ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

اقتصاد دو توکنی (Dual-token economy) در ارزهای دیجیتال چیست؟

اقتصاد دو توکنی (Dual-token economy)

اقتصاد دو توکنی اصطلاحی است برای توصیف گروهی از پروژه‌های کریپتو که شامل اکوسیستمی با دو نوع توکن مختلف هستند. در این مقاله به توضیح این مدل اقتصادی در بازار ارزها پرداخته و نقاط قوت، کاربردها و نیز مصادیق آن را به شما یادآوری کرده‌ایم؛ بنابراین اگر به‌دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، حتماً تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

ظهور مدل اقتصاد دو توکنی

طی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ موج عظیمی از عرضه اولیه سکه (ICO) به‌منظور جذب سرمایه روی پروژه‌های ارز ایجاد شده و با جلب‌توجه سازمان بورس و اوراق بهادار یا کمیسیون SEC همراه شد. این سازمان تصمیم گرفت توکن ICO (عرضه اولیه سکه) را براساس قوانین ایالات‌متحده به‌عنوان اوراق بهادار تصویب کند؛ به این معنا که سهم مالکیت آن در پلتفرم تعریف شده و مزایا و عواید حاصل از آن به دارندگان این توکن اعطا شود.

این مشکل بسیاری از توکن‌های ICO است که بیشتر توکن‌های کاربردی برای پلتفرم هستند و برای مثال به‌عنوان کارمزد پلتفرم یا کارمزد گس به کار می‌روند؛ از همین‌رو بسیاری از پروژه‌ها شروع به استفاده از مدل اقتصاد دو توکنی برای توکن‌های ICO زیر کردند:

  • توکن‌های امنیتی (Security token): از این توکن‌ها برای جذب سرمایه روی پروژه‌های کریپتو و اعطای سهام مالکیت و مزایا به دارندگان استفاده می‌شود. ضرب این توکن‌ها در بازه عرضه اولیه (ICO) صورت می‌گیرد.
  • توکن‌های کاربردی (Utility token): این توکن‌ها برای داد و ستد در فضای پروژه/ شبکه و به‌منظور استفاده از کارکردهای ویژه پلتفرم به کار برده می‌شوند و می‌توانند در حین عرضه اولیه (ICO) و قبل یا بعد از آن وارد گردش بازار شوند.

مزایای مدل دو توکنی

مزایای مدل دو توکنی

در حال حاضر، مدل‌های اقتصاد دو توکنی فراتر از اهداف انحصاری ICO ها در دسترس هستند؛ برای مثال ممکن است هدف یک پروژه از به‌کارگیری مدل اقتصاد دو توکنی در مقابل مدل تک توکنی اطمینان از عملکرد بی‌عیب و نقص پلتفرم و تشویق مشارکت کاربران باشد.

گفتنی است در وهله اول، مدل‌های دو توکنی به جداسازی حاکمیت (governance) و عملکرد (utility) کمک شایانی می‌کنند که منطقی بسیار عملی پشت آن است؛ برای مثال یکی از پروژه‌های P2E را که می‌شناسید در نظر بگیرید. به احتمال زیاد توکن کاربردی/ فعال در بازی (in-game) این پروژه بیشینه ثابت ندارد و این امر موجب می‌شود این توکن به توکنی کاملاً مناسب برای مقاصد معمول مبدل شود که در بیشتر موارد دربردارنده کنش‌های متعدد درون بازی (in-game) است.

در نقطه مقابل احتمالاً برای توکن حاکمیتی پروژه مقدار بیشینه‌ای به‌منظور روشن‌کردن سهام مالکیت آن تعریف شده است؛ برای مثال فرض کنید بخواهیم از توکن فعال در بازی (in-game) SLP در پلتفرم اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) به‌عنوان توکن حاکمیتی استفاده کنیم. در این صورت شاید به‌دنبال ضرب یا مینت‌شدن توکن SLP درصد مالکیت شما از ۸ درصدی که امروز تعیین شده به ۵ درصد در روز آینده کاهش یابد. داشتن دو توکن هم‌زمان این اطمینان را به همراه خواهد داشت که هریک از توکن‌ها متناسب با عملکرد مخصوص خود بهینه‌سازی شده‌اند.

همچنین این مدل موجب کاهش فشار فروش روی توکن اصلی می‌شود و پایداری آن را در بازار تقویت می‌کند. در یک پروژه X2E، توکن‌ها معمولاً به‌محض تولید برای کسب سود، فروخته می‌شوند. در این شرایط اگر تنها یک توکن داشته باشیم، مشارکت کاربران تنها بر پایه قیمت توکن تعیین می‌شود.

همچنین انجام معاملات پرریسک بر روی این قیمت مؤثر خواهد بود؛ درحالی‌که در مدل دو توکنی، پروژه‌ها می‌توانند برای هر دو توکن ارزشی را تعیین کرده و به این ترتیب کاربران را وادار کنند تا برای کسب پاداش‌های بیشتر توکن‌های خود را هولد کنند. با داشتن دو توکن کاربران می‌توانند یکی از توکن‌ها را برای معاملات پرریسک خود به کار ببرند و از دیگری به‌عنوان توکن کاربردی استفاده کنند.

به این ترتیب حتی اگر توکن اولیه دچار نوسانات قیمت شود، شبکه اصلی بدون هیچ مشکلی به فعالیت خود ادامه خواهد داد. این نوسانات را می‌توان با استفاده از تکنیک تحلیل تکنیکال پرایس اکشن (Price Action) پایش کرد. درنهایت مدل دو توکنی متضمن آن است که یکی از توکن‌ها به مصارف کاربردی یا یوتیلیتی اختصاص یابد و دیگری به‌منظور جذب سرمایه و حاکمیت پروژه استفاده شود. این موضوع به‌ویژه در چشم‌انداز کنونی سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر بسیار مهم خواهد بود.

بهترین نمونه های اقتصاد دو توکنی

۱- اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)؛ بازی کنید و توکن دریافت کنید

مثال‌ های اقتصادهای دو توکنی 

این پلتفرم از دو توکن شامل توکن in-game اس آل پی (SLP) و توکن حاکمیتی AXS بهره برده است. SLP در لول بازی استفاده شده و AXS در لول متا به کار برده می‌شود. توکن SLP ارز بومی پلتفرم اکسی اینفینیتی است. این توکن به‌منظور ضرب (mint)، تولید مثل (Breed) اکسی‌ها (Axies) و خرید دارایی‌های درون بازی به کار می‌رود و می‌توان آن را به‌منزله پاداش نبردهای انجام‌شده در بازی به دست آورد.

AXS توکن حاکمیتی است که هولدرها برای ثبت آرا درباره پیشنهاد‌های مطرح‌شده در زمینه پیشرفت‌های جدید بازی به کار می‌گیرند. همچنین می‌توان این توکن‌ها را استیک کرد و از این‌رو پاداش‌هایی باز نیز به‌صورت توکن‌های AXS به دست آورد. همچنین برای تولید مثل یا Breed اکسی‌ها در کنار توکن SLP، به توکن AXS نیز نیاز خواهد بود؛ بنابراین این توکن‌ها نیز برای ادامه بازی ضروری در نظر گرفته می‌شوند.

۲- وام استیبل کوین؛ میکر دائو (MakerDAO)

مثال‌ های اقتصادهای دو توکنی

میکر دائو نیز که یک پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال است از مدل اقتصاد دو توکنی استفاده می‌کند. توکن‌های به‌کاررفته در این پلتفرم DAI و MKR نام دارند. DAI که یک استیبل کوین مبتنی بر کریپتو با وابستگی (peg) با نسبت ۱ به ۱ به دلار آمریکاست، به‌منظور اعطای وام به کاربران استفاده می‌شود.

شرط اعطای وام این است که این کاربران پیش‌تر وثیقه‌هایی در واحد اتریوم (ETH) را در این پلتفرم سپرده‌گذاری کرده باشند.

توکن MKR به‌عنوان توکن حاکمیتی میکر عمل می‌کند و از طریق مدیریت وثیقه، تثبیت ارزش توکن DAI را بر عهده‌ دارد.

۳- بلاک چین عمومی؛ VeChainThor

VeChainThor

بلاک چین VeChainThor به‌عنوان یک بلاک چین عمومی برای برنامه‌های تجاری عمل می‌کند. توکن اصلی آن VET و توکن کاربردی آن VTHO نام دارد. از توکن VET برای ذخیره وجوه کریپتو، مبادله این وجوه و استفاده از آن‌ها در انواع برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) در پلتفرم VeChainThor استفاده می‌شود.

همچنین این توکن به هولدرها حقوق حاکمیتی تعریف‌شده‌ای را اعطا می‌کند. توکن‌های VTHO به‌عنوان کارمزد گس در شبکه به کار رفته و به‌طور خودکار به‌دنبال هولدینگ VET تولید و وارد گردش بازار هستند.

جمعبندی

در این مقاله مدل اقتصاد دو توکنی (Dual-token economy) را به شما معرفی کردیم و ویژگی‌ها و مزایای منحصربه‌فرد این مدل کاربردی را در پلتفرم‌های گوناگون ارز دیجیتال برشمردیم. همچنین مثال‌های مشهوری از به‌کارگیری این مدل اقتصادی را شرح دادیم.

این مطالب تنها برای آشنایی کلی شما با مفاهیم پایه بازار ارزها گردآوری شده است. خرید و فروش ارزها به‌طور بالقوه خطرات خاص خود را به همراه دارد؛ بنابراین باید به یاد داشته باشید که هرگونه اقدامی در زمینه خرید و فروش و مبادله ارزها با تصمیم مستقیم خود شما و پذیرش این ریسک صورت خواهد گرفت.

از همین‌رو به‌شدت توصیه می‌شود پیش از هرگونه سرمایه‌گذاری جدی در عرصه کریپتوکارنسی ابتدا همه جوانب امر را بررسی کنید و با مطالعه کافی و دریافت راهنمایی از مشاوران تخصصی ارزها در این راه قدم بگذارید.

سوالات متداول

۱. اقتصاد دو توکنی چیست؟

اقتصاد دو توکنی اصطلاحی برای توصیف گروهی از پروژه‌های کریپتو است که اکوسیستمی با دو نوع توکن مختلف را دارد.

۲. اقتصاد دو توکنی چه کاربردی دارد؟

داشتن دو توکن هم‌زمان این اطمینان را به همراه دارد که هریک از توکن‌ها متناسب با عملکرد مخصوص به خود بهینه‌سازی شده‌اند. همچنین این مدل موجب کاهش فشار فروش روی توکن اصلی می‌شود و پایداری آن را در بازار تقویت می‌کند.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۸۸ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات ارز دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:
what-is-pepe-coin
ارز دیجیتال پپه (PEPE)؛ میم کوین بزرگ بعدی!
introduction-and-review-of-gemini-dollar
معرفی و بررسی ارز دیجیتال جمینای دلار (GUSD)
the-difference-between-dogecoin-and-bitcoin
تفاوت دوج کوین و بیت کوین؟ کدام یک انتخاب بهتری برای سرمایه گذاری است؟
nftfi
NFTFI چیست؟ آشنایی کامل و 0 تا 100 با NFTFI
evaluation-of-digital-currency-projects
نحوه ارزیابی پروژه‌های ارز دیجیتال؛ چگونه خودمان دربارۀ ارزهای دیجیتال تحقیق کنیم؟
ens
ارز دیجیتال ENS یا اتریوم نیم سرویس چیست؟ بررسی تخصصی و کامل
pip
منظور از پیپ (Pip) در بازارهای بین المللی چیست؟
best-crypto-podcasts
معرفی بهترین پادکست های آموزشی و تحلیلی ارز دیجیتال
gno
ارز دیجیتال جینوسیس (GNO) چیست؟ | بررسی تخصصی ارز Gnosis
man-city
ارز دیجیتال منچستر سیتی (Man City) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای
ac-milan
ارز دیجیتال آث میلان (AC Milan) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای
porto
ارز دیجیتال پورتو (Porto) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای
project-galaxy
ارز دیجیتال گلکسی (GAL) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای
optimism
ارز دیجیتال آپتیمیزم (Optimism) چیست؟
anchor-protocol
ارز دیجیتال ANC چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای آن
crypto-credit-card
تفاوت کارت اعتباری کریپتویی با کارت های اعتباری معمولی چیست؟
dual-token-economy
اقتصاد دو توکنی (Dual-token economy) در ارزهای دیجیتال چیست؟
sports-cryptocurrencies
معرفی بهترین ارز‌های دیجیتال حوزه ورزش (Sports)
best-insurance-cryptocurrencies
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه بیمه (Insaurance)
entertainment-cryptocurrencies
معرفی ۱۰ ارز دیجیتال برتر حوزه Entertainment
tfuel
ارز دیجیتال تتا فیول (TFUEL) چیست؟به همراه نمودار و قیمت لحظه ای آن
best-music-cryptocurrencies
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حوزه Music
tether-dominance
دامیننس تتر (Tether Dominance) چیست؟
privacy-coin
پرایوسی کوین (Privacy Coin) چیست؟ معرفی بهترین ارزهای دیجیتال این حوزه
uma
ارز دیجیتال UMA چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای آن
best-youtube-crypto-channels
معرفی بهترین کانال‌ ها و یوتیوبر های ارز دیجیتال
knc
ارز دیجیتال KNC چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای آن
terra-luna
هر آنچه لازم است درباره لونا ۲.۰ (Luna 2.0) و شبکه ترا (Terra) بدانید
crypto-winter
زمستان کریپتویی چیست؟ آیا باید منتظر زمستان کریپتویی باشیم؟
impermanent-loss
ضرر ناپایدار چیست و چه تأثیری در نقدینگی ارز دیجیتال دارد؟
flash-loans-in-defi
همه چیز درباره دریافت وام فوری (Flash Loans) در دیفای
crypto-investors
آشنایی با سرمایه ‌گذاران ارزهای دیجیتال و چشم انداز آن ها
crypto-future
آینده ارزهای دیجیتال چگونه خواهد بود؟ پیش‌بینی و بررسی احتمالات
altcoin
آلت کوین چیست؟ معرفی انواع آن
cryptocurrency-in-iran
ارز دیجیتال در ایران چیست و چه کاربردی دارد؟
smart-contract
قرارداد هوشمند چیست؟
cryptocurrency
رمز ارز چیست و چگونه می‌توان از آن کسب درآمد کرد؟
best-cryptocurrencies
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال به تفکیک سهم بازار