برای موفق شدن در سرمایه گذاری، به ویژه در صنعت ارزهای دیجیتال، بهتر است با مهم ترین اصطلاحات این حوزه به درستی آشنایی داشته باشید. از میان انواع اصطلاحات ارزهای دیجیتال، اصطلاحتی مانند ATH یا اوج قیمت و ATL یا کمترین قیمت ثبت شده اهمیت زیادی دارند. اگر شما هم جزء افرادی هستید که می خواهید بدانید ATH و ATL چه هستند و چه تفاوتی باهم دارند، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

اوج قیمت (All Time High) یا ATH چیست؟ 

ATH مخفف عبارت All Time High بالاترین سطح قیمت برای دارایی هایی مانند انواع کالا، ارزهای دیجیتال یا سهام از ابتدای ورود به بازار است. اگر می خواهید بین انواع ارز دیجیتال یک دارایی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید، توجه به ATH می تواند کمک کننده باشد.

فهرست []

  اصطلاح ATH که بیشتر در بازارهای سنتی و به ویژه در اکوسیستم کریپتو استفاده می شود، اوج قیمتی است که یک دارایی تاکنون تجربه کرده است؛ مانند بیت کوین، اتریوم، XRP، ADA، BNB و غیره.

  برای مثال، اگر سهام XZY با قیمت 5 دلار به ازای هر سهم عرضه اولیه عمومی داشته باشد، سپس تا 20 دلار به ازای هر سهم معامله شود، قبل از اینکه در یک بازه زمانی معین به 10 دلار برسد، می توان گفت اوج قیمت برای دارایی XZY 20 دلار بوده است.

  هر ارز دیجیتال دارای ATH متفاوتی است. ATH برای بیت کوین (BTCمطمئن ترین و محبوب ترین ارز دیجیتال، 69000 دلار است. بیت کوین بعد از رسیدن به اوج قیمت خود در نوامبر 2021 توانست محبوبیت بیشتری به دست آورد. در زمان نگارش این مقاله ATH برای اتریوم 4878 دلار و برای BNB 686 دلار است.

  پس از رسیدن قیمت دارایی به نقطه ATH جه اتفاقی رخ می دهد؟

  زمانی که ارزش دارایی به نقطه ATH می رسد، دو اتفاق بعد از آن رخ خواهد داد. درواقع ممکن است ارزش دارایی بار دیگر افزایش یابد یا بعد از مدتی کاهش یابد. در دوره صعودی بازار در اواخر سال 2017، بسیاری از ارزهای دیجیتال اوج قیمت های جدیدی را به ثبت رساندند.

  برای مثال بیت کوین در پنجمین روز پس از رسیدن به 20000 دلار ATH با 45 درصد کاهش به 11000 دلار رسید. هر صرافی ارز دیجیتال دارای ارزش ATH متفاوتی برای بیت کوین بود. در برخی بازارها بیت کوین بالاتر از 20000 دلار معامله می شد، اما بسیاری معتقدند ATH بیت کوین تقریباً 19665 دلار بوده است.

  ATH نشان دهنده حداکثر قیمتی است که فرد می توانست آن دارایی خاص را با آن قیمت بفروشد و همچنین حداکثر قیمتی را نشان می دهد که سرمایه گذاری دیگری مایل بود برای آن دارایی در آن دوره بپردازد. با این حال با توجه به ماهیت کسری بیشتر دارایی های دیجیتال، ممکن است ATH از طریق معامله کسری از دارایی به جای یک کوین یا توکن کامل به دست آمده باشد.

  برای مثال در طول دوره صعودی قیمت ها، یک معامله گر ممکن است قبل از افت شدید، 0.1BTC را به قیمت 5000 دلار خریداری کند. این امر سبب می شود ATH جدید برای بیت کوین، 50 هزار دلار ثبت شود؛ اگرچه تنها 0.1 بیت کوین با این قیمت معامله شده است.

  یکی از استراتژی های سرمایه گذاری در هر بازار، بررسی این موضوع است که آیا دارایی به ATH رسیده است یا نه. درواقع دارایی هایی که با چنین شرایطی مواجه نشده اند، احتمالاً می توانند در مدت زمانی کوتاه شما را به سود کلان برسانند. با این حال باید پروژه هایی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید که اساس و پایه محکمی دارند و توسط یک مؤسسه/ شرکت/ شخص مطمئنی پشتیبانی می شوند.

  اوج قیمت یا ATH چه اهمیتی دارد؟

  همان طور که بیان شد، ATH بالاترین قیمت یک دارایی است؛ برای مثال تاریخچه قیمتی که بیشتر در سایت های خبری، پلتفرم های رسانه های اجتماعی یا سایت های فروم نمایش داده می شوند، نشان دهنده ATH هستند. با این حال این واقعیت که یک دارایی در بالاترین قیمت خود است، همیشه نشان دهنده این نیست که همیشه در این وضعیت می ماند یا رشد بیشتری تجربه خواهد کرد.

  بنابراین تنها توجه به اوج قیمت یک دارایی در صنعت ارزهای دیجیتال، اشتباه است. درواقع اگر ارزش یک دارایی به صدها یا هزاران دلار می رسد، به این معنا نیست که باید بارها و بارها انتظار افزایش یکسانی داشت؛ برای مثال ممکن است یک ارز مدت کوتاهی پس از رسیدن به ATH کاهش قیمت را تجربه کند و سبب شود تمام پول خود را از دست بدهید.

  کمترین مقدار ثبت شده (All Time Low) یا ATL چیست؟

  ATL که مخفف کلمه All Time Low است، به پایین ترین سطح قیمت از ابتدای ورود به بازار دارایی اشاره دارد؛ بنابراین ATL که برای دارایی های مختلف استفاده می شود، پایین ترین سطح قیمتی را نشان می دهد که تاکنون یک دارایی داشته است.

  معمولاً زمانی که دارایی وارد بازار می شود، ارزش اولیه آن به عنوان کمترین مقدار ثبت شده تعیین می شود. جالب است بدانید در برخی شرایط، ممکن است کمترین قیمت ثبت شده، کمتر از قیمت اولیه دارایی در زمان عرضه باشد. سرمایه گذاران ممکن است به ارزهای جدید اعتماد نداشته باشند و به همین دلیل قیمت دارایی جدید پایین باقی می ماند.

  یکی دیگر از دلایل احتمالی رسیدن ارزش دارایی به کمترین مقدار ثبت شده زمانی است که یک کشور قوانین جدیدی برای ارزها تعیین می کند که استفاده از دارایی های دیجیتال را سخت تر می کند و درنهایت موجب کاهش ارزش آن ها می شود.

  ATL یک شاخص خوب به ویژه برای سرمایه گذارانی است که می ترسند دارایی خود را از دست بدهند؛ چراکه سرمایه گذاری در دارایی هایی که به صورت متناوب چندین ATL دارند، قطعاً ریسک بیشتری به همراه دارد.

  یک دارایی ممکن است چندین بار در سال، یک ماه یا یک روز کمترین مقدار ثبت شده را تجربه کند. وقتی یک دارایی به کمترین مقدار ثبت شده می رسد، احتمالاً به این معناست که سرمایه گذاران علاقه خود را به خرید این دارایی از دست داده اند.

  زمانی که قیمت دارایی به پایین ترین حد خود می رسد، سیگنالی برای سرمایه گذاران است که به فروش ناگهانی حجم زیادی از دارایی منجر می شود که ممکن است سبب کاهش بیشتر قیمت دارایی شود. در چنین شرایطی ممکن است ارزش دارایی هیچ وقت افزایش پیدا نکند و برعکس کاهش مداوم را تجربه کند.

  کمترین مقدار ثبت شده یا ATL چه اهمیتی دارد؟

  کمترین مقدار ثبت شده می تواند عاملی برای ایجاد استراتژی سرمایه گذاری شما باشد، اما باز هم این شاخص نباید تنها عاملی باشد که موقع سرمایه گذاری در نظر بگیرید. درواقع ATL می تواند محرکی برای استراتژی «ارزان بخر، گران بفروش» باشد، اما برای رسیدن به این استراتژی، درک اینکه آیا روند بعدی صعودی است یا نه، اهمیت زیادی دارد.

  خلاصه مطلب

  ATL به معنای کمترین مقدار ثبت شده و ATH در نقطه مقابل به معانی اوج قیمت است. در صنعت ارزهای دیجیتال، ATL یا ATH به نقطه عطف اشاره دارد که هر کوین یا توکن مشخصی تا به حال و از زمان ورودش به بازار تجربه کرده است. با استفاده از این دو مفهوم می توانید استراتژی ورود به یا خروج از بازار داشته باشید؛ اگرچه به هیچ عنوان نباید از این دو معیار به تنهایی برای تعیین استراتژی سرمایه گذاری تان استفاده کنید.