از سال 2009، با وجود انتقاداتی که به صنعت ارزهای دیجیتال وارد شده، محبوبیت این ارزها افزایش یافته است. بسیاری از شبکه های بلاک چین با توکن های بومی و کاربردی توسعه یافته اند؛ برای مثال Crypto.com یکی از بزرگ ترین صرافی های رمزنگاری در سطح جهان است و مالک بلاک چین کرونوس است. این ارز دیجیتال رشد سریعی داشته و اکنون نیز توجه بسیاری در داخل و خارج از اکوسیستم ارز دیجیتال را به خود جلب کرده است.

فهرست []

  ارز دیجیتال Cronos چیست؟

  این ارز ماشین مجازی اتریوم (EVM) است که هم زمان با بلاک چین  Crypto.com اجرا می شود. همچنین اولین بلاک چینی است که با ترکیب اتریوم و Cosmos سازگار است. با اتصال این دو پلتفرم به یکدیگر، Cronos می تواند از Defi و NFT نیز پشتیبانی کند.

  هدف این شبکه این است تا به کاربران Web3 کمک کند از برنامه ها و ارزها به طور یکپارچه در بلاک چین های مختلف استفاده کنند. شبکه این ارز دیجیتال به کاربران کارمزد کم، توان عملیاتی بالا و افزایش سرعت انجام تراکنش ها را وعده می دهد.

  کرونوس و زنجیره بلاک چین موازی آن، Crypto.org، شباهت بسیاری با یکدیگر دارند و در چند مورد جزئی با هم متفاوت هستند. Crypto.org یک بلاک چین استاندارد است، اما کرونوس با EVM سازگاری دارد. توکن بومی Cronos همان توکن بومی بلاک چین استاندارد Crypto.com، یعنی CRO است.

  ارز دیجیتال کرونوس (Cronos) چگونه کار می کند؟ 

  Ethermint از کرونوس پشتیبانی می کند و موجب بهبود مقیاس پذیری این بلاک چین با بلاک چین های سازگار با اتریوم و EVM به طور یکپارچه شده است. همچنین به دلیل پروتکل ارتباطات بین بلاک چین (IBC)، کاربرانی که از شبکه کرونوس استفاده می کنند می توانند با کاربران درون زنجیره Crypto.org تعامل داشته باشند.

  همچنین Cronos می تواند با سایر بلاک چین ها مانند Cosmos و Terra به صورت غیرمتمرکز همکاری کند. این ارز روی نوع خاصی از مکانیسم اثبات کار (PoW) اجرا می شود که الگوریتم اجماع اثبات اعتبار (PoA) نام دارد. در این مکانیسم اجماع، اعتبارسنج ها برای هر نود اضافه شده به زنجیره Crypto.org یا Cronos پاداش دریافت می کنند. با این حال، این مدل اجماع کاملاً شفاف و براساس تلاش نود پرداخت می شود.

  ویژگی های ارز دیجیتال کرونوس

  ۱- سازگار با EVM

  همان طور که بیان شد، Cronos با EVM سازگار است و می تواند از هر DAO، قرارداد هوشمند یا برنامه های غیرمتمرکز اجرا شده در بستر بلاک چین اتریوم پشتیبانی کند.

  ۲- مقیاس پذیری بالا

  کرونوس مقیاس پذیر و بسیار سریع است و تراکنش ها را به سرعت پردازش کرده و انجام می دهد. باید توجه داشت کارمزد قراردادهای هوشمند در این شبکه، بسیار ارزان تر از اتریوم بوده و در زمان نگارش این مقاله، این کارمزد حدود 0.5 دلار است.

  ۳- قابلیت ادغام و کار با دیگر بلاک چین ها

  ارز دیجیتال Cronos با استفاده از پروتکل IBC می تواند با زنجیره Crypto.org و سایر شبکه های IBC مانند Cosmos تعامل و ارتباط برقرار کند. کاربران می توانند با استفاده از پل غیرمتمرکز کرونوس،  CROرا از زنجیره Crypto.org به کرونوس انتقال دهند.

  ۴- توسعه پذیری آسان

  راه اندازی، اجرا و توسعه Cronos آسان است؛ زیرا کاربران تنها باید دستورالعمل های ساده ای را برای استفاده از این شبکه دنبال کنند؛ به همین دلیل علاوه بر سرعت بالا و کاهش کارمزد تراکنش ها، استفاده از بلاک چین این شبکه برای کاربران مبتدی نیز آسان است.

  توکن CRO

  از سال 2018، CRO مجموعه راه حل های مختلفی را با هدف بهبود پذیرش ارزهای دیجیتال در سطح جهان پیشنهاد کرده است. CRO توکن کاربردی Cronos، Crypto.com و صرافی Crypto.com است. از این توکن می توان برای رأی دادن و شرکت کردن در مدیریت بلاک چین استفاده کرد.

  برخلاف بسیاری از توکن های صرافی ها، این توکن پیش فروش یا فروش عمومی ندارد و تنها از طریق صرافی ها فروخته می شود. افراد می توانند با خرید توکن  CROو استیک آن، پاداش دریافت کنند. دارندگان توکن نیز می توانند از CRO برای پرداخت از طریق Crypto.com Pay، Crypto.org Chain و Visa Card استفاده کنند.

  CRO در صرافی های غیرمتمرکز (DEX) مانند DEX ها Coin98 Exchange، Uniswap و SushiSwap برای خرید یا فروش در دسترس است. همچنین در صرافی های متمرکز (CEX) از قبیل Crypto.com Exchange، Coinbase و Houbi Global فهرست شده است. این توکن به طور گسترده در اکوسیستم Crypto.com استفاده می شود و 25,263,013,692 از مقدار کل 30,263,013,692 در گردش است.

  نحوه خرید ارز دیجیتال کرونوس

  برای خرید این ارز دیجیتال می توانید به صرافی Crypto.com مراجعه کنید. با این حال دیگر صرافی های جایگزینی که برای خرید این توکن پیشنهاد می کنیم، عبارت اند از:

  ۱- صرافی کوین بیس (coin base)

  ۲- صرافی کوکوین (KuCoin) 

  ۳- صرافی اف تی ایکس (FTX)

  ۴- صرافی Gate.io

  ۵- صرافی بیت مارت (Bitmart)

  ۶- صرافی آپ بیت (Upbit)

  آیا در ارز دیجیتال کرونوس سرمایه گذاری کنیم؟

  پیش بینی می شود روند تغییرات قیمت CRO بدون توجه به عملکرد بازار کریپتو مثبت باشد. با توجه به تاریخچه قیمت این توکن، عملکرد آن از زمانی که برای اولین بار در اواخر سال 2018 شروع به فعالیت کرد، خوب بوده است. در سال 2021، ارزش بازار توکن به 11,670,301,691.23 دلار رسید و حجم معاملات 24 ساعته نزدیک به 72 میلیون دلار بود. متأسفانه ATH قیمت CRO از 96/0 دلار در سال 2021 کاهش یافته است و این توکن در زمان نگارش این مقاله با 0.11 دلار معامله می شود.

  توکن CRO هنوز کمتر از میانگین سالانه خود در سال های 2018، 2019 و 2020 معامله می شود؛ یعنی سرمایه گذارانی که عاقلانه سرمایه گذاری می کنند، می توانند زمان خرید و فروش توکن را پیش بینی کنند تا به سودهای کلان دست یابند. براساس گفته WalletInvestor پیش بینی کننده ارزهای دیجیتال، CRO احتمالاً تا ژانویه 2023 به مرز 1 دلار خواهد رسید. WalletInvestor همچنین پیش بینی می کند این توکن کاربردی در پنج سال آینده به مرز 5 دلار نزدیک می شود.

  از سوی دیگر، به پیش بینی Gov.Capital، CRO تا پایان سال جاری به 1 دلار و تا سال 2027 به مرز 5 دلار می رسد. متأسفانه، نوسانات قیمت دارایی های کریپتو همچنان روی قیمت این توکن تأثیر می گذارد و ممکن است تغییرات مشابه آنچه پیش بینی شده است اتفاق نیفتد. با این حال سرمایه گذاران می توانند این توکن را به منزله یک سرمایه گذاری بلندمدت با پاداش زیاد در نظر بگیرند. از سوی دیگر، سرمایه گذارانی که به دنبال بازدهی سریع هستند، ممکن است نیازمند سرمایه گذاری استراتژیک در توکن باشند.

  تفاوت بین بلاک چین Cronos و Crypto.org چیست؟

  هدف اصلی بلاک چین Crypto.org معاملات سریع و مقرون به صرفه برای تشویق افراد به پذیرش ارزهای دیجیتال است. بلاک چین کرونوس به دنبال ادغام با اتریوم و کاسموس یک گام فراتر رفته است. این بلاک چین پل ارتباطی با توکن های غیر قابل تعویض و راهی برای توسعه دهندگان برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز برای افزایش ارزش شبکه است.

  کاربرد توکن CRO

  CRO یک توکن کاربردی از بلاک چین Crypto.com، Cronos و صرافی Crypto.com است. Crypto.com از CRO در تمام جنبه های اکوسیستم خود استفاده می کند؛ از جمله:

  • پرداخت: Crypto.com Pay، Crypto.org Chain و Visa Card
  • تجارت: برنامه و صرافی Crypto.com
  • خدمات مالی: Crypto.com Earn، Crypto.com Credit و Crypto.com DeFi Swap

  خلاصه مطلب

  کرونوس یک زنجیره جانبی ادغام شده با EVM است که هم زمان با بلاک چین Crypto.com اجرا می شود. این ارز دیجیتال براساس الگوریتم اجماع اثبات اعتبار فعالیت می کند؛ پروتکلی که با استفاده از آن اعتبارسنج ها برای هر نودی که به زنجیره کرونوس اضافه می شود، پاداش هایی دریافت می کنند. CRO توکن حکم رانی و کاربردی بلاک چین کرونوس است. با توجه به تاریخچه قیمت، با وجود نوسانات بازار و کاهش قیمت، CRO ثابت کرده است سرمایه گذاری مفیدی برای سرمایه گذاران استراتژیک به شمار می آید.

  پرسش های متداول

  ۱- آیا ارز دیجیتال کرونوس سرمایه گذاری خوبی است؟

  ارز بومی Crypto.com که با نام CRO نیز شناخته می شود، توسط برخی پیش بینی کنندگان قیمت کریپتو برای سرمایه گذاری پیشنهاد می شود. این ارز دیجیتال یکی از بزرگ ترین ارزهای دیجیتال از نظر سرمایه بازار است و به یکی از بزرگ ترین صرافی های جهان، یعنی Crypto.com بسیار وابسته است که به آن اعتبار می بخشد؛ با این حال تصمیم گیری برای سرمایه گذاری به خودتان بستگی دارد.

  ۲- قیمت ارز دیجیتال کرونوس (CRO) چقدر خواهد شد؟

  Cryptopolitan پیش بینی می کند قیمت ارز دیجیتال کرونوس (CRO) در سال 2022 به 0.24 دلار، در سال 2025 به 0.75 دلار و در سال 2030 به 4.50 دلار برسد.

  ۳- توکن بومی Crypto.com چیست؟

  این توکن بومی که با نام CRO نیز شناخته می شود، رمز اصلی بلاک چین کرونوس است.