میانگین حجم ماه به دلایلی که در این مقاله مطرح خواهیم کرد، یکی از مهم ترین آیتم های تابلو خوانی در بازار بورس ایران می باشد. اصولاً برای تحلیل یک نماد در بورس و در مبحث تابلو خوانی آیتم های زیادی وجود دارند که همه ی آن ها از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند. برخی از آن ها در اولویت های پایین قرار دارند و برخی نیز مانند میانگین حجم ماه از آیتم های اصلی محسوب می شوند. اما این پارامتر واقعاً چیست و چه کاربردی می تواند در معاملات ما داشته باشد؟ در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم.

فهرست []

  حجم این پارامتر قدرتمند در بورس

  حجم یکی از اصلی ترین فاکتورهای معاملاتی برای بزرگان بازار بورس در همه جای دنیا می باشد. سیستم های معاملاتی که بر پایه ی حجم توسعه یافته اند، بسیار زیاد بوده و ازجمله قدرتمندترین سیستم های معاملاتی جهان هستند. بسیاری از افراد موفق که سودهای کلان در بازار بورس کسب کرده اند، معاملات خود را مبتنی بر حجم انجام داده و از این فاکتور برای قدرتمند نمودن پوزیشن های خرید یا فروش خود استفاده می کنند. تغییرات فاکتور حجم و به تبع آن میانگین حجم ماه در بسیاری از نقاط بازار می تواند معانی مختلفی را برای تریدر به دنبال داشته باشد. دقت به این تغییرات به طرقی که در ادامه بیان خواهیم کرد، هم می تواند باعث درک نقاط ورود ایده آل به بازار شده و هم باعث یافتن بهترین نقاط خروج از بازار خواهد بود. بسیاری از اندیکاتورهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال با استفاده از پارامتر حجم توسعه یافته اند. این پارامتر به قدری مهم و قدرتمند است که برخی از افراد تنها و تنها با تکیه بر تغییرات آن معاملات خود را ساماندهی می نمایند. بسیاری از افرادی هم که با استفاده از تکنیک های تابلو خوانی معاملات خود را مدیریت می کنند، حجم معاملات و میانگین حجم ماه را در اولویت های اصلی خود قرار داده و هرروز تغییرات آن ها را موردبررسی قرار می دهند.

  تعریف میانگین حجم ماه

  میانگین حجم ماه درواقع به زبان ساده میانگین حجم هایی است که در طول بازه ی زمانی یک ماه معامله شده است. برای محاسبه ی این پارامتر در هرروز معاملاتی، تمام حجم های ۲۱ روز قبل از آن یا همان یک ماه کاری قبل با هم جمع شده و بر تعداد تقسیم می شود تا معدل معاملات انجام شده روی آن نماد در طول یک ماه مورد محاسبه قرار گیرد. البته می توان برای بالاتر بردن اهمیت روزهای نزدیک از میانگین حجم وزنی استفاده کرد. اما مهم تر از این تعریف کاربردی است که این پارامتر موجود در تابلوی بازار بورس برای ما به دنبال دارد. کاربردهایی که دقت به آن ها می تواند هشدار بسیار عالی برای ما بوده و به نوعی تائید کننده ی تحلیل تکنیکال ما نیز باشد.

  میانگین حجم ماه و نقاط حمایت و مقاومت

  یکی از محل هایی که تغییرات حجم معاملات نسبت به میانگین حجم ماه بسیار مهم تلقی می گردد، نقاط حمایت و مقاومت استاتیک بازار است. در این نقاط با توجه به حساسیت معامله گران، امکان برگشت قیمت به سمت بالا در حمایت و یا ریزش قیمت در مقاومت بسیار بالا است. اما چگونه می توانیم مطمئن شویم که این نقاط درست عمل کرده و قرار است از معاملات روز بعد روند قیمت تغییر نماید؟ پارامترهای زیادی برای تعیین درستی این تحلیل وجود دارند که هرکدام در جای خود اهمیت دارند. اما یکی از این پارامترهای اتفاقاً مهم تغییرات حجم معاملات نسبت به میانگین حجم ماه می باشد. اگر در این نقاط شاهد تغییرات حجمی بالای معاملات نسبت به میانگین حجم ماه بودیم، به نوعی می توان از این اتفاق به عنوان تأییدی برای عمل کردن این نقاط استفاده برد. درواقع حساسیت معامله گران به این نقاط باعث می شود تا تعداد کثیری از آن ها نقاط ورود یا خروج خود را در این محل ها انتخاب کرده و این باعث افزایش حجم معاملات در آن روز کاری خواهد شد. اما از کجا باید بفهمیم که حجم معاملات انجام یافته نسبت به روزهای قبل تغییرات زیادی داشته است؟ خیلی راحت می توانید آن را با میانگین حجم ماه مقایسه کنید.

  سنجش ورود پول با استفاده از حجم معاملات

  یکی از مهم ترین اصولی که فعالان بازار سرمایه با تکیه بر آن اقدام به خریدوفروش سهام می نمایند، اصل ورود پول و سرمایه به یک سهم است. احتمالاً شما هم اگر با این افراد نشست و برخاست داشته باشید، این اصطلاحات را از زبان آن ها شنیده اید که به فلان سهم پول تزریق شده است؛ یا فلان سهم در حال حاضر پر از سرمایه است. اما آن ها چگونه این ورود پول به یک سهم را تشخیص می دهند؟ روش های مختلفی برای سنجش ورود پول به یک سهم وجود دارد که البته نمی توان تنها از روی یکی از آن ها به این مهم دست پیدا کرد. اما یکی از این فاکتورها حجم معاملات و مقایسه ی آن با میانگین حجم ماه است. درواقع تغییرات زیاد حجم معاملات نسبت به میانگین حجم ماه نشانه ای است که به وسیله ی آن تریدرها می توانند نسبت به ورود پول به سهم تصمیم گیری کنند. با استفاده از این مقیاس تریدر روز معاملاتی که تغییرات حجمی زیادی نسبت به میانگین حجم ماه داشته را مورد ارزیابی قرار داده و با در نظر گرفتن برخی دیگر از نکات تحلیل تکنیکال و بنیادی درباره ی ورود پول به سهم تصمیم گیری می نماید. البته شما هم اگر قصد استفاده از این تکنیک را در معاملات خود دارید، بایستی با سایر نکات آموزشی مربوط به آن نیز آشنا شوید. آموزش مباحث مختلف تحلیل بازار سرمایه و ترکیب آن ها با هم است که یک استراتژی معاملاتی قدرتمند برای یک تریدر به ارمغان می آورد.

  میانگین حجم ماه و نقد شوندگی سهم

  یکی دیگر از مواردی که می توان با استفاده از میانگین حجم ماه به تجزیه و تحلیل آن پرداخت، میزان نقد شوندگی سهم موردنظر است. البته برای تعیین میزان نقد شوندگی پارامترهای دیگری هم دخیل هستند، اما یکی از مهم ترین آن ها همین حجم معاملات آن در روزهای گذشته است. برای مثال تصور کنید که شما قصد خرید یک میلیون سهم از نمادی را دارید که میانگین حجم معاملاتی آن ۵۰۰ هزار سهم در روز است. درواقع در شرایط عادی بازار شما اصلاً امکان خرید یا فروش این میزان سهم را در یک روز معاملاتی نخواهید داشت. در نتیجه میزان نقد شوندگی این سهم برای شما ناکافی است. حال همین فرضیه را برای سهامی در نظر بگیرید که میانگین حجمی ماهی برابر با ۱۰۰ میلیون سهم داشته باشد. شما به راحتی در هرروز کاری می توانید مقدار سهم موردنظر خود را خریداری نموده و یا آن را به فروش برسانید. نقد شوندگی هم ازجمله معیارهایی است که حتماً در انتخاب یک سهم باید دقت زیادی به آن داشته باشید. سهم های زیادی وجود دارند که استعداد کافی برای رشد در بازار بورس را دارا می باشند، اما به دلیل کوچک بودن شرکت و نقد شوندگی پایینی که دارند، چندان جذابیتی برای سهام داران حرفه ای بازار نداشته و ازاین رو شما هم باید در انتخاب چنین سهم هایی کمی دقت کنید.

  آیا تغییرات حجم نسبت به میانگین حجم ماه همیشه نشانه ای برای تغییر روند است؟

  همان طور که اشاره کردیم، تغییرات حجم معاملات در یک روز کاری نسبت به میانگین حجم ماه می تواند تأییدی برای عمل کردن نقاط حمایت و مقاومت بوده و به نوعی در نقاط بازگشتی بازار مورد استفاده قرار گیرد. اما همیشه این پارامتر به تنهایی نمی تواند تحلیل درستی از روند یک سهم را برای تریدر به دنبال داشته باشد. ازاین جهت لازم دانستیم که این هشدار را برای افراد تازه کار ارائه کنیم که تکیه کردن به تنهایی روی این پارامتر می تواند کمی خطرآفرین بوده و شرایط نامطلوبی رقم بزند. بهترین تصمیم زمانی اتخاذ خواهد شد که شما جمیع جوانب را در نظر گرفته و سپس از تغییرات حجم معاملات به عنوان تأییدی برای آن ها استفاده نمایید.