ارتقای Eth به ETH 2.0 بسیاری از چالش های شبکه اتریوم را رفع کرده است؛ با این حال، ETH 2.0 هنوز در مرحله اولیه خود بوده و با مسائل و مشکلاتی مواجه است؛ برای مثال به منظور تبدیل شدن به یک ولیدیتور، کاربران باید مضربی از 32ETH را استیک کنند. همچنین هر ETH که استیک می شود، در شبکه قفل است و نمی تواند در جای دیگری در مدت زمان مشخص شده استفاده شود.

فهرست []

  هدف اصلی  Lido DAO حل مشکلات ETH 2.0 است. همچنین با توکن مشتق خود، stETH، اجازه می دهد ETH قفل شده در فاز اولیه در پروتکل های دیگر قرار بگیرد. شبکه Lido DAO با بیش از 80 درصد سهم بازار بر بازار سهام ETH 2.0 تسلط دارد و توکن اصلی آن، LDO، با صعودهای ثابت در نمودار خود عملکرد خوبی نشان داده است. این ارز از قیمت اولیه خود در حدود 1.50 دلار به بالاترین قیمت خود یعنی 18.62 دلار رسیده و افزایشی بیش از 1200 درصد در یک سال را ثبت کرده است.

  Lido DAO چیست؟

  یک راه حل استیکینگ در ETH 2.0 است. از آنجا که استیکینگ در  ETH 2.0 دارایی ها را قفل می کند، این راه حل اجازه می دهد دارایی ها نقد و برای پروتکل های دیگر استفاده شوند. اصطلاح Liquid staking به عمل دریافت توکن ها در ازای سپرده گذاری آن ها اشاره دارد. این توکن ها را می توان برای به اشتراک گذاشتن پروتکل های دیگر بلاک چین استفاده کرد.

  Lido که در دسامبر 2020، چند هفته پس از راه اندازی  ETH 2.0 تأسیس شد، توسط یک  DAO اداره می شود. برخی از اعضای کلیدی Lido DAO عبارت اند از P2P Capital، KR1 و Semantic Ventures. این پروژه همچنین توسط سرمایه گذاران مشهوری مانند Kain Warwick، Banteg و Julien Bouteloup حمایت می شود.

  Lido DAO به یکی از محبوب ترین پلتفرم ها برای Liquid staking تبدیل شده و در عرض یک سال از آغاز به کار به بیش از 13 میلیارد دلار دارایی سهام رسیده است. لیدو که در ابتدا با تمرکز بر اتریوم توسعه یافت، در حال گسترش به دیگر شبکه های بلاک چین مانند  Terra و Solana است.

  یکی دیگر از ویژگی های جذاب این پلتفرم غیرمتمرکز بودن آن است (برخلاف سایر پلتفرم های مرتبط). همچنین نرخ درصد سالانه بالایی (APR) به ترتیب 4.8، 8.1 و 6.6 درصد برای سهام Ethereum، Terra و Solana ارائه می دهد.

  ارز دیجیتال لیدو (LDO) چیست؟

  این ارز توکن بومی پروژه Lido DAO است که هدف آن را برای ایجاد یک سرویس Liquid staking تسهیل می کند. این مالکیت غیرمتمرکز و ساختار مستقل، Lido را با تصمیم گیری های حاکمیتی در جامعه Lido DAO براساس LDO هدایت می کند.

  دارندگان این ارز مجازند رأی خود را برای هر تصمیمی که آینده پلتفرم را شکل می دهد، به صندوق بیندازند. این امر به همه امکان می دهد نظر خود را بیان کرده و درنتیجه تمرکززدایی را حفظ کنند.

  از دسامبر 2020، توکن های LDO به مدت یک سال به طور کامل قفل شدند. از دسامبر 2020 تا دسامبر 2021، آن ها می توانستند استفاده شوند، اما به جایی منتقل نمی شدند. از دسامبر 2021 به بعد توکن ها می توانند به شبکه منتقل شوند.

  پلتفرم  Lido DAO چگونه کار می کند؟

  فرایند Liquid staking روی این پلتفرم را می توان به سه بخش عمده staking، minting و  DeFi تقسیم کرد.

  • Staking: کاربران می توانند هر مقداری را برای استیک کردن در ETH انتخاب کنند. Lido مقدار ETH انتخاب شده توسط کاربران را دریافت می کند.
  • Minting: در ازای اتریوم، لیدو stETH مینت شده به کاربر برمی گرداند. ارزش سکه های برگردانده شده در نسبت 1: 1 با مقدار واقعی اتریومی خواهد بود که توسط کاربران در نظر گرفته شده است.
  • DeFi: توکن های stETH را می توان در سراسر اکوسیستم DeFi برای بازدهی بیشتر استفاده کرد؛ بنابراین نیاز به قفل کردن مضربی از 32 ETH در ETH 2.0 برای کسب جوایز را از بین می برد.

  پلتفرم Lido DAO به کاربران این امکان را می دهد تا بدون قفل کردن، به همان اندازه (کمتر)  ETH به اشتراک بگذارند و 10 درصد کارمزد برای انجام این کار دریافت کنند.

  ویژگی های کلیدی Lido DAO

  1- پلتفرم استیکینگ

  پلتفرم استیک لیدو به کاربران این امکان را می دهد تا به کمک کیف پول خود هر مقدار  ETH را که می خواهند به اشتراک بگذارند. همان طور که گفته شد، نرخ تبادل ETH به stETH 1: 1 است، با هزینه تراکنش 38.40 دلار و کارمزد پاداش 10 درصد که از مجموع پاداش ها کسر می شود.

  2- استخر نقدینگی Curve

  Curve یک استخر نقدینگی است که برای تجارت استیبل کوین در اتریوم به کار می رود و امکان خرید و استفاده از stETH را فراهم می کند.

  3- پلتفرم MakerDAO

  پلتفرم MakerDAO به کاربران این امکان را می دهد تا به یک کیف پول متصل شوند و از توکن های stETH به عنوان وثیقه برای دریافت وام استفاده کنند.

  4- برنامه ارجاع لیدو

  یک ارجاع دهنده از طریق این برنامه می تواند 1 درصد از کل سهام  ETH خود را در توکن های LDO کسب کند. Lido DAO یک لیست سفید را برای برنامه های ارجاع راه اندازی کرده است، به این معنا که تنها شرکای مورد تأیید آن پاداش دریافت می کنند.

  مزایای Lido DAO

  1- غیرمتمرکز

  برخلاف بیشتر پلتفرم های دیگر، این پلتفرم کاملاً غیرمتمرکز است. هرکسی که مالک LDO باشد، حق دارد برای آینده لیدو رأی دهد.

  2- انعطاف پذیری در Staking

  پلتفرم Lido DAO اجازه می دهد هر مقدار از اتریوم 2.0، Terra یا Solana را به اشتراک بگذارید و از آن خارج کنید؛ درنتیجه کاربران دیگر مجبور نیستند مضربی از 32 ETH را به اشتراک بگذارند.

  معایب Lido DAO

  1- هزینه های جانبی بالا

  به عنوان یک توکن  ERC20، انتقال  LDO در مقایسه با سایر توکن هایERC20  هزینه بیشتری دارد.

  2- ریسک های مرتبط

  اگرچه  Lido DAO یک پلتفرم امن محسوب می شود، خطرات امنیتی بالقوه ای در ارتباط با آن وجود دارد؛ برای مثال Lido یک پلتفرم منبع باز محسوب می شود؛ بنابراین ممکن است اشکالاتی داشته باشد که می توان از آن ها سوء استفاده کرد.

  Lido روی  ETH 2.0 ساخته شده که هنوز در حال توسعه است؛ از این رو اگر خطراتی در  ETH 2.0 شناسایی شود، می تواند بر Lido DAO تأثیر بگذارد. Lido همچنین با خطرات پذیرش مواجه است: اگر  ETH 2.0 توسط کاربران با نرخ مورد انتظار پذیرفته نشود، ممکن است نوسانات قابل توجهی در قیمت  ETH و  stETH به وجود بیاید.

  آیا Lido DAO برای سرمایه گذاری خوب است؟

  قیمت این ارز به طور مستقیم به پذیرش ETH 2.0 بستگی دارد؛ درنتیجه کارشناسان بر این باورند که  LDO طی چند سال آینده به دلیل تسلط اتریوم در بازار کریپتو، بازاری صعودی را تجربه خواهد کرد؛ زیرا اتریوم تنها رقیب دیرینه بیت کوین است.

  به گفته  WalletInvestor این ارز دیجیتال یک سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت خوب است. DigitalCoin نیز پیش بینی می کند این سکه می تواند امسال از ۴ دلار و تا سال ۲۰۲۸ از ۱۱ دلار فراتر رود.

  هما ن طور که افراد بیشتری شروع به استفاده از ETH 2.0 می کنند، بهتر است قیمت LDO به ارتفاعات جدیدی برسد. سرمایه گذاران بیشتری احتمالاً در ماه های آینده شروع به قراردادن این توکن در پرتفوی خود خواهند کرد.

  پرداخت های لیدو چگونه است؟

  لیدو دارایی های کاربران را در اتریوم 2.0 به اشتراک می گذارد. همچنین تمام سپرده های کاربران در قالب stETH به آن ها بازگردانده می شود. سپرده های ETH توسط Lido با هم ترکیب شده و از طریق یک مجموعه مطمئن از اپراتورها در ETH 2.0 به اشتراک گذاشته می شوند؛ بنابراین لیدو برای سهام دادن از اتریوم جوایزی دریافت می کند که سپس بین سرمایه گذاران توزیع می شود.

  Lido همچنین در قالب یک برنامه ارجاع پرداخت های خود را انجام می دهد. به این شکل که هر ارجاع دهنده 1 درصد از کل ETH خود را از طریق پیوند ارجاع در قالب stETH دریافت می کند؛ با این حال برنامه ارجاع اکنون تنها به چند شریک مورد تأیید لیست سفید محدود شده است که توسط انجمن Lido DAO انتخاب می شوند.

  آیا لیدو یک پلتفرم امن است؟

  سؤال مهمی که برای سرمایه گذاران فعلی لیدو وجود دارد، موضوع امنیت آن را مطرح می کند. Lido DAO با چندین خطر، مانند اشکالات مرتبط با قراردادهای هوشمند، خطرات پذیرش و خطرات فنی همراه است، اما به دلایل قانع کننده، هنوز هم یکی از امن ترین پلتفرم های استیکینگ در نظر گرفته می شود. این دلایل عبارت اند از:

  • تجزیه و تحلیل مستمر همه کدها
  • اعتبارسنجی های درجه یک برای به حداقل رساندن خطرات
  • حاکمیت DAO برای حذف عوامل خطر
  • Lido DAO توسط چندین رهبر از حوزه امنیت بلاک چین، از جمله Quantstamp، MixBytes و Sigma Prime حسابرسی می شود.

  صرافی های پشتیبان LDO

  • Binance
  • BTCEX
  • BingX
  • Bybit
  • MEXC

  سخن پایانی

  Lido DAO در سال اول توسعه خود رشد فوق العاده ای داشته و تنها با تمرکز بر اتریوم 2.0، لیدو از آن زمان فعالیت خود را به Terra و Solana گسترش داده است. همان طور که کاربران بیشتری از ETH استفاده می کنند، تسلط Lido DAO در استیکینگ افزایش می یابد؛ درنتیجه به مشارکت ها و پروژه های جدید منجر می شود. با چشم انداز مثبتی که از Lido داریم، مشتاقیم ببینیم این پلتفرم در ماه ها و سال های آینده چگونه عمل می کند.

  سوالات متداول

  یک راه حل استیکینگ در ETH 2.0 است. از آنجا که استیکینگ در ETH 2.0 دارایی ها را قفل می کند، همچنین اجازه می دهد دارایی ها نقد شده و برای پروتکل های دیگر استفاده شوند.

  فرآیند Liquid staking روی این پلتفرم را می توان به سه بخش عمده تقسیم کرد: staking، minting و DeFi.

  قیمت  LDO به طور مستقیم به پذیرش  ETH 2.0 بستگی دارد؛ درنتیجه کارشناسان بر این باورند که  LDO طی چند سال آینده به دلیل تسلط اتریوم در بازار کریپتو، بازاری صعودی را تجربه خواهد کرد. همچنین به گفته WalletInvestor، ارز دیجیتال LDO یک سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت خوب است.  DigitalCoin پیش بینی می کند این سکه می تواند امسال از ۴ دلار و تا سال ۲۰۲۸ از ۱۱ دلار فراتر رود.

  این پلتفرم هنوز هم یکی از امن ترین پلتفرم های استیکینگ در نظر گرفته می شود. این دلایل شامل تجزیه و تحلیل مستمر همه کدها، اعتبارسنجی های درجه یک برای به حداقل رساندن خطرات و حاکمیت DAO برای حذف عوامل خطر است. همچنین Lido DAO توسط چندین رهبر از حوزه امنیت بلاک چین، از جمله Quantstamp، MixBytes و Sigma Prime حسابرسی می شود.