ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی

همان گونه که برای انجام عملیات بانکی، داشتن حساب بانکی ضروری است، برای خرید و فروش سهام در بازار سرمایه نیز نیاز به کد بورسی داریم که به آن کد سهامداری نیز گفته می شود. افرادی که قصد فعالیت در بازار سرمایه دارند می توانند هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین، نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کنند.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

دو روش آنلاین و حضوری برای دریافت کد بورسی وجود دارد. نکته ای که باید سهامداران به آن توجه داشته باشند آن است که قبل از دریافت کد سهامداری باید نسبت به دریافت کد “سجام” اقدام کنند.

چگونه کد سجام دریافت کنیم؟

شرکت “سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه” به منظور ارائه خدمات زیرساختی یکپارچه و فراگیر به سهامداران و ایجاد درگاه واحد خدمات دهی به تمامی ارکان بازار، نهادهای مالی، ناشران و به خصوص سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی، “سامانه جامع اطلاعات مشتریان” موسوم به “سجام” را راه اندازی کرد. بر اساس قوانین، اخذ هرگونه خدمات برای تمامی مشتریان حقیقی و حقوقی بازار سرمایه منوط به ثبت اطلاعات در “سجام” است. با ثبت نام در این سامانه، هر شخص می تواند از کلیه خدمات بازار سرمایه استفاده کند. برای ثبت نام در “سجام” باید به سایت https://www.sejam.ir رجوع کنیم و به مدارکی همچون، تصویر صفحه اول شناسنامه، کارت ملی و آخرین مدرک تحصیلی، نیاز است.

پس از تکمیل مراحل ثبت نام در “سجام” باید احراز هویت انجام شود که به چند روش امکان پذیر است:

احراز هویت غیرحضوری

  • استفاده از اپلیکیشن سیگنال
  • استفاده از اپلیکیشن آپ
  • استفاده از اپلیکیشن کارگزاری آشنا

احراز هویت حضوری

  • مراجعه به دفاتر منتخب پیشخوان دولت
  • مراجعه حضوری به یکی از شعب کارگزاری مربوطه
  • حضور نماینده کارگزاری در محل کار یا منزل شما

نوبت به کد بورسی رسید

همان گونه که گفته شد دو روش برای دریافت کد بورسی وجود دارد.

  • اینترنتی

مدارک کد بورسی

ثبت‌نام در وبینار فارکس

در روش اول می توانید بدون مراجعه به کارگزاری و از طریق اینترنت، نسبت به دریافت کد بورسی اقدام کنید. برخی از کارگزاری ها این امکان را فراهم آورده اند تا با ثبت نام اینترنتی، کد بورسی شما را صادر کنند. برای این امر باید به سایت کارگزاری که قصد استفاده از خدمات آن ها را دارید، مراجعه کنید.

در ثبت نام اینترنتی مدارکی همچون “تصاویر شناسنامه، کارت ملی” لازم است. علاوه بر این، اطلاعات شناسنامه ای، شغلی، تحصیلی و حساب بانکی شامل کد شعبه، نام شعبه و شماره شبا لازم است.

شایان ذکر است تا چندی پیش حداقل داشتن دیپلم برای دریافت کد معاملات آنلاین ضروری بود اما؛ به تازگی برای گسترش بازار سرمایه و تسریع در ورود نقدینگی، این شرط حذف شد و از این پس هر شخص بالای ۱۸ سال سن، می تواند کد معاملات آنلاین دریافت کند و خود نسبت به خرید و فروش سهام مبادرت ورزد.

البته باید مدنظر داشت که برای تکمیل مراحل ثبت نام اینترنتی خود، در نهایت حضور در هر یک از شعب کارگزاری منتخب الزامی است. در واقع، ثبت نام اینترنتی به نوعی فرایند دریافت کد را تسریع می بخشد. البته برخی از کارگزاری ها مدارک مشتری را با پیک برای او ارسال می کنند و احراز هویت را نیز به همین طریق انجام می دهند.

  • حضوری

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی

روش دوم دریافت کد بورسی این است که شخص از همان ابتدا به یکی از شعب کارگزاری مراجعه کند و تمام مراحل ثبت نام در کارگزاری و در حضور مسئول پذیرش شعبه انجام دهد.

در این روش نیز مدارکی چون شناسنامه، کارت ملی و مدرک تحصیلی لازم است و پس از تکمیل و امضای فرم های مربوطه، شرکت کارگزاری، اطلاعات شما را به شرکت بورس و همچنین شرکت سپرده گذاری اوراق بهادار ارسال می کند تا برای شما کد بورسی صادر شود.

به طور معمول، بین ۳ تا ۷ روز کاری زمان جهت صدور کد سهامداری نیاز است. در خاتمه لازم به ذکر است که کد بورسی از سه حرف ابتدایی نام خانوادگی شما و ۵ عدد تصادفی تشکیل می شود.

به عنوان مثال، برای شخصی با نام خانوادگی “غلامرضایی” کد معاملاتی به صورت “غلا ۷۵۱۴۶” خواهد بود. این نکته را مدنظر داشته باشید که کد بورسی کاملا منحصربه فرد است و هر سرمایه گذار فقط می تواند یک کد بورس داشته باشد.

به این ترتیب، با صدور کد بورسی، سرمایه گذاران می توانند از طریق نرم افزار معاملات آنلاین یا پنل معاملات اینترنتی کارگزاری مربوطه، نسبت به معامله سهام اقدام کنند.

لیست تمامی شرکت های کارگزاری فعال در بازار سرمایه را می توانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

https://www.seo.ir/Page/MNSDmt-Etp66GC6ZpJ4CUg==/

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۳۹ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات دریافت کد بورسی به شما پیشنهاد میکنیم:

338 نظر ثبت شده
حسن
حسن
569 روز قبل
سلام برای گرفتن کد بورسی و خرید سهام باید کارت پایان خدمت داشته باشیم؟ درصورتیکه فرد مشمول غایب باشد مشکلی وجود ندارد؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
563 روز قبل
باسلام دوست عزیز خیر الزامی برای کارت پایان خدمت وجود ندارد
سلی
سلی
1165 روز قبل
سلام ایا برای دریافت کد بورسی حتما باید سیمکارت به نام خودمان باشد؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1164 روز قبل
باسلام دوست عزیز برای احرازهویت غیرحضوری این الزام وجود دارد
جواد آگوشی
جواد آگوشی
1205 روز قبل
سلام آیا افراد بی سواد هم می تونند کد بورسی بگیرن و خرید و فروش کنند ؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1205 روز قبل
باسلام دوست عزیز دریافت کد بورسی برای تمام افراد با هر سن و سطح تحصیلی امکان پذیر است. طبق دستور‌العمل جدید معاملات برخط (آنلاین)، افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند بدون داشتن مدرک دیپلم، تنها با در دست داشتن مدارک احراز هویت و اطلاعات حساب بانکی، به سامانه معاملاتی آنلاین دسترسی پیدا کنند.
سارا
سارا
1215 روز قبل
سلام بدون داشتن مدرک دیپلم میشه خرید و فروش بورسی کرد ؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1215 روز قبل
باسلام دوست عزیز طبق دستور‌العمل جدید معاملات برخط (آنلاین)، افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند بدون داشتن مدرک دیپلم، تنها با در دست داشتن مدارک احراز هویت و اطلاعات حساب بانکی، به سامانه معاملاتی آنلاین دسترسی پیدا کنند.
علی صفایی
علی صفایی
1217 روز قبل
چگونه می توان از خارج از کشور بدون دریافت کد از طریق موبایل کد بورسی قبلی را دومرتبه فعال کرد؟ و یا اینکه کد بورسی جدیدی دریافت نماییم.
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1217 روز قبل
باسلام دوست عزیز درحال حاضر این امکان وجود ندارد
رضا
رضا
1220 روز قبل
باسلام جها دریافت کد بورس برای شرکت پیمانکاری یا همن شخص حقوقی بعد از دریافت کد رهگیری باید چه اقدامی انجام داد
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1220 روز قبل
باسلام دوست عزیز با مدارک به دفاترپیشخوان مراجعه کنید
Ali
Ali
1221 روز قبل
با سلام آیا برای گرفتن کد معاملاتی نیاز ب کارت ملی هوشمند هست؟؟؟
پشتیبان
پشتیبان
1220 روز قبل
خیر ولی کارت ملی لازم است
پگاه
پگاه
1225 روز قبل
برای انجام معاملات انلاین مدرک تحصیلی لیسانس لازم است؟!
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1225 روز قبل
باسلام دوست عزیز طبق دستور‌العمل جدید معاملات برخط (آنلاین)، افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند بدون داشتن مدرک دیپلم، تنها با در دست داشتن مدارک احراز هویت و اطلاعات حساب بانکی، به سامانه معاملاتی آنلاین دسترسی پیدا کنند.
علی
علی
1225 روز قبل
باسلام کارت ملی هوشمند اگه نداشته باشیم با گواهینامه هوشمند یا شناسنامه نمیشه
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1224 روز قبل
با سلام دوست عزیز خیر
سونیا
سونیا
1239 روز قبل
سلام،به صورت حضوری در دفتر پیشخوان دولت برای احراز هویت در تاریخ ۱۰ تیر اقدام کردم،امروز که ۱۷تیر ماه است هنوز کد بورسی برای بنده ارسال نشده!!!چه طور واز کجا میتوانم پیگیری کنم؟؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1238 روز قبل
با سلام دوست عزیز با مراجعه به سایت سجام در قسمت ویرایش اطلاعات از روند سجام خود آگاه شوید