ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار شروع ترید در فارکس از صفرِ صفر

کد بورسی من چیست و چه کاربردی دارد؟

کد بورسی من چیست؟

ورود به بازار سرمایه و دریافت کد بورسی یکی از دغدغه‌هایی است که در چند وقت اخیر ذهن بسیاری از افراد جامعه را به خود مشغول نموده است. ورود به این بازار چه رازهایی دارد و چگونه می‌توان به عنوان یک معامله‌گر اقدام به خرید و فروش سهام در این بازار نمود؟ برای پاسخ به این سؤال‌ها و ابهامات کاربران بر آن شدیم تا در مقاله‌ حاضر روند ورود به بازار بورس و دریافت کد بورسی را به صورت کامل و جامع مرور نماییم.

کد بورسی من چه کاربردی دارد و آن  را از کجا باید بگیرم؟

کد بورسی من چیست؟

کد بورسی من در واقع به عنوان یک کد شناسایی منحصر به فرد صادر می‌شود که به وسیله‌ آن در پلتفرم بازار بورس ایران شناخته می‌شوید. از این پس هر گونه فعالیتی که از طریق این کد در سامانه‌های معاملاتی بازار بورس اتفاق بیفتد، به نام شما ثبت شده و مسئولیت مستقیم آن شما خواهید بود. اما برای گرفتن این کد چه کارهایی باید بکنیم؟ از طریق سازمان بورس ایران شرکت‌هایی که اصطلاحاً به آنها کارگزار بورس اطلاق می‌شود، به عنوان واسطه این مجوز را دارند تا برای هر فرد حقیقی و حقوقی کد بورسی صادر نمایند. هر فرد با مراجعه‌ حضوری به دفاتر این کارگزاری‌ها  و یا از طریق اینترنتی می‌تواند اقدام به دریافت کد بورسی خود کند. کارگزاری‌ها در واقع اتصال دهنده‌ هر فرد به بازار بورس هستند. اتفاقی که در همه‌ بازار بورس‌های جهان به همین روش در حال انجام است و هر کس برای خرید و فروش سهم هر شرکتی در جهان نیاز به یک واسطه به نام کارگزار دارد.

آیا می توانم از چند کارگزاری به صورت مجزا کد بورسی خودم را دریافت کنم؟

همانطور که بیان کردیم کد بورسی شما یک کد کاملاً منحصر به فرد برای هر شخص حقیقی و حقوقی است که فقط یک بار برای وی تعریف می شود. از این رو  شما در بازار بورس ایران همیشه با همان کد بورسی که برای بار اول دریافت کرده‌اید، شناخته می‌شوید. اما این امکان وجود دارد که معاملات خود را از یک کارگزار به کارگزار دیگری انتقال دهید.

کد بورسی من چیست؟

چگونه کد بورسی‌‌‌ام را دریافت کنم ؟

برای دریافت کد بورسی و ورود به بازار معاملات سهام در مرحله‌ اول شما باید یکی از کارگزاری های معتبر و مورد تائید سازمان بورس را انتخاب و روند دریافت کد بورسی خودتان آن‌ها را دنبال نمایید. برای این کار معمولاً در هر کارگزاری دو روش حضوری و غیر حضوری تعریف می شود که از طریق مراحل زیر می توانید عمل نمایید:

  • دریافت کد بورسی به روش حضوری

در این روش شما با مدارک شناسایی خود که در ادامه آن‌ها را بیان خواهیم کرد، بایستی در ساعات اداری به آدرس یکی از کارگزاری های سازمان بورس مراجعه نموده و با ارائه مدارک شناسایی و پر کردن فرم های مورد نیاز ثبت نام خود را انجام دهید. بعد از ثبت نام ۲ تا ۳ روز کاری بعد کارگزاری مورد نظر کد بورسی شما را صادر نموده و به شما اطلاع خواهد داد.

  • دریافت کد بورسی به روش غیرحضوری

در این روش هر فرد با مراجعه به آدرس سایت کارگزاری منتخب خود، مدارک شناسایی لازم را آپلود نماید. سپس نوبت به احراز هویت می رسد. معمولاً سه روش برای احراز هویت غیر حضوری دریافت کد بورسی وجود دارد:

  • استفاده از اپلیکیشن سیگنال
  • استفاده از اپلیکیشن آپ
  • استفاده از اپلیکیشن کارگزاری آشنا

آیا برای ورود به بازار سرمایه دریافت همین کد بورسی کفایت می‌نماید؟

سازمان بورس اوراق بهادار تهران برای مبارزه با پولشویی و مدیریت معاملات صورت گرفته در بازار بورس اقدام به طراحی یک سامانه با نام سجام نموده است. سجام مخفف سامانه‌ جامع اطلاعات مشتریان است که تمام کسانی که در بازار سرمایه فعال هستند و یا تازه برای دریافت کد بورسی مراجعه می‌نمایند، باید در آن ثبت نام کرده و کد سجام خود را نیز دریافت نمایند. مراحل دریافت این کد نیز از طریق کارگزاری و یا دفاتر پیشخوان دولت قابل انجام است.

آیا برای دریافت کد بورسی باید هزینه ای بپردازیم؟

دریافت کد بورسی و کد سجام در بسیاری از شرکت های کارگزاری رایگان می باشد. اگر برای دریافت این کد و احراز هویت به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایید، احتمالاً باید مبلغی حدود ۱۰۰۰۰ تومان برای آن هزینه نمایید. ولی شما می‌توانید کد بورسی را با مراجعه حضوری به دفاتر کارگزاری منتخب خود بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای دریافت کنید.

کد بورسی من چیست؟

سامانه‌ استعلام کد بورسی چیست؟

(کد بورسی خود را فراموش کرده اید و نمی دانید که چگونه دوباره آن را بازیابی نمایید؟) سامانه‌ استعلام کد بورسی در واقع سامانه‌ای است که خود سازمان بورس ایران آن را پایه گذاری نموده است تا روشی برای استعلام کد بورسی باشد. کسانی که کد بورسی خود را فراموش نموده‌اند می‌توانند با مراجعه به سایت این سامانه‌ و با وارد کردن اطلاعات شناسایی خود، کد بورسی خود را استعلام بگیرند.

آیا کد بورسی تاریخ انقضاء دارد؟

همانطور که بیان کردیم کد بورسی یک کد کاملاً منحصر به فرد و یکتا است که برای هر فرد یک بار صادر می شود. این کد برای همیشه معرف شما در بازار بورس ایران بوده و تاریخ انقضایی ندارد. در واقع شما نیازی به دریافت مجدد آن نداشته و هر چقدر هم از زمان صدور آن گذشته باشد، باز قابل استفاده خواهد بود.

کد بورسی من و کد آنلاین چه تفاوت هایی با هم دارند؟

کد بورسی، کد آنلاین و کد معاملاتی اصطلاحاتی هستند که احتمالاً آن‌ها را زیاد شنیده‌اید. برای درک بهتر این کدها باید بدانید که در قدیم معاملات در بازار بورس به صورت دستی انجام می‌گرفت. یعنی مشتری برای خرید یک سهم با تماس تلفنی یا مراجعه‌ حضوری به کارگزاری و یا دفتر سازمان بورس مراتب را به کارگزار اعلام و کارگزار برای خرید یا فروش سهم مورد نظر اقدام می‌نمود. اما اکنون این بازار دست خوش یک تغییر بزرگ و حیاتی شده است. در حال حاضر با ایجاد پلتفرم‌های معاملاتی آنلاین که هر کارگزاری به صورت منحصر به فرد آن را برای مشتریان خود تعریف می‌نماید، این امکان برای مشتری فراهم آمده است تا از طریق اینترنت و تنها با چند کلیک ساده اقدام به خرید و فروش سهام نماید. از این رو در هنگام مراجعه برای دریافت کد بورسی، کارگزار شما باید یک کد آنلاین در پلتفرم معاملاتی خود برای شما صادر کند. شما در شرایطی واجد شرایط دریافت کد آنلاین هستید که در آزمون مربوطه نمره‌ قبولی را کسب کرده باشید. این آزمون به دلیل افزایش آگاهی سهامدارن و بهبود معاملات آن‌ها است تا افراد حقیقی که قصد معامله در بازار بورس را دارند، بدون دانش وارد این بازار نشوند. اگر افراد حقیقی احساس کنند که آمادگی کافی برای انجام این آزمون را ندارند، می‌توانند در دوره‌های آموزشی‌ کانون کارگذاران شرکت کنند.

آزمون توسط کانون کارگزاران یا شرکت‌های کارگزاری و به دو صورت حضوری یا مجازی برگزار می‌شود. با این حساب اگر بخواهیم به صورت خلاصه این روند را تعریف کنیم، روند کار به این صورت است که شما بعد از مراجعه برای دریافت کد بورسی، یک ماه تنها می‌توانید عرضه‌ اولیه خریداری کنید. بعد از یک ماه در صورت قبولی در آزمون مربوطه خود ۲ الی ۳ روز کاری منتظر خواهید ماند. سپس از طریق ایمیل، پیامک و راه‌های ارتباطی دیگر یک نام کاربری و رمز عبور از طریق سمات برای شما ارسال خواهد شد که قابلیت معامله دارد. با ورود به این سامانه در بالای صفحه کد بورسی خود را نیز مشاهده خواهید نمود. نکته مهم درباره کد آنلاین این است که این کد برای افراد زیر ۱۸ سال صادر نمی‌شود. در نهایت شما با مراجعه به صفحه پلتفرم معاملاتی مورد نظر و وارد نمودن نام کاربری و پسوردی که کارگزاری به شما اعلام می‌نماید، علاوه بر امکان مشاهده‌ آنلاین کد بورسی خود، می توانید اقدام به خرید و فروش سهام نمایید.

مسئولیت معاملات در سامانه آنلاین

افراد باید در نظر داشته باشند که بعد از دریافت کد آنلاین برای خرید و فروش سهام در بازار بورس، مسئولیت تمام آن را باید به عهده بگیرند. در واقع هر گونه معامله ای که از طریق کد بورسی شما انجام پذیرد، به نام شما ثبت خواهد شد و هر سود و زیانی که در این خرید و فروش ایجاد شود، متعلق به شما بوده و هیچ کسی جز خود شما مسئولیت این سود و زیان را بر عهده نخواهد داشت. افراد و متقاضیان از قبل باید با ریسک های ورود به بازار سرمایه آشنا بوده و از روش های علمی و منطقی اثبات شده برای معاملات خود استفاده نمایند.

من کد بورسی خود را دریافت کرده ام. حالا کدام سهم را بخرم؟

این سؤال در بازار سرمایه یک سؤال ارزشمند و حیاتی محسوب می شود. متقاضیان دریافت کد بورسی از سازمان بورس باید بدانند که دریافت این کد تنها مجوزی برای ورود آنها به بازار بورس بوده و هیچ سود و زیانی برای آنها تعریف نخواهد کرد. در واقع شما برای خرید و فروش سهام در این بازار به ابزار دیگری نیاز خواهید داشت که سازمان بورس هیچ مسئولیتی برای ارائه  آن ابزار به شما ندارد. اینکه کدام سهم مستعد رشد بوده و می تواند سود خوبی برای شما به ارمغان بیاورد، سؤالی است که اگر پاسخ آن را نمی دانید، از نظر فنی قابلیت خرید و فروش در بازار سهام را ندارید. بیایید این موضوع را با یک مثال، ساده تر کنیم. تصور کنید که نیاز به خرید موبایل دارید و برای خرید آن به بازار مراجعه می کنید. اما در بازار هزاران نمونه از این دستگاه وجود دارد. کدام یک بهترین گزینه برای شما خواهد بود؟ مسلماً هر کس برای خرید خود معیارهایی دارد.

برند گوشی، قدرت دوربین، اندازه‌ صفحه نمایش، حافظه‌ داخلی دستگاه و سایر معیارهایی که در خرید یک گوشی موبایل باید آنها را مد نظر قرار دهید. همین امر درباره خرید و فروش سهام نیز دقیقاً صادق است. اینکه کدام سهم راندمان بهترین داشته و مستعد رشد در هفته‌ها و ماه های آتی است، نیاز به بررسی معیارهایی در آن دارد. شناخت این معیارها و استفاده از آنها در هنگام خرد و فروش سهام رمز موفقیت هر فرد و هر سرمایه‌گذار در بازار بورس می‌باشد. بدون آموزش و یادگیری این نکات و معیارها شما مانند قایقی کوچک در دریای طوفانی و متلاطم خواهید بود که با هر موجی به سمتی کشیده خواهید شد. موج سواران برندگان واقعی در بازار بورس هستند. از این رو ورود به این بازار مانند هر ابزار دیگری نیاز به برخی آموزش‌ها و فنونی دارد. اتفاقاً شما باید بهترین این فنون را یاد بگیرید. بهترین، با تجربه ترین و البته موفق‌ترین افراد در این بازار در «خانه‌ سرمایه» گرد هم آمده اند تا هزاران روز تلاش‌ها و تجارب خود را در اختیار شما قرار دهند.

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۱۳ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات دریافت کد بورسی به شما پیشنهاد میکنیم:

6 نظر ثبت شده
دنیای فانی
دنیای فانی
619 روز قبل
من کد بورسی دارم اما نمیدونم مربوط به کدام کارگزاری است چطور بفهمم مال کدوم کارگزاری است
خانه سرمایه
خانه سرمایه
616 روز قبل
باسلام دوست عزیز کد بورسی مربوط به شماست و ارتباطی با کارگزاری ندارد شما بوسیله کد بورسی می توانید از طریق هر کارگزاری اقدام به انجام معاملات بورسی کنید
زهرا
زهرا
788 روز قبل
سلام من چند سال پیش کد بورسی از کارگزاری دریافت کردم الان هم کد ده رقمی سجا م را دریافت کردم تنها احراز هویت در سامانه سیگنال سجا م کافی است ایا
خانه سرمایه
خانه سرمایه
786 روز قبل
باسلام دوست عزيز بله بعد از احراز هويت كدبورسي شما تاييد خواهد شد
س جهانبخش
س جهانبخش
942 روز قبل
لطفاً راهنمائی بفرمائید که افراد مبتدی چگونه باید وارد بازار بورس شوندوحداقل اطلاعاتی در این زمینه کسب نمایند؟
پشتیبان
پشتیبان
941 روز قبل
با سلام و احترام در ابتدا باید در مورد مبانی بازار بورس و روش‌های تحلیل بازار سهام آموزش ببینید. در ادامه با کسب آمادگی لازم برای ورود به بازار باید در سامانه سجام و یکی از شرکت‌های کارگزاری ثبت‌نام و احراز هویت کنید. برای مشاوره بیشتر طی ساعات اداری با بخش پشتیبانی آموزشگاه ۰۲۱۹۱۰۰۷۵۹۰ تماس بگیرید.