صنعت بلاک چین با سرعت بالایی رونق می گیرد. دفتر توزیع شده (منظور بلاک چین) نه تنها در تجارت، بلکه در صنعت سرگرمی بر زمینه های مختلف تأثیر گذاشته است. صدها پروژه برای جلب توجه کاربر و همچنین برای برتری نسبت به رقبا رقابت می کنند. آنها راه حل های نوآورانه و ایده های جدیدی را برای استفاده در جامعه ارزهای دیجیتال ارائه می دهند. با دانستن این موضوعات، چیلیز (Chiliz) قطعاً یکی از جالب ترین پروژه ها در این زمینه است.

فهرست []

  هر ارز دیجیتال مورد استفاده متفاوتی دارد و هرکدامشان در تلاشند مخاطبان خاصی را برای دیجیتالی کردن آن جامعه هدف قرار دهند. به همین ترتیب، چیلیز (CHZ) یک ارز دیجیتال مبتنی پر طرفداری است که شامل تعامل طرفداران ورزش در بلاک چین چیلیز می شود.

  در بستر Socios.com، این ارز به عنوان یک ارز دیجیتال بومی مورد استفاده قرار می گیرد که در آن ورزش دوستان می توانند توکن های طرفداری تیم های خود را با استفاده از کوین چیلیز خریداری کنند.

  در این مقاله، ما در مورد مشارکت پلتفرم Socios، و کار آن در زمینه هوادارای ورزشی بحث خواهیم کرد، و تمایلات جدید توکن سازی در ورزش های معمولی و ورزش های الکترونیکی، و همچنین تاریخچه چیلیز و استراتژی کار آن را بررسی خواهیم کرد. پس بدون تلف کردن وقت بیایید ببینیم چیلیز چگونه از بقیه ارزهای دیجیتال خودش را متمایز می کند.

  معرفی ارز دیجیتال چیلیز (CHZ)

  چیلیز یک ارز دیجیتال برای رویدادها و مکان های ورزشی است. علاوه بر آن یک کوین منحصر به فرد برای رای گیری در سایت طرفداران به آدرس Socios.com می باشد.

  این بستر به علاقه مندان به ورزش های سنتی و ورزش های الکترونیکی این امکان را می دهد تا لیست باشگاه ها، مسابقات یا مسابقات فردی مورد علاقه خودشان را مدیریت کنند.

  اگرچه رسماً در سال 2019 راه اندازی شد، اما ایده ایجاد بستر Socios و زنجیره بلوک چیلیز در سال 2016 ارائه شد.

  چیلیز توسط الکساندر دریفوس تاسیس شد و امروز این شرکت از بیش از 75 متخصص تجارت از 25 کشور تشکیل شده است و به سرعت در حال گسترش است.

  چیلیز توکنی است که به منظور اجازه دادن به طرفداران برای حمایت از تیم های ورزشی مورد علاقه خود از طریق معاملات مبتنی بر بلاک چین طراحی شده است.

  این شرکت می خواهد تجربیات روزمره طرفداران را به خود جلب کند و در حال حاضر ابزارهای مبتنی بر بلاک چین را در اختیار برندهای ورزشی و سرگرمی قرار می دهد تا بتوانند به راحتی درآمد کسب کرده و با طرفداران و مشتریانشان تعامل داشته باشند.

  در یک توییت توسط تیم شرکت، آنها گفتند که “ما این کار را با ایجاد یک لایه خدمات مقیاس پذیر در بالای بلاک چین اثبات اقتدار خود (زنجیره چیلیز) انجام می دهیم”.

  علاوه بر اینها، چیلیز برای توکن کردن رویدادهای ورزشی یا هر نوع رویداد سرگرمی مناسب است. این یک فناوری دفتر توزیع شده است که برای کاربران عادی راه حل ارائه می دهد. به همین دلیل، بستر Socios.com برای تعامل فعال طرفداران با بازیکنان و تیم های مورد علاقه شان ایجاد شده است.

  سود اصلی این دارایی این است که طرفداران می توانند برای آن دسته از شرکت هایی که در Socios.com حضور دارند رای دهند و به تصمیم گیری کمک کنند.

  بنابراین، ارز CHZ به عنوان نوعی “سوخت” برای عملکرد این سیستم است.

  پلتفرم چیلیز در حال حاضر با ده ها باشگاه همکاری می کند، که از جمله مشهورترین آنها یوونتوس و پاری سن ژرمن است.

  ویژگی های چیلیز

  چیلیز یک مشکل مهم در صنعت سنتی مدرن و صنعت ورزش الکترونیکی – که همان عدم توانایی هواداران در تأثیرگذاری بر زندگی یک تیم یا باشگاه است – را حل می کند.

  در واقع در حال حاضر، مردم فقط مسابقات را تماشا می کنند و فعالیت های سازمان را دنبال می کنند. حداکثر کاری که آنها می توانند انجام دهند، حمایت مالی از سازمان و باشگاه (از طریق خرید بلیط – بلیط فصلی – کالا و غیره) یا با روش های دیگر است.

  Socios حق رای برای هر یک از علاقه مندان به ورزش را به دستش می دهد. این باعث می شود طرفداران یک باشگاه (به عنوان مثال، پاری سن ژرمن یا همان یوونتوس) به تصمیمات مهم رای دهند.

  بلاک چین نتایج کاملا عادلانه ای را ارائه می دهد. در رشته های ورزشی الکترونیکی نیز همین موضوع صادق است.

  ایده ای که توسط چلیز پیاده سازی شده است کاملاً جدید نیست. برخی از باشگاه های فوتبال هستند که به هواداران این فرصت را می دهند تا در پیشرفت تیمشان تأثیر بگذارند.

  در میان تیم های کمتر مشهور اغلب نمونه هایی وجود دارد که تیم عملاً در دست هواداران اداره می شوند.

  وقتی نوبت به صحبت درباره توسعه دهندگان می رسد، باید بگوییم این شرکت متعلق به گروه Maltese Mediarex است که بیش از 15 سال در بازار جهانی سابقه فعالیت دارد.

  با اینکه تقریبا 2 سال از عمرش می گذرد، چلیز موفق شده است با بسیاری از باشگاه های لیگ های برتر اروپا همکاری کند.

  علاوه بر این، یکی از بزرگترین صرافی های ارزهای دیجیتال یعنی بایننس به طور مستقیم در این پروژه سرمایه گذاری کرده است.

  Socios.com چگونه کار می کند؟

  صدها سال است که طرفداران ورزش از تیم های مورد علاقه خود حمایت می کنند و این یک چرخه پایان ناپذیر است.  یک تیم نمی تواند بدون حمایت طرفداران خود زنده بماند.

  در گذشته، شرکت کنندگان با تشویق ورزشکاران مورد علاقه خود در زمین بازی، از تیم خود حمایت می کردند.

  برخی از باشگاه های ورزشی حتی شروع به ارائه بسترهایی برای طرفداران خود کردند که آنها می توانستند شرکت کنند و به بازیکنان مورد علاقه خود رای دهند.

  این تیم ها را قادر به ایجاد تعامل در سطح گسترده تری کرد. با این وجود، هیچ توانایی متدولوژیکی برای اتصال میلیون ها نفر در سراسر جهان وجود نداشت و بسیار دشوار بود که ایده های هر حامی را بپذیریم و در روند تصمیم گیری، با خیال راحت و شفاف از هر طرفدار مشتاق استقبال کنیم.

  حال بیایید در مورد تعامل بین تیم های ورزشی و هواداران صحبت کنیم. به نظر می رسد چیزی شبیه به این است:

  • این باشگاه لیستی از حوزه هایی را تعیین می کند که هواداران در آنها تصمیم های حیاتی می گیرند. به عبارت دیگر، بخشی از اختیارات به افراد عادی منتقل می شود.
  • سکوی com تعدادی توکن طرفداری ایجاد می کند.
  • هواداران این دارایی ها را خریداری می کنند و در سایت Socios رأی می دهند. هرچه یک نفر توکن طرفداری بیشتری داشته باشد، نظر وی وزن بیشتری در رای گیری دارد.

  نگاهی بر ساز و کار دقیق Socios.com

  هر یک از شرکت کنندگان در این بستر با تعداد از پیش تعیین شده ای از توکن های طرفداری شروع می کند. همچنین از شرکت کنندگان دعوت می شود ارز دیجیتال CHZ را در قبال توکن های طرفداری با نرخ مشخصی مبادله کرده و در رأی گیری شرکت کنند.

  همچنین یک سازوکار محافظت داخلی در برابر انحصار وجود دارد. کاربر نمی تواند توکن های طرفداری را به صورت انبوه خریداری کند. بنابراین، نه افراد و نه سازمان ها نمی توانند از طریق Socios.com کنترل کاملی بر تیم داشته باشند.

  حتی یک توکن طرفداری در این بستر امکان دسترسی به بازار را برای دارنده اش فراهم می کند.

  به زبان ساده، یک دارنده توکن طرفداری می تواند با ارائه دارایی برای فروش حق رای خودش، از فروش حق رأی سود ببرد.

  اما در اینجا توسعه دهندگان به اصل بازارهای مالی سنتی متوسل شدند. خریداران بالقوه فقط توکن های طرفداری با حداقل مقدار را می بینند.

  بالاترین پیشنهاد بعدی فقط در صورت خرید تمام دارایی های آن سطح در دسترس خواهد بود.

  در اینجا یک مثال ساده برایتان می آوریم تا بهتر متوجه شوید: فرض کنید 100 توکن طرفداری برای فروش به قیمت های 60 CHZ، ، 30 CHZ و 10 CHZ قرار داده شده است. مشارکت کنندگان در ابتدا پیشنهاد 10 CHZ را می بینند.

  به محض اینکه نقدینگی توکن در این قیمت کامل شد، پیشنهاد 30 CHZ به مشارکت کنندگان نمایش داده می شود، و به همین روال برای قیمت های بالاتر.

  این پروژه از 2 نوع دفتر توزیع شده استفاده می کند:

  1. شبکه اتریوم. این شبکه برای ذخیره داده ها در مورد تراکنش های مربوط به ارز CHZ استفاده می شود.
  2. بلاک چین کمکی برای Socios.com این بلاک چین شامل سوابق نتایج رای گیری و معاملات مربوط به توکن های طرفداری است.

  Socios.com برای خرید یا فروش توکن های طرفداری در بازار هزینه کارمزد کمی دریافت می کند. با این حال، رأی گیری در مورد موضوعات خاص برای همه رایگان است.

  مزیت های چیلیز

  حال بیایید در مورد مزایای پلت فرم چیلیز صحبت کنیم:

  1 – اطلاعات کاملاً معتبر و معاملات شفاف.

  این پروژه توسط یک شرکت معتبر ثبت شده در اتحادیه اروپا پشتیبانی می شود و با بانک های اروپایی همکاری می کند. علاوه بر این، نظارت بر فعالیت های آن به طور کامل انجام می شود. بنابراین، اطلاعات موجود در حساب ها کاملاً تأیید شده و در دسترس عموم است.

  این شفافیت عملیاتی و اعتماد جامعه است که در بازار ICO اهمیت دارد.

  2 – نفوذ در بازار.

  همکاری چیلیز با بسیاری از سازمان برایش خوب تمام شده است. بنابراین، این شرکت چندین مشارکت استراتژیک را در ورزش های سنتی و ورزش های الکترونیکی و همچنین در بسیاری از مناطق ایجاد کرده است.

  این پروژه توسط دولت مالت، Playtech (ارائه دهنده بزرگ جهانی خدمات بازی های آنلاین)، شخصیت های مشهور در صنعت ورزش های الکترونیکی و بزرگ ترین نمایندگان بازاریابی دیجیتال در جنوب شرقی آسیا پشتیبانی می شود.

  چنین همکاری هایی پروژه را از نظر نفوذ در بازار جهانی ورزش های الکترونیکی تسهیل می بخشند.

  نقشه راه پروژه

  در مورد نقشه راه، از نظر فنی خدمات تقریباً کامل است. با این اوصاف، Socios.com اولین فصل فوتبال، ورزش های الکترونیکی و ورزش های رزمی مختلط را راه اندازی کرده و تعداد کاربران به تدریج در حال رشد است.

  برنامه های توسعه دهندگان شامل ارائه بسیاری از موارد جالب است. آنها قصد دارند تعداد کاربران پلت فرم را افزایش دهند. Socios نه تنها توسط تیم های مشهور، بلکه میان رده های قوی مانند Trabzonspor، Legia یا Young Boys نیز آن را قبول کرده و به آن پیوسته اند.

  علاوه بر این، ارز دیجیتال CHZ می تواند به یک وسیله مبادله تبدیل شود. به همین جهت کارهای موثری برای ادغام ارز با خدمات شخص ثالث در حال انجام است.

  اما اولین اقدامات جدی در حال حاضر برداشته شده است. همکاری با منچسترسیتی، اتلتیکو مادرید، یوونتوس و پاری سن ژرمن امید جامعه چیلیز را برای تحقق برنامه های توسعه دهندگان تقویت می کند. همانطور که می بینید، آنها هرگز از اشتیاق بی بهره نبودند و مشتاقان زیادی دارند.

  تیم توسعه چیلیز

  چیلیز توسط افرادی با سال ها تجربه ساخته شده است.

  آشنایی با شخصیت های اصلی تیم

  • الكساندر دریفوس مدیر ارشد اجرایی چیلیز و com است. پیش از این، این شخص در پروژه های بزرگی مانند Mediartis و Webcity کار کرده بود.
  • Thibaut Pelletier، مدیر ارشد فنی در چیلیز است. پیش از این، او به عنوان مهندس در شرکت های تحقیقاتی و صنعت بیگ دیتا کار کرده بود. او همچنین به عنوان مدیر ارشد فناوری در Chilipoker و Spread Research خدمت کرد. او همچنین در تیم های Bally Technologies و بازی های علمی رهبر تیم بود. او در سال 2018 به تیم چلیز پیوست.
  • ماکس رابینوویچ مدیر ارشد استراتژی در چیلیز است. او در طول حرفه خود، همچنین به عنوان مدیر خلاق در ComboApp و بازاریابی Lead در Freelance کار میکرد.
  • اما دیسکین مدیر روابط عمومی و روابط عمومی چیلیز است. پیش از این، او برای ITV (کانال تلویزیونی انگلیس) کار کرده بود، مدیر روابط عمومی در MTV بود، در گروه اجتماعی Camelot (اپراتور قرعه کشی ملی انگلستان) در زمینه مسائل اجتماعی کار میکرد، در زمینه روابط عمومی به فریلنسرها مشاوره می داد و همچنین مسئول شرکت iGaming بود.
  • مگنوس لیندر رئیس مشارکت ها و توسعه تجارت در چیلیز است. او بیش از 15 سال تجربه در بازاریابی دارد و از سال 2007 سمت های مدیریتی را عهده دار بوده است. وی همچنین مدیر بازاریابی در باشگاه هاکی روی یخ AIK ISHockey AB و اتحادیه باشگاه های فوتبال حرفه ای در سوئد بود.
  • Fiobian Manicolo مدیر ارشد مالی در چیلیز است. پیش از این، او به عنوان حسابرس در KPMG International و مدیر ارشد مالی در Chilipoker کار کرده بود. وی در سال 2012 به چیلیز پیوست.
  • جید کرایکشانک مدیر ارشد منابع انسانی در چلیز است. او همچنین مسئول جذب کارمندان Pentasia و Betting Connections بود و رئیس فروش Yellow Brick Investments (شرکت سرمایه گذاری) بود.

  چیلیز در صرافی ها

  کوین دیجیتال چیلیز (CHZ) اکنون حدود 0. 8 دلار ارزش دارد. حجم معاملات روزانه از 1 میلیارد دلار فراتر رفته است. طبق وبسایت Coinmarketcap، این توکن جزو 40 توکن برتر بازار است.

  این شرکت در سال 2018 بیش از 66 میلیون دلار از طریق سرمایه گذاری خصوصی برای توسعه پلترفرمش جمع آوری کرده است.

  میزان کل عرضه چیلیز 8.8 میلیارد کوین است، به این معنی که هرچه کاربران بیشتری در این پلتفرم حضور داشته باشند ارزش هر CHZ دو برابر خواهد شد.

  در حال حاضر، این شرکت در حال کار با حجم بازار حدود 1.4 میلیارد دلار و یک حجم نقدینگی در گردشی معادل با تقریبا 5.4 میلیارد کوین CHZ است.

  هنگامی که CHZ در ژوئیه 2019 راه اندازی شد، ارزش آن بسیار پایین بود (0.016 دلار) و قیمت تا زمانی که یوونتوس به این پلتفرم پیوست، هیچ هیاهویی ایجاد نکرد. اما امروز، قیمت چیلز بیش از 0.80 دلار است و انتظار داریم که این ارزش خیلی زود به 1 دلار برسد.

  به تازگی، تیم های فوتبال مانند آث میلان، فورتونا سیتارد، یانگ بویز، آپولون لیماسول، ترابزون اسپور، سین-ترویدنس، نوارا با Socios دست در دست هم داده اند و دارند پایگاه طرفداران خود را راه اندازی می کنند.

  این بدان معناست که این پلت فرم در مرحله رشد است و مملو از میلیون ها ورزش دوست در سراسر جهان خواهد شد. بنابراین اگر هنوز در حال هودل کردن (اصطلاح معامله گران برای کسانی که بلند مدت سرمایه گذاری می کنند) هستید و از خود می پرسید چه زمان مناسب برای فروش است، جواب آن: ممکن است به این زودی ها نباشد!

  چشم انداز پروژه

  توسعه دهندگان این پروژه ادعا می كنند كه این فرصت را برای همه باشگاه های ورزشی فراهم می كنند تا اقتصاد جدیدی را ایجاد كنند و از طریق آن درآمدزایی كنند و همزمان روابط خود را با هواداران بهبود بخشند. و البته که نمی توان با این حقایق موافقت نکرد.

  علاوه بر این، این شرکت به جای ICO معمولی، پیشنهاد به اصطلاح Fan Token یا همان توکن طرفداری را برگزار کرد. این یک حرکت کاملاً مهم و متمایز کننده است است که باعث برجسته شدن این پروژه از رقبای خود شد.

  هم چنین لازم به ذکر است که برخی از باشگاه ها طرفدارانی بیش از جمعیت برخی از کشورهای اروپایی دارند و جوامع بین المللی تمام قاره ها را تحت پوشش خود دارند (از قاره های دیگر نیر طرفدار دارند). بنابراین، پایگاه های طرفداری مثل Socio می توانند مکانی ایده آل برای ایجاد ابزاهای جدید اندازه گیری ارزش و مبادله دارایی باشند.

  تعامل با طرفداران ورزشی نیز می تواند فروش را افزایش دهد. چنین تعاملی می تواند کاملاً برای همه طرفها مفید باشد.

  بنابراین، برای کوین CHZ، باشگاه های ورزشی پایگاه های طرفداری زیادی را با میلیون ها مشتری بالقوه ارائه می دهند که به هیچ وجه به غیر از این راه نمی توانستند جذب شوند.

  از کجا می توانم چیلیز بخرم؟

  CHZ در بیشتر صرافی های اصلی، به ویژه بایننس موجود است، اما هنوزدر نسخه آمریکایی بایننس (نسخه ای از بایننس که صرفا برای معملات در آمریکا و توسط شهروندان آمریکا می باشد) عرضه نشده است و هم چنین در کوین بیس نیز در دسترس نیست. این می تواند به معنای افزایش مجدد قیمت آن هنگام ورود به این صرافی ها باشد.

  نتیجه گیری

  حالا بیایید صحبت هایمان را خلاصه کنیم. اگرچه پروژه چیلیز بی نظیر نیست، اما قطعاً شایسته توجه جامعه است.

  توسعه دهندگان یک مشکل ساده و اضطراری را انتخاب کردند و خوشبختانه توانستند برای این مشکل یک راه حل واقعاً مفید ارائه کنند. بنابراین، این یک امتیاز بزرگ برای آنها است.

  علاوه بر این، ارزهای دیجیتال و پلتفرم Socios از همکاری های ذکر شده قبلی با باشگاه های برتر مانند منچسترسیتی، یوونتوس و پاری سن ژرمن بهره مند می شوند. علاوه بر این ها، این شرکت صرفاً به پیشنهاد خصوصی توکن ها متوسل شد و بودجه مورد نیاز برای ایجاد یک پروژه ارز دیجیتال تمام عیار را جمع آوری کرد.

  اما خطراتی نیز وجود دارد. این احتمال وجود دارد که برخی از تیم های مشهور تمایل به حضور در Socios را نداشته باشند.

  علاوه بر این، هنوز مشخص نیست که طرفداران چگونه غیر از احتکار کردن و قماربازی با کوین ها، می توانند از مشارکت خود درآمد کسب کنند.

  اما با توجه به علاقه ثابت مردم به فوتبال و همچنین علاقه روزافزون مردم به ورزش های الکترونیکی و ارزهای دیجیتال، با اطمینان می توانیم از چشم اندازهای قابل توجه چیلیز صحبت کنیم. به هر حال، جوهره ی همه این عوامل می تواند پروژه را به همراه غول های بازار ارزهای دیجیتال به جریان اصلی بازار وارد کند.