ارز دیجیتال هدرا هش گراف چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن

معرفی ارز دیجیتال هدرا هش گراف Hedera Hashgraph

فهرست این مقاله

قیمت لحظه ای هدرا هش گراف

نمودار هدرا هش گراف


معرفی هدرا هش گراف (Hedera Hashgraph)

ارز دیجیتال هدرا هش گراف با اینکه غیرمتمرکز است از بلاک چین استفاده نمی‌کند و این موضوع باعث متمایز شدن این رمزارز از خیلی از رمزارزهای شناخته‌شده بوده است. درواقع روش اجماع در فناوری به کار رفته در شبکه هدرا، هش گراف است. به بیان دقیق‌تر روش تایید کردن تراکنش‌ها در این شبکه متفاوت است. ابداع در راه و روش یکی از مواردی است که توجه برخی سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است.

معرفی بنیان گذاران ارز دیجیتال هدرا هش گراف

دکتر لیمون بیرد (Dr. Leemon Baird) و مانس هرمن (Mance Harmon) موسسان پروژه‌ی هدرا هش گراف هستند.
دکتر لیمون بیرد دکترای علوم کامپیوتر دارند و چندین کتاب، مقاله و اختراع را در کارنامه‌ی حرفه‌ای خود دارند. اما مانس هرمن که دانش و تجربه‌ی زیادی در مدیریت اجرایی و کارآفرینی دارد دیگر موسس این پروژه است. آقای دکتر لیمون بایرد و مانس هرمن در BlueWave Security و البته قبل از آن در Trio Security باهم همکاری داشته‌اند.
البته بد نیست بدانید که در حال حاضر تیم مدیریتی این پروژه یک تیم ۱۰ نفره است که همه دارای پیشینه‌ی تجربی و دانش خوبی هستند.

تاریخچه ارز دیجیتال هدرا هش گراف

معرفی ارز دیجیتال هدرا هش گراف Hedera Hashgraph

در تاریخ ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۹ در ابتدای کار این رمزارز قیمت آن ۰.۰۸۷ دلار بود اما سپس سیر نزولی به خود گرفته و تا ۰.۰۱۰ نیز تنزل قیمت داشت. پس از کمی نوسان در همان محدوده در فوریه سال ۲۰۲۰ قیمت تا ۰.۰۶۸ رشد کرد، سپس با گذر از یک دوران رنج در همان حوالی تا ژانویه ۲۰۲۱ یک روند صعودی را آغاز کرد و تا قیمت ۰.۴۰ در مارس ۲۰۲۱ رسید. در حال حاضر که در سپتامبر ۲۰۲۱ به سر می‌بریم قیمت این رمزارز به ۰.۲۶ رسیده است.

ویژگی های ارز دیجیتال هدرا هش گراف Hedera Hashgraph

ارز دیجیتال هدرا هش گراف (Hedra Hashgraph) با نماد HBAR در زمان نگارش این مطلب در رتبه ۵۳ بازار از نظر بزرگی قرار گرفته است. ارزش بازار این رمزارز ۲.۵ میلیارد دلار است و ۰.۱۱ درصد از کل بازار را به خود اختصاص داده است. حدودا روزانه ۲۳۷ میلیارد دلار در این رمزارز معماملات انجام می‌شود. صرافی Paybito بیشترین نرخ معاملات مربوط به رمزارز HBAR را دارد.

فناوری به کار رفته در این پروژه به جای زنجیره از نمودارهای جهت دار غیر مدور (DAG) برای انجام عملیات خود استفاده می‎‌کند.

درواقع تفاوت عمده‌ بلاک چین و هدرا هش گراف در روش اجماع برای تایید تراکش‌ها است. در بلاک چین که برای نقل و انتقالات اطلاعات در شبکه بسیاری از ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد از روش اجماع اثبات کار استفاده می‌شود، این کار امنیت مبادلات را بالا می‌برد اما سرعت انجام کار و همچنین کارمزد مبادلات به شدت بالا می‌رود، در مقابل هدرا هش گراف از روش اجماع تحمل خطای بیزانس استفاده می‌کند که نودها در آن کار تایید تراکش را انجام می‌دهند. انجام تایید تراکنش‌ها در این سیستم نه به صورت متوالی که به صورت موازی انجام می‌شود و درواقع در یک لحظه امکان تایید چند تراکنش وجود دارد، همین موضوع سرعت تایید تراکنش‌ها را در این فناوری بالا می‌برد و سادگی کار نیز باعث کاهش کارمزد تراکش‌ها می‌شود.

مزایا و معایب ارز دیجیتال هدرا هش گراف Hedera Hashgraphمعرفی ارز دیجیتال هدرا هش گراف Hedera Hashgraph

مزایا

تعداد تراکنش بالا (بیش از ۱۰ هزار تراکنش در ثانیه) را می‌توان یک مزیت به حساب آورد، از آنجایی که انجام معاملات بیت کوین و اتریوم مدت زمان زیادی را می‌طلبند، این سرعت انجام معاملات یکی از نکات مثبت این پلتفرم است. این موضوع را می‌توان با عنوان مقیاس پذیری نیز یاد کرد.

از طرفی با استفاده از الگوریتم اجماع aBFT (تحمل خطای بیزانس نامتقارن) از آنجایی که انرژی کمتری هزینه می‌شود، کارمزد تراکنش‌ها کاهش خواهند یافت.
با استفاده از ساختار نظارت موجود در این فناوری، می‌توان از اجرای درست همه‌ موارد مطمئن شد.

بر اساس آنچه از طرف مدیریت این پروژه اعلام شده است، امنیت حاکم بر این پروژه به قدری بالا است که فاکتورهای مخرب نیز نمی‌توانند بر آن تاثیرگذار باشند.

معایب

اگر شما به عنوان یک سرمایه‌گذار معمولی قصد مطالعه‌ وایت پیپر آن را داشته باشید، احتمالا همه چیز به نظرتان گنگ و مبهم بیاید. داشتن سطح بالایی از دانش برای فهم وایت پیپر یکی از معایب این پروژه است چرا که عموم مردم نیاز به مطالعه وایت پیپر دارند تا بتوانند برای خرید و یا عدم خرید آن تصمیم بگیرند.

الگوریتم اجماع هدرا هش گراف و کار آن مبهم است و نمی‌توان به درستی متوجه نحوه‌ عملکرد آن شد. نظارت در این پروژه یک مزیت برای آن به حساب می‌آید، با این حال مشخص نیست که ۳۹ ناظر مستقل قرار است به چه صورت بر امور نظارت کنند.

کاربردهای این ارز دیجیتال

در هر زمان و هرکجا که نیاز به یک روش اجماع سریع و در عین حال ایمن باشد می‌توان از این فناوری استفاده کرد. به عنوان مثال اینترنت اشیا با استفاده از هدرا می‌توان معاملاتی بسیار کم هزینه و سریع را تجربه کرد. توکن اختصاصی این فناوری HBAR نام دارد که معاملات با آن انجام می‌شوند.

برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز، با استفاده از قراردادهای هوشمند این فناوری به کمک کاربران می‌آید.

از سرویس ذخیره‌سازی این پروژه نیز برای ذخیره‌ی فایل‌های توزیع شده‌ی اضافی استفاده می‌شود.

کیف پول هایی که هدرا هش گراف را ساپورت می‌ کنندمعرفی ارز دیجیتال هدرا هش گراف Hedera Hashgraph

همان‌طور که می‌دانید بهتر است پس از خرید ارز دیجیتال در صرافی، دارایی خود را به سرعت به یک کیف پول امن که از رمزارز موزد نظر شما پشتیبانی می‌کند ارسال کنید و در آنجا نگه‌داری کنید. به هیچ عنوان رمزارز خریداری شده را در صرافی نگه‌داری نکنید که از خطرهای احتمالی در امان باشید. در ادامه قصد داریم لیستی از بهترین کیف پول‌هایی که توکن HBAR را پشتیبانی می‌کنند را در اختیارتان بگذاریم.

۱. کیف پول سخت افزاری Trezor

استفاده از کیف پول های سخت افزاری برای معامله گران و سرمایه گذارانی که میزان دارایی قابل قبولی دارند بهترین انتخاب است. امنیت کیف پول‌های سخت افزاری از دیگر انواع کیف پول بیشتر است. کیف پول Trezor از توکن HBAR پشتیبانی می‌کند.

۲. کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X/S

کیف پول‌های سخت افزاری لجر نیازی به معرفی ندارند، امنیت بالایی که کیف پول های سخت افزاری لجر برای دارندگان ارزهای دیجیتال فراهم می‌کنند باعث شده است که افراد زیادی استفاده از این کیف پول را ترجیح دهند. البته با توجه به قیمت نسبتا بالای کیف پول های سخت افزاری معمولا کسانی که دارایی دیجیتال زیادی دارند از کیف پول های سخت افزاری استفاده می‌کنند. به هر حال کیف پول Ledger Nano X و Ledger Nano S هر دو از ارز دیجیتال هدرا هش گراف پشتیبانی می‌کنند.

۳. Exodus

کیف پول نرم افزاری اکسودوس به دلیل رابط کاربری خوبی که دارد بسیار برای افرادی که به تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اند مناسب است. این کیف پول محبوب از ارز دیجیتال HBAR نیز پشتیبانی می‌کند.

۴. Trust Wallet

یکی از کیف پول‌های نرم افزاری شناخته شده و محبوب در میان فعالان بازار ارزهای دیجیتال کیف پول تراست ولت (Trust Wallet) است که خوشبختانه از ارز دیجیتال هدرا هش گراف نیز پشتیبانی می‌کند.

۵. Coinomi

کیف پول نرم افزاری کوینومی در نسخه‌های موبایل (اندروید و IOS) و دسکتاپ (ویندوز و لینوکس) برای کاربران طراحی و ارائه شد.
دارندگان رمزارز هدرا هش گراف می‌توانند دارایی خود را به کیف پول کوینومی منتقل کنند و با خیالی آسوده نگه‌داری کنند.

۶. Atomic wallet

با استفاده از کیف پول اتمیک که در نسخه‌های موبایل و دسکتاب برای کاربران ارائه شده است، می‌توان توکن HBAR را نیز نگه‌داری کرد. از مزایای کیف پول اتمیک می‌توان به امنیت، تمرکززدایی و حفظ حریم شخصی اشاره کرد.

۷. My Hbar Wallet

کیف پول رسمی Myhbarwallet.com یک کیف پول امن و رایگان است که می‌توان از آن به عنوان یک گزینه مناسب برای نگه‌داری توکن HBAR یاد کرد.

خرید ارز دیجیتال هدرا معرفی ارز دیجیتال هدرا هش گراف Hedera Hashgraph

برای خرید رمزارز هدرا هش گراف می‌توانید به راحتی در یکی از صرافی‌هایی که این رمزارز در آنها لیست شده است اقدام به خرید کنید. لیست صرافی‌هایی که این رمزارز را لیست کرده‌اند در ادامه آمده است. با توجه به جفت ارز موردنظر برای خرید این توکن در هر صرافی نیاز به ارزهایی خواهید داشت. معمولا ارز دیجیتال تتر، اتریوم، بیت کوین و دلار آمریکا برای خرید رمزارز هدرا هش گراف مورد نیاز است.

پس اگر شما قصد خرید این ارز دیجیتال را داشته باشید باید ابتدا اقدام به خرید ارز دیجیتال بیت کوین، اتریوم و یا تتر کنید و سپس در قسمت اسپات پلتفرم صرافی رمزارز را انتخاب کرده و حجم مورد نظر را وارد کنید و در نهایت بر روی دکمه‌ Buy که معمولا به رنگ سبز است، خرید خود را به پایان برسانید. برای فروش نیز باید حجم مورد نظر خود برای فروش رمزارز هدرا هش گراف را وارد کنید و در نهایت بر روی دکمه‌ Sell کلیک کنید.

در معاملات شرطی برای توکن HBAR که در صرافی‌های بایننس، FTX و Delta Exchange امکان پذیر است به ارزهای دیجیتال USDT (تتر) و PERP نیاز خواهید داشت.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال هدرا معرفی ارز دیجیتال هدرا هش گراف Hedera Hashgraph

  • بایننس (Binance)

کاربران صرافی بایننس می‌توانند ارز دیجیتال هدرا هش گراف را با استفاده از ارزهای تتر، بیت کوین، BUSD و BNB خریداری کنند. خرید این ارز دیجیتال در صرافی Binance.US به وسیله دلار آمریکا نیز امکان‌پذیر است. قیمت توکن HBAR در صرافی بایننس با استفاده از رمزارزهای مختلف بیت ۰.۲۶۱ الی ۰.۲۶۹ است.

  • هوبی گلوبال (Huobi Global)

صرافی هوبی گلوبال نیز امکان خرید توکن HBAR را به وسیله تتر، بیت کوین و اتریوم در بازار اسپات برای کاربران خود فراهم کرده است. قیمت ارز دیجیتال HBAR بر حسب تتر معادل ۰.۲۶۰۶، بر حسب بیت کوین ۰.۲۶۰۵ و برحسب اتریوم معادل ۰.۲۶۲۶ دلار است.

  • بیترکس (Bittrex)

اگر شما هم یکی از کاربران صرافی بیترکس هستید و قصد خرید HBAR را دارید باید بدانید که برای خرید این رمزارز در بازار اسپات (نقدی) به ارز فیات دلار آمریکا و یا ارزهای دیجیتال بیت کوین، اتریوم و یا تتر نیاز خواهید داشت. قیمت‌ها بر حسب ارز دیجیتال تتر و همچنین دلار آمریکا برابر و معادل ۰.۲۶۱۳ دلار است اما اگر این رمزارز را بر حسب بیت کوین خریداری کنید قیمت آن معادل ۰.۲۶۱۵ دلار خواهد بود و اگر آن را با اتریوم تهیه کنید نیز باید مبلغ ۰.۲۶۲۲ دلار را بپردازید.

  • Gate.io

امکان خرید رمزارز HBAR در صرافی Gate.io فقط با تتر میسر است، قیمت این رمزارز در صرافی Gate.io در حال حاضر معادل ۰.۲۶۰۸ دلار است.

  • Okcoin

امکان خرید ارز دیجیتال هدرا هش گراف در صرافی Okcoin تنها با استفاده از دلار آمریکا ممکن است که قیمت آن در زمان نگارش این مطلب معادل ۰.۲۶۱۵ دلار بوده است.

  • کوینکس (coinex)

صرافی کوینکس نیز که امکان استفاده از آن برای کاربران ایرانی بلامانع است، امکان خرید این توکن را با استفاده از رمزارزهای تتر و بیت کوین برای کاربران خود فراهم کرده است. گفتی‌ است که قیمت این توکن بر حسب تتر معادل ۰.۲۶۱۷ دلار و بر حسب بیت کوین معادل ۰.۲۶۱۱ دلار است.

  • HitBTC

کاربران در صرافی HitBTC نیز می‌توانند ارز دیجیتال هدرا هش گراف را به وسیله ارز فیات دلار آمریکا، رمزارز بیت کوین و یا اتریوم در بازار اسپات خریداری کنند. قیمت توکن HBAR اگر با استفاده از دلار آمریکا خریداری شود، ۰.۲۶۱۶ دلار، اگر با بیت کوین خریده شود معادل ۰.۲۶۱ دلار و اگر با استفاده از اتریوم خریداری شود قیمتی بالاتر و معادل ۰.۲۸۴ دلار خواهد داشت.

  • Bitcoin.com exchange

امکان خرید این رمزارز با استفاده از دلار آمریکا به قیمت ۰.۲۶۱۶ و بیت کوین به قیمت ۰.۲۶۱ دلار برای کاربران در بازار اسپات فراهم شده است.

  • CoinZoom

کاربران صرافی CoinZoom می‌توانند با استفاده از دلار آمریکا، تتر و بیت کوین، رمزارز هدرا هش گراف را با قیمت‌های ۰.۲۶۰۵ و ۰.۲۶۰۶ خریداری کنند.

به جز صرافی‌هایی که در این بخش لیست کردیم، امکان خرید این رمزارز در صرافی‌های Liquid، OKEX، WazirEx، Upbit، Flybit، Rekeningku.com، Bitbns، CoinDCX، Paybito، Bitrue، Pionex، VCC Exchange، Tokocrypto، Satang Pro، Giottus و ZT نیز برای کاربرانی که قصد خرید نقدی ارز دیجیتال هدرا هش گراف را دارند فراهم شده است.

برای باز کردن معاملات شرطی این رمزارز می‌توانید از صرافی‌های Binance، FTX و Delta Exchange استفاده کنید.

پروژه های این ارز دیجیتال

اکوئر یک شرکت توسعه نرم افزار است که در زمینه‌ صنعت بهداشت و درمان متمرکز است.

TrakInvest

یک پلتفرم که به تجار امکان انجام معاملات و مبادلات را می‌دهد.

Agryo

پلتفرمی که به کشاورزان وام هم می‌دهد. اطلاعات ریسک جهانی را برای کشاورزان فراهم می‌کند، و کاربران می‌توانند تحت قراردادهای مالی به جمع‌آوری، ارزیابی و نظارت بر عمل کشاورزان بپردازند.

AdxDax

یک پلتفرم تبلیغاتی Self-Serve که از بلاک چین و دفتر کل توزیع شده برای حل مشکلات صنعت تبلیغات استفاده می‌کند.

Carbon

اولین استیبل کوین خلق شده در این فناوری جدید، کربن بود.

آینده ارز دیجیتال هدرا هش گرافمعرفی ارز دیجیتال هدرا هش گراف Hedera Hashgraph

آینده‌ هر ارز دیجیتالی در گرو اقبال عمومی از آن ارز است، در نتیجه اگر رمزارز هدرا هش گراف بتواند جایگاه خوبی در میان عموم مردم و سازمان‌ها پیدا کند می‌توان به آینده این ارز امیدوار بود در غیر این صورت ممکن است نوساناتی داشته باشد اما رشد چندانی نخواهد کرد.

موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد این است که هر شخص، سازمان یا موسسه نهایتا می‌تواند آینده یک رمزارز را پیش‌بینی کند و نه پیش‌گویی در نتیجه علی‌رغم اینکه بررسی پیش ‌بینی‌های متخصصین می‌تواند تا حدودی به شما کمک کند که آینده‌ این ارز دیجیتال را حدس بزنید، باید بدانید که عدم قطعیت در بازارهای مالی و به خصوص ارزهای دیجیتال همیشه وجود دارد.

با این حال تیم توسعه‌دهنده رمزارز هدرا هش گراف در سال ۲۰۱۸ با فروش توکن‌های خود مبلغی بالغ بر ۱۲۰ میلیون دلار را جذب کردند. تیم این پروژه مبلغ به دست آمده را برای گسترش فضای ذخیره غیرمتمرکز هزینه کردند. پلتفرم هدرا هش گراف در سال ۲۰۱۹ معرفی شد که از همان زمان تا کنون رشد خوبی را به همراه داشته است.

فناوری هدرا

با مراجعه به وبسایت این پروژه متوجه خواهید شد که این تیم مدعی هستند که با استفاده از فناوری به کار رفته در این پروژه بیش از ۱۰ هزار تراکنش در یک ثانیه انجام خواهد شد. چیزی که استفاده از آن را بسیار ساده می‌کند و خیلی‌ها آن را ترجیح می‌دهند.

از طرف دیگر تیم حرفه‌ای این پروژه نوید پیروزی‌های بزرگی را می‌دهد، پیروزی‌هایی که بسیاری از دیگر پروژه‌ها به دلیل مشکلات عدیده در مسیر رسیدن به آن جا ماندند و در این پروژه‌ به دلیل تیم قدرتمند آن رسیدن به پیروزی دستاورد عجیبی نیست. با توجه به ادعاها وعده‌های سازندگان، می‌توان آینده‌ خوبی را برای این رمزارز متصور شد، البته به شرط آنکه ادعاها واقعی باشند.

بد نیست بدانید که در وبسایت رسمی این رمزارز آمده است که امکان انجام ۵ میلیون تراکنش در روز آن هم با کارمزد تنها ۰.۰۰۰۱ دلار با استفاده از فناوری هش گراف امکان پذیر است. هدرا هش گراف را می‌توان یک رقیب برای سیستم‌های پرداخت همچون ویزا به شمار آورد.

همچنین هدرا هش گراف در نظر دارد به پلتفرمی برای ساخت پروژه‌های غیرمتمرکز بدل شود. تمام این کاربردهای مفید می‌تواند آینده‌ای درخشان را برای توکن این پروژه یعنی HBAR رقم بزند.

سخن آخر

ارز دیجیتال هدرا هش گراف با نماد اختصاری HBAR غیرمتمرکز است با این حال از بلاک چین استفاده نمی‌کند. نوآوری در این رمزارز و پروژه‌ آن را می‌توان یک نقطه قوت برای آن دانست. بد نیست بدانید شرکت‌های بزرگی از جمله گوگل، IBM و LG و بسیاری از دیگر شرکت‌ها در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

دست‌اندرکاران این فناوری معتقد هستند که بلاک چین بیت کوین نسل اول، بلاک چین اتریوم نسل دوم و سیستم به کار رفته برای شبکه هدرا هش گراف نسل سوم شبکه‌های بلاک چین به حساب می‌آید.

سوالات متداول

موسسان ارز دیجیتال هدرا هش گراف چه کسانی بودند؟

دکتر لیمون بیرد (Dr. Leemon Baird) و مانس هرمن (Mance Harmon) موسسان پروژه‌ هدرا هش گراف هستند.

کاربرد هدرا هش گراف چیت؟

با استفاده از هدرا هش گراف می‌توان مبادلات بسیار کم‌هزینه‌ای را تجربه کرد. از طرف دیگر کسانی که قصد ساخت پروژه‌های غیر متمرکز را دارند می‌توانند از این پلتفرم استفاده کنند. و در هر زمینه‌ای که نیاز به ارسال سریع اطلاعات باشد، پلتفرم هدار هش گراف حرفی برای گفتن دارد.

آیا هش گراف یک ارز دیجیتال است؟

خیر، هش گراف درواقع یک سیستم شبیه به بلاک چین است که برای انتقال اطلاعات به جای زنجیره از نمودار (Graph) استفاده می‌کند.

کدام صرافی‌ ها توکن HBAR را ارائه می‌ دهند؟

بایننس (Binance)، هوبی گلوبال (Huobi Global)، بیترکس (Bittrex)، Gate.io، Okcoin، کوینکس (coinex)، HitBTC، Bitcoin.com exchange، CoinZoom، OKEX ، WazirEx، Upbit، Flybit، Rekeningku.com، Bitbns، Liquid، CoinDCX، Paybito، Bitrue، Pionex، VCC Exchange، Tokocrypto، Satang Pro، Giottus و ZT صرافی‌های هستند که می‌توان در آنها اقدام به خرید و معامله توکن هدرا با نام اختصاری HBAR کرد.

کدام کیف پول‌ها اط ارز دیجیتال هدرا هش گراف پشتیبانی می‌کنند؟

کیف پول سخت افزاری Trezor، کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X/S، Exodus، Trust Wallet، Coinomi، Atomic wallet، My Hbar Wallet از بهترین کیف پول‌هایی هستند که از ارز دیجیتال هدرا هش گراف پشتیبانی می‌کنند.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
نوبیتکس دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

امتیاز شما با موفقیت ثبت شد
۵/۵ (۱ امتیاز)
ترتیبی که برای خواندن مقالات" انواع کوین ها "به شما پیشنهاد می‌کنیم:
این مطلب را حتما بخوانید:  ارز دیجیتال دیجی بایت چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ترتیبی که برای خواندن مقالات مربوطه به شما پیشنهاد می‌کنیم: