بهترین ارز های دیجیتال حوزه ورزش (Sports) کدام ارزهای هستند؟

رمزارز ها هرروز به عرصه های گوناگونی وارد می شوند و امکانات جدیدی را در اختیار افراد قرار می دهند. ورزش یکی از آن عرصه هایی است که میلیون ها طرفدار در سراسر جهان دارد. طرفدارانی که برای ابراز علاقه به باشگاه محبوب خود و تعامل با آن، حاضرند روش های مختلف را امتحان کنند. پلتفرم سوشیوز(Socios)  یک پلتفرم بلاک چینی است که سعی دارد این تعامل را بین باشگاه ها و هواداران آن برقرار کند. توکن چیلیز  (Chiliz) نیز رم ارز پایه ی این پلتفرم است و به عنوان مهم ترین ارز دیجیتال Sports شناخته می شود. گروه های ورزشی که در سوشیوز عضو می شوند، می توانند توکن هواداری خود را راه اندازی و به هواداران معرفی کنند. در ادامه، بهترین ارز های دیجیتال حوزه ورزش  (Sports) یا توکن های هواداری معرفی خواهند شد.

فهرست []

  توکن چیلیز (Chiliz) چیست؟

  اولین توکن هواداری در بازار ارز های دیجیتال ورزش (sports)، رمزارزی به نام چیلیز (Chiliz) است؛ این رمزارز با نماد اختصاری CHZ در سال 2012 تأسیس شد و انقلابی در حوزه ی تعامل ورزش و کریپتو به وجود آورد. توکن چیلیز در بستر بلاک چین اتریوم (ERC20) و بایننس اسمارت چین (BSC) فعالیت می کند و با سایر توکن های هواداری در تعامل است. سازندگان چیلیز با هدف برقراری ارتباط مؤثر بین باشگاه های ورزشی و طرفداران آن ها، پلتفرم سوشیوز (Socios) را طراحی کردند. چیلیز رمزارز پایه ی این پلتفرم است و مبادلات توکن ها در آن با ارز چیلیز صورت می گیرد.

  چیلیز (ChiliZ) چگونه کار می کند؟

  هواداران ابتدا با داشتن سکه های چیلیز که نشان هواداری است، می توانند توکن هواداری تیم خود را از سوشیوز دریافت کنند و فعالیت های مختلفی انجام بدهند. اکوسیستم چیلیز شامل دو بخش اصلی است:

  • پلتفرم سوشیوز

  سوشیوز یک پلتفرم برای مدیریت جامعه ی هواداران است و این فرصت را در اختیار هوادارن قرار می دهد که با داشتن توکن تیم محبوب خود، در تصمیمات باشگاه نقش داشته باشند. علاوه بر آن نیز امتیازات و تجربیات منحصربه فرد دیگری نصیب آن ها می شود. این پلتفرم در سال 2019 لانچ شد و به صورت اپلیکیشن روی اندروید و ios وجود دارد؛ همچنین، وبسایت آن با آدرس www.socios.com  در حال فعالیت است.

  • صرافی چیلیز (ChiliZ)

  هواداران با استفاده از ارز CHZ در صرافی چیلیز (chiliz.net)، می توانند توکن های هواداری باشگاه ها را خرید و فروش کنند. ارز دیجیتال چیلیز را باید از صرافی های ارز دیجیتال خریداری کرده و وارد کیف پول خود در این پلتفرم کنید. بسیاری از توکن های هواداری در صرافی های دیگر هم ارائه می شوند. هرچه هواداران باشگاه ها توکن های بیش تری خریداری کنند، ارزش آن توکن در صرافی های ارز دیجیتال بالاتر می رود.

  توکن هواداری (fan token) چیست؟

  توکن های هواداری، رمزارز هایی هستند که در بستر بلاکچین ساخته شده اند. سوشیوز (Socios) پلتفرمی است که افراد با عضویت در آن می توانند توکن هواداری تیم خود را دریافت کنند. این توکن ها نشان هواداری افراد است و قابلیت دسترسی به خدمات باشگاه را در اختیار آن ها قرار می دهد. این خدمات می تواند شامل شرکت در نظرسنجی های مربوط به تصمیمات باشگاه و یا دریافت جایزه و فروش انحصاری اقلام باشگاه باشد.

  توکن هواداری چگونه کار می کند؟

  سیستم هواداری در این پروژه به صورتی است که طرفداران باشگاه ها برای به دست آوردن قدرت رأی گیری در تصمیمات اساسی تیم موردعلاقه ی خود، توکن های هواداری را می خرند. باشگاه ها و تیم های ورزشی که به جامعه ی Socios می پیوندند، فرصت استفاده از خدمات بسیاری را در اختیار هواداران خود قرار می دهند. برای مثال، هواداران می توانند در رأی گیری های مربوط به باشگاه مانند انتخاب بهترین بازیکن، تغییر پیراهن تیم، پیش بینی نتیجه ی بازی، انتخاب مکان بازی های دوستانه و دیگر نظرسنجی ها شرکت کنند و یا بلیط های بازی ها را بخرند.

  بهترین توکن های هواداری (بهترین ارز های دیجیتال حوزه ورزش)

  در دنیای فوتبال، تیم های باشگاهی پرطرفدار یوونتوس، بارسلونا، پاری سن ژرمن، منچسترسیتی، آاس رم، آث میلان، گالاتاسرای، پورتو، اینترمیلان و اتلتیکومادرید ازجمله تیم هایی هستند که توکن هواداری مخصوص خود را دارند. در ادامه، تعدادی از بهترین ارز های دیجیتال حوزه ورزش را معرفی خواهیم کرد.

  ۱- توکن هواداری پاری سن ژرمن  (PSG Fan Token)

  توکن PSG یک رمزارز نگاری شده، مخصوص باشگاه فوتبال پاری سن ژرمن است. پلتفرم  Socios، این توکن را در سال 2020 راه اندازی و به طرفدارن پی اس جی معرفی کرده است. هواداران می توانند از صرافی این شبکه، با خرید ارز دیجیتالchiliz ، توکن هواداری را از طریق پلتفرم سوشیوز دریافت کنند. جالب است بدانید، زمانی که لیونل مسی به تیم پاری سن ژرمن پیوست، قیمت ارز پی اس جی به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرد و اکنون در رده ی بالایی قرار دارد؛ حتی این بازیکن بخشی از دستمزد خود را از طریق توکن PSG$ دریافت می کند.

  ۲- توکن هواداری منچسترسیتی (Manchester City Fan Token)

  توکن هواداری باشگاه منچسترسیتی اولین بار در مارس 2021 با علامت اختصاری $CITY عرضه شد. این توکن روی بسترBCS  (بایننس اسمارت چین) و به صورت رمزارز BEP-20 ایجاد شده است. بنابراین، کیف پول هایی که روی این شبکه پشتیبانی می شوند، برای ذخیره ی ارز دیجیتال سیتی، مورد استفاده قرار می گیرند. باشگاه منچسترسیتی علاوه بر عضویت در جامعه ی سوسیوس، با شرکت آنیموکا (Animoca) که ارائه دهنده ی بازی های بلاکچینی است، همکاری می کند.

  ۳- توکن هواداری بارسلونا (FC Barcelona Fan Token)

  توکن BAR جزء دَه توکن هواداری برتر به شمار می رود و پس از خروج مسی از بارسلونا در طی یک هفته، 14درصد رشد داشت. در زمان نگارش این مقاله، ارزش ارز دیجیتال بارسلونا ۳. ۸۳ دلار است و در جایگاه چهارم ارز های دیجیتال حوزه ورزش در کوین مارکت کپ قرار دارد. این رمز در شبکه ی اتریوم ایجاد شده و عرضه ی کل آن برابر با چهلمیلیون توکن BAR$ است.

  ۴- توکن هواداری پورتو  (FC Porto Fan Token)

  باشگاه پرتغالی پورتو، از تیم های پرطرفدار فوتبال است که توکن طرفداری آن نیز در لیست بهترین رمزارز های ورزشی قرار دارد. این رمزارز روی شبکه ی بایننس اسمارت چین ساخته شده و یک توکن استاندارد BEP-20 است. فن توکن اف سی پورتو با نماد  PORTO، در صرافی چیلیز و پلتفرم سوسیوس با استفاده از CHZ$ قابل خریداری است؛ علاوه بر آن، هواداران می توانند آن را از طریق صرافی های دیگری خرید و فروش کنند.

  ۵- توکن هواداری آث میلان (AC Milan Fan Token)

  باشگاه ایتالیایی آث میلان نیز در پلتفرم socios.com عضویت دارد تا حق رأی را در اختیار هواداران خود قرار دهد. طرفداران تیم نیز با خرید توکن  ACM$، ارزش این رمزارز را بالا برده اند و اکنون در میان بهترین ارز های دیجیتال فوتبالی قرار دارد. حداکثر عرضه ی توکن میلان در دسترس نیست و عرضه ی گردش این ارز حدود دومیلیون توکن ACM است. در حال حاضر، بایننس به عنوان فعال ترین صرافی ارائه دهنده ی این رمزارز شناخته می شود و سهم 37درصدی در معامله دارد. توکن طرفداران میلان نیز یک رمزارز استاندارد ERC20 است و روی بلاک چین اتریوم طراحی شده است.

  ۶- توکن هواداران گالاتاسرای (Galatasaray Fan Token)

  ارائه ی توکن GAL به هواداران تیم فوتبال گالاتاسرای، به معنای این است که طرفداران تا حدودی می توانند در تصمیمات باشگاه نقش داشته باشند. آن ها می توانند با باشگاه در ارتباط باشند و با خرید این توکن ها، علاقه ی خود را به تیم ابراز کنند. هر چقدر توکن های بیش تری خریداری شود، رتبه ی این رمزارز بالاتر خواهد رفت. در زمان نگارش مقاله، ارز دیجیتال GAL، از نظر رتبه بندی هفتمین رمزارز sports در کوین مارکت کپ است. توکن هواداران گالاتاسرای حداکثر دَهمیلیون عرضه ی کل دارد.

  ۷- توکن هواداری اینتر میلان  (Inter Milan Token)

  اینتر میلان یکی از باشگاه های فوتبال محبوب ایتالیایی است که طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد. این تیم توکن مخصوص خود را در سال 2021 راه اندازی کرده و در اکتبر همان سال، به بیش ترین قیمت خود، یعنی 13.21 دلار رسیده است. اکنون در ژولای 2022، ارزش توکن های INTER برابر با 2.58 دلار آمریکا است. در کل، بیست میلیون سکه ی اینتر عرضه می شود و در دسترس هواداران قرار می گیرد.

  ۸- توکن هواداری اتلتیکو مادرید (Atletico De Madrid Fan Token)

  ارز دیجیتال ATM معاملات خود را با 4.86 دلار آمریکا در تاریخ 22 ژوئن 2020 آغاز کرد. تیم اتلتیکو مادرید جزء پیشگامان راه اندازی توکن هواداران به شمار می رود. توکن ATM$ در زنجیره ی خود دارای دهمیلیون توکن است که در حال حاضر حدود دومیلیون آن در گردش است. این رمزارز روی بلاک چین بایننس اسمارت چین فعالیت می کند و بلاک چین اختصاصی خود را ندارد.

  ۹- توکن هواداری آس رم (As Roma Fan Token)

  توکن ASR اولین بار در ژوئن 2022 شروع به کار کرد و به  4.22دلار معامله شد. این ارز، یک توکن استاندارد براساس  ERC 20 و مبتنی بر شبکه ی اتریوم است. تعداد کل توکن های ASR موجود برابر دهمیلیون سکه است.

  ۱۰- توکن هواداری یوونتوس (Juventus Fan Token)

  یوونتوس اولین تیم فوتبالی است که به جامعه ی سوشیوز ملحق شده و در سال ۲۰۱۹ توکن هواداری خود را با علامت اختصاری JUV ایجاد کرده است. کل عرضه ی این رمزارز شامل بیستمیلیون توکن هواداری می شود که از این مقدار، 1,315,932.00 JUV$ در گردش است. این ارز در شبکه ی اتریوم ایجاد شده است و کیف پول هایی مانند تراست والت و متامسک از آن پشتیبانی می کنند.

  چه چیزی توکن هواداری را از سایر رمزارز ها متمایز می کند؟

  اولین پلتفرم بلاکچینی که به حوزه ی ورزش پرداخته است، سوشیوز می باشد. افراد می توانند به وسیله ی آن از یک هوادار معمولی به یک هوادار فعال تبدیل شوند. توکن های هواداری، واسطه ی این تعامل هستند که دارای ویژگی هایی هستند:

  معامله ی برد_برد

  تمام سازمان های ورزشی و باشگاه هایی که در ایجاد این اکوسیستم نقش دارند، بخشی از درآمد حاصل از هزینه ی کاربر را دریافت می کنند. بنابراین، گروه های کوچک و بزرگ ورزشی فرصت دارند تا برای خود هوادار جذب کنند. این تعاملی که به واسطه ی توکن هواداری بین طرفداران ورزش و تشکل های ورزشی ایجاد می شود، آن ها را از دیگر ارز های دیجیتال متمایز می کند. از طرفی، هوادارانی که این توکن ها را می خرند، از امتیازات، خدمات و حقوقی برخوردار می شوند که هواداران معمولی ندارند.

  نوسانات خارج از روند بازار

  ورزش ها پر از رویدادهایی هستند که طرفداران را درگیر خود می کند. برد و باخت ها، خرید و فروش بازیکنان، ورود سرمربی جدید و… ازجمله رویداد هایی هستند که ارزش توکن های هواداری را تحت تأثیر قرار می دهند. درنتیجه ، نوساناتی که در این توکن ها ایجاد می شود، با روند نوسانات بازار سایر ارز ها تفاوت دارد. هرچه تعداد توکن هایی که طرفداران می خرند بیش تر شود، ارزش آن بالاتر می رود.

  توکن های قابل تعویض

  توکن های هواداری بر خلاف NFT ها، قابل تعویض هستند؛ یعنی، آن ها را می توان با خدمات ویژه، کالا های انحصاری باشگاه، ارز های دیجیتال دیگر و پول مبادله کرد. برخی طرفداران از این توکن ها به صورت کلکسیون نگهداری می کنند که جنبه ی معنوی دارد؛ برخی نیز روی آن ها سرمایه گذاری می کنند.

  خرید توکن هواداری

  بهترین ارز های دیجیتال Sports یا توکن های هواداری معروف، در صرافی چیلیز و سایر صرافی های متمرکز موجود هستند. برای اینکه بتوانید از طریق پلتفرم Socios.com و صرافی چیلیز  (chiliz.net) این توکن ها را دریافت کنید، ابتدا باید ارز دیجیتال چیلیز را در صرافی هایی مانند بایننس خریداری کنید. ارز های دیجیتال حوزه ورزش که چندان معروف نیستند، می توانند در صرافی های غیرمتمرکزی مانند پنکیک سواپ خرید و فروش شوند.

  کیف پول های توکن هواداری

  ازآنجایی که رمزارز های هواداری مبتنی بر شبکه ی اتریوم و بایننس اسمارت چین هستند و بر پایه ی 20_ERC  و BEP-20 ساخته شده اند، برای ذخیره ی آن ها باید از کیف پول هایی استفاده شود که با این شبکه ها سازگار باشد؛ ازجمله کیف پول های توکن هواداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  ۱- کیف پول متانسک؛

  ۲- کیف پول کوینومی؛

  ۳- کیف پول تراست؛

  ۴- کیف پول سخت افراری لجر؛

  ۵- کیف پول اتمیک.

  معرفی صرافی های خرید و فروش ارزهای دیجیتال حوزه ورزش (Sports)

  صرافی چیلیز، اولین صرافی خرید و فروش شناخته شده در زمینه ی توکن های هواداری است. صرافی های دیگری انواع توکن های هواداری باشگاه های مختلف را ارائه می دهند که مهم ترین آن ها عبارت هستند از:

  ۱- صرافی بایننس (Binance

  ۲- صرافی کوین بیس (Coinbase Pro

  ۳- صرافی هوبی (Huobi Global

  ۴- صرافی Bithumb؛

  ۵- صرافی کوکوین (Kucoin

  ۶- صرافی بای بیت (Bybit).

  نتیجه گیری

  در این مقاله، بهترین ارز های دیجیتال حوزه ورزش معرفی شده اند. ارز های دیجیتال حوزه ورزش، توکن های هواداریی هستند که هواداران از طریق آن، خدمات و کالا های باشگاه محبوب خود را خریداری می کنند. اولین توکن هواداری طراحی شده، چیلیز نام دارد که رمزارز پایه ی پلتفرم سوشیوز است که از توکن های سایر باشگاه ها نیز پشتیبانی می کند.

  ارز دیجیتال چیلیز و سایر توکن های هواداری را می توان در صرافی های ارز دیجیتال خریداری کرد. علاقه مندان با استفاده از این رمزارز ها می توانند عضو باشگاه هواداری تیم محبوب خود شوند و در فعالیت هایی مانند رأی گیری های مربوط به باشگاه شرکت کنند.

  پرسش های متداول

  ۱- توکن هواداری چیلیز (chiliz) چیست؟

  ارز دیجیتال چیلیز اولین رمزارزی است که با هدف جذب طرفداران ورزشی طراحی شد. وب سایت  Socios.com، این رمزارز پایه را روی بلاک چین ایجاد کرده است. باشگاه های ورزشی می توانند در این وبسایت عضو شوند و توکن هواداری خود را بسازند. طرفداران این باشگاه ها می توانند در آن ثبت نام کرده و توکن چیلیز را در کیف پول حساب کاربری خود ذخیره کنند. هواداران با داشتن این توکن ها، امتیازاتی در استفاده از خدمات ارائه شده توسط باشگاه به دست آورند.

  ۲- کدام تیم های فوتبال ارز دیجیتال دارند؟

  تیم های بزرگی ازجمله منچسترسیتی، آث میلان، بارسلونا، گالاتاسرای، پورتو، یوونتوس، اتلتیکومادرید، اینترمیلان، آاس رم و پاری سن ژرمن، دارای توکن هواداری هستند.

  ۳- توکن طرفداری باشگاه ها را چگونه تهیه کنیم؟

  می توانید از طریق پلتفرم یا وبسایت socios.com توکن های هواداری را به دست آورید. صرافی های ارز دیجیتال نیز رمزارز چیلیز و توکن باشگاه های فوتبال را ارائه می دهند.