به دلیل اینکه در بازار ارزها، کاربران با ارزهای فیزیکی سروکار ندارند و داده ها و اطلاعات مرتبط با تراکنش ها در چنین بازاری به کمک فناوری های مرتبط رمزگذاری و در شبکه بلاک چین ذخیره می شوند، افراد برای ذخیره و نگهداری دارایی و سرمایه خود به یک کیف پول ارز دیجیتال ایمن و مطمئن نیاز دارند.

به طورکلی، پیدایش بیت کوین به عنوان نخستین محصول فناوری بلاک چین و به تبع آن، سایر ارزهای برتر بازار توانسته است مزایای گوناگون بسیاری را در اختیار کاربران قرار دهد. درحقیقت امروزه و با تکیه بر خصوصیات منحصربه فردی که ارزها دارند، کاربران می توانند با در اختیار داشتن کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال خود، به صورت کامل بر دارایی های دیجیتال خود کنترل داشته باشند.

درحالی که در سیستم های مالی سنتی، انتقال یک حساب بانکی منحصربه فرد به یک بانک دیگر، عملاً امکان پذیر نیست و در برخی موارد نیز انتقال دارایی های موجود در یک حساب به حسابی دیگر با محدودیت هایی روبه روست، اما با تکیه بر فناوری هایی که ارزها بر بستر آن ها ایجاد شده اند، تنها با استفاده از کلید خصوصی می توان دارایی های ذخیره شده در یک کیف پول ارز دیجیتال را به هر دلیلی به کیف پول دیگری انتقال داد.

از این رو در این مطلب قصد داریم به آموزش این بپردازیم که چگونه می توان ارزهای ذخیره شده در یک کیف پول ارز دیجیتال را به ولت دیگری انتقال داد.

نحوه انتقال رمز ارزها از یک کیف پول ارز دیجیتال به کیف پولی دیگر

کلید خصوصی رشته ای از حروف و اعداد یا به صورت عبارت است که مالکیت کاربر بر نشانی یک کیف پول مشخص را مشخص می کند و مالکیت دارایی ها را نشان می دهد. این موضوع نشان دهنده ضرورت حفاظت از کلید خصوصی است؛ از این رو وقتی کلید خصوصی را در اختیار داشته باشیم، کنترل دارایی ها را به صورت مستقل از پلتفرم کیف پول ارائه دهنده خدمات در اختیار داریم. از سوی دیگر در زمان مواجهه با مشکلات، قادر به انتقال دارایی به پلتفرمی دیگر خواهیم بود.

اما پیش از دریافت کلید خصوصی، پیشنهاد می شود از وجود ایمنی کافی اطمینان حاصل کنیم؛ بنابراین ضروری است از رایانه یا گوشی های موبایل عمومی و مشکوک برای دریافت کلید خصوصی خود استفاده نکنیم. همچنین باید دانست به طور معمول فرایند واردکردن کلید خصوصی به یک کیف پول جدید، با واردکردن یک عبارات منحصربه فرد است که انجام می گیرد که می توان آن عبارت را برای حفظ امنیت به خاطر سپرد.

علاوه بر این، به طورکلی مدیریت و نگهداری دارایی های دیجیتال داخل یک کیف پول ارز دیجیتال، کاری به مراتب آسان تر و راحت تر از ذخیره ارزها روی چندین کیف پول و کارکردن با چند اپلیکیشن مختلف است؛ از این رو در ادامه به آموزش این مقوله پرداختیم که چگونه می توان دارایی های موجود در یک کیف پول ارز دیجیتال را به کیف پولی دیگر انتقال داد.

در این آموزش قصد داریم با ذکر چند مثال مختلف، به طور کامل این فرایند را برای شما همراهان گرامی توضیح دهیم. در مثال اول، دارایی های دیجیتال ذخیره شده خود روی کیف پول نرم افزاری بلاک چین (Blockchain.info) را به ولت نرم افزاری جکس (Jaxx)  انتقال دهیم.

 

آموزش انتقال ارزها از کیف پول ارز دیجیتال بلاک چین به کیف پول جکس

در گام اول و پس از کسب اطمینان از امنیت کافی سیستم عامل خود برای دریافت کلید خصوصی از کیف پول بلاک چین دات اینفو، ابتدا باید به حساب کاربری خود در این کیف پول ارز دیجیتال وارد شوید و پس از آن از قسمت تنظیمات (Settings) گزینه امنیت (Security) را انتخاب کرده و بعد از آن با انتخاب گزینه عبارت پشتیبان (Backup Phrase) کلید خصوصی کیف پول، برای ما به نمایش درمی آید.

در اینجا و برای حفظ امنیت، پیشنهاد می شود قبل از انتخاب این گزینه، اتصال خود به اینترنت را قطع کنید و کلید خصوصی خود را در محلی ایمن ذخیره کرده یا آن را روی یک برگه کاغذ یادداشت کنید، اما چنانچه بیش از یک نشانی را استفاده کنیم، بعد از ورود به بخش تنظیمات، گزینه آدرس ها (Address) و پس از آن نیز گزینه مدیریت (Management) را انتخاب می کنیم. سپس با انتخاب هرکدام از آدرس های موجود، قادر به دریافت کلید خصوصی مرتبط با آن آدرس خواهیم بود.

دقت داشته باشید که در کیف پول نرم افزاری جکس، از نسخه ۲٫۲ به بعد، قابلیت افزودن کلید خصوصی به کیف پول در اختیار کاربران قرار گرفته و می توان برای افزودن کلید خصوصی به کیف پول جکس، از بخش منو (Menu) گزینه ابزارها (Tools) را در راستای انجام این کار انتخاب کرد.

افزون بر این، در مرحله بعدی باید ارزی که قصد انتقال آن را به کیف مقصد داریم، انتخاب کنیم. باید توجه داشت که ارزهای دیجیتال مدنظر ما، تنها بعد از افزودن آن ها به داشبورد برای ما به نمایش درمی آیند. در گام بعدی از ما درخواست می شود کلید خصوصی خود را وارد کنیم؛ از این رو برای ادامه فرایند انتقال، باید کلید خصوصی را که در مرحله پیشین دریافت کرده بودیم، در این بخش وارد کنیم.

در این گام و درصورت کسب اطمینان بابت صحیح بودن کلید خصوصی ما، گزینه واردکردن (Import) برای ما فعال می شود و میزان دارایی دیجیتال مربوط به نشانی واردشده توسط ما نیز در بخش پایین صفحه نشان داده می شود.

حال اگر کلید خصوصی را به  اشتباه وارد کرده باشیم، یا اینکه موجودی ارز مربوط به نشانی واردشده توسط ما صفر باشد، گزینه import برای ادامه فرایند انتقال برای ما فعال نخواهد بود.

حال بعد از طی کردن موارد فوق و انتخاب گزینه  importدر صفحه بعد، جزئیات کلی مربوط به تراکنش انتقال برای ما نمایش داده خواهد شد.درنهایت بعد از تأیید تراکنش مدنظر، فرایند انتقال از کیف پول بلاک چین به کیف پول جکس تکمیل خواهد شد.

آموزش انتقال ارزها از یک کیف پول ارز دیجیتال به کیف سخت افزاری لجر

حال که با ذکر مثال فوق، با فرایند انتقال ارزها از یک کیف پول نرم افزاری به کیف پول نرم افزاری دیگر آشنا شدیم، در مثالی دیگر، عملیات انتقال ارزهای دیجیتال خود از یک کیف پول به ولت سخت افزاری لجر (Ledger) را نیز آموزش می دهیم.

فرض می کنیم قصد داریم دارایی های دیجیتال انتقال یافته در آموزش فوق را در ادامه به کیف پول سخت افزاری لجر خود انتقال دهیم؛ از این رو برای انجام فرایند انتقال در این کیف پول، غیر از موارد فوق، یک مرحله مازاد بر بالا نیز وجود خواهد داشت.

در اینجا باید دقت داشته باشیم که قابلیت افزودن کلید خصوصی به کیف پول سخت افزاری لجر وجود نداشته و کاربران برای انجام این کار، باید کلید خصوصی خود را به یک سرویس ارائه دهنده خدمات کیف پول دیگر افزوده و پس از آن دارایی های خود را از این طریق به نشانی ای که کیف پول سخت افزاری لجر در اختیار آن ها قرار می دهد، انتقال دهند.

در اینجا و در گام اول باید کیف پول سخت افزاری لجر را به رایانه متصل کرده و بعد از واردکردن پین کد (Pin Code) منحصربه فرد خود، نرم افزار لجر لایو (Ledger Live) را اجرا کنیم. در ادامه و در نرم افزار برنامه لجر لایو، باید ابتدا وارد بخش حساب های کاربری (Accounts) شده و از آنجا گزینه اضافه کردن حساب کاربری (Add Account) را انتخاب کنیم و درنهایت، ارزی که قصد انتقال آن را داریم (در این مثال ارز مدنظر ما بیت کوین است) مطابق تصویر زیر انتخاب کنیم.

حال بعد از انتخاب بیت کوین، در صفحه بعدی وضعیت اتصال کیف پول سخت افزاری لجر برای ما نمایش داده می شود. در اینجا و با کلیک  روی گزینه ادامه (Continue) آدرس های ایجادشده در کیف پول لجر، برای ما نشان داده می شود؛ از این رو در این مرحله باید نشانی مدنظر خود را انتخاب کرده یا همان طور که توضیح دادیم، از طریق مراحل فوق و پس از انتخاب گزینه add accountاقدام به ایجاد نشانی جدید کنیم.

درنهایت اینکه با دریافت آدرس بیت کوین خود در کیف پول لجر، باید این نشانی را در نرم افزار لجر لایو کپی کنیم.

در ادامه باید به کیف پول مبدأ خود (جکس) برویم و با انتخاب گزینه ارسال (Send) و پس از آن، انتخاب ارز بیت کوین، میزان بیت کوینی که قصد انتقال آن را داریم وارد می کنیم و سپس در نشانی مقصد، نشانی بیت کوینی که از طریق لجر لایو دریافت کردیم وارد شده و سپس گزینه تأیید را انتخاب کنیم. به این ترتیب و با طی چند مرحله ساده می توانیم دارایی های دیجیتال خود را به یک کیف پول سخت افزاری مطمئن و قابل اطمینان انتقال دهیم.

به دلیل قیمت بالایی که کیف پول های سخت افزاری دارند، بیشتر کاربران و به ویژه آن دسته از افرادی که میزان دارایی دیجیتال آن ها آن چنان زیاد نیست، تمایلی به تهیه این کیف پول ها ندارند و ترجیح می دهند از کیف پول های نرم افزاری رایگان و البته ایمن موجود در بازار استفاده کنند. یکی از این کیف پول ها که بین کاربران از محبوبیت بسیاری نیز برخوردار است، کیف پول تراست (Trust Wallet) است.

در ادامه فرایند انتقال ارزها از یک کیف پول نرم افزاری دیگر، مانند کیف پول ارز دیجیتال متامسک (MetaMask) به تراست ولت را آموزش داده ایم.

آموزش انتقال ارز از کیف پول متامسک به تراست ولت

اساساً تراست ولت از نظر قابلیت دریافت و ذخیره کردن ارزهای دیجیتال مختلف یکی از بهترین گزینه هاست و از بلاک چین های متعددی پشتیبانی می کند. اگر قبلاً یک کیف پول در Metamask ایجاد کرده اید و اکنون می خواهید ارزهای دیجیتال خود را از آن به تراست ولت انتقال بدهید، این کار امکان پذیر است.

در نظر داشته باشید امکان واردکردن یک کیف پول ارز دیجیتال (مهاجرت از یکی به دیگری)، یک ویژگی حرفه ای است و تنها تعداد انگشت شماری اپلیکیشن مانند Trust Wallet  از آن پشتیبانی می کنند. کیف پول کنونی شما متامسک است؛ پس احتمالاً اپلیکیشن آن را در گوشی یا رایانه خود دارید. درصورت نصب نکردن اپلیکیشن تراست ولت تا پیش از این، به وب سایت رسمی آن به نشانی trustwallet.com مراجعه و نسخه موردنظر را براساس سیستم عامل دستگاه خود (اندروید یا آی او اس) دانلود و نصب کنید.

قبل از هر اقدامی ابتدا از داشتن عبارت بازیابی کیف پول متامسک خود مطمئن شوید تا درصورت بروز اشتباه حین انتقال به تراست ولت قادر به بازیابی سرمایه ارزی خود باشید. برای شروع بهتر است کلید عمومی مربوط به نشانی اتریوم خود در کیف پول متامسک را دریافت کنید. برای انتقال ارزهای دیجیتال به تراست ولت و مهاجرت به این اپلیکیشن، در اختیار داشتن کلید عمومی ضروری نیست، اما درنهایت قرار است برای کسب اطمینان از اینکه فرایند مهاجرت را به درستی انجام داده اید، آن را چک کنید.

وارد اپلیکیشن MetaMask شوید و بعد از لمس آیکون منو (۳ خط موازی) واقع در گوشه بالا و سمت چپ صفحه گزینه “Add funds” را انتخاب کنید. سپس “QR Code” را لمس و نشانی اتریوم خود را یادداشت کنید. محض احتیاط، یک اسکرین شات نیز از این صفحه بگیرید.

قبل از انتقال به تراست ولت از متامسک و انتقال ارزهای دیجیتال خود به آن، یادداشت عبارت بازیابی کاملاً ضروری است. برای مشاهده ۱۲ کلمه، آیکون منو (۳ خط موازی) واقع در گوشه بالا و سمت چپ صفحه را لمس و سپس گزینه Settings را انتخاب کنید. در ادامه به ترتیب گزینه های Security & Privacy و Reveal Secret Recovery Phrase را انتخاب کنید.

به دلایل امنیتی گرفتن اسکرین شات از صفحه نمایش ۱۲ کلمه توصیه نمی شود و اپلیکیشن نیز در بیشتر گوشی ها و تبلت ها اصلاً چنین اجازه ای نمی دهد.

از کپی پیست و سپس ذخیره کردن آن در یک فضای آنلاین مانند گوگل داکس، دراپ باکس، چت تلگرام و واتساپ، اپلیکیشن نوت برداری گوشی یا موارد مشابه خودداری کرده و عبارت را تنها به صورت آفلاین روی تکه ای کاغذ یادداشت کنید.

حال باید وارد اپلیکیشن تراست ولت شوید و از منوی ردیف پایین گزینه «Settings» را انتخاب کنید. در منوی تنظیمات اولین گزینه یعنی «Wallets» را بزنید. سپس آیکون + واقع در گوشه بالا و سمت راست صفحه را لمس کنید. ۲ گزینه  Create a New Wallet (ساخت کیف پول جدید) و  I already have a wallet (بازیابی یک کیف پول موجود) را مشاهده خواهید کرد.

برای مهاجرت از متامسک به تراست ولت گزینه دوم یعنی I already have a wallet را لمس کنید. در منوی جدید گزینه Ethereum را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید با این کار تنها دارایی اتریوم (ETH) و دیگر توکن های اتریومی (ERC20) شما به تراست ولت منتقل می شوند. اگر داخل MetaMask در شبکه بایننس اسمارت چین نیز توکن BEP20 دارید، در این مرحله گزینه  Multi-Coin Wallet  را انتخاب کنید.

درمجموع اگر داخل متامسک جز ETH و توکن های اتریومی ارزهای دیجیتال مربوط به شبکه های دیگر مانند بایننس اسمارت چین و پالیگان را نیز ذخیره کرده اید، در زمان واردشدن داخل تراست ولت به جای انتخاب یک بلاک چین خاص،  Multi Coin Wallet  را بزنید.

در کادر Nameاسمی برای کیف پولی که در حال انتقال آن از متامسک به تراست ولت هستید، انتخاب کنید. سپس در کادر  Phrase  عبارت بازیابی را با حفظ ترتیب کلمه ها وارد کنید. درنهایت Import را بزنید.

درصورت انجام درست فرایند بازیابی، پیامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن انتقال کیف پول و مهاجرت از متامسک به تراست ولت دریافت خواهید کرد. ممکن است قبل از واردکردن ولت جدید، چند کیف پول داخل اپلیکیشن تراست ولت داشته باشید. به منظور دسترسی به کیف پولی که از MetaMask در Trust Wallet وارد کرده اید، وارد تنظیمات (Settings) شوید و سپس گزینه کیف پول ها (Wallets) را انتخاب کنید. فهرست تمام کیف پول های موجود در این اپلیکیشن را مشاهده خواهید کرد.

اگر در مرحله واردکردن به جای گزینه Multi Coin Wallet فقط Ethereum  را انتخاب کردید، نشانی (کلید عمومی) را که در اولین مرحله یادداشت کردید، با نشانی ETH کیف پول منتقل شده به تراست ولت مقایسه کنید و از یکسان بودن آن ها مطمئن شوید. درصورت بازیابی یک کیف پول مالتی کوین (چند بلاک چین)، از یکسان بودن تمام نشانی ها در ولت قدیمی (متامسک) و جدید (تراست ولت) مطمئن شوید.

 

در اینجا ممکن است بعد از انتقال کیف پول و ارزهای دیجیتال از متامسک به تراست ولت ناگهان موجودی خود را صفر یا کمتر از مقدار مورد انتظار مشاهده کنید. درصورت انجام صحیح عملیات بازیابی و واردکردن درست ۱۲ کلمه، دلیل این اتفاق فعال نشدن نمایش ارزهای دیجیتال ذخیره در کیف پول تازه اضافه شده است.

ابتدا این موضوع را بررسی و بعد از کسب اطمینان درباره فعال بودن نمایش ارزهای موردنظر در صفحه اصلی تراست ولت، سایر احتمالات را بررسی کنید. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، درصورت ذخیره داشتن یک ارز دیجیتال در تراست ولت بدون نمایش در صفحه اصلی، موجودی تان از آن صفر نمایش داده می شود.

این اتفاق ممکن است برای توکن های ERC20 یا BEP20 واردشده از کیف پول متامسک داخل تراست ولت رخ بدهد.

برای رفع مشکل، آیکون واقع در گوشه بالا و سمت راست برنامه را لمس کنید و در صفحه بعد، تیک کنار ارزهای موردنظر را برای نمایش بزنید.

اما اگر با اسکرول در فهرست نام کوین یا توکن موردنظر را برای روشن کردن اسلاید کنار آن پیدا نکردید، اسم کامل یا نماد آن را در کادر بالای صفحه (Search Tokens) جست وجو کنید. اگر همچنان ارز دیجیتال موردنظر یافت نشد (به ویژه برای توکن های نه چندان شناخته شده بلاک چین اتریوم و بایننس اسمارت چین)، باید آن را به صورت دستی به کیف پول اضافه کنید. نحوه انجام این کار را در مقاله زیر آموزش داده ایم. نگران نباشید و مراحل گفته شده در مقاله زیر را با خونسردی دنبال کنید تا بار دیگر به ارزهای خود دسترسی پیدا کنید.

نکته مهم

اگر پس از انتقال، ارز دیجیتالی به حساب کیف پول مقصد شما هیچ مبلغی اضافه نشده، لازم است چند مورد را بررسی کنید:

  1. در ابتدا به سرعت بررسی کنید که شماره حساب به درستی وارد شده باشد یا اگر برای فرد دیگری ID حساب خود را ارسال کرده اید، بررسی کنید که اشتباه ارسال نشده باشد.
  2. متأسفانه به دلیل اینکه برخی دستگاه ها به درستی از زبان فارسی پشتیبانی نمی کنند، پس از اینکه کاربر اعداد را به فارسی تایپ می کند، در موبایل فرستنده اعداد برعکس نوشته می شود؛ پس حتماً توجه کنید که اگر درون نشانی کیف پول شما اعداد زیادی وجود دارد، آن ها را با کیبورد انگلیسی تایپ کنید.
  3. بررسی کنید که مدت زمان تراکنش چقدر است؟ ارزهای دیجیتال به دلیل اینکه از سرورهای خارج از کشور پشتیبانی می شوند، بیشتر مواقع با تأخیر در اطلاعات روبه رو هستند؛ برای مثال گاهی یک تراکنش ساده بیت کوین ممکن است ۱ ساعت تا ۲ ساعت به طول بینجامد؛ پس نیازی نیست نگران باشید، تنها کافی است منتظر بمانید و اگر فردی برای شما ارزی ارسال کرده از او مدت زمان انتقال را بپرسید.
  4. ممکن است مبلغی منتقل نشده باشد تا وارد حساب شما شود. در این مواقع بهتر است با فرد مقابل در ارتباط باشید و از او درخواست کنید حساب خود را بررسی کند که آیا مبلغی کم شده است یا نه.

نتیجه گیری

در بازار ارزها، کیف پول های دیجیتال در اصل ابزاری برای ارتباط شما با بلاک چین ارزهای دیجیتال هستند. درحقیقت شما به لطف وجود کیف پول های ارز دیجیتال، امکان نگهداری، انتقال و بررسی موجودی حساب دارایی ها خود را دارید.

در این مطلب به شرح نحوه انتقال ارز کیف پول به کیف پول دیگر پرداختیم. در پایان نیز این نکته را فراموش نکنید که کیف پولی که قصد انتقال رمز ارزها به آن را دارید، باید از استاندارد لازم ارز مدنظر خود برای انتقال بهره مند باشد که غالباً این استاندارد BIP39  است.