایین تر انجام می دهند، معمولاً حساب ECN را انتخاب می کنند.

  سپردها در حساب ECN شفاف هستند؛ این موضوع به خصوص در تایم فریم های پایین اهمیت پیدا می کند. در چنین شرایطی، این دو مبلغ پیشنهادی خریدار و فروشنده کاملاً از هم متمایز هستند و فعالان بازار می توانند معاملات را با دقت بالا انجام دهند. این ویژگی برای اسکالپرها که حتی روی نوسانات کوچک بازار هم معامله می کنند، اهمیت پیدا می کند. معامله گران در بروکرهای ECN طرف مقابل را خواهند دید؛ به عبارت دیگر، معاملات در انواع برورهای ECN به صورت شفاف انجام می شوند.

  بروکر STP

  در حساب های STP (Straight Through Processing) یا پردازش مستقیم، سفارش شما مستقیماً به بازار جهانی (تأمین کنندگان نقدینگی یا Liquidity Provider) متصل خواهد شد. درحقیقت، در این نوع حساب، سفارش شما پس از ثبت شدن به صورت مستقیم به تأمین کنندگان نقدینگی که می توانند بانک های بزرگ و یا دیگر بروکرها باشند متصل شده تا به این ترتیب معاملۀ شما با کم ترین تأخیر انجام شود. هرکدام از سازمان های تأمین کنندۀ نقدینگی، قیمت های پیشنهادی خرید و فروش خود را دارند و کار بروکر STP این است که بهترین تأمین کنندۀ نقدینگی برای انجام معاملۀ شما را انتخاب کرده و بستری را برای انجام معامله ایجاد کند. البته، قیمتی که شما در پلتفرم خود مشاهده می کنید، قیمت پیشنهادی خرید و یا فروش تأمین کنندۀ نقدینگی نیست بلکه بروکر STP که یکی از انواع بروکرهای NDD است، مبلغی معمولاً ثابت (سود بروکر) را به آن اضافه می کند.

  برای انجام معاملات در این نوع حساب، کمیسیون ثابت و اسپرد بالایی از معامله گران دریافت خواهد شد. با توجه به ویژگی های این نوع حساب، می توان گفت افرادی که قصد انجام معاملات در تایم فریم های پایین را دارند، بهتر است STP را انتخاب نکنند؛ البته، برای افتتاح یک حساب معاملاتی STP به سرمایۀ اولیۀ کم تری نسبت به حساب ECN نیاز دارید و این موضوع یک نقطۀ قوت برای آن به حساب می آید.

  انواع بروکر های ترکیبی

  برخی از انواع بروکرها به طور همزمان به عنوان مارکت میکر و ECN فعالیت می کنند. در این نوع بروکرها کاربران بروکر با توجه به عملکردشان به چند دسته تقسیم می شوند. همان طور که پیش از این نیز توضیح دادیم، در بروکرهای مارکت میکر، بروکر در صورتی به سود می رسد که معاملۀ کاربر با ضرر بسته شود،. به همین دلیل، بروکر با توجه به سابقه و عملکرد کاربران، معاملات آن دسته از کاربرانی که معمولاً با ضرر بسته می شود، در بخش مارکت میکر انجام می دهد. درحالی که معاملات دیگر کاربرانی که حرفه ای هستند و معمولاً معاملات خود را با سود می بندند، به تأمین کنندگان نقدینگی در بازار جهانی متصل می کند.

  لازم به یادآوری است که بروکرهای  مارکت میکر لزوماً بروکرهای بدی نیستند؛ درواقع، تفاوت اصلی، بخش تأمین کنندۀ معاملات است. درنتیجه، اگر بروکری مارکت میکر باشد و از اعتبار کافی هم برخوردار باشد، نباید از فعالیت در آن نگران باشید؛ زیرا یک بروکر معتبر همواره در پی جلب رضایت کاربران است و تنها با هدف کسب سود اقدام به ایجاد کندل و دیگر شرایط غیرواقعی نخواهد کرد.

  توجه: بروکرهای محبوب و معتبر دیگری مانند آلپاری و آمارکتس هستند که روش ثبت نام تا ترید در آن ها در خانه سرمایه آموزش داده می شود.

  کلام آخر

  کسب سود در هر بازار مالی ای هدف نهایی فعالان آن بازار است. با این حال، همه موفق به کسب سود در بازارهای مالی نمی شوند و این همان موردی است که بروکرهارا در بازار فارکس را به سود می رساند. بالابردن اطلاعات و آموزش فارکس برای فعالیت در بازار فارکس، آموزش ارز دیجیتال (برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال) و… برای حضور در هر بازار مالی ای ضروری است. در همین راستا ما سعی کردیم اطلاعاتی را در رابطه با انواع بروکرها در این مقاله در اختیار شما قرار دهیم. با مطالعۀ این مقاله می توانید انواع بروکرها و ویژگی های آن ها را شناخته و در هنگام تصمیم گیری، بهترین را انتخاب کنید.

  1. بروکر چیست؟

  بروکر در بازار فارکس بستری را فراهم می کند تا سفارشات فعالان بازار، ثبت شده و نهایی شود. برخی از بروکرها کاربران را به منابع نقدینگی مختلف متصل می کنند، درحالی که برخی دیگر از آن ها، خود به عنوان طرف مقابل معامله گر قرار می گیرند.

  2. تقسیم بندی کلی انواع بروکرها به چه ترتیب است؟

  بروکرها به دو دستۀ DD و NDD تقسیم می شوند. بروکرهای مارکت میکر در دستۀ DD قرار می گیرند درحالی که بروکرهای ECN و STP در دستۀ بروکرهای NDD به حساب می آیند.

  3. بروکر NDD چیست؟

  بروکرهای NDD که به دو دستۀ بروکرهای ECN و STP تقسیم می شوند، برای انجام معاملۀ کاربران، آن ها را به تأمین کنندگان نقدینگی متصل می کنند.

  4. بروکرهای مارکت میکر چه نوع بروکر هایی هستند؟

  در بروکرهای مارکت میکر که از نوع بروکرهای DD هستند، بروکر به عنوان طرف مقابل برای انجام معاملۀ یک معامله گر قرار می گیرد.

  5. بروکر های ترکیبی چگونه عمل می کنند؟

  در بروکرهای ترکیبی، کاربران براساس عملکرد خود طبقه بندی می شوند. در صورتی که یک معامله گر معاملات ضرردِه داشته باشد، به این معنی است که یک بروکر مارکت میکر می تواند از معاملات آن کاربر به سود برسد. درنتیجه، تأمین نقدینگی آن کاربر بر عهدۀ بخش مارکت میکر بروکر است. درمقابل، تأمین نقدینگی کاربرانی که عملکرد خوبی دارند، بر عهدۀ بخش ECN بروکر خواهد بود.