Golem یک پلتفرم منعطف و منبع باز برای دسترسی آزاد و دموکراتیک به منابع دیجیتال است. علاقه مندان می توانند منابع محاسباتی خود را در اختیار این شبکه قرار داده و در ازای آن پاداش دریافت کنند. درواقع GLM توکن ابزاری و ارز بومی شبکه است که از آن در سیستم پاداش دهی شبکه و تراکنش های همتا به همتا استفاده می شود.

فهرست []

  GNT، سکه قدیمی شبکه Golem است که انتقال آن به توکن GLM در پایان سال 2020 آغاز شده و تاریخ پایان این مهاجرت هنوز مشخص نیست. کاربران می توانند با نسبت 1:1 از توکن GNT به توکن GLM تغییر وضعیت دهند. روند این انتقال به صورت تدریجی بوده و درنهایت به همان حداکثر عرضه کل 000/000/000/1 توکن منجر می شود.

  تاریخچه ارز دیجیتال GLM

  در 28 آوریل 2016 پروژه GLM به رهبری کارخانه Golem معرفی و سپس این شبکه در 10 آوریل 2018 در شبکه اصلی راه اندازی شد. این کارخانه در سال 2016 توسط Julian Zawistowski، Andrzej Regulski، Piotr Janiuk و Aleksandra Skrzypczak در سوئیس تأسیس شد. اما ایده اصلی شبکه گولم برای اولین بار در نوامبر سال 2014 در DevCon 0 ارائه شد.

  هدف این پلتفرم غیرمتمرکز ارائه محیطی برای پروژه های فشرده کامپیوتری مقاوم در برابر سانسور و بدون نیاز به پروکسی در سراسر جهان بوده و پس از معرفی این مفهوم در DevCon 0 تیم Golem به طور جدی روی توسعه شبکه Golem کار کرد. درنهایت نیز به این منظور یک رویداد عمومی سرمایه گذاری جمعی در 11 نوامبر 2016 راه اندازی شد.

  در سال 2019، براساس آموخته های جمعی این سال ها، تیم توسعه دهنده گولم دریافت که به منظور ایجاد یک پلتفرم فراگیرتر جهت انجام محاسبات توزیع شده عمومی به یک ساختار و معماری کاملاً جدیدی نیاز دارد. این امر درنهایت منجر به ایجاد یک معماری بهتر و یک رویکرد جدید ساختاری شد که برای ارائه امکانات بی حدوحصر به کاربران طراحی و اجرا شد. در طول سال 2020، تیم شبکه Golem ساخت یک پروتکل، ساختار و پایگاه کد کاملاً جدید را در دستور کار خود قرار داده است.

  ویژگی های ارز دیجیتال GLM

  • Rendering in Computer-Generated Graphics (CGI)

  اولین و بارزترین کاربرد استفاده از گولم، رندر CGI است. با استفاده از شبکه Golem هنرمندان CGI به جای استفاده از خدمات ابری شرکت های ارائه دهنده قدرت محاسبانی، منابع محاسبانی مدنظر خود را از سایر کاربران اجاره می کنند. به این ترتیب، هزینه پرداخت شده از جانب «درخواست کننده» مستقیم در اختیار «ارائه دهنده» که منابع محاسباتی خود را در دسترس قرار داده، قرار می گیرد.

  • Application Registry

  Application Registry، یک قرارداد هوشمند اتریوم بوده و براساس آن هرکسی می تواند برنامه های آماده اجرا را در شبکه Golem بارگذاری کند. هدف آن ایجاد راهی غیرمتمرکز است که از طریق آن توسعه دهندگان می توانند integrations خود را منتشر کرده و به کاربران دسترسی پیدا کنند.

  به دلیل مسائل امنیتی، Application Registry به درخواست کنندگان مکانی را ارائه می دهد تا در آنجا ابزارهای خاص موردنیاز خود را در آن جست وجو کنند. از طرفی نیز به ارائه دهندگان اجازه می دهد تا کنترل کامل بر برنامه هایی که اجرا می کنند، داشته باشند.

  گولم به درخواست کنندگان این امکان را می دهد تا کد برنامه را بر روی کامپیوتر شخص دیگری اجرا کنند. این کد سندباکس بوده و با حداقل امتیازات اجرا می شود. با این حال به دلیل وجود نقص هایی ممکن است گاهی شخصی موفق به عبور از sandbox ها شده و کدهای مخرب را روی یک سیستم میزبان اجرا کرده و در موارد خاص کنترل آن را به دست بگیرد.

  درنتیجه می توان گفت در این مورد، سند باکس ها non-reliant هستند؛ به همین دلیل تیم گولم با هدف مقابله با این مسائل در Application Registry کاربران را به سه گروه: نویسندگان، اعتبارسنجی ها و تأمین کنندگان، دسته بندی کرده است.

  اعتبارسنج ها/ Validators : با قراردادن برنامه ها در لیست سفید خود، ایمنی آن ها را ارزیابی و تأیید می کنند. همچنین اعتبارسنج ها برنامه های تأییدنشده را در لیست سیاه خود قرار می دهند.

  نویسندگان/ Authors: نویسندگان برنامه هایی که اعتبارسنج ها از نظر امنیت و قابل اعتماد بودن ارزیابی و تأیید کرده اند، آپلود می کنند.

  • Framework for Transactions/ چارچوب تراکنش ها

  اگر یک توسعه دهنده برنامه خود را به Golem متصل کند، تا زمانی که به چارچوب تراکنش های آن پایبند باشد، بر مدل تراکنشی که استفاده می کند، کنترل کامل خواهد داشت. چارچوب تراکنش ها در قالب مجموعه ای از دستورالعمل هایی که باید دنبال شوند، طراحی شده است. این دستورالعمل های ساده ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  1. ورود به Application Registry
  2. استفاده از یک محیط منبع باز و/یا محیط قطعی (deterministic environment) مانند EVM
  3. تأیید یا رتبه بندی جامعه مدل تراکنش (Transaction model community)
  4. توکن GLM برای پاداش دادن به ارائه دهندگان منابع و نرم افزار استفاده می شود.

  مزایا و معایب ارز دیجیتال GLM

  در ادامه به بررسی مهم ترین مزایا و معایب ارز دیجیتال GLM می پردازیم:

  مزایای ارز دیجیتال GLM

  1. نرم افزار گولم به راحتی کسانی که منابع لازم جهت تکمیل پروژه های خود را ندارند با کسانی که منابع بلااستفاده خوبی دارند، متصل می کند.
  2. Golem Coin می تواند یک منبع درآمد خوبی باشد زیرا زمانی که کاربر منابع کامپیوتری استفاده نشده را به شبکه ارائه می دهد، ارز دیجیتال Golem را دریافت می کند.
  3. توسعه دهندگان می توانند برنامه های غیرمتمرکزی را در این پلتفرم ایجاد کنند.
  4. ایده استارتاپ بسیار جذاب بوده و موردنیاز در جامعه است.
  5. امنیت و عملکرد سیستم بدون وقفه توسط بلاک چین اتریوم تضمین می شود.
  6. این پلتفرم مبتنی بر اتریوم بوده و این امر امکان قراردادن قراردادهای هوشمند را فراهم کرده است.
  7. این پلت فرم در سطح جهان فعال بوده و می توان از آن برای حل مشکلات مختلف استفاده کرد.
  8. ارائه دهندگان توان محاسباتی، به اطلاعات و فرایندهای پردازش دسترسی ندارند.
  9. تمامی کاربران اینترنتی می توانند ارز دیجیتال گولم کسب کند، برای این کار تنها کافی است نرم افزار لازم را روی رایانه نصب کنید.

  معایب ارز دیجیتال GLM

  1. ارز دیجیتال گولم نیز مانند بسیاری دیگر از ارز تحت تأثیر نوسانات زیادی بوده و این موضوع سبب از بین رفتن سود کاربران شده است.
  2. نقطه ضعف اصلی پلتفرم گولم، تعداد کم کاربران شبکه است.

  نحوه عملکرد ارز دیجیتال GLM

  در شبکه Golem سه نوع کاربر نقش مهمی را در موفقیت پلتفرم دارند:

  1. ارائه دهندگان/ Providers: تأمین کنندگان قدرت محاسباتی شبکه

  ارائه دهندگان افرادی هستند که بخش هایی از قدرت محاسبانی خود را در ازای پرداخت GNT در اختیار شبکه Golem قرار می دهند.

  1. درخواست کنندگان/ Requesters: ایجادکنندگان task

  درخواست کنندگان نیز کسانی هستند که توان محاسبانی را از ارائه دهندگان اجاره می کنند. به این ترتیب کامپیوتر گروه اول تکمیل عملکرد شبکه را بر عهده گرفته و نرم افزار پیچیده را با سرعت بیشتری می سازد.

  1. توسعه دهندگان نرم افزار

  درنهایت این گروه می توانند برنامه های کاربردی خود را در شبکه گولم مستقر کرده و به این واسطه کسب درآمد کنند. رجیستری برنامه Golem یک قرارداد هوشمند اتریوم است که به توسعه دهندگان نرم افزار این امکان را می دهد تا اپلیکیشن های خود را منتشر کرده و به مخاطبان دسترسی پیدا کنند. درواقع می توان گفت این بخش یک اپ استور برای Golem Network است.

  ارز اصلی مورد استفاده در فرایند پرداخت به ارائه دهندگان و توسعه دهندگان نرم افزار توکن بومی شبکه گولم یعنی GLM است. از آنجا که شبکه گولم به صورت همتا به همتا و مبتنی بر اتریوم طراحی شده، پرداخت ها میان سه گروه درخواست کنندگان، ارائه دهندگان و توسعه دهندگان نرم افزار نیز به صورت مستقیم و بسیار سریع انجام می شود.

  کاربردهای ارز دیجیتال GLM

  ارز دیجیتال گولم یک توکن ERC20 بلاک چین اتریوم بوده و به کاربران این امکان را می دهد تا منابع محاسبانی خود را به سایر کاربران شبکه اجاره دهند. کاربرانی که برای انجام کارهای دشواری مانند رندر CGI، محاسبات علمی یا نرم افزار هوش مصنوعی به قدرت پردازش زیادی نیاز داشته باشند، می توانند با پرداخت هزینه کمتری نسبت به شرکت هایی که خدمات مشابهی را از طریق Cloud ارائه می دهند، قدرت پردازشی موردنیاز خود را از طریق شبکه Golem اجاره کنند.

  برخلاف سرویس های مبتنی بر Cloud، شبکه گولم کاملاً غیرمتمرکز است؛ بنابراین در برابر سانسور مقاوم بوده و حتی یک نقطه خرابی که بتوان برای از بین بردن شبکه به آن حمله کرد، ندارد. گولم قصد دارد با فراهم کردن امکان اجاره قدرت محاسبانی در یک بازار شفاف همراه با قیمت رقابتی، به یک عنصر مهم برای ارائه دهندگان خدمات اینترنتی و توسعه دهندگان نرم افزار تبدیل شود.

  کیف پول های ارز دیجیتال GLM

  پس از خرید ارز دیجیتال گولم بهتر است دارایی خود را از کیف پول صرافی خارج کرده و به یک کیف پول دیجیتالی ایمن و قابل اعتماد انتقال دهید. به طورکلی کیف پول های دیجیتالی در دو گروه اصلی کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری دسته بندی می شوند. هر یک از این دو گروه مزایا و معایبی دارند که لازم است بسته به شرایط و نیازهای خود یکی از آن ها را انتخاب کنید. در لیست زیر برترین کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال Golem آورده شده است:

  1. Atomic Wallet (نرم افزاری)
  2. Ledger Nano S (سخت افزاری)
  3. Ledger Nano X (سخت افزاری)
  4. Trezor One (سخت افزاری)
  5. Trezor T (سخت افزاری)
  6. Jaxx Wallet (نرم افزاری)
  7. Exodus (نرم افزاری)
  8. MetaMask (نرم افزاری)

  صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال GLM

  ارز دیجیتال گولم در تعداد زیادی از صرافی ها، با جفت ارزهای دیجیتال، استیبل کوین ها و تعدادی از ارزهای فیات در دسترس کاربران قرار گرفته است. به دلیل تحریم های بین المللی ورود به برخی از این صرافی ها مانند صرافی Binanc برای ساکنان ایران بدون تغییر IP و استفاده از فیلترشکن های VPN و VPS امکان پذیر نیست. استفاده از VPN نیز به دلیل احتمال قطعی و تمام نشدن فرایند تراکنش ریسک از دست رفتن دارایی یا مسدودشدن حساب از طرف صرافی را در پی دارد.

  به این ترتیب بهتر است صرافی را انتخاب کنید که بدون نیاز به فیلترشکن امکان ورود کاربران ایرانی فراهم بوده و خرید و فروش ارز بدون نیاز به انجام مراحل احراز هویت امکان پذیر باشد. در ادامه به تعدادی از صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال Golem اشاره می کنیم:

  1. Huobi Global
  2. Bithumb
  3. Coinbase Exchange
  4. io
  5. Huobi Global
  6. Kucoin
  7. Bittrex

  آموزش خرید (ترید) ارز دیجیتال GLM

  پس از آنکه از میان صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال گولم مناسب ترین مورد را انتخاب کردید، به سایت رسمی صرافی مدنظر رفته و از طریق گزینه «ثبت نام / Sign Up» حساب کاربری ایجاد کنید. پس از آن براساس ارز جفت شده با ارز دیجیتال گولم، حساب کاربری خود را شارژ کنید. برای این کار تنها کافی است مانند مراحل زیر عمل کنید:

  شارژ حساب کاربری

  1. پس از ورود به حساب کاربری، از طریق داشبورد موجود در صفحه، به گزینه «کیف پول/ Wallet» بروید.
  2. از طریق لیست کیف پول های موجود ارز مدنظر را پیدا کرده و به گزینه «واریز/ Deposit» بروید.
  3. در این صفحه آدرس کیف پول ارز به شما نمایش داده می شود.
  4. این آدرس را کپی یا اسکن کرده و مبلغ مدنظر را به حساب خود واریز کنید.

  خرید ارز دیجیتال GLM

  1. پس از شارژ حساب، اکانت شما آماده خرید ارز دیجیتال گولم است.
  2. از طریق داشبورد به گزینه «بازار، معامله / Trade» بروید.
  3. سپس جفت ارز مدنظر را انتخاب کنید.
  4. در مرحله بعدی به باکس خرید رفته و نوع سفارش (Market، Limit و…) را مشخص کنید.
  5. در آخر با مشخص کردن جزئیات سفارش خود را ثبت کنید.

  عوامل مؤثر بر قیمت ارز دیجیتال GLM

  عوامل مختلف بسیاری ممکن است بر تغییرات قیمت گولم تأثیرگذار باشند که این امر سبب بروز نوساناتی می شود که درمجموع بر همه ارزهای دیجیتال در بازار تأثیر می گذارد. عرضه کل محدود یکی از عواملی است که بر قیمت گولم نیز اثر می گذارد؛ زیرا عرضه محدود به عنوان یک مکانیسم ضد تورم عمل می کند.

  علاوه بر این، گولم نیز می تواند تحت تأثیر روندهای گسترده تر بازار قرار بگیرد، مانند سال های 2017 و 2018 که قیمت انواع ارزهای دیجیتال به بالاترین حد در تاریخ خود رسیدند، قرار بگیرد. همچنین همان طور که شاهد بودیم بروز شرایط منفی در اقتصاد، مانند همه گیری کووید -19 در سال 2020، نیز بر قیمت GLM و سایر ارزهای دیجیتال تأثیر داشت. سایر عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارز دیجیتال Golem عبارت اند از:

  1. میزان عرضه و تقاضا
  2. میزان آگاهی عمومی در خصوص این ارز
  3. قوانین و مقررات جدید کشورها
  4. پیشرفت های پروژه

  آینده ارز دیجیتال GLM

  از آنجا که بازار ارزهای دیجیتال بازاری جدید و نوسانی است، پیش بینی آینده ارزهای دیجیتال نیز راحت نیست. با این حال پیش بینی قیمت ارزها اصولاً از طریق فرایندهای پیچیده، هوش مصنوعی، تحلیل های بنیادی و تکنیکال انجام می شود. براساس پیش بینی مبتنی بر الگوریتم سایت WalletInvestor ارز دیجیتال Golem چشم انداز بلندمدت صعودی دارد.

  براساس پیش بینی این سایت، قیمت ارز دیجیتال GLM می تواند در سال آینده به 0.64 دلار و تا مارس 2027 به 1.39 دلار افزایش یابد. همچنین براساس پیش بینی ها قیمت ارز دیجیتال GLM در سال 2025 به طور متوسط 0.9 دلار و در سال 2030 به 2.11 دلار خواهد رسید.

  نتیجه گیری

  ارز دیجیتال GLM توکن بومی شبکه گولم بوده که از آن به عنوان یک توکن ابزاری در سیستم پاداش دهی شبکه استفاده می شود. براساس داده های موجود در سایت های معتبر پیش بینی قیمت مرز ارز، ارز دیجیتال گولم روند صعودی داشته و آینده خوبی دارد. شما می توانید این ارز را از طریق صرافی های معتبر دیجیتالی خریداری کنید.

  پرسش های متداول

  شما می توانید از طریق صرافی های پشتیبان مانند Binance، Bithumb، Coinbase Exchange، Gate.io، Huobi Global، Kucoin، Bittrex ارز دیجیتال گولم را خریداری کنید.

  این امکان وجود دارد تا سرمایه گذاران دارایی های گولم خود را در بسیاری از کیف پول های معتبر سخت افزاری و نرم افزاری ذخیره کننده. تعدادی از این کیف پول ها عبارت اند از:

  شبکه گولم این امکان را فراهم کرده تا افرادی که منابع محاسبانی پرقدرتی دارند بتوانند توان محاسبانی خود را در اختیار شبکه قرار داده و در مقابل از طریق ارز دیجیتال GLM پاداش دریافت کنند. در مقابل نیز این منابع محاسبانی قوی، با قیمت مناسب، در اختیار افرادی که برای انجام فعالیت های خود به این منابع نیاز دارند، قرار می گیرد.