مهم ترین ویژگی بازار ارزها نوسانات آن هاست. قیمت این ارزها حتی در عرض چند دقیقه هم ممکن است تغییرات بسیار زیادی داشته باشد و تریدرها می توانند معاملات را در سراسر دنیا و هر زمانی که دوست داشته باشند، انجام دهند. همین موارد سبب شده که تأثیر انسان ها در معامله ارزها به شدت زیر سؤال برود. معمولاً انسان ها نمی توانند به سرعت به تغییرات قیمت واکنش نشان دهند و همین موضوع سبب خواهد شد ضررهای بسیاری به برخی معامله گرها تحمیل شود. یک انسان معمولی نمی تواند همیشه آنلاین باشد و بازار را تحت نظر داشته باشد تا بتواند در هر لحظه بهترین معامله ممکن را انجام دهد. به همین دلیل ربات تریدر یا ربات معامله گر خلق شد تا این مشکلات را از بین ببرد. همچنین نیاز به تحلیل حجم عظیمی از اطلاعات که در نمودار یا دیتای آنچین وجود دارد، اهمیت ربات ها در بازارهای مالی و به ویژه بازار ارزها را افزایش می دهد؛ از این رو در ادامه به جایگاه ربات ها در حوزه بازارهای مالی و معامله گری پرداخته می شود.

فهرست []

  با ربات تریدر یا ربات معامله گر آشنا شویم

  ربات تریدر یا ربات معامله گر به یک برنامه کامپیوتری گفته می شود که وظیفه آن خودکارسازی معاملات است و می تواند در هر ساعتی از روز معاملات را به جای شما انجام دهد. به صورت نرمال شما باید همیشه به معاملات بازار توجه کنید تا بتوانید در بهترین زمان خرید/ فروش انجام دهید و سود کافی را از بازار ارز کسب کنید. ربات تریدر می تواند به صورت خودکار آنالیز و تحلیل بازار را برای شما انجام دهد. این ربات ها اطلاعات مربوط به بازار را جمع آوری کرده، آن ها را تحلیل می کنند، خطرات احتمالی بازار را محاسبه کرده و درنهایت خرید یا فروش را انجام می دهند.

  استفاده از ربات تریدر مثل این است که یک فرد متخصص را استخدام کنید تا معاملات روزمره را برای شما انجام دهد و خودتان هم کافی است بنشینید و سود کسب شده را جمع آوری کنید؛ برای مثال می توانید یک ربات معامله گر را به شکلی تنظیم کنید که پس از پایین آمدن قیمت بیت کوین از یک محدوده مشخص برای شما بیت کوین بیشتری بخرد. ربات تریدر سبب صرفه جویی در زمان شما خواهد شد و هزینه آن نیز در مقایسه با استخدام متخصص انسانی منطقی تر است. البته این مهم به این معنا نیست که ربات ها عاری از هرگونه خطایی هستند؛ درواقع این نرم افزارهای کامپیوتری تنها وظایفی را که از پیش برای آن ها طراحی شده است انجام می دهند و سیستم معاملاتی طراحی شده برای آن ها را اجرا می کنند؛ بنابراین این سیستم های معاملاتی مانند تمام سیستم های معاملاتی انسانی همواره با ضریبی از خطا همراه هستند.

  ربات تریدر چطور کار می کند؟

  معامله گرها به دنبال ربات هایی هستند که استفاده از آن ها کاربردی تر باشد و بتواند معاملات را با کیفیت بیشتری برای آن ها انجام دهد. بیشتر ربات ها با کارمزد کار می کنند و برخی اوقات ممکن است این کارمزد بسیار زیاد باشد. همچنین برخی ربات ها نیز ممکن است به سخت افزار و نرم افزار مشخصی برای کارکردن نیاز داشته باشند و شما نیز به عنوان سرمایه گذار باید نحوه کار با آن را بلد باشید تا بتوانید بیشترین استفاده ممکن را از ربات موردنظر ببرید؛ برای مثال باید داخل صرافی های معرفی شده توسط ربات ثبت نام کنید و مقدار کافی هم ارز داخل آن ها سرمایه گذاری نمایید. در بیشتر مواقع نیز باید تصمیم گیری های مختلفی مثل زمان خرید و فروش را خودتان انجام دهید. در صورتی که می خواهید بدون صرف زمان و تلاش کافی، با استفاده از ربات تریدر یک شبه پولدار شوید، این ربات ها برای شما مناسب نیستند.

  اجزای اصلی ربات تریدر

  معمولاً ربات های تریدر سه کامپوننت ضروری دارند:

   آنالیز داده های بازار

   این ماژول داده های خام بازار را از سورس های مختلفی دریافت می کند، آن ها را تحلیل کرده و درمورد خرید یا فروش یک سرمایه خاص تصمیم گیری می کند. بیشتر ربات ها نیز به کاربر این امکان را می دهند تا تصمیم بگیرد کدام داده ها باید تحلیل شوند.

   پیش بینی ریسک بازار

   این ماژول نیز یکی از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده یک ربات تریدر است. مانند ماژول قبلی، ماژول پیش بینی ریسک هم از اطلاعات بازار برای محاسبه و پیش بینی ریسک استفاده می کند و براساس این اطلاعات تصمیم می گیرد که روی چه ارزهایی و چه مقدار سرمایه گذاری کند.

   خرید/ فروش

   با استفاده از API صرافی های مختلف، این ماژول خرید و فروش ارزها را در زمان مناسب انجام می دهد. برخی اوقات ممکن است نیاز داشته باشید به صورت گروهی و تحت شرایط خاصی، ارزهای خودتان را بفروشید، اما برخی اوقات خرید فوری ممکن است بهترین گزینه در اختیار شما باشد. ماژول خرید/ فروش وظیفه تصمیم گیری در این مورد خاص را بر عهده دارد.

   انواع ربات تریدر

   ربات معامله گر انواع مختلفی دارد و یکی از محبوب ترین آن ها ربات های آربیتراژ است. این نوع ربات قیمت ها را در صرافی های مختلف بررسی می کند و براساس آن ها خرید و فروش انجام می دهد تا بتوانید از نوسانات قیمت بیشترین استفاده را ببرید. به دلیل اینکه قیمت یک رمزارز ممکن است از یک صرافی تا صرافی دیگر تفاوت زیادی داشته باشد، ربات هایی که با سرعت بالایی عمل کنند، می توانند سود زیادی را برای شما داشته باشند. برخی دیگر از ربات های تریدر از داده های تاریخی برای تست استراتژی های مختلف استفاده کرده و به عنوان یک دستیار برای معامله گر عمل می کنند. همچنین برخی دیگر از ربات های تریدر معاملات را براساس برخی سیگنال های خاص مانند حجم معاملات یا قیمت انجام می دهند و می توانند سود زیادی از این روش کسب کنند. گفتنی است کارکرد ربات ها در بازارهای مالی به تحلیل و معامله براساس استراتژی ها نیست، بسیاری از این ربات ها در راستای اجرای دستورات معاملاتی ما در زمان ها و اکانت های مختلف طراحی شده اند.

   مزایا و معایب ربات های تریدر

   در ادامه برخی از مزایا و معایب ربات تریدر را مشاهده می کنید:

   مزایا

   • قدرت بیشتر: داده هایی که یک انسان می تواند در بازه زمانی مشخصی پردازش کند، محدود است. حتی در صورتی که بتوانید تمامی داده های موجود را هم تحلیل کنید، تصمیم گیری براساس آن ها خیلی سخت خواهد بود، اما یک ربات معامله گر می تواند به راحتی حجم زیادی از داده ها را پردازش کند و به یک نتیجه مشخص برسد.
   • بهره وری بالا: معامله ارز با استفاده از ربات تریدر همیشه بهره وری بسیار بیشتری را برای سرمایه گذار دارد. در این روش نیازی نیست نگران تأخیر یا خطای انسانی باشد و تا زمانی که بتواند داده های ضروری را دریافت کند، می تواند معاملات را با سود بیشتری برای شما انجام دهد. همچنین این ربات ها می توانند ۲۴ ساعته فعالیت کنند.
   • نبود احساسات: ربات معامله گر همه تصمیم گیری های ضروری را براساس داده های دریافتی انجام می دهد و برخلاف انسان ترس و طمع در ساختار آن ها وجود ندارد. معامله گران با تجربه می توانند تصمیم های خودشان را بیشتر براساس منطق بگیرند تا احساسات، اما همه این طور نیستند و به ویژه در افراد تازه کار ممکن است احساسات بر منطق غلبه کند. چنین موضوعی برای ربات ها وجود ندارد و احساسات به صورت کامل از معادله حذف می شود. به جرئت می توان گفت نبود احساسات در معاملات ربات ها مهم ترین تفاوت و مزیت معاملات الگوریتمی با معاملات انسانی است.

   معایب

   ربات های معامله گر در بازارهای غیرقابل پیش بینی به هیچ عنوان مطمئن نیستند. برخی شرایط اضطراری مانند همه گیری ویروس کرونا ممکن است بر بازار ارزهای دیجیتال تأثیر غیرمنتظره ای داشته باشد و هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند این رویدادها چه تأثیری بر اقتصاد خواهند داشت. در این شرایط برای کسب سود از بازار، به یک استراتژی روان شناسی نیاز دارید، اما از آنجا که ربات های معامله گر چنین توانایی را ندارند، باید در این شرایط به احساسات خودتان اعتماد کنید.

   خطاهای برنامه نویسی نیز یکی دیگر از نقاط ضعف یک ربات تریدر به شمار می رود. شما هنگام تنظیم عملکرد و فعالیت های ربات باید خیلی محتاط باشید و اگر از صفر ربات معامله گر خودتان را تنظیم می کنید، باید توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشید و بدانید که ربات تریدر تنها برای کسب سودهای مرزی کاربرد دارد و شما باید درک عمیقی از بازار ارزهای دیجیتال داشته باشید تا بتوانید از ربات های تریدر استفاده کنید.

   همچنین به عقیده بسیاری از فعالان و نظریه پردازان، بازار یک موجود زنده است؛ چراکه آنچه حرکات قیمت را ممکن می کند، فعل و انفعالات گروهی از انسان هاست؛ همان گونه که پیش بینی دقیقی از رفتار انسان ها در آینده دور و نزدیک کار بسیار دشواری به نظر می آید، پیش بینی دقیق بازارهای مالی با توجه به عوامل گسترده ای که بر آن مؤثر است نیز هنوز صد درصد ممکن نشده است؛ از این رو ربات ها نیز نمی توانند به صورت کامل به پیش بینی بازار بپردازند و تنها اجراکننده دستورات از پیش طراحی شده هستند و هنوز قادر به بررسی تمام عوامل مؤثر بر بازار نیستند.

   5 تا از بهترین ربات های تریدر ارز دیجیتال

   ۱. Pionex

   Pionex یکی از بهترین صرافی های دنیاست که ۱۲ ربات تریدر کاملاً رایگان دارد. با استفاده از این ربات ها می توانید معاملات ارز را به صورت کاملاً خودکار انجام دهید و نیازی نیست همیشه بازار را تحت نظر داشته باشید. می توانید نقدینگی لازم برای فعالیت این ربات را در صرافی های بایننس و هوبی سرمایه گذاری کنید. همچنین یکی از بزرگ ترین کارگذارهای بایننس شناخته شده است.

   مزایا
   1. دارای بیش از ۱۲ ربات معامله گر رایگان برای سرمایه گذارهای خرد
   2. کمترین کارمزد معامله در مقایسه با ربات های دیگر
   3. امکان خرید با کمترین قیمت و فروش با بالاترین قیمت در محدوده قیمتی خاص
   4. امکان تنظیم اهرم های 5x
   5. امکان استفاده از ربات آربیتراژ برای کسب درآمد ثابت
   6. امکان تنظیم Stop-loss، Take Profit و…

   ۲. Cryptohopper

   Cryptohopper نیز یکی از بهترین ربات های تریدر دنیاست که با استفاده از آن می توانید تمامی اکانت های خودتان در صرافی های مختلف را یکجا مدیریت کنید. در این ربات، امکان معامله بیت کوین، لایت کوین، اتریوم و… وجود دارد و می توانید تحلیل تکنیکال اختصاصی خودتان را نیز در اختیار آن قرار دهید یا از استراتژی و تمپلیت های آماده برای آن استفاده کنید.

   ۳. Bitsgap

   با استفاده از ربات تریدر بیتزگپ می توانید به راحتی دارایی های خودتان را مدیریت کنید. این ربات تریدر می تواند بیش از ۱۰ هزار جفت معاملاتی را آنالیز کند و ارزهایی که بیشترین پتانسیل ممکن را در زمان کم دارند، شناسایی می کند. همچنین تنها با چند کلیک ساده می توانید استراتژی اختصاصی خودتان را هم به ربات اضافه کنید.

   ۴. Coinrule

   Coinrule یک پلتفرم معاملاتی خودکار است که از طریق آن می توانید در صرافی های معروفی مثل بایننس، کراکن، کوین بیس پرو و… به معامله بپردازید. این ربات تریدر بیش از ۱۳۰ تمپلیت و استراتژی از پیش تعریف شده دارد و می توانید از طریق آن عملکرد ربات روی داده های قدیمی را بسنجید و یا قوانین اختصاصی خودتان را برای معاملات تنظیم کنید.

   ۵. Trality

   اگر می خواهید ۲۴ ساعته به معامله ارزهای دیجیتال بپردازید و در عین حال وقت کافی را هم برای این کار ندارید، Trality بهترین ربات معامله گر موجود در بازار برای شماست. این ربات تریدر ابزارهای متنوعی را در اختیار شما قرار می دهد و معاملات از طریق یک الگوریتم خلاقانه و فوق دقیق انجام می شوند.

   ربات ها یا انسان ها؛ کدام موفق تر هستند؟

   ربات های تریدر از انسان ها مطمئن تر هستند؛ زیرا استرس و احساسات انسانی را به صورت کامل از روند معامله حذف می کنند. با استفاده از ربات تریدر حتی زمانی که خواب باشید، می توانید بهترین تصمیم ممکن را بگیرید، اما این موضوع لزوماً به این معنا نیست که ربات ها عملکرد بهتری در مقایسه با انسان ها دارند. اگر تازه کار هستید، به هیچ عنوان نباید به سراغ بات های رایگان بروید؛ زیرا این نوع ربات ممکن است تمام سرمایه شما را به خطر بیندازد. در ابتدای کار بهتر است از ربات های لایسنس دار و تأییدشده استفاده کنید و همچنین باید درک کافی از ساختار بازار داشته باشید. با وجود این اگر دانش کافی را در زمینه ساختار بازار داشته باشید و بتوانید بهترین ربات ممکن را انتخاب کنید، ربات تریدر عملکرد بسیار بهتری در مقایسه با انسان خواهد داشت. ربات های امروزی عملکرد هوشمندانه تری از ربات های قدیمی تر دارند و درصورت استفاده از آن ها می توانید با صرف کمترین هزینه و زمان ممکن بیشترین سود را کسب کنید.

   سخن پایانی

   ربات تریدر به رباتی گفته می شود که می تواند با تحلیل داده های خام بازار، بهترین تصمیم ممکن را بگیرد که درنهایت به کسب سود بیشتر برای سرمایه گذار منتهی خواهد شد. ربات ها با حذف احساسات و ترس و طمع می توانند منطقی ترین تصمیم را در بهترین زمان ممکن بگیرند و با عملکرد سریع خود سبب می شوند از زیان های سنگین برای شما جلوگیری شود.

   سوالات متداول

   ربات تریدر یا ربات معامله گر به یک برنامه کامپیوتری گفته می شود که وظیفه آن خودکارسازی معاملات ارز است و می تواند در هر ساعتی از روز معاملات را به جای شما انجام دهد. این ربات ها اطلاعات مربوط به بازار را جمع آوری و آن ها را تحلیل می کنند. همچنین خطرات احتمالی بازار را محاسبه می کنند و درنهایت عمل خرید یا فروش را انجام می دهند.

   ربات معامله گر انواع مختلفی دارد و یکی از محبوب ترین آن ها ربات های آربیتراژ است. این نوع ربات قیمت ها را در صرافی های مختلف بررسی می کند و براساس آن ها خرید و فروش می کند تا بتوانید از نوسانات قیمت بیشترین استفاده را ببرید. برخی دیگر از ربات های تریدر از داده های تاریخی برای تست استراتژی های مختلف استفاده می کنند و به عنوان یک دستیار برای معامله گر عمل خواهند کرد. همچنین برخی دیگر از ربات های تریدر معاملات را براساس برخی سیگنال های خاص مثل حجم معاملات یا قیمت انجام می دهند و می توانند سود فراوانی از این روش کسب کنند.

   ربات های معامله گر در بازارهای پیش بینی ناپذیر به هیچ عنوان مطمئن نیستند. برخی شرایط اضطراری مانند همه گیری ویروس کرونا ممکن است بر بازار ارز تأثیر غیرمنتظره ای داشته باشد و هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که این رویدادها چه تأثیری بر اقتصاد خواهند داشت. در این شرایط برای کسب سود از بازار، به یک استراتژی روان شناسی نیاز خواهید داشت.