سرمایه گذاران در بازار خرسی با چالش های زیادی روبه رو می شوند. راه هایی برای مقابله با این چالش ها وجود دارد. درواقع، به عنوان سرمایه گذار باید بدانید که در بازارهای این چنینی، امکان ریزش ارزش دارایی ها و از بین رفتن سود وجود دارد. بازارهای نزولی باعث می شوند سودهای کسب شده در ماه های گذشته هم از بین بروند. اگر تصمیماتی عقلانی در این زمآن ها گرفته نشود، مسیر سرمایه گذاری و فعالیت در بازار رمزارزها به شدت تحت الشعاع قرار خواهد گرفت. با آگاهی از روش های بقا در بازارهای خرسی می توانید از خطرات و تهدیدات آن جان به سالم به در ببرید. چطور؟ با چه روش هایی؟

فهرست []

  نگاهی به بیمه های غیرمتمرکز

  رمزارزها از دارایی های پرنوسانی هستند که هم امکان ضرر در بازارهای آن ها بسیار زیاد است و هم می توانند سود کلانی برای سرمایه گذاران به همراه بیاورند. بسیاری از افراد فعال در این حوزه از زمان ورود و خروج به بازارها آگاهی دارند و می دانند که باید در چه بخش هایی از بازار کار سرمایه گذاری را پیش ببرند. برخی هم با ناآگاهی در پلتفرم های غیرمتمرکز و متمرکز ضرر می کنند. بسیاری از پلتفرم های پس انداز موجود در دیفای تاکنون هک شده اند. چنین رخدادهایی در دنیای رمزارزها رخ می دهد و باعث می شود ضررهای بسیار زیادی به افراد تحمیل شود. شناسایی پلتفرم های امن برای سرمایه گذاری بسیار مهم است. از سوی دیگر، استفاده از پلتفرم های بیمۀ غیرمتمرکز هم کاربرد خواهد داشت. این پلتفرم ها از کاربران در مقابل هک شدن محافظت می کنند. اگر کلاه برداری ها، سرقت ها یا مشکلاتی در انعقاد قراردادهای هوشمند رخ بدهد، پلتفرم های بیمه می توانند به کمک کاربران بیایند. با پرداخت برای تحت پوشش قرارگرفتن بیمه های غیرمتمرکز، دارایی کاربران در شرایط متنوعی از آسیب دیدن و خسارات سنگین در امان می ماند. بیش تر این پلتفرم های بیمه دارای قوانین سفت وسختی هستند که اجازۀ سوءاستفادۀ کاربران را از خدماتشان نمی دهند.

  رهایی از دارایی های بیش از حد ارزش گذاری شده

  بسیاری از کاربران دارایی هایی در سبد سرمایه گذاری شان دارند که دیگر امیدی به رسیدن ارزش آن ها به سودآوری گذشته نیست. در این شرایط، کاربران هنوز امیدی کم رنگ به رشد مجدد چنین دارایی های دارند. دارایی های سودآور معمولاً در بلندمدت وضعیت مثبتشان را حفظ نمی کنند. سودآوری یا توجه بیش از حد به برخی از پروژه ها و رمزارزها گاهی بعد از تبلیغات فروکش می کند. درواقع، رشدی کوتاه مدت دارند. باید از این پروژه ها برای سرمایه گذاری و قراردادنشان در پورتفولیو گذر کرد. برای چیدن سبد سرمایه گذاری نیاز به توجه به وضعیت توسعه و سابقۀ هر پروژه، کاربرد، بودجۀ به کارگرفته برای توسعه ، نقدینگی و میزان پرطرفداربودنش وجود دارد. با در نظرگرفتن چنین چیزهایی لازم است که استراتژی خروج از یک بازار و سرمایه گذاری را روی پروژه در ذهن داشته باشید. مدیریت دارایی ها با داشتن استراتژی خروج برای هر سرمایه گذاری واجب است.

  حفظ سبد سرمایه ای که سودآوری ندارد، ضررهای کلانی به صاحب آن تحمیل خواهد کرد. بنابه اثر تمایلی (Disposition effect)، گاهی اوقات برخی از سرمایه گذاران ترجیح می دهند دارایی غیرسودآور را حفظ کنند و دارایی های دیگری که احتمال و فرصت رشد دارند، برای جبران وضعیت به فروش برسانند. برای فعالیت در بازار رمزارزها باید از چنین رفتارهایی دور بمانید. نباید دارایی هایی که بیش از حد واقعی در ذهنتان ارزش گذاری شده اند، در سبد سرمایۀ خود نگه دارید.

  توجه دقیق به ارزش گذاری ها

  در زمان وقوع بازارهای گاوی، رمزارزهایی که حواشی زیادی دارند به ارزش های بسیار بالایی می رسند. گاهی اوقات، ارزش اختصاص یافته به آن ها بسیار بیش تر از ارزش واقعی شان است. همان طورکه انتظار می رود، ارزش چنین توکن هایی با ورود به بازار خرسی کاهش پیدا می کند. توجه به ارزش واقعی توکن ها برای سرمایه گذاری بسیار ضروری است. بالارفتن یک بارۀ ارزش یک دارایی نشانۀ خوبی نیست و نباید زیاد روی آن حساب کرد. تفاوت میان ارزش بازار در گردش (حاصل ضرب ارزش توکن در عرضۀ در گردش) و ارزش گذاری کاملاً رقیق شده (ارزش توکن در عرضۀ کلی) با آنلاک شدن و عرضه نسبت بزرگ تری از ارائۀ توکن کم می شود.

  درنتیجه، بهتر است که در بازارهای خرسی به ارز ش گذاری کاملاً رقیق شده دقت کنید. موضوعاتی مانند وضعیت توکن ها در بازار، عرضه و گردش آن ها در بازار، اکوسیستم حاکم و… می توانند آثاری منفی روی ارزش هر دارایی بگذارند. نگاهی به عرضه و گردش توکن، سهم بازار و ارزش کاملاً رقیق شده می تواند به تصمیم گیری های بهتر سرمایه گذاران کمک کند. اگر تفاوتی بزرگ میان ارزش بازار و ارزش گذاری کاملاً رقیق شده وجود داشته باشد، چراغ خطر دربارۀ انتخاب توکن برای سرمایه گذاری هم روشن می شود و با احتیاط باید سراغ آن بروید.

  دقت کردن به استیکینگ شناور یا لیکوئید (Liquid Staking)

  استیکینگ راه معروفی برای رسیدن به سود در حوزۀ دارایی های دیجیتالی است. البته، رسیدن به سود در این زمینه هزینه هایی هم دارد. بیش تر پروتکل های استیکینگ کاربران را ملزم می کند تا برای مدت مشخصی دارایی شان را قفل کنند. این مدت زمان می تواند روزها، هفته ها و حتی ماه ها و سال ها به طول بیانجامد.

  در طول این زمان، امکان دارد که رخدادهای پیش بینی نشده ای به وقوع بپیوندند. برای مثال، امکان صعود ارزش و قیمت رخ بدهد اما از آنجا که دارایی ها باید به طور اجباری برای مدتی قفل شوند، امکان فروش شان در وضعیت مساعد بازار وجود ندارد. عکس این موضوع هم احتمال وقوع دارد. برای مثال، زمانی که لونا (LUNA) ارزش خودش را از دست داد، کاربران دارایی شان را در دورۀ زمانی ۲۱روزه ای قفل کرده بودند و شاهد این موضوع بودند که در طول یک هفته، ارزش دارایی شان از ۸۶ دلار به کم تر از ۰.۰۰۱ دلار رسید. این در حالی بود که کاری از آن ها ساخته نبود و اختیار تصمیم گیری برای سرمایۀ خود را در بازۀ زمانی مشخص به واسطۀ قفل شدن نداشتند.

  لیکوئید استیکینگ یا استیکینگ شناور، راه کاری مناسب برای مواجهه با این چالش فراهم می کند. درحال حاضر، تعدادی پلتفرم وجود دارد که به کاربران اجازۀ استیکینگ می دهد و درخواستی برای قربانی کردن نقدینگی شان از آن ها ندارد. روش های کاری این پلتفرم ها با یکدیگر متفاوت است اما معمولاً با استیک کردن دارایی های کاربران رقم معادلی از توکن های مشتق نقدی به آن ها می دهند. این توکن های مشتق بدون هیچ محدودیتی قابلیت معامله و تبادل دارند. امکان بازخرید توکن های استیک شده هم با آن ها وجود دارد.

  لیدو (Lido) یکی از تأمین کنندگان امکان استیکینگ به این شیوه است. از موارد معروف دیگر در این زمینه می توان به انکر (Ankr)، استفی (StaFi) و Socean اشاره کرد. فراموش نکنید که توکن های لیکوئید استیکینگ با تخفیف های جزئی نسبت به دارایی های بومی معامله می شوند و این تخفیف با نوسانات شدید دارایی اصلی بیش تر هم می شود.

  افزایش تحقیقات و بررسی ها

  یکی از بهترین روش ها برای موفقیت در بازار خرسی رمزارزها این است که آگاهی تان را افزایش بدهید. استفاده از ابزارهای درست و به کارگیری داده های مناسب در این زمینه بسیار کارگشا خواهد بود. منابع و مراجع مختلفی برای افزایش آگاهی ها دربارۀ بازار معاملات رمزارزی وجود دارد. با کمک گرفتن از چنین بسترهایی، تصمیم گیری دربارۀ رمزارزها تا حد زیادی ساده تر و آگاهانه تر پیش خواهد رفت. بسترها و مراجع متنوعی هم وجود دارند که امکان پیگیری و تحلیل بازار را به خوبی فراهم می کنند. ازجملۀ این منابع می توان به نانسن (Nansen)، گلس نود (Glassnode)، سانتی منت (Santiment)، دون آنالتیکز (Dune Analytics) و این تودِبلاک (IntoTheBlock) اشاره کرد.

  چیدن پورتفولیوی متنوع

  رمزارزها می توانند سودهای کلان یا ضررهای هنگفت به همراه داشته باشند. یکی از بهترین راه ها برای متعادل نگه داشتن سبدهای سرمایه گذاری، متنوع چیدن آن ها است. درواقع، سبدهای سرمایه گذاری یا پورتفولیویی متنوع می توانند امنیت سرمایه تان را تا حد زیادی تأمین کنند. انتخاب دارایی های متنوع همان راه کار معروفی است که در دنیای اقتصاد وجود دارد؛ یعنی، نگذاشتن همۀ تخم مرغ ها در یک سبد برای کاهش خطر ازدست دادن یک بارۀ آن ها.

  با پخش کردن سرمایه تان میان دارایی های مختلف می توانید ریسک خطرات تهدیدکننده را کاهش دهید. البته، فراهم کردن پورتفولیویی مناسب با ریسک کم در بازار رمزارزها کار آنچنان ساده ای نیست؛ چون بیش تر کوین ها از مسیری حرکت می کنند که بیت کوین در آن قدم می گذارد. بنابراین، چیدن سبدی متنوع با ریسک اندک، در عمل کار ساده ای نیست. با این حال، اگر دارایی تان را در بخش های مختلف اکوسیستم تقسیم کنید، احتمال اینکه سرمایه تان آسیب ببیند، کم تر می شود. برای مثال، بخشی را به دارایی های متاورس اختصاص بدهید، بخشی را در توکن های حاکمیتی سرمایه گذاری کنید و به سراغ دیفای، کوین های بلاک چین لایۀ اول و دوم هم بروید. وجود تنوع در سبد سرمایه گذاری به شما اطمینان می دهد که هریک از بازارهای سرمایه دچار شوک آنی شوند، سرمایه های دیگری دارید که از وضعیت نامساعد در امان مانده اند. با این کار هم ریسک ضررکردن در مواقع نامطلوب بازار را کم می کنید و هم امکان سودبردن در زمان رشد آنی یکی از بخش های سبدتان را بالا می برید. برخی هم ترجیح می دهند که به طور کلی، سبد سرمایه گذاری شان را به بازارهای مختلفی مانند ابزارهای مشتقه و اوراق بهادار، طلا، زمین و… اختصاص داده و بخشی از آن را هم به بازار ارزهای دیجیتالی اختصاص دهند. تصمیم با شماست و باید سعی تان را در طراحی یک سبد سرمایه با ریسک معقول به کار بگیرید.

  کنارگذاشتن تقلید کورکورانه از اینفلوئنسرها و افراد معروف بازار

  متأسفانه در بازار رمزارزها افراد زیادی با ادعای پیش بینی وضعیت بازار وجود دارند. افراد مشهور و اثرگذاری هم درمیان سرمایه گذاران شناخته شده هستند. اطمینان 100درصد به چنین افرادی اصلاً کار درستی نیست. پیروی کورکورانه از چهره های معروف بازار می تواند به ضررتان تمام شود. توصیه هایی که آن ها دارند، کلی است و بدون درنظرگرفتن شرایط اختصاصی شما است. درنتیجه، امکان اینکه راه کارهایشان برایتان کاربردی و مفید نباشد، بسیار زیاد خواهد بود. هیچ وقت با چشمان بسته اقدام به پذیرش توصیۀ دیگران به ویژه افراد مشهور نکنید. باید از سابقه و سطح موفقیت آن ها در بازار به طور شفاف باخبر باشید. همیشه این احتمال را بدهید که شاید پای تبلیغات و سازماندهی جو بازارها در میان باشد.

  در آخر

  یادتان باشد که هرکسی می تواند در بازارهای خرسی متخصص باشد. زمان های دشوار و چالش برانگیز برای همه پیش می آیند اما با درنظرگرفتن نکات تخصصی و انجام اقدامات هوشمندانه امکان خلاص شدن از وضعیت نامطلوب به وجود می آید. همیشه خودتان شخصی باشید که تحقیق و بررسی بازار را به دست می گیرد. به هیچ کس اعتماد تام نداشته باشید و حواستان را جمع کنید. از منابع مختلف و داده ها در این مسیر کمک بگیرید.

  سؤالات متداول

  سبد سرمایه گذاری متنوعی داشته باشید، خودتان به تحقیق مشغول شوید و بیمه های غیرمتمرکز و روند تغییر قیمت توکن ها را زیر نظر بگیرید. استیکینگ شناور و رهایی از دارایی هایی که ارزشی به همراه ندارند هم به شما توصیه می شود.

  لیکوئید استیکینگ یا استیکینگ شناور راه کاری مناسبی برای مواجهه با خطرات بازار خرسی است. پلتفرم هایی هستند که به کاربران اجازۀ سرمایه گذاری و استیکینگ می دهند و  از آن ها درخواستی برای قربانی کردن نقدینگی شان ندارند.