ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

بهترین معلم بورس شما کیست؟

بهترین معلم بورس

علی صابریان هستم، با یکی دیگر از قسمت های آموزش بورس در خدمت شما هستم، امروز می خواهم در مورد این صحبت کنیم که بهترین شیوه آموزش سرمایه گذاری در بورس چیست؟ ما چطور یاد بگیریم موفق در بازار بورس سرمایه گذاری کنیم؟ این همه روش های مختلف، این همه دوره های مختلف، این همه اساتید مختلف، این همه کتاب های مختلف، در واقع از چی باید برای موفقیت در بازار بورس استفاده کنیم؟ من می خواهم در این جا یک سری مشکلات را بگویم. یک سری افراد دیده ام که در بازار آموزش دیده اند اما موفق نبودند، افرادی را دیدم که ناراحتند از آموزش ها و گفتند که من تحلیل یاد گرفتم اما موفق نبودم، تمام این داستان ها کنار هم قرار گرفتند و باعث شد که من در مورد این موضوع صحبت کنم. اولین چیزی که باید بگویم این است که آموزش بورس بر خلاف یک سری آموزش های دیگر با توجه به این که با پول شما سر و کار دارد بسیار مهم می باشد یعنی این که شما بتوانید یک شیوه درست برای آموزش و موفقیت در بورس پیدا کنید، چرا؟ چون که اگر شما درست آموزش دیدید سودهای خوبی می کنید و اگر آموزش های بد ببنید ضررهای بسیار زیادی خواهید کرد، پس در نتیجه آموزش ندیدن بهتر از بد آموزش دیدن می باشد یعنی شما ممکن است شما آموزش نبینید و اصلا سرمایه گذاری نکنید و هیچ کاری هم انجام ندهید ولی آموزش بد اگر ببینید می روید در بازار سرمایه گذاری می کنید و ضرر خواهید کرد.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

من یادم هست یکی از هنرجویانی که در کلاسم شرکت کرده بود گفت آقا شما خیلی نکات جالبی گفتید من قبلا یک جای دیگری جهت آموزش رفته بودم و مباحث را مانند شما نگفته بودند و من سهمی خریدم و ضرر کردم و بعدا متوجه شدم که چه قدر ساده مطالب را به من گفته بودند. متاسفانه یک مشکلی که ما در بازار بورس داریم توهم دانستن می باشد یعنی خیلی از افراد احساس می کنند که می توانند آموزش بدهند و این آموزش های ضعیف سبب لطمه به بسیاری از افراد خواهد شد حتی افرادی هستند که در دوره های ما شرکت می کنند و هنوز هیچ تجربه ای در بازار بورس ندارند از فرداش مدرس می شوند. برای مثال فردی را داشتم که از زنجان به کلاس های خانه سرمایه می آمد و بعدا متوجه شدم که این شخص بعد از کلاس در زنجان همین مباحث را تدریس می کرد که هیچ اشکالی ندارد اگر توانایی این را پیدا کرده که بتواند تدریس کند خیلی هم عالی می باشد. اما با توجه به این که تجربه ای در این زمینه ندارد، علم را درست منتقل نمی کند و سبب می شود که افراد ضرر کنند! و یا ما در شرکت کارمندی را داشتیم که پیش ما چند وقت کار کرد و کارهای دفتری انجام می داد و بعد از این که از پیشمان رفت خودش را به عنوان تحلیلگر حرفه ای بازار بورس به واسطه رزومه ای که در شرکت ما داشت معرفی می کرد و به تدریس کردن می پرداخت و خب من یادم می باشد که ایشان در این زمینه هیچگونه علمی نداشت و بلافاصله بعد از این، شروع به تدریس کردن نمود که به این ما در بازار بورس توهم دانستن و توهم برتری می گوییم که سبب شده بسیاری از افراد ضرر کنند.

حالا ما باید چه کار کنیم؟ من می خواهم حالا در مورد این صحبت کنم که چطور در بازار بورس موفق باشیم؟ نگاه کنید ۹۰ درصد موفقیت ما در بازار بورس مربوط به تجربه می باشد چیزی که باعث می شود در بازار بورس موفق شوید تجربه است. مدرسی که بتواند به شما خوب تدریس کند و چیزی را که بتوانید خوب یاد بگیرید اولین ویژگیش این است که فرد با تجربه ای در بازار بورس باشد یعنی بتواند تجربه خودش را بابت معاملاتی که تا به حال داشته است به شما انتقال بدهد برای مثال یکی در بازار طلا و ارز فعالیت می کند، نمی تواند در بازار بورس فعالیت کند در نتیجه هر بازاری فردی می خواهد که در همان بازار تجربه داشته باشد و در همان بازار تدریس نماید. پس در نتیجه اگر دنبال آموزش هستید دنبال افرادی باشید که تجربه دارند و این تجربه اثبات شده باشد! یعنی با تجربه ای که می دانید واقعا وجود دارد که به شما آموزش می دهند و یا خیلی وقت ها افراد آکادمیکی را می بینید که چون رشته آن ها رشته مالی بوده شروع به تدریس بورس می کنند ولی خودشان اصلا در بورس سرمایه گذاری نکرده اند که این افراد ممکن است علمش را داشته باشند اما چون تجربه ندارند افراد بسیار خطرناکی هستند. در واقع شما اگر ۱۰۰ میلیون تومان به بازار بورس بیاورید با بد آموزش دیدن سرمایه شما به ۵۰ میلیون تومان خواهد رسید اما با آموزش درست و خوب ۱۰۰ میلیون تومان شما می تواند به ۲۰۰ میلیون تومان تبدیل شود فرق ۵۰ میلیون تومان با ۲۰۰ میلیون تومان ۱۵۰ میلیون تومان می باشد. این یک مثال عددی بود که بدانید اشتباه آموزش دیدن چه قدر هزینه برایتان به همراه خواهد داشت. من حالا در وسط این داستان قصد دارم چندین کتاب خوب به شما معرفی کنم، برای مثال کتاب نیکلاس دارواس با نام چگونه در بورس دو میلیون دلار به دست آورده ام تجربیات خودش را از سرمایه گذاری در بازار بورس خودشان را در اختیارتان قرار می دهد، این تجربیات ارزشمند هستند یعنی نسبت به کتاب های که تئوری آموزش داده اند بهتر است یا خدمتتان عرض کنم که کتاب چگونه سهام سود آور را انتخاب کنیم؟ یک مقدار تجربیات مختلف و افراد موفق در آن گفته شده است این تجربیات ارزشمند هستند. در نتیجه از کتاب هایی استفاده کنید که تجربیات در آن گفته شده اند نه صرفا علم!.

حالا یک جمع بندی بخواهیم انجام بدهیم بهترین شیوه آموزش بورس این است که شما از یک فرد با تجربه یاد بگیرید و دوم این که تجربه صرفا برای مدرس نیست خود شما هم باید تجربه کنید یعنی آموزش بورس دو بخش دارد یعنی ۱۰ درصد آن آموزش می باشد یعنی آموزش علمی که باید ببینید تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال های پیشرفته، تحلیل بنیادی پیشرفته و غیره که در واقع ۹۰ درصد از آن تجربه ای است که باید در بازار به دست بیاورید. حالا این تجربه چطور در بازار به دست بیاورید؟ شما در بازار بورس که بخواهید سرمایه گذاری کنید می توانید با هر مبلغی سرمایه گذاری نمایید. من توصیه ام این است که با یه مبلغی شروع کنید که با از دست دادن تمام آن هم برایتان مهم نباشد شروع به سرمایه گذاری کنید و بگذارید شکست بخورید که هیچگونه شکالی ندارد این شکست ها سبب رشد شما می شوند و این شکست ها در بازار بورس معلم اصلی شما در بازار بورس هستند. فقط نباید بگذارید که این شکست ها سبب شکست کلی شما شوند و به خاطر همین باید با یک پول کمی شروع و فعالیت کنید و زمانی که به خودتان مطمئن شدید که چه در بازار صعودی و نزولی قوی هستید و می توانید سرمایتان را حفظ کنید و سود نمایید آن وقت می توانید با مبالغ بیشتری سرمایه گذاری کنید. ابزارهایی دیگری وجود دارند که سازمان بورس خودش ابزاری دارد به نام IRVEX که شما می توانید بدون پول در بازار بورس سرمایه گذاری کنید که این خوب هست اما تا زمانی که پول خودتان نباشد و درگیر احساسات خرید و فروش نشوید و آن حداکثر تجربه ای که باید کسب کنید را کسب نمی کنید. آلبرت انیشتین حرف جالبی می زند که تنها منبع علم تجربه است (The only source of knowledge is experience) ولی این تجربه را باید شما بدست بیاورید در اصل علم بازار بورس علم تجربه است پس برای موفقیت در بازار بورس شما باید علم را یاد بگیرید و علم را برای خودتان تجربه کنید در تجربه کردن علم هم قطعا شکست وجود دارد، خلاصه معلم اول خودتان را افراد خبره و با تجربه انتخاب کنید که در واقع وارن بافت معلمی داشته است که همیشه در مورد او صحبت می کند که نام او بنجامین گراهام است و او را معلم خودش در سرمایه گذاری می داند زیرا وارن بافت یکی از افرادی هست که از راه بورس ثروتش را بدست آورده است. پس در نتیجه یک معلم خوب برای خودتان پیدا کنید معلمی که با تجربه و علم کافی داشته باشد و دوم این که معلم دوم خودتان که همان تجربیات هست یعنی خودتان می باشید او را تقویت کنید و سعی نمایید همیشه او را در کنار خودتان داشته باشید پس در آخر در بازار بورس یا سود می کنید و یا سود بزرگتری به نام تجربه شکست را بدست می آورید.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۸۶ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵