اولین اقدامی که هر فردی برای انجام معاملات در بورس باید انجام دهد، فعال سازی کد بورسی است. نکته اصلی این است که چگونه می توان  این کد را دریافت کرد؟ کد بورسی و یا کد معاملاتی، شناسه اختصاصی است که برای هر متقاضی دریافت کننده آن به صورت کاملأ رایگان از طریق کارگزاری ها صادر می شود. این کد، که ترکیبی است از چند حرف اول از نام خانوادگی شما و یک عدد چند رقمی؛ برای هر فرد فقط یک بار صادر می شود. بنابراین اگر قصد دارید از طریق چند کارگزاری معاملات بورسی خود را انجام دهید، می توانید با گزینه تغییر کارگزار ناظر، با کد معاملاتی فعال به نام خود معاملات موردنظرتان را انجام دهید. حالا نوبت آن رسیده است که مدارک مورد نیاز برای فعال سازی کد بورسی را آماده کنید. اما با توجه به این که دو گروه اشخاص حقیقی و حقوقی، متقاضی این کد هستند، مدارک مورد نیاز هر گروه متفاوت است که در زیر هر کدام را برایتان شرح می دهیم:

مدارک لازم جهت فعال سازی کد بورسی

اگر شخصی حقیقی هستید و کد معاملاتی را برای خود می خواهید و نه شرکت وابسته به خود برای دریافت آن به مدارک زیر نیازمندید:

 1. اصل و تصویر شناسنامه از صفحه اول و صفحه توضیحات
 2. اصل و تصویر رو و پشت کارت ملی
 3. شماره حساب بانکی و شماره شبای آن
 4. تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی
 5. تکمیل فرم درخواست کد معاملات آنلاین

اما اگر شخصیت حقوقی به حساب می آیید، مدارک زیر مورد نیازتان خواهد بود:

 1. تصویر روزنامه رسمی آگهی تأسیس
 2. تصویر روزنامه رسمی
 3. آگهی کلیه تغییرات
 4. تصویر اساسنامه
 5. کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیأت مدیره
 6. تکمیل فرم تعهدنامه
 7. تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقوقی

فعال سازی کد بورس

حالا زمان آن رسیده است که در سامانه سجام ثبت نام کنید. که البته برای این منظور لازم است مبلغ ۱۰ هزار تومان را پردخت نمایید. بنابراین به این لینک https://profilesejam.csdiran.com/session مراجعه کنید و پس از تکمیل مراحل ثبت نام، منتظر ارسال پیامک از طرف سامانه سپرده گذاری سجام باشید و سپس می توانید از صورت آنلاین احراز هویت غیر حضوری خود راانجام دهید و منتظر فعال سازی کد بورس خود باشید. سپس، بعد از جمع آوری مدارک مورد نیاز، لازم است تا یک کارگزاری را به عنوان واسطه خود و بازار سرمایه انتخاب نمایید و کد بورسی را از آن کارگزاری دریافت کنید. با توجه به این که کارگزاری های بسیار زیادی در ایران فعالیت می کنند، بنابراین شیوه ی دریافت کد معاملاتی در هر کدام از آن ها متفاوت است. اما در نهایت می توان شیوه صدور این کد توسط کارگزاری های فعال را به دو دسته تقسیم کرد:

 1. کارگزاری هایی که کد معاملاتی را به صورت حضوری صادر می کنند.
 2. کارگزاری هایی که کد معاملاتی را به صورت آنلاین صادر می کنند.

عمده کارگزاری ها در دسته اول قرار دارند و متقاضیان باید به صورت حضوری به کارگزاری مورد نظر خود مراجعه کنند. اما تعدادی کارگزاری دیگر نیز هستند که این شانس را به شما می دهند که به صورت آنلاین مراحل ثبت مدارک خود را طی کنید. به این ترتیب، در زیر مسیر کلی که کارگزاری ها برای فعال سازی کد بورس به صورت آنلاین پیش روی شما قرار می دهند را بازگو می کنیم:

 1. وارد لینک کارگزاری مورد نظر خود شوید.
 2. بر روی گزینه ثبت نام جدید و یا افتتاح حساب اوراق بهادار کلیک کنید.
 3. اطلاعات هویتی خود را وارد نمایید.
 4. اطلاعات شغلی و تحصیلی خود را وارد کنید.
 5. اطلاعات بانکی مانند شماره حساب، نام شعبه، کد شعبه، نوع حساب و شماره شبا را وارد نمایید.
 6. در مرحله آخر شهر و شعبه مورد نظر خود برای مراجعه حضوری و تکمیل مراحل ثبت نام را انتخاب کنید.