بازی های کریپتویی در حال تبدیل شدن به یک پدیده رو به رشد هستند. استقبال از بازی های متاورسی و رمزنگاری شده در کشورهای درحال توسعه، جایی که بازیکنان می توانند با بازی اصولی، دستمزدی بیشتر از کار در کشور خود و زندگی واقعی داشته باشند، بیشتر است. فعالیت هایی که در این جهان های مجازی یا همان متاورس ها انجام می شود، با فعالیت های دنیای واقعی قابل مقایسه است. بازیکنان می توانند آیتم های مختلفی را بسازند، به فروش برسانند، خریداری کنند، در آنجا سرمایه گذاری کرده و به دیگران جوایزی اهدا کنند. با توجه به رشد روزافزون این بازی ها سعی داریم در ادامه به معرفی بازی مگا کریپتو پلیس که یکی از بهترین بازی های کریپتویی غیرمتمرکز است، بپردازیم.

فهرست []

  معرفی بازی بازی مگا کریپتو پلیس (MegaCryptoPolis)

  MegaCryptoPolis یک بازی غیرمتمرکز است که روی شبکه های ترون و اتریوم اجرا می شود و به دلیل پشتیبانی کردن OPENSEA (قدرتمندترین بازار خرید و فروش NFT) از این بازی توانسته است به سرعت اعتبار لازم را در میان کاربران کسب کند. در بازی مگا کریپتو پلیس کاربران می توانند ساختمان احداث کنند، تولیدمثل کنند (تولید شهروند)، به دیگر بازیکنان خدمات ارائه دهند و از خدمات دیگران نیز استفاده کنند. هر دارایی (زمین، ساختمان، ابزار، وسیله نقلیه و…) در این بازی یک توکن رمزنگاری شده براساس استاندارد ERC-721 است که در کیف پول بازیکن ذخیره می شوند. نکته ای که بازیکنان بازی مگا کریپتو پلیس باید به آن توجه کنند، مدیریت دارایی هاست که با توجه به اینکه این بازی غیرمتمرکز است، مسئولیت تمام دارایی ها بر عهده بازیکن است. در ادامه به آموزش بازی مگا کریپتو پلیس و نحوه فعالیت در آن می پردازیم.

  ورود به بازی مگا کریپتو پلیس

  آموزش بازی MegaCryptoPolis را با بیان نحوه ورود به محیط بازی آغاز می کنیم. پس از ورود به وب سایت اصلی بازی به آدرس mcp3d.com و در اولین قدم با صفحه ای مانند تصویر زیر روبه رو خواهید شد، درصورت تمایل می توانید برای دریافت اخبار و اطلاعات مهم این پلتفرم و همین طور دریافت اشتراک خبرنامه آن، آدرس ایمیل خود را در کادری که برای شما نمایش داده شده است، وارد کنید و سپس روی گزینه DONE کلیک کنید (چنانچه قصد واردکردن ایمیل خود را نداشته باشید، کافی است روی بخش سبزرنگ صفحه کلیک کنید).

   

  پس از واردکردن ایمیل صفحه ای مانند تصویر زیر برای شما نمایش داده می شود، در بالای صفحه اطلاعاتی مانند آیکون خانه (صفحه اصلی)، GUIDE (راهنما)،    LANDS(زمین ها)،  DISTRICTS(مناطق)،NEWS(اخبار)، BLOG(وبلاگ)، PLAY(بازی) و STORE(فروشگاه) قرار دارند. برای ورود به محیط بازی باید روی یکی از دو گزینه START THE GAME (سمت چپ تصویر) یا PLAY (سمت راست و بالا) که هر دو با کادری آبی رنگ مشخص شده اند، کلیک کنید. (این دو گزینه هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند).

  همان طور که در مطالب پیش اشاره شد، بازی  مگاکریپتوپلیس درون شهر انجام می شود و شما می توانید بسته به نیاز و دیدگاه خود، بازی را در یکی از دو شهر اتریوم (Ethereum) یا ترون (TRON Network) انجام دهید. این دو شهر هیچ تفاوتی از نظر ساختاری و گرافیک با یکدیگر ندارند و تنها تفاوت آن ها در هزینه های تراکنش است که شهری که بر بستر ترون بنا شده است، ارزان تر خواهد بود. در صفحه جدیدی که پس از کلیک روی گزینه  START THE GAME برای شما نمایش داده می شود، باید  شهر موردنظر خود (شهر ترون یا اتریوم) را انتخاب و سپس روی گزینه Open کلیک کنید (ورود به محیط بازی ممکن است چند دقیقه زمان ببرد). چنانچه تمایل داشته باشید با محیط و گرافیک شهر (بازی) آشنا شوید، می توانید روی گزینه DEMO که در همین صفحه قرار دارد کلیک کرده  و از دید یک شهروند محیط را نگاه کنید (این بخش از بازی در حال حاضر به صورت دمو ارائه شده و در آینده نزدیک عرضه خواهد شد).

   

  پس انتخاب شهر موردنظر حال باید کیف پول را به پلتفرم متصل کرد. اگر شهر ترون را برای انجام بازی انتخاب کرده باشید، باید کیف پول بر بستر ترون (TronLink) را روی مرورگر خود نصب کرده باشید و اگر شهر اتریوم را برگزیده باشید کیف پول متامسک مناسب است. 

  اگر کیف پول موردنظر را روی مرورگر خود نداشته باشید، پس از انتخاب شهر، صفحه ای مانند تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد که در این صورت باید روی گزینه INSTALL کلیک کنید تا بتوانید کیف پول را نصب کنید (با توجه به اینکه شهر ترون انتخاب شده است کیف پول نیز متناسب با شبکه ترون است) بهتر است پیش از آغاز آموزش بازی MegaCryptoPolis یادآوری کنیم که چنانچه با دنیای کریپتو، شبکه ها، کیف پول و… آشنایی ندارید و درک مطالب مربوط به تعیین شبکه برای شما نامفهوم به نظر می رسد، بهتر است با توجه به اهمیت این مطالب حتماً در یک کلاس آموزش ارز دیجیتال ثبت نام کنید. همان طور که در مطالب پیش گفته شد، بازی MegaCryptoPolis یک بازی کریپتویی غیرمتمرکز است و بدون درک مفاهیم آن نمی توانید از این بازی درآمد داشته باشید.

  پس از اتصال کیف پول به پلتفرم بازی شما به صورت رسمی وارد محیط بازی خواهید شد، در سمت چپ تصویر یک نقشه همراه با علامت مشاهده می کنید که نقشه زمین بازی است، همچنین می توانید با علامت + و موجود در سمت چپ و راست نقشه، تصویر را کوچک یا بزرگ کنید و با علامت پیکان  زاویه دید را تغییر دهید. علاوه بر آن گزینه های مختلفی در این صفحه مشخص شده است که در ادامه به معرفی این گزینه ها خواهیم پرداخت.

  • Top 10 cheapest land

  با توجه به اینکه خرید منابع و مصالح در بازی مگا کریپتو پلیس تأثیر مستقیم روی عملکرد شما خواهد داشت، تلاش می کنیم در مبحث آموزش بازی MegaCryptoPolis اطلاعات لازم برای خرید هر دارایی را برای شما شرح دهیم؛ برای نمونه برای شناخت بهتر زمین ها (برای اینکه تصمیم به خرید یا نخریدن زمین بگیرید) با کلیک روی گزینه Top 10 cheapest land plots می توانید لیست زمین های موجود در بازی (که به ترتیب از ارزان ترین لیست شده اند) و اطلاعات مربوط به آن ها را مشاهده کنید. مانند دنیای واقعی که با توجه به توسعه یک منطقه، قیمت و ارزش آن تحت تأثیر قرار خواهند گرفت، بازی مگا کریپتو پلیس نیز به همین شکل است؛ درنتیجه هرچه همسایه های یک ساختمان بهتر و بیشتر باشند، آن زمین ارزش بیشتری خواهد داشت و بالعکس.  

  پس از کلیک روی Top 10 cheapest land plots به صفحه ای هدایت خواهید شد که در آن اطلاعاتی مانند DISTRICT (عدد قطعه)، X.Y(موقعیت جغرافیایی)، Price(قیمت) و Neighborhood(همسایه) را مشاهده خواهید کرد؛ برای نمونه قطعه شماره 256 دارای 6 همسایه (Neighborhood) 2 واحد مسکونی  (Residential)، 2 واحد صنعتی (Industrial) و 2 Office(واحد اداری) است و با  قیمت 1746 ترون فروخته می شود که درصورت تمایل برای خرید هر قطعه باید بر روی گزینه سبزرنگ OPEN کلیک کنید. 

  • شبکه های اجتماعی و تغییر شهر در پلتفرم بازی MegaCryptoPolis

  در راستای آموزش بازی MegaCryptoPolis کاربران این بازی در صورتی که سؤالی داشته باشند می توانند آن را مطرح کنند و پاسخی دریافت کنند یا برای تبادل اطلاعات با دیگر بازیکنان از شبکه های اجتماعی رسمی این پلتفرم که در پایین صفحه قرار گرفته اند، استفاده کنند. چنانچه تمایل به تغییر شهر (شبکه بازی) داشته باشید، می توانید روی گزینه TRON که در تصویر مشخص شده است کلیک کنید (در صورتی که اتریوم را انتخاب کرده باشید این گزینه با نام Ethereum دیده خواهد شد).

  گزینه دیگری که برای بازی به آن نیاز خواهید داشت، گزینه Market است که برای خرید مصالح و دیگر نیازمندی های بازی باید از این بخش استفاده کنید. در بخش DISTRICTS می توانید اطلاعاتی مانند قیمت پیشنهادی (فعلی)، تعداد زمین های یک قطعه و… را مشاهده کنید. 

  با کلیک روی عددی که شماره قطعه را نشان می دهد (پایین سمت راست تصویر) قطعه را تغییر خواهد کرد که این تغییر همراه با تغییر شماره قطعه زمین ها و اطلاعات خواهد بود.

   

  خرید زمین در بازی مگا کریپتو پلیس

  همان طور که در تصویر مشاهده می کنید، شهری که قرار است در آن بازی را انجام دهید دارای خیابان، فضای سبز و ساختمان های مسکونی و غیرمسکونی است. یکی از راه های کسب درآمد در بازی، خرید زمین است. زمین هایی که امکان خرید آن ها برای کاربران فراهم است به شکل قطعه های سبزرنگ مشخص شده اند. در میان زمین های موجود (قطعه های سبزرنگ) تنها زمین هایی را می شود خریداری کرد که با قرارگرفتن ماوس روی آن ها یک دایره سفیدرنگ روی زمین مشخص شود و زمین هایی را که به وسیله تابلویی که روی آن SOLD (با رنگ قرمز) نوشته شده است نمی توانید خریداری کنید؛ زیرا این قطعه زمین ها فروخته شده اند.  

  پس از کلیک روی زمین موردنظر کادری برای شما نمایش داده می شود که درون آن مختصات جغرافیایی، قیمت زمین و گزینه PURCHASE به معنای خرید وجود دارد. برای خرید زمین باید روی گزینه PURCHASE کلیک کنید.

  پس از کلیک روی گزینه PURCHASE صفحه ای نمایش داده خواهد شد که امکان انجام تراکنش و پرداخت هزینه خرید با کلیک روی گزینه Sign (در کیف پول) ممکن خواهد بود.

  اجاره زمین در بازی مگا کریپتو پلیس

  خرید مصالح و ساخت یک ساختمان ممکن است برای برخی از کاربران سخت باشد یا با مقدار سرمایه ای که یک گیمر دارد، ممکن است تهیه یک ساختمان مناسب برای او مقدور نباشد؛ در این صورت کاربران می توانند با اجاره ساختمان هایی با سطح بالا، توانایی خود در بازی را افزایش دهند. برای اجاره ساختمان باید وارد بخش Market (در صفحه اصلی) شوید.

  پس از ورود به بخش مارکت برای اجاره ساختمان ها روی گزینه Bulding for rent کلیک کنید که لیست ساختمان هایی را که امکان اجاره کردن آن ها فراهم است، برای شما نمایش داده شود. همان طور که در تصویر مشاهده می کنید، در بالای صفحه گزینه FILTER (فیلتر) وجود دارد که با کلیک روی آن می توانید تعیین کنید چه نوع ساختمان هایی برای شما نمایش داده شود. 

  با استفاده از فیلتر می توانید تنها گزینه های موردنظر خود در زمینه نوع منطقه (DISTRICTS)، نوع ساختمان (Construction Type)، منابع (RESOURES) و سطح ساختمان (LEVEL) را مشاهده کنید. درنهایت پس از انتخاب ساختمان موردنظر باید روی گزینه RENT کلیک کنید.

  پس از کلیک روی گزینه RENT در صفحه جدیدی که برای شما نمایش داده می شود، می توانید یک زمین را برای 1 تا 30 روز اجاره کنید. اجاره یک قطعه زمین در یک روز 10 ترون، یک هفته 70 ترون و یک ماه 300 ترون است. اگر تمایل داشته باشید زمین را در مدت زمان مشخص و برای مثال 3 روز اجاره کنید، می توانید تعداد روزهای موردنظر را در کادر PERIOD وارد کرده و درنهایت روی گزینه RENT کلیک کنید.

    

  فعالیت روی زمین در بازی مگا کریپتو پلیس

  علاوه بر خرید و نگه داری زمین، کاربران می توانند با فعالیت روی زمین خریداری شده هم درآمد داشته باشند. فعالیت روی زمین به این شکل است که کاربر با ساخت یک بنا و با توجه به نوع ساختمان، فعالیتی را انجام خواهد داد. همچنین می تواند با صاحبان دیگر ساختمان ها در تبادل باشد؛ برای مثال شخصی که ساختمان اداری بنا می کند، از دیگر کاربران (ساختمان ها) مالیات دریافت خواهد کرد و با این کار کسب درآمد خواهد داشت؛ البته برای فعالیت روی زمین نیاز به پرداخت هزینه اولیه برای خرید مصالح مورد نیاز (با توجه به سطح و ساختمان متفاوت است) وجود دارد.

   در بازی مگا کریپتو پلیس کاربری ساختمان ها در 7 نوع، کاربری مسکونی (Residential)، اداری (Office)، تجاری (Commercial)، شهرداری (Municipal)، صنعتی (Industrial)، تولید (Production) و انرژی (Energy) دسته بندی شده است که در ادامه به شرح و نحوه کسب درآمد در هر ساختمان خواهیم پرداخت.

   

  • Residential (مسکونی)

  ساختمان های مسکونی در سه مدل خانه های مدرن (Modern House)، ویلایی (Villa) و Condominium (مجتمع) ارائه شده اند که هریک از آن ها برای شرایط خاص مناسب تر هستند.

  • مدرن (Modern House)

  درصورت انتخاب خانه های مدرن ساکنان آن خانه دارای هوش و ذکاوت بیشتری خواهند بود (در رابطه با اهمیت ساکنان توضیح داده خواهد شد).

  • ویلایی (Villa)

   نوع دیگر ساختمان های ارائه شده در پلتفرم، خانه های ویلایی هستند که در مقایسه با دیگر خانه ها استقامت و جذابیت (کاریزما) بیشتری دارند.

  • مجتمع (Condominium)

   کاربرانی که ساختمان های مجتمع مانند را برای ساخت و فعالیت انتخاب می کنند نیز شانس و قدرت بیشتری برای فعالیت از دیگر کاربران خواهند داشت.

  مصالح مورد نیاز برای ساختمان های مسکونی (Residential)

  برای ساخت هریک از ساختمان ها با توجه به سطح آن ها، مقدار متریال های مورد نیاز متفاوت خواهد بود؛ برای نمونه برای ساخت یک واحد مسکونی در سطح 2 به 736 قطعه چوب، 420 کیسه شن و ماسه و 234 عدد تیرآهن نیاز است و روشن است برای ساخت ساختمان در سطح های بالاتر باید مصالح بیشتر و همین طور هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

  خرید مصالح مورد نیاز برای ساختمان های مسکونی (Residential)

  همان طور که در زندگی واقعی برای خرید هر وسیله ای به بازار مراجعه می کنید، در بازی مگا کریپتو پلیس نیز همین فرایند باید طی شود. درواقع برای خرید آیتم های مختلف شما باید به بخش بازار (Market) مراجعه کنید. شما می توانید مصالح، زمین، اتومبیل و… را در بخش بازار از بازی مگا کریپتو پلیس خریداری کنید.

   

  همان طور که پیش از این نیز گفته شد، پس از کلیک روی گزینه MARKET به صفحه ای هدایت خواهید شد که امکان خرید منابع مختلف مانند زمین، شهروند، مصالح و… در آن وجود دارد. برای خرید مصالح مورد نیاز باید روی تب Resources در ستون سمت چپ (که در تصویر مشخص شده است) کلیک کنید. 

  با کلیک روی گزینه Resources صفحه جدیدی برای شما نمایش داده خواهد شد که می توانید در آن صفحه، انواع مصالح را خریداری کنید. این صفحه به صورت پیش فرض روی خرید چوب تنظیم شده است، اما چنانچه قصد خرید منابع دیگر را داشته باشید، با کلیک روی مثلت کوچکی که کنار کلمه Wood قرار دارد، زیرمنویی برای شما باز خواهد شد که می توانید نوع مصالح را از آنجا تغییر دهید. 

  پس از انتخاب نوع مصالح می توانید کمترین و بیشترین قیمت موردنظر را در کادرهای Minimal amount و maximal amount قرار دهید تا تنها مصالح با قیمت موردنظر شما ارائه شوند. درنهایت پس از انتخاب مصالح موردنظر باید روی گزینه سبز رنگ Buy کلیک کنید.

  پیش از خرید آیتم موردنظر در پلتفرم بازی دقت داشته باشید که حتماً مقدار موردنیاز ترون یا اتریوم در کیف پول خود داشته باشید؛ زیرا پس از کلیک روی گزینه Buy به کیف پول خود متصل می شوید تا بتوانید مبلغ خرید را پرداخت کنید.

  درآمد ساختمان های مسکونی (Residential)

  درآمد ساختمان های مسکونی از امکان تولید نسل های جدید از توکن های شهروند (Citizen) است. در اصل کاربران پس از خرید ساختمان های مسکونی و سپس شهروند زن و مرد (کاراکتر) اقدام به تولید شهروند (تولیدمثل) می کنند. تعداد شهروندان در سطح های مختلف ساختمان، متفاوت است و شهروندانی که تولید می کنند نیز صلاحیت و سطح های مختلف خواهند داشت؛ برای مثال طبق جدولی که ارائه شده است، چنانچه یک ساختمان در سطح 3 باشد، باید 6 شهروند (3 زن و 3 مرد) برای تولید شهروند جدید داشته باشد.

  خرید شهروند در ساختمان های مسکونی (Residential)

  حال که متوجه شدیم برای ساختمان های مسکونی نیاز به شهروند داریم، بهتر است در ادامه آموزش بازی مگا کریپتو پلیس نحوه خرید شهروند (Citizen) را بیان کنیم. برای خرید Citizen باید روی گزینه MARKET که در صفحه اول بازی قرار دارد، کلیک کنید.

  پس از کلیک روی گزینه MARKET به صفحه ای هدایت خواهید شد که درواقع بازار بازی مگا کریپتو پلیس است. برای خرید شهروند روی گزینه Citizen که در سمت چپ تصویر قرار دارد، کلیک کنید.

  پس از کلیک روی گزینه Citizen لیستی از کاراکترهایی که می توانید به عنوان شهروند خریداری کنید، برای شما نمایش داده می شود. هر شهروند دارای یک خصوصیات (ژنوتیپ) منحصربه فرد است که ظاهر و شرایط آن Citizen را مشخص می کند که شهروندان این خصوصیات را اغلب از والدین به ارث می برند. 

  همان طور که در تصویر مشاهده می کنید در کنار هر Citizen اطلاعاتی مانند قیمت، مدرک و نسل  قرار گرفته شده است که هرکدام در صلاحیت و توانایی هایی آن شهروند مؤثر هستند.

  • مدرک (qualification)

  امتیاز هر مدرک بین 1 تا 10 متغیر است. داشتن حداقل یک مدرک تحصیلی همراه با 8 امتیاز Citizen را به مدیر برتر (Top Manager) تبدیل می کند. ارزش مدرک ها در بازی مگا کریپتو پلیس به ترتیب زیر است.

  • Manager
  • Top Manager
  • Professional
  • Executive
  • Top Executive

   

  • نسل (Generation)

  استقامت و توان شهروندان از طریق نسل آن ها مشخص می شود. 11 نسل مختلف در این بازی مگا کریپتو پلیس قرار دارد که هرکدام توانایی های خاص خود را دارند و تعداد شهروندان جدیدی را که می توانند تولید کنند، مشخص می کند. 

  برای نمونه شهروندی که در نسل 6 (F) قرار می گیرد، با داشتن امتیاز استقامت 500،  قادر به تولید 15 شهروند جدید است. دیگر نسل ها و ویژگی آن ها را می توانید در جدولی که در زیر آمده است بررسی کنید. انتخاب آگاهانه کاراکترها با توجه به ویژگی هایی که دارند، می توانند امتیاز شما در بازی و درنتیجه درآمد شما را تحت تأثیر قرار دهند. 

  از دیگر اطلاعات درج شده در کنار پروفایل هر شهروند، اطلاعاتی است که با حروف مشخص شده اند و به آن ها نمره اختصاص داده شده است. در ادامه به شرح این حروف و اینکه هر حرف بیانگر چه خصوصیتی است، می پردازیم.

  • Strength :Strength به معنای قدرت که با حرف S نمایش داده می شود، در وهله اول مناسب برای ساختمان های صنعتی و در وهله دوم برای ساختمان های تولیدی مناسب است.
  • Endurance :Endurance به معنای استقامت که با حرف E نمایش داده می شود، در وهله اول مناسب برای ساختمان های انرژی و در وهله دوم برای ساختمان های صنعتی مناسب است.
  • Charisma :Charisma به معنای کاریزما که با حرف C نمایش داده می شود، در وهله اول مناسب برای ساختمان های تجاری و در وهله دوم برای ساختمان های اداری مناسب است.
  • Intelligence :Intelligence به معنای هوش که با حرف I نمایش داده می شود، در وهله اول مناسب برای ساختمان های اداری و در وهله دوم برای ساختمان های شهرداری مناسب است.
  • Agility :Agility به معنای چابکی که با حرف A نمایش داده می شود، در وهله اول مناسب برای ساختمان های تولیدی و در وهله دوم مناسب برای ساختمان های انرژی است.
  • Luck :Luck به معنای شانس که با حرف L نمایش داده می شود، در وهله اول مناسب برای ساختمان های شهرداری و در وهله دوم مناسب برای ساختمان های تجاری است.

  درنهایت پس از بررسی اطلاعات هر شهروند درصورت تمایل برای خرید آن باید روی گزینه BUY که در کنار هر پروفایل قرار دارد کلیک کنید.

   

  دقت داشته باشید که در هر ساختمان مسکونی با توجه به سطح آن (فارغ از بحث تولیدمثل و شهروند) میزان حداقل و حداکثر شهروندان مشخص شده است؛ برای مثال در ساختمان مسکونی که در سطح 4 است، حداقل باید 6 شهروند بوده و حداکثر می تواند 8 شهروند داشته باشد.

  ساختمان های اداری (Office)

  هر کاربری که دارای ساختمان در بازی مگا کریپتو پلیس است، ملزم به پرداخت مالیات است که این مالیات ها از طریق پرداخت ترون به ساختمان های اداری صورت خواهند گرفت. ساختمان های اداری در دو دسته قرار دارند،  Business  Center (مرکز تجارت) که با صندوق جهانی کار می کند و Office Block (بلوک اداری) که مالیات صندوق های مناطق مختلف (محلی) را دریافت می کند.

   

  با ساخت یک ساختمان اداری، سهمی در صندوق های جهانی (GLOBAL FUND) و محلی (LOCAL FUND) خواهید داشت. برای اطلاع از تعداد سهم های خود در این صندوق ها می توانید در صفحه اصلی محیط بازی (پس از انتخاب شهر) به پایین صفحه مراجعه کنید و سپس روی تب موردنظر خود (GLOBAL/LOCAL) کلیک کنید.

  مصالح مور نیاز برای ساخت ساختمان اداری (Office)

  شما برای فعالیت و ساخت وساز هر ساختمان نیاز به مصالح دارید که با توجه به سطح ساختمان، تعداد و میزان مصالح موردنیاز نیز متفاوت خواهد بود؛ برای مثال مصالح مورد نیاز برای ساخت یک ساختمان اداری در سطح دو 736 عدد چوب، 420 کیسه شن و ماسه و 280 عدد تیرآهن خواهد بود. در جدولی که در زیر می بینید، مصالح مورد نیاز برای ساختن ساختمان اداری با توجه به سطح ساختمانی که قرار است ساخته شود آمده است.

   

  کارمندان مورد نیاز برای ساختمان اداری (Office)

  پس از ساخت یک ساختمان اداری شما به چند کارمند برای فعالیت در آن شرکت نیاز دارید که بهتر است برای انتخاب کارمند به مواردی مانند هوش (در وهله اول) و جذابیت (در وهله دوم) توجه داشته باشید (پیش از این نحوه شناسایی و خرید هر شهروند را بیان کردیم).

  ساختمان تجاری (Commercial)

  ساختمان های تجاری در دو مدل مرکز مبادله (Trade Center) و سوپرمارکت (Supermarket) دسته بندی شده اند. این ساختمان ها امکان بازیابی فوری استقامت شهروندان و همچنین تغییرات ظاهری در شهروندان را فراهم می کنند. همچنین درآمد مالکان این ساختمان ها در ازای خدمات ارائه شده به دیگر کاربران است.

  مصالح مورد نیاز برای ساخت ساختمان تجاری (Commercial)

  مصالح به کاررفته در ساختمان های تجاری تفاوتی با دیگر ساختمان هایی که در مطالب پیش به آن اشاره شد، ندارد؛ بنابراین در ادامه با ارائه جدولی میزان مصالح مورد نیاز برای ساخت ساختمان تجاری در هر سطح را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

   

  کارمندان مورد نیاز در ساختمان های تجاری (Commercial)

  مانند شهرهای واقعی که در هر مرکز تجاری چندین کارمند و فروشنده فعالیت می کنند، در بازی مگا کریپتو پلیس نیز برای فعالیت و کسب درآمد از ساختمان های تجاری نیاز به استخدام افرادی با نام Citizen است که پیش از این به خصوصیات و نحوه خرید آن اشاره کرده ایم. در خرید شهروند (Citizen) برای بناهای تجاری مهم ترین خصوصیت آن ها، Charisma (کاریزما) و سپس LUCK (شانس) است که با توجه به نوع آن ها کسب درآمد حاصله برای ساختمان متغیر خواهد بود.

  ساختمان های شهرداری (Municipal)

  بناهایی را که کاربری آن ها زیرمجموعه ساختمان  Municipal(شهرداری) است، می توان در سه گروه Hospital (بیمارستان)، Police (پلیس) و Fire Station (آتش نشانی) دسته بندی کرد.

  درآمد ساختمان های شهرداری (Municipal)

  هنگامی که در شهر بلای طبیعی مانند سیل، آتش سوزی و طوفان اتفاق بیفتد، مالیات های گرفته شده از دیگر کاربران که در صندوق بیمه ذخیره شده اند، آزاد شده و بین مالکان ساختمان های شهرداری توزیع می شوند. در هر منطقه باید یک ساختمان متعلق به شهرداری وجود داشته باشد. قیمت پایه برای حفاظت در برابر بلاهای رخ داده توسط مالک منطقه تعیین می شود.

   ساختمان شهرداری ممکن است خسارت کامل را پوشش ندهد؛ زیرا این امر به سطح ساختمان تحت حفاظت (مسکونی، اداری و…) و همچنین سطح ساختمان شهرداری بستگی دارد؛ برای مثال یک ساختمان شهرداری (Municipal) در سطح 1 (LVL 1) قادر است  70 درصد از خسارت یک ساختمان سطح 3 (Buildings LVL3) را پوشش دهد.

  برای محافظت از یک ساختمان در برابر بلاهای طبیعی، آن ساختمان باید در محدوده یک ساختمان شهرداری قرار گیرد و در صورتی که ساختمان در محدوده ای باشد که ساختمان شهرداری در آن اطراف وجود نداشته باشد، سازه محافظت نخواهد شد. (درصورت وجود بیش از یک ساختمان شهرداری سطح حفاظتی از ساختمان در سطح بالاتری قرار خواهد گرفت). 

  شعاع حفاظت شهرداری (Municipal) از ساختمان های اطراف در سطح های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال ساختمان های شهرداری سطح 5 بناهایی را که تا شعاع 17*17 آن قرار دارند، محافظت می کنند.

   

  کارمندان مورد نیاز ساختمان های شهرداری (Municipal)

  همان طور که حتماً تاکنون از مباحث آموزش بازی MegaCryptoPolis متوجه شده اید، شما برای فعالیت در هر ساختمان نیاز به شهروند دارید، ولی با توجه به نوع ساختمان باید هنگام خرید هر شهروند به صلاحیت و خصوصیات آن نیز توجه کنید؛ چراکه هر شهروند توانایی های خاص خود را دارد و برای هر فعالیتی مناسب نیست. شهروندان شاغل در بخش شهرداری (Municipal) باید در شانس و هوش نمره بالاتری از دیگر خصوصیت ها داشته باشند.

  ساختمان های صنعتی (Industrial)

  ساختمان های صنعتی مواد اولیه مانند چوب، سنگ، فلز و ماسه را تولید می کنند. در بازی مگا کریپتو پلیس ساختمان های صنعتی در دو نوع Smelter Plant و Mixing Plant وجود دارند. Smelter Plant چوب یا فلز تولید می کند؛ درحالی که Mixing Plant موادی مانند ماسه و سنگ را تولید می کند. 

  مصالح مورد نیاز برای ساخت ساختمان های صنعتی (Industrial)

  مانند دیگر بخش هایی که پیش از این به آن ها اشاره کردیم، برای بخش ساختمان های صنعتی نیز با توجه به سطح ساختمانی که قرار است ساخته شود مصالح موردنیاز متغیر خواهند بود که شرح مصالح موردنیاز برای ساخت ساختمان هایی در هر سطح را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

  درآمد ساختمان های صنعتی (Industrial)

  همان طور که در مطالب پیش اشاره شد، هر ساختمان با توجه به سطح خود، نیاز به مصالح مختلف دارد، درآمد ساختمان های صنعتی از خرید دیگر کاربران برای عملیات ساخت ساختمان های خود به دست می آید. 

  کارمندان موردنیاز ساختمان های صنعتی (Industrial)

  با توجه به اینکه کارهای انجام شده در بخش صنعت معمولاً به نیروی بالایی نیاز دارند، برای کارایی بیشتر بهتر است هنگام خرید شهروندان که به عنوان کارمند استخدام خواهند شد، دقت داشته باشید که آن شهروندان خریداری شده در زمینه قدرت (در درجه اول) و سپس استقامت بالاترین نمره ها را داشته باشند (پیش از این نحوه بررسی خصوصیات شهروندان را بیان کرده ایم).

  ساختمان های تولید (Production)

  ساختمان های بخش تولید (Production) در 4 دسته کارخانه شیشه سازی (Glassworks)، کارخانه آجرسازی (Brickworks)، کارخانه فولاد (Steelworks) و کارخانه بتن (Concrete Plant) عرضه شده اند. همان طور که از نام آن ها مشخص است، کار این ساختمان ها تولید مواد مورد نیاز برای ساخت وساز مانند بتن و شیشه است. درآمد ساختمان های تولیدی (Production) از طریق در اختیار قراردادن مصالح تولیدشده به کاربران (برای ساخت ساختمان ها) به دست می آید. 

  مصالح مورد نیاز برای ساخت ساختمان های تولیدی

  مصالح موردنیاز برای ساخت ساختمان های مختلف از هر نوعی که باشند با توجه به سطح ساختمانی که قرار است ساخته شود، متفاوت است. در بخش ساخت ساختمان های تولیدی نیز با توجه به سطح ساختمان مصالح متفاوت با مقادیر متفاوتی نیاز خواهد بود که شرح آن ها را در جدولی که در زیر آمده است، مشاهده خواهید کرد.

  مقدار مصالح تولیدشده در ساختمان های تولیدی

  مصالح تولیدشده مانند تمام توانایی ها که در ساختمان های دیگر وجود دارد، در سطح های مختلف، متفاوت است؛ برای مثال، اگر کارخانه آجرسازی در سطح 5 باشد، می تواند در مدت زمان 3 روز حداقل 14 و حداکثر 69 آجر تهیه کند. 

  مقدار آجر تولیدشده در Brickworks (کارخانه آجرسازی) 

  مقدار شیشه تولیدشده در کارخانه شیشه سازی (Glassworks)

   

  • مقدار فولاد تولیدشده در کارخانه فولاد (Steelworks) 

  ساختمان های Energy (انرژی)  

  همان طور که امروزه زندگی بدون انرژی هایی همچون انرژی آبی و الکتریکی غیرممکن است، ساختمان ها در بازی مگا کریپتو پلیس نیز برای فعالیت نیاز به انرژی دارند. ساختمان ها انرژی خود را از ساختمان های انرژی دریافت می کنند و کسب درآمد آن ها (ساختمان های انرژی) از این طریق است (می توان این ساختمان ها را به اداره آب یا برق در دنیای واقعی تشبیه کرد). دو نوع ساختمان انرژی با نام های Power Plant (نیروگاه قدرت) و Water plant (نیروگاه آبی) در بازی مگا کریپتو پلیس وجود دارد که مقدار برق یا آب تولیدشده در آن ها به عواملی مانند فراوانی منابع (طبیعی) قطعه زمین و صلاحیت (توانایی) کارمندان منصوب شده بستگی دارد که اهمیت انتخاب نوع زمین و کارمندان (Citizen) را نشان می دهد. 

  مصالح مورد نیاز برای ساخت ساختمان انرژی (نیروگاه)

  باز هم براساس روال دیگر بخش های موجود در بازی مگا کریپتو پلیس کاربران می توانند با توجه به جدول ارائه شده از میزان مصالح موردنیاز برای ساخت یک ساختمان انرژی مطلع شوند. 

  کارمندان مورد نیاز برای ساختمان های انرژی

  یکی از مهم ترین مؤلفه ها در نیروگاه های انرژی که می تواند تأثیر بسیاری بر نتایج و کارکرد آن داشته باشد، انتخاب صحیح شهروندان (Citizen) به عنوان نیروی کار نیروگاه است. اولین خصوصیت و توانایی یک نیروی کار در این ساختمان باید استقامت باشد و از چابکی می توان به عنوان دومین توانایی لازم برای افراد منصوب شده نام برد و سایر توانایی ها در درجات پایین تری قرار می گیرند که در زمان خرید Citizen باید به این موارد توجه داشت.

  زمین های جدید

  آموزش بازی MegaCryptoPolis را با معرفی سازه های جدید پیش می بریم. در مطالب پیش ساختمان های اصلی بازی و همچنین نحوه فعالیت در آن ها را شرح دادیم، اما به جز ساختمان اصلی چند سازه جدید نیز در لیست ساختمان ها قرار دارند که در حال حاضر فعالیتی در آن ها انجام نمی گیرد؛ با این حال با توجه به اینکه کاربران می توانند آن ساختمان ها را خریداری کنند (با چشم انداز مثبت و خرید ارزان تر) به معرفی این ساختمان ها نیز می پردازیم.  

  Point of Interest (ساختمان های مورد علاقه)

  همان طور که از نام Point of Interest (POL) می توان حدس زد، این نوع سازه ها به بناهای یادبود و خاص یک شهر اشاره دارند که سبب افزایش اعتبار منطقه خواهند شد. این ساختمان ها می توانند نماد یک منطقه شوند و بر ساختمان های اطراف نیز تأثیر مثبت داشته باشند (برای مثال برج میلاد در تهران که نماد یک منطقه است). علاوه بر آن، این امکان برای کاربران فراهم است که با ساخت POL از ساختمان های اطراف هزینه دریافت کنند. دقت داشته باشید که یک ساختمان POL را نمی توان  در منطقه عملیاتی POL دیگری اجرا کرد (هر ساختمان POL در یک منطقه). ساختمان های مورد علاقه (POL) در دو مدل زیر ارائه شده اند:

  • Landmark  (بناهای خاص)
  • Monuments  (بناهای تاریخی)

  حمل و نقل عمومی

  حمل و نقل عمومی نیز در زیرمجموعه سازه های جدید قرار دارد. با توجه به اینکه مسافرت و گشت و گذار در سراسر جهان، بخش مهمی از بازی مگا کریپتو پلیس است،  می توان از فرصت استفاده کرده و درصورت تمایل در این سازه ها سرمایه گذاری کرد (نقشه حمل و نقل در منوی سمت چپ و با نماد مترو مشخص شده است). از سازه های حمل و نقل عمومی می توان به ایستگاه اتوبوس و ایستگاه مترو اشاره کرد.

  ایستگاه مترو

  ساخت ایستگاه مترو در اطراف ساختمان های دیگر (ساختمان های اصلی مانند مسکونی، تجاری و…) می تواند به رونق محل اطراف آن سازه منجر شود. توجه داشته باشید که هر منطقه مجاز است تنها یک ایستگاه مترو داشته باشد و هر ایستگاه مترو برای ساخت به 4 قطعه زمین در ابعاد 2*2 و همچنین مقدار زیادی مصالح نیاز دارد.

  ایستگاه اتوبوس

  حمل و نقل مسافر با استفاده از اتوبوس ها می تواند گشت و گذار در یک منطقه را لذت بخش کند؛ درنتیجه امکان استقبال از آن منطقه احتمالاً افزایش خواهد یافت. ایستگاه اتوبوس را می توان نزدیک یک پیاده رو قرار داد، اما برای ساخت یک این سازه محدودیت در نظر گرفته شده است؛ برای مثال یک ایستگاه اتوبوس نباید در پیچ های خیابان، تقاطع عابر پیاده و چهارراه ساخته شود.

  ساختمان های منحصربه فرد

  ساخت ساختمان های منحصربه فرد در بازی مگا کریپتو پلیس می تواند یکی از جالب ترین تجربه های بازی در این پلتفرم باشد. برای ساخت ساختمان های منحصربه فرد باید ساختمان های سطح 6 و سطح 7 (که بالاترین سطح ساختمان در بازی است) را ارتقا داد. فولاد آیتم موردنیاز اصلی برای ارتقا سطوح 6 (Mega) و سطح 7 (Huge) در شبکه اتریوم است؛ درحالی که اگر بخواهید این کار را در شبکه ترون انجام دهید به  بتن نیاز خواهید داشت.

  ابزارها

  همان گونه که از مطالب بالا (مربوط به ساختمان های جدید) متوجه شدیم، هر کاربر می تواند با احداث سازه های جدید مانند  ایستگاه مترو، یادبود تاریخی و … بر ارزش و اعتبار ساختمان اصلی خود بیفزاید. علاوه بر ساختمان های بزرگی که پیش از این به آن ها اشاره کردیم، در ابعاد کوچک تر می توان به ابزار و عواملی اشاره کرد که درصورت خرید آن ها توانایی آن ساختمان یا شهروند، ارتقا خواهد یافت. در ادامه به معرفی ابزارهای ارائه شده در بازی می پردازیم.

  حیوانات خانگی (PET)

  چنانچه یک شهروند دارای حیوان خانگی باشد، صلاحیت (توانایی و خصوصیت) آن شهروند افزایش می یابد. محبوب ترین حیوانات خانگی در بازی مگا کریپتو پلیس به شرح زیر است. 

  • Mastiff (سبب افزایش توانایی قدرت در شهروند می شود).
  • Whippet(سبب افزایش توانایی استقامت در شهروند می شود).
  • Bulldog (سبب افزایش توانایی کاریزما در شهروند می شود).
  • Parrot (سبب افزایش توانایی هوش در شهروند می شود).
  • Korgi (سبب افزایش توانایی شانس در شهروند می شود).
  • Labradoer(سبب افزایش توانایی چابکی در شهروند می شود).

  وسایل نقلیه

  هر مالک ساختمانی که وسیله نقلیه داشته باشد، می تواند سبب کاهش مصرف توانایی استقامت در شهروندان (ساکنان، کارمندان) آن ساختمان شود و به این ترتیب شهروندان بازدهی بیشتری خواهند داشت. بهتر است هر ساختمان با توجه به فعالیت خود از اتومبیل مناسب همان فعالیت استفاده کند؛ به عنوان مثال اتومبیل های Srdan و Coupe برای شهروندان ساختمان های اداری مناسب است؛ درحالی که بهتر است شهروندان ساختمان های صنعتی از اتومبیل های Wagon یا  Van استفاده کنند.

  وسایل خانگی

  وسایل خانگی مانند ماهواره، دوربین مداربسته، زنگ خطر، تهویه هوا و وای فای می تواند بر کیفیت یک سازه اثر مثبت بگذارد. این ابزارها را می توان از Market خریداری کرد.

   

  بسته های دارایی بازی مگا کریپتو پلیس

  بازیکنان در اولین روزهای بازی ممکن است نتوانند امتیازهای بالایی کسب کنند و به این ترتیب درآمدی نداشته باشند. پلتفرم بازی مگا کریپتو پلیس برای انگیزه دادن به بازیکنان بسته هایی را عرضه کرده است که درون این بسته ها حداقل یک شهروند منحصربه فرد و یک ابزار (وسیله نقلیه، حیوان و…) به صورت تصادفی قرار دارد. چهار نوع بسته وجود دارد که به بیان ویژگی آن ها خواهیم پرداخت:

  Local Pack (بسته محلی) 

  • حداقل یک شهروند مدیر (Manager)
  • امتیاز صلاحیت و توانایی شهروند زیر 7 (بهتر)
  • دو آیتم (حیوان خانگی، اتومبیل، وسایل خانه و…) به صورت تصادفی

  Urban Pack (5 Item)

  • شهروند مدیر برتر و یا بهتر (Top Manager)
  • حداقل یک توانایی با امتیاز 7
  • یک لوازم خانگی (ماهواره، دوربین مداربسته و…)
  • سه آیتم (حیوان خانگی، اتومبیل، وسایل خانه و…) به صورت تصادفی

  Mayor Pack (7 Item)

  • شهروند حرفه ای 
  • حداقل یک توانایی با امتیاز 9
  • یک حیوان خانگی
  • پنج آیتم (حیوان خانگی، اتومبیل، وسایل خانه و…) به صورت تصادفی

  Federal Pack (10 Item)

  • شهروند اجرایی یا بالاتر
  • حداقل یک توانایی با امتیاز 10
  • یک اتومبیل
  • یک حیوان خانگی
  • هفت آیتم (حیوان خانگی، اتومبیل، وسایل خانه و…) به صورت تصادفی

  فروش منابع در بازی MegaCryptoPolis

  همان طور که در ابتدای بحث آموزش بازی MegaCryptoPolis گفته شد، دارایی های موجود در بازی توکن های ERC-721 هستند که در کیف پول هر کاربر ذخیره شده اند و مالکیت آن ها متعلق به بازیکن است. دارایی ها را می توان در Market (در پایین صفحه اصلی) یا به پلتفرم های خارج از بازی همچون Opensea منتقل کرد و سپس به معامله آن ها پرداخت. برای فروش مصالح در ابتدا باید آن ها را بسته بندی و سپس اقدام به مبادله آن ها کرد. برای بسته بندی مصالح باید وارد بخش MY ASSETS  در صفحه اصلی شوید.

  پس از ورود به بخش MY ASSETS و انتخاب گزینه RESOURES باید روی گزینه PACK که با کادر نارنجی رنگ مشخص شده است، کلیک کرد. 

  پس از کلیک روی گزینه PACK در مرحله پیش به صفحه جدید منتقل خواهید شد که در آن می توانید قیمت بسته (برحسب اتریوم) را تعیین کرده و درنهایت روی گزینه CREATE A PACK کلیک کنید.

  برای فروش دارایی های خود پس از ورود به بخش MY ASSETS و کلیک روی دارایی موردنظر صفحه ای مانند زیر برای شما نمایان می شود، در صفحه جدید با کلیک روی گزینه SELL ON MARKET منوی کشویی این بخش باز می شود که می توانید در آن قیمت پیشنهادی را وارد کنید و درنهایت روی گزینه DONE کلیک کنید. پس از کلیک روی گزینه DONE دارایی شما در بخش MARKET لیست خواهد شد. 

  سخن پایانی

  با توجه به داغ شدن بحث بازی های بلاک چینی به خصوص بازی های غیرمتمرکز تصمیم گرفتیم در یک مقاله به معرفی بازی مگا کریپتو پلیس بپردازیم که یکی از محبوب ترین بازی های بلاک چین است و پلتفرم قدرتمند Opensea (اوپن سی) با آن همکاری کرده است. آموزش بازی MegaCryptoPolis و مواردی مانند معرفی انواع ساختمان های موجود در بازی، نحوه ساخت ساختمان ها و خرید مصالح مورد نیاز، تأمین نیروی مورد و همچنین معرفی سطح ها و توانایی های تمام آیتم های موجود در بازی از جمله ساختمان ها و شهروندان چیزهایی هستند که می توانند به شما کمک کنند نتایج بهتری را در بازی به دست آورید. با مطالعه مطالب گفته شده و شروع به بازی می توانید از بازی لذت ببرید و در کنار آن تجربه کسب درآمد از یک بازی در متاورس را نیز تجربه کنید.

  پرسش های متداول 

  ۱- آیا بازی مگا کریپتو پلیس رایگان است؟

  خیر، شما برای بازی در پلتفرم MegaCryptoPolis باید با توجه به نوع شبکه ای که انتخاب می کنید، هزینه هایی برای خرید زمین، مصالح، اتومبیل و… پرداخت کنید.

  ۲- بازی مگا کریپتو پلیس روی چه شبکه ای اجرا شده است؟

  بازی مگا کریپتو پلیس روی دو شبکه اتریوم و ترون راه اندازی شده است. 

  ۳- نحوه بازی در MegaCryptoPolis چگونه است؟

  کاربران در بازی مگا کریپتو پلیس باید با خرید زمین و فعالیت در آن به توسعه شهر و محیط اطراف خود بپردازند.

  ۴- چگونه می توان آیتم های مختلف را در بازی مگا کریپتو پلیس به فروش رساند؟

  با رفتن به بخش مارکت و همچنین استفاده از پلتفرم های خارجی مانند اوپن سی (OpenSea) می توان آیتم های مختلف را که در بازی کسب کرده اید، به فروش برسانید.