بورس آمستردام (ASE)

مهم ترین بازار مالی هلند در شهر تاریخی – توریستی آمستردام واقع شده که قدیمی ترین بازار بورس جهان است. بورس آمستردام نیز یکی از اعضای بازار مالی یکپارچه اروپا یا همان یورونکست است.

هفت بورس اروپایی در سال ۲۰۰۰ با یکدیگر ادغام شدند، تا در قالب یک بازار مالی منسجم فعالیت کنند. در این مقاله و در ادامه سری مطالب معرفی بازارهای مالی به معرفی بازار بورس و اوراق بهادار آمستردام می پردازیم.

چشم انداز اقتصاد و بازارهای مالی هلند

رتبه چهارم کشور هلند در رده بندی سالانه مؤسسه بین المللی توسعه مدیریت و امنیت بالای سرمایه گذاری در بورس آمستردام سبب شده است، که این بازار محل مناسبی برای سرمایه گذاران مشتاق فعالیت در اتحادیه اروپا باشد.

بر اساس آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۹ اقتصاد هلند وضعیت مناسبی هرچند با رشد کوچک داشته است، که این به دلیل افزایش صادرات و کاهش واردات می باشد.

علاوه بر این موارد وجود شرایط سیاسی داخلی پایدار، روابط دیپلماتیک باثبات و نیروی کار فنی از سایر مزایای سرمایه گذاری در اقتصاد هلند می باشند. هرچند پیش بینی ها در مورد وضعیت نهایی اقتصاد این کشور در سال ۲۰۲۰ با توجه به شیوع ویروس کرونا و وجود برخی پارامترهای اقتصادی منفی، پایداری شرایط مثبت قبلی را گزارش نمی کنند.

بورس آمستردام نیز همچون سایر بازارهای زیرمجموعه یورونکست نقطه ورود مناسبی برای دسترسی به بخش عمده‎ای از بازارهای مالی اروپا است. سرمایه گذاران اروپایی و بین المللی زیادی در این بازار فعالیت نموده و از این جهت محل مناسبی برای تأمین سرمایه در سطح کلان می باشد.

بورس آمستردام چندساله است؟

بورس آمستردام از سال ۱۶۰۲ میلادی شروع به فعالیت نمود. هرچند قبل از این تاریخ نیز در بسیاری از شهرها بازارهای مالی مستقل و کوچکی فعالیت داشتند، اما ASE به عنوان اولین بورس رسمی هلند در ابتدای قرن شانزدهم ایجاد شد.

در ابتدا عمده ترین نقش این بازار تأمین مالی حمل ونقل کالا و انسان از قاره آسیا توسط کمپانی هند شرقی هلند بود، که امتیاز انحصاری ۲۱ سال تجارت با این مناطق را در اختیار داشت. این شرکت یکی از اولین کسب وکارهایی بود که در قالب یک شرکت سهامی در زمینه تجارت ادویه و برده فعالیت می کرد.

کمپانی هند شرقی هلند به سرمایه گذارانی که مایل بودند در صنعت حمل ونقل سرمایه گذاری کنند، اوراق سهام خود را می فروخت. با گسترش تعداد سهامداران و افزایش تعداد این شرکت ها سهامداران آن ها به بازارهای منسجمی برای خرید و فروش این اوراق سهام نیاز داشتند، که در نهایت بازار بورس آمستردام به شکلی سازمان یافته تأسیس شد.

در واقع بازار آمستردام را می توان نسخه پیشرفته ای از بازار مالی سنتی هلند دانست، که در سال ۱۵۳۰ میلادی به عنوان یک بورس کالایی غیرمسقف آغاز به کار کرد.

بورس آمستردام از زمان تأسیس تاکنون همواره روند پیشرفت و نوآوری خود را حفظ نموده و همچنان یکی از جذاب ترین بازارهای مالی در سطح جهان است.

انواع ابزار معاملاتی در بازار بورس آمستردام

از لحاظ تنوع ابزارهای مالی و سرمایه گذاری یورونکست آمستردام نیز همگام با سایر رقبای بزرگ اروپایی و جهانی خود پیشرفت کرده و امروزه ابزار معاملاتی مختلفی نظیر سهام، اوراق قرضه، کالاها، شاخص ها، ETFها و انواع اوراق مشتقه در این بازار مالی مبادله می شوند.

در مورد بورس آمستردام توجه داشته باشید، که اولین بورس معاملات آپشن یا همان قرارداد اختیار معامله در سال ۱۹۷۸ میلادی در بستر این بازار مالی ایجاد شد، که گام بزرگی در مسیر پیشرفت بورس آمستردام بود.

سیستم معاملات الکترونیکی بازار آمستردام در سال ۱۹۹۸ ایجاد شد و این به معنای پایان عصر ۴۰۰ ساله قیمت گذاری و انجام معاملات به واسطه فریادهای معامله گران کف تالار بورس بود.

با ورود این سامانه فقط ماهیت تجارت اوراق بهادار نبود که تغییر کرد، بلکه چشم انداز بازار نیز دگرگون شد و با توسعه سیستم های معاملات کامپیوتری زمینه برای حضور بازیگران جدید در بازار فراهم آمد.

به طور مثال دستگاه سفارش گیری معاملاتی (The Order Machine) که به اختصار TOM نام داشت، یکی از ابتکارات معامله گران هلندی بود.

شاخص AEX چیست؟

در بازار بورس آمستردام تعدادی شاخص مالی برای نشان دادن وضعیت بازار سهام ایجاد شده اند، که مهم ترین این شاخص ها عبارتند از AEX، AMX و AScX. همانند سایر بازارهای بزرگ که یکی از شاخص ها از سایرین مهم تر بوده و برای ارزیابی وضعیت کلی بازار درنظر گرفته می شود، در بورس آمستردام شاخص AEX به عنوان شاخص اصلی بازار محسوب می شود.

AEX از سال ۱۹۸۳ در بورس آمستردام ایجاد شده و شامل بیش از ۲۰ نماد مربوط به شرکت های برتر پذیرفته شده در این بازار است.

به طور کلی شرکت های موجود در این شاخص از اعتبار بالایی برخوردار بوده و شامل برندهای مطرحی چون یونیلور (شرکت چند ملیتی بریتانیای-هلندی مالک برندهای متعدد در بازار جهانی)، ING (International Netherlands Group، شرکت چندملیتی خدمات بانکی و مالی)، فیلیپس (شرکت چندملیتی خدمات و تجهیزات الکترونیکی) و شل (شرکت نفت و گاز بریتانیایی-هلندی) می باشد.

در مورد شاخص AEX ذکر این نکته ضروری است، که این شاخص هم تراز سایر شاخص های ملیتی موجود در بازار یورونکست همچون DAX آلمان و CAC 40 فرانسه می باشد.

از اتفاقات مهم اخیر در مورد شاخص AEX می توان به شیوع ویروس کرونا اشاره نمود، که همچون سایر شاخص های جهانی و اروپایی افت بیش از ۳۰ درصدی را طی مدت کوتاهی به ثبت رساند!

موقعیت مکانی و زمان فعالیت یورونکست آمستردام

ساختمان بورس آمستردام واقع در «Beursplein 5» و بخش تاریخی شهر می باشد. بخش پشتی این ساختمان در خیابان «Warmoesstraat» قرار دارد، که قدیمی ترین خیابان شهر بوده و در منطقه والن می باشد.

ساعات و روزهای کاری بازارهای زیرمجموعه یورونکست تقریباً مشابه یکدیگر بوده و معمولاً همگی در بازه مشخصی منطبق بر زمان کاری مرسوم کشورهای اروپایی فعالیت می کنند.

مبادلات بازار بورس آمستردام از ساعت ۹ صبح تا ۱۷:۴۰ عصر (بدون وقفه برای ناهار و استراحت) به وقت محلی و در روزهای کاری هفته یعنی دوشنبه تا جمعه انجام می شوند.

بازار آمستردام در روزهای عید سال نو، کریسمس، آدینه نیک، دوشنبه بعد از عید پاک و روز کارگر تعطیل است. همچنین در شب سال نو و کریسمس نیز زمان کاری بازار به یک دوم کاهش می یابد.

خلاصه

در این مقاله به معرفی بورس آمستردام پرداخته شد، که یکی از قدیمی ترین بازارهای مالی در سطح جهان است.

تا به این بخش صرفاً به معرفی بورس نیویورک و بازارهای مالی مهم اروپایی متمرکز بودیم و شاید این سؤال در ذهن شما ایجاد شود، که آیا بازار مالی مهم و بزرگ جهانی دیگری وجود ندارد؟

پاسخ این پرسش بله است و از همین روی در مطالب آتی از این سلسله مقالات به معرفی بازارهای مالی مهم در دیگر قاره های جهان می پردازیم.